Matig optimisme geoorloofd voor Nederland - Zwitserland MONICA Er was eens een sterk backstel DE PAMPUS-PIRAAT "oor J. D. MICHELIN VAN NABIJ EN yERRfj RESA-ARNHEM Oranje-voorhoede 'n groot vraagteken Wij luistèren naar DE BALANS Terreinpuzzles Misdadigheid in topvorm De Wereldkampioenschappen 1948 VAN EXTER FEUILLETON Verloofd. gratis. Voortdurende strijd MIDDENSTANDSDIPLOMA Japanners vluchten voor het water (Van onze sportredacteur We hebben er al eens vaker over geschreven: Nederland zou enige wereldtitels winnen op de wielerkampioenschappen en Nederland zou enige titels winnen op de Europese zwemkampioenschappen. In beide ge vallen waren de resultaten teleurstellend: één wereldkampioen op de weg en één Europees kampioen in het water. Het optimisme was te groot geweest. Er was eens een tijd, dat we „naar Rome zouden gaan" met onze gouden voetbalploeg. Ze heeft Rome niet gezien. Want het optimisme was te groot en Zwitserland weigerde ons de weg naar Rome. Zwitserland! hetzelfde land, dat Zondag tegen de Oranje-elf in het veld zal komen!. jaar, dan het vorige seizoen. Naast Kraak en Wilkes mag Rijvers genoemd worden en naast Rijvers heeft zich Schijvenaar in de ploeg gespeeld. Ter wijl Möhring hard op weg is, om de vast? spil te worden. GEMATIGD' OPTIMISME pjet zag er tot voor heel kort maar slecht uit voor Nederland. In de eerste plaats was het veel te vroeg in het seizoen, om nu al een interland wedstrijd te spelen en in dg tweede plaats had men geen behoorlijk ma teriaal. De grote nederlaag' in Parijs lag nog in het geheugen en hoe zou het mogelijk zijn, om spoedig verbetering aan te brengen. Toen is de oefenwedstrijd tegen Mill- wall gekomen en dat werd een verras send grote overwinning, hoofdzakelijk dank zij het voorhoedespel. Met een Wilkes als midvoor (een groot vraag teken) en een Abe Leenstra als rechts buiten (een even groot vraagteken! en 't lukte. Wel niet direct, maar 't duurde niet lang, of een kwikzilverige Rijvers kwam op toeren en na hem volgde de rest. En de twee geboren voetballers Wilkes en Lenstra voelden zich weldra thuis op de voor hen vreemde plaatsen en vonden elkaar, dank zij hoofdzakelijk hun natuurlijke aanleg. Nu mag men zeggen, dat de tegen partij te zwak was. 't Is mogelijk. "laar 't is ook mogelijk, dat het voorhoede- spel der Hollanders te knap was en dat dit de Engelse verdediging uit zijn verband speelde. Dat klinkt misschien wat bout, maar 't is mogelijk. In elk geval hadden we een voor hoede, die uit voetballers bestond en dat zegt al heel wat. Is deze voorhoede JTr was eens een tijd, dat de Neder landse keuzecommissie niet veel moeite had met het samenstellen van een sterke achterhoede. We hadden bij na altijd een prima doelverdediger en we hadden bijna altijd uitstekende achterhoedespelers. Denkt maar eens aan de duo's van KolDenis, CaldenhoveWeber, we noemen een Van Reen en we zouden nog meer klinkende namen kunnen noemen. Deze sterke duo's zijn er momen teel niet. Er was eens een tijd, dat we een „vaste" middenlinie hadden met Paauwe, Anderiessen en Van Heel. Wie dacht er indertijd aan, om met een andere middenlinie te komen? En onze voorhoede! Immer een sterk quintet met altijd op tijd goede opvolgers. En altijd voetballers met klinkende namen.en grote reputatie. WAAR ZIJN ZE GEBLEVEN? ^ls we ons oor te luisteren