wee jaar igen NEDERLAND KOESTERT NOG STEEDS HOOP... Rantsoenverlaging in Britse en Amerikaanse zone k fot Boek Maandag 22 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144e Jaargang No. 193 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Verenigde Naties vergaderen Het probleem Duitsland Dr. van Mook naar Indonesië vertrokken Centralisatie Iisdelingsraden Soekawati Donderdag naar Batavia Bevin te Parijs Premier Nadjamoeddin van Oot-Indonesië ontslagen. Laguardia „de Vulkaan" f Ongeval met Mitchel- bommenwerper boven Java Droogte en Sovjet-' houding de oorzaak Grote belangtelling voor Avro-studio Geheimzinnige moord Komt Amerikaanse hulp te laat? Russen bezetten strategische punten Wordt Commissie-Generaal opgeheven Frankrijk steeds meer in het nauw Geldigheidsduur rantsoenhonnen serie E. yhee&edcfU Voorhoede voortreffelijk 2 23 in de Elbe. !ourant (afk.) ds op de bon. ijs zal weer onder de 'orden verloot. (per briefkaart op n tot en met Donder- aan de Redactie van rd werden door de varden gearresteerd, veer vrijgelaten door is van de beschuldig den later werd deze nomen. Tot 15 Sep- hij in arrest, aat-fiscaal zeide, tot 5 zijn gekomen, dat een groot avonturier i onschuldig man te- verzocht daarom een stellen naar de geest- •alliard. iet Hof begaven zich na enige tijd deelde i, dat Galliard, die i half jaar in de ge- gezeten, was vrijge- vrijgelaten. vonnis had verno- Galliard woorden ijn rechters. Op de e stortten de moe- er van de onschui ne zich in eikaars trden gefeliciteerd 1 Leeuwarder KP- d trouw waren ge- Friese illegalen tuigen gehoord, de an de beschuldig- stigd. van generaal Dwight /olledig rapport over ;st-Europa (Eisenho- of the war) is onder 'asie tot Victorie" bij ilts U.M., Amsterdam, auspiciën van de r. „Ons Leger", een documenteerd verslag Idtocht der geallieer- werd ingezet en met n Hitler's legermacht een belangwekkend er zakelijk, omtrent overwegingen welke ng hebben geleid en ipmars der geallieer- an stap tot stap. Wie zal echter goed doen tailleerde kaart te waar bevat het werk jes, maar deze zijn de bewegingen der wkeurig te volgen, zal de lezer duidelijk ke enorme tegensla- i Eisenhower te wor- 'had en het vervult ring voor de man, die ïardnekkig tegenweer maar zware techni- n te overwinnen ver ft aan het slot van jn medewerkers alle varen, aan allen zon en hij herdenkt met 1 de dapperen, die in ie vrijheid gevallen tierven in den geest welke de Geallieer- i voor één gemeen- 1. Aan hen en aan de wonden van de iragen, brengen wij, ers, de eerbiedigste ulde." bij ieder lezer uit de zich ongetwijfeld U, BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3330 REDACTIE 3903 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma Voortzetting uan de ALKMAABSCHECOU TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot It woorden 75 et-, elk woorc meer 5 ct.. uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand f S.25 per kwartaa' Hoofdredacteur M. H. E, Uyldert - plv. Tj, N. Adema. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. H. van Roijen, heeft op de alge mene vergadering der V. N. het woord gevoerd. Wü koesteren nog steeds de hoop, aldus dr. van Roijen, dat de V. N. in staat zullen blijken vrede en veilig heid te handhaven, ofschoon het laat ste jaar enige twijfel te dien aanzien is gerezen. Mijn regering is er ech ter even zeker van als een jaar gele den, dat het niet noodzakelijk is dat de wereld in twee delen wordt ge splitst. Wij geloven niet, dat het z.g. plan- Marshall Europa binnen de economi sche of zelfs de politieke invloeds sfeer van de V.S. zal brengen en jui chen het plan toe omdat wij geloven, dat het de weg vrij zal maken naar de zo noodzakelijke