Sterke staaltjes van hypnose I EEN TWEEDE „NEGERHUT VAN OOM TOM" De Zomer van 1868 geëvenaard Zomerdroogte een ramp voor West-Europa M edogenloos geschrift van Sinclair Lewis Wat te doen met oud brood Nieuw hogedrukgebied op komst Marktoverzicht Purmerend Wili U van het roken of het drinken af? Boeren slachtoffer van eigen fatsoen? it Clinge Doorenbos 40 jaar op de planken Dominé lijdt schipbreuk aan\ Motie van de Hors d'Oe V. Sinclair Lewis, de Amerikaanse Nobelprijswinnaar, heeft een nieuw boek het licht doen zien, dat niet alleen de gemoederen in Amerika in beroering heeft gebracht, doch waarbij de gehele wereld is betrok ken. Artistiek bezien is het nieuwe boek, dat onder de titel „Kings- blood Royal" bij Random House verscheen, een van Lewis' zwakste werken, maar het thema staat zo in het brandpunt der algemene be langstelling, dat men thans reeds van een tweede „Negerhut van Oom Tom" spreekt: de nieuwe roman behandelt het negervraagstuk. ALLES VERBLEEKT Over het negerprobleem is in de laat ste tijd veel geschreven, maar alle boe ken zijn naast „Kingsblood Royal" lau we, bloedeloze geschriften. Deze roman is met zo'n verbittering, geschreven en zo openhartig, dat men het gerust een der gedurfdste politieke pamfletten van deze eeuw kan noemen. Het is een voudig niet te negeren, 't dwingt iedere lezer zijn standpunt te bepalen. Voor hen die voor de rechten der negers strijden, is het een nieuwe bron van geestdrift, maar aan de andere kant zal het de strijd der tegenstanders verbit terder en stoutmoediger maken, omdat zij van oordeel zijn, dat Amerika haar positie van grote mogendheid zou ver liezen, indien het ten opzichte van het negervraagstuk zou toegeven. In de laatste tijd hebben wij allen over de onrechtvaardigheden en wreed heden gehoord, die de negers in de Zuidelijke staten het oude slaven- gebied moesten verduren. Maar daar over spreekt Lewis in zijn laatste boek niet. Zijn milieu is de stad Grand Repu blic in Minnesota, een typische, middel grote industriestad in het Midden-Wes ten, hetzelfde decor dat Lewis voor zijn beroemde roman „Babbit" heeft ge bruikt. Hij wil namelijk in zijn boek aantonen, hoe de rassenhaat de Ameri kaanse steden van tweede en derde grootte beïnvloedt en voor welke con sequenties hun bewoners worden ge steld. HET ZWARTE PENSEEL De hoofdfiguur is de vlotte, slank- gebouwde kapitein Neil Kingsblood, die gewond uit de oorlog is gekomen. Hij is gelukkig getrouwd, heeft een goede positie aan een bank en hij is op weg om een van de notabelen van de stad te worden. Hij is er zich niet van be wust, dat hij niet de „blankste der blan ken" is en ofschoon humaan en liberaal denkend deelt hij de algemene rassen haat, die in zijn kringen gebruikelijk is. Hij ziet de negers als kinderen en wil ze dienovereenkomstig zien behandeld, hetgeen dus inhoudt, dat hun slechts beperkte rechten worden toegekend. Heel toevallig ontdekt hij bij het op- Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Zijn wij, Nederlanders, de honger winter van '44-'45 nu al vergeten? Men zou het bijna denken, wanneer men op de vuilnis-emmers en schillenkarren de sneden brood en zelfs hele broden ziet liggen. De eerste raad, c.e wij de huisvrou wen in verband daarmee kunnen geven is: koop niet meer brood, dan u dage lijks nodig hebt. En ten tweede: resten brood behoeft u nooit weg te gooien, want u kunt er allerlei smakelijke ge rechten van maken. Oud brood is droog en op zichzelf niet appetijtelijk, maar wanneer het in een of ander gerecht is verwerkt, kan men daar niets meer van hespeuren. Wij sparen dan geld èn voedsel. Voedsel, waarnaar in menig ander land, waar nü nog schaarste heerst, zo vurig wordt verlangd! Wij doen u hier enkele mogelijk heden aan de hand; uw eigen fantasie zal u dan stellig nog aan andere varia ties kunnen helpen. Broodpannekoek: 200 g