Siad en Omgeving, Een oud ^TK DIENDE HET NEDERLANDS BELANG" Knoeierijen in de N. S. B. brachten burgemeester Eriks tot inkeer in Schooldag 1947 Het weren van de rolmops Tribunaal-uitspraken Het drama van de hond Dierenbescherming AGENDA Reorganisatie van plaatselijke postdienst Ergerlijke baldadigheid Ijverig kantoorbed'ende kwam ten val De organisatie der „Kaasdagen" Herman Bouber in „Het Gulden Vlies" Burgerlijke Stand Vijf jaar internering voor Staats Heiloo VOOR HET ALKMAARS TRIBUNAAL „Een idealist van het zuiver ste water" zegt de verdediger Nederlaagwedstrijden van D.O.S. - Warmenhuizen. Goed geslaagde Fioralia-tentoonstelling IN EEN EEN] Attributen I Musman zegt: „U werkte mee aan slavendrijven", zegt Mr. Schenkeveld. Een in Alkmaar alom bekende en dikwerf gevreesde figuur uit de bezet tingsjaren, de portier en ambtenaar van het Arbeidsbureau, Joseph Musman, had zich gisteren voor het Alkmaars Tribunaal te verantwoorden. Deze man, die in de bangste jaren, toen vrees voor terreur en „Arbeitseinsatz" hoogtij vierden, zjjn sympathieën voor het nazisme met luider stemme verkondiegde, bleek door de ruim tweejarige internering in Nederlandse kampen nog niets van zjjn „vitaliteit" te hebben ingeboet. „Juist andersom", Mr. Schenkeveld, president van het tribunaal, stelde hem de vraag waarom hij in 1941 N.S.B.-er geworden was. „Onder invloed van Melchert Schuur man ben ik daartoe gekomen". „Maar U zag toch dat de N.S.B. met Duitsland samenwerkte?" „Ik vond het zuiver Nederlands en diende het Nederlands belang er mee". „De N.S.B. terroriseerde .het Neder landse volk", voegde de president hem hierop toe, maar Musman meende, dat dit „juist andersom" geweest was. Evenmin als over de N.S.B. konden president en verdachte het eens wor den over de Technische Noodhulp, aan welke instelling M. ook zijn gewaar deerde medewerking had verleend. Ook W.A. en Landwacht zagen hem in hun gelederen. Medewerking aan „Arbeits einsatz". In 1941, tegelijk met zijn aansluiting bij de N.S.B., werd Musman na een werkloosheidsperiode van zeven jaar, portier bij het Arbeidsbureau en een jaar later kreeg hij een aanstelling als ambtenaar. Als controleur van de bui tendienst bij deze instellig bracht hij bezoeken aan mensen, die na 'n verlof periode, niet naar Duitsland waren te ruggekeerd. Afgaande op diverse in het dossier aanwezige verklaringen moest mr. Schenkeveld concluderen, dat M. bij deze bezoeken zich correct had gedragen. Geen enkele verklaring, die er op wees, dat M. zich moeite ge geven zou hebben om de betreffende arbeiders op te sporen. „Ik trap je deur in" Bij het colportage met V.O.V.A. bleek M. echter niet altijd even correct te zijn opgetreden. Éénmaal zelfs had Vink, de toenmalige politie-luitenant, hem moeten waarschuwen, omdat hij iemand, die de deur niet had willen openen, had gedreigd, een volgende maal deze te zullen intrappen. In de buurt waar hij woonde, bleek men zijn N.S.B.