s-Oraverijen ennen sr Narcose Sovjet-Unie wijst Amerikaans voorstel at Verenigde Naties stelden Nederland teleur PARK, ALKMAAR THEATER Vrijdag 19 September 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT f il 44e Jaargang No. 191 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Felle critiek van Wysjinsky op Engeland en Amerika Doodvonnis Pelkof bevestigd Hors d'Oeuvre Tevreden over de V.N. of niet? Russen „vorderen Gneisenau mm Honderdduizend Londense gezinnen wachten op een woning Amerika lid der Drie-landencommissie Wzee&etkfU Fiscale recherche arresteert NX.R.V.-voorzitter Schulte en Lakeman tot Nieuwjaar geschorst Textielfraude ontdekt te Helmond Zaandamse kantoorhouder van P.T.T. gearresteerd 100 Briefjes van 1000. verdwenen Dinsdag a.s. regerings verklaring? „Prof." Pootjes blijft onvindbaar Afgetroefd Daders van bomaanslag op Prinsengracht voor hun rechters Negen beklaagden i.RSPELf 16 Sept. 1830 br.ll Duke 6,60—6,70, Schotse 7,50. IJselster 8,60—8,70, Noor- 8,50, Bevelanders 8,40—8,60, 9,40, Koopmans blauwe 9,20 eimers 8,20—9,20 en grove late !5 kg andijvie 12,80; 12,500 kg 7,30—11,10; 1500 kg Augurken* 'ijnbast 30,00, grof 12,00 en stek I stqks bloemkool: I 0,250,74, I en stek 0,02; 30 zak dub« en 0,75—0,94; 19,500 kg bleten: II 2,40, III 1,90 en modjo 1,50: ie ko6l 3,70—11,20; 10 000 gele L,40; 12,000 kg witte kool 3,90— al breekpeen; A 2,60—3,90, B C 2,50—2,90; 800 baal uien: grote 10,80—12,20, drieün- 70 en nep 11,60—12,10. 17 Sept. 38,000 kg Bevelar;- 40; 5200 kg rode kool 5,80—9,60 kool 7,20—8,80; 13,500 kg witte 3400 kg savoye kool 15,80— g slabonen 60,99; 21,000 kg uien idem grote 11,80, 3500 kg idem >,80 en 1500 kg idem nep 11,30 10 kg bieten: A 6,307,50 en B 7,000 kg penen: B 5,10—5,60 en 17 Sept. Aardappelen 6.60 onen 41,-91; snijbonen 995; -81; andijvie 10—26; sla II 4,90 9,90—10,80; komkommers 3—12: -41; bospeen 9—16; bieten 3—5; —25; pruimen 7—69; gele kool sloenen 15—46; groene kool 15; 3—10. HEM, 17 Sept. Aardap- 1,40; rode kool 5,00—14,50; groene slabonen 60—1,00; snijbonen 60 :en 2,40—6,00; uien 10,50—11,60: 6.70—7,00 en idem nep 10,00 imaten 1533; andijvie 6—21, Triumph 10—31; William 5— 12—32; Conference 1618. t 12—31; Augurken 1,50—6,40 en 2,00—3,70; spruitkool 20; James 46; Jasques Labelle 8—17; Trans- 35; Elison Oranje 24—38; Ster- Durande 8—18; Conference •re Hardy 10—31; Triumph de -29; Maagdeperen 3—12; Mar- William 414; Prinspeer 5—15; 1834; Hertog van Eisen 10-20: 0—70; Druiven 65—95; Perziken JRG, 15 September 1947. ierd werden 70 lammeren 160 schapen f 4570, 32 55—f 140, 9 biggen f 25— aarden f 300—f 650, 5 nuch- ren voor de levering. ill I MEN DE VG VAN VIM gaat 't vlugger want het schuim in VIM. 't Vuil ek of' boen- :elijker weg. V5O-0114-54 mber 2 uur ortage van de voetbal- ;erland nber: OHN \KD t DANGER) Lion) van E BRAND. est opgezette detective- Ie Britse studio's werd 18 jaar. ijks om 8 uur. uur. 9.30 uur. Matinee, en 1 uur. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma Voortzetting van de TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot li woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen:, t 1.10 per maand f 3 25 oer kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. Resolutie inzake atoom bommen en oorlogsophitsing. Wysjinsky (S.U.) heeft het voor stel van Marshall (V.S.) tot vorming van een interim-commissie voor de vrede en veiligheid ter vergadering van de Verenigde Naties van de hand gewezen en voorgesteld de atoomwapens in de nationale bewa pening af te schaffen. Hij goot zijn voorstel in de vorm van een resolu tie. Hij stelde eveneens voor, dat al le regeringen oorlogspropaganda strafbaar zouden stellen. Toen de vertegenwoordiger der Sowjet-Unie, Wysjinsky, het spreek gestoelte besteeg om „het thans ver richte werk der Verenigde Naties te analyseren", ging een krachtig ap plaus op. Hij heeft in zijn rede een hevige aanval op Engeland en de Verenigde Staten gedaan, welke landen hij be schuldigde van afwijken der beginse