Joods verzet te Hamburg Soekawati overtuigd van onze goede wil Biï«% PLATTELANDSVROUWEN in plenaire zitting bijeen Woensdag 10 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144ste Jaargang No. 183 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Waterkranen werden open gezet Strijd op leven en dood? Hors d'Oeuvre Waspoeder', koffie en thee President keurt politionele actie goed Chinese strijdkrachten naar Indonesië? Amsterdam en Rotterdam adopteren Makassar, Ambon en Koepan? West-Borneo bereid Europese Joden op te nemen 105 gesneuvelden sedert wapenstilstand ONTPLOFFING op pleziervaartuig Hangbrug stortte in nabij Luik ïojo - weldadig licht Schaatsenrijders in training voor O.S. Jhr. Tjarda zwijgt België kampt met moeilijkheden Minister van Landbouw als gastheer Weee&etkM BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J- Btjlsma Voortzetting van de ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot IS woorden 75 ct„ elk woorc meer 5 ct„ uitsluitend contan Abonnementen: t MO per maand, f 3.25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv, Tj, N. Adema. Nadat zich met de ontscheping van de „Ocean Vigour" te Ham burg enkele incidenten hadden voorgedaan, was gisteren de beurt aan de joden op de „Empire Si- val" en de „Runnymede Park" om aan land te gaan. Vooral bij deze laatste ontscheping ging het hard tegen hard en boden de joden een fel verzet. De Engelse functionarissen waren gewaarschuv. 1, dat de grootste moei lijkheden bij de debarkering van de Runnymede Park werden verwacht. Onder luide uitroepen verwijderden een aantal joodse opvarenden de kom- panjeladders om hun gedwongen ont scheping te verhinderen. Twee gewa pende leden der luchtstrijdkrachten sleepten een slaande en worstelende jonge jood over de loopplank, gevolgd door een schreeuwende jodin. Toen ongeveer 10 joden het schip hadden verlaten, werd de ontscheping stop gezet. Wie zich nog aan boord bevond, kreeg de mededeling, dat over 30 rii- nuten meer gewapende macht zou wor den gehaald en dat de ontscheping tot de volgende dag zou worden uitgesteld, indien de joden, die in de zwaar be waakte scheepsruimen het zionistische strijdlied zongen, voortgingen met te genwerken. Toen het half uur verstreken was, gingen Engelse manschappen en 100 leden van de militaire politie ;.an boord. Kort daarop werden de water kranen opengezet en ging een ge schreeuw en gehuil op. DE LEIDER VAN HET VERZET? Een man, die voor de leider van het verzet aan boord wordt g-houden, is door de Engelse militaire politie aan land gebracht. Doffe slagen, h_. geluid van hout, dat versplinterd wordt, en voortdurend geschreeuw klonk van het schip. Een man met een hoofdwonde werd de loopplank afgedragen. Volgens DIPLOMATIEKE TAAL. n. Ik ben een zwaar bezocht man. Eerst kreeg Ik Dr. van Mook op bezoek, vervolgens Prof. Ger- brandy en vanmorgen werd Miss Ann George bij mij aange diend, een dertig-jarig bestuurs lid van het Engelse rijkskantoor- personeel, en niet op haar mond je gevallen. Gelukkig spreek ik de Engelse taal vrij vlot. „Come You in, Miss" (komt u binnen juffrouw,) zei ik, zo maar. zon. der het Engelse woordenboek te raadplegen. „Go You sit" (gaa- u zitten.) „Have You a good voyage had?" (Hebt u een goede reis gehad?) Nu, dat ging we), zei Miss Ann. „En mag ik de reden weten van uw zeer ge waardeerd bezoek?" vervolgde ik. (Om ruimte te besparen geef ik het gesprek verder maar al leen in het Hollands weer.) Het bleek van haar kant louter nieuwsgierigheid te zijn. Zij kwam Nederland bekijken en wilde daarbij het bezoeken van zo'n vermaard man als ik ben niet overslaan. Voor wat hoort wat en dus maakte ik haar een compliment over haar gloedvolle rede op het Engelse partijcon gres, waar zij een gelijke loon schaal voor vrouwen en man nen had bepleit en" dit pleit ook gewonnen had. „En nu zeggen ze van me", aldus beklaagde zij zich, „dat ik een grote mond heb en een venijnige tong Maar had ik geen gelijk? Is het niet be spottelijk dat de salarissen vai de vrouwen nog altijd lager