LANGEDIJK, Vervolg Stad en omgeving Hoofdstad Operette in het Gulden Vlies Stemmen bij volmacht Buschauffeur krijgt 6 weken gevangenisstraf Mr. Windhausen was verstrooid Burgerlijke Stand Egmond Binnen Fundering oude Abdij van Egmond gevonden Beemster. Groot-Schermer. Kermis De Spar-reis Heiloo V.V.V. stelt beker beschikbaar St. P; ancras. Blikseminslag Heer-Hugowaard. Fokveeda^ op het Sportterrein Broek op Langendijk. Gestolen auto opgespoord Noordscharwoude Marktberichten een Neurenberg in 't klein Bekroningen Korenbeurs 1947 fe Huldiging van Paul Harden Paul Harden, die reeds deel uit maakte van het Fritz Hirsch-ensemble en nu nog steeds een voorname plaats inneemt bij de Hoofdstad-Operette, is reeds veertig jaren aan het toneel, waarvan twintig in Holland. Ter ere van dit jubileum worden opvoeringen gegeven van: „De Dans in het Geluk" en gisteravond trad het gezelschap in Alkmaar op in 't Gulden Vlies voor een geheel bezette zaal. Het heeft met de opvoering van bovengenoemde operette een groot succes behaald, vooral met het uitstekende tweede bedrijf. De ge schiedenis van de kappersbediende die voor graaf wordt aangezien en de lief de van Lizzy, dedochter van de hoe- denfabrikant weet te winnen ondanks vele moeilijkheden, bracht tal van aar dige scènes, die de uitvoerenden gele genheid gaven zich als vlotte spelers en goede zangers te doen kennen. Chris Reumer heeft als de pseudo-graaf met elan gezongen en gespeeld, uitstekend ter zijde gestaan door Dora Schram a, die Ruth Roden in de rol van Lizzy verving. Zij heeft door zeer goede zang en leuk en beschaafd spel een bijzon dere indruk gemaakt en het luide ap plaus dat haar ten deel viel in alle opzichten verdiend. Claire Clairy kon haar temperament ten volle uitleven in de rol van Desirée, terwijl Paul Har den als Platzer, de theater suppoost een alleraardigste rol had, waarvan hij zeer veel maakte. Zijn „Servus"-lied ver wierf een luid applaus. Otto Aurich toonde zijn komische gaven duidelijk in de rol van de hoedenfabrikant. Het orkest onder leiding van Pim de la Fuente speelde de Weense melodieën heel goed en het voorspel van het tweede bedrijf viel zeer in- de smaak. De huldiging. Na het tweede bedrijf zag men de jubilaris Paul Harden te midden van het gehele ensemble op 't toneel, waar hij allereerst namens het huldigings comité hartelijk werd toegesproken door mr. G. van Hilten. Deze herinner de aan Hardens mooie succesvolle loop baan, waarvan de laatste twintig jaren in Holland. Hij feliciteerde hem van harte namens het Alkm. Comité en deed zijn gelukwensen op geestige wijze ver gezeld gaan van een bloemenhulde en een specifiek Alkmaars cadeau. Mw. Molenaarv. Vliet bood daarna na mens een aantal Alkm. operettevrien den mooie bloemen aan met woorden van dank en gelukwens. Vervolgens sprak een oude bekende van Paul Harden en daarna de heer Stroomer, secretaris van .de Alkm. Operettever. „Odéon", die namens zijn club bloe men offreerde. De heer Meijer Hamel, lid van de directie van de Hoofdstad Operette, kwam met een geschenk dat hij aanbood namens de heer W. Mooij. De leden van het ensemble zullen dit geschenk zeker op prijs gesteld heb ben. Op echt hartelijke wijze dankte d$ jubilaris daarna het Comité en de overige spreeksters en sprekers voor hun welgemeende gelukwensen en hun cadeaux. Hij hdopte nog lang in zijn tweede vaderland te mogen optreden. Ook in Alkmaar. Luide bijvalsbetui gingen van de aanwezigen sloten daarna de huldiging van een sympa thiek artist. Het was een zeer geslaagde avond. G. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemene kennis, dat de kiezer, riet inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij vol macht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans geduren de een gedeelte van het jaar werk zaam pleegt te zijn buiten de gemeen te, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvak ken, waarin hij aldus werkzaam is een of meermalen in die gemeente te rugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw die, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan boven staande voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werk zaamheden, afwezig pleegt te zijn. De aanwijzing van de gemachtigde ge schiedt eerst nadat de belanghebbende een daartoe strekkend verzoek schrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschie den vóór 1 Januari a.s. Formulieren voor deze verzoek- !/^cn zijn van heden af kosteloos nkrijgbaar ter gemeente-secretarie, le afdeling. Voor het opmaken der volmacht loeten de kiezers zich in persoon ervoegen ter secretarie. Alkmaar, 24 September 1947. De Burgemeester voornoemd, G. VAN SLINGERLAND lo. B. De Alkmaarse rechtbank deed giste ren uitspraak in de zaak tegen de NACO-buschauffeur, Simon B„ die door roekeloosheid het ongeval op de Afsluitdijk veroorzaakte, waardoor 6 Passagiers zwaar werden verwond. Hij icerd veroordeeld tot een gevangenis straf van 6 weken. VERREGAANDE BALDADIGHEID rt T\ee knaaPles hebben de spreekwoor- e ijke baldadigheid van de tegenwoor* 'Se jeugd zover doorgevoerd, dat zij de hohv. Van een br"S OP de Oudegrach*. eooen opengemaakt en de brug omhoog "ebben getrokken. deie jongens is door de politie WerkeSIhkrbtealv°r!Semaakt' da' gaa' De president van de Tweede Kamer vari het Tribunaal, mr. Windhausen, was tijdens de behandeling van de zaak Wilson nogal van leer getrokken tegen het Beheersinstituut. Het zou na melijk na 2'/i jaar nog niet gereed zijn gekomen met de opstelling van Wil sons vermogenspostitie. Tijdens de laatste tribunaalszitting legde de president echter een bekente nis af, waaruit bleek, dat hij niet goed had uitgekeken. Het rapport had hij op zijn bureau liggen in ongeopende en veloppe, dus was het standje ten on rechte gemaakt en in feite bedoeld aan zijn eigen adres. Geboren: Carolina J, dochter van J A Dekker en G M Venncker Willem C, zoon van C J de Raadt en C J Bleeker Gerard F, zoon van F J Hol en C C A Martens. Petronella M, dochter van C H Op de Weegh en A Kaandorp. Wilhelmus J M, zoon van J Orij en A T Mooij, Maaike A, dochter van T Meu~ leveld en A Peereboom Getrouwd Judocus J P Sprink- huizen en Cornelia A Bijman. Arnoldus J Rondeel en Maria T van Berkel. Johannes Tijssens en Catharina M van dei Vlugt. Overleden: Hendrik Schuurman, 63 jaar, gehuwd met TAG van EijnrH- hoven Aan de Kloesterweg te Egmond- Binnen worden momenteel onder lei ding van prof. van Giffen uit Gro ningen en zijn medewerkers opgra vingen verricht. Men is bezig achter het protestantse kerkje diepe geulen te graven, waar door steenmassa's worden blootgelegd. Deze oude funderingen kunnen be trekking hebben op de in het jaar 953 gebouwde en in 1573 verwoeste Abdy