MONICA Een oud bedrijf in een mooi land DE PAMPUS—PIRAAT door J. D. VAN EXTER Weer van wisselend karakter IN EEN EENDENKOOI OP WIERINGEN Attributen: Fanny en een smeulend turfje Maar het volkslied werd gespeeld VAN IslABIJ EN VERRE Elfjarig boefje smeet met bankbiljetten De fooi is zo oud als de wereld September zonne-maand gratis. D AMRUBRIEK M Oud-voorzitter A.N.W.B. overleden FEUILLETON Verloofd. Wij luisteren naar (Van onze speciale verslaggever). Voor de zoveelste maal gaat van morgen op ons redactiebureau de telefoon. De kooiker van Wierin- gen herinnert ons aan ons verzoek. Het is vandaag geschikt weer me neer, dus als u komen wilt? Het lokt ons aan en als de telefoon weer op de haak gaat, is de af spraak gemaakt. Een half uur later snort onze auto al over de weg naar het Noorden. Het zeldzaam mooie Septemberweer is vol van beloften. Doodstil ligt het water in het Noordhollands Kanaal. Op de akkers is het najaarswerk in volle gang. De stoppelvelden worden omge ploegd, elders komen de groene vaan tjes van de nieuwe wintertarwe al bo ven de grond. Dwars door de feestvie rende Zijper polder gaat het op Wie- ringen aan. De weg is vol feestgangers: i te voet, met de boerenkar en op de fiets. Met de mooie kleren aan en een goed humeur gaan zij een prettige dag tegemoet. Schagerbrug: versierde huizen, vlag gende boerderijen. Verder de Meer, waar de graanoogst hoog opgetast ligt in de hangars en lange rookslierten van smeulende loofhopen boven het vlakke land hangen. De hoogte weer op: de Haukes met de landruggen van de ruil verkaveling. Dan: het golvende Wieringerland met zijn typische boerderijen en nijvere be- doeninkjes. Een smal zijwegje in. Ja, het gaat net. Een witte stofwolk stuift achter de wagen op, een paar kippen rennen vleugelfladderend naar de vei lige berm. Stop. Het huis van kooiker Slijkerman! VOETANGELS EN KLEMMEN „Jan is al naar de Kooi gegaan", krij gen we te horen als we naar de een denvanger vragen en een vinger wijst ons: Loop dat pad maar af, hij zou bij de poort wachten. Het pad voert over een droog stuk weide naar het Kooibos, dat eenzaam ver van de wegen tussen de velden op rijst. I Daar is de poort met een zwaar hang slot vergrendeld. Een wit bord met de I woorden: „Verboden toegang. Voet angels en klemmen" is er op gespij- lierd. Een blauwe overall schemert tus- iscn de struiken. Even daarna piept de poort voor ons open en wordt achter ons gesloten. t Slijkerman draagt in zijn linkerhand een stukje smeulende turf en ook wij worden van een rokend kort turfje voorzien. Dit turfje is n.l. een van de belangrijkste attributen van de kooiker. De eend beschikt over een uitermate verfijnd reukorgaan en mensenlucht wordt spoedig opgemerkt, waardoor de vangst verkeken zou zijn. We komen op een open plek bij een schuurtje, waar de eerste vangst van deze middag al op de grond ligt: zes wilde eenden en een enkele winter talingTerwijl de kooiker de een den op uiterst handige wijze van de ingewanden ontdoet, vertelt hij ons over het sterke reukorgaan van de wilde eend. Je moet tijdens de vangtijd nooit sterke drank drinken of brillantine in je haar doen. De ongewone geur schrikt de vogels onmiddellijk af. Het was eens zelfs zo sterk: in een huis op drie honderd meter afstand werd vis ge bakken. de lucht dreef over de kooi en de eenden verdwenen We vragen naar het bordje met „Voetangels en klemmen". Ja, zegt Slijkerman, er zijn altijd wel eens van die nieuwsgierige mensen, die de kooi willen betreden of in het voorjaar eie ren trachten te rapen. Die moet je we ren, want