NSEH per Kleine naties contra veto-recht k r Bijz. Hot dikbeurten V CONN ling gevraagd Zaterdag 20 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144e Jaargang No. 192 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Argentijns voorstel te Flushing Meadows Sovjet-Unie heeft geen vertrouwen Internationale Bambond gesticht Tevreden over de V.N. of niet? Hors d'Oeuvre Belgische middenstand gaat staken Zweden en Zwitserland komen op hun bezwaren terug Britse en Amerikaanse consuls plotseling naar Batavia Suiker en tarwe uit Amerika en om China ïlfeec&ecicfit 46-jarige vrouw te Den Helder uit raam gevallen Grieven van land- en tuinbouw jegens de regering Een onjuist loon- en prijsbeleid Jaarbeurs was een groot succes Ruim 2Q0.000 bezoekers Voute voor de Raad van Cassatie Wijzigingen in Brits kabinet De bomaanslag op de Prinsengracht equireerde twintig jaar met aftrek en ontzet- hten voor de duur van r, mr. Berkhouwer, be- ze verdachte zich door ische motieven heeft [en heeft zich van hem als een wegleider, een hij zich als leider heeft eiter vroeg een kortere j öf in een .Rijkswerk- in de mijnen doorge len "zien. r veertien dagen. tondag 21 Sept. IGEVING. 10 uur, ds. Van San- uïnekerk, 10 uur, ds. ïref. kerk, 10 uur ds. v. i Alkmaar (voorb. H.- 5 uur ds. Telkamp. f elf, ds. Bremer. herv. gem. geen dienst, half 10 en 2.15 uur, ds. AN ZEE, herv. gem., 10 Geref. kerk, 10 uur ilf 5 ds. Hoornstra van gen. kas hulpbeh. id-kath. kerk, 8 en 10 mr dienst. AN DEN HOEF, 10 uur, lur, ds. De Jong. i .RD, Geref. kerk, E 3, ds. Huismans. uur, ds. Van Santen van uur, ds. Bloemhoff. 10, ds. Th. J. W. Ciere- [ARWOUDE, herv. gem. l Bruggencate. Geref. s. Haitsma, 4 uur?? TDIJK, av. half 8, dienst 10 uur, ds. De Jong. :en dienst. IORN, herv. gem. 10 uur Geref. kerk, 10 en 3 :ie Groet. RAS, Geref. kerk, 10 en 5 van Lisse. IEN, 10 uur ds. Wessel- aar. 3 ds. De Pree. HZEN, geen dienst. ÏMER, zie Stompetoren. /SO Ut maal daags een met Solidox maal per jaar tandarts. Zó houdt U witte tanden I SO 13-081-54 tot 11 uur ur 11 uur ind his ariisis jorbehouden ekt tot aanbeveling nagazijn. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3903 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma Voortzetting van de ALKMAABSCHE G TARIEVEN: Advertenties? 14 cent per millimeter „Waag] es" tot IS woordeD 75 ct., elk woorr meer 5 ct.. uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand f 9 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. In de tweede zitting van de alge mene vergadering der Verenigde Naties heeft de Argentijnse afgevaardigde Arce de toelating als lid der V.N. bepleit van Ierland, Portugal, Transjordanië en Oostenrijk. Arce gaf twee methoden aan om het veto-recht te vermijden: 1. Een beslissing in de Veiligheids raad moet met een meerderheid van driekwart der stemmen genomen worden; 2. elke grote mogendheid kan tegen Zo'n beslissing in verzet gaan, en een permanente commissie uit de algemene vergadering beslist met een meerder heid van tweederde der stemmen, of het protest bekrachtigd of verworpen wordt. Mevr. Vidjaja Laksjini Pandit, afge vaardigde van India, achtte wijziging van het handvest op het ogenblik on gewenst. Koezma Kiselef (Wit-Rus- land) sloot zich aan bij de rede van Wysjinsky. Wat betreft diens aanvallen op „oor logshitsers merkte hij op: „Laat ons niet vergeten, dat atoombommen aan de ene zijde beantwoord kunnen wor den met atoombommen aan de andere «ijde. En nog iets meer". Harry Lawrence, de afgevaardigde van Zuid-Afrika, sloot zich aan bij de critiek op het gebruik van het veto en antwoordde op de door Wisjinsky ge uite beschuldigingen met betrekking tot de Indiërs in Zuid-Afrika. De Zweedse minister van Buitenland se