Marshal! biedt Amerikaans vredesplan aan Begrip voor het Nederlandse standpunt Donderdag 18 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144e Jaargang No. 190 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een interim-commissie voor vrede en veiligheid Beperking van veto-recht r Hors d'Oeuvre J I Oekraïns verzetsleger op weg naar Duitsland Dr. Van Mook tevreden Orkaan over Florida Wmi&eudd Een misverstand over de Troonrede Cobb's renwagen reed ruim 394 miil per uur Ook Preston wint Nieuwe Bonnen Vereenvoudiging van de bonnenkaart Amerika en de Commissie van Drie Extra kabinetszitting Woonruimtewet Door lift-gewicht verpletterd NOG GEEN CRISIS De Leusderheide brandt weer BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOÓN ADM. 3320 REDACTIE 3302 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma Voortzetting van de TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter ..Waagjes" tot lt> woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct.. uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tjg N. Adema. Op de tweede dag van de zitting der Algemene Vergadering der V.N., heeft Marshall, de Amerikaanse, mi nister van Buitenlandse Zaken, aan de 55 landen een nieuw Amerikaans „Vredesplan" voorgelegd waarin het volgende wordt voorgesteld: 1. Oprichting van een interim-commis sie voor vrede en veiligheid, bestaan de uit alle leden der V.N. ter behan deling van iedere situatie, die de in ternationale vrede in gevaar zou kun nen brengen. Deze interim-commissie zou tot September 1948 haar werk zaamheden moeten vervullen en het recht hebben iedere bedreiging van de vrede te bespreken en aanbevelin gen hierover te doen. Zonodig zou de algemene vergadering 't volgend jaar kunnen besluiten een permanent li chaam van te maken. 2. Beperking van het gebruik van t recht tot veto tot gevallen, waarinde V.N. genoodzaakt zijn tot economi sche of militaire maatregelen over te gaan. Hierdoor zou, zo verduidelijkte Marshall de bedreiging van het veto weggenomen worden voor kwesties, die onder hoofdstuk 6 van .het hand vest waren onder te brengen (dit hoofdstuk handelt over de vreedzame regeling van geschillen). Marshall vervolgde, dat de algeme ne vergadering slechts als toeschou wer fungeerde, terwijl het lid van de V.N. met aanvallen van buitenaf werd bedreigd. Indien de V.N. er niet in zouden slagen de integriteit van een klein land te beschermen, zou de vei ligheid van alle kleine staten gevaar lopen. De V.S. zouden de Assemblee een resolutie voorleggen, waarin de verantwoordelijkheid voor de gebeur tenissen in Griekenland zou worden VRIENDSCHAP Laatst trof ik, aan de zoom onzer duinen, een kluizenaar aan Hij woonde in een holle boom. Zoiets komt niet vaak voor. zelfs niet bij de heersende woning nood Daarom interviewde ik de man. Ik presenteerde hem een wortel, die ik toevallig, ais tractatie voor een mij bevriend geitje, bij mij had en ik stak voor mijzelf de brand in een sigaar. Vervolgens verzocht ik hem op heldering over de oorzaak van zijn leven-in-eenzaamheid. Och, praat me niet over de mensen, zei hij, hoe kan men er bevriend mee zijn. Vroeger meen de ik dat ik het kon. Ik heb toen veel vrienden gehad, en het hoog voor hen opgenomen. Als er ge schillen waren met derden heb ik mij steeds solidair met mijn vriend verklaard. En dit ook getoond. Maar daarmee heb ik mij dan Weer vijanden gemaakt. Dat ging zo. Ik was met A. bevriend en B. was een kennis, een oppervlakkige Tussen A. en B. ontstond dan bijvoorbeeld vij andschap. A. keek B.niet meer aan en ik keek B niet meer aan, want zoals de vrienden van mijn vrienden mijn vrienden waren, zc Waren ook de vijanden