ze kunnen soms onbewust voor de Kooi heel wat kwaad aanrich ten. Hij toont ons een der klemmen. Als je daar met je been tussenkomt. We rillen al bij de gedachte, want het is een werktuig, dat ons doet herinre- 3 en aan een middeleeuws kwelappa- faat. DUIZENDEN EENDEN Met de turfjes in de hand gaan we nu op vangst i Tussen het hoge ge boomte sluipen we langr een smal Paadje naar een - der met een rietmat afgeschutte pijpen. Op e^-n wenk van e kooiker blijveh we wachten. Door «en kleine opc ing in de Irietmat kijkt eze in de veertig meter ïange „pijp". u'n ^bkt hij. Behoedzaam sluipen na er en gluren ook d'oor de spied- Maandagavond is tijdens een voorstelling in het Lohdens Chis- wick Empire Theater een gedeel te van het plafond-pleisterwerk naar beneden gekomen, waardoor een veertiental personen verwon dingen opliep. Toen de stofwolk was opgetrokken verliet het pu- pliek rustig de zaal, echter niet dan na eerst staande het spel en van het volkslied aangehoord te hebben, zoals dat na elke theater voorstelling in Engeland gebrui kelijk is gaatjes in de pijp, waar talloze eenden zich rustig te goed doen aan het uit gestrooide voedsel of zich op het - ater verheffend de veren schoonmaken. Niet al deze eenden behoren tot de toekomstige prooi. De meeste eenden in de pijp behoren tot de z.g. stal, wilde eenden die door voortdurend voeren zo goed als. tam geworden zijn. Fanny een klein bruin-geel hondje, loopt voortdurend aan de binnenkant van de afschutting heen en weer. De frisse eenden (dit zijn de eenden, waar de kooiker het op heeft gemunt) zijn nieuwsgierig en zwemmen verder de pijp in achter het hondje aan. Niet zichtbaar voor de eenden op de grote kooiplas, springt de kooiker nu tevoorschijn. De „stal" blijft rustig doorazen op het voer, dat in het wa ter werd gevoerd, maar de frisse een den schrikken, vliegen verder de pijp in en zijn gevangen. Zij belanden in een klein hokje. De kooiker trekt aan een touw en de val is gesloten In korte trekken is dit de werkwijze van de kooiker, doch men begrijpt dat een en ander niet zo heel eenvoudig gaat. Er is wel degelijk behoorlijke vakkennis voor nodig, waarbij geduld en overleg voorname factoren zijn. Vanuit een der uitkijkposten kunnen we steeds gewapend met het rokende turfje een blik werpen op de onge veer een bunder grote kooiplas. Hon derden eenden liggen rustig te dobbe ren in het zonnetje en duizenden zit ten op de langzaam glooiende oevers te dutten. Het is zó, dat de eenden in de kooi dekking komen zoeken en hun dag luierend doorbrengen, 's Nachts gaan zij het veld op om voedsel te zoeken, dat v.n.l. bestaat uit graan, erwten cn ander plantaardig voedsel. We kunnen constateren, dat van die duizenden en nog eens duizenden een den, die in de kooi komen, er geduren de de vangtijd van 1 Aug. tot 15 Ja nuari slechts een in verhouding gering percentage gevangen wordt. v EEN OUD BEROEP Als alle zeven pijpen een beurt heb ben gehad, krijgen Fanny en de een den rust en gaan wij een kopje thee halen bij moeder de vrouw, waar wé ook de eigenaresse van de kooi, mevr. de wed. Kooyman treffen. De kooi en het kooikersleven blijven vanzelfspre kend het onderwerp van 't gesprek. We vernemen nog, dat de kooi hier in Wes- terland al honderden jaren oud is. Vroeger werden de eendenkooien meer als luxe beschouwd, tegenwoordig zit er een behoorlijke broodwinning in, wat mede wel een gevolg zal zijn van de huidige schaarste aan vlees. Behalve deze kooi is er op Wieringen nog een tweede en voorts zijn er o.a. kooien in Noord-Holland bij