van Egmond. Het staat nog niet vast deringen zijn van de Abdy. Daartoe of de steenmassa's inderdaad de fun- zullen nog verdere opgravingen ge daan moeten worden, welke zich tot het terpje, waarop de kerk staat, zul len uitbreiden. Blijkt, dat de funderingen van de Abdy zijn dan zullen de funderingen worden opgetrokken op de wijze zo als dit op het Slot op de Hoef is gedaan, daan. OP DEFILé BIJ HET PRINSELIJK GEZIN Vrijdagmorgen 19 September vertrokken de ruiters uit de Beemster, Ursem en Schermerhorn, per trailer van J Kieft gevolgd door een jeep, naar Soestdijk. Met 18 paarden maakten zij deel uit van het 1000 paarden omvattende défilé. Aanvankelijk voelde men zich wat on wennig tussen de massa, uit alle provin cies komende paarden en ruiters, doch spoedig heerste er de juiste stemming en genoten allen van dit, door mooi weer begunstigd, grote schouwspel Ongeveer twee uur werd het défilé af genomen door HKH Prinses Juliana in auto, ZKH Prins Bernhard op witte schimmel en de beide oudste prinsesjes op ponny. Heel voldaan keerden daarna allen m een .pracht stemming huiswaarts. DEMONSTRATIES RUITERSPORT Dat er fut in de ruitersportverenigin- gen zit, zullen de leden van Beemster, Ursem en Schermerhorn laten zien op Zaterdag a.s op het sportterrein van Schermerhorn. Daar zal een demonstratie worden gegeven van datgene wat deze jonge verenigingen kunnen presteren. Er Zal worden uitgeloofd een wissel-lauwer tak voor de beste vereniging, en een medaille voor de beste rijder Zondag, Maandag en Dinsdag zal er in ons dorp weer kermis zijn. Verschil lende attractie's staan op het program ma. Er is dansen bij v. Truyen, tevens Maandagavond 8 uur Het Rijper klein- toneel met „Tot wederdienst bereid", Dinsdag om 6.3" uur is er een vetera- nenwedstrijd G.S.V.Stompetoren. Bij café Kaij is er prijsbiljarten, alle mid dagen katknuppelen. We t-open dat het weer gunstig mag zijn. De bridgeclub Sans Atout ontving van het bestuur van V.V.V. een beker, die verspeeld zal worden in nederlaagwedstrijden, waarvoor zijn uitgenodigd de bridgeclub A.B.C. (Alkmaar), de Berger Bridgeclub en de Egmonder Bridgeclub. De eerste wedstrijd zal a.s. Dinsdagavond ge speeld worden in de Rustende Jager, 's avonds 8 uur tegen de Egmonder Bridgeclub, terwijl 14 Oct. tegen de Alkm. Bridgeclub zal worden ge speeld. Weer 14 dagen later, n.l. op 28 Oct., komt dan de Berger Bridge club op visite. De club, die Sans Atout de grootste nederlaag toe brengt, komt definitief in het bezit van deze prachtige beker. Gistermiddag omstreeks drie uur sloeg de bliksem in Rood's Koekfabriek te Sint Pancras. Er werd een gat in het dak geslagen Persoonlijke ongelukken kwa- 1 men niet voor. Vrijdag maakte de heer Kieft, ex ploitant van de Sparwinkel alhier, met 60 zijner klanten de zo lang verbeide Spar-reis. De tocht ging naar Schiphol en van daar naar Hilversum, naar Soestdijk en Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Ve len brachten een bezoek aan de Greb beberg. Na een gezellig diner werd de terugtocht aanvaard over Amsterdam, waar een koffiemaaltijd werd gebruikt Toen men vertrekken zou bleken drie jongedames uit Groot-Schermer zoek. Er werd nog een kwartiertje op haar gewacht, maar toen zij niet meer kwa' men opdagen werd de terugreis aan vaard en arriveerde men 's avonds 10 uur zeer voldaan over deze mooie dag weer in ons dorpje. OPBRENGST COLLECTE De gehouden collecte ten bate van de vereniging. „Het Hoogeland" bracht op f 30. Vrijdag 26 September a s. zal op het Gemeentelijk Sportterrein te Heer-Hugo- waard een tentoonstelling worden gehou den van fokvee. Op deze tentoonstelling, die georgani seerd is door de rundveefokvereniging „Samenwerken" zullen ongeveer 140 run deren worden getoond, w.o. enkelen, die op een te Den Haag gehouden tentoon stelling eerste en tweede prijzen verover den Een belangrijk aantal afstammelin gen van zeer bekende stieren en een pro ductie klasse van 22 dieren, zullen tevens mededingen. Om half tien nemen de keuringen een aanvang. De politie heeft de Maandagnacht ont vreemde auto yan de heer Molenaar op gespoord in Alkmaar. De daders, K. uit Bioek op Langendijk en een mede plich tige uit Alkmaar, werden gearresteerd FILMAVOND IN GEREF. KERK Op 10 October a.s. zal door de Stichting „Het Hoogeland" in de Geref Kerk te Ncord-Scharwoude een filmavond worden gegeven. Gedraaid zal worden de nieuwe film van de Stichting „Redding", waarin he'. werk van „Het Hoogeland" wordt ge propageerd. Een actueel bij-programma zal deze film omlijsten. WARMENHUIZEN, 23 Sept. 17,200 kg aardappelen: Noorderlingen 8,50, witre Eigenheimers 8,30—8,60; bl Eigenheimers 8,50—9,30; Bintje 8,10 en Bevelanders 8,60 8,80, 5500 kg uien 11,2011,30; idem drielingen 5 10 en dem grove 11,20—11,40; 5250 leg rode lcool 6,80—9,70; 48,400 -kg witte kool 710—9,70; 3000 kg groene kool 13,00: 1050 kg slabonen 59,00—115,00; 1700 kg bieten 3,00—6,00; 750 kg andijvie 11,00—15,30. NOORD-SCHARWOUDE, 24 Sept. '47. 19000 kg Aardappelen: Eigenheimers f 7.10f 8.40, Koopmans blauwe f 8.70, Bevelanders f 8.60f 9.10; 6000 kg Uien f 10.70—f 12.10, grove f 12—f 12.30, drie lingen f 5.20f 5.90 en nep f 9.30 f 11.10; 6000 kg Peen, sort. II f 5.70— f 6.10 en III f 5.60—f 5.80; 2500 kgSper- ciebonen f 60f 92; 9000 kg Rode kool f 6.70—f 11; 135000 kg Witte kool f 9.30—f 11.30; 7000 kg Gele kool f 5.90 f 10.90; 9000 kg Groene kool f 12.50— f 14.30; 1500 kg Andijvie f 7.10. 4 October a.s. zal de Walvisvaarder „Willem Barendsz" weer ter walvis vangst varen. Er heerst nu aan boord grote drukte om alles voor het vertrek in gereedheid te hebben. Timmerlieden bezig een nieuwe tweede vloer te leggen, die elke reis vernieuwd moet worden, daar deze na de reis door weekt is van de traan. Een combinatie van kokend^ood, kleurige zeepbellen en vliegende tollen Natuuriyk kent U dat opschrift wel: „Made In Germany gefabri ceerd In Duitsland". Er wasteen t(jd, waarin al heb In Holland aan de markt verschynende metalen speelgoed dat opschrift droeg. Duitsland had een grote speelgoedindustrie, waarvan Neurenberg het centrum was. Later kwam er een geduchte concurrent: Japan. De oorlog heeft hierin als in zoveel een grondige verandering gebracht. Het „made in Ge-rmany" of „made in Japan" is verleden t(jd. De Nederlandse industrie van me talen speelgoed is dan ook een oor- togskindje, maar het blijkt levens krachtig. Talrijk zijn die fabrieken nog niet en omdat het voor Neder land een nog jonge tak van Industrie ls, zijn de bedrijven ook nog niet groot. Maar er zit schot in en deze keer is het waar. Elk zagerijtje is in staat houten speelgoed te fabriceren, maar metalen speelgoed vraagt veel meer machines, is heel wat riskanter en is eerst dan winstgevend, indien partijen van minstens tienduizend stuks gemaakt kunnen worden. EEN ONDERNEMEND KNUTSELAAR. Aan de Langedijk woonden de ge broeders van Exter. Eén van hen had een bepaalde flair voor knutselen, zoals de ander een meer uitgesproken commerciële belangstelling bezat. Maar ze hadden geen van beiden ge dacht nog eens in combinatie met hun vader een speelgoed-fabriek te zullen beginnen. Het ging eigenlijkneen, van zelf gaat er nooit iets. Maar toen de oorlog begon en de jongste der ge broeders daardoor weer naar de Lan gedijk terugkwam, rijpte er een plan. Die plannen werden overwogen en getoest en moesten met de uitvoering wachten tot de oorlog voorbij was, maar nu draait dan ook de fabriek. Draait er een speelgoedfabriek aan de Langedijk, midden in het groenten- tuintje van Noord-Holland. Het begin was bescheiden. De eerste fabrieksruimte was een leegstaande zolder en het eerste pro duct waren geen complete electrische treinstellen, maar een uit metaal ver vaardigd assortiment verkeers bord jes. Het artikel deed het en daarmee was de eerste stap gezet. De onder nemende knutselaar zette door en zag zijn pogingen met resultaten beloond. Er werd een grotere fabrieksruimte in gebruik genomen, er kwamen ma chines en personeel, de tweede der gebroeders van Exter werd in het bedrijf opgenomen. Er zijn meer, thans belangrijke bedrijven, op een dergelijke manier ontstaan WAT U WAARSCHIJNLIJK NIET WEET. Wanneer U over enkele weken een cadeautje voor een jeugdige jarige gaat kopen en daarvoor één der grote speelgoed-magazijnen binnenloopt, zullen de verkoopsters U een nieuw snufje demonstreren: de vliegende bol. Het zijn van die leuke dingetjes, die door een speciaal apparaatje in draaiende beweging worden gebracht en dan een stuk opvliegen. Ogen schijnlijk een dood-simpel stukje speelgoed, maaralleen de be rekening welke omwentelingssneiheio het bolletje moest hebben om zich door de schuinstaande schoepen In de lucht te kunnen verheffen, zal wel meer dan één slapeloos nachtje heb ben gekost. De Duitse speelgoed-industrie was een sterk gespecialiseerd bedrijf. Grote fabrieken met een duizend man personeel maakten sommige onder delen, b.v. de veermotortjes, niet zelf en weer andere bedrijven lieten het lakwerk aan speciale inrichtingen over. Weliswaar maakt de fa. van Exter te Zuid-Scharwoude nog geen mecha nische modellen, maar het lakken enz. gebeurt allemaal In eigen be drijf. Zelfs waren sommige onderde- Er is weer een grote partij sinaasappelen uit Suriname in ons land aange komen, die direct na lossing geveild zullen worden. Hoenders. Goud Wyandottes le pr. Jac. van Zon; Rode Islands le prijs N. Stuifbergen; Barnevelders 2e prijs H. Ducrocq; Hennen oud Ziiverpel le pr. C. Fok; Acona's le prijs J. Groothui zen; Patrijs Leghorn 2e prijs Jac. Ouwehand; Witte leghorn, 2e prijs J. Groothuizen; jonge hennen le prijs H. Breedewoud; Am. leghorn, le prijs J. Groothuizen, haan 2e prijs N. Stuif bergen. Niet genoemde rassen, le prijs E. Vonkempan (N. Sobelpoot) N. L. Sabelpoot le prijs dezelfde; An ton Baard kriel le prijs dezelfde. Leg horn wit (krielen) 'le prijs dezelfde; Vechtkriel 12, 2e prijs Jac. Al; Ro de Island, 2e prijs Jac. Groot, Konijnen. Witte VI. Reus, le pr. Th. Wester; Ram jong, le pr. P. de Haas; Voedster, oud le pr. Th. Wester; jong, dezelfde. VI. Reus (andere kleurle pr. A. W. Geluk, voedster, oud, dezelfde; Lotha- ringer, zwart, le pr. J. Groothuizen; Ram, jong, le pr. J. Brauneck; Voed ster, oud, le pr. J. Groothuizen en N. Stuifbergen; jong, le pr. J. Groothui zen; Franse hangoren, le pr. S. G. Groot, Ram jong S. G. Groot; Voedster oud en Voedster jong, dezelfde; IJzer- grauw, Ram, jong le pr. J. Romijn; Voedster, jong, le pr. S. G. Groot; an dere kleur, Ram, oud, dezelfde; Ram, jong, C. Govers; Voedster, oud, le pr. C Govers en S. G. Groot; Voedster, jong, le pr. A. Meijer. Chincilla, 2e pr. J. Vellinga; Wassers, blauw, le pr. G. Boonstra; voedster, jong le pr. M. Teerhuis; Zilvervossen, Ram, jong, le pr. E. Vonkeman; voed ster, oud 2e pr. J. Bakker; voedster, jong (zwart) le pr. J. Keijzer; Tan Ram, oud, le pr. J. Burgering; Ram. jong 2e pr. W. Kooy; voedster, oud le pr. dezelfde; voedster, jong 3e pr. J. Brauneck; Angora, wit, Ram. jong le pr. C. W. v. d. Meulen; Zilvers, Ram, oud le pr. C. Feijen; voedster, oud en voedster, jong, le pr. dezelfde; Hollanders, Ram, oud, le prijs J. Groothuizen, Ram, jong, le pr. idem. Voedster, oud, 2eJpr., R. Hollenberg; voedster, jong, 2e pr. W. Kooij. Rus sen, ram, jong, le pr. J. H. Holffs; voedster, jong, le prijs dezelfde; Rexen, le prijs Kweldam; voedster, jong, le prijs H. Breedewoud. Po len, ram, oud, le prijs J. Keijzer; voed ster, jong, le prijs dezelfde. Niet gen. rassen: Ram, jong, lé prijs C. Kuiper en J. W. Scholte; voedster, oud, le pr. J W. Scholte; voedster, jong, le pr. A. Ooijevaar; voedster met jongen le pr. R Hollenberg; nesten, jong, le prijs Th. Wester, H. Kuiper en J. Keijzer. De verdere bekroningen, die vah het grote vee en van diverse stands van machinerieën brengen wij in ons nummer van morgen. GROENTE EN FRUIT. Alkm. Exp. Veiling le pr.; Korn, Alkmaar, le pr. E.V.; Kok, Alkmaar, le pr.; Gebr. Visser, Alkmaar, le pr. BLOEMEN EN PLANTEN. P. v. Bronkhorst, Heiloo, E.V.; Groen, Dahliakweker, St. Pancras, le pr.; J. Bakker, Dahliakweker, Wognum, 2e pr.; Ant. Boersen, Omval, 3e pr.; Bodegra ven, Schoorl, 3e pr. LANDB. EN TUINB. ARTIKELEN. Fa. Zaadnoordijk; Alkmaar, le pr.; L. T. B., Alkmaar, le pr. DIVERSE STANDS. Lind, Alkmaar, Lederwerk, 2e pr.; Gebr. Peereboom, Alkmaar, Rijwielen, 3e pr.; Alkm. Courant, eervolle ver melding; Gebr. Kaal, Alkmaar, Radio, enz., 2e pr.; Bakker, Alkmaar, Kuiperij, le pr. E V.; de Weerd, Koningsweg, Alkmaar, Mandenmakerij, le pr. E.VAnt. Bruin, Alkmaar, Levensmid delen, le pr.; Prins, Alkmaar, Motor en Werkkleding, 2e pr.; Poorter, Mient, Alkmaar, Meubelen, E.V.; Zwaarde maker, Zaandam, Veevoeder, 2e pr.; Schalkwijk. Zaandam, Parfumerie, E.V.; Kweldam, Heiloo, Bontwerken, E.V. INMAKEN. Als u kleine inmaakglazen ge bruikt, geeft u geen perkament papier of touw nodig. Doopt u doorslagpapier in melk en legt u dan wtee stukken op elkaar. Het papier moet door en door nat zijn, mag echter niet rimpelen. Leg het papier over het glas en druk het er vorzichtlg op tot het overal goed vastkleeft. U moet het dan nog nog een paar minuten vasthouden opdat het luchtdicht op het glas kleeft. len eenvoudig nergens te krijgen. Voor een bepaald artikel waren de holle celluloid-balletjes nodig, maar in heel Nederland was er geen fa briek te vinden, die ze maken kon. Afgelopen, zou een ander gedacht hebben, maar de gebroeders van Ex ter zeiden: „Niet te krijgen? Alt right, maken we ze zelf!" En ze deden het. Om nog even de typische moeilijk heden in dit bedrijf te belichten: voor elk artikel moet een aantal stempels gemaakt worden. Voor die schijnbaar zo onnozele bal zeven stuks. En zulke stempels zijn meesterstukjes van metaalbewerking, uiterst secuur handwerk. Wanneer dan ook na veel zoeken en experimenteren het stem pel eindelijk gebruiksklaar is, ligt daarin al een behoorlijke dosis scherpzinnigheid en toewijding. DE FABRIKANTEN MOESTEN ZELF HUN MACHINES CON STRUEREN. Om de ontworpen artikelen te kun nen maken, waren machines nodig, maar zeer speciale machines, die ner gens kant en klaar gekocht konden worden. De gebroeders van Exter stapten achter de tekentafel en ont wierpen, stieten op een onmogelijk heid en begonnen wéér. Toen er een ruw ontwerp klaar v/as, werd een Langedijker bankwer kers-firma in de arm genomen en na overleg kwamen de machines tot stand. Zo werd er een bedrijf ge sticht, waar toekomst in zit, door mensen, die helemaal geen bolle bozen in theoretisch opzicht zijn en Delft niet kennen dan van horen zeg gen en een middelbare opleiding zich door zelfstudie moesten verschaffen. HèT MATERIAAL DER TOEKOMST: PLASTIC. Maar niet alleen de productie van metalen speelgoed trok de heren van Exter aan. Zij hadden het grote materiaal der toekomst, plas tic, al spoedig ontdekt. Vaklitera tuur in drie en vier talen werd bij eengebracht, adviezen ingewonnen en rapporten bestudeerd. Zo kwa men zjj tot de overtuiging, dat er in de plastic wel iets school als materiaal voor de speelgoed-In dustrie. Als straks deze nieuwe artikelen de fabriek uitgaan, zal de fa. van Exter daarmee misschien niet de eer ste, maar wel één der eersten zijn, die dit product op de Nederlandse markt heeft gebracht. De plastic speelgoederen, die op het ogenblik en dat slechts sporadisch en zeer duur! in de handel zijn, komen vrijwel zonder uitzondering uit het buitenland. De Langedijker speelgoedfabriek is nog geen grote onderneming, zij werkt momenteel met achttien man in dit bedrijf. Maar twee jaar ge leden was er één man, die begon op een primitieve manier en de firman ten hebben al weer plannen een gro tere ruimten te betrekken. En als het materiaal straks weer overvoedilger te krijgen is de fa briek werkt op het ogenblik vrijwel uitsluitend met afval-stroken der grote blikfabrleken zullen er ook weer nieuwe ideën in nieuwe artike len omgezet worden. Industrialisatie is voor Nederland een gebiedende eis en voor de Langedijk, waar een steeds toenemend aantal werkkrachten niet In de tuinbouw opgenomen kan wor den, niet in het minst. Op één der zolder staat een partij goederen klaar'voor de verzending. Tien duizend dozen", zegt één der firmanten rustig. Maar in het haAl- gebaar, waarmee de firmant de partij aanwijst, ligt een zekere trotse vol doening. Trots op prestaties is dikwijls ge vaarlijk, maar voor de gebroeders van Exter niet. Want zij hebben wer kelijk iets gepresteerd en weten, dat er nog veel mogelijkheden wachten tot ze aangeboord zullen worden. En dat züllen ze doen en zo spelen deze duizdkunstenaars het klaar om alles te kunen zijn wat er yan hen geëist wordt, constructeur, boekhouden, te kenaar, verkoper, chemicus, fabri kant en nog een half dozijn andere functies

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3