leggen, dan zijn er steeds een paar spelers, die op weg zijn de roem van hun voor gangers over te nemen. Dat zijn Kraak, onze doelman, en Wilkes, onze voor hoedespeler. En de rest is bruikbaar, meer niet. Gelukkig is het zo erg niet. Natuur lijk hebben we gedurende de oorlog terrein verloren dat geleidelijk moet worden herovert, maar het lijkt ons toe, dat men daar op 't ogenblik druk mee bezid is. Vandaar de vele variaties in de elftallen, die na de oorlog ge speeld hebben. Het is een zoeken en tasten en op de duur zal er dan wel eer. hechte, betrouwbare kern ontstaan. Want ook onze vroegere sterke elftal len zijn er maar niet in één klap ge komen! En zo is dan voor Zondag een elftal samengesteld, dat in vele opzichten ook een probeersel is. Maar de „kern" is al iets gorter geworden dan verleden ZONDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 8 9,30, 1, 7,30 en 10,30 uur. KRO: 8,30 Hoogmis. - NCRV: 9,45 Zondagmorgen klanken. 10,00 Kerkdienst. 11,30 Ge wijde muziek KRO: 12,15 In 't Boeck- huys. 12,30 Metropole-orkest. 1,15 Welk boek? 2,00 Marsmuziek. 2,15 Nederland—Zwitserland. 4,30 Ziekenlof. »- NCRV: 5,00 Kerkdienst. 7,15 Kent ge Uw Bijbel? KRO: 7,45 Nabeschouwing Nederland—Zwitserland. 8,20 De Zilver vloot. 9,15 De muiterij op de walvis vaarder (hoorspel). 10,05 Nocturne. 10,50 Werken van Saint-Saëns. 11,40 Ueinrich Schlusnus zingt. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om B 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8,30 Voor de tuin. 9,15 Aan de start. 9,30 Men vraagt en wij draaien. 10,00 Geestelijk leven. 10,15 Volksliedjes en dansen uit verschillende landen. 10,45 In de tuin der poëzie. 11,00 Radio Philharmonisch Crkest. AVRO: 12,00 Franse chansons 12,30 De Zondagclub. 12,40 Don rechts Mannenkoor. 2,00 Extase. 2,30 Mendelssohn-programma. 3,30 Films van toen en nu. 4,30 Skymasters. VARA: 5,00 Diemer Harmonie. 5,15 Maastrichts Mannenkoor. 5,30 Ome Keesje. 5,45 Accordeonvereniging. VPRO; 6,30 Cur sus. 7,00 Oecumenische kerkdienst. AVRO: 8,15 Waltztime. 8.45 Bandjir. 9.15 De herfst in het land. 9,45 Hersen gymnastiek. 10,15 Het Omroep-Orkest 11,15 Zang en orkest. MAANDEG 22 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. NCRV: 7,45 Een woord voor de dag. 8,15 Orgelspel, koorzang en orkest. 9,00 Cello en piano 9,30 Morgenconcert. 10,30 Morgen- dients. 11,15 Van oude en nieuwe schrij vers. 11,35 Pianospel. 12,00 Vóór de lunch. 12,30 Liederencyclus. 2,00 Voor jcnge moeders 2,20 Continental Quin tet. 3,00 Pandora-trio. 3,30 Symphonie van Haydn. 4,00 Bijbellezing 4,45 Cel lo en piano. 5,15 Holanda-Sextet. 5 45 Rijk overzee 6,00 Sportrubriek. 6,30 Ned. Strijdkrachten. 7,15 Onder de leeslamp. 7,45 Appèl ex-politieke ge vangenen 8,15 Kamer-orkest. 9,10 NCRV-kwartet. 10,00 Orgelbespeling. 1100 ,,Belschazzar's reast". 11,40 BBC- Orchestra HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en U uur. VARA: 3,13 Lichte morgenklanken. 9,00 Trio. VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 „De Regenboog". 11,00 „De spie gel van Yow-Koeski". 11,15 Liederen van Grieg en Cornelius. 12,00 Carlo Car- castola" 12,33 Voor het platteland. 1,20 Boyd Bachman. 1,45 „Samson en Daelila". 2,30 Voor de vrouw. 5 C5 De school is uit. 5,35 Jan Vogel en zijr. orkest. 7,00 Betuws Halfuurke. 7,39 Brahms en Liszt. 8,15 Disco-parade .00 G.G.