Zwaagdijk, Oudesluis, Uitgeest; 't Zand en op Texel. Na een kopje thee stappen we op: de kooiker weer naar zijn werk en wij naar de stad. Uit onze tas steekt het kleurige staartpuntje van een vette eendvogel, één van de drie en twintig, die deze middag sneuvelden Schiphol noteerde vorige week de 500.000ste bezoeker van dit jaar. Een half millioen mensen zag ze vliegen. Gisteren gaven wij eèn bericht uit Kaapstad van een jonge man, die een portie spijkers had ingeslikt. Vol gens een mededeling in een ander blad zou het aantal in de honderdduizenden lopen. We willen geen spijkers op laag water zoeken, maar d&t geloven we niet. De politieke delinquen ten, die in de mijnen werkten, heb ben gestaakt, omdat zij een verlofre geling wilden. Wij leven vrij Wij lazen ergens, dat Triëst vrije stad is geworden. Men zou kunnen spreken van een vrij trieste stad. Te Ge- mert ontstond een vechtpartij tussen twee dronken grijsaards, waarbij één hunner werd gedood. Gewoonweg grijs! Maar ook dq jeugd kan meekomen. Te Newark vermoordde een 14-jarige jongen zijn elfjarig schoolvriendje, omdat deze voor zijn moeder meisjeswerk verrichtte. Zoals de ouden zongenaIn Koog aan de Zaan kan men aanstonds de kachel aanmaken. De gemeente aldaar heeft een half millioen turven besteld. Londense musici hebben een protestbetoging gehouden voor het opera-gebouw. Dit schijnt niet met stille trom te zijn gegaan. Kath leen Nash, die beschuldigd werd van medeplichtigheid aan de diefstal van de Hessische kroonjuwelen en tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, is onder borgtocht vrijgelaten. Haar echtgenoot, de vroegere kolonel Jack Durant, kreeg voor hetzelfde vergrijp 15 jaar gevangenisstraf. De man draait er weer voor op! De Asser politie heeft aangehouden de elf-jarige jongen Geert B. uit As sen, die zich op allerlei wijze grote bedragen toeeigende. Enige tijd geleden maakte hij met enige vriendjes een reisje naar Heerenveen van gestolen geld. Bij zijn terugkomst vond de po litie nog een bedrag van pl.m. f 200.- op hem. Uit alle hoeken der stad kwamen klachten binnen, dat uit fietstassen, kleedgelegenheden e.d. geld vermist werd. Tijdens de Rolder markt, die dezer dagen werd gehou den, miste e'en caféhouder f 1800.-. Het oog viel op Geert, daar deze bui tensporig deed en aan vriendjes be dragen van f 100.- schonk. Op het po litiebureau kwam het verhaal er bij stukken en brokken uit. De jongen zal naar een opvoedingsgesticht gezonden worden. Tijdens een persconferentie, welke door het ministerie van Economische Zaken gehouden werd en waarop de heer Groeneveldt Meyer, regerings commissaris voor het vreemdelingen verkeer, een uiteenzetting gaf van de plannen tot het stimuleren van het 'buitenlands toerisme in ons land, kwam ook de klacht over het Inge wortelde fooiensysteem ter sprake. Uit een enquête van het A.N.V.V. was gebleken, dat er op dit punt door vele buitenlanders critiek werd uit geoefend en dat ons land de naam van „le pays des pourboires" het land der fooien, dreigt te krijgen. Ten aanzien van deze critiek gaf de secretaris van de bedrijfsgroep Horeca als zijn mening te kennen, dat de schuld hier in feite bij het publiek ligt. Er wordt z.i. in het algemeen te royaal gegeven. De discipline ont breekt. Ten aanzien van het hotel-, café- en restaurantbedrijf hoopt men in het volgend jaar enige algemene richtlijnen te geven. Afschaffing van het fooienstelsel achtte de secretaris niet mogelijk. De fooi is zo oud als de wereld en als zodanig gerechtvaardigd. Hij zou in het algemeen willen zeg gen, dat men in café's