-schap niet van zijn privé-leven te hebben kunnen schei den, welke houding door Musman „af- De traditionele schooldag van de Christelijke scholen in Noord-Hol land boven het IJ, welke gisteren in Het Gulden Vlies" gehouden werd, trok ook dit jaar vele belangstellen den. Uit verscheidene plaatsen onzer provincie waren onderwijzers, on derwijzeressen en voorstanders van het Christelijk onderwijs tezamen ge komen om zich te verdiepen in de vraagstukken, welke door een twee tal sprekers behandeld werden. In de morgenbijeenkomst werd het woord gevoerd door ds. Langman uit Amsteruam. Zijn onderwerp was ge titeld: „Wat is onze roeping heden?" en handelde o.m. over de na-ooriogse ptobiemen bij de opvoeding van net kind. Spr. legde er de nadruk op, dat de opvoeder om aan de karaktervor ming van het kind te werken, zelf ka rakter en levensstijl moet hebben. Naar aanleiding van dit onderwerp werden enkele vragen gesteld. De heer Dun, inspecteur van het l.o. die dit jaar voor het laatst de school dag ambtelijk bijwoonde, sprak een kort afscheidswoord en deelde ver der mede, dat een Christelijk Paeda- gogisch Centrum in oprichting is, waar pnder leiding van prof. Waterink ad vies zal worden gegeven inzake op voeding en onderwijs. Na de middagpauze werd door ds. Overduin, eveneens uit Amsterdam, gesproken over „School, gezin en kerk". Spr. zeide, dat er vaak uit sleur en gewoonte is gehandeld en dat daar door het begrip Christelijk voor ve len een levenloos begrip is geworden. Vooral voor het Christelijk onderwijs zijn mensen nodig, die levend zijn, en de naam van Christus waardig. „Wie leiding geeft, moet niet theo retisch maar met de gehele persoon lijkheid een voorbeeld zijn voor het kind. Alleen dan is het werk vrucht baar". De vishandelaar Jac. S. had onlangs voor de tuchtrechter voor de prijzen terecht gestaan. Hij had zijn rolmops inplaats van voor 11 ct voor 17 ct. verkocht. Daarom was hem door deze rechter een boete van f 30 opgelegd. De bijzondere politierechter had giste ren op zijn beurt over deze zaak te oordelen. Tussen hem en de Officier van JusHtie ontstond een discussie over het „wezen van de rolmops". Jammer dat de heer S. niet was ko men op-lagen, anders was 't gesprek wellicht nog interessanter geworden. Dom ook want nu kon hij zichzelf niet verdedigen. De politierechter besloot tenslotte het vonnis van de tuchtrechter te be vestigen. keurenswaardig" en door mr. Schenke veld „zeer begrijpelijk" werd gevon den. Nadat nog de op M. gepleegde aan slag in Juni 1944 ter sprake was ge komen, een aanslag waarbij M. ver wond werd en 6 weken in het zieken huis heeft moeten doorbrengen, ving mr. Smal, als verdediger, zijn pleidooi aan. Hij onderwierp alle punten van de tenlastelegging nog eens aan een nauwkeurige bespreking en conclu deerde dat het met deze man heus niet zo erg geweest was als „men" zei: „Hij heeft het Nederlandse volk geen grote nadelen berokkend!", sprak mr. Smal. Over 14 dagen volgt de uitspraak. Het tribunaal deed uitspraak in de volgende zaken: Cornells B. te Alkmaar, beschuldi ging vervallen verklaard; Teunis G. te St. Pancras, internering voor de tijd reeds in detentie doorge bracht. Verbeurdverklaring van f 2000.