van mijn vrienden mijn vijanden Ik kesrf. dus B. niet meer aan. en hij keek mij wèl aan, maar vals en ik had een vijand méér Maar dar>, na een poosje, ontmoette ik A en B. broederlijk gearmd. Zij hadden zich verzoend. Maar B. had zich daarom nog niet met mij ver zoend. Hij nam het mij kwalijk dat ik hem, zonder dat hij mij iets had misdaan, had genegeerd. En daarom negeerde hij mij. En A, vond dat nog eigenlijk niet zo gek, want wat had B. ir.ij eigenlijk misdaan? En B. was toch een fijne vent. Dat heb ik dan A, weer kwalijk genomen en zo raakten wij van elkaar vervreemd Aldus had ik dan twee vijan- d e n inplaats van één vriend Reken het maar uit Zo is het herhaaldelijk gegaan. Ik heb zc- Veel mensenliefde en solidariteit getoond, dat de mensen zich op de duur van mij hebben afgekeerd ik mijn holle boom en ik denk erover na. Maar ik kom er niet uit. Waarom 'niet? vroeg ik. De zon schijnt, de schaduw is koel de Wereld is wijd en mooi. Ik bedoel,, ik kom niet uit bet probleem, zei de kluizenaar. Tic ben misschien wel een beetje donquichot gefeest, maar ik heb het met de vriendschap ernstig gemeend. Ik groette hem en ik ging naar mijn geitje en gaf het vrolijke en vriendelijke dier een wortel, ik had er nog een in mijn andere zak En ik dacht dat dit alle vriendschap was die men betonen kon: het geven van een wortei aan een vriend, mens of geit En zich daarbij niet bekommeren om wat de andere geiten en de bokken doen en tegen de bokken niet blijven bokken. ook a'is zij tegen mijn bevriend geitje mochten bokken. Want dan gaat heel het leven bokken en men blijft alleen, met een leven dat hoi is als een Jiolle boom KRPJEFT vastgesteld. Ook zou daarin een be roep gedaan worden op Albanië, Bul garije en Joego-Slavië af te zien van verdere hulpverlening aan de gueril- la-strijders in Griekenland. Daaren boven zou zij de oprichting van een nieuwe commissie voorstellen ter on derzoek van de feitelijke situatie in Griekenland en het doen van verdere aanbevelingen. Vervolgens verklaarde Marshall, dat de V.S. niet alleen veel belang hech ten aan de aanbevelingen der speciale commissie voor Palestina, die een- stommig werden goedgekeurd, maar ook aan die aanbevelingen,' die door de meerderheid van de commissie werden bekrachtigd. De toestand in Korea kon volgens Marshall niet voor onbepaalde tijd zo blijven. De onderhandelingen met de Sowjets waren mislukt, zodat de V.S. van plan waren de kwestie van de onafhankelijkheid van Korea aan de algemene vergadering voor te leggen. HET GEVAAR DER ATOOM ENERGIE. Verontrustend en onheilspellend vond Marshall het feit, dat Polen en de Sowjet-Unie niet van zins wa ren zich bij de meerderheidsconclu sies van de commissie der V.N. voor de controle over de atoomenergie aan te sluiten. De internationale ont wapening was afhankelijk van drie voorwaarden: internationaal vertrou wen, de vredesvoorwaarden voor Duitsland en Japan en de formatie van een internationaal vredesleger en controle op de atoomenergie. Ofschoon de V.S. liever geen wij zigingen zagen aangebracht in het veto-recht, waren zij genoopt deze wel voor te stellen met het oog op het „misbruik" dat ervan gemaakt werd. De Sowjet-delegatie nam geen deel aan het luide applaus dat op Marshali's rede volgde. Later werd bekend, dat Wysjinsky waarschijnlijk heden zal spreken. De eerste tegenaanval kwam van de zijde van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken. Zygmunt Modze- lewsky, die in ondubbelzinnige be woordingen het plan Marshall veroor deelde, de Amerikaans-Britse politiek in Duitsland en Griekenland laakte en elk plan tot beperking van het veto recht verwierp. Met betrekking tot