zich tot een fooi van 15 pet kan bepalen. Voor wat de hotels en restaurants betreft, waar de rekening doorgaans hoger is, zou men met 10 pet kunnen volstaan. Overigens strekt zich het gebruik om fooien te geven niet alleen tot het Horeca-bedrijf uit. Zo werd gewezen op de grote bedragen, die bv. bios coopportiers vaak toucheren. Hier en ook op andere terreinen zal het pu bliek zelf daarin verandering dienen te brengen, zo was men op deze con ferentie van mening. Weeroverzicht, medegedeeld door 't K.N.M.I. te de Bilt. Even als aan het einde van de af gelopen winter ons land in het over gangsgebied tussen de koude en war me lucht kwam te liggen, waardoor dooi en vorst elkaar afwisselden, zo is ook nu aan het einde van het zomer seizoen ons land in een overgangsge bied gelegen. Over het continent is de lucht tot op grote hoogte nog zeer warm doch over de oceaan treft men koelere lucht aan, die afkomstig is van Noord-Cana da. Tussen de warmere en koelere lucht komt een scherp front voor, dat nu eens ten Oosten, dan weer ten Westen van ons land is gelegen. Het weer heeft daardoor een meer wisse lend karakter gekregen. De neerslaghoeveelheden, die in in September zijn gevallen, vertonen ook een grillige verdeling. In Vlissin- gen,. Eindhoven en Gilze Rijen werd 3040, in Groningen 20 en op de ove rige hoofdstations minder dan 20 mil limeter afgetapt. In Beek bij Maas tricht viel in totaal slechts vier mil limeter. Nadat Zaterdagavond ons land in koelere oceaanlucht was door gedrongen, ontwikkelde zich ten Wes ten van Engeland een nieuwe depres sie, die de warme lucht heeft terug gezogen. Gisteren liepen de tempera turen op sommige stations tot record- waarden voor September op. Het waarnemingsstation in de stad Groningen meldde met 32,4 graden de hoogste temperatuur, die daar ooit in September sedert het begin der waar nemingen in 1851 is voorgekomen. Het aantal zomerse dagen in De Bilt is nu tot 61 gestegen, waaronder 17 tropische dagen. Gemiddeld is de temperatuur in de Bilt in deze maand tot nu toe 4 graden boven normaal. Het aantal uren zonne schijn in September is tot 130 opge lopen. Het wisselende karakter van het weer houdt nog wel even aan, baarbij men echter dient te beden ken, dat de koelere perioden toch nog temperaturen zullen opleve ren, die in het algemeen boven de normale waarde zullen liggen, om dat de koele oceaanlucht boven 't uitzonderlijke warme zeewater in West-Europa nog aanzienlijk wordt verwarmd. ZIJ, DIE ZICH VAN HEDEN AF OP DIT BLAD ABONNEREN ONT- ANGEN DE TOT 1 OCTOBER VER SCHIJNENDE NUMMERS Oplossing probleem 50. Stand: Zw. 13 sch. op: 12, 13, 14, 18, 19, 20, 22, 24, 27, 28, 29, 30, 32; Wit 13 sch. op: 15, 16, 21, 33, 35, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 49, 50. Oplossing: 1. 42-37 (29x38), 2. 16-11 (27x7), 3. 15-10 (14x5), 4. 49-43 (38x49), 5 39-34 (30x39), 6. 44x33 (28x39), 7. 37x8 (13x2), 8. 40-34 (39x30), 9. 50-44 (49x40), 10. 45x1!! Voor het volgende zeer merkwaardi ge eindstandje vragen wij uw bijzon dere aandacht. Zwart. 