- en ontzetting uit kies- en ambtsrechten; Johanna P. te Castricum, internering voor de tijd, reeds in detentie door gebracht, verbeurdverklaring van f 3000 en ontzetting uit de rechten; Arie en Jan K. te Bergen, nader on derzoek wordt ingesteld naar de ille gale werkzaamheden gedurende de oor log. De familie S. alhier schafte zich een jonge Duitse herder aan om deze te leiden totdat het praedicaat „trou we huisvriend" ook op dit prille leven van toepassing zou zijn. Zover zal het echter nooit komen. Het 14-jarig doch tertje van S. ging met de hond wan delen. Het beest trok in zijn jeugdige dartelheid wat te hard aan de riem, waardoor het meisje viel. Een gil van schrik geuit, maakte de hond zo ze nuwachtig dat hij het meisje aanviel. In keel, hoofd, oor en dijbeen beet hij haar, totdat zij, hevig bloedend, door omstanders werd bevrijd. In. het ziekenhuis constateerde men dat het slechts zeer weinig had ge scheeld of een slagader was doorgebe ten. Sinds enige dagen zwerven twee bast aards ruwharige Foxterriers bij de "Om val, pl.m. I1/* jaar oud, zwart-wit. Gisteravond is aan het politie-bureau gebracht een zeer oude spaniel met hals band om, waaraan bevestigd een leren rient. Eigenaars of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij de Inspecteur van Dieren bescherming. Ter beschikking staan twee jonge klein- blijvende hondjes pl.m. 9 weken oud. Adres Inspetceur: C. Verwer, Baan- siraat, Alkmaar. DONDERDAG. Bioscopen: Harmonie-theater: 8 uur „Het laatste rendez-vous", 18 jaar. Victoria-theater: 8 uur „Ik weet wat ik wil", tot 14 jaar onder geleidde. Cinema-Americain: 8 uur „Vrije le vens", 14 jaar. ABT: 8 uur „Verlaten in de woestijn" en „De laatste der avonturiers" alle leeftijden. Gulden Vlies: 8 uur Piano-avond Cor de Groot. VRIJDAG: Harmonie-theater: 8 uur „Moord on der narcose", 18 jaar,. Victoria-theater: 8 uur „Metropoli- tain", 18 jaar. Cinema-Americain: 8 uur „De stad der zonden", 18 jaar. ABT:. 8 uur Stan Laurel en Oliver Hardy in „Zeebonken", 14 jaar. Gulden Vlies: 8 uur „Van ander ras". Ingaande heden is ten postkantore, alhier, een reorganisatie van de loket- dienst ingevoerd. Het verzenden van postwissels en 't storten op giro-rekening vindt thans aan één loket plaats, terwijl ook voor de uitbetalingen van postwissels en gegireerde gelden één loket in dienst is, hetgeen voor het publiek, dat voor heen dikwijls aan beide loketten han delingen had te verrichten, een aan merkelijke tijdsbesparing geeft. Het verzenden van aangetekende stukken geschiedt in het vervolg aan het loket pakketpost, waarvoor een speciale ingang is in de Bagijnenstraat Verder zijn diverse loketten van plaats verwisseld. Hoewel een en ander een verbete ring betekent, blijft een nieuw post kantoor, waarin alle handelingen in één lokaliteit kunnen geschieden, zeer noodzakelijk. Nadat de zeer dunne boompjes aan de Kruseman van Elteweg in de brandstofloze winter 19441945 in de noodkacheltjes waren verdwenen, heeft de Plantsoendienst daar het vorig jaar een nieuwe boombeplanting aange bracht. Van diverse boompjes is de schors door de jeugd zodanig beschadigd, dat zij zeker ten dode gedoemd zijn. Zelfs zijn enkele exemplaren geheel doorgebroken. Ook uit andere delen van de stad worden nog steeds beschadigingen van en vermissingen uit deplantsoenen gemeld. Natuurlijk kan de politie niet overal tegelijk zijn en blijft ter bestrijding van deze baldadigheden de medewer king van ouders en onderwijzend per soneel onontbeerlijk. In wilde vaart fietste gistermorgen de 29-jarige kantoorbediende S. langs de Nassaulaan. Hij vreesde te laat op zijn werk te zullen komen en legde er daarom wel twee schepjes op. Zó woest ging het toe dat S. zijn macht over het stuur verloor en tegen de straatstenen smakte. Met een bloedende hoofdwonde werd S. door een juist passerende militaire Rode Kruis auto naar het Centraal ziekenhuis vervoerd. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland Baron de Vos van Steenwijk tijdens zijn bezoek aan de tentoonstelling „Zijpe na 350 jaar". De Directeur van het Marktwezen schrijft ons: Het is gewenst dat alle plaatselijke kaashandelaren en -winkeliers bekend zijn met de resultaten van de dezer da gen gevoerde besprekingen voor de organisatie van een kaasdag. Op die vergadering waren tegen woordig: 1 fabrikant, 2 handelaren, 4 detaillisten, 2 leden van de indertijd hiervoor benoemde organisatie-com missie, benevens ondergetekende. Men was over 't algemeen overtuigd dat er aan een expositie van het distri butie-artikel „kaas" in deze tijd teveel bezwaren verbonden zijn en het be oogde doel niet zou worden bereikt. Om echter tegemoet te komen aan de wens om voortaan op de Landbouw tentoonstelling ook de zuivel vertegen woordigd te zien, kwam men uiteinde lijk tot overeenstemming om in het achterpand van het waaggebouw een kaas-stand in te richten, en deze op 24 September (Landbouwdagen 26 Sept. (kaasmarktter bezichtiging te stellen. De bedoeling is een onpersoon lijke reclame voor de kaas te voeren, zodat de namen der inzenders niet wor den vermeld. Een subsidie van f 200.- is bij 't gemeentebestuur aangevraagd, evenals de medewerking van Openbare Werken en Plantsoenen. Als attractie en tot dekking der on kosten zullen, indien de daartoe te ver zenden verzoeken worden ingewilligd, beschuiten met kaas ten verkoop aan wezig zijn. Voor de inrichting van de stand wer den aangewezen de heren Grondsma Jr. (fabrikant), G. Kaper (handelaar) en G. H. Meijroos (detaillist). Mochten er verder nog handelaren zijn die op de een of andere wijze hun medewerking aan deze actie willen verlenen, dan kunnen zij zich hiervoor wenden tot de heer Kaper. Allen voelden zeer veel voor het plan om in 1948 bij gelegenheid van het Re- gerings-jubileum van H.M .de konin gin een tentoonstelling van grStere af metingen te org^piseren. OPBRENGST COLLECTE. De collecte der spoorweg-tbc-ver- eniging heeft in Alkmaar bruto f 837.91 opgebracht. Een successtuk. Zondag 21 September des avonds 8 uur wórdt in Het Gulden Vlies een nieuw successtuk van de toneelgroep Herman Bouber ten tonele gebracht. Het is ge titeld: ,,Het Schoffie", en spel in drie bedrijven door Ted Willes en in 't Engels genaamd „Buster". In'Londen loopt deze schlager reeds vanaf 1943 onafgebroken ir. het Unity Theater. De Engelse pers schreef hierover o.m Buster" is een spel zoals er meer moes ten zijn. Geen society-stuk, geen ge- intrigeer met vrouwen of geldmaar eenvoud, het dagelijks geluk en het dage lijks verdriet van een gezin dat in moei lijke omstandigheden het hoofd hoog weet te houden De oorlog mag die omstan digheden ten dele verbeteren, op een eer lijke manier, toch hebben de Kings hun eigen mening over die verbetering. Over de voorstellingen, die reeds in Holland door Herman Bouber gegeve i zijn, luidt het oordeel eenparig zeer gun stig. Goed spel en veel sfeer. Met Aai en Herman Bouber treedt het gehele ge zelschap in dit stuk op Geboren: Antonius J en Cornelis .T 2 zoons van A J'Sman en G Jonge jan'. Susanna W, dochter van W N Lutgerink en E Marchand. Jansje, dochter