Zaken, Oesten Unden, drong aan op toelating van de V. N. van alle landen, die zulks hebben verzocht. De Griekse afgevaardigde, Dendra- mis, wees er op, dat de hulpverlening door Engeland en Amerika op verzoek van Griekenland geschiedt en geen onwettige inmenging in Griekse aan gelegenheden betekent. De Commissie van Orde van de V.N. heeft met 10 tegen 3 stemmen en een onthouding besloten de kwestie van de toelating van nieuwe leden op de agenda te plaatsen. Het is een Austra lisch voorstel. De Sovjet-Unie stemde tegen. Vervolgens kwam het Argentijnse voorstel ter sprake inzake afschaffing van het vetorecht. Gromyko (S.U.) zeide, dat alle po gingen in die richting vijandig jegens de Sovjet-Unie waren. Hij is tegen elke stap om de eenstemmigheid der grote mogendheden te doen verdwij nen, omdat de Sovjet-Unie geen ver trouwen heeft in de „objectieve hou ding", zelfs niet van de meerderheid in de V. N. Van 13 tot 17 September j.l. is te Pa rijs een vergadering van afgevaardig den van alle nationale dambonden ge houden met doel de stichting van een internationale dambond. Het congres heeft tot goede resulta ten geleid. De stichting is in het le ven geroepen. Van de Russische sport leider kwam op de dag van aanvang een mededeling binnen, dat ook zij vóór de oprichting uitspraken, maar niet aanwezig konden zijn. WEDEROM DUIZENDEN COLORADOKEVERS OP WALCHEREN Op Walcheren zijn opnieuw colora dokevers aangetroffen. De schooljeugd van Zoutelande heeft alweer duizen den exemplaren geraapt en ingeleverd. Instituten voor opinie-onderzoek in acht verschillende landen hebben te gelijkertijd een enquete gehouden over de vraag: „Zijt gij tevreden over het optreden van de V.N. tot op heden of niet?" De percentages der antwoorden waren als volgt: Frankrijk 9 tevreden, 30 niet tevre den, 61 geen mening. Verenigde Staten 33 tevreden, 51 niet tevreden, 16 geen mening. Nederland 13 tevreden, 52 niet tevreden, 35 geen mening. Canada 26 tevreden, 38 niet tevreden, 36 geen mening. Australië 26 tevreden, 39 niet tevreden, 35 geen mening. Zweden 13 tevreden, 21 niet tevreden, 66 geeii mening. Denemarken 16 tevreden. 42 niet tevreden, 42 geen mening. Noor wegen 32 tevreden, 30 niet tevreden, 38 geen mening. r GRENS EN GRAF De politiek staat voor niets.' Dezer dagen viel mijn oog op een foto in een krant. Amerikaanse soldaten plaatsen palen om de nieuwe grenslijn tussfen Zuid-Sla- vië en Italië af te bakenen en bevinden zich voor dit werk mid den op een oorlogs-kerkhof. Want de nieuwe grens loopt dwars door deze begraafplaats en tussen de zerken worden de grenspalen in geplant. Z9 worden de doden dan over beid© landen verdeeld. Ik heb hieraan aanstoot geno men. Misschien zal menigeen djt. overdreven vinden, maar het hin dert mij. ik weet wel dat ce doden niet door deze grens-afba- kening worden verontrust, even min als door het delven van nieuwe graven. Er worden ook struiken en bomen op kerkhoven geplant. En waarom zou men er dan geen palen planten als de wereldpolitiek het zo wil? Zij, wier stoffelijke resten daar rusten hebben wel groter geweld ge kend De oorlog is geen zacht zinnig bedrijf en het afbakenen van een grens is, daarbij vergele ken, een zeer vreedzame bezig heid. Ik heb, bij het zien van dit prentje, dan ook niet gedacht aan wat onder de zerken rust, maar aan de tallozen voor wie deze zerken meer hebben te be tekenen dan gevoelloze steen, marmer of graniet. Ik heb ge dacht aan de mannen en vrou wen, aan de kinderen ook die bloemen plegen te leggen op'zerk of kruis, die hun gebed willen storten voor de mannen, die hun ontvallen zijn, die de doden ge denken met liefde en smart. En die nu, door een nieuwe staat kundige grens, gescheiden wor den van de plaats