3 schijven op: 25, 30, 31. Wit: een schijf op 40 en een dam op 46. Wit speelt en wint. Het is te mooi om de op lossing er direct bij te geven. Zoekt u er eens naar! Volgende week de oplos sing. En nu een probleemverrassing voor onze oplossers. Tot de meest bekende en meest suc cesvolle problemisten van de laatste tijd behoort ongetwijfeld de heer H. J. v. Alphen te Haarlem. Door bemidde ling van de heer O. G. v. Veen ontvin gen wij van de Haarlemse probleem componist een tweetal problemen, als eerste publicaties speciaal voor onze rubriek afgestaan. Wij zeggen de heer v. Alphen hartelijk dank voor zijn toe zending. En thans het eerste probleem ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 51 van H. J. v. Alphen te a Haarlem. (Zie diagram). Zwart 14 sch. op: 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 20, 24, 30, 31, 34, 35, 36. Wit 13 sch. op: 17, 21, 23, 27, 28, 32, 38, 41, 43, 44, 45, 47, 48. Wit speelt en wint. De Wieringermeer vliegt naar het eind van de wederopbouw toe, want begonnen met Wieringerwerf, daarna Slootdorp, nu Middenmeer. Binnen niet al te lange tijd is de ellende van de oorlog daar groten deels achter de rug. Dinsdag is te Velp in de ouderdom van 67 jaar na een langdurige ziekte overleden de heer H. P. J. Bloemers, oud-burgemeester van Groningen en Arnhem en oud-voorzitter van de Kon. Ned. Toeristen Bond A.N.W.B. De heer Bloemers heeft verder zeer veel gedaan voor het behoud van het natuurschoon in Nederland. Hij was bestuurslid van verschillende vereni- ë„igen op dit gebied, n.l. de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten, de vereniging „De Hollandse Mo- ïen" en de vereniging „Het Geldersch Landschap". Gedurende zijn ti'»' jarig presidium van de A.N.W.B. hij vclgde als zodanig in 1937 Edo Bergs- ma op heeft hij een zeer belang rijk aandeel gehad in de ontwikkeling van de bond en de ontplooiing van t toerisme. Het ledental van de ANWB steeg tijdens zijn voorzitterschap van 95.000 tot ruim 205.000. Hij stimuleer de vooral tijdens de oorlogsjaren de uitbreiding van de bemoeienissen van de ANWB op kampeer- wandel- en watertouristisch gebied. PnnvrlCht R D P NAAR HET hNGELS VAN BERTA"RUCK DÜOR: J. JURliSEN 80. Het is of onze flat gekrompen is, sedert ik er de laatste keer was, en wat ziet 't er overal uit! Cicely heeft 't ver van netjes achtergelaten! Het is, oi ze alles verplaatst heeft. De tafel staat zelfs niét meer in het midden van de kamer. Hoe kon ze die toch in die hoek schuiven? Ik kan er niet bij. Waar kan ze die plaat van Kitty Fis her gelaten nebben, die altijd hing, waar nu dat ding in olieverf hangt. Nog wel met 'n lijst er omheen! Wat zou het moeten voorstellen? Het lijkt wel, of Blossom, mijn kunsteanar van het trottoir het geschilderd heeft. Het heeft het meeste van die veelkleurige das van Sydney. Er hangt werkelijk npg een etiket aan met „Verkocht". Hij heeft het dus zeker op de tentoonstel ling in Grafton Gallery voor haar ge kocht. De rustbank ligt ook al vol! Wat een boeken!MarinettiSchnit- zerTangoreStrindberg's „Een sterke vrouw"En wat zou dat klei ne boekje wezen? O, „De Eeuwige Ge nade". Aan Cicely van S. V. „H'm! Hoort Cicely ook al tot de in tellectuelen? Ik vermoed dat sommigen van ons al heel kneedbaar zijn.Enfin, misschien zou ik net zo geweest zijn als ik niet Maar ik wou, dat ze voor haar ver trek al die verdorde bloemen had op geruimd. Alle vaasjes en pulletjes zit ten vol. Het zal het beste zijn, als ik het nu rnaar zo gauw mogelijk doe. Ik mag mijn ontbijt ook wel afwas sen. Al haar kopjes en bordjes van gis teren staan ook nog vol op de aan- rechtbank. Boven op een pakje met een half pond boter er in ligt een vuil gekreu keld briefje. „Waarde juffrouw, ik kan vandaag niet komen, Mijn dochtertje is niet goed. Ik hoop, dat u het zonder mij 1 kunt schikken. Juffrouw Skinner". Ook al goed. Ik zal alles wel afwas sen, maar het is afschuwelijk werk, en t duurt een uur, voor die ketel kookt. We mochten er heus wel zo een hebben zoals de Waters die bij een pic-nic ge bruiken. Wat een geluk, dat ik zo kalm aan hen