van F Jonker en J Peereboom. - Geertruida dochter van S Dingerdis en M Bleeker. Rudy, zoon van K Rol en G Duin. Franciscus C H en Apollonia C M, zoon en dochter van T G Ranzijn en A C Roo- beek. Johannes A, zoon van W Molen kamp en C E Lobbert. Alida P, doch ter van J Maakal en A Blokker. Getrouwd Johannes Commandeur en Emma Bleeker. Johannes W de Vries en Anna C C Vennik. Willem V/ester en Petronella Sijm Wilhelmus J Wassing en Trijntje Peereboom. Klaas Weerstand en Anna van Scheijen Simon Kinkhouwers en Maria van Hoofi. Overleden: Gerrit Bakker, 52 jaar. gehuwd met J W Groot. Simö'n Koning 57 jaar, gehuwd met G M Huesken. Ar,na G Wijdom, 49 jaar, gehuwd met R j Valkhof f. Heden deed het Tribunaal uitspraak in de zaak tegen de Alkmaarse politie man Johannes E. Staats. Het vonnis van de eerste kamer, waar bij Staats, zoals wij reeds eerder meldden, werd veroordeeld tot 4 jaar internering, werd door de hoge autoriteit te gering geacht- Op grond van het feit dat Staats door stipte opvolging van de Duitse bevelen zich opzettelijk aan de zijde van de vijand schaarde, waardoor o.m een Joodse vrouw naar het concentratiekamp werd vervoerd, veroordeelde het Tribunaal hem thans tot een interneringsstraf van 5 jaar. OPENING KLEUTERSCHOOL Naar wij vernemen zal het nieuwe kleuterschooltje Zaterdagmiddag 27 Sept. a.s. geopend worden. Het is de bedoeling, dat burgemeester Kalff deze opening op officiële wijze zal doen ge schieden. Na deze opening zal er ge legenheid zijn voor genodigden, ouders en verdere belangstellenden het school tje te bezichtigen. Arie Eriks, de man, die gedurende een ruim half jaar van de Duitse bezet ting als loco-burgemeester stond aan het hoofd van de gemeente Bergen, was gisteren voor het Alkmaarse tribunaal, onder voorzitterschap van Mr. Schenke veld, gedagvaard. Een overstelpende hoeveelheid dechargerende verklaringen maakte het de president onmogelijk, deze alle voor te lezen; de sfeer, waarin de aanklacht werd behandeld, werd door deze verklaringen toch zeer be- invloed, want, op enkele uitzonderingen na, bleek hieruit, dat de heer Eriks, zoals de verdediger het uitdrukte „een idealist van het zuiverste water" was geweest. „ZWIJGGELDEN VAN 10.000" Reeds, in 1935 trad E. toe tot de toen nog zeer zwakke gelederen der NSB Toen in 1940 de Duitsers ons land op zo'n verraderlijke wijze kwamen bin nenrukken, was E. daardoor zeer ge schokt en bedankte als lid. Hij ver keerde echter nog steeds in nationaal- socialistische kringen en men wist hem er van te overtuigen dat de zaak „breder" gezien moest worden. Het ging niet om Nederland, maar om heel Europa. Deze verklaringen gaf E. ter zitting voor het feit dat hij zich wederorh bij de NSB aansloot. „Waarom bedankte U op 1 Septem ber 1944?" informeerde mr. Schenke veld, er tevens zijn voldoening over uitsprekend dat dit 1 en niet 6 Septem ber geweest was. Eriks vertelde hoe een familielid, die een hoge positie in de NSB be kleedde hem op de hoogte had ge bracht van ontzaggelijke knoeierijen die in de leiding der NSB plaats von den. Bepaalde 1 knoeierijen in leidende kringen werden de doofpot ingestopt met zwijggelden van tienduizend gul dens. „Er was moed voor nodig om het zinkende schip te verlaten", voegde Eriks er aan toe, welke bemerking door mr. Schenkeveld