economische we deropbouw van Europa- Met- betrekking tot de kwestie Indo nesië, waaromtrent Donderdag door de vertegenwoordiger van de Sowjet- Unle is gesproken op een wijze, waar over ik niet wens te debateren, zou ik Gisterenmiddag om even voor vijf uur besteeg Lt. Gouverneur-Generaal van Mook met zijn gezelschap een KLM-Constellation-vliegtuig van de gewone lijndienst naar Indonesië om zijn terugreis naar de Oost te aan vaarden. Bij zjjn vertrek verklaarde de landvoogd: „De besprekingen in de Ver. Staten hebben daar zeer veel ter verduidelijking van de Indonesi sche kwestie bijgedragen. Uit het overleg in Nederland gepleegd blijkt, dat er hier volledige over eenstemming bestaat. Ik hoop, dat de periode van in ternationale waarneming in Indië zal leiden tot verheldering van de wereld omtrent de gegrondheid van ons standpunt. Wij hopen tot een- oplossing van het geschil te komen zonder de internationale bemiddeling te ne geren." Onder de talrijke personen, die de Lt. GG. uitgeleide deden, merkte men o.a. op de minister-president dr. L. J. M. Beel, prof. dr. W. Schermerhorn, de minister van Wederopbouw L. Ne- her, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. II. Baron van Boetzelaer van Oosterhout en de Sul tan van Pontianak, Hamid II. (Eigen berichtgeving) Per 1 October a.s. zijn de keu ringen van de keuringsplichtigen lichting 1948 geëindigd. Terzelf- dertijd worden 13 van de 35 Inde lingsraden in Nederland opgehe ven en komen er 13 permanente Indelingsraden, die 31 October met hun werkzaamheden zullen aanvangen. De provincie Noord-Holland zal dan ondergebracht worden in 3 Indelingsraden, t.w. Amsterdam en Alkmaar. De op te heffen In- delingsraad Haarlem en 'n gedeel te van de Indelingsraad Leiden worden op dat ogenblik bij Alk maar gevoegd. Naar wij vernemen zal de presi dent van Oost-Indonesië, Soekawati, \hedenavond uit Parijs te Den Haag terugkeren. De president zal vervol gens Donderdag met de ministers Hamelink en Anka Agoeng Gede Agoeng naar Batavia terug keren. De Britse Minister van Buitenland se Zaken, Bevin, is gisterenmiddag op het vliegveld Le Bourget bij Parijs aangekomen Hij kal de eindzitting van de con ferentie over het Plan-Marshall wel ke vandaag zal beginnen, presideren. HET LIDMAATSCHAP DER V.N. VAN ITALIË De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Johnson, heeft ver zocht Italië's aanvrage voor het lid maatschap van de V.N. op de volgen de vergadering van de raad te be spreken. slechts willen zeggen, dat wij met ver trouwen, doch met ongeduld het rap port van de consulaire vertegenwoor digers te Batavia afwachten. Wij ho pen als geen ander dat er zich bij het opstellen van het rapport geen vertra ging zal voordoen. Wij juichen ten zeerste het besluit van de regeringen van België en Australië toe om de V.S. als derde land in de commissie van drie te kiezen. REDE VAN BIDAULT. De Franse minister van Buitenl. Za ken, Georges Bidault, zeide, dat het be staan van de organisatie op het spel staat en dat het gevaarlijk is de ernst van de crisis te verbergen. Het lijkt onmogelijk de standpunten van de Sowjet-Unie en de V.S. met elkaar te verzoenen. Frankrijk gaat er mee aecoord, dat de voorstellen tot wijziging van het gqjDruik van het veto worden bespro ken. De Griekse kwestie achtte Bidault juist een zaak ten aanzien waarvan de V.N. verplicht zijn handelend op te treden. Hij' staat handhaving van de commissie van onderzoek voor. Wat Palestina betreft deed spreker een be roep op Joden en Arabieren zich te verzoenen. DUITSLAND Frankrijk zal het 'nieuwe Italië gaarne als lid van de V.N. zien op genomen. Wat Duitsland aangaat moeten maatregelen genomen wor den, die waarborgen, dat