-Cabaret 9,30 Meester-trio. 10,25 Malando en zijn orkest. 11,15 Rus tige avondklanken. 1920 ZwitserlandNederland 21 1921 NederlandZwitserland 20 1922 ZwitserlandNederland 50 1923 NederlandZwitserland 41 1925 ZwitserlandNederland 41 1926 NederlandZwitserland 50 1928 ZwitserlandNederland 21 1929 NederlandZwitserland 32 1930 ZwitserlandNederland 63 1933 NederlandZwitserland 02 1934 NederlandZwitserland 23 1934 ZwitserlandNederland 24 1937 NederlandZwitserland 21 1939 ZwitserlandNederland 21 Nederland won dus zes maal en verloor acht keer. Zondag op dreef, dan zal Zwitserland het heel moeilijk krijgen. Natuurlijk kan ze falen, juist omdat de meeste spelers op een vreemde plaats spelen, maar waarom nu direct het ergste te denken? Onze middenlinie tegen Millwall deed heel goed werk. Ook wat stroef in het begin, weldra opklimmend tot goed formaat. Wel niet verbluffend, maar goed en solied. Min of meer zo als verwacht werd. Tenslotte de achterhoede. Daar maak te Schijvenaar een goede beurt. Hij had trouwens al eerder een heel beste beurt gemaakt, maar in de laatste lan- denwedstrijd in Parijs werd hij won derlijk genoeg niet gekozen. Een fout o.i. want reeds toen had hij een plaats in de Oranjeploeg verdiend. Schijvenaar als back, het mag ver trouwen schenken. En dan komen we tot het grote vraagstuk: de verkiezing van de Ajax- cied v. d. Linde. Hoe is het mogelijk, vragen we ons af. Van der Linde speel de beneden elk peil in de ontmoeting tegen de Fransen, hij was nergens, toen hij de oefenwedstrijd spqelde op het V.U.C.-terrein en feitelijk had niemand verwacht, hem ooit meer terug te zien in de Oranje-shirt.- Welke motieven der K.C. geleid heeft, weten we niet; de keuze zelf lijkt ons onbgrijpe- lijk. Maar we zeiden 't reeds: waar zijn de backstellen gebleven, die een muur vormden voor het doel? Om nog eens op de voorhoede terug te komen: het geval-Lenstra De Fries is een geboren voetballer, een ras voetballer. Hij is bewonderd en ver guisd, hij is geroemd en veroordeeld. Vaak heeft men hem niet begrepen. En nog niet altijd begrijpt men hen. Er wordt op hem gelet. Dat weet hij. Er zijn zo vele. die graag cri- tiek op zijn spel willen uitoefenen. Dat weet hij. En dat alles hindert hem, is van invloed op zijn spel. Maar Abe Lenstra is een .voetballer, zoals weinig andere. Vaak een hartelijke jongen, dikwijls oqk gesloten, soms wat on wennig, omdat er teveel drukte van hem gemaakt is. Wij hebben vertrouwen in deze spe ler. Temeer, omdat de anderen hun ■vertrouwen in hem hebben gesteld. Ze weten allen, dat hij kwaliteiten bezit als weinig anderen. Ze waarderen hem. Welnu, laat het publiek hem Zondag ook waarderen, dan zal het.... waar achtig wel gaan! De Zwitsers en hun systeem. weten van de Zwitsers op het ogenblik heel weinig. Ja, de heren wonnen in het vorig seizoen van het zeer sterke Engelse elftal, maar hoe ze „doorgezomerd" zijn, is ons niet be kend. Er schijnen ook daar echter wat moeilijkheden te zijn, want het elftal is nog steeds niet samengesteld. Hoe het echter ook samengesteld wordt, men kan zeker zijn van het sy steem: een aanvallende spil met te- rugggetrokken middenspelers, die met de beide backs min of meer een vier kant vormen, maar dan een zeer be wegelijk vierkant. Met dit systeem heeft Zwitserland rjE Noordhollandse voetballer of voetballiefhebber zal natuur lijk wel weten, dat het bijkans 50-jarige Alcmaria-Victrix wat in de knoop zit met het Alkmaarse gemeentebestuur. De kwestie is ook niet ontsnapt aan de Sport kroniek, het officiële bonds orgaan. Maar Alcmaria staat hier niet alleen. Onlangs berichtten we nog, dat het H.B.S.