volkomen werd beaamd. Een gelukvdoor Eriks in 1941 gezonden aan Voüte, ter gelegenheid van diens benoeming tot burgemeester van Amsterdam, kon geenszins de goed keuring van de president wegdragen, evenmin als zijn deelname aan een kaderkamp. „GRENZENLOOS NAÏEF". Toen burgemeester Fijn promoveer de tot burgemeester van Hilversum, werd E. door de commissaris van de provincie aangezocht het burgemees terschap van Bergen waar te nemen. „Ik meende dat ik in die positie veel van mijn eigen idealen in praktijk zou kunnen brengen", verklaarde Eriks zijn acceptatie van deze functie. „U was grenzeloos naief", meende de president. De uitvoering van de Duitse orders, waarvan o.a. het vorderen van bur gers voor Wehrmachtwerkzaamheden een onderdeel van de aanklacht vorm de, was niet te vermijden. Op een enkele uitzondering na ga ven de vele verzamelde verklaringen over Erik's houding als burgemeester, de indruk dat bij deze Duitse maatre gel op zeer soepele wijze heeft uitge voerd. WRAAK? Een verklaring van de ambtenaar ter secretarie, Ros, wees echter in an; dere richting. Deze verklaarde nl. dat E. fanatiek voor zijn politiek inzicht was uitgekomen en de Duitse maatre gelen strikt opvolgde. E. verklaarde hierover dat Ros, we gens zijn manipulaties in de zwarte handel en zijn geringe arbeidsprestatie, was ontslagen. „Toen de Duitsers opdracht gaven mensen te vorderen, noemden zö daar bij het getal van 70 burgers. In feite hebben niet meer dan 15 mensen dit werk gedaan, omdat ik het gesabo teerd heb. Ik "heb daarbii bij voorkeur kasteleins genomen", verklaarde Eriks „Hoe ging het met Uw ontslag als burgemeester?" „Dat heb ik zelf genomen omdat de ze functie in de praktijk heel anders bleek te zijn, dan ik mij had voorge steld" Ook het personeel van Erik's eigen zaak verklaarde unaniem dat E. nooit enige invloed in politiek opzicht heeft doen gelden en van collaboratie was geen sprake. HIJ KWAM VOLKOMEN TOT INKEER. Mr.' van Velsen, die als verdediger optrad, ving zijn pleidooi aan met dankzegging aan het tribunaal voor de ernstige en diepgaande behandeling van deze zaak. Hij schetste hoe hij zelf de heer Eriks heeft leren kennen als een „pur sang" idealist en bij wie machtswellust verre was te zoeken. - Velen heeft E. geholpen om zich aan verplichtingen jegens de moffen te ontrekken. Zelf is hii al volkomen tot inzicht van zijn politieke dwaling ge komen. Uit het vermogensrapnort is gebleken dat E. in zijn zaak in het ge heel niet heeft gecollaboreerd; hij ver zocht deswege het vermogen van be schuldigde zoveel mogelijk te sparen. Uitspraak over veertien dagen. Schaken. Op de bovenzaal van café Haring, heers te Dinsdagavond een gezellige drukte DOS zou zich meten met 22 spelers van het zeer sterk uitkomende gecombineerde VVV II en III. Om 8 uur opende de voorzitter van DOS en sprak de wens uit, dat deze nederlaagwedstrijden er toe zouden bij dragen, de schaaksport in het algemeen te bevorderen. Bijzonder dankte spreker de heer Van Burken, die als afgevaardigde van de N.H. Schaakbond aanwezig was. Hierna was het woord aan de heer Van Burken. Deze feliciteerde bestuur en le den van DOS met het 25-jarig bestaan, en zei er van overtuigd te zijn in de geest van het hoofdbestuur te spreken als hij de wens uitsprak, dat DOS nog velen jaren de schaaksport