bij de we deropbouw van het land niet tevens de militaire macht weer wordt op gebouwd. Deze maatregelen zijn langdurige bezetting, nauwgezette controle op de ontwapening en de- militarisatie en tenslotte internatio naal toezicht in de ruimste zin van het woord op het hart van de Duitse economie, het Ruhrgebied. In antwoord op de beschuldiging van Wisjinsky dat Frankrijk en Engeland oogluikend toelaten dat Amerika in breuk maakt op de onafhankelijkheid van Europese landen, zeide Bidault, dat hij voor de zoveelste maal moest verklaren, dat die critiek niet in over eenstemming met de waarheid is. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag. Er staan nog 13 spre kers op de lijst, onder wie Hector McNeil, de Britse minister van Staat. Een spelmoment uit de wedstrijd NederlandZwitserland. Het tweede Nederlandse doelpunt. De Zwitserse keeper heeft het nakijken. Een officiële bekendmaking van de Oost-Indonesische Regering te Ma kassar zegt, dat aan het licht is geko men, dat premier Nadjamoeddin be trokken is bij onregelmatigheden. Derhalve heeft de waarnemende President aan Nadjamoeddin ont slag verleend als minister van Eco nomische zaken en premier. Fiorello Laguardia, oud-burge meester van New-York en voor malig directeur-generaal van de UNRRA, is Zaterdag overleden. Hij werd op 11 December 1882 te New-York geboren als zoon van een Italiaanse bandleider. In 1917 maakte hij deel uit van het Congres. Hij vocht in Italië als commandant van een afdeling der Amerikaanse Lucht macht. In 1933 werd hij met overweldigen de meerderheid tot burgemeester van New-York gekozen. In 1937 werd hij herkozen. In het zelfde jaar deed hij internationale deining ontstaan door Hitier te beti telen als „wereldschrik numero een" en „de fanaticus met 't bruine hemd, die de wereldvrede bedreigt". Berlijn protesteerde heftig, doch Laguardia kwam niet op zijn woorden terug. In 1946 werd hij voorzitter van de UNRRA. Laguardia werd door zijn medebur gers vergeleken met een vulcaan, be halve dan, aldus voegden zij er aan toe, dat een vulcaan niet altijd aan 't uitbarsten is. Het immer dragen van een grote zwarte hoed bezorgde hem de bijnaam „de hoed". Hij hield veel van muziek. TWEE DODEN. Eerst nu is een bericht vrijgegeven over een ongeval met een Mitchell- bommenwerper boven Batoedjadjer. Het op 35 meter hoogte vliegende toestel, waarin 8 personen zaten, wierp als oefening bommen uit met ver traagde" werking. Op onverklaarbare wijze is tegelijk met de vertraagde bom een normale bom van 100 kg uit het rek gevallen en geëxplodeerd. De inzittende Kloesman werd op slag ge dood, de inzittende Larsay is aan zijn verwondingen overleden, de korpo raal Langendoen werd zwaar- de overigen lichtgewond. De piloot Kra nenburg, die een beenwond had op gelopen, bracht het toestel naar het vliegveld Andir en maakte daar een geslaagde buiklanding Vanwege de militaire luchtvaart is een commissie van onderzoek ingesteld. BERLIJN, (Reuter) Ten gevolge van de ernstigste droogte sinds 100 jaar zullen de rantsoenen voor Duit se burgers in de Britse en Ameri kaanse zone in de volgende distri butieperiode met meer dan 100 calo- riën per dag worden verlaagd, aldus heeft generaal Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zone, in zijn jongste tweewekelijkse rapport "medegedeeld. Door de droogte zal de Duitse oogst naar schatting 20 a 40 procent minder opbrengen dan werd verwacht en er zal slechts 2/3" van het aardappel- en vleesrantsoen kunnen worden ver strekt, terwijl het vetrantsoen met 1/4 zal worden verlaagd. Clay verklaarde, dat de electrici- teitswinning door de droogte met 22 percent is gedaald, waardoor verschil lende belangrijke fabrieken moeten worden gesloten. Door de lage waterstand van de ri vieren heeft men ook het vervoer van steenkool en voedsel over de waterwe gen drastisch moeten beperken. Tevens maakte generaal Clay be kend, dat de Sowjetrussisehe autori teiten vorige maand hadden geweigerd, om duizenden personen die illegaal de zonegrens waren overgestoken weer in de Sowj et-zone op te nemen. Andere moeilijkheden hadden zich voorgedaan doordat de Sowjetzone 'n schuld van ongeveer 12.000 spoorwa gons aan de Amerikaanse zone heeft. Ook de zo nodige mijnstutten zijn door de Sowjetzone niet volgens de belofte geleverd, aldus het rapport. Ruim 23.500 personen hebben in de eerste acht maanden van dit jaar een bezoek gebracht aan het studio-com plex van de A.V.R.O., wel een bewijs dat de belangstelling voor de radio bij het publiek bijzonder groot is. Ook bezochten vele buitenlandse au toriteiten deze studio's. N.C.R.V.-STUDIO WEER IN GEBRUIK. Met ingang van 1 October a.s. zal de N.C.R.V. weer uit haar eigen stu dio-complex aan de Schuttersweg te Hilversum kunnen uitzenden. Dit was niet mogelijk geweest sinds 1940, toen de Duitsers de gehele technische ap paratuur uit deze studio hadden ge roofd. Even over de grens bij Putte (N.B.) heeft zich in een woning langs de verkeersweg naar Eekeren in België een gc~ .innige moord voorgedaan. De dienstbode van de villabe woonster, de weduwe v d. St.-P„ was onwel geworden, zodat de dok ter uit Kapelle werd gealarmeerd voor een spoedbezoek. -* Na aankomst van de dokter begaf deze zich onmiddellijk naar het zieke meisje op de bovenetage, behandelde haar en ging toen weer naar bene den, waar hij zich in gezelschap be gaf van mevr. v. d. S. Even later hoorde het meisje, dat nog slechts 3 dagen bij mevrouw v. d. S. in betrek king was, een aantal schoten. Op ge roep van mevr. snelde zij naar bene den en vond daar dr. R. dood in de kamer liggen. Mevr. S. was gewond en vroeg de dienstbode haar een fles je aan te reiken, waarin, naar achter af bleek, vergif zat. Het flesje dronk zij leeg. De politie, onmiddellijk door het meisje gewaarschuwd, vond naast het lijk van dr. R. mevr. v. d. S. in zeer ernstige toestand in de kamer liggen. Zij is met spoed naar een ziekenhuis in Antwerpen vervoerd. Voor het drama zich afspeelde, moet er nog een man in de villa aanwezig zijn geweest. In welke betrekking de ze tot meergenoemd drietal stond staat nog niet vast. Van deze man ontbreekt ieder spoor. Enkele dagen geleden heeft Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, in Amerika een onderhoud ge had met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, generaal Marshall. Na in zeer welingelichte kringen te Parijs verluidt, heeft Marshall open hartig verklaard, dat het Amerikaanse congres op zijn vroegst in December bij eengeroepen kon worden om het ont werp voor de hulp aan Europa goed te keuren. De besprekingen zouden dan minstens twee maanden in beslag ne men, zodat de hulpverlening niet 'eer der zou kunnen beginnen dan in het voorjaar. Inmiddels stellen de gedeleV geerden op de Parijse conferentie zich de vraag of de hulp dan niet te laat komt. De toestand in de belangrijkste landen van Europa,voornamelijk in Frankrijk en Italië, hegft namelijk het stadium van een crisis bereikt. Frank rijk zal tegen de helft van October geen dollartegoed meer hebben, van welke aard ook, waarmee het zijn import van kolen, vetten en tarwe uit Amerika zal kunnen betalen. Volgens genoemde kringen te Parijs zijn de Europese staatslieden dan ook meer vervuld van het vraagstuk om overbruggingssteun te verkrijgen dan van de Parijse conferentie, hoewel men haar werk niet mag onderschatten. Volgens een correspondent van de liberale „News Cronicle" zijn de Rus sische strijdkrachten in de Sowjet zone van Duitsland bezig strategische punten te bezetten om aan elke situa tie het hoofd te bieden, die zou kun nen ontstaan wanneer de Londense conferentie van ministers van Buiten landse Zaken in November zou mis lukken. Volgens de correspondent ge looft de Sowj et-regering, dat de con ferentie de strategische positie van de Sowjet-Unie in Centraal-Europa onze ker kan maken, met het oog waarop „.voorzorgsmaatregelen" gewenst zijn. De troepenbewegingen worden offi- eiëel herfstmanoeuvres genoemd. In verschillende plaatsen moeten de- Duit se burgers plaats maken voor de Sow- jet-strijdkrachten. Er bestaan, naar de N.R.C. meent te weten, redenen om aan te nemen, dat in de regeringsverklaring, welke Dinsdag in de Tweede Kamer zal worden afgelegd, o.m. een passage zal voorkomen waaruit op te maken zou zijn, dat binnenkort aan het instituut van de commissie-generaal een einde zal komen. Een pracht opname van de beide elftallen voor het begin van de wedstrijd NederlandZwitserland, die door onze jongens met 62 werd gewonnen. Het Franse departement van handel en nijverheid heeft bekend gemaakt, dat met ingang van Woensdag aan de industrie in geheel Frankrijk slechts vier dagen per week electrische stroom zal worden geleverd. Particuliereh zullen twee dagen per week zonder stroom komen te zitten en ook de bioscopen en andere amu sementsbedrijven zullen lagere rant soenen electriciteit krijgen. De fabrieken zullen elke week drie dagen achtereen stroomloos liggen en de particulieren zullen op de stroom loze dagen 's middags en 's avonds korte tijd aangesloten worden voor 't bereiden der maaltijden. De rantsoenbonnen van de serie E zijn na 27 September a.s. niet meer geldig. Na die datum zijn voor voe dingsmiddelen, tabak en zeepartike- ien uitsluitend de rantsoenbonnen van de serie G geldig. FRIS. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Van vrij krachtige tot matig afnemende wind tussen noord west en west. Vrijwel overal droog met perioden van zonne schijn. Temperatuur ongeveer dezelfde als gisteren. stand op 42 kon brengen en dat Cic- kel een strafschop kreeg te nemen, die hij tegen de lat schoot. Ware dit een doelpunt geworden (en het was onbe grijpelijk dat de Zwitser de penalty miste) dan had hier waarschijnlijk het keerpunt gelegen en zou de uitslag ze ker geen 62 zijn geworden. Dit moge een waarschuwing zijn om de zaken, ook bij een flinke voorsprong, niet te licht op te vatten. Trainers zijn als ze verstandig doen altijd een beetje gereserveerd. Zo was het ook met de Zwitserse trainer, de Oostenrijker Rappers, wié we on langs vroegen,"* wat Rij van de komende ontmoeting in Amsterdam dacht. Hij aarzelde wat met zijn antwoord entoen zei hij: 't Zal heel wat hoofdbrekens kosten, om een ploeg samen te .stellen, die een eervol resultaat tegen de Ne derlanders zal kunnen behalen. Hij voegde er aan toe, dat Zwitser land nodig een kern van jonge, spelers mocht kweken voor de naaste toekomst Na afloop van de wedstrijd van gis teren ontmoetten we hem weer. Hij keek ernstig, was verre van opgewekt en zei toen: We hebben nog meer te doen, dan ik toen dacht; in alle linies zullen grondige wijzigingen moeten ko men. En het Nederlands elftal? vroegen we daarbij verder maakte op mij 'n goede indruk. Ik begrijp niet, dat men in Holland zo geklaagd heeft over het spel van na de oorlog. Vooral de voor hoede heeft op mij een voortreffelijke inauk gemaakt. De belangrijkste oorzaak van de ne derlaag van het Zwitserse elftal, welke ongetwijfeld ook in andere landen indruk zal maken, ligt ons inziens inderdaad hier: Een nieuw Neder lands elftal, worstelend met de moei lijkheden, voortspruitend uit het aan vaarden van een nieuwe tactiek en zoekend naar eenheid. Na een pe riode van individuëel spel zonder veel ploegverband, heeft 't de weg naar het succes gevonden en speelt op een veel hoger niveau dan ten tijde van de nederlaag van Huddersfield. Indien men de omstandigheden in ogenschouw neemt, valt allereerst op, dat beide ploegen gehandicapt waren door het feit, dat de competitie maar nauwelijks was aangevangen. Of dit voor het Nederlands elftal inderdaad zo'n grote handicap is geweest, wagen wij te betwijfelen. Want in deze ont moeting vonden wij terug de honger naar de bal, de frisheid, waarmede het spel werd opgezet, een doortas tendheid en uithoudingsvermogen, ■".'elke wij wel eens aan het einde van het seizoen, door een soort voetbal moeheid, hebben gemist. Bovendien is er nog een groot voordeel verbon den aan het spelen van deze ontmoe ting zo vroeg in het seizoen, want aan het einde wacht ons het Olympisch Tournooi en vlak vóór een dergelijk tournooi een aantal zware interland wedstrijden spelen lijkt ons niet be vorderlijk voor het behalen van suc ces in Londen. Dan waren er de weersomstandighe den, zo op het oog voor beide partijen gelijk. Maar de Zwitserse spelers wa ren door de gladheid van het veld meer gehandicapt dan de oranjehem den, onidat hun lichaamsbouw over het algemeen zwaarder was en kleine lichte spelers als Rijvers en Van Dijk minder hinder van de gladheid van veld en bal ondervonden dan de Her culesgestalten van Steffen, Gyger en Sickel. Möring, een gave spil. Dat het Nederlandse elftal zich meer en meer met het stopperspilsysteem ver trouwd maakt, blijkt het duidelijkst uit het spel van Möring, die, zich een maal aan de methode aangepast heb bende, veel vrijer gaat spelen en niet alleen zijn verdedigende taak voortref felijk vervult, maar zich ook gaat wij den aan het voeden van de voorhoede, waardoor het werk van de beide vleu- gelhalfs niet weinig wordt verlicht. Dit heeft niet alleen een gunstige-invloed op de middenlinie en de achterhoede, waarin ons inziens naar een vervanger van Van der Linden moet worden uit gekeken, maar ook de voorhoede kan zich vrijer bewegen, vooral de twee binnenspelers, van wie Rijvers uit blonk en met zijn switches en zijn voortdurend zwerven over het gehele terrein de Zwitserse achterhoede, die toch werkelijk van grote internationale klasse is, in verwarring bracht. Tegen Steffen en Gyger zes doelpun ten, doelpunten van uitstekend gehalte, na merendeels goed opgezette aanval len, wil toch wel iets zeggen omtrent de kracht van de nieuwe voorhoede, waarin Wilkes uitnemend voldeed op de midvoorplaats. al zijn wij wel be nieuwd wat hij er van terecht zal brengen als hij tegenover een stopper- spil komt te staan. Tekortkomingen waren er zeker ook in h'et Nederlandse elftal. Op van der Linden wezen wij reeds. De Vroet speel de zeer verdienstelijk, maar zijn plaat sen was enkele malen Beslist slordig enhij moet nog leren ingooien. Van Stoffelen aan de andere kant de puteerde uitstekend in dit milieu, maar hij hoede zich voor individueel spel.. Over de vleugelspelers Lenstra en Drager kunnen we tevreden zijn. Dat Van Dijk zich echter nog zal moeten aanpassen in dit milieu en dat Wilkes en Rijvers de beste spelers van het elf tal waren is aan geen twijfel onderhe vig. In de achterhoede heeft Schijve- naar een nuttige partij ten beste gege ven, evenals doelman Kraak, die het niet gemakkelijk had op dit zware veld. Een tekortkoming was ook het feit, dat na de stand 41 enkele Oran jehemden meenden een show ten beste te moeten geven, met het gevolg, dat Amonda met een prachtig schot de

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1