VELE MOEILIJKHEDEN OP DE WEG NAAR VOORUITGANG SLECHTS VERBETERING DER WELVAART DOOR VERHOGING VAN PRODUCTIE Aanslag op Benesj beraamd DE TROONREDE Dr. BEEL SPRAK DE TROONREDE UIT Paul van Zeeland Dinsdag 16 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144e Jaargang No. 188 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE TROONREDE i Commissie in Reeds tachtig arrestaties van Drie Jany verbetert wereldrecord Wederom een Russisch veto llhet&eekfd Republiek verlangend de besprekingen te hervatten Prinselijk paar woonde kerkdienst bij Vliegtuigongeluk in de V.S. Eibon verlengd Rantsoenbonnen voor rijst Joegoslaven bezetten Pola BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma Voortzetting van de ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: 1.10 per maand, f 3 25 per kwartaa» Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. De minister-president, Dr. Beei, heeft hedenmiddag namens H. M. de Koningin de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de volgende rede: Leden der Staten-Generaal, Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zitting van uw hoge college te openen, en mij gemachtigd daarbij voorlezing te doen van de rede, die Hare Ma jesteit voornemens was uit te spre ken. Hoewel in de ruim twee jaren, I die ons scheiden van de dag der t bevrijding, het beeld van ons land, dank zij de toenemende krachtsin spanning van ons volk, alom zichtbare, gelukkige veranderin gen heeft ondergaan, 'moeten wij iedere stap op de weg vooruit nog steeds bevechten tegen een stroom van nationale en internationale moeilijkheden, die nauwelijks in kracht vermindert. ZORGEN OM INDONESIë. De verbetering, die verleden jaar kon worden aangewezen in de ontwik keling der gebeurtenissen in Indone sië, ondervond ernstige belemmerin gen. Wel is waar zijn verdere schreden gezet op de weg naar de verwezenlij king ener nieuwe rechtsorde, steunend op het beginsel van vrijwillige samen werking. De staat Oost-Indonesië :wam tot stand. West-Borneo en an- lere delen van de Archipel werden ■kend als zelfstandige gebieden met een eigen bestuur. Het stemt tot Vreugde, dat een vertegenwoordiging uit Indonesië, met de heer president van de staat Oost-Indonesië aan het hoofd, zich thans in Nederland be vindt, teneinde de wederzijdse goede verstandhouding te versterken. Helaas echter heeft de verhouding tot de republiek zich in ongunstige zin ontwikkeld. Lange tijd mochten wij de hoop koesteren, dat het bereiken van een overeenkomst met haar ook in dit Indonesische gebied de terug keer zou inluiden van recht en veilig heid en een belangrijke schrede op de weg naar de nieuwe rechtsorde Het zal ook U ten diepste hebben te leurgesteld, dat zulks niet het geval bleek eh dat de moeilijkheden zich hier veeleer hebben toegespitst. Deze toespitsing heeft offers en leed ge bracht. Ere zij hen, die vóór, tijdens en na het politioneel optreden onzer krijgsmacht hun leven gaven, en ver troosting moge de bevolking dezer gebieden vinden, .die onder leed ge bukt gaat. Een voorstel, ten doel hebbende de mogelijkheid te openen de nieu we staatkundige structuur van het Koninkrijk spoedig een wettelijke grondslag te geven wordt voorbereid. Op korte termijn zullen vertegen woordigers van Suriname en de Ne derlandse Antillen tot een ronde tafelconferentie worden samengeroe pen. Een commissie van voorberei ding daartoe is reeds geïnstalleerd. GOEDE BUITENLANDSE BETREKKINGEN. De ontwikkeling van de internatio nale toestand blijft zorglijk. Hoewel in het afgelopen jaar een aantal vredes regelingen is tot stand gekomen, ver keren de besprekingen over de vrede met Japan nog in een voorbereidend stadium, terwijl het Duitse vraagstuk, voor Europa van zo overheersend be- lang. nauwelijks nader tot oplossing is gebracht. Het beleid der regering met betrek king tot de Verenigde Naties blijft •bheerst door het streven naar het be vorderen van goede internationale Verhoudingen. Het valt te betreuren, ,:»at ket optreden van de Veiligheids- >l8ader in het algmeen nog slechts Weinig toe heeft bijgedragen om de bestaande onzekerheid te verminde- Ondanks het gerezen meningsver schil nopens de bevoegdheid der Ver enigde Naties in de Indon. kwestie, bleven de internationale betrekkingen van vriendschappelijke aard. Het stemt tot bijzondere voldoening, dat de bestaande hartelijke verstand houding met België op velerlei gebied nog is verdiept. Met grote waardering mogen de diensten worden herdacht, die zowel Marine als Landmacht bewij zen bij het herstel van de rechtsorde in Indonesië. De toestand van 's 'lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogelijk wor den gehouden. Dit zal er ons toe dwingen vooreerst geen meerdere ta ken voor deze krijgsmacht op ons te nemen en vervolgens, zoveel als de -toestand in Indonesië zulks toelaat, haaf taak over te dragen aan burger lijke gezagsorganen aldaar. Deze beperkingen zullen tot ge leidelijke, doch zeer aanzienlijke vermindering der personele sterkte voeren. Maatregelen worden getrof fen om de mannen, die hierdoor, als mede door de aflossing der thans in Indonesië vertoevende militairen, vrijkomen, de terugkeer in de bur germaatschappij te vergemakkelij ken. Het verlangen naar vernieuwing doet ook zijn invloed gelden op het rechtsleven. Voor de samenstelling van 'n nieuw burgerlijk wetboek is een opdracht verleend. De voorgenomen hervorming op dit uitgestrekte gebied zal ook om vatten de wetgeving van het interna tionaal privaatrecht. Naast de alge mene herziening van het burgerlijk recht wordt ook aan afzonderlijke ver nieuwing aandacht geschonken. Wets ontwerpen mogen worden verwacht tot herziening van het ontslagrecht van werknemers en tot instelling van een overheidstoezicht op bepaalde ge zinnen, wier onmaatschappelijk gedrag gevaar oplevert voor de samenleving. Eerstdaags kan een wetsontwerp tegemoet worden gezien om de bij zondere rechtsprekende colleges en de tribunalen geleidelijk op te hef fen en om de nog resterende be rechtingen van politieke delinquen ten aan de grondwettelijke recht spraak belaste organen op te dra gen. Ook zal een wetsontwerp wor den ingediend om een meer effec tieve bestrijding van de economische delicten mogelijk te maken. Een voorlopige wettelijke voorzie ning met betrekking tot de financiële verhouding tussen rijk en gemeente zal op zeer korte termijn worden voorgesteld, evenals een regeling van het politiewezen. Een partiële wijzi ging van de pensioenwet kan spoedig tegemoet worden gezien. Als verdere schreden op de weg 9er vernieuwing van het onderwijs zullen U voorstellen bereiken tot herziening der regeling van het voorbereidend hoger- en middelbaar- en van het nij verheidsonderwijs. Belangrijke voor zieningen vergt het technisch hoger onderwijs. Wettelijke grondslagen worden ontworpen voor de reorgani satie van het wetenschappelijk onder zoek, voor de monumentenzorg, de bescherming van het beroep en de ti tel .van „architect", alsook voor de re geling van het radiovraagstuk. Er zal worden voortgegaan met hulp aan de vrije jeugdvorming en aan de ontwik keling en vrije ontplooiing der kunst. VERHOGING VAN PRODUCTIE Dè stoffelijke welvaart van ons volk kan alleen worden verbeterd, indien de productiviteit van ons eigen land omhoog wordt gevoerd. Ondanks de aandacht, die de regering hieraan blijft schenken, baart de voedselposi tie in verband met de grote interna tionale goederenschaarste ernstige zorg. De levering van goederen en diensten naar het buitenland zal krach tig worden bevorderd en de economi sche samenwerking met de overzese gebiedsdelen blijft een voorwerp van aanhoudende zorg. Met voortvarend heid zal gestreefd worden naar een verdere ontwikkeling van de econo mische unie met België en Luxemburg, zonder dat hierdoor het streven naar een nauwere economische samenwer king met andere landen wordt ver zwakt. Waar zulks toelaatbaar is, zal, naar vereenvoudiging van de over heidsbemoeiing met het bedrijfsleven en naar dienovereenkomstige inkrim ping van het overheidsapparaat wor den gestreefd. De noodzakelijke ver dere industriële uitbouw van ons land zal worden gestimuleerd. Constructieve samenwerking van al le bij het bedrijfsleven betrokkenen zal door de indiening van een wetsont werp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties worden bevorderd. Voor de noodzakelijke maatregelen ter bevordering van de rationalisatie in het landbouwbedrijf is een schema van zes jaren /opgesteld, dat eerlang aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Op het gebied van het verkeer zijn voorstellen te wachten, betrekking hebbende op het vervoer van goede ren te land en te water, zomede een wetsontwerp