-veld, ook al een gemeenlijk terrein, geheel ver nield was bij een springconcours, zodat de hoofdconsul van de K.N. V.B. het terrein afkeurde. Het schijnt, dat men in H.B.S.-kringen overweegt, om de gemeente een proces aan te doen, teneinde schadeloosstelling te verkrijgen en dit temeer, waar H.B.S. het gemeentebestuur bijtijds heeft ge waarschuwd voor de vernieling van de grasmat bij eeen dergelijk hippisch feest in deze zeer droge zomer. En nu vernemen wij, dat de eersteklasser 't Gooi een conflict heeft met de gemeente Hilversum en voorlopig in Amersfoort zijn heil zoekt op het veld van een zustervereniging! Welke kwestie er in Hilversum gerezen is, is ons nog onbekend. Intussen schijnt de gemeente toch wel een moeilijk verhuurster te zijn van speelvelden. Ze maakt steeds tal van beperkende bepalin gen in een huurcontract, ze blijft ons tijdens een verhuurde periode min of meer de zeggingschap over alles behouden. Daarom kan een gemeentelijk sportpark zo zelden een „home" van een voetbalvereniging zijn. heel veel successen geboekt, maar het is merkwaardig genoeg buiten Zwitser land nooit populair geworden. De zeer sterke verdediging zal de vlugge Oranje-voorhoede voor moei lijke problemen stellen en zich niet gemakkelijk laten passeren. De voorhoede is ons nog gans onbe kend, doch men mag verwachten, dat ze snel en doortastend ie. Wie zal het winnen? Nee, laten we anders besluiten: dat het een goede en fraaie wedstrijd mog worden, waarop beide partijen met genoegen terug kunnen zien- De Bossche rechtbank heeft Don derdag de zaak behandeld tegen W. J. A. H. G., monteur te Eindhoven, die terecht stond terzake van het feit dat hij de 12-jarige knaap uit Nuenen, na hem aan handen en voeten te heb ben gebonden,' in het Eindhovens ka naal had geworpen. Wonder boven wonder bracht de jongen het leven eraf en toen hij trachtte te ontsnappen schopte verd. hem in het gezicht. Ter zitting bleek, dat hier waar schijnlijk sprake was van wraakne ming op een vrouw, met' wie beklaag de samenleefde. De officier van justitie noemde de ze uitzonderlijke zaak „misdadigheid in topvorm" en eiste 3 jaar gevange nisstraf waarna ter beschikikngstelling der regering. Uitspraak 2 October. Philips heeft de staten Oost-Indo- nesië en West-Borneo geadopteerd. Voorbode van een verlicht tijdperk? Met ingang van 1 September j.l. zijn de tarieven voor verhuizingen ver laagd. De kansen om een huis te vinden zijn nog lager. Professor Piccard zal zich binnenkort in een stalen kogel 4 km beneden de zeespiegel begeven. Een record- onder duiker. De Franse diepzeeduiker Maurice Argries daalde 120 meter af en brak daarmee zijn eigen record. Hij werd bewusteloos opgehaald en volgens latere berichten zou hij zelfs zijn overleden. Toch een rare liefheb berij. Een Haags rechter, die een compleet (geslacht) varken in huis »had van 73 kilo werd door de politie rechter vrijgesproken, omdat de vrouw van verdachte dit meevallertje voor haar edelachtbare wederhelft had ver* zwgen. D rechter zwijnde. Dat men met varkens ook pech