Duitsland zei Modzelewsky, dat een snel herstel.van dit land slechts een herhaling zou betekenen van de fout, die eens tussen twee wereldoorlogen gemaakt is. Spreker betreurde boven dien, dat dit geschiedde door een eenzijdige actie en „in strijd met inter nationale overeenkomsten". DE ENGELSE KONINKLIJKE FAMILIE. Deze foto is ter gelegenheid van het komende huwelijk op 20 November in de witte salon in Buckingham Paleis genomen. De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie, Andrej Wysjinsky, heeft zich als spre ker laten schrappen van de lijst voor de eerste dag der zitting van de alge mene vergadering der V. N. Hij deed dit, nadat de tekst van de door Mars hall te houden rede ter inzage was gegeven. Men neemt aan, dat Wys jinsky in zijn rede diverse verkla ringen van Marshall wil beantwoorden en meer gelegenheid tot bestudering van Marshall's woorden verlangt. MOLOTOF NAAR NEW-YORK? Het Britse conservatieve blad „Daily Mail" meldt uit Flushing Meadows, dat men in kringen der V.N. verwacht, dat de Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Molotof, naar New- York zal vliegen om de verdediging te leiden tegen het diplomatieke offensief van minister Marshall tegen de Sowjet- unie". In Amerikaanse legerkringen is ver klaard, dat 1000 a 2500 gewapende le den van de anti-howjet-Kussische Oekrainse verzetsbeweging zich door Tsjechoslowakije een weg naar Duits land slaan, waar zij voor Zondag aan de Beierse grens worden" verwacht. Naar men gelooft, is deze groep het overschot van het 15.000 a 20.000 man sterke Bendera-leger, dat door de fcowjet-RHSsiscne en <tejecnoslowaakse strijdkrachten uiteengeslagen is. Een hoge Amerikaanse legerautori- teit verklaarde te geloven, dat de groep zich in de Amerikaanse zóne van Duitsland zal overgeven met het doel zich te laten interneren. „Over het algemeen ben ik te vreden over de besprekingen, die ik in de Verenigde Staten heb gevoerd", zeide de luitenant gou verneur-gen., dr. H. J. van Mook, die na een afwezigheid van ruim 10 dagen uit New York in ons land is teruggekeerd, Woensdag morgen na zijn aankomst op Schiphol tot een aantal verslag gevers, dat hem daar opwachtte. „U weet wat de bedoeling van mijn reis was: zelf de stemming daar te peilen en voorts het standpunt te verduidelijken, dat de Nederlandse regering ten op- opzichte van Indonesië inneemt." In beide opgaven meende de land voogd te zijn geslaagd. Hij zeide zeker begrip gevonden te hebben voor het Nederlandse stand punt en antwoordde-op een desbetref fende vraag, dat de beschieting van de consuls in Indonesië op de Amerika nen weinig indruk heeft gemaakt, „omdat er zoveel geschoten wordt in de wereld en omdat de consuls niet geraakt waren". Dr. van Mook was te vermoeid om een persconferentie te houden en vol stond met korte, vrij algemene uiteen zettingen over aangelegenheden, die de verslaggevers hem voorlegden. Eén daarvan betrof de duur van het con sulaire onderzoek. „Men kan een der gelijk onderzoek op vele manieren in stellen", aldus dr. van Mook, „het kan op een tijdsduur van een half jaar worden gebaseerd, maar ook van een maand. Het ziet er echter naar uit, dat het zo kort mogelijk zal blijven." De luit. gouvern.