denken kan. Zou het niet het be wijs zijn, dat wat ik tegen zijn moeder zei, en wat ik dacht, dat ik moest zien te bedwingen, toch niet waar was, al meende ik van wel? Zou het alleen maar een opwelling van het ogenblik zijn geweest? Ja, dat moet ,wel. Het mag in alle geval niet anders zijn, nu. Het kan dus geen kwaad, als ik nog aan hem en ai de anderen denk. Van daag zou hun uitstapje wezen naar Red Wharf Bay. Ik kan me zo goed voor stellen, hoe ze er uit zullen zien met hun door de zon verbrande gezichten tegenover de blauwe zee en de blauwe 'lucht. Odette Charrier zal een vrolijk, uitheems vogeltje lijken, dat toevallig neergestreken is, tussen de goudgele bremstruiken in WalesWat zal ze weer druk babbelen in haar gebroken Engels. Ik geloof, dat ze soms expres krommer praat dan nodig is, alleen om Billy Waters het te horen uitproesten. Vandaag kunnen ze de hele tijd on gestoord van elkaar genieten. Geen of ficiële verloofde om ook maar de min ste schaduw op hun samenzijn te wer pen Natuurlijk pakken zij samen de pic- nicmand uit en zoeken naar de kur kentrekker, en rapen wat grote kiezel stenen bij de baai op, om die op de hoeken van het witte pic-nic tofeliaken te leggen, dat het niet in zee waait. De anderen, die zijn wel hier of daar. Die twee gaan natuurlijk na de lunch wat rondwandelen samen. Ik ben be nieuwd, of ze nog zwemmen zullen. Hij zal het geval van gisteren wel weer vergeten zijn. Zo nerveus is hij niet. Ik kan me niet begrijpen, dat 't giste ren pas was! Ja, ze zullen stellig tussen de rotsen gaan baden. En ik had er bij kunnen zijn Daar wordt gebeld. Wat kan het we zen? De melkman? Juffrouw Skinner misschien toch nog? Wat zou het an ders kunnen zijn? Ik zal toch even moeten open doen. Zij zeggen van ons vrouwen wel eens, dat we altijd anders doen, dan men van ons verwacht. Maar zouden de mannen werkelijk anders zijn? Gisteravond liet ik mijn officiële ver loofde stijf van verbazing op het per ron te Holyhead achter, en daar stond hij nu al weer voor mij op het portaal van mijn flat. HOOFDSTUK XXVII Gelukkig, dat ik nog zoveel bezin ning had, dat ik niet vol blijdschap uit riep: „Jij, Billy!" Gelukkig ook, dat ik door de schrik zo versuft was, dat ik, net alsof ik. het tegen de pianostemmer of wie ook had, „goede morgen" zei. (Wordt vervolgd) VRIJDAG 19 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,45 Liederen van Schubert. 8,15 Pluk öe dag. 9,00 Licht Symphonisch concert. 11,00 De Zonnebloem. 11,35 Als de z-'ele luistert. 12,03 Sopraan, hoorn en piano. 12,33 Stafmuziek. 1,50 Van man tot man 2,20 „Wapens en een klooster", hoorspel. Eei* Alpen-symphonie. 4,30 Na schooltijd. 4,45 Van alles wat 6,00 Werken van Elgar. 7,15 Kinder koor. 8,20 ''„Le medecin malgré lui-' (opera). 10,50 Dansorkest. 11,30 Tha Masqueraders. HILVERSUM IIf 415 m., geeft Nieuws om l, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,30 Mu ziek bij het ontbijt. 8,18 Opera-pro gramma 9,00 Lichte morgenklanken. VPRO: 10,00 Morgenwijding. VARA: 10 20 De Regenboog 11,15 Voor de vrouw. 11,30 Johan Jong, orgel. AVRO: 12.37 Skymasters. 1,45 Orgelspel 3.10 Boekenschouw VARA: 4,30 Tussen twaalf en zestien. 5,30 Muzikaal babbeltje. 6,20 Piano-duo 7,15 „Gedrnr" op de draad", klankbeeld. VPRO: 7 30 „Heb geloof in de eerste Christengemeente" 8,05 Composities van dr Julius Röntgen 8,30 Godsdienstig leven in Engeland. VARA: 9,00 Men vraagt9,45 Stradl- va sextet. VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding. 11,15 S'^nphonisch concert

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3