kan heb ben, bewijst een geval onder Geleen. Een varken dat op een vrachtauto was geladen besprong van achter de chauf feur. Deze raakte de macht over zijn stuur kwijt en reed een wielrijder dood. Kort daarop is het zwijn op het abattoir terecht gesteld. In Zwit serland is het nog droger dan hier. Daar werden zo veel koeien afge slacht, dat het vlees van de bon ging. Onze restaurants hebben nog steeds twee vleesloze dagen per week. Voelt niemand nattigheid? Men heeft berekend, dat 50 pet. van de Chinese bevolking nog niet kan lezen en schrijven. Wij zouden bijna zeggen: gelukkige mensen! 4Iemand uit Friesland moest terecht staan, omdat hij een veehouder zodanig met een mes had bewerkt, dat de dunne darm op vier plaatsen werd „geperforeerd". De yerdediger weet dit optreden aan en bewustzijnsvernauwing. Komt te genwoordig blijkbaar veel voor. Dunne darmen in de hersenen? Zoals bekend zullen de wereldkam pioenschappen van 1948 in Nederland worden verreden. Het programma staat blijkens een officiële mededeling van de N. W. U. reeds in grote lijnen vast. Ditmaal begint het tournooi niet met de baan- doch met de wegwedstrijden. Deze zullen resp. voor amateurs en profs worden gehouden te Valkenburg op Zaterdag 21 en Zondag 22 Augus tus, twee weken derhalve na de slui ting van de O. L. Spelen te Londen. De baanwedstrijden te Amsterdam beginnen Dinsdag 24 Augustus en het ligt in de bedoeling het programma zodanig in te delen dat alle finales (sprint, achtervolging en stayers) op één dag, n.l. Zondag 29 Augustus kun nen worden verreden. De wedstrijden om de nationale ti tels zullen, in overleg met het NOC, op 13 Juni te Valkenburg worden ge houden (wegkampioenschap) en op 26, 27 Juni en 4 Juli te Amsterdam (baankampioenschappen) Ponvrteht R.D.P ZIJ, DIE ZICH VAN HEDEN AF OP DIT BI,AD ABONNEREN ONT VANGEN DE TOT 1 OCTOBER VER SCHIJNENDE NUMMERS NAARHET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J.JOR1SSEN 82. Ja, ik dacht dat hetgeen hem tot nog toe belet had om zich te engage ren met mademoiselle Charrier, nu opgeheven wasi en juffrouw Trant alias Nancy, dus niet meer nodig was; maar zijn volgende opmerking deed mij bijna opspringen van verbazing. „U bedoelt, dat u volkomen beseft dat ik het contract verbreek geheel ter wille van u, dat ik alleenu op het oog heb daarbij?" „Mij?" vroeg ik. „Natuurlijk", zei hij scherp. „Toen ik zag dat onze overeenkomst u te veel was geworden toen ik zag, waar om Ik keek hem aan en herhaalde: „Toen u zag? Wanneer?" „Moet u dat nog vragen? zei hij op nog strenger toon. „Waar anders dan gisteravond aan het station te Holy head". Zo dus had hij dat toch gedacht! Nu was .het mijn beurt, om woedend te kijken. Ik weet, dat ik bloosde, maar ik liet hem uitpraten. „Ten eerste krijgt u 's morgens vroeg dat telegram, dat afgegeven was aan Euston station en dat een leugen behelsde. Had u dat zelf niet zo ge schikt?" „Ja", stemde ik kortaf toe. „Dat had ik". „Dat wist ik wel. Daarop zie ik dat u in de trein in gezelschap bent van die vriend van u, meneer Vande- leur. Wel heel toevallig!" „Bedoelt u", zei ik, terwijl mijn hart bonsde van woede, gedeeltelijk op Ci cely's bewonderaar, gedeeltelijk op de ze andere man, die zo opgewonden scheen en riiij zo achterdochtig aan zag, „dat ik hem vroeg, mij dat tele gram te zenden?" „Wat anders? Eerst kwam dat tele gram, en daarop zag ik hem in de coupé tegenover u zitten". „En als dat alles nu zo was? Wat dan nog?" „Terwijl u met mij, geëngageerd was?" „In naam". „Dat maakt geen verschil in de om standigheden-" viel hij uit. „Wie weet dat behalve dan u en ik? Voor ieder ander moest het al heel vreemd ge schenen hebben „Dat zie ik niet in", zei ik, maar ik begreep, waarom hij zo boos was en cat maakte mij nog woedender. Zijn waardigheid was er door gecompro mitteerd geworden, zijn officiële waar digheid als verloofde; „maar in alle geval handelde ik met in stijd met het contract", vervolgde ik. „Niet naar de letter bedoelt u maar teen ik u indertijd de zaak voorleg de, was mijn eerste vraag, als u u wel zult herinneren of u soms al geënga geerd was". „En?" „En? Ik zou u niet lastig gevallen hebben met mijn verzoek, als ik dit alles geweten had. Het spijt mij, dat u het verzweeg". „Wat verzweeg?" „Dit was toch niet de eerste keer, dat ik u met hem zag? In Carlton dacht ik al, dat er iets was, toen hij mij feliciteerde en dan die keer bij u aan huis! Hij had toen voor niemand ogen dan voor u". „Zo, meent u dat?" wou ik hier te gen inbrengen, maar hij vervolgde: „Zelfs Montrésor scheen er alles van te weten, zoals bleek toen hij bij ons op bezoek was. En nu ontmoet hij u weer in Wales u wilt toch 'niet zeg gen, dat dit geen afgesproken werk was?" „Ja, want dat was het niet", zei ik en hief mijn hoofd op. „Dat was het niet", herhaalde ik en keek hem recht in de ogen. (Hij zweeg een ogenblik. „Kunt u mij niet op mijn woord ge loven?" „Natuurlijk, als u zegt. dat het niet zo was viel hij mij haastig in de rede, en vervolgde: „Maar als hij dat telegram niet gezonden heeft wie dan?" „U hebt gezien van wie het kwam". „Ja, van uw vriendin Cicely Harra- oine, maar dat zegt niets. U had haar gevraagd het te willen, zenden, mis schien de vorige avond, per telegram... Is dat niet zo?" vroeg hij. „Nu, wat zou het dan nog?" vroeg ik. „Waarom deed u 't, juffrouw Trant?" Ik keek de andere kant op. Ik was geheel in opstand, maar voelde mij te gelijk hulpeloos. Eén ding zou hij echter niet van mij te weten komen. „Waarom moest u weggaan?" „O, riep ik, waarom tracht u toch te weten te komen wat alleen mijn zaak is? Mag iemand, die officieel verloofd is, ook al iets achter houden?" „Heel goed", zei hij nog woedender, maar u zult toch niet kunnen zeggen, dat hij niet verliefd op u was?" „Wat doet dat er toe? Wat maakt dat ,voor verschil? Dat is al eeuwen geleden, of laten we zeggen weken ge leden. In alle geval behoefde ik dat niet te vertellen, maar nu wij toch aan het zaken behandelen zijn, wil ik u wel mededelen, in het geheim, dat ik zijn aanzoek heb afgeslagen". „Hebt u dat gedaan?" vroeg hij haastig. Was dat voor onze overeen komst?" „Neen, even later". (Wordt vervolgd) Er is één ding, waarnaar wij het he vigst kunnen verlangen, en dat wij toch weten nimmer te zullen berei ken: rust na onze arbeid, in het ge voel, dat wij met onze taak gereed zijn gekomen en dat ons werkjtuk- voltooid is geworden. Heerlijk zou het wezen, te mogen neerzitten met de ge» dachte, dat alles af is en klaar en voorgoed aan kant. Doch elke dag er varen wij, dat deze wens tot de ^waas- heden behoort, omdat haar vervulling onmogelijk is. Het leven is nooit vol tooid en de natuur zorgt er telkens weer