welke hun dierbaar is Straks staan zij voor het prikkeldraad en een grens wachter zal hun vragen naar hun pas, als zij bloemen willen leggen op het graf van een echtgenoot, een vriend, een zoon. Het is niet zo ernstig, niet zo erg, alleen een beetje méér leed bij het ver driet, dat reeds gedragen wordt Maar waarom moeten deze men sen alweer worden geplaagd? Met zulke gevoeligheden kan een grensregelings-commissie zich na tuurlijk niet ophouden. Wat denkt men wel! En de heren, die rond om de conferentie-tafels zitten, kunnen het evenmin Zij hebben wel wat anders te doen, bijvoor beeld nieuwe oorlogen voorber©» den, waaruit nieuwe soldaten- kerkhoven zullen ontstaan, en nieuwe grenzen. De politiek staat voor niets. KREEFT Als protest tegen de drastische maatregelen die de Belgische rege ring heeft getroffen om de duurte van het levensonderhoud te bestrijden, heeft de Belgische Middenstandsbond besloten alle winkels en handelshui zen op 23 en 24 September te slui ten. In een resolutie eist de Midden standsbond in het bijzonder de onmid dellijke liquidatie van het ministerie van ravitaillering en vrijheid van han del. Zweden en Zwitserland hebben hun bezwaar ingetrokken tegen het deel van het economische rapport inzake het plan-Marshall, waarin woi'dt aan bevolen een permanente organisatie in het leven te roepen voor toezicht op de uitvoering van het plan. De weg te Parijs is dus thans vrij voor de unanieme goedkeuring van het be trokken deel van het rapport. Het ge hele rapport zal worden goedgekeurd op de slotvergadering van Maandag De Britse en Amerikaanse consuls, die op Republikeins gebied rondreis den, hebben hun inspectietocht plot seling onderbroken en zijn onderweg naar Batavia, waar zij eefst de 20ste verwacht werden. Met een Constellation-vliegtuig zijn de Franse en Belgische militaire des kundigen, die de consulaire commis sie zullen assisteren, op Kemajorar gearriveerd. Het zijn luitenant Claey: Boulaer, secretaris van de Belgisch ambassade te Den Haag, kol. B.E.N.A. Servais, militair atache van de Bel gische ambassade te Den Haag en de Franse kolonels Morrizon en Faure. Luit Claeys deelde Aneta mede, dat de Belgische afgevaardigden tevens Paul van Zeeland in de commissie van Drie zouden assisteren. Hij achtte het waarschijnlijk, dat leden der com missie van Drie Indonesië zouden be zoeken. Wysjinsky's mening over de Indonesische kwestie In de Donderdag gehouden verga dering van de V. N. heeft de Russi sche gedelegeerde, Wysjinsky, zoals gemeld een felle aanval gedaan op de tekortkomingen van de V. N. Over Indonesië zeide hij o.m. het volgende: „De gebeurtenissen in In donesië kunnen niet anders gekwalifi ceerd worden dan als daden van aggressie tegen het Indonesische volk. De onuitgelokte militaire aanval der Nederlanders tegen de Republiek ver oorzaakte een gerechtvaardigde ver- ontwaardiing bij alle eerlijke mensen in de wereld. Gaven de Verenigde Naties het Indonesische volk de gewenste steun? Wij allen weten, dat dit niet het geval is. Ais resultaat van de overwegingen van de Veiligheids raad inzake de Indonesische kwestie hebben zekere staten geen geringe po gingen in het werk gesteld om de be langrijkheid der ontwikkelingen in Indonesië te verkleinen en hebben de ze staten de Veiligheidsraad een 'be sluit opgedrongen, dat in geen geval beschouwd kan worden als afdoende voor de bescherming van de wettige belangen van de Indonesische Repu bliek, welke het slachtoffer werd van de Nederlandse aanval. Het is duide lijk, dat dergelijke beslissingen het prestige van de V. N., waarop een be roep wordt gedaan om de vrede tus sen de naties te handhaven, slechts kunnen ondermijnen. Nederland heeft in het kader van het Amerikaanse suikercontract met Cuba 20.0C ton' Cubaanse suiker ge kocht tegen i'h dollarcents per lb., op Cubaanse havens. De levering zal te gen het einde van het jaar plaats vin den. Het Amerikaanse departement van landbouw maakt bekend, dat de tarwe-toewijzingen voor Nov. voor Nederland en België 34.000 long tons bedragen. Met het gebruikelijke ceremonieel werden te Den Helder 98 Adelborsten geïnstalleerd. Een overzicht van de plechtigheid tijdens de toespraak van de commandant kapt. ter Zee P. T. H. Burghart. WEDEROM WARM. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Vrij algemene ochtendmist of ne vel. Daarna wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Hier en daar vergezeld van on weer. Zwakke, tijdelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zeer warm voor de tijd van het jaar. Oostenrijkse krijgsgevangenen in Rusland werden volgens een be schikking van Stalin vrijgelaten en op transport gesteld naar Oos tenrijk, waar zij door een grote menigte verwelkomd werden. In het ziekenhuis overleden Gistermiddag om kwart over vijf was de echtgenote van bakker Bruin bezig met ramenlappen op de eerste verdieping van haar nieuwe woning in de Sluisdijkstraat te Ben Helder. Zij maakte daarbij gebruik van een trapleertje, dat zü tegen één der ra men plaatste. Vermoedelijk werd het raam niet voldoende door de spagmv let afgesloten, want op een gegeven moment raakte mevr. B. baar even wicht kwijt. Zij viel voorover uit het raam, en kwam zeer ongelukkig op straat te vallen. Dr. Eijkman van de G.G.D. was binnen enkele minuten met de ambu lancewagen ter plaatse. Mevr. B. was zo ernstig gewond en zij bloedde zo hevig, dat dr. Eijkman haar onmid dellijk naar het gemeente-ziekenhuis liet overbrengen. Kort na haar aan komst daar is mevr. B. overleden. Zij bereikte de leeftijd van 46 jaar. Een secundair gevolg van dit gebeu ren was het ongeval, dat de bejaarde heer v. S., wonende aan de Boerhaave- straat, overkwam. Hij liep juist met de fiets aan de hand door de Sluisdijk straat, toen hij bovengenoemd ongeluk zag gebeuren. Hij Schrok hiervan zo danig, dat hij onwel werd en op straat viel. Door een onderdeel van zijn ge hoorapparaat werd hij daarbij aan de slaap gewond. Ook hemliet dr. Eijk man naar het gem.-ziekenhuis over brengen. Gelukkig lieten zich daar de gevolgen van deze val niet ernstig aanzien. Triëst is een vrijstaat geworden na de bekendmaking van het Italiaanse vredesverslag. Hier ziet U een auto in Triëst, die reeds van nummer bord gewisseld heeft. In verband met de spanning, wel ke op het ogenblik in de landbouw heerst, en welke o.a. blijkt uit de brief van de Stichting voor de Land bouw aan de voorzitters van de Ka merfracties en uit de rede, welke de Minister van Landbouw gehouden heeft bij gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het Drents Land- bouw-genootschap, hebben we ons tot de Stichting voor de Landbouw gewend om enige bijzonderheden over deze aangelegenheid. De voornaamste moeilijkheid, zo deelde men ons hier mede, is dat de regering haar loon- en prijsbeleid op de andere takken van het bedrijfs leven niet even streng toepast als op de landbouw. Bij de landbouw heeft de overheid prijsstelling geheel in de hand. Zulks kan men niet zeggen van de in dustrie, omdat daar dezelfde exacte kostprijsberekeningen niet aanwezig zijn. Een van de grote grieven van de landbouw is nu, dat de overheid de prijzen van de agrarische producten doet dalen, terwijl men uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kan zien, dat prijzen van de in dustriële producten een stijgende ten- denz vertonen. Deze stijging van de industrieproducten doet de onkosten voor boer en tuinder eveneens stijgen. Op deze wijze komt de land- en tuin bouw voor het vraagstuk te staan, dat zijn prijzen beneden zijn productie kosten komen te liggen. Ten aanzien van het loonbeleid is de grote moeilijkheid, dat de lonen van de landarbeiders nog steeds beneden die van de andere arbeiders-liggen. Het gevolg hiervan is, dat steeds meer land arbeiders overgaan naar takken van nijverheid en dat boer en tuinder zon der arbeiders komen te zitten. Dit ge brek aan arbeiders, gevoegd bij een versleten outillage tengevolge van de oorlog en bij een achterstand op het gebied van mechanisatie en rationali satie, plaatst de landbouw voor zeer grote moeilijkheden. De grote grief van land- en tuinbouw is, dat de over heid met deze moeilijkheden in. haar beleid te weinig rekening houdt. Zulks grieft te meer, omdat de rege ring ten aanzien van de voedselvoor ziening van het Nederlandse volk voor het overgrote deel van de Nederlandse land- en tuinbouw afhankelijk is, en omdat land- en tuinbouw tezamen meer dan 40 pet. van de deviezen opbrengen. In verband met het prijsbeleid rich ten de grieven zich vooral tegen de wijze, waarop de berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut ge bruikt worden voor de prijsstelling. De landbouw is van mening, dat de kost- prijscalculatie van het L.E.I. niet on verkort als uitgangspunt voor de prijs stelling is gebezigd. Dit geldt o.a. voor de eierprijs, voor verschillende granen, voor consumptie-aardappelen m voor fabrieksaardappelen. Bij de tuinbouw richt de grote grief zich tegen het stel len van maximumprijzen bij een gun stige markt, --aartegenover minimum prijzen bij een dalende markt niet tij dig of niet over de gehele linie wor den toegekend. De resultaten van de 49ste Jaar beurs kunnen zeer bevredigend wor den genoemd. Er was een druk be zoek, en hoewel de definitieve cijfers thans nog ontbreken, kan het aantal bezoekers op 200.000 a 250.000 worden geschat. Het bezoek der buitenlanders is sedert de vorige najaarsbeurs ver dubbeld. Vertegenwoordigers van 44 landen hebben zich bij de Jaarbeurs gemeld. Er was een opgewekt zaken leven. De vijftigste Kon. Nederl. Jaar beurs zal worden gehouden van 6 tot en met 15 April 1948. Zij zal het ka rakter dragen van een jubileümbeurs De Bijz. Raad van Cassatie zal op 17 November des ochtends te kwart over tien de zaak behandelen tegen E. J. Voüte; oud-burgemeester van Amsterdam, die wegens hulpverlening aan de vijand door het bijz. gerechts hof te Amsterdam is veroordeeld tot 6 jaren rijkswerkinrichting met af trek van voorarrest en ontzetting uit het recht ambten te bekleden. De requirant zal verdedigd worden door Mr. A. W. Kijmmell te Amster dam. Van gezaghebbende zijde wordt meegedeeld, dat vermoedelijk binnen veertien dagen de Britse eerste minis ter, Clement Attlee, kabinetswijzigin gen zal aankondigen, die van ingrij pender aard zijn dan elke mutatie, die tot dusver in het Britse kabinet heeft plaats gehad. Men neemt aan, dat Attlee. Bevin, Morrison, Cripps en Dalton gehand haafd blijven. Er zijn, aldus Reuter, vele aanwijzingen voor de verwijde ring van een aantal ministers maar 't is niet bekend, wie hun plaatsen zul len innemen. De mededeling, onlangs door de En gelse regering aan de Amerikaanse gedaan, dat zij de lasten, die aan de bezetting van Duitsland verbonden zijn niet langer dragen kan, zal te Washington geen geringe ongerustheid hebben verwekt. Want West Duitsland betekent meer dan een overwonnen land waarin orde en rust moeten wor den hersteld. Het vormt eeïr Anglo- Amerikaans bolwerk tegen de opdrin gende invloed der Sovjets, en ver zwakking van de bezettingstroepen zou Rusland kunnen prikkelen om nog meer dan tot dusver reeds het geval is, pressie uit te oefenen op het Duitse volk. Natuurlijk kan Amerika de las ten van Engeland verlichten door gel delijke bijstand. Reeds moet Washing ton zich bereid hebben verklaard aan de moeilijkheden van de bondgenoot tegemoet te komen en de algehele kosten van de bezetting te dragen, maar de morele uitwerking welke dit onmachtsbetoon der Britten op Rus land moet hebben gehad «te niet te doen, daartoe is het niet meer in staat. Rusland en Amerika staan niet slechts in Europa tegenover elkaar, ook in Azië botsen hunne belangen. In China dringt het communisme op en ook op het schiereiland Korea laat het zich gelden, en geducht. Lange tijd heeft de regering van Tsjang Kai Sjek, te Nanking, de il lusie gekoesterd dat zij het veldwin nend communisme met wapengeweld zou kunnen tegengaan. Het meest doeltreffende strijdmiddel echter, en naar veler mening het enige: ingrij pende politieke en economische her vormingen en het uitdelgen der cor ruptie bij het ambtenaren-corps, heeft zij niet of niet in voldoende mate toe gepast. Maar de hopeloze toestand waarin het volk verkeert, als gevolg van een achterlijk bewind, eh die al gemene ontevredenheid verwekt, is een vruchtbare bodem waarop het communisme groeizaam tieren kan. De economische voordelen welke een gevolg hadden kunnen zijn van Japans nederlaag heeft de regering niet tijdig uitgebuit en zij ziet nu met lede ogen dat Japan weer door haar bondgenoot Amerika op de been geholpen wordt. Dat Amerika het aan hulp ten behoe ve van China niet heeft laten ontbre ken, maar dat China van die hulp en raad geen doeltreffend gebruik ge maakt heeft, daaraan wordt voorbij gezien. Politieke en economische hervor ming echter, en uitroeiing van corrup tie, zijn middelen waarmede de com munisten in het door hen beheerste gebied sympathie en aanhang verwer ven en de aanhang der wettige rege ring brokkelt daardoor meer en meer af. Te Washington volgt men dit pro ces niet zonder ongerustheid, maar de Amerikanen zijn niet bij machte de achterlijke overheid een nieuwe geest in te blazen en zeker niet nu de Chi nese regering de Amerikaanse politiek, welke ten opzichte van Japan wordt gevolgd, is gaan wantrouwen. In welke mate het communisme in China aan kracht gewonnen heeft mqg blijken uit de onlangs door Tsjiang Kai Sjek afgelegde verklaring: dat de communisten thans in militair opzicht sterk genoeg zijn om de regering ten, val te brengen. Dit zal wel enigszin» overdreven zijn en als waarschuwing zijn bedoeld, maar naarmate het com munisme in China aan overwicht wint. zal het Amerika moeilijker vallen het vredesverdrag met Japan op te stellen naar eigen wil en wens. Het zal daar bij terdege rekening moeten houden met de machtige rivaal die Rusland heet. Amerika oogst, ook in het Verre Oosten, wat het heeft gezaaid, door in de oorlog aan de Russen een enorme voorsprong te geven een voor sprong met bloedige offers betaald en te laat in te jrijpen in het wereld conflict, en eerst toen het daartoe ge dwongen werd door de verraderlijke aanval van Japan. u. Zware straffen geëist De auditeur-militair van de krijgs raad te Velde West, mr. dr. M. J. Baak, eiste Vrijdagmorgen na een lequitisoir van twee uren een gevan genisstraf van 15 jaar en drie maan den tegen kapitein F. J. J. baron van Heemstra, tegen sergeant A. T. de Boer een gevangenisstraf van elf jaar en 6 maanden met aftrek van voorar rest, tegen korporaal J. P. J. Peterse negen jaar met aftrek van voorarrest en tegen soldaat J. J. H. van Haast recht een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar onder aftrek van voor arrest, Bij de eis werd tegen ieder dezer vier verdachten ontslag uit de dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen, ge vraagd.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1