oud brood, 4 dl melk en/of water, 2 eetlepels bloem, zout, kaneel, margarine (vet De melk en/of het water aan de kook brengen, het brood er in laten weken en fijn wrijven. De bloem en kaneel er doorheen mengen. Van dit beslag in de hete margarine (vet) een pannekoek bakken. De pannekoek met suiker of jam geven. Broodgehakt: 150 g oud brood, l'/s dl melk en/of water, 1 gesnipperde ui, 100 g gerookte vis of visfilets, zout, paneermeel of bloem, margarine. Het brood in de vloeistof brokkelen, laten weken en fijnwrijven, de vis, 7e ui, het zout en de kruiden toevoegen. Van de massa 4 balletjes vormen, deze door het paneermeel of de bloem wen telen en in de koekenpan aan alle kan ten bruin bakken. Broodtaart: 400 g oud brood, 4 eetlepels jam of vruchtenmoes, 4 eetlepels water, '/i li ter custardvla. Het brood snijden. De jam (het vruchtenmoes) met water verdunnen. Op een bord 4 sneedjes in een vierkant leggen, met de verdunde jam (vruch tenmoes bevochtigen en met een laagje custardvla bedekken. Hierop weer sneedjes brood leggen en deze met jam bevochtigen. Net zolang door gaan, tot het brood op is. De bovenste lrag r~ custardvla zijn. .^aart" nog met wat ja" stellen van zijn stamboom, dat in de familie van zijn moeder in de 18de eeuw een volbloed neger voorkomt. Wat moet hij dr i? Voor hem gaat een wereld in rook op. Hij is weliswaar slechts 1/32 neger, maar men dient te bedenken, dat in de Verenigde Staten ook de kleinste „streek met het zwarte penseel" voldoende is, om voor de voe ten van een mens een niet meer te overbruggen afgrond te doen gapen. Zijn eerste gedachte is alles te ver zwijgen. Niemand weet immers iets van deze zwarte misdaad, maar wel beziet hij nu zelf het negervraagstuk met an dere ogen. Hij voelt de drang in zich opkomen om de negers beter te leren kennen. Hij wil leren begrijpen, waar om er zo veel vooroordelen tegen dit ras zijn. Hij vindt een oneindige variatie van typen en toch zijn deze negers meestal niet anders dan de meeste blanken. Ja, Kingsblood ontmoet zelf negers onder zijn nieuwe kennissen, die zeker even „wit" zijn als hij, maar die nu eenmaal tot zwarten en daarmee tot paria's zijn gestempeld. Dan ontwaakt in hem het verlangen niet alleen tegenover zijn negervrien den maar aan alle mensen te bekennen: „Ook ik heb negerbloed in mijn ade ren". Hij moet voor zichzelf een harde strijd uitvechten, want hij weet, wat deze bekentenis voor hem zelf, maar ook voor zijn vrouw en kleine dochter zal betekenen. Maar tijdens een lunch in zijn club komt het critieke ogenblik, dat hij niet langer kan zwijgen. Een zelfgenoegzame Amerikaan stelt dusdanig cynisch en koelbloedig een algehele opruiming van negers voor, dat Neil niet langer wil zwijgen. „Ik schaam mij, dat ik zo lang heb stil ge zeten, zonder deze rede te onderbreken, want ook in mijn aderen vloeit het bloed, dat men „negerbloed" wenst te noemen EEN UITGESTOTENE En dan begint de lawine te rollen, die Neil reeds heeft voorzien. Hij moet zijn positie aan de bank opgeven en hij moet zien met kleine, onbeduidende zaakjes in zijn onderhoud te voorzien. Al zijn vrienden en kennissen laten hem tenslotte in de steek en zijn vrouw en dochtertje leven volkomen geïso leerd in hun kleine huis. Ook dit laat ste toevluchtsoord dreigt men hem af te nemen, omdat hij nu eigenlijk in het negerkwartier moet wonen. Met scherpe etsnaald heeft Sinclair Lewis deze sluipende campagne tegen Neil in vlammende letters neergegrift en duizenden Amerikanen moeten na „Kingblood Royal" uitroepen: „Zijn wij werkelijk zo wreed, handelen wij wer kelijk zo onrechtvaardig?" Het boek van Lewis, dat met een dramatisch hoofdstuk eindigt als Kingsblood en zijn vrouw, die vol komen zijn partij heeft gekozen, door de politie worden gearresteerd, omdat hij zich met wapengeweld tegen de verdrijving uit zijn huis heeft verzet, is een eenzijdige ro man geworden. De schrijver heeft voor de volle honderd procent de kant der negers gekozen. Maar deze eenzijdigheid is tevens de grote kracht van dit boek, want het is een meedogenloos geschrift van een openbaar aanklager geworden. De „Literary Guild" heeft „Kingsblood Royal" tot „boe' van de maand" geproclameerd, maar dit jongste Lewis-product is slechts de ouver ture tot een strijd, die lang en bloe dig zal zijn.... Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de Afd. Mariniers te Volkel (N.-B.). De Prins bij aankomst in het kamp. (Weeroverzicht, medegedeeld door het KNMI te De Bilt) Zaterdag kwam er een einde aan een periode van grote warmte, door de inval van koelere lucht over de Golf van Biscaye. Tot die dag was de temperatuur ver boven normaal geweest. De maxima kwa men nog verschillende malen bo ven de 25 graden, soms zelfs boven de 30 graden. De Bilt had in de eerste 20 dagen van September nog 10 zomerse dagen. Het totale aan tal zomerse dagen kwam daardoor op 62, waardoor het jaar 1947 tot nu toe, voor zover het aantal zo merse dagen betreft, gelijk staat met 1868. Overtroffen is deze be roemde zomer dus niet. Tweemaal in September kwam de maximumtemperatuur in De Bilt nog boven 30 graden, het aantal tropische dagen daarmee op 19 brengend. Ook de nachtelijke minimumtemperaturen waren soms bijzonder hoog en la gen enkele malen in de buurt van de normale temperatuur voor de maand. Juli. Door de hoge maxima èn mini-, ma steeg ook het 24-uursgemiddelde van de temperatuur tot zeer hoge waarden. De Bilt had zelfs twee dagen met een gemiddelde temperatuur van niet minder dan 9 graden boven nor maal. Over de eerste 20 dagen geno men bereikte het etmaalgemiddelde van de temperatuur een waarde van 20 graden, hetgeen niet minder dan 4,1 graad boven normaal is. De gemid delde maximumtemperatuur over de zelfde periode bracht het tot 26.7 gra den. Inmiddels passeerde Zondag een nieuw koudefront, ditmaal van de oceaan, ons land. De frontpassage ging met uitgebreide regenval gepaard, al lopen de afgetapte hoeveelheden nog al uiteen. Zo had Groningen 13 mm„ De Bilt 20 mm. en Eindhoven 35 mm. In Vlissingen daarentegen viel slechts een halve mm. Achter het front begon de luchtdruk buitengewoon snel te stijgen, waardoor zich een uitgebreid gebied van hoge luchtdruk vormde boven het zeegebied Westelijk van de Golf van Biscaye, dat zich uitstrekt naar de Azoren en het Zuidelijk ge deelte van de Noordzee. In de kern steeg de luchtdruk tot bijna 1040 mil libar (780 millimeter). Langs de Nrd- zijde van dit maximum trok een nieuwe zeer actieve depressie, die in het zeegebied nabij Schotland storm veroorzaakt. De invloed van deze sto ring zal zich ook in Zuidelijke rich ting uitbreiden. Verder weg nadert op de oceaan echter op vrij Noordelijke breedte een nieuw belangrijk hogedrukge- bied. Het weer blijft dus nog enigs zins wisselend van karakter, waar bij over het algemeen maar weinig regen zal vallen. De temperatuur is minder hoog dan vorige week, doch komt nog niet onder de nor male waarde, welke nu inmiddels ook nog maar ongeveer 13 graden bedraagt. 23 September 1947. Het wordt op de markt met de handel er niet beter op; de kooplust schijnt steeds minder te wor den, het is. nog te vroeg om het vee op stal te zetten en gras is er maar heel weinig Bijvoederen kost te veel, en het is dan ook om die reden wel begrijpe lijk, dat het met de markt in verse melk koeien zeer traag was. De verhoging van .de melkprijs heeft daar tot heden nog geen verbetering in gebracht. Ook de handel in geldekoeien was stug. Het overhevelen gaat niet zo gemak kelijk nu er geen vrije levering is en de bonnen blijven op de prijs van 4 cent vrij goed. Voor het jonge vee, zoals pinken en graskalveren, is in 't geheel geen animo. Op de wolveemarkt was het ook stiller. Alleen goede