worden gesteld dan dle van de man? Waarom eigenlijk? Wij ver richten hetzelfde werk en wij doen het in de regel beter ook. Men gaat uit van de opvatting dat een man beter moet worden betaald omdat hij een gezin te onderhouden heeft, maar hoe veel vrouwen onderhouden te genwoordig niet het gezin, en de man erbij? En bovendien, loon naar werken is mijn leus. Het loon moet betaald worden naar de kwaliteit van het werk, en niet in evenredigheid tot fami lie-omstandigheden welke met die kwaliteit niets hebben uit te staan." En zo ratelde zij door, en er kwam geen einde aan. Zij herhaalde klaarblijkelijk de 'hele rede die zij voor het congres ge houden had. Ik kon er geen speld tussen steken, want Ut had geen speld. Ik drentelde maar eens wat heen en weer, vulde tersluiks mijn belasting biljet in, krabde mijn pijp schoon, en deed mijn middag slaapje. Toen ik daaruit na twee uur ontwaakte was zij Juist klaar. En ik constateerde dat haar mond inderdaad was ge groeid En toen vroeg ze: „Heb ik gelijk of niet?" Wat moest te antwoorden? Ik helj geantwoord, want lk ben een hoffelijk man: „Natuurlijk, Miss, natuurlijk hebt u gelijk of fttet" W 6en T«n aanleg ook eeq beetje ffiptomaat. wie met pek omgaat» KRl Vaughan Berry, burgerlijk gouverneur van Hamburg, heeft één man het ver zet georganiseerd en willen de joden een strijd op leven en dood voeren. „TOT ZIENS IN PALESTINA!" Bij de ontscheping van de „Empire Reval" ging het rustiger toe. Veel opvarenden dankten bij het verlaten, van het schip de Engelse sol daten voor hun gastvrijheid. Verschei- denen zeiden bij het afscheidnemen: „tot ziens in Palestina". Een vluchteling, die naar zijn zeggen namens de Haganah sprak, verklaarde, dat de Haganah vergeldingsmaatrege len zal treffen voor de behandeling van de vluchtelingen van de Exodus 1947 door de Engelsen. „Wij gingen rustig van boord, omdat wij de sterkte van het Engelse leger kennen en we ten, dat het klaar staat om daar ook gebruik van te maken. Wij weten, vat zij kunnen doen met hun gas, knuppels, brandslangen en wapens", voegde deze woordvoerder er aan toe. Alle joden van de „Empire Rival" waren binnen vijf kwartier aan land. Zij kregen plaats in de gereed sta -.n- de trein en zongen, toen de trein het station verliet. VIJFTIG JODEN GEARRESTEERD Het aantal arrestaties van Joden, die ernstig verzet gepleegd hebben, be loopt vijftig. Zij zijn gebracht naar de Duitse gevangenis te Altona. On der hen is de zionistische leider M. Rossmann. Bovendien zijn twintig vrouwen, die tot de leiders van het verzet behoorden, in het kamp Pop- pendorf in verzekerde bewaring ge steld. Bij de ontruiming der treinen en het betrekken der kampen zijn geen incidenten van enige betekenis voorgekomen. De verwachting wordt geuit dat de I.R.O., aangezien de Joden door geweld van het schip zijn gebracht, zal weigeren de gearres teerden volgens bestaande wettelijke procedure voor Displaced Persons te berechten. In sommige kringen wordt de verwachting geuit, dat hierna be rechting door een Duitse rechtbank zal worden overwogen, aangezien ver zet is gepleegd in Duitse territoriale wateren. De Zweedse prof. Gunner Myrdal, directeur van de Europese commissie van de Verenigde Naties te Genève, vertoeft thans te Berlijn, v/aar hij namens de V.S. met de be zettende mogendheden besprekingen over de toekomst der ontscheepte Jo den zou heben gevoerd. Wij vernemen dat prof. Myrdal heden naar Londen zal vertrekken. BOM OP „EMPIRE RIVAL" GEVONDEN Een eigengemaakte bom is gevonden aan boord van de „Empire Rival", kort nadat de zich aan boord bevin dende Joodse emigranten van de „Exo dus 1947" de „Empire Rival" rustig hadden verlaten. De bom werd ver wijderd en kwam elders tot ontplof fing. Deskundigen verzekeren, dat zij, indien zij aan boord ontploft zou zijn, een gat van twee vierkante meter in de wand veroorzaakt zou hebben het geen waarschijnlijk tot beschadiging van de machines had geleid. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij van bevoegde zijde ver nemen zal de eerstkomende bonnen- lijst, dus die van deze week, bonnen aanwijzen voor 250 gram was poeder, 125 gram koffie en 50 gram thee. In Milaan stortte een pas gebouwd groot gebouw zomaar ineen, zonder direct aanwijsbare oorzaak. Het ongeluk kostte aan meerdere mensen het leven, terwijl er een groot aantal gewonden was. Het nieuwe gebouw be stond uit 5 verdiepingen. Een onderzoek is gaande naar de oorzaak, hetzij een fout in de constructie, dan wel dat de fundering door water ondermijnd is geworden. Na de lunch, welke gistermiddag door het gemeentebestuur van Am sterdam was aangeboden aan de President van Oost-Indonesië en zijn gevolg, had een redacteur van het ANP gelegenheid enkele woorden met de hoge functionaris te wisselen. In dit onderhoud zeide de heer Soekawati: „Het is goed, dat de Nederlandse re gering besloten heeft op te treden te gen de Republiek. De toestand daar was vrijwel onhoudbaar. U moet be denken, dat de Republikeinse militie niet schroomde de eigen landgenoten te vermoorden of te ontvoeren. Om 'n juist oordeel te vellen over de daar heersende verhoudingen moet men in Volgens het Franse persbureau Agence France Presse heeft de eerste minister van China, Tsjang Tsjoen, in een rede voor het Cen trale Uitvoerende Comité van de Kwo Min Ta.i verklaard dat de Chinese regering momenteel over weegt om oorlogsschepen en vlieg tuigen naar Indonesië te zenden ter bescherming van de Chinese onder danen aldaar. Hij verklaard verder, dat China en de Sovjet-Unie eenzelfde standpunt in nemen ten aanzien van het vredesver drag met Japan. Beide landen zijn te gen een herstel van 't Japanse keizer rijk en dus tegen de Amerikaanse po litiek, aldus de Chinese premier. het gebied van de Republiek zelve ge weest zijn. De Republiek heeft de ba sis-overeenkomst Linggadjati getekend met de bedoeling deze niet ten uitvoer te brengen." Op de vraag naar zijn oordeel over de leiding van de Republiek antwoord de de President van Oost-Indonesië: „Over de figuren van Soekarno en Sjahrir kan ik u niet veel zeggen. Ik heb nooit persoonlijk contact met hen gehad en ken hen slechts uit hetgeen ik over hen gelezen of gehoord heb. Ik ben er van overtuigd, dat zij zes maanden geleden in elk opzicht het goede voor hadden en de onderhande lingen mét Nederland werkelijk tot een goed einde wensten te leiden. Het is echter gebleken, dat zij niet genoeg gezag en macht hebben om tegen de extremisten, die tegen hun streven zijn, op te treden. Het is mijn overtui ging, dat het optreden van de Neder landse regering niet gericht is tegen de republiek als zodanig, doch tegen die elementen, welke zich richten te gen een behoorlijke uitvoering van de basisovereenkomst Linggadjati. Ten aanzien van de geruchten, als zouden de Nederlandse militairen in Indone sië vaak eigenmachtig optreden en in een geest, die niet overeenstemt met die van de Nederlandse regering, kan ik u dit zeggen, dat het misschien in enkele individuele gevallen juist mag zijn, doch zeker niet als algemene re gel mag worden Opgevat." Munchen opgefrist door kunstmatige regen Dena, het Duitse nieuwsagent schap in de Amerikaanse zone, meldt, dat het in München onge veer 40 minuten lang geregend heeft. De regen werd kunstmatig verwekt door het uitstrooien per vliegtuig van een half ton kool- dioxyde op stapelwolken. Dit ex periment is het vierde van een reeks experimenten, waarmede men enige dagen geleden begon nen is. ■■*8$ Hl Frankrijk Is het onrustig na de laatste regeringsmaatregelen. Overal vin den betogingen plaats en in Parijs heeft men reeds enige uren gestaakt om de regering er op te wyzen dat het voedselrantsoen te klein is. Aan de in gang van de metro wacht het publiek rustig tot de arbeiders weer aan het werk zullen gaan, en de ondergrondse weer gaat ri(jden. Tijdens het bezoek van Soekawati, president van Oost-Indonesië aan Am sterdam heeft de wnd.-burgemeester van de hoofdstad medegedeeld, dat Amsterdam en Rotterdam Makassar. Ambon en Koepang zullen adopteren, teneinde deze steden zoveel mogelijk te helpen bij de wederopbouw. President Soekawati verklaarde zich zeer erkentelijk voor deze geste en noemde het een overtuigend bewijs van medeleven en van de innige behoefte, die in Nederland bestaat om de volke ren van Indonesië bij te staan in het grote werk van de wederopbouw. Tijdens de lunch door de gemeen teraad van Amsterdam aangeboden aan de President van Oost-Indonesië met zijn gevolg in het Amstelhotel te Amsterdam, zeide Hamid II, Sultan van Pontianak, in een persoonlijk on derhoud tot de opperrabbijn van Am sterdam J. Tal, dat de staat West- Borneo bereid is alle Joden in Euro pa, die zich niet langer aldaar kunnen ophouden, op te nemen. Het Nederlandse communiqué meldt, dat sedert de order tot staking der vijandelijkheden op 4 Augustus, de Nederlandse verliezen blijkens gege vens van de militaire geneeskundige dienst bedragen: 105 gesneuvelden, 214 gewonden en 3 vermisten. Bij de aststelling dezer cijfers is rekening gehouden met de lichtgewonden, die inmiddels zijn hersteld. In de haven van Pittsburgh (Pen- s.vlvanië) heeft aan boord van een excursievaartuig een ontploffing plaats gevonden. De boot werd door de vlammen vernield. Het ongeluk ge beurde juist voordat enkele honder den passagiers aan boord zouden gaan om een tochtje op de Ohio te maken. Ir. totaal werden 18 personen gedood en tenminste 16 gewond Toen werklieden bezig waren met herstelwerkzaamheden aan de midden- boog van de Maasbrug te Hermalle- Soushuy nabij Luik, stortte deze plot seling in waardoor een 20-tal arbei ders in de stroom geraakte. Vijf hun ner kwamen hierbij om het leven, terwijl tien anderen gewond werden. Het gewicht van de betonmassa's, die zijn neergestort, wordt op 255 ton ge schat. Het parket van Luik stelt een onderzoek in naar dit ongewone on geval. Generaal Tojo, die reeds bekend had gemaakt, dat hij zich niet wil ver dedigen in het thans tegen hem ge voerde proces van het geallieerd Tri bunaal te Tokio, schijnt zich Iedere dag meer in het vooruitzicht van de dood te schikken. Overeenkomstig de voorschriften van het Boeddhisme, waartoe Tojo tijdens zijn detinering bekeerd is, heeft Tojo zich voor het hiernamaals een nieuwe naam geko zen en wel: „Weldadig licht, dat de wereld doorstraalt". De commissie voor het hardrijden van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond heeft de 19-jarige Wierdense schaat senrijder Anton Huiskes, die in het af gelopen seizoen nogal van zich deed spreken, gekozen voor de trainings- ploeg, die in December en Januari naar Noorwegen wordt uitgezonden. De twee andere rijders in deze ploeg zijn Jan LangenÜijk en Kees Broekman, terwijl de vierde man gekozen zal worden uit de rijders Buyen, Verbie zen, Kortenoever en de jeugdige Ko ning. Na de training in Noorwegen zal echter eerst definitief worden be slist welke Nederlandse hardrijders op 31 Januari, 1 en 2 Februari 1948 in St. Moritz op de Olympische Winterspe len de Nederlandse kleuren zullen ver dedigen. Indien mogelijk zal de KN SB trachten nog een aantal rijders ge legenheid tot training in Noorwegen te verschaffen. Hiervoor zouden in aanmerking komen de rijders Breed, v. d. Voort, Strijbis, Jonker en Pan- nekoek. In een vraaggesprek met een ANP- verslaggever gistermiddag op Schip hol heeft jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Parijs en voormalig Luite nant-Generaal van Nederlands Oost- Indië, de berichten tegengesproken, die korte tijd geleden de ronde deden over komendebesprekingen over de toestand in Indonesië tussen dr. van Mook, mr. van Kleffens, het kabinet en hem zelf. Jhr. Tjarda ontkende na drukkelijk ooit een uitnodiging tot deelneming aan deze besprekingen van de regering te hebben ontvangen. Sedert zijn benoeming te Parijs heeft hij geen invloed meer uitgeoefend op de gang van zaken in Indonesië, al is hij uiteraard daarover volledig op de hoogte gehouden. Hij bevindt zich slechts op doorreis naar Amerika in ons land. Zijn bezoek aan Amerika heeft geen diplomatieke of politieke achtergrond, al voegde hij daaraan toe, dat hij hoopte „in de V. S. wel zijn vriend, mr. van Kleffens te ontmoeten". De reden van deze reis is nl. een parti culiere: Zijn dochter treedt op 15 September a.s. in Baltimore in het hu welijk en jhr. Tjarda wenst daarbij aanwezig te zijn. „Mijn gedachten zijn heel dikwijls bij Indië", zei de vroegere G.