len der V.N. en zelfs schending der resoluties. Hij ging vooral op twee punten in: Het doodvonnis, dat werd Uitgespro ken over Nicolas Petkof, de leider van de Bulgaarse oppositie, is door het Hof van Cassatie bevestigd. De voornaamste beschuldigingen te gen Petkof zijn, dat hij een sa men zwering beraamde tei? omverwerping van de regering, spionnage pleegde en contaet onderhield met de Griekse in lichtingendienst. PO STZEGEL-JUBILEUM Mauritius is een eiland dat door een Portugees werd ontdekt en daarna aan de Nederlander: kwam, die het naar Prins Man- rits hebben genoemd. Later kwam het in Frans bezit en heette het Isle-de-France. Tot de Engelser het tijdens het Napoleontische bewind veroverden en het weer in Mauritius herdoopten. Maar dit alles is eigenlijk van weinig belang. Van meer betekenis is het feit dat er eens het moet 21 Sep tember, zegt men, juist honderd jaar geleden zijn egn postzegel uitgegeven werd die aan het postkantoor op het eiland een stuiver heeft gekost en nog eeif andere postzegel die het dubbele waard is geweest en waarvoor men dus een dubbeltje betalen moest. „Weet u wat deze postzegels op het ogenblik waard zijn?" vroeg Mientje, mijn nicht, terwijl ze een begerige blik in mijn prulle mand wierp, waarin ik weliswaar geen blik, maar toch een paar oude, met afgestempelde postze- gels-van-een-dubbeitje beplakte couverten geworpen had. Haar blik in de prullemand had zich gevestigd op die postzegels - in de mand, en zij vroeg nog eens: „Weet u het?" En toen het hoofd schudde zei ze. me' een van ontroering heese stem „Vijf-en-veertig duizend pond Zo, zei ik, onbewogen, dus een slordige vier ton? Dat is een aardig spaarduitje, maar ik heb ze niet. Niet de vier ton en niet de postzegels. Jammer dat niet een van mijn voorouders Urie véngaarder op Mauritius is ge weest. Een brievengaarder met een vooruitziende blik. Hij zou dan tot millioenen-gaarder bevor derd zijn. „Ziet u nu wel oom, hoe ver keerd u doet oude postzegels weg te gooien? Over honderd jaar Over honderd jaar hebbeh wij niets meer aan vier ton, jij noch ik, zei ik, levenswijs als ik ben. Bovendien waren er honderd jaar geleden nog niet zoveel verza melaars als nu. Tegenwoordig zit iedere post- zegelverzaraeling vol met zegels van een dubbeltje en dat die ze gels over honderd jaar nog een dubbeltje waard zullen zijn, nu, dat geloof ik nooit Het is de zeldzaamheid die de waarde be paald „Die van Mauritius zijn ook eens niet zeldzaam geweest", zei Mientje. „Bewaart u ze toch maar lieverEn ze liet er met haar vlei-stemmetje op volgen: „Voor mij...." en ze lonkte heel lief Voortaan dus bewaar ik mijn postzegels, allemaal. Ik doe ze u een sigarenkistje en als dat kistje vol is, gesteld dat ik het beleef zal ik het Mientje geven Maar dan is ze natuurlijk vergeten, dat ze er, lang geleden, om gebedeld heeft en ze zal vinnig vragen: „Wat moet ik met die rommel? Hebt u geen prullemand?" KREEFT het nemen van maatregelen buiten de V.N. om (en hiervan beschuldigde hij Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten) en: de onbevredigende gang van zaken bij de ontwapening. De Verenigde Staten en Engeland zijn, zo zei hij, niet bereid te ontwas penen en belemmeren de ontwapening in het algemeen. De atoomwapens moesten buiten de wet gesteld wor den. Naar zijn mening zijn de Truman- leer en het plan-Marshall inbreuken op de beginselen der V.N. en een poging der Ver. Staten om andere landen hun pölitiek voor te schrijven. De z.g. hulp van Amerika aan Griekenland en Tur kije wordt gebruikt als een politiek wapen. Met nadruk verklaarde Wys jinsky: „De gebeurtenissen in Indone sië kunnen slechts als een daad van aggressie worden beschouwd." Marshall's voorstel tot vorming van een interim-commissie voor vrede en veiligheid achtte hij in strijd met het handvest. Hij trok vervolgens hevig te velde tegen oorlogsophitsing, waar van hij de Amerikaanse pers en ande re instituten beschuldigde. RUSSISCHE RESOLUTIE. Hierop kwam Wysjinsky met zijn ontwerp-resolutie, volgens welke de V.N. zouden verklaren, dat zij oor logspropaganda veroordelen, voorts dat zij ondersteuning van zodanige propaganda een schending achten der verplichtingen, welke leden der V.N. op zich hebben genomen n tenslotte, dat zij er bij de regeringen van alle landen op aandringen oor logspropaganda strafbaar te stellen. INSTEMMING MET VREDES PLAN. Dr. Herbert Evatt (Australië) ver klaarde de voorstellen van Marshall inzake beperking van het gebruik van het vetorecht en de vorming van een commissie voor vrede en veiligheid te zullen steunen en verzocht de Assem blee opnieuw een commissie van on derzoek op de Balkan te benoemen. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Louis St. Laurent, ver klaarde dat sommige landen zich ge dwongen zouden kunnen zien een on afhankelijk defensief verbond te slui ten, wanneer de V.N. blijven vastlo pen in futiliteiten. Hij gaf uiting aan de instemming van Canada met de twee voorstellen van Marshall. Instituten voor opinie-onderzoek in acht verschillende landen hebben te gelijkertijd een enquete gehouden over de vraag: „Zijt gij. tevreden over het optreden van de V.N. tot op heden of niet?" De percentages der antwoorden waren als volgt: Frankrijk 9 tevreden, 30 niet tevre den, 61 geen mening. Verenigde Staten 33 tevreden, 51 niet tevreden, 16 geen mening. Nederland 13 tevreden, 52 niet tevreden, 35 geen mening. Canada 26 tevreden, 38 niet tevreden, 36 geen mening. Australië 26 tevreden, 39 niet tevreden, 35 geen mening. Zweden 13 tevreden, 21 niet- tevreden, 66 geen mening. Denemarken 16 tevreden. 42 niet tevreden, 42 geen mening. Noor wegen 32 tevreden, 30 niet tevreden, 38 geen mening. 99 99 99 Aanvoerende, dat alle wrakken inde Oostzee van vroegere Duitse schepen aan de Sowjet-Unie behoren, hebben de Sowjets een aantal Denen, bezig met het slopen van het wrak v^n de „Gneisenau", die ten zuiden van het Deense eiland Falster gezonken is, bevolen het wrak te verlaten. Deze weigerden, waarop de Sowjets het wrak hebben bezet. Twaalf Denen worden aan boord gevangen gehouden. De „Gneisenau" was een schip van 25.000 ton. In verband hiermede wordt door het Deense ministerie van bui tenlandse zaken een onderzoek inge steld. -w 14 Zwitserse voetballers zullen de reis naar Amsterdam maken. Op a.s. Zondag wordt pas bekend gemaakt wie er zullen medespelen. Hierbij 9 foto's van de favorieten die wel haast van hun plaats in het elftal zeker zijn. V.I.n.r. Boven: Steffen (back(, Eieh (keeper), Gyger (back); midden: Beeli (half), Courtat (half), Lusenti half); onder: Bickei (voor), Amado (m.voor), Fink (voor). Mr. v. Kleffens sprak te Tarrytown Mr. E. N. van Kleffens, de Neder landse ambassadeur in de V.S., heeft Donderdagavond te Tarrytown, in 't kader van de „Week voor de Ver enigde Naties" een rede gehouden. Mr. van Kleffens herinnerde er aan, dat Nederland immer krachtig ge ijverd heeft voor internationale or ganisatie. Nederland gaf zijn steun aan de Volkenhond. Het heeft ook de werkzaamheid van de V.N. met de grootste aandacht gadegeslagen, hopende dat de V.N. een onverdeeld succes zouden worden. Drie maatstaven legde Nederland aan, vervat in deze drie vragen: 1. Is dit ee: onpartijdige, objectief oordelende organisatie? 2. Is dit een effectieve or ganisatie? 3. Is dit een organisatie, aan welke de kleinere mogendheden veilig hun belangen kunnen toevertrouwen? Naar deze maatstaven gerekend, aldus Mr. van Kleffens, hebben wij tot nog toe enkele aangename verrassingen be leefd, doch alles bijeen geloof ik, dat wij in Nederland over het algemeen te leurgesteld zijn. Ten aanzien ->-an de Indonesische kwestie releveerde spreker, dat vier leden van de raad, onder wie de Ver enigde Staten, de jurisdictie van de raad in twijfel trokken en hieromtrc.it uitspraak van het Internationaal Ge rechtshof wensten. Dit werd echter door een meerderheid van de hand ge wezen. „Deze dingen zijn in Nederland niet onopgemerkt geblcve. en zij hebben een slechte indruk gemaakt. Wanneer