Twee werelden - twee meningen MONICA Een nieuwe wereldoorlog op komst? Zware depressie verwacht Wij spe'en Bridge DE PAMPUS—PIRAAT door j. d. van exter Wij luisteren naar Zwitserland protesteert Me em sle oersaak van Uw Kfcewmatiek wsg. Met HEIN BULTEN de lucht in Helicoptère biedt ongekende mogelijkheden FEUILLETON Verloofd. Van Boek ioi Boek Honorarium zieken fondsartsen verhoogd VAN S/ABU EN VERRE NOORD-AMERIKA en EUROPA: daar het jonge continent, dat thans zo sterk het lot der wereld bepaalt en in vol vertrouwen en zekerheid de toekomst tegemoet ziet, hier het stokoude wereld deel, welks kijk op zaken gereser veerd en pessimistisch is gewor den en dat geen krachtig geloof meer heeft in eigen opbloei. Zo schijnt het velen te zijn. Maar deze velen kijken niet verder dan de oppervlakte. De Amerikaan is lang niet zo opti mistisch als zijn in gezelschap voorgeschreven lach, zijn „keep smiling" wil doen geloven. Hii is rijkelijk met angsten en zorgen be deeld en maakt zich van de toe komst helemaal niet zulke roos kleurige voorstellingen als men op grond van Amerika's politieke en econmische machtspositie zou ver wachten. En anderzijds zijn de haarden van pessimisme in Europa slechts twee in getal: Duitsland en Frankrijk. Juist de kleine landen zijn vol ver trouwen. En de mannelijke moed waarmee Engeland de ongunst der omstandigheden met een enorme inspanning poogt meester te wor den, spreekt juist voor het tegen deel van defaitisme. Uiteenlopende meningen over brandend probleem. KOMT ER weer oorlog? Opmerkelijk Is het verschil bij de beoordeling van dit probleem, het brandendste van alle: de vast vertrouwende Amerikaan wordt hier een uitgesproken pessimist, de Europeaan echter is ondanks de scheu ring tussen Oost en West geen politieke fatalist. Een enquete van het Gallup Instituut en het „Nationale Centrum voor Opinieonderzoek" toonde met schrikwekkende duidelijkheid de vaste overtuiging van het Ameri kaanse volk, dat een derde Wereld oorlog niet te vermijden is. Nog wel niet binnen 10 of 15 jaar, maar wel binnen een kwart eeuw, aldus 71 pet der ondervraagden. Men krijgt hier uit sterk de indruk, dat de Amerika nen, al twijfelen zij niet aan de komst van een nieuwe wereldoorlog, het voe ren van die oorlog gaarne aan de vol gende generatie willen overlaten. Dat een grote Amerikaanse stad in de volgende tien jaren aan een atoom bomaanval zal blootstaan, geloofde slechts 10 pet der ondervraagden. De meesten zeiden, dat zij niet aan het behoud van de vrede twijfelen, wan neer de uiteindelijke beslissing over oorlog voorbehouden zou blijven aan het volk in de V. S. en Rusland. In Europa vreest men wel een derde Wereldoorlog, maar men deelt geens zins de opvatting, dat hij onvermijde lijk is. Maar ook elders, behalve wel licht in Duitsland, gelooft men dat het, juist omdat men zich het gevaar van een botsing met alle verschrikke lijke, onoverzienbare gevolgen maar al te zeer bewust is, door geduldig wer ken zal lukken tot een „leven en laten leven" tussen Oost en West te komen. De Amerikaan voelt zich ondanks atoombom en V2 in de grond van zijn hart nog ver van het slagveld zij het ook ten onrechte. Voor de Europeaan staat het vast, dat zijn continent bij een derde wereldoorlog in een puinvlakte zal veranderen. Dat is misschien niet in de laatste plaats de oorzaak voor hun uiteenlopende opvattingen. Hoe denken Amerikanen en Euro peanen over de toekomst? Heeft deze generatie het econo misch beter dan de vorige? Is een derde Wereldoorlog onvermijde lijk? Komt er een crisis, nog er ger dan die van 1929? Uit de beantwoording van deze drie vragen blijkt op verrassende wijze, dat de Europeaan in het geteisterde Europa meer vertrou wen heeft in de toekomst van deze wereld dan de Amerikaan in het onbeschadigde Amerika. Crisis op komst? KOMT ER een depressie? Hierover denkt de Amerikaan midden in de hoogconjunctuur uitgesproken pessimistisch. De schrik van de cri sisjaren na 1929 zit hem nog zo in de benen, dat zijn oude, ogenschijnlijk onverwoestbare welvaartsoptimisme definitief, gebroken lijkt. De „boom" van de eerste na-oorlogs jaren heeft daarin niet het minste ver anderd. 80 pet verwachten vast en ze ker een zware depressie binnen tien jaar: 18 pet denkt binnen een jaar, 14 pet in 1949, 12 pet in 1950 en 20 pet in 1951. De zakenwereld zelf heeft iets méér vertrouwen. Het zijn de kleine man, de arbeiders: de boeren, de kleine handelaartjes, die de gevolgen van de depressie na '29 maar al te zeer aan den lijve hebben ondervonden en die het meest aan de komst van een nieu we depressie geloven. Waarschijnlijk is men in menig op zicht in Europa' beter in staat de econo mische toekomstmogelijkheden te be oordelen dan in de V.S., ook al is Ame rika de industrieel en bankier der we- eld geworden. En daarom luidt de prognose hier gunstiger. Men heeft wel iswaar de puinhopen voor ogen, die de oorlog heeft nagelaten, maar men kent beter de ontzaglijke behoefte aan allé mogelijke goederen en voorziet, dat voor lange, lange tijd de vraag het aan bod ver moet blijven overtreffen. Men kent ook beter dan in Amerika de ar beidskracht, de handigheid, de indus triële intelligentie, kortom al die grote, niet verwoeste energiebronnen van Europa, die het mogelijk zullen maken om de nu nog geïmporteerde goederen straks te betalen. Deze hulpbronnen zullen pas'ten volle actief worden, wanneer eenmaal alle puin is geruimd. Daarom hopen vele Europeanen en niet zonder reden na het barre hedèn op een betere toe komst. TWEE WERELDEN. TWEE MENIN GEN: LAAT ONS HOPEN, DAT DE BESTE BEWAARHEID WORDT. N. P. C. XLII. Een kostbaar uitkomst-kaartje. Het volgende spel moet voorgekomen zijn in een bridgepartij om nogal hoog tarief ergens buiten ons land. De kaart- verdeling was als volgt: S. h-5 H. a-h-v-b-8-5-2 R. 7-6 KI. a-2 S. v-b-10-9-8-7 S. a-6-4-2 H. 7-6-3 H. 10-9 R 10-8 R. 9-4-3 Kb 10-5 KI. v-9-4-3 S. 3 H. 4 R. a-h-v-b-5-2 KI. h-b-8-7-6 Noord opende kwetsbaar de bieding rnet 1 harten, waarop Zuid 3 ruiten, hoord 3 harten, Zuid 3 sans. Dit was Noord nog niet genoeg. Hij ging naar de azen vragen en door een misver stand kwam Noord tot een bod van 7 harten, welk bod door Oost werd ge doubleerd en toen zag Noord zijn ver gissing in: Maar misschien was er nog een kans als West uit moest komen en daarom bood Noord 7 sans-atout, die West doubleerde en Noord in een ge Prikkelde bui redoubleerde. Zuid was de sans-bieder. West moest dus uit komen. Hij had in sch. vrouw een pracht van uitkomst, maar omdat Oost de 7 harten had gedoubleerd, kwam West met harten 7 uit!!??, En zie nu eens wat dat uitkomen met harten 7 i.pl.van met sch. vrouw voor verschil maakte! Zuid maakte nu een kwetsbare groot-slam sans, gere doubleerd wat 2880 punten opleverde Komt West uit met sch. vrouw, dan gaat ditzelfde spel 6 down, wat voor O.W een winst had opgeleverd van 3400 punten (6 down kw. geredou bleerd). Alzo maar een verschil van 6280 punten. Uie harten 7 in plaats van sch. viouw was voor O.-W., gezien het vrij hoge tarief, een duur kaartje van uit komst. rïnnvright R.D.P DONDERDAG 25 SEPTEMBER HILVERSUM I, 315 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,45 Viool 8,15 Pluk de dag. "9,00 Och tendconcert. NCRV: 10.00 Leger des Heilskoor. 10,15 Morgendienst KRO 11,00 De Zonnebloem. 12,03 Lichte piano klanken. 1,20 Welk boek? -r- 1,45 Hors d'Oeuvre. NCRV: 2,40 Voor de vrouw, 3,00 Vrolijke2 klanken bij de thee. 3.30 Vierhandig pianospel. 4,00 Bijbel lezing. 4,45 Radio-cembalo-gez^Jschap 5,45 Marinierskapel 7,15 Hoe staat t in Indië? 8,15 Fluit. 9,00 Avond- melodieën. 9,30 De vaart der volken 9,50 Met band en plaat11 00 Licht klassiek avondconcert. HILVERSUM II, 415 mgeeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7,30 Charles Ernesco en sextet. 8,45 Wer ken van Dvorak en Rachmaninoff, 9,15 Morgenwijding 9,35 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 11,09 Fiancesca da Remini- (Tsajkofski). 11,20 Lyra Trio. 12,00 Richard Boer, piano 1,15 Metropoleorkest. 2,00 Modepraatje -- 2,20 Orgelconcert 3,00 Voor zieken en gezonden. 4,05 Reprises. 5,00 Ka- eidoscoop. 5,30 Pierre Palla. 6,30 Skymasters. 7,30 Les gars de Paris. 8,15 Radio-Philharmonisch orkest. 10,25 In de schijnwerper. 11,45 Suite voor strijkorkest. Naar wij van doorgaans goed in gelichte zijde vernemen zou de Zwitserse voetbalploeg, die van Nederland met 62 verloor, ge protesteerd hebben bij de FIFA, omdat zich onder de Nederlan ders enkele goochelaars en jong leurs bevonden zouden hebben, die zich verborgen achter namen als Rijvers, Wilkes, Lenstra en anderen. Corrodi, de Zwitserse doelwachter, moet verklaard heb ben, dat de Hollanders met zwar-, te kunst werkten, want bij 3 van de 6 doelpunten heeft hij hele maal geen bal gezien en ontdekte hij het leer pas toen het in het net lag. Het wantrouwen dei- Zwitsers wordt nog versterkt door het feit, dat Kraak een kwartier na het begin plotseling een bal in de handen hield, waar in geen lucht meer zat.... Dat kan. Met dat luttele beetje Kru-. schen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende orga nen; 't bloed gaat weer sneller stro men; onzuiverheden, die zich nu vast zetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen in aan tal af; elke dag voelt ge U méér mon ter en opgewekt, na een dag van wel dadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeltng). EEN GROOT ECONOMISCH NUT. (Van onze Haagse redacteur) Wij hadden niet gedacht, dat wij ten huidigen dage nog eens met ech te, intense belangstelling een vlieg- demonstratie zouden bijwonen en beleven, en toch was dat blijkbaar dom, want de evoluties op aviatisch gebied staan toch heus niet stil. Wat wij dezer dagen op het Rijs- wijkse „Ypenburg" ervoeren was eigenlijk nog niet zo iets schok kends, maar toch voor de Neder lander allerinteressantst, want wie van ons heeft een hefschroefvlieg- tuig, een z.g. helicoptère „in leven de lijve" zien fladderen? Om maar niet te vragen of u er al eens een tochtje mee hebt gemaakt Welnu, wij hadden het geluk, bij een persbezoek aan de Sikorsky S 51, die de grote attractie zal zijn ter gelegen heid van de komende vliegfeesten op het Rijswijkse Ypenburg Zaterdag 26 en Zondag 27 dezer tot de twaalf uitverkorenen te behoren, die bij lo ting werden aangewezen om een reisje door het luchtruim te maken met het wonderding. Want bijna spookachtig is de verschijning der helicoptère, met haar vervaarlijke molenwieken, die op verbluffende wijze de dikke romp van de grond rechtstandig omhoog trekken, haar als een kolossale vuurvlieg doen stilstaan in de lucht, één of tien of honderd meter boven de bodem, om plotseling vooruit te schieten, maar ook achteruit of zijwaarts. Men krijgt 'n impressie, alsof een griezelig-grote. voorwereldlijke schorpioen als lucht monster uit de nacht der tijden is ïer- rezen. 1 j 1 1 iff j «ÉN De herfst heeft nu dan toch eindelijk zijn intrede definitief gedaan. De zeilsportliefhebbers kijken met weemoed naar hun bootje, waarmede zij zo'n onvergetelijke zomer hebben gehad. Toch is het 'n echte mensenvriend, want haar werking maakt juist mo gelijk datgene te doen, wat de ge wone vliegtuigen niet vermogen: redden van schipbreukelingen, dus het bereiken van verongelukten op overigens ontoegankelijke plaatsen, opheffen van isolement dergenen, die b.v. door sneeuw en ijs onbereikbaar zijn geworden (Wadden-eilanden, Urk!). Doch haar njogelijkheden gaan véél en véél verder, behelzen groot econo misch nut. De bedrijfsleider der Stich ting Hefschroefvliegtuigen, de heer E. C. Senger, zette tegenover ons uit een, dat de helicoptère b.v. uitstekende diensten kan bewijzen aan de land bouw, o.a. door schatting van de oogst beter mogelijk te maken, voor bestui ving, bezaaien, bemesten. Reeds wer den proeven voor het departement van Landbouw genomen! Voorts kan het hefschroefvliegtuig dienen voor post- doeleinden, voor verkeer en waterstaat (het ook in stormweer aan boord bren gen van loodsenvoor bebakening bij ijsgang en dreigende overstromingen, voor leger en marine, zelfs ten bate der visserij en nog veel meer. De ministeries van Oorlog en Marine, van Verkeer en Waterstaat en Scheep vaart, van Landbouw, de Rijkslucht vaartdienst, P.T.T., de K.L.M., de Spoorwegen en de Diepen Vliegtuig fabriek zijn reeds geïnteresseerd. Er is verschil tussen een helicoptère en een autogiro (er zijn trouwens vele typen). Laat-tgenoemde wordt aange dreven door eeft normale voorwaartse schroef, terwijl de wieken vervangers der vleugels zijn, doch de helicoptère bezit slechts de stelbare hef- wleken, die tevens de voortbeweging veroorzaken. Om richting te kunnen houden, draait aan de puntige staart een dwars geplaatst schroefje, om te voorkomen, dat de romp zou gaan mee ronddraaien. Het opstijgen gaat heel geleidelijk, wel onder daverend motorgeronk, maar de sensatie begint bij het plotse ling voorwaarts schieten. De neus duikt als 'n nijdige wesp omlaag, men vreest 'n ogenblik tegen de grond te worden verpletterd, maar dan wordt alles nor maal en zit men als in de tram. En gelijk aan een Jules Verne-fantasie zakt men tenslotte weer naar moeder Aar de, rechtstandig en zeer zacht. EEN WONDER VAN TECHNIEK. Wonderlijk, die moderne techniek! In Amei-ika worden reeds enkele lijntjes geëxploiteerd; men kan inderdaad van alles met dit spookvliegtuigje doen, lat een kruissnelheid van 80 mijl heeft en ruim 4000 meter stijgen kan, 106 liter benzine verbruikt en een actieradius bezit van 418 km. Het maximum mee te nemen gewicht bedraagt 2263 kg; de motor bezit 0 pk. De totale lengte bedraagt 17,35 m en de hoogte 3.94 m. Hein Bulten, e de helicoptère be stuurt, caramboleert ermee dat het een lieve lust is om te zien en hij zal bij de demonstraties, welke met zijn nog ongedoopt hemelwonder tijdens de vliegfeesten gegeven worden (redden van drenkelingen, vervoeren van post) ongetwijfeld aller bewondering gaande maken. NAAR HET ENGELb VAN BERTA RUCK DOOR: J. JUKISSEN 85. Ja, nog even. Dat was het enige, wat ik verlangde, en ook dat mijn hart niet 50 mocht bonzen, en ik mij niet zo zwak en duizelig mocht voelen! .„Hier jongen!" dit tegen een kran tenjongen. die juist voorbij kwam met een pak vroege ayondedities. „Mag ik misschien even iets nakij ken?" Hij vouwde de courant open, en ter wijl zijn ogen gevestigd warenop de inhoud er van, had ik gelegenheid hem nog eens voor het laatst gade te slaan. Daarop volgden de verrassingen el kaar op. Ik zag. dat hij verbleekte, geheel op gewonden was. Daarop keek hij weer op, vastbesloten, naar 't mij toescheen. Hij stopte de courant in zijn zak en bleef nog een ogenblik als in gedach ten verzonken staan. Daarop bestelde hij de koffie af. „Ik heb geen tijd meer", zei hij. Toen stond hij op, om zijn hoed van de kap stok te nemen. „Zo gauw al? O, zo gauw al? Wat stond er in die courant? Waarom had hij geen tijd meer? Het leek mij nog maar enkele minuten, sedert ik hem de deur had opengedaan van mijn flat, en nu moest hij al weg! En zo gehaast! Waarom zou het wezen? Maar wat deed dat er toe? Wat wel nodig Was, was dat ik, als officiers dochter, mijn kalmte zou bewaren en niet zou tonen, wat er in mij omging. Ik stak dus mijn hand uit, toen hij zich omkeerde, nadat hij, voor onze lunch betaald had. Ik moest het eerst 't afscheidswoord zeggen. „Nu. dag meneer Waters". Hij scheen het niet te horen. „Juffrouw Trant, ik ben verplicht om dadelijk even naar mijn kantoor te gaan". „O, ja?" (Dat klonk heel goed, vond ik). Dan zullen we hier dus afscheid nemén." Afgepast, op de oude. bevelende toon van vroeger, klonk het: „Neen, als *t u hetzelfde is, zou ik graag wil len dat u meeging daarheen". Met hem meegaan? Even later zat ik naast hem in een la:S, meer verbaasd dan ooit. wat dit nu weer te beduiden zou hebben. Hij 1 zei niets. Hij scheen verdiept in de courant, die hij nu weer uit zijn zak had gehaald. Het was natuurlijk voor zaken, maar waarom moest ik met hem mee? Aan het postkantoor liet hij de taxi even stilhouden, sprong er uit, liep naar de telefoon en kwam een ogen blik later terug. „Zo gauw mogelijk naar de kanto ren van de Near Oriental Scheeps agentuur in Leadenhall Street", zei hij. HOOFDSTUK XXVIII. Op het kantoor scheen alles nog bij het oude te zijn. Het eerste wat ik zag was meneer Dundonald. Hij ont moette ons juist voor de deur van de kamer van de chef en na voor mij ge bogen te hebben, zo diep als hij maar kon, deelde hij meneer Waters op ge dempte tooji iets mede. „Ik weet het, maar ik heb er nu geen tijd voor. Straks, als meneer Albert. Waters komt; ik heb om hem getele foneerd. Stuur de bode binnen, zodra ik bel", Darop opende hij de deur nar zijn kamer. Daar zag het er ook alles uit, als op die eerste middag: Het donkerrode kleed, de mahoniehouten pendule op de schoorsteenmantel, zijn grote les senaar, zijn bureaustoel en die andere grote groenlederen armstoel, waarin hij mij die zelfde eerste middag ver zocht had plaats te nemen. Hij wees hem mij nu weer aan. „Gaat u daar zitten, als je blieft". Ik ging zitten en sloeg hem gade, terwijl hij haastig enige telegramfor mulieren invulde. Toen strekte hij zijn hand uit naar de electrische bellen op zijn lessenaar, en Harold verscheen in de post van de deur. Hij kwam naar de Baas toe en nam de formulieren aan, die deze in tweeën verdeeld had. Deze moeten dadelijk verzonden wor den, en die moeten in orde gemaakt volgens onze code". „Ja meneer". Ik begon mij hoe langer hoe meer te verbazen. Als er zoveel haast bij die zaak was, waarom liet hij meneer Dundonald dan wachten? En wat had ik er mee te maken? Waarom moest ik hier wezen? Wij waren weer alleen. Hij keek even naar de klok, toen draaide hij zich om met zijn stoel en keek mij aan. Hij sprak met de grootst moge lijke beleefdheid. „Nu, juffrouw Trant. Ik denk. dat u wel benieuwd is. waar het toch om gaat op dit ogenblik. Ik bedoel niet alleen, waarom ik u hierheen mee nam, maar ook wat betreft onze hele overeenkomst." Ci'ordt vervolgd Kortgeleden verscheen bij de Uit geverij v.h. C. de Boer Jr. te Den Helder een boek, dat vooral in de kringen, die tot de voormalige Bin nenlandse Strijdkrachten behoorden, bijzondere aandacht zal trekken. Het boek is, dunkt ons, dan ook voorna melijk voor deze mensen bedoeld, daar het teruggrijpt naar de dagen van '40 '45, toen land en volk gebukt gingen onder de medogenloze laars van de bezetter. Onder de titel: „De mannen van Overste Wastenecker" gaat dit werk in zee. De Overste heeft het van een waardig en waarderend voorwoord voorzien, dat eindigt met de volgende woorden: „Vrouwen en Mannen van Gewest 11. Het moet er toch bij mij uit: ik dank U voor zo onzegbaar veel, dat Gij gedaan hebt." Wij wisten dat reeds, doch worden bij het doorlezen van dit boek er tel kens weer opnieuw aan herinnerd hoe moeitevol, hoe gevaarvol het werk van de mannen en vrouwen van de B.S. was. Het begint met „Het einde", waarin men herinnerd wordt aan het rampzalige uur van de capitulatie van Nederland na de even rampzalige moordaanslag op Rotterdam. In het kort wordt de groei van het werk der ondergrondse verzetsgroepen geschetst om dan in tal van hoofd stukken stil te staan bij de geschie denis en de verrichtingen der B.S. voornamelijk in Noord-Holland, die na Dolle Dinsdag werd opgericht. Het was een aardige gedachte van de samenstellers van het boek, die werkten onder leiding van dr. G. N. Honig te Koog aan de Zaan, om het werk met een zeer groot aantal ge tekende portretten en tekeningen van dierbare plekken te doen verluchten. Wij zijn er zeker van, dat elk voor malig lid _der Binnenlandse Strijd krachten dit boek in bezit zal willen hebben, omdat het mede de herinne ring aan een zware, maar in bepaalde opzichten toch ook mooie tijd, waarin het edelste in de mens werd ingezet tegen het laagste, levend zal blijven houden. Het boek is niet in de handel, doch voor de prijs van f5,bij genoemde uitgeverij verkrijgbaar. W. K. In afwachting van de wijziging van de Ziekenfondswet wordt voor 1947 en 1948 het honorarium voor de zieken fondstandartsen voor de z.g. eerste hulp verhoogd van 35 tot 50 cent per ziel per jaar. Voor het vegen van schoorstenen zijn bepaalde maximumtarieven vast gesteld. Dus geen zwarte prijzen voor zwart werk. Amsterdam gaat bij twee Rijksinstellingen maar eventjes 20 millioen lenen. Het voelt zich dus weer milioenenstad. Vele der dorpen in Louisana, die door een vloedgolf werden overstroomd, zijn onbewoonbaar geworden door de tal loze giftige slangen, die zijn aange spoeld. Geef ons de coloradokever dan maar. In de omstreken van Ro me hebben Italiaanse boeren enkele honderden hectaren land bezet. Zij werden voorafgegaan door vlaggen en muziek. Ter aanbeveling voor de der de wereldoorlog. Amerikaanse geleerden hebben uitgevonden, waar door atoombommen op verre afstand tot ontploffing worden gebracht. Als dat maar niet boven onze hoofden ge beurt. In Wormerveer overweegt men een verhoging van de gasprijzen, waardoor een nieuwe druk op de ver bruikers wordt gelegd. In Hoorn heeft men de druk van het gas zelf ver hoogd. Dit laatste lijkt ons beter. De boeren aan de Peelrand heb ben hun vee de wijde Peelvlakte in gestuurd. waar de koeien thans kau wen op het taaie buntgras, waar men tijdens de oorlog surrogaatbezems van maakte. Daar zullen ze niet vet van worden en wij ook niet! In Amsterdam is een 31-jarige fabrikant gearresteerd wegens zwendel met Amerikaanse soepen. Het schijnt, dat zijn zaakje aardig in de soep is gelo pen. De zeven glasfabrieken die op het ogenblik in België in werking zijn, produceren maandelijk drie mil lioen vierkante meter glas. België zal weldra in een glazen huis wonen. De Zweedse regering heeft het plan perziken te gaan telen aan de Noordpool. Aanstonds fokken de boe ren in de Beemster ijsberen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 5