in het algemeen zou mogen dienen. Hierna werd door spreker een geschenk in geld aangeboden. Verder wenste spre ker de spelers een prettige avond. Een luid applaus klonk na deze woorden De heer Willems dankte de heer Van Burken voor zijn belangstelling en voor het geschenk en zei, dat DOS het geld nuttig zal besteden. Hierna zetten 44 spelers zich achter de borden, en al spoedig was de strijd in volle gang. DOS speelde om de nederlaag zo klein mogelijk te houden, en VVV speelde om veel punten te behalen, om daardoor op de uitgeloofde beker beslag te kun nen leggen. DOS heeft voor het sterke VVV de vlag moeten strijken en verloor deze wedstrijd met I7'/2 tegen 4*/t. Aan het eerste en derde bord werd hardnekkig gestreden, en beide partijen werden door DOS gewonnen. Zaterdag en Zondag heeft de Floralia- vereniging t n tentoonstelling georga niseerd in de zaal van de heer Slikker. De inzending der planten was buiten verwachting ook wat de vrije inzending betrof. De inzending huisvlijt en dames- handwerken was de moeite waard. Me nig kostbaar stukje was hier tentoon gesteld en heeft veel belangstelling ge trokken. De keuring der planten was in han den van de heer Donia, hoofd der sch., alhier en de heer Medendorp, bloem kweker in Groet; de keuring handwer ken bij de dames mevr. Buisman-Vet- haak uit Koedijk en mevr. Miedema uit Schoorl, voor huisvlijt de heren Put uit Alkmaar en J. Rol uit Schoorl. Het was voor de keurders geen ge makkelijke taak maar ze hebben zich er goed doorheen weten te werken. De uitslag 'is als volgt: Schoolkinderen: le en 2e klasse: Pe tunia's: le pr. Nico Sevenhuysen, 2e pr. Barbera Nicolai. Begonia's: le pr. Nelly Stuyvenberg, 2e pr. Paul Ni- col ai. 3e en 4e klasse. Lobelia's Henk Swan, (troosl-rijsSalvia's le pr. Jan van Rijn, 2e pr. Wim de Geus Pz. 5e en 6e klasse: Rode Geranium, le pr. Cornelis Speets, 2e pr. Klaas Wes- tra, Nemesia, 2e pr. Klaas Westra. Voor de volwassenen, planten uitge reikt door de vereniging: Coleus: le pr. mevr. D. Pastoor-Wisse, 2e pr. mevr. G. N' uwland-Swan, 3e pr. mevr. E.- de Geus-Gutker. Pietje Puk: le pr. mevr. A. Weener-Kalverdijk, 2e pr. mevr. C. Moerbeek, 3e pr. mevr. C. Pastoor-Wisse. Franse Geranium: le pr. mevr. Hoogland-Westra, 2e pr. mevr. G. Schrijver-Kroon, 3e pr. mevr. T. Vlam-Koning. Fuchsia, le pr. mevr. M. Westra-Pie. 2e pr. mevr. wed. .1. Barsingerhorn-Groot, 3e pr. mevr. T. Speets-Kuiper. Bolbegonia, le pr. mevr. E. de Geus-Gutker, 2e pr. mevr. C. de Moor-v. d. Horst, 3e pr. mevr. Da- lenberg-Swan. Begonia Rex, le pr. mevr. M. Smit-Akkerman, 2e pr. mevr. M. Vlam-Nobel, 3e pr. mevr. D. Swan- Vlam. Vrije inzending planten: le pr. mevr. A. Rempt-Nieuwland, stafcactus; 2e pr. mevr. Hoogland-Westra, lid-cactus; 3e pr. mevr. E. Sevenhuysen-Schermer- horn, geranium. Huisvlijtartikelen: le pr. Adri Voge laar, miniatuur auto's enz.; 2e pr. G. Nieuwland, fineerwerk; 3e pr. Gerrit Mink, guitaar. Dames-handwerken, breiwerk: le pr. mevr. G. Rempt-Schoorl, 2e pr. mevr. N. Sevenhuysen-van Soelen. Fraaie handwerken: le pr. mevr. N. Sevenhuysen-van Soelen, 2e pr. mevr. wed. J. Barsingerhorn-Groot. Tuinbouwartikelen: le pr. P. Voge laar, diverse collecties; 2e pr. K. Bar- singerhorn, idem. Eervolle vermelding Jan Vlam Kz. fruit. Ter opluistering: le pr. mevr. H. Slik