men het handvest slecht of verkeerd gesteld acht, laten wij er dan verbete ringen in aanbrengen, doch zolang het is zoals het daar ligt, moeten wij ons er geheel en al aan houden." Verder wees Mr. van Kleffens op de „droevige geschiedenis" van Grieken land, van de regeling van het gebruik van atoomenergie, de ongelukkige ver plaatste personen, het hulpfonds voor kinderen, enz. DE INDONESISCHE KWESTIE Op de vraag, of een kleinere mogend heid in vol vertrouwen zijn belangen kan toevertrouwen aan de verschillen- 130.000 gezinnen staan in Londen al leen al op een wachtlijst voor een wo ning. Onze wederopbouwproblemen vallen in vergelijking met die van deze millioenenstad in het niet. Niet minder dan 80.000 huizen zijn in Londen door Duitse bombardementen, V-1's en V-2's weggemaaid en de London County Council heeft thans een plan ontwor pen voor de bouw van 100.000 nieuwe huizen. Daarvoor is materiaal nodig, dat Engeland voor een deel uit Nederland zal krijgen. de organen van de V.N. heeft hittere ondervinding ons doen zeggen: neen. De wijze waarop de Indonesische zaak behandeld werd, was ten onzen nadele partijdig. Wij kregen in het geheel geen gelegenheid, zelfs niet de gebruikelijke drie dagen, om onze zaak voor te be reiden. Toen ik om een uitstel van niet meer dan twee uren verzocht, omdat ik een belangrijke telefonische mede- d 'ing van mijn regering verwachtte, werd dit geweigerd. Belanghebbende Indonesiërs, de vrijelijk gekozen ver tegenwoordigers van een twaalf mil- lioen mensen, weigerde men te horen. Geen wonder, dat de mensen in Ne derland critisch staan tegenover de V.N. Mr. Van Kleffens gaf toe, dat er nog tijd genoeg scheen te zijn voor het be reiken van verbeter gen, doch daartoe wordt begrip vereist van de dingen, welke verbeterd moeten worden. Daartoe behoort allereerst de kortzichtigheid en zelfgenoegzaam heid van de in, viduele regeringen, en haar bewustzijn van verant woordelijkheid niet alleen voor eigen land doch voor de gehele wereld. Daar ligt de wortel van het kwaad, en daarom is het zo moei lijk tot verbetering te komen. De Verenigde Staten hebben uitnodiging van Australië en België om als derde mogendheid zitting te nemen in de drie-landencommis sie, welke zich za- bezig houden met 't Indonesische probleem, aan vaard. Keuter weet nog te melden, dat als mogelijke Amerikaanse vertegenwoor diger, die naast Paul Henri Spaak en Herbert Evatt i de commissie zou t- ting nemen, Prof. Francis B. Sayre genoemd wordt. Prof. Sayre is een spe ciale medewerker van Marshall en voorzitter van de Beheersraad der V.N. Weersverwachting, geldig tot he denavond: MISSCHIEN NOG EEN BUI. Wisselend bewolkt met in de middag kans op enkele verspreide regen- of onweersbuien. Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempe ratuur. Naar wij vernemen heeft de fiscale recherche te Wageningen de voorzitter van de Nederlrndse Christelijke Radio Vereniging, Mr. A. v. d. Deure, gearres teerd. Het zou hier een ernstig geval van belastingontduiking betreffen, in verband waarmede op het ogenblik 'n uitgebreid accountans-onderzoek wordt ingesteld. De Sportcommissie van de N. W. U. heeft de wielrenners Schulte en Lake man, die in het criterium van Den Eorch handgemeen raakten, een schor sing opgelegd tot 1 Januari 1948. De gecontracteerde gages van beide ren ners zijn tegelijk verbeurd verklaard. De CDEC heeft in Helmond een tex tielfraude achterhaald, waarbij een be drijfsleider van een textielfabriek zich vergrepen heeft aan ongeveer 1000 meter kunstzijden stoffen, die hij voor het grootste deel zwart en ten eigen bate heeft verkocht. Enige honderden meters gebruikte de man als bijbeta ling voor een gesmokkelde auto. Te- get hem en zijn afnemers is proces verbaal opgemaakt. De Rijksrecherche heeft de Zaandam mer B. B. de W. gearresteerd, die een agentschap v<an de Posterijen aan de Westzijde te Zaandam beheerde en in zijn functie te hoge porti berekende voor ter verzending aangeboden iost- stukken. Toen men gistermiddag in het postkantoor te Leiden een aange kondigde geldzending uit Alphen aan de Rijn van 100.000 gulden, bestaande uit 100 briefjes van 1000, in ontvangst dacht te nemen, bleek het pakket gevuld te zijn met oud papier. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De buitengewone ministerraad duur de Donderdagmorgen van 10.- uur tot half 1. Hij werd bijgewoond door de Luitenant Gouverneur Generaal Dr. H. J. van Mook en door de Commissie- Generaal. Naar wij vernemen kan verwacht worden, dat de regeringsverklaring Dinsdag a.s. in de Tweede Kamer zal worden afgelegd. De naspeuringen naar „prof" pootjes, die ingevolge uitspraak van de recht bank te Amsterdam moet worden ge arresteerd en in het Huis van Bewaring te Amsterdam worden opgesloten, door de Hilversumse politie duren voort. Aangezien men het vermoeden had, dat hij in zijn woning vertoefde, werd eni ge malen zijn woning doorzocht. De „prof" bleef -chter onvindbaar. Een Engelsman, die een officiëel bezoek aan Zwitserland bracht, werd daar voorgesteld aan een heer in een uniform, die op hem de indruk maakte een admiraal te zijn. „Wat doen jullie met een admi raal?", vroeg hij een bevriende relatie. „Jullie hebben toch geen vloot?" „Nou wat zou dat?" zei de Zwit ser schamper, „jullie hebben in Engeland toch ook een Minister van Voedselvoorziening?" De kleine rechtszaal in het gebouw van de Hoge Raad te 's-Gravenhage was overvol belangstellenden toen Donderdagmorgen de Krijgsraad te Velde-West een aanvang maakte met de behandeling van de door mili tairen voorbereide en gepleegde bomaanslag aan de Prinsegracht no. 266 op 5 Dec. 1946. Van deze explosie werden drie personen F. S. J. Boer, diens echtgenote en de dienstbode slachtoffer. De bom was een z.g. Molotovcock tail, bestaande uit een handgranaat en Te Hoorn wordt momenteel een Westfriese week gehouden. Heel West- Friesland en duizenden uit andere provincies komen hier naar toe om deze feestweek te zien. Grote tentoonstellingen en niet te vergeten een Oud Westfriese Boerenbruiloft in prachtige klederdracht worden gehouden. Een heildronk op het bruidspaar tijdens de opvoering van de boerenbruiloft. een fles benzine in een kistje. Dit pak je werd bij wijze van St. Nicolaas- surprise bij de familie Boer bezorgd door de 29-jarige I. Y. J. Peterse, kor poraal üit Delft. De helse machine werd vervaardigd door sergeant A. T. de Boer uit Haarlem. Voor drie an dere personen werden eveneens bom men gereed gemaakt. P. wierp twee der bommen in het water. De derde bom ontplofte bij het vervoer door soldaat J. H. H. van Haastrecht, die deze bom naar Amsterdam moest brengen. De drie laatste bommen waren be stemd voor luit.-kol. J. M. A. Goede- wagen te Amsterdam, de toenmalige kolonel van de generale staf, J. Drost en voor de woningexpert R. Zwolsman te Den Haag. Bij onderzoek bleek, dat men hier met een complot te doen had, waarbij negen militairen o.w. de kapitein F. J. J. Baron van Heemstra, commandant van de negen beklaagden, die zich Donderdag verantwoorden moesten, be trokken waren. Het verloop van het complot werd tijdens de verhoren van beklaagden en getuigen duidelijk. De beschuldigingen luiden: moord, poging daartoe, opzettelijke vrijheidsberoving en overtreding vuurwapenwet. Uit de voorlezing van een psychia trisch rapport bleek, dat sergeant De B wordt beschouwd als een „fanatie ke, hysterische psychopaat, die niet ten volle toerekenbaar is doch waar tegen geen bijzondere maatregelen be hoeven te worden genomen". De bescnuldiging tegen kapitein Ba ron van Heemstra vermeldde o.m. het verzwijgen van de plannen tot moord op vier personen en het vervaardigen van helse machines daartoe. Als mo tief van hun daad gaven de verdach ter op ontevredenheid over de berech ting. In totaal werden op de eerste zit tingsdag negen beklaagden gehoord. Heden zal de auditeur-militair requi sitoir nemen, waarna de verdedigers voor de -pleidooien aan het woord komen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1