Betreffende de zeeha- vens, terwijl voorts het nodige zal worden verricht om de regeling van het verkeer langs de weg wederom op wettelijke grondslagen, gelegen bui ten de bezettingsperiode, te doen be rusten. Bij de verwezenlijking van een bouwprogramma, dat op de beschik bare arbeidskrachten en materialen is afgestemd en dat de meest urgente werken zal bevatten, zal de woning- houw op de-eerste plaats staan. De indiening van een wetsontwerp, waarbjj een aantal onderwerpen, de wederopbouw betreffende, wordt geregeld, is binnenkort te verwach ten. De voorbereiding van een ontwerp- wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring is ver gevorderd. Van een ontwerp tot verbetering der positie van rentetrekkende invaliden, weduwen en wezen kunt gij de indie ning tegemoet -zien. Over de herzie ning der sociale verzekering is een breed overleg met de Stichting van de Arbeid geopend. De indiening van een wetsontwerp op de bedrijfspensioen fondsen wordt overwogen. De commis sie ter bestudering van het vraagstuk der ondernemingsraden zal dezer dagen met haar arbeid gereedkomen. Op het terrein der volksgezondheid worden voorbereid een nieuwe wette lijke regeling van het ziekenfonds wezen en een nieuwe wettelijke orga nisatie der gezondheidszorg. DEVIEZENCRISIS VOORKOMEN. Met voldoening moge worden vast gesteld, dat, dank, zij het verkrijgen van buitenlandse ieningen, een devie- zencrisis kon worden voorkomen. Niettemin blijft het welvaartsherstel bedreigd door schaarste aan buiten landse betalingsmiddelen. Derhalve zal, naast handhaving van een scherpe controle op het deviezen- gebruik, alles in het werk dienen te worden gesteld om de positie van de betalingsbalans te verbeteren. Met vasthoudendheid zal worden ge streefd naar het beperken van over heidsuitgaven, welke, hoezeer gewenst op zich zelf. toch vanwege de zorge lijke toestand van 's lands financiën niet toelaatbaar zijn of naar latere jaren behoren te worden verschoven. De binnenkort aanvangende afwikke ling van de geblokkeerde tegoeden zal gelijke tred houden met de inning van de voorlopige aanslagen in de vermo gensheffingen. In het voorstel van wet tot regeling van de bijdragen in de materiële oor logsschade zal tegemoetkoming worden betracht ten aanzien van voor persoon lijke of bedrijfsdoeleinden gebezigde eigeridommen, waarmede vooral de be langen van minder draagkrachtige'land genoten zullen worden gediend. Gevoegd bij de vele en grote moei lijkheden, waarmede wij zowel op het nationale als op het internationale terrein nog voortdurend te kampen hebben, zal de behandeling dezer veelheid van zaken, evenals in het verstreken zittingsjaar, grote en voortdurende inspanning van u vergen. Op deze inspanning moge de meer dan ooit voor het slagen van ons mensenwerk noodzakelijke zegen Gods rusten. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de gewone zitting van de Staten- Generaal geopend. In Oosterbeek is het Airborne- monument thans geheel gereed gekomen. Volgens het Tsjecho-Slowaakse nieuwsbureau zijn tachtig personen gearresteerd in verband met de ont dekking van een ui'gebreid complot tegen de staat. Tot de samenzweer ers zou ook be horen de voormalige Sowjet-Russi- sche generaal Vlasof, die tijdens (le oorlog legercorpsen vormde om aan de zijde der Duitsers te strijden. Ook een groot aantal Ts.iecho- Slowaakse ambtenaren zou bij het complot "betrokken zijn. De mededelingen van een op 10 September j.l. gearresteerd voormalig lid van Vlasofs legercorps leidden tot de arrestatie van een tachtigtal ande ren in verschillende delen van het land. Bij huiszoekingen is een aan zienlijke partij bewijsmateriaal in be- _slag genomen, zoals een radio-zender, wapenen, compromitterende f"f~ drukpersen, gebruikte stencils met tekst van opruiende pamfletten en an dere illegale stukken. HINKLA-GARDISTEN IN ACTIE. Volgens bekentenissen van de gear resteerden zou de organisatie tot doel hebben gehad de vorming van gewa pende groepen als basis-eenheden voor een gewapende opstand tegen de Tsjecho-SlóWaakse republiek, samen werking met de Oekraiense opstande lingen en werving van Slowaken voor deze groepen, het stichten van ver warring en het provoceren van onge regeldheden door propaganda van het buitenland uit, het verspreiden van illegale geschriften, zoals het periodiek „Nastup" („De