ker-Woud, kunst-vlechtwerk; 2e pr. mej. Marie Spoor, Dirkshorn, teken werk en schilderwerk; 3e pr. N. Stam, fineerwerk. Een groep Nederlandse militairen van de Marine en de Landmacht is in Londen aangekomen, welke zal deelnemen aan de Britannia Shield-wed- strijden voor geallieerde militairen. De groep voor de Tower Bridge. (Van onze speciale versla Voor de zoveelste maal g: morgen op ons redactiebui telefoon. De kooiker van gen herinnert ons aan ons Het is vandaag geschikt w neer, dus als u komen w: lokt ons aan en als de weer op de haak gaat, is spraak gemaakt. Een half u snort onze auto al over naar het Noorden. Het zeldzaam mooie Septe is vol van beloften. Doodsti water in het Noordhollands K de akkers is het najaarswerl gang. De stoppelvelden word ploegd, elders komen de gro tjes van de nieuwe wintertar ven de grond. Dwars door d( rende Zijper polder gaat hel ringen aan. De weg is vol fee te voet, met de boerenkar fiets. Met de mooie kleren a; goed humeur gaan zij een pr tegemoet. Schagerbrug: versierde hui gende boerderijen. Verder waar de graanoogst hoog opi in de hangars en lange rooksl smeulende loofhopen boven 1 land hangen. De hoogte we Haukes met de landruggen va verkaveling. Dan: het golvende Wieringe zijn typische boerderijen en r doeninkjes. Een smal zijweg het gaat net. Een witte stofv. achter de wagen op, een pa, rennen vleugelfladderend naa lige berm. Stop. Het huis va Slijkerman! VOETANGELS EN K „Jan is al naar de Kooi geg: gen we te horen als we naa denvanger vragen en een vil ons: Loop dat pad maar af, 1 de poort wachten. Het pad voert over een d I weide naar het Kooibos, da' ver van de weien tussen de 1 I rijst. Daar is de poort met een zv slot vergrendeld. Een wit bo woorden: „Verboden toegai I angels en klemmen" is er I herd. Een blauwe overall sch Iscn de struiken. Even daarn: I poort voor ons open en wo f ons gesloten. Slijkerman draagt in zijn 1 een stukje smeulende turf e worden van een rokend k I voorzien. Dit turfje is n.l. ei j belangrijkste attributen van c De oend beschikt over een f verfijnd reukorgaan en m wordt spoedig opgemerkt, w: r wiVangst verkeken zou zijn. i We komen op een open pi schuurtje, waar de eerste v IK deze middag al op de grom v ilde eenden en een enke talingTerwijl de kooike i-A', oen op uiterst handige wij; ingewanden ontdoet, vertel over het sterke reukorgaai '«■wilde eend. Je moet tijdens de vang sterke drank drinken of bri: je haar doen. De ongewone g< de vogels onmiddellijk af. He zelfs zo sterk: in een huis honderd meter afstand wer H bakken, de lucht dreef over I de eenden verdwenen We vragen naar het' bt I „Voetangels en klemmen" Slijkerman, er zijn altijd we] Idie nieuwsgierige mensen, di I willen betreden of in het voi ren trachten te rapen. Die m ren, want ze kunnen soms voor de Kooi heel wat kwaa, |ten. Hij toont ons een der I Als je daar met je been tusse We rillen al bij de gedachte, is een werktuig, dat ons doé Ilen aan een middeleeuws raat DUIZENDEN Met de turfjes in de hand I "u °P vangst i Tussen het I boomte sluipen we langr I Paadje naar eenvder met e< 4 afgeschutte pijpen. Op een I „1 jrker bliiveh we wacl deze 7 °'5C ins in da trie I Dan t*1. Vee.^*S meter iai E We naF Behoedzlaa we nader en gluren ook d£0.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2