-G. die echter met beslistheid weigerde zijn visie op de toestand in Indonesië kenbaar te maken, „omdat dat zeker niet op mijn weg ligt". De in hartstochtelijke woorden gestel de oproep, om aan het werk te blijven, die de Belgische eerste minister, Spaak, Zaterdag j.l. tot de metaalarbeiders in het Luikse heeft gericht, heeft niet mogen baten. Enkele uren nadat Spaak zijn radiorede hart uitgesproken beslo ten de arbeiders met een meerderheid -an 80 procent dergenen, die bij een vakbond zijn aangesloten, de werk zaamheden Maand niet te hervatten. Hierdoor is een arbeidsconflict in het leven geroepen, dat waarschijnlijk een ernstige weerslag zal hebben op de an dere industriegebieden van het land. Intussen duurt de strijd tegen dc le vensduurte in België voort. Een scher pe controle wordt uitgeoefend op de prijzen en in de afgelopen drie weken werden tijdens 35.000 bezoeken, die ambtenaren aan verschillende winkels brachten, niet minder dan 7000 proces sen-verbaal opgemaakt. Behalve het opleggen van een flinke boete kan een dergelijk proces-verbaal de sluiting voor twee of zes maanden van de be treffende zaak betekenen. De midden stand protesteert hevig tegen de wille keurige en onredelijke wijze waarop de controleurs te werk zouden gaan en het verbond voor de middenstand te Antwerpen heeft reeds doen weten, dat, indien deze controlemaatregelen niet worden verzacht, de winkeliers op 11 September hun zaak zullen sluiten. De regering schijnt echter voet bij stuk te zullen houden. Zaterdag ver klaarde minister Moens de Fernig, mi nister voor de ravitaillering, niet te zullen zwichten voor de actie van de middenstand en geen amnestie op grote schaal te zullen toestaan voor de meer dan 850 winkeliers, die in ernstige over treding zijn bevonden en wier winkels gesloten zijn. In de gister in Krasnapolsky te Am sterdam gehouden plenaire zitting van de Wereldbond van Plattelandsvrou wen onder presidium van mevr. Alfred Watt, werd de resolutie aangenomen, voorgesteld door het uitvoerend comi té, behelzende dat de amendementen op de constitutie van de Wereldbond min stens drie dagen vóór het einde van het congres moeten zijn afgehandeld. Voorts werd beslist, dat de herziene constitu tie onmiddellijk na goedkeuring in werking zal treden. In de namiddag kwam het congres wederom bijeen, doch thans vergader den de verschillende sub-commissies afzonderlijk. Heden is het in het bijzonder voor de Nederlandse afdeling van de bond een belangrijke dag. Op deze „Hollandse dag" zullen in de Apollohal te Amster dam ongeveer 4000 Ned. leden in de di verse klederdrachten harer woonstre ken bijeen komen. De buitenlandse gasten zullen dan in de gelegenheid worden gesteld poppen in Nederlandse klederdrachten te kopen, welke de Ne derlandse vrouwen vervaardigden. Het programma van vandaag zal worden af gewisseld met zang van verschillende koren, terwijl een speciaal voor deze Hollandse dag ingestudeerd toneelspel „Nederland ontvangt" door leden uit Groningen, Friesland en Drente wordt opgevoerd. Gisteravond heeft in het Rijksmu seum de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, S. L. Mans- bolt, de deelnemers aan het Internatio naal congres van Plattelandsvrouwen ontvangen. Op deze zeer druk bezochte receptie die ruim twee uren duurde, zag men in de geheel gevulde voorhal van de eregalerij de kleurige kleder drachten van schier alle landen van Europa. VRIJ VEEL WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Vooral in het Noorden.van het land tijdelijk krachtige wind tus sen West en Zuidwest. Tamelijk veel bewolking, doch slechts hier en daar enige regen, voornamelijk in de Noordelijke provincies. Weinig verandering van tempera tuur.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1