vette schapen werden nog wel gezocht De lammeren deden het ook niet zo goed. Deze komen grotendeels bij de BW terecht en hiervan zouden een 400 stuks uitgeleverd worden naar België. Op de bokken- en geitenmarkt ook eer- stille boel; een enkele goede vette geit kemt nog wel boven de f 100,—maar dit zijn dan ook enkelingen. Op de biggenmarkt gaat het ook nog maar stèeds bergafwaarts met de prijzen; er is te korte vraag daar voor Met de paarden is he niet veel beter, daar blijft het ook maar een stugge be weging. Niet alleen met de paarden, maar ook voor de veulens is geen liefhebberij. Was het nog altijd een vaste beweging op de pluimveemarkt, ook heden waren daar de prijzen iets lager, vooral voor de jonge haantjes, daarvan het aanbod wel wat groot was voor een willige stemming1. Doktoren weinig enthousiast In de lente van 1943 bracht een Amerikaanse destroyer bij de kust van Delaware een Duitse onder zeeër tot zinken. Als door een wonder kregen de Amerikanen de kapitein in handen. Hoge Ameri kaanse marine-autoriteiten die in lichtingen, welke alleen door 'n duikboot-commandant kon geven, nodig hadden, wreven zich in hun handen. Maar de Duitse kapitein wou niet praten. Maar willen of niet, hij moest Howard Klein, een van Amèrika's bekendste hypnotiseurs vóór hij dienst nam in het leger, knapte dit zaakje op. Rustig praatte hij met de Duitse officier. Hij heeft feitelijk niets meer gezegd dan „U is erg moe, probeer te slapen, adem diep, adem diep.... Bin nen drie minuten was de Duitser on der hypnose en kon het verhoor be ginnen. Klein kon gaan, maar moest terugkomen, daar de officier begon bij te komen. Na het verhoor verklaarde de Duit ser grimmig „Er zijn nu geen gehei men meer". EEN NIEUW TYPE. Howard Klein is een nieuw type '.on hypnotiseur. Hypnotiseurs zijn reads zo oud als de wereld en varié- i'. m-iigten on lei hen maakten dwa zen van hun slachtoffers. Klein heeft dit nooit gedaan, maar het verschijn sel zeer nauwgezet bestudeerd en hij is ervan overtuigd, dat indien psycholo gen hypnose leren gebruiken, zij hun patiënten beter zullen kunnen helpen. Klein gaf verschillende verbazing wekkende staaltjes. Op 4 October 1941 veroorzaakte hij een internationale sensatie door te bewijzen dat luiste raars via de radio gehypnotiseerd kun nen worden. Een Engelsman haal de daarna voor de televisie uitzen dingen van de B.B.C. hetzelfde uit, met het gevolg, dat er een regel werd uitgevaardigd waarbij het hypnoti seurs verboden is voor de Engelse ra dio op te treden. Klein gelooft niet wat velen aannemen dat hypnose 'n gevolg zou zijn van 'n zekere kracht in de ogen, maar hij is er wel van over tuigd, dat de hypnotiseur niet slechts 't .gedacht-, doch ook 't gevoelsle ven van de patiënt volkomen be heerst. Experimenten wezen uit, dat het gehoor van een gehypnotiseerde zo scherp kan worden gemaakt, dat hij een speld op 35 meter afstand kan horen vallen. Maar Klein haalde ook andere grie- :>lige dingen uit. Hij maakte in „de hand van een gehypnotiseerde twee kleine, bloedende wondjes en beval zijn slachtoffer dan de bloedtoevoer Ogenblikkelijk hield dan die wond naar een der wondjes stop te zetten, met bloeden op. MEDISCHE KANSEN. Ook voor de medische wereld kan hypnose van groot nut zijn. Een 17- jarige jongen, zo bijziende, dat hij slechts de bovenste rij der letterkaart kon lezen, werd door Klein genezen. Hij bracht de jongen onder hypnose en vertelde dat de kaart dichter bij kwam en de jongen kon dan alles le zen. Doordat vaak te herhalen wer den de oogspieren van de knaap zo geoefend, dat zijn bijziendheid ver dween. Volgens deze crack op dit griezeli ge gebied is ieder gevoelig voor hyp nose al zijn er mensen bij wie de angst zich te laten gaan remmend werkt. De gemakkelijkste slachtoffers zijn volgens Klein mensen met zorgen. In de regel kan men niet tegen zijn