Aanval"), het onder nemen van sabotage, het voorbereiden van aanslagen op politieke tegen standers en van een aanslag op presi dent Benesj. Volgens de officiële mededeling om trent het ontdekken van het complot, waren de Slowaakse leden van de or ganisatie voor het merendeel voorma lige leden van de Hlinka-Garde en personen, bekend door hun fascisti sche activiteit ten tijde van de „SI'S waakse Staat". De voormalige premier van België, is benoemd tot vertegenwoordiger van België in de commissie van drie. Hij zal terzijde worden gestaan door de Belgische consul-generaal te Ba tavia, Van der Stichelen, de kolonel Servais, Belgisch militair attaché te den Haag, en door de heer Claeys-Bouvaert van het Belgische Ministerie van Buitenlandse Zaken. De 17-jarige Franse zwem-crack Alex Jany, die afgelopen week tij dens de Europese zwemkampioen- schappen te Monte Carlo, zulke op vallende prestaties heeft verricht, heeft gistermiddag in het 25 m.-bad te Menton een geslaagde poging gedaan het wereldrecord 100 m. borstcrawl, dat sedert 1944 op naam stond van de Amerikaan Allan Ford, met 55.9 sec. te verbeteren. Jany wist een tiende seconde van Ford's tijd af te knabbe len en legde de afstand in 55.8 sec. Jany is thans in het bezit van de we reldrecords 100, 200 en 400 m. borst- crawL Bij de behandeling van de Balkan kwestie heeft de Sovjet-Unie gisteren wederom van haar veto-recht gebruik gemaakt toen een Amerikaanse reso lutie inzake Griekenland met 9-2 stemmen (Sovjet-Unie en Polen) werd aangenomen. Gromyko verklaarde, dat de resolutie door zijn veto was af gewezen, wat een scherp protest van de Amerikaan Johnson ten gevolge had, die verklaarde, dat de Sovjet- Unie misbruik van haar bevoegdheden maakte door de vrijelijk geuite wil van de raad tegen te gaan. Johnson stelde vervolgens voor, dat de raad de Griekse kwestie van de agenda zou afvoeren. Deze resolutie werd met 9 tegen 2 stemmen (S. U. en Polen) aangenomen. Daar het hier 'n kwestie van procedure betrof, was er geen sprake van een veto. Weersverwachting, geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond. WEER WARM. Plaatselijk ochtendmist. Overdag zonnig en warm of zeer warm met matige wind uit Zuidelijke richtingen. Later op de dag op komende bewolking met in de avond kans op een onweersbui. Op een te Djogja gehouden perscon ferentie hebben Soekarno en Sjarifoed- din verklaard, dat de republikeinse regering verlangend is om de bespre kingen met de Nederlanders te hervat ten, „op voorwaarde, dat een derde partij garandeert, dat de laatsten zich ditmaal aan hun woord houden". De beide staatslieden liet^- zich op timistisch uit betreffende het resultaat van eventuelr besprekingen. Zij erken den, dat de republiek geen weerstand zou kunnen bieden tegen een groot scheepse aanval op Djogjakarta, maar brachten met nadruk naar voren, dat de republiek klaar stond om in dat ge val „de guerilla te intensiveren". Zij voegden hieraan toe, dat aange zien de republiek niet over krachtige militaire middelen beschikte en Neder land zich in een zware financiële crisis bevond, er een mogelijk) -id voor nieu we Ronde Tafelbesprekingen bestond. De minister-president Sjarifoeddin deelde mede, dat de republikeinse ver liezen sedert de wapenstilstand op Augustus elke week gemiddeld 150 200 doden en het dubbele aantal ge wonden bedroegen. Naar de „Times" meldt hebben H K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard te samen met hét En gelse koningspaar, de beide prinsessen Elisabeth en Margaret en luitenant Philip Mountbatten, een kerkdienst in de Crathie Church bijgewoond. Het hoge gezelschap begaf zich per auto naar het kerkgebouw. De dienst werd mede bijgewoond door de Hertog en Hertogin van Gloucester en de Herto gin van Kent, die in de buurt van Balmoral verblijf houdt. Een viermotorige bommt-iwerper van het type B 17 is in de baai van Chesa peake (V.S.) neergestort. Negen per sonen zijn hierbij om het leven geko men. Eén wist zich met de parachute te redden. De militaire autoriteiten 1, ben een onderzoek ingestell. Verleden jaar heeft de Troonrede ontbroken op Prinsjesdag. Niet om dat de regering toen niets op het hart had, maar omdat de Koningin de zit ting der Staten Generaal enkele maan den tevoren, op 23 Juli, had geopend bij die gelegenheid reeds haar Troonrede uitgesproken had. Daarom werd toen de traditie verbroken. In en kele opzichten echter is er thans over eenkomst geweest met de vorige plech tigheid. Evenals verleden jaar is de Ko ningin niet persoonlijk verschenen. Zij heeft helaas haar taak moeten over laten aan de ministerpresident, daar zij zich, na haar ongesteldheid, nog niet aan de vermoeienis van de plechtigheid wagen mocht. Haar afwezigheid zal ze- ker door ieder Nederlander zijn be treurd. Verder is ook ditmaal bij de opening der beide Kamers de grootste eenvoud betracht. Soberheid blijft, ge zien 's lands benarde toestand, ge boden; feestelijk praalvertoon laat zich trouwens thans moeilijk rijmen met de toestand in ons overzees gebied. Wie gemeend mocht hebben dat de Troonrede over de Indonesische kwes tie verrassende mededelingen bevatten zou is bedrogen uitgekomen. Een Troon rede is trouwens geen regeringsverkla ring in meer beperkte zin; zij is een program. En als een program, waarin de regering haar taak voor het komen de zittingsjaar uitgestippeld heeft, be vat het staatsstuk inderdaad aan plan nen een grote verscheidenheid. Het is duidelijk dat de regerifig veel van de volksvertegenwoordiging ver gen wil en dat er hard gewerkt is en gewerkt worden zal. Een nieuw bur gerlijk wetboek wordt ontworpen; maatschappelijke voorzorgen worden in uitzicht gesteld; de bijzondere rechts colleges en tribunalen zullen geleidelijk moeten verdwijnen en tegen economi sche delicten zullen strengere maat regelen worden getroffen. Er wordt verder gewag gemaakt van belangrijke voorzieningen ten opzichte van het on derwijs. Maatregelen van economische aard zullen worden ingeleid en de economi sche unie met België en Luxemburg zal worden versterkt. Ter bevordering van de rationalisatie in het landbouwbedrijf is een zes-j aren-plan ontworpen en bij de wederopbouw zal de woningbouw op de voorgrond worden gebracht. De belangen van invaliden, weduwen en wezen zijn geenszins vergeten en om trent herziening der sociale verzeke ring wordt overleg gepleegd. Ook zal worden gestreefd, wat de overheidsuit gaven betreft, naar bezuiniging. Het is te hopen dat het mes, als het er te de zer zake wordt ingezet, scherp zal zijn. De woorden „zorg" 'en „zorgelijk" worden vaak in deze Troonrede ge bruikt, en daartoe is helaas aanleiding te over, vooral waar liet Indonesië be treft. Met voldoening wordt vastgesteld, dat de weg naar een nieuwe rechtsorde ingeslagen is, eri dat de verstandhou ding met de meeste overzeese gebieds delen weinig te wensen laat, maar uiteraard wordt teleurstelling over het ongunstig re ltaat van de onderhande lingen met de Republiek niet verheeld. Een woord van warme hulde aan hen, die hun leven ten offer hebben ge bracht bij de zware taak om de orde in het Verontruste gebied te herstellen, is in dit staatsstuk zeker op zijn plaats en ontbreekt dan ook niet. Overigens zou een weinig meer warmte van toon hier zeker welkom zijn geweest. Ver dere voorbereiding van een nieuwe structuur van het Koninkrijk wordt, in verband met Suriname en de Antillen, aangekondigd. Het woord „zorgelijk" wordt ook ge bezigd waar de internationale toestand ter sprake komt en wel in verband met het uitblijven van een bevredigende re geling met Duitsland en Japan. Het op treden van de Veiligheidsraad wordt terloops vermeld en.betreurd, voor zover het er niet toe heeft kunnen bij dragen de bestaande onzekerheid te verminderen. Wat verder onze krijgs macht betreft, de toestand onzer finan ciën legt ons beperkingen op en maat regelen tot vermindering der personele sterkte zullen daarom onvermijdelijk zijn. Ziedaar de voornaamste punten van het program. Het heeft weinig zin hier over thans een oordeel te vellen. Goede voornemens 'uilen altijd en bij ieder welkom zijn. Men zal dienen af te wachten of, en in hoeverre, zij kunnen worden verwezenlijkt. U. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van bon L01 reserve (voor I ei) verlengd is t/m Zaterdag 20 Septembër a.s. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op de rantsoenbonnen voor rijst in den vervolge naar keuze ver krijgbaar is 250 gram rijst, bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuits. Dl Joegoslavische troepen zijn heden om 1 uur (plaatselijke tijdde stad Pol binnengerukt. Er deden zich g n incidenten voor.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1