Vliegende brigades stemden meerdere malen Huis van Oranje rustpunt in de branding DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Dinsdag 2 Sept. 1947 Voortzetting van de 144ste Jaargang No. 176 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hongaarse verkiezingen Rode haan kraaide weer Victorie Hors d'Oeuvre Brandstoffenkaarten voor CIJFER 6 voor Schoenênbon Nederland kiest België in Commissie van Drie Benzineprijs met 3 cent verhoogd lüeetAedcht Von Paulus pleitbezorger der Sovjets Staking bij de „Holland" duurt voort VAN hJABIJ EN VERRE Joodse en Arabische Staat in Palestina Mr. Van Royen in ons land kamerhuurders God behoede onze Vorstin Bijna honderd doden bij bioscoopbrand te Parijs ALKMAARSCHE COURANT Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot It woorden 75 ct., elk woorc meer S ct.. uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaai BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 167294 Dir.: 3. Bijlsms De Hongaarse verkiezingen hebben Zondag een „overwinning" voor de communisten opgeleverd, welke zege evenwel door de oppositie en de Engels-Amerikaanse waarnemers betwist wordt. Weliswaar is de stemming overal strikt geheim geweest en is in of bij de stemlokalen geen pressie op de kiezers uitgeoefend, doch het staat vast, dat zgn. „vliegende brigades", voor de meerderheid bestaande uit communisten, in vele districten in meer dere stembureaus: hebben gestemd. Op grond van deze „systematische fraude" bij de verkiezingen, zullen, naar gisterend bekend is gemaakt, de sociaal-democratische ministers in het Hongaarse coalitie-kabinet aftreden. Dit besluit is genomen, nadat de soc.- democratische minister van Justitie, Istvan Ris, tijdens een heftige nachte lijke zitting van de politieke commissie der partij zijn ontslag had inge diend, daar, zoals hij verklaarde, de politie het door hem bevolen onder zoek naar de waarheid van berichten over verkiezingsfraude heeft belet. De afgetreden ministers gaven echter te kennen, dat zij de uitspraak van de nieuwgekozen parlementsleden zullen aanvaarden. In een der grootste opslagplaatsen van hooi te Genemuiden brak brand uit. Dit droge en fel brandbare materiaal veranderde in een wilde vuurzee. De wind was gelukkig zeewaarts, zodat de vonkenregen niet in het plaatsje Genemuiden zelf terecht kwam. Vuur vrat aan hooi, bos en heide KERMIS Het is kermis in onze stad, vertelde mijn vrtend de fabri kant, en toen ik vanmorgen op kantoor kwam stond daar de portier zeer bleek en met een blauw oog. „Een robbertje ge vochten Willemse?" vroeg ik. „Naar de kermis geweest?" „Ja, meneer", zei hij, zichtbaar terneergeslagen, „maar gevoch ten heb ik niet." „En dat dan?" vroeg ik, met het oog op zijn oog. „Is dat dan niet een kermis-geschenk?" „Ja en nee, meneer", zei Willemse, „de zaak zit zo. Ik ben gisteren met m'n vrouw naar de kermis geweest en dat heeft me een bom geld gekost. En toen ik in in bed lig dacht 'ik er nog over na. Wat is een kermis eigenlijk, dacht ik, een hoop lawaai en de sensatie, als ik het zo zeggen mag, van gekke bewegingen. Je bent de ware kermisgast niet als je je niet in een bakje laat zetten, dat als een bootje in de storm op en-neer en heen-en-weer slingert en bovendien nog als een tol rond draait om zijn as en tegelijk rechtstandig op-en-neer wijst, terwijl een luidspreker je met kopergeschetter om de oren slaat. Mijn vrouw genoot ervan, en gil len meneer, gillen dat ze deed! Nu, dan kocht ik maar weer een kaartje en dan zeilde ze weer ergens op-en-neer. Natuurlijk waren er ook tenten waar het rustiger toeging, bijvoorbeeld bij ae juffrouw die je haar geraamte laat zien en dan het vlooien theater. Maar daar wou mijn vrouw niet in. Vlooien, zei ze, vind je in ieder theater en vrou wen die je haar geraamte laten zien kom je tegenwoordig tegen op ieder strand en die kun je daar bekijken voor niets; als je ze tenminste bekijken wil Zij wilde zich alleen maar aan het draaien en schommelen en slingeren over geven, op het overgeven af. Nu, daarover lag ik vannacht dan na te denken en toen bedacht ik dat ik haar dat pretje toch eigenlijk goedkoper bezorgen kon. Zij sliep als een roos, ik haalde uit de kinderkamer zo'n fluitje van onze jongen, als je er op blaast, loeit het als een si rene, het lijkt wel luchtalarm en daarmee kroop ik onder het ledikant, zette mijn rug onder de springveren matras en ik liet de fluit loeien en héér op en neer wippen dat het een lust was. Ik hoorde haar op slag gil len in het donker, gillen meneer, gillen! Ik dacht, wat heeft ze een pret. Maar jawel, even later kreeg ik een klap op mijn hoofd met een bezemsteel en toen ih onder het ledikant uitkroop een stomp op mijn oog. En wat et daarna gebeurd is zal Ik maar liever voor mij houden, meneer, maar het is voor mij een bonte kermis geweest. Maar vindt u niet ook dat vrouwen rare schepsels zijn? Je weet nooit was je eraan hebt." KREEFT- Sociaal-democratische minis ters uit protest afgetreden Aan de vooravond van de verkiezin gen is een groot aantal kiezers van de kiezerslijst geschrapt. Dit gebeurde, al dus de Engelse en Amerikaanse waar nemers om het stemmen van de .vlie gende brigades" mogelijk te maken, zonder dat het aantal uitgebrachte stemmen boven het aantal kiesgerech tigde burgers zou stijgen. De brigades waren voorzien van blauwe formulie ren, welke recht gaven om buiten de plaats van inwoning te stemmen. Het is bekend, dat 500.000 van deze formulie ren zijn gedrukt, waarvan er 200.000 op wettige wijze over de kiescommissies zijn verdeeld, doch 280.000 zijn „ver dwenen". Een secretaris van de sociaal-demo cratische partij heeft verklaard, dat in één district 15 a 20% van de oude par tijleden plotseling hun stemrecht ver loren. Verder deelde hij mede, dat 300 personen, die het communistisch partij insigne droegen, in vrachtwagens naar verschillende plaatsen waren vervoerd, waar zij meerdere malen stemden. Zij waren allen in het bezit van blauwe formulieren. Zij werden door sociaal democraten nagegaan en bleken elders een derde en vierde keer te stemmen, aldus de secretaris. PROTEST DER KLEINE BOEREN De partij der kleine boeren heeft of ficieel geprotesteerd tegen de „systema- tische en grove kuiperijen in verband met de verkiezingen." De communistische vice-premier Ra- kosi beloofde in een radiorede aan de vooravond der verkiezingen een „reme die voor de ondoelmatigheden van de Hongaarse democratie", indien zijn par tij de nodige invloed zou verkrijgen. DE UITSLAGEN. De einduitslag van de verkiezingen is gistermiddag bekend gemaakt. De communisten hebben een vijfde van de 4.996.161 uitgebrachte stemmen be haald. Bijna 93 procent van de kie zers heeft gestemd. De regerings coalitie van communisten, kleine boe ren, soc. democraten en nationale boe renpartij kreeg 3.007.022 stemmen of iets méér dan 60 procent. Het C.D.K. deelt mede, dat in het tijdvak van 2 t.e.m. 27 Sep tember een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer ein digt op het eyfer zes, voor zo ver de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen geboren in de maand Sep tember van een der jaren 1932 t.e.m. 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand November van het jaar 1946, een schoenenbon worden ver- strékt van de soort en de maat als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. bfficiëel wordt medegedeeld: Ingevolge de uitnodiging van de Veiligheidsraad, om een land aan te wijzen, dat bereid is zitting te nemen in de Commissie van Drie, bedoeld in het tweede lid van de Amerikaanse resolutie, welke door de Veiligheidsraad werd aangeno men, heeft de Nederlandse rege ring zich tot de Belgische rege ring gewend. De Belgische regering heeft het verzoek van Nederland, om in deze commissie zitting te nemen, aanvaard. Met ingang van 1 September is de benzineprijs met 3 cent verhoogd en op 22 cent per liteé gebracht. Het Egalisatiefonds, waardoor de prijs tot liu toe op 19 cent kon worden gehouden, is op die datum uitgeput. In Mei van het vorige jaar werd de benzineprijs van 30 cent tot 20 verlaagd, terwijl zij in October met nog één cent verlaagd kon worden. Dit geschiedde mede op grond van de verwachting, dat de benzineprijs op de wereldmarkt zou gaan dalen. Deze verwachting is echter niet uit gekomen. De prijzen zijn daarentegen aanzienlijk gestegen en liggen thans circa 75 pet hoger dan in Mei 1946. Deze verhoging kon tot op heden vöor het binnenland worden opgevan gen door een bij de oliemaatschap pijen gevormd fonds, waaruit het prijsverschil werd bijgepast. Thans is dit fonds echter uitgeput, zodat de binnenlandse benzineprijs aan de inter nationale prijs moet worden aange past. WISSELENDE BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In de nacht opnieuw vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend snel oplossen. Wisselend bewolkt met hier en daar een een enkel licht buitje. Normale temperatuur voor de tijd van het jaar. Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Nu de aarde met al wat er op is, reeds weken achtereen door de zon is geblakerd en uitgedroogd, is één vonkje vaak voldoende om een brand te ontketenen, die als laaiende fakkel over de velden jaagt en die in zijn vaart nauive- lijk is te stuiten. Ook met het afgelopen week end kraaide de rode haan weer in tal van oorden van het land victorie, waardoor grote opper vlakten bos en heide aan het al- vernielend vuur ten prooi vielen. Een zeer ernstige brand woedde Zaterdagmorgen vroeg wel te Gene muiden, waar door onbekende oorzaak brand uitbrak in een hooischelf. Het vuur sloeg op andere schelven over en in minder dan geen tijd stonden er twintig in lichterlaaie, waardoor r.aar schatting 1% millioen pond hooi verloren is gegaan; 25 boeren zijn hierdoor in ernstige mate gedupeerd, vooral waar verzekering slechts voor een gering gedeelte de schade dekt. Brand op de Brunsummer heide. Diezelfde morgen omstreeks xi uur brak brand uit op de Brunsummer heide. Door de langdurige droogte greep het vuur met grote snelheid om zich heen en eerst na de middag' kon dit door de brandweer uit Heer len met assistentie van een groot aantal vrijwilligers worden bedwon gen; er was toen pi.m. i hectare ver woest. 's Avonds brak wederom brand uit, n.l. in een perceel jonge denne- bomen, maar door kordaat optreden van de vrijwillige brandweer uit Brunssum, geassisteerd door politie en burgers uit de omgeving, kon groot onheil worden voorkomen. In het Reichswald. Ook in het Reichswald brandde het weer. De vlammen sloegen meer dan Radio-Hamburg meldt, dat ex- veldmaarschalk Friedrich von Paulus, voormalig bevelhebber van het Duit se zesde leger, die bij Stalingrad door de Sovjets gevangen werd genomen, te Berlijn is aangekomen om met de leiders van de politieke partijen in de Oostelijke zóne besprekingen te voe ren over het stichten van een „nieu we gematigde partij" in de Oostelijke zóne. Volgens berichten gedurende het afgelopen jaar zou von Paulus, die na zijn gevangenneming naar Moskou werd gebracht, een belangrijk advi seur in het kader van het Sovjet leger zijn geworden, en zouden hij en andere Duitse generaals posities in de Sovjet-zóne van Duitsland over nemen. De staking by de N.V. Meelfabriek Holland te Amsterdam duurt nog steeds voort. De 160 ton regerings- tarwe, die reeds een bewerking had den ondergaan en waren gaan bloeien, zijn inmiddels ter droging weggehaald. Of deze tarwe nog voor consumptie geschikt is, zal moeten worden afgewacht. Ook de productie van veevoeder in de Holland ligt stil, hetgeen bjj de huidige droogte de veevoedervoorzie ning ernstig stagneert. De directie van de Holland deelde ens mede, dat meer dan de helft der aibeiders het werk wel wil hervatten, maar dit uit angst voor molestatie niet aandurft. De fabriek ligt thans een week stil. Sedert het uitbreken van ae sta king op 25 Augustus hebben zowel de directie van de Holland als de stakjngsleiding herhaalde malen con tact gehad met de burgemeester van Amsterdam, doch het is deze tot op heden niet mogen gelukken, de beide partijen tot elkander te brengen. tien meter hoog uit. Naar schatting stonden ongeveer 10 ha bos wederom in vlammen. Er ligt een enorme voor raad gekapt en geschilferd dennen hout, dat geëxploiteerd wordt door een Eindhovense firma By Tegelen brak op Duits gebied een zware bos brand uit, die onder Belfeld op Ne derlands gebied oversloeg. Hier wa ren de brandweercorpsen echter pa raat en wisten door lcrachtig Ingrij pen erger te voorkomen. Inmiddels woedde op Duits gebied de branci over een breedte van 6 kilometer voort. Sprang-Capelle wil de degelijkste ge meente worden van Nederland. De raad besloot althans om 's Zondags de café's te sluiten en dien dag geen openbare vermakelijkheden toe te staan. In België is een „Comité' van de strijd tegen het dure leven opgericht"; buiten de leuzen, die het comité lanceert, is er tot dusverre in België niets goed koop. 4Hier volgen een paar „droge" cijfers: de schade, door de aan houdende droogte aan de Belgische landbouw berokkend, wordt geraamd op 5 milliard francs, waaronder 705 millioen francs aan lagere melkproduc tie. 4In de staat Michigan (V.S.) heeft een cycloon zich buitengewoon netjes gedragen door een gebied van 1000 vierkante kilometer te verwoesten zonder daarbij slachtoffers te maken. In de toekomstige woning van prinses Elisabeth van Engeland heeft een geheimzinnige brand gewoed. Het enige, wat we er van weten, is, dat er nogal ernstige schade is aangericht. Diplomaten zijn gewend om alles tegen te spreken en zo heeft mr. Van Kleffens ontkend, als zou hij door de regering voor belangrijke besprekingen r.aar Den Haag ontboden zijn. Waarvan in dit geval nota. Bij een aanva ring tussen een schip van UNRRA en een Chinees schip op 26 Augustus, niet ver van de mond van de Yang-tse- Kiang, is een veertigtal passagiers ver dronken. Duitsland krijgt een democratische inslag. Er is n.l. weer een nieuwe partij opgericht, welke zich op het Westen oriënteert. Er zijn, nog meer windstreken. Ouders wierpen hunkinderen van het brandende balcon In de bioscoop „Lc Select" in een westelijke voorstad van Parys is door kortsluiting brand uitgebro ken, waarbij tot nu toe 92 personen om het leven kwamen en 30 zwaar gewonden te betreuren zijn. Een officieel onderzoek heeft uitge wezen dat de brand werd veroorzaakt doo' kortsluiting in het electrisch net tuisen het eerste en tweede balcon. De meeste mensen op het tweede balcon werden door de vlammen ingesloten en verstikten. Die op het eerste balcon lie pen zulke ernstige brandwonden op, dat vel< n hieraan zijn overleden. Sommige cuoers gooiden hun kinderen van het oalcon naar de mensen beneden toe om hen voor verbranding te sparen. Toen het tweede balcon door 't vuur wa aangetast, stortte het op het eerste en vervolgens op de daaronder gelegen parterre Door de brand die bij het begin van de voorstelling uitbrak, werd een grote paniek verooorzaakt, waardoor velen onder de voet werden gelopen. De directeur van de bioscoop. Antoi- ne Mouillade, is door de politie in hechtenis genomen. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij de aanwijzingen van de commissie voor de veiligheid De speciale commissie der V.N. heeft Zondagavond haar rapport en aanbevelingen inzake de Palestijnse kwestie aan de algemene vergadering der V.N. gezonden. In dit rapport wordt door de meerderheid der com missie Canada, Tsjecho-Slowakije, Guatemala, Nederland, Peru, Zweden en Uruguay voorgesteld om Pa lestina te verdelen in een Joodse en Arabische staat en de stad Jeruza lem, Volgens het meerderheidsontwerp zou de Joodse staat de volgende ge bieden omvatten: Oost-Galilea, vlakte van Izreel en het grootste deel van ae kustvlakte, terwijl de Arabische staat zou bestaan uit: West-Galllea,- het heuvelland van Samaria, Judea (met uitzondering van Jeruzalem) en de zuidelijke kustvlakte tot de Egyp tische grens. van openbare gelegenheden niet heeft opgevolgd. De minister van Binnenlandse Zaken, Depreux, heeft een bedrag van 1 milli oen franc ter beschikking van de slachtoffers gesteld. Ook de gemeente raad van Rueil-Malmaison heeft 1 mil lioen franc uitgetrokken voor een hulp actie Op last van het Ministerie van Binnenlandse Zaken zal een technisch onderzoek naar de verantwoordelijk heid voor en de juiste oorzaken van de brand worden ingesteld. Mr. J. H. van Royen, Nederlands am bassadeur in Canada wordt hedenavond in Nederland verwacht. Het bezoek van mr. van Royen die de gehele behande ling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad heeft meegemaakt, houdt verband met de verdere bespre kingen, welke de regering deze week in Den Haag over het Indonesische vraag stol; met de Luitenant-Gouverneur- Generaal Dr. van Mook zal voeren. Het bezoek van Mr. van Royen houdt mede verband met het feit, dat hij als plaatsvervangend leider zal optreden 'an de Nederlandse delegatie in de al gemene vergadering der Verenigde Na ties, welke midden September aan vangt. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op nader door de distributiediensten te bepalen dagen kamerverhuurders aanvragen om brandstoffen kunnen indienen ten be hoeve van hun kamerhuurders. Zowel huurder als verhuurder moet de op desbetreffend formulier gestelde vra gen beantwoorden. Voor brandstoffen komen slechts in aanmerking kamer huurders, die een afzonderlijk te ver warmen woninggedeelte hebben ge huurd, hetwelk zij gedurende ten minste vijf dagen per week bewonen. Niet in aanmerking komen kinderen van verhuurders, kostgangers met huiselijk verkeer, inwonend dienstper soneel, personen, die alleen een slaapkamer hebben gehuurd en per sonen geboren na 1 October 1931. De brandstoffenkaarten voor kamer huurders worden uitgereikt aaD de verhuurders, doch zijn eigendom van de kamerhuurders. Tenslotte wordt medegedeeld, dat pensions met tien of meer gasten brandstoffen moeten aanvragen bij het toewijzingskantoor van het Rijkskolenbureau. De minister-president Dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Wilhelmina een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Gelijk ieder jaar maken ook thans gevoelens van oprechte vreugde zich bij deze gelegenheid meester van ons volk. Ons volk immers ziet haar met een on beperkt vertrouwen aan de leiding van 's lands regering en heeft redenen te over om -dankbaar te zijn voor ieder jaar, dat het Gode behaagt haar weder om tot geluk van ons vaderland te laten in haren regiment. Dankbaar, dat het Huis van Oranje, door deze sterke vrouw bijkans een halve eeuw ge schraagd, nog altijd het belangrijkste T« gelegenheid van de verjaardag van II.M. de Koningin vonden voor het Paleis Huis ten Bosch een aubade en een défilé plaats. Ook leden van hei Leger des fleils brachten het Koninklijk Huis hun groet. rustpunt vormt, waaromheen zich een vredige, gestaag voortschrijdende ont wikkeling van ons maatschappelijk leven met zijn zo verwarde en beang stigende problemen voltrekt. In de rij der levensjaren, luiste raars, die onze geëerbiedigde Vorstin geschonken zijn, leende een te g-oot aantal zich helaas tot geen uitbundig vreugdebetoon Geésels, die de wereld teisterden, troffen ook ons vaderland. Crisis en werkloosheid, oorlog en be zetting bleven ons niet gespaard. Tel kens gingen onder zulke omstandig heden de gedachten van de Koningin op haar verjaardag meer naar her,, die door zulke geesels werden geslagen, dan naar enige feestelijkheid. Zijzelf was de eerste, die in zulke jaren tot soberheid maande. Zij heeft thans wederom tot sober heid gemaand. Luisteraars, ik noemde zo-even onze Koningin het vaste punt, waaromheen zich een rustige, gestadig-voortschrij- dende ontwikkeling voltrekt. Meer, nog: Zij was het, die tot zodanige ont wikkeling ook ten aanzien van Indo nesië de richting heeft gewezen. Zij was het. die in haar bekende, diep-indruk wekkende Londense radio rede het begin aankondigde van een nieuw tijdperk in onz'e betrekkingen tot Indonesië. Suriname en de Neder landse Antillen, een tijdperk van sa menwerking op basis van vrijwillig heid en zelfstandigheid. Het moge haar gegeven zijn hiervan ae vervulling te aanschouwen en in deze nieuwe verhouding tussen de ge biedsdelen nog vele iaren de waarborg hunner eenheid te vormen. Eerdaags, gaat het vijftigste jaar van Koningin Wilhelmina's regering in. Moge dit jaar beslissend zijn voor de opbouw van een nieuwe, vrede lievende gemeenschap van Nederland met Indonesië en de gebiedsdelen het Verre Westen. Wij richten de bede tot de Aller hoogste, dat in deze moeilijke uren voor ons Koninkrijk, hij onze Vor stinne moge sparen voor de volken, waarover zij is gësteld en welke zij zozeer ten zegen is.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1