wil gehypnotiseerd worden. Op deze re gel zijn echter uitzonderingen. Wel hebben de onderzoekingen van Klein aangetoond, dat niemand, zelfs niet on der hypnose, iets zal doen wat tegen zijn gewoonte of moraalleer is. Een zaken man weigerde een blanco cheque te tekenen en een meisje, dat gezegd werd uit 't raam van een derde verdieping te springen, deed dit niet. WILT U VAN HET ROKEN AF? Tot slot een toekomstfantasie van Klein. Als u straks va., het roken of drinken af wilt, zal uw dokter met hypnose dat weten klaar te spelen. Stotteren en schele kinderen zullen sp deze wijze genezen kunnen worden. Slapeloosheid zal uit de wereld zijn e:i Uw kiezen worden zonder verdo vingen pijnloos getrokken. Alleen de doktoren en psychiaters voelen nog niets voor deze genees middelen. Even duren zal het dus rog wel Ir. H. D. LOUWES: (Van onze Haagse redacteur). In de komende winter zullen wij bespeuren hoezeer de droog te van deze zomer rampzalig in haar gevolgen zal zijn voor geheel West-Europa. Wij zien het al aan het afslachten van het vee, iets wat niet alleen bij ons, maar eveneens in de omringende landen gebeurt. Er is geen ruw-voer en er zijn geen koeken en dit alles kan niet aangevoerd worden ook. Wij zullen het voelen, óf in de rantsoenen óf in de deviezen. Nu reeds ligt er een druk op de eco nomie van vele landen. Men zoekt koortsachtig naar een oplossing van het vraagstuk der hongeren de koeien, maar of die gevonden kan wordenZo ongeveer sprak ir. H. I). Louwes, voorzit ter van de Stichting van de Land bouw, die zijn bezorgdheid niet on der stoelen of banken stak. Hij kon met gezag spreken, want hij was juist teruggekeerd uit Genève, waar hij een vergadering van de In ternational Federation of Agricultural Producers had bijgewoond, terwijl er tegelijkertijd een vergadering van de Food and Agriculture Organisation van de U.N.O. werd gehouden ter op richting van de World Food Board, zodat hij in contact was geweest met leidende figuren uit de landbouw van de gehele wereld. Deze World Food Board zal het lichaam moeten worden, aldus vertel de ons de heer Louwes, tot regeling van de prijzen en voorraden der voor naamste soorten voedsel. Dat gaat niet hals over kop, want een derge lijke instelling kan pas met enig ge zag optreden als de onderscheidene regeringen bereid zijn een deel van haar souvereine rechten prijs te geven. En zover is het nog niet. Hebben wij hier dan niet te doen met een doodgeboren kindje? Toch niet. Om een voorbeeld te noemen: de Stichting van de Land bouw heeft via het Nederlands F.A.O.-comité bij de F.A.O. gepleit voor een bevordering van weerkun dige waarnemingen om zo te komen tot weersvoorspellingen op zeer lange termijn. Kan dat, dan kunnen de ge Nel Oosthout, de bekende actrice, die in Engeland een geweldig suc ces boekte met haar „eenmansto- neel" is weer in ons land terugge keerd. Hier wisselt zij haar laatste Engelse geld in. volgen van droogte-rampen als die van deze zomer min of meer opgevan gen worden door een verstandige prijsbeheersing en bevoorradingspoli- tiek. Op die wijze kan Jozefs uitleg van Pharao's droom van de 7 dikke en de zeven schrale korenaren nuchtere werkelijkheid worden. En, om een an der voorbeeld aan te halen, van hoe veel belang zijn niet de onderzoekin gen van het Internationaal Landbouw- instituut te Rome, dat nu onder aus piciën van de F.A.O. werkt. Ongetwijfeld, merkten wij op, maar zijn dat eigenlijk geen bijzaken? De taak, waarvoor F.A.O. en I.F.A.P. zijn gesteld, antwoordde de heer Louwes glimlachend, is wel zeer zwaar. En alle voorwaarden voor de vervulling er van zijn nog niet aan wezig. Is het dan niet beter alvast met de kleine dingen te beginnen in plaats van een mislukking te riskeren 'om dan het kind met het badwater te moeten weggooien? Een andere vraag: is de wereld voedselsituatie er al op vooruitