Stad en Omgeving. Het rijk der duizend eilanden Fascisten de in En£ Wiener Sangerknaben naar Alkmaar Hengelsportvereniging Luctor et Emergo Burgerlijke Stand Nieuwe aanwinsten Openbare Leeszaal en Bibliotheek Langedijker tuinbouw bestaat al meer dan driehonderd jaar Jubileumwedstrijden „Excelsior" St. Pancras. Ledenvergadering IJsclub Stompetoren. Ingezonden Meelevend bioscooppubliek Uitbreidingsplan van Langedijk Heiloo Algem, Vergadering R.K. H.S.V. Groot-Schermer. Noordscharwoude Wat doet men er tegen Wij spelen Bridge Nadat vele moeilijkheden van organi satorische aard moesten worden over wonnen, zal het ook hier te lande zeer bekende muzikale-ensemble „De Wie ner Sangerknaben" in het begin van het a.s. seizoen naar Nederland komen. Het Instituut der Sangerknaben heeft onder de Duitse bezetting van Oostenrijk een zeer moeilijke tijd doorgemaakt. Met grote energie werden echter door Rector Josef Schnitt, die reeds sinds 1924 de leiding had en in 1939 in een concentratiekamp was opgesloten, na de bevrijding in 1945 de oude be proefde muzikale en paedagogische krachten opnieuw te zamen gebracht. Het vorige seizoen begonnen de buitenlandse reizen weer en een ge lukkig weerzien met talrijke vrien den in Zwitserland, Frankrijk en de Scandinavische landen schonk de Sangerknaben 't vertrouwen, dat men hen niet was vergeten. De Directie van het Instituut hoopt dat de vele internationale vriend schapsbanden, die in de loop van zo veel jaren in het buitenland waren ontstaan, wederom zullen worden her steld en dat de concerten van deze tournee bewijzen, dat de jonge disci pelen, die evenals vroeger met de uiterste zorg worden geleid, een ge lukkige bijdrage vormen tot de we deropbouw van Oostenrijk. Op Vrijdag 26 September zal in 't Gulden Vlies te Alkmaar een voorstel ling worden gegeven, waarbij onder leiding van kapelmeester Haymo Tau- ber, die reeds meerdere malen vóór de oorlog in ons land was, een groot programma met oude en nieuwe liede ren ten gehore wordt gebracht, ter wijl als gebruikelijk tevens een kleine opera, waarbij het bijzondere toneel spelerstalent van de jeugdige kunste naars tot uiting komt, zal worden op gevoerd. Vrijdag 12 September 1947 hield bo vengenoemde vereniging haar eerste vergadering. De opkomst was goed en er heerste een kameraadschappelijke geest. Dit kwam tot uiting door de bij dragen welke moesten dienen tot het vormen van een kas. Besloten werd tot aansluiting bij de Algemene Hengelaarsbond, de grootste Hengelsportvereniging hier te lande. Er zal op 28 September een onder linge viswedstrijd plaats vinden, waar aan mooie prijzen verbonden zijn. Er zal ook om een wisselbeker gevist wor den. Ook zal de vereniging deelnemen aan de Competitie van de Sport Con tact Commissie. Het clublokaal is bij de heer Wanner Nieuwesloot. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Voorz. J. La Fleur, secr.; F. Meelis, Klein-Nieuwland 16; F. Erich, penningm,; comm. J. J n en J. van Ingen. BENEVELDE BERGENSE BAKKER Een bewoner van de Emmastraat uit Alkmaar, die in zijn auto over de Hel- derseweg reed, werd gevolgd door een bestelauto, die hevig slingerde. De Emmastraatbewoner vertrouwde het zaakje niet; hij waarschuwde de poli tie die een achtervolging instelde en de bestelwagen aanhield. Het vermoe den bleek juist te zijn: de chauffeur, een 50-jarige bakker uit Bergen, zat in „kennelijke staat" achter het stuur. Op het politiebureau heeft hij zijn roes uitgeslapen en een proces-verbaal in ontvangst genomen. TUINBOUW-CURSUSSEN Bij voldoende deelname zullen er deze winter alhier een aantal tuin- bouw-cursussen worden georganiseerd, n.l. algemeen vormend, een voor vol wassenen en een spoedcursus voor bloemist-hovenier. Aanmelding kan voor 20 Septerr' er plaats hebben bij de heer Veeken, Ko renbloemstraat. Voor bijzonderheden zie men voorts de advertentie in dit nummer. Geboren: Wilhelmus P., z. v. Her- manus Rotteveel en M. P. Romijn. Dirk J„ z. v. Johannes van der Velde en G. Sleutel. Marianne, d. v. Hoito Nieuwhof en M. de Rooij. Peter F. z v. Jan T. Jonkman en A. Mus. Gehuwd: Egbertus Ibink en Tra G. Schagen. Overleden: Cornelis J. Janssen, oud 78 jaar weduwnr. van E. Monné. Jan H. P. Baten, oud 6 jaar. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bij lagen van de heer S. Schaaf, alhier, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewer king, waarin zullen worden gebezigd 3 electromotoren resp. van 4, 2 en 1 pk voor het aandrijven van diverse machi nes, in het perceel Oudegracht no. 279. Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op Din' lag 30 September e.k., voormiddags te 11 uur en schrif telijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dézer ge meente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar, 16 September 1947. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, G. van Slingerland, lo. burgemeester. R. Veendorp, secretaris. NIEUWE AANWINSTEN 1947. 3e Suppletoire HJst 41 NEDERLANDSE ROMANS A405h ArkelZegwaard, v. Herinne ringen van een huisarts. B41.3n Belcampo. Nieuwe verhalen. B88.4z Brolsma. Zathe Humalda. B92bm Brusse. De boef Matheus Otto C16 Caramaque. Het goud van de zeerover. (J) C16.7 Carmiggelt. Honderd dwaasheden D225 Debrot. Bid voor Camille Wil- locq. D34.7 Derks. De lindeboom. H32.2g Hartog, de. Gods Geuzen. H74.5 Heil. Zeven stippen en het geluk K64w Koenen. Wassend graan, i II. L55 5 Loon, v. Lies Kreyger. Lf'5.5 Lunshof. Ik heb een dochter. M437 Mendels. Rollen en Rallen. Nil.3b Nachenius—Roegholt. Bij nader inzien (J). N11.3g Nachenius—Roegholt. De grootste factor (J). N11.3p Nachenius—Roegholt. Peeps is zo gewoon (J). S48.5 Schreurs. Mijn moeder Elisabeth SC3.5g Steen, v d (ps van D Zijlstra) Grote vacantie. U15b Uden, v. Blaast de ketels af. V41vh Verhoog De vliegende Hollander •V91sw Vries, de. Sla de wolven, herder l W28.5 Was—Osinga. Puck zet door (J) W86V Woude, v (ps. van SMC van Wermeskerken—Junius). Een ver laten post. 3e Suppletoire UJst 42 IN HET NEDERLANDS VERTAALDE ROMANS *A271f Allen. Het fort en het woud. B29 Baum. Berlin hotel. B72h Boo Hoea! We leven nog. C28.3 Clemmensen. Gloria. C34o Conrad, (ps. van J C Korzeniows- ky). Overwinning. D73.5a Doyle, A Conan. Avonturen van Sherlock Holmes. G55.5 Goodman. Dodenhuis. L28.4r Lawrence. De regenboog. L74tw London. Tusschen de wielen (X). M14.4 Macdonald. Het ei en ik. •M67 2r Moberg. Rijd vannacht! P86.4z Priestley. Zonlicht op Zaterdag R64.5c Rolland Clerambault. 511.2 Sadler. Fanny bij gaslicht S73.9 Soini. Dominee Jaakkola heeft pech (J). T36.6 Togeby Rozen zonder doornen. V/42V Wells. Het voedsel der Goden en hoe het op aarde kwam. Z445a Zweig, Amok. VLAAMS EN FRIES 819.3 T39 Toussaint van Boelaere. Mallor- ca en de nymfen. 819.9 Z20 Zee, van der Lutske. is historisch, (J) is ook voor jongeren BIJ HET SPELEN VERWOND. Een vijfjarig jongetje uit de Eikelen bergstraat werd bij het spelen met pijl en boog aan het linkeroog geraakt. Aanvankelijk liet het ongeval zich ern stig aanzien, doch thans hoopt men dat het oog behouden zal blijven. EEN „HANDIGE" KANTOOR BEDIENDE. Een 25-jarige kantoorbediende, H. uit Heiloo, heeft door knoeierijen in het debiteurenboek zijn patroon opgelicht voor een bedrag van f 1150. De jongeman is na ontdekking in arrest gesteld. Jan Stender, de trainer van de Nederlandse zwemploeg, feliciteert Nel van Vliet direct na haar overwinning, de Europese titel op de 200 M. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Het laatste rendez vous (Briel encounter); 18 jaar Woensdag matinée 2,30 uur. Victoria Theater, 8 uur; Ik weet wat ik wii; tot 14 jaar onder geleide. Woensdag matinée 2,30 uur. Cinema Amerlcain, 8 uur: Vrije levens 14 jaar. Woensdag matinée 2,30 uur. A B. T., 8 uur: Verlaten in de woestijn en De laatste der avonturiers; alle leef tijden. LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE. BR. OP LANGENDIJK, 16 Sept. 1947. 55000 kg aardappelen Beve landers 7.608.70; 13000 kg rode kool 7,20—11,80; 13000 kg gele kool 7— 11,80; 32000 kg groene kool 14,30 27; 185000 kg witte kool 7,80- 10,10; 2001 kg andijvie 17,8026; 1000 kg uien 11,4012,80; 1500 kg bieten 6,30; 1300 kg slabonen 78110; 700 kg tomaten a 27,8028,30; Tomaten b 23,5027,20; 300 kg druiven (Ali cante 8182. In de toren van het oude Broeker kerkje ligt een zerk, waarop te lezen staat, dat een vroom en godvruchtig man ten tijde van het 12-jarig Bestand in den Here rustte. Maar die zerk zou niet zo belangwekkend zijn als ze niet tevens bewees, dat de tuinbouw toentertijd al één der voornaamste middelen van'bestaan voor de Langedijk was. Weliswaar had het bedrijf toen nog niet een dergelijke vlucht genomen als thans. Oude mensen vertellen nog, dat in hun jonge jaren er om de West het veld tussen Langedijk en Koedijk meer weiland lag dan tuingrond. Maar dat is allemaal voorbij. Veeteelt is aan de Langedijk, Oudkarspel uitgezon derd, niet meer te vinden. Kool en uien of ook nog andere producten? Een zeer belangrijk product vormen wei de vroege aardappelen, waarvan Broek, op Langendijk steeds de primeur heeft. Een ander product, dat niet te verwaarlozen is, is de vroege kool. Wanneer U in de Alkmaarse groenten- winkels zo in Augustus van de kogel ronde rode kolen ziet liggen, waarover een diepe dauwige gloed glanst en gloeit, dan is het wel zeker, dat U met een Langedijker product te maken heeft. Verder vindt U op de lijst van producten slabonen, andijvie, witlof, zomerwortelen, bloemkool en wat niet al. Jaarlijks worden aan de beide vei lingen van de Langedijk millioenen kg. groenten omgezet en zijn de typische veilinghallen met hun vaargeulen en aanlegsteigers dè brandpunten van een koortsachtige drukte. Daar draait het mjjntoestel met een tempo, dat een bui tenstaander er weinig of niets van be- De Alkmaarse biljartclub „Excelsior" die in het afgelopen seizoen zo'n goed figuur maakte in de competitie en die zich momenteel in zo grote bloei mag verheugen, is in 1922 opgericht en be staat thans 25 jaar. Dit zilveren jubi leum wilde men niet onopgemerkt la ten voorbijgaan en daarom heeft het bestuur besloten, voor de aanvang van de competitie een serie jubileumwed- strijden te houden en wel in de tweede helft van September en in October. Deze zijn als volgt ingericht: Uit de spelers van Excelsior zijn volgens het prestaties (gemiddelden) vier ""oepen van vijf spelers gevormd n.l. de groe pen A, B, C en D. Voor elke groep zijn vijf tegenstanders gezocht, die het elk met een vijftal spelers tegen het Ex- celsior-vijftal (a, b, c of d) zullen op nemen. En de 'ub waarvan het vijftal tegen het Excelsior-team het beste re sultaat bereikt, is prijswinnaar. Het vijftal klasse A van Excelsior be staat uit de volgende spelers; C. Ho- ningh, P. Schouten, R. Peereboom, A. Surig en C. de Boer. Klasse B: T. Bruin, P. Middelbeek, A. v. d, Pavert, N. Wester en W. Bus. Klasse C; H. Wessels, Wagenaar, Koelman, Wou ters en Van Wonderen Klasse D: Apeldoonr, Parma, Flik, Smiers en Plas, De tegenstanders van groep vijftal A zijn de vijftallen van Onder Ons, Op timisten, Drie Ru'ten, Schoorl en Zaan dam. Van groep B: Volharding, Alc- maria, Castricum, Zaandam en Vondel. Van groep C; Volharding, de Ge kroonde Valk, Z.E.K.Z.?, Drie Ruiten en St. Pancras. Van groep D: De Lindenhoek, Optimisten, de Gekroonde Valk, Harmonie en Alcmaria. Gisteravond werden de wedstrijden in „Hotel de Nachtegaal", 't clublokaal van Excelsior, dat met zijn drie biljarts zo goed voo wedstrijden is ingericht, voor de eerste maal gehouden. Zij werden geopend door de heer P. Rolie, secretaris '-an Excelsior, dj het jubileum en de prestaties van de spe- lert met grote vreugde memoreerde en hartelijk dankte voor de moeite die men zich van verschillende zijden had gegeven om de. jubileumwedstrijdeii zo goed mogelijk te doen slagen. Op de eerste avond werden twee wedstrijden gespeeld. Excelsior vijftal A speelde zijn vijf partijen tegen On der Ons en Excelsior vijftal D speelde zijn vijf partijen tegen de Lindenhoek. Beide wedstrijden werden met groot verschil door de jubilaresse gewonnen. A won met 10—0 (vijf gewonnen par tijen van Onder Ons en D won met 73 van Lindenhoek. De uitslagen waren: A: (alle spelers 125 car.) 1. C. de Boer (Exc.J. Strij- bis 125—73 in 30 beurten; 2. R. Peere boom—A. Vink 125—109 in 18 beurten; 3. SchoutenM. de Haas. 12556 in 17 beurten; 4. C. HoninghW. Water loo 12591 in 26 beurten en 5. S. Surig. J. Schot 125—109. In klasse D wisten drie Excelsior- leden hun partij te winnen, één partij werd remise en één werd verloren. Uit slag dus 7—3. De partijen waren (de Exc.-leden staan eerstgenoemd en de getallen tussen haakjes geven het aan tal car. aan dat ieder moest maken 1. G. Parma (60)J. Bobeldijk 50) 5450 dus winst voor de Lindenhoek; 2. Flik (60)Schoenmaker (50) 6022; 3. Smiers (60)Hiemstra (45) 6044; 4. Plas (60)—v. Steeg (35) 60—35 dus remise; 5. Apeldoorn (75)D. J'ierop (50) 75—35. Dinsdag en Vrijdag worden de .d- strijden voortgezet resp. voor de A en D klasse en de B en C klasse. Wat het vertoonde spel betreft, zij geconstateerd dat dit over het geheel onder de maat bleef. Verschillend" A- spelers kunnen heel wat beter, dan zij gisteren hebben laten zien. Zij bleven tnminste sterk beneden hun gemiddel- d: van het eind der afgelopen compe titie. Maar dat zal wel weer gauw in orde komen voor het nieuwe seizoen begint. Bovend' was het warm in de biljartzaal en dat inspireerde 'ook niet tot felle strijd. Toch zijn er ook al uitstekende pres taties geleverd. P. Schor *en van Ex celsior speelde zijn partij met een ge middelde van bijna 7.50, het hoogste gem. van de avond. Deze speler gaat sterk vooruit. Ook R. Peereboom speel de na een weifelend begin zeer goed en maakte de partij met enige mooie series uit. In de D-klasse werden ook aardige partijen gespeeld al waren de spelcapa- citeiten daar natuurlijk minder, Eén partij eindigde heel mooi in remise en in de partij SmiersHiemstra „strui kelde" Hiemstra over de laatste caram bole. Maar alle partijen werden in een zeer amicale sfeer gespeeld. grijpt. Terwijl de veiling nog voort duurt, worden de verkochte producten door transportarbeiders reeds in de vrachtauto's geladen, die van overal uit het land de weg naar de Langedijk vinden. En zelfs is er internationaal autoverkeer, want door de "malle dorps straat denderen de wagens van Van Gend en Loos met vrachten voor Tsje- cho-Slowakije en het kan gebeuren, dat men de hoek van een heel eenvoudig huis omgaat en bijna tegen een mon ster van een trailer oploopt met de laconieke aanduiding: „Vrachtvervoer HollandItalië en de beiden vlaggen der naties ter weerszijden van de cabine. Andere ploegen laden de kleine bin- nenscheepjes, die voortjakkeren door Nederland. Die kleine scheepjes van om en bij de 30 ton zijh heel wat mans; de Langedijker schippers varen overal heen, waar het de kooplui belieft. Ze komen op de grote stromen, op Texel en het Zeeuwse water. Vóór de oorlog voeren ze zelfs naar België met witte kool, de grondstof voor de buitenland se filialen van de Langedijker zuur- koolfabrieken. Het gaat niet altijd voor wind. de Meer dan menige andere tak van handel en industrie, ondervindt de Lan gedijker tuinderij de gevolgen van de economische toestanden. Zo waren bijv. de crisis-jaren van vóór de oorlog zo rampzalig, dat het hele bedrijf prac- tisch aan de grond zat en alleen rege ringssteun de volslagen ineenstorting van de tuinbouw kon voorkomen. Maar ook kleinere factoren oefenen dikwijls een grote invloed uit op de prijsvorming. Gebrek aan vervoersmo gelijkheden kan een product eenvoudig onverkoopbaar maken. In de steden lijkt het zo gemakkelijk, de groenten liggen koopklaar in de winkelen menige huismoeder moppert, dat de priizen zo hoog zijn. Maar zij weet niet, wat er allemaal gebeuren moet eer het product is, waar het wezen moet. Zij heeft er geen vermoeden van, dat de witlof in dit voorjaar een prijs op bracht, die eenvoudig een bespotting was van het ve t werk, dat er verricht moest worden aleer het product kant en klaar afgeleverd kon worden. En zou zij vermoeden, dat de zomerkooi, die nu een goede prijs kan bedingen, voor een maand slechts als veevoer af gezet kon worden? De oorzaken? In volgende artikelen zullen die oorzaken, die soms onmiddellijk voor de hand liggen en dan weer diep schuil gaan onder bijkomstigheden en verre gebeurtenissen, nader onder de loupe genomen worden. Het één brengt het ander met zich. En de Langedijker industrie? Deze hangt natuurlijk samen met de tuinbouw. De streek telt niet minde: dan zes zuurkoolfabrieken. Tijdens de eerst» wereldoorlog was er een dorog- fabriek en nog thans bestaat er een der gelijk bedrijf, dat zich voornamelijk trelegt op het drogen van selderie. Maar men heeft plannen. Zo wordt er gesproken over een diep vriesinrichting en worden plannen voorbereid tot stichting van een droge rij met groot vermogen. Langedijk en tuinbouw is één begrip. In het voorjaar en in de herfst wor den in de dorpen bidstonden resp. dankstonden gehouden. Want wat in de steden reeds lang vergeten werd, ble ven de tuinders met hun zon-verbran- de en wind-verweerde koppen zich be wust: wat de vlijt plant, gedijt mei tenzij God daarover wasdom gebiedt De fc'„ bied voor de mysterieuze krach ten laat zich altijd weer leren en her vinden in dit oeroude land van akkers, sloten, wuivend riet en Gods geweldi ge hemel zich daarover welvend als klaar geheim. Op 12 September vergaderde de ijsclub in café Hes. De voorzitter sprak bij de opening zijn leedwezen uit over de geringe opkomst. Uit het ver slag van de penningmeester bleek, dat de inkomsten f 6367,20 hadden be dragen en de uitgaven f 6350,50; alzo een batig saldo van f 16,70. De heer Jn. v. d. Gragt bracht hierna rapport uit over de kascontrole, waaruit bleek dat het beleid van de penningmeester niets te wensen overliet. De heer v. Twisk vroeg naar de ge meente-subsidie. De voorzitter ant woordde, dat van Koedijk geen sub sidie was genoten en van St. Pancras f 400.-. Opnieuw zal een verzoek om subsidie aanhangig worden gemaakt. Bij de daarna gehouden stemming werden de heren Schreuder en Metse laar als bestuursleden gekozen. Bei den namen hun benoeming aan. Vervolgens kwam de verlichting van de ijsbaan ter tafel. Medegedeeld werd, dat de begroting voor een blij vende verlichting f 1702,16 was, waar om de vergadering aan een nood-ver lichting als zijnde goedkoper de voor keur gaf. Hierover zal nader beraad v/orden gepleegd. De kosten van de muziek zullen f 10.- per dag bedragen. Mevr. Pool vroeg naar de toestand der vaarten en sloten, waarop werd geantwoord, dat de Banne hierover gunstig heeft geadviseerd. De heer Kerkmeer wenste meer orde bij de wedstrijden, waarop anderen aan drongen op beter toezicht en meqr medewerking van de leden. Bij de rondvraag vroeg de heer Koning naar het 40-jarig jubileum van de heer Sluis met het oog op een eventuele huldiging. De heer Kerkmeer vroeg of de tent weer voor het komende seizoen ge pacht is, Dit bleek het geval en op de zelfde voorwaarden als het voorgaan de jaar. Tenslotte drong de heer Met selaar aan op openstelling van de baan op Zondagen, wat echter in strijd is met het reglement. Hierna sluiting. DE FLOOR Zaterdag hield de vereniging Huisvlijt en Floralia haar jaarlijkse tentoonstelling iu café Zwart te Stompetoren Het geheel zag er zeer aantrekkelijk uxt Door de ouderen werden de volgende planten ingeleverd: Salvia's, Bladbego nia's en Ster van Bethlehem, De schoolkinderen kwamen met de vol gende soorten aandragen: Wonderbalse» miën en Geranium Het kwam ons voor dat wij de planten wel eens forser hebben gezien. De jury bestond uit de heren: Krul uit Schermerhorn en Muilwijk en juffr. Lief hebber uit Alkmaar. Mooie stukjes handenarbeid en hand werken waren ingeleverd, al was ook hier te zien, dat er gebrek is aan goed handwerkmateriaal Een fraaie inzending poppen had mej. Koos je de Jong gemaakt, deze kunnen worden gebruikt als theecosy. Een jacht gemaakt door de 78-jarige heer Schoonwil van de Omval trok bij zonder de aandacht, evenals het fraaie handsmeedwerk van de heer Vos uit Stompetoren en de pentekeningen van de heer Drent. Mevrouw Zwart had een schortje inge zonden van ruim 100 jaren oud, waarvan de kleuren nog zo fris zijn of het pas is gemaakt. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Geachte Redacteur, Er bevinden zich in ons land nog dorpen en gehuchten, waar gedurende het winterseizoen in de een of andere zaai filmvertoningen gegeven worden. Dergelijke filmvoorstellingen vormen dan culturele hoogtepunten en hoog en laag, rijk en arm, leeft zicht- en hoor baar mee met de avonturen van de helden op het witte doek. Ieder komt voor zijn begeestering, c.qi. verveling uit. Men moedigt de held aan en ver wenst de slechtaard. Dit alles zeer hoorbaar, zeer demonstratief, zeer emotioneel. Het doet denken aan de dagen van de vroegere jeugd-biosco- pen die dreunden op hun grondvesten als eenmaal Tom Mix, of De Man met Het IJzeren Masker of Buck Jones op een dolgeworden mustang „de" on verlaat achterna joegen. Dit alles, geachte Redacteur, beleef de ik j.l. Zaterdagavond opnieuw, teen ik het (zeer twijfelachtige) ge noegen had de eerste voorstelling bij te wonen in het Harmonie Theater, („Brief Encounter", het Laatste Ren dez Vous). Ik had de film al eens eer der gezien maar omdat ik het zo'n voortreffelijke film vond meende ik haar nog 'n keer te moeten bezoeken. Wel, het publiek dat tegelijk met mij die eerste voorstelling meemaakte, leefde zéér mee. Ik geloof niet dat men de film bijzonder goed vond, want er werd hardop gegeeuwd, er werden sneers op de film afgegeven, iedereen praatte door elkaar en het geviel zelfs dat de exploitant de zaal in moest lopen en om stilte verzocht Met mij waren enkele kennissen meegegaan, Amsterdammers. Ik be hoef U niet te zeggen hoe hun oor deel luidde over het Alkmaarse bios coopbezoekende publiek. Ze vonden 't alleen maar dorps en klein en in hoge mate burgerlijk. En het was een be grijpelijke reactie dat ze halverwege de film aandrongen om maar weg te gaan, omdat de film op deze manier niet te „genieten" was. Nu is Alkmaar geen dorp en da film was een goéde film. Een der beste van het laatste jaar. En omdat deze dingen vaststaan, daarom moge - hier vastgesteld worden dat het Alk maarse publiek, tenminste dat deel hetwelk j.l. Zaterdag de eerste voor stelling in de Harmonie bezpcht en zich niet fatsoenlijk wist te gedragen, nog niet verder op de culturele ladder geklommen is dan de onderste sport. De sport die reikt tot het dorps-ni veau. Er is maar één oplossing, dunkt mij: meer toezicht tijdens de films en desnoods verwijdering uit het theater van de ordeverstoorders. Hoogachtend, Uw ANTHONIE VAN KAMPEN. Bij besluit van Ged. Staten is het uitbreidingsplan van de gemeente Langedijk thans goedgekeurd. Dat be tekent dus weer een stap in de goede richting, al zullen er nog vele stappen nodig zijn om tot de uitvoering van het plan te komen. Gezien de eigenaardige structuur van de Langedijk werd bij de opstel ling van het plan vooral aangestuurd op een kernvorming. De Langedijker dorpen bestaan thans uit een lange, saaie, rechte dorpsstraat, met hier en daar een doodlopend zijstraatje. Het plan beoogt daarin verbetering te brengen door de nieuwe wijk te groe peren rondom een parkaanleg. Iets, waaraan de Langedijk inderdaad be hoefte heeft. Noord-Scharwoude krijgt ais cen trum de grootste uitbreiding. Hier komt t.z.t. een nieuwe woonwijk, die zich zal aansluiten bij de bestaande bebouwing, als de N. H, Kerk en de lagere school. Tussen de Oosterstraat en de Provinciale weg komen dan de sportvelden, zweminrichting en een tehuis voor ouden van dagen, een con certgebouw enz. Ten Noorden van de Prov.weg komt een tweede uitbrei ding. Er zal een rioolwaterzuiverings inrichting worden gebouwd en als de uitbreiding kant en klaar is zullen er ong. 400 woningen bijgebouwd zijn. In de uitbreidingsplannen is tevens reke ning gehouden met uitbreiding der agrarische en andere industrieën, ter wijl voorkomen zal worden, dat er eentonige straten verrijzen. De andere dorpen krijgen eveneens een uitbreiding, zij het in. bescheide ner mate. Broek krijgt een nieuwe wijk op het z.g. Blauwe Zand var 117 woningen, Zuid-Scharwoude van 131 en Oudkarspel van 81, tezamen plaats biedend voor pl.m. 2900 inwoners. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat er hog niets bekend is over de datum, waarop met de uit voering van de werken zal worden begonnen. Het zijn vooralsnog pp ie- ren plannen en de materiaalpositie heeft het laatste woord. OBDAM, 15 Sept. 18300 kg Beve landers f 8.308.50; 1000 kg Schotse 6.50; 5300 kg rode kool 58.20; 4000 kg witte kool 6.807.30; 6000 kg savoye kool 15.90—17.10; 18000 kg uien 11.60— 12.00, grove 12.30—12.50; 2000 kg drie lingen (uien) 6.707.30; 900 kg nep 12.40—13.00; 26500 kg bieten A 6.40— 3.10, bieten B 3.30—3.60; 1075 kg peen B 6.00, peen C 4.90, peen D 4.00; 4100 kg slabonen 75131; 250 kg -mdijvie 21.60, Gisteravond werd bovengenoemde vergadering gehouden in café Admi raal. De vergadering was goed bezocht. Voorzitter C. Bakker verklaarde, dat het bestuur het nodig heeft geoordeeld deze vergadering bijeen te roepen om nog eens diverse belangrijke punten te bespreken. De geestel. adv. kap. Lagerberg kreeg hierna het woord, Hij memoreerde de jaren, waarin hij voor H.S.V, mocht werken. Door betere werkverdeling zal de nieuw benoemde adviseur, kap. A. Adank, zich geheel aan H.S.V. kun ne; wiiden, Snr. hoopte, dat H.S.V. hem het volle vertrouwen zal schenken. Spreker memoreerde het vele, dat in het afgelopen jaar is tot stand geko men. En alles is nog niet klaar. Hij riep alle leden op mede te werken, opdat de goede clubgeest vaardig zal blijven over H.S.V. Hij wenste H.S.V. verder vee1 succes. Het financieel verslag wees uit, dat vanaf 1 April een schuld van f 798,27 werd weggewerkt. Op het ogenblik is er een batig saldo. Daar stond tegen over, dat voor de verbetering van het terrein een lening werd aangegaan voor de tijd van 10 jaar, groot f 3000. De be groting voor het komende jaar wijst een batig saldo aan. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De elftalcomm. zal voortaan bestaan uit 2 bestuursleden en 1 buitenstaan- d-r. door het bestuur te benoemen. Voor een te organiseren fancy-fair bestond geen belangstelling. De training deed nogal wat stot op waaien, maar ook deze storm luwde. Een voorstel tot reglementwijziging, inhoudende kascontrole door leden van het bestuur, werd aangenomen. - De beschikbare kaarten voor de wedstrijd NederlandZwitserland wer den hierna verloot. De rondvraag leverde geen belang rijke punten op. Hierna sluiting. WONINGBOUWVER. VOLKS HUISVESTING Naar wij vernemen, heeft het be stuur van „Volkshuisvesting Heiloo" een woonhuis aangekocht met grond aan de Holleweg, waarop t.z.t. een 40- tal woningen zai worden gebouwd. BOUWVERGUNNING Aan onze gemeente is toestemming verleend tot het bouwen van 10 arbei derswoningen en 1 particulier. Hoogst waarschijnlijk zal in Jan. a.s. met de bouw worden begonnen. FLOR ALIA-TENTOON STELLING Op 17 en 18 September zal In de zaal van de Ned Herv Pastorie een tentoon stelling van de uitgereikte plantjes plaats vinden Vrije inzendingen zijn ook toegelaten, terwijl een stand van bloemisten het ge heel nog aantrekkelijker zal maken. (Van een U.P.-correspondent). Vele Engelsen, in en buiten het Parlement, maken zich werkelijk ongerust over de herleving van het fascisme in hun land, dat bUna even openlijk en heftig zich uit als In 1938, toen Sir Oswald Mosley zijn zwarthemden door Londen's East End voerde. Zondags verzamelen zich steeds een 4000 fascisten in het Bethnal Green District van deze Londense wijk, waar de anti-semietische uit latingen van hun straatsprekers minstens even vergaand zijn als alles wat wijlen Göbbels ooit de Joden naar het hoofd wierp. In de afgelopen weken bebben her haaldelijk communisten de fascistische sprekers gehinderd, waardoor ettelijke straatgevechten ontstonden. Tot dus verre heeft de politie, op grond van de typische Britse verdraagzaamheid, zich bepaald tot het regelen van het ver keer, maar de vorige week Zondag heeft zij voor het eerst krachtig moeten optreden bij een vergadering van de „Bond van ex-raiiltairen". Wat de autoriteiten het meeste dwars zit, is de vraag hoe het fascisme zo krachtig en zo snel na een oorlog, ge voerd om de fascistische ideologie ovêr de hele wereld uit te roeien, de kop weer kon opsteken. Sir Oswald's „Britse Unie van fascisten" is ontbon- cen, maar zijn aanhangers schijnen zich te hergroeperen rondom een nieuw centrum, opnieuw onder de dek mantel van „boekclubs", wier doel het is de werken van Sir Oswald zelf te „bestuderen". Een bekend feit is dat enkele van de prominente vooroorlogse fascisten, tijdens de oorlog gedetineerd, op vrije voeten zijn en hun oude werk hebben hervat. Admiraal Sir Barry Domville, b.v. heeft zojuist een boek gepubli ceerd: From Admiral to Cabin Boy" waarin hij Engeland's moeilijkheden wijt aan „Judmas", Joden en Vrij metselaren. „Judmas" heeft alles in zijn macht, met inbegrip van de pers, en „Judmas" heeft de oorlog opge drongen aan Hitler, die hij in gunstige zin met Napoleon vergelijkt. De minister van binnenlandse zaken, Chuter Ede, wiens aandacht herhaalde lijk op het herlevende fascisme is ge vestigd, zegt hij dat hij niets kan doen, zolang de fascisten geen wetten over treden. Het feit dat men fascist is, is op zichzelf niet strafbaar. Intussen staat Ede onder voortdurende druk van sommige Parlementsleden en van bla den, die op) maatregelen aandringen, voordat het fascisme sterker wordt. De Daily Express noemde Ede's tolerantie van de fascisten „op hol geslagen de mocratie". „Een van de moeilijkheden om de zaak op te lossen is het vinden van een juiste definitie van fascisme", zo zegt minister Ede, er aan toevoegen de, dat hij wellicht nieuwe bevoegd heden zou moeten vragen, wil hij tegen het fascisme optreden. Intussen zijn de Joden in het East End langzamerhand al weer gewend aan het aanschouwen van het oude fascistische embleem een bliksem schicht gekalkt op de Joodse huizen Sommige berichten zeggen dat Joodse XLI Ditmaal nog eens het spel uit onze vorige rubriek: De kaartverdeling was: S. a-h-v-10-5 -^g. 5-4-2 KI. v-6-5-2 S. 6-4 H. b-6-3 R. 10-9-7-3 KI. b-8-7-r S b-8-7-2 H. v-9-8-7 R. v-8-5 KI. 10-4 S. 9-3 H. a-h-10 R. h-b-6-4-2 KI. a-h-9 Zuid moest op dit spel klein slai sans-atout spelen. West kwam op met sch. 6, in Noor werd di ie gezet. Oost de boei en 7u' de 3. De slag bleef aan Oost die ha: ten naspeelde. Zuid nam met de he. en speelde vervolgens 8 vaste slage uit, n.l. a-h-v van klaver, aas en hei van ruiten en a-h-v van schoppe Toen was de kaartverdeling nog (a West en Oost de meest juiste kaarti hadden bijgegooid): Noord: sch. 5-h. 5 en kl. 6. Oos harten vrouw - 9 en ruiten vrou' Zuid: aas-10 van harten en ruiti boer. West: boer - 6 van harten en hoer. Noord is nu aan de slag en spe< sch. 5. Oost een harten wegdoen o de ruiten boer van Zuid niet vrij maken. Zuid doet dan ruiten bo weg en West moet daarna een hart' ■wegdoen om kl. 6 in Noord niet v le maken Zuid maakt dan nog A- van harten. Men ga dit na! Had Zuid ruiten heer niet uitj speeld, dus sch. 5 gespeeld toen e hog 4 kaarten had, nl. Noord nog 5 van harten, sch. 5 en kl. 6, Oost h: ten vrouw tweede en ruiten vroi tweede, Zuid a - 10 van harten en hi boer van ruiten en West: boer - 6 harten, ruiten 10 en kl. boer, dap 8e dwangpositie niet opgegaan. Elke i'°fhebber onderzoeke dit v zich zelf.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2