voor, dat het voorlopige resultaat ongedaan wordt gemaakt. Wij kunnen geen ogenblik werkeloos blijven; het einde van de éne strijd is het begin van de volgende. Ook in ons kleine persoonlijke be staan ervaren wij hetgeen in de grote maatschappij en in de wereldpolitiek zich voltrekt, waar het éne vraagstuk het andere verdringt, en nooit een kwestie afdoende is opgelost. De huisvrouw, die haar vertrek schoongemaakt heeft, zal hiervan slechts korte tijd voldoening beleven. Het stof is haar onvermoeide belager en telken dag herneemt het de stel lingen, waaruit vlijt en zorgzaamheid het hebben verdreven. De ambtenaar, die met noeste volharding al zijn stuk ken heeft doorgewerkt en al zijn brie ven beantwoord, zal met de volgende post zijn bureau alweer met nieuwe papieren overdekt vinden. De tuinman, die heeft gewied en geschoffeld, kan maar een ogenblik met tevredenheid op zijn keurige bedden terugzien. En zo gaat het eveneens bij de een voudige verrichtingen met het lichaam wij voeren dagelijks onze strijd op le ven en dood tegen vervuiling, tegen honger en dorst, tegen de groei van baard en nagels. En dezelfde strijd als het lichaam voert de geest. Wie de school verlaat en meent nu genoeg kennis te hebben verzameld, zal ondervinden, dat hij deze kennis onmiddellijk verliest, zo dra hij het geleerde niet onderhoudt. Wie de krant heeft gelezen, en nu denkt op zijn lauweren te kunnen rusten, ontdekt een dag later al, dat hij niet meer op de hoogte is van zijn tijd. En zo gaat het de kunstenaar, de geleerde, de handelsman en de techni cus, de landbouwer en de man van de politiek. Nooit zijn zij klaar, nooit komt het ogenblik, dat zij voorgoed „bij" zijn. Elke dag zet hun zijn nieu we problemen en taken voor. Zoals de vrouw voortdurend haar kleedij moet voegen naar de telkens wisse lende mode, moet ieder op zijn gebied tot het einde toe waakzaam en werk zaam blijven. Wie dit vermoeit, is tegen het leven niet bestand. De levende mens kan de volmaking niet verdragen en de vol tooiing zou zijn ondergang betekenen. Toen de Duivel de ziel van Faust in zijn macht trachtte te krijgen, ant woordde Faust hem, dat Mefisto hem mocht komen halen zodra Faust vol daan over zichzlf en over de wereld zou zijn. Zodra hij de handen in de schoot zou leggen, zou het met hem gedaap wezen. H. G. CANNEG1ETER. Geslaagd dank zij (Bekende Schriftelijke Cursus) Amerikaanse vliegtuigen hebben le vensmiddelen en medicamenten uit geworpen voor 350 passagiers van een trein, die sinds vier dagen tengevol ge van overstromingen te Itsjinoseki (Noord-Hondo) geïsoleerd zijn. Het water, dat de trein omringt, is thans aan het teruglopen. Toen het water zijn hoogste stand bereikt had, waren de reizigers gedwongen bovenop de wagons te klimmen. Nieuwe overstro mingen bedreigen evenwel de niet- gebombardeerde Noord-Westelijke buitenwijken van Tokio, waar een half millioen mensen wonen. Met de eva cuatie van vrouwen en kinderen is reeds begonnen. 35.000 inwoners van Itsjinoseki, die reeds dagen op daken en in bomen vertoeven zijn ook per vliegtuig van het nodige voorzien. Volgens officiële cijfers van het Ja panse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn op één dag 644 personen verdronken. De overstromingen zijn veroorzaakt door een tyfoon.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 5