-generaal verwacht- 1 te voorts, dat vandaag of morgen het derde land voor de drielanden-com- missie zal worden aangewezen. Ook over eventuele financiële steun der V.S. bij de wederopbouw van In donesië heeft dr. van Mook bespre kingen gevoerd. .Hij sprak als zijn ver wachting uit, dat op de duur daarvoor een basis gevonden zal worden, waar schijnlijk in de vorm van credieten. Naar bekend heeft de landvoogd zijn terugreis uit New York Zaterdag j.l. enkele dagen uitgesteld, omdat op die dag juist de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Herbert Evatt, in de V.S. arriveerde en hij er prijs op stelde met deze bewindsman, die één der candidaten voor het voor zitterschap der Assemblee is, een on derhoud onder vier ogen te hebben. „Er bestond nog al enig verschil van inzicht tussen ons beiden", vervolgde dr. van Mook, „en daarom is het bij zonder nuttig geweest, dat ik hem heb kunnen spreken." Dr. van Mook Zondag a.s. te rug naar Batavia. Naar dr. van Mook na zijn aankomst uit New York op Schiphol mededeel de, hoopt hij Zondagmorgen a.s. per vliegtuig naar Batavia terug te keren. Twaalf vliegtuigen van de dienst op de: Pan-Amerikaanse landen wer den vernield of ernstig beschadigd op het vliegveld Miami in Florida tengevolge van 'n geweldige storm wind, die zich mei een snelheid van naar schatting 160 km per uur voort bewoog. Er deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor. Alle verbindingen met Miami zijn verbroken. Het is de zwaarste storm sinds 19 jaar. De Amerikaarise kust wacht meldt, dat ongeveer 10.000 per sonen zijn gevlucht uit het laaggele gen gebied bij het meer Okeechobee, dat door de zee dreigt te worden overstroomd. De legerautoriteiten op het vliegveld Macdill aan de West kust van Florida hebben inderhaast een aantal zware bommenwerpers in veiligheid gebracht. Volgens de laat ste berichten daalt de barometer nog •steeds en moet de zwaarste aanval van de storm nog komen. 2300 DODEN IN JAPAN De balans van de slachtoffers en ver nielingen die door een tyfoon, welke eergisteren over Japan woedde en in hevigheid alle sinds 40 jaar geregis treerde orkanen overtreft, werden aan gericht, wordt becijferd op 2300 doden of vermisten, 500.000 ondergelopen hui zen en 150.000 ton vernietigde rijst. De orkaan, die zich thans over Zuid- Florida landinwaarts beweegt, heeft reeds de dood van een persoon ten ge volge gehad, terwijl 9 personen wor den vermist. Ernstige verwoesting is aangericht in de luxueuze badplaatsen, waar de daken van gebouwen zijn ge rukt en de straten eri het strand vol puin liggen. Plantages, die op de weg var. de orkaan liggen, hebben millioe- nen dollars schade. Te Miami werd een neger doodgeschoten en zes personen gearesteerd wegens plunderen. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WISSELEND BEWOLKT. Na een koelere nacht morgen overdag weer flink oplopende temperatuur. Wisselend bewolkt, doch bijna overal droog weer Weinig wind. In de jongste Troonrede is medege deeld, dat de toestand van 's lands fi nanciën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogelijk zullen worden gehouden en dat die er ons toe zullen brengen vooreerst geen meerdere taken voor deze krijgs macht op ons te nemen. Naar aanlei ding van over deze passage, met na me ook in Indië, gerezen misverstand verneemt het ANP thans van gezag hebbende zijde, dat met de hier gebe zigde uitdrukking „meerdere taken" is gedoeld op taken in Europa. John Cobb heeft een nieuw wereld snelheidsrecord gevestid voor automo bielen. Volgens een officiële medede ling bedraagt dit 'nieuwe record 394.196 mijl per uur over de gemeten mijl. Het vorig record stond eveneens op naam van Cobb, met 368.9 mijl, en dateert van 1939. De uitslagen van de voetbalwed strijden, die gisteren voor de Engelse League werden gespeeld, luiden Eerste divisie: Charlton AthleticLiverpool 20 EvertonAston Villa 30 Manchester CityDerby County 32 PortsmouthSheffield United 60 Preston North EndStoke City 21 SunderlandChelsea 23 NEGEN DUITSERS GEDOOD BIJ AUTOBOTSING. Een vrachtauto met Duitse krijgs gevangenen botste tegen de spoor bomen van een overweg te Burton Ag nes, nabij Bridlington, op toen de trein van Huil naar Bridlington voorbijreed. 9 Duitsers verloren het leven, 11 an deren werden gewond. geldig tot en met 4 October a.s. BONKAARTEN KA, KB, KC 709 M-05 Diversen: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz., of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram versnaperingen. M-06 Diversen: 250 gram zachte zeep. M-03 Vlees: 100 gram vlees. BONKAARTEN KD.KE 709 (Serie M) M-13, M-14, M-15 Diversen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. M-16 Diversen: 250 gram zachte zeep. M-17 Reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuits. M-18 Reserve: 250 gram zachte zeep. BONKAARTEN MA, MD 710 (Serie M) (Bijz. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken) M-21 Suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN, enz. QA, QB, QC 707. M-3X, M-32 Tabak: 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak. M-35 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. M-33 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 400 gram jam, stroop, 'enz. M-36 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen, of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 200 gram jam, stroop, enz. De niet aangewezen bonnen van Serie L. kunnen .worden vernietigd. Naar de N.H.C. verneemt, zal bin nenkort door het C. D. K. worden te gemoet gekomen aan de zo veelvuldig geuite wens om over te gaan tot ver eenvoudiging van de bonnenkaart. Bij de kaarten, die eind November gel dig zullen worden, zullen de nummers per artikel doorlopen, terwijl de let ters voor het aangeven der opeenvol gende perioden zullen vervallen. Naar Aneta verneemt, hebben Spaak en Evatt gistermorgen een onderhoud gehad met Marshall, waarbij zou zijn onderzocht, of de Verenigde Staten bereid zijn zitting te nemen in de Commissie van Drie. Hoewel geen officieel resultaat van deze bespreking bekend is gemaakt, verneemt Aneta uit zeer betrouwbare bron, dat er goede reden is, om aan te nemen, dat de Verenigde Staten de uitnodiging zullen accepteren. -<-s- Z.K.H. Prins Bernhard legt een krans aan de voet van het monu ment op het Airborne Cemetery nabij Arnhem tijdens de herden kingsplechtigheid. Gisterochtend om tien uur is een extra-kabinetszitting gehouden, welke werd bijgewoond door de luitenant gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de Woonruimtewet 1947 op 29 September af te kondigen, zodat zij I October a.s. in werking kan treden. De 33-jarige H. B. uit Schijndel en werkzaam op de chocolade-fabriek der firma P. de Gruyter en Zn. te Den Bosch stak zijn hoofd door de liftko ker om zich te vergewissen waar de lift bleef. Op hetzelfde moment echter werd het hoofd van de ongelukkige door het contra-gewicht verbrijzeld Het slachtoffer, dat gehuwd was, was op slag dood. De regering zal in de Kamer een verklaring afleggen over de stand van de Indonesische kwestie. Die verkla ring komt zeker niet te vroeg. Het contact tussen de regering en de volks vertegenwoordiging is gering geweest. Daardoor is de bodem bereid voor ge ruchten, die door zekere hoofdartike len in de landelijke partijpers de schijn kregen juist te zijn. Dat de beide regeringspartners, de K. V. P. en de P. v. d. A., over de gedragslijn, die ten aanzien van In donesië gevolgd moest worden, niet precies gelijk dachten is wel bekend. Tegen het „politiële optreden" van de 20ste Juli is, voorzover wij weten, in de K. V. P. geen verzet gerezen. De leiding van de- P. v. d. A. echter heeft in een reeks vergaderingen haar po litiek verdedigd en achtte het ten slotte gewenst een buitengewoon con gres te beleggen. De discussies, voor en na het congres in de partijbladen gevoerd, deden zien hoe groot de te genzin tegen de toepassing van geweld in de P. v. d. A. is. Toen dan ook het resultaat van de politiële actie ook de aanvankelijke voorstanders zeer teleurstelde en toen tevens de Veiligheidsraad zich met de zaak ging bemoeien, reeds de vraag in welke richting een uitweg uit de moei lijkheden moest worden gezocht. Twee wegen stonden open: de be perking van het politiële optreden la ten varen en doormarcheren naar Djokja of wel: de aanwijzingen van de Veiligheidsraad opvolgen, voorzover dit maar enigszins mogelijk was. Prof. Romme, die behalve over een zeer groot gezag in dé K. V. P. ook beschikt over een eigen dagblad „De Volkskrant" gaf in een hoofdartikel duidelijk te verstaan dat hij voor een opmars naar Djokja was. In die dagen was de positie van de regering-Beel zeer wankel. De P. v. d. A. wenste blijkens een artikel van haar fractieleider, mr. Van der Goes niet in te stemmen met een opmars naar Djokja, zolang de handen van Ne derland door de Veiligheidsraad! ge bonden waren. Wat er in dit stadium in Den Haag is geconfereerd in het kabinet en tussen de politieke leiders laat zich slechts raden. Wij zien voor lopig alleen het resultaat, dat is: Niet naar Djokja en aanvaarding van de tussenkomst van de Veiligheidsraad. Dit is zeer in het kort en dus niet helemaal juist de inhoud van de regeringsverklaring van 29 Augustus. Maar we behoeven ons over denaas- te toekomst daarom nog geen te roos kleurige voorstelling te maken. Er zijn nog tal van benauwende vra gen. De Commissie van Drie, die nog tot stand moet komen, is nog lang niet aan het doen van voorstellen toe. Wat moet in afwachting daarvan gebeuren? Wat moet er verder gebeuren als de Republiek haar positie als onderhande lingspartner steeds weer ondermijnt? Welke uitwerking zal de reorgani satie van het kabinet hebben? Voorlopig heeft de regering zeer veel aandacht voor het internationale aspect van de Indonesië-kwestie en als deze aandacht ook bestaat bij een flinke meerderheid in het Parlement, zal de herziene uitgave van Beels ka binet wellicht duurzaam zijn. De eerst komende dagen zullen ons hier om trent vermoedelijk wijzer maken. H. VAN HULST. Om half tien Woensdagmorgen stak Jhr. H. W. Schenkenberg van Mierop, houtvester van staatsbosbeheer, voor de tweede maal de Leusderheide bij Amersfoort in brand. De eerste maal, op 21 Augustus, is ongeveer 100 ha af gebrand, waarna de M.O.D. vijf ton on schadelijk gemaakte éxplosieven uit het terrein heeft verwijderd. Ditmaal zal ongeveer 1000 ha worden afgebrand. '"00 militairen uit Amersfoort en Doorn nemen aan deze „operatie" deel. Met hun helmen op liggen zij in z.g. „fox holes" rond het afgebakende ter rein, om direct te kunnen ingrijpen als de brand in de verkeerde richting gaat. Bij de schijvenloods van de schietbanen op de Leusderheide is een compleet veldhospitaal ingericht, daar de moge lijkheid van ongelukken niet uitgeslo ten is. Men verwacht de' zich ook nog vliegtuigbommen onder 't heideopper- vlak bevinden. De commandant van deze operatie heeft door middel van acht „walkie-talkies" contact met de diverse ondercommandanten rond het operatiegebied. Om half twaalf brandde de heide zeer fel in de richting Auster- litz. Dikke rookwolken hingen boven de heide. De provinciale weg Amersfoort Doorn, die langs het heidegebied loopt, is voor het verkeer gesloten. De bewo ners aan deze weg hebben levensmid delen in huis moeten halen, daar, in verband met het grote gevaar van mu nitie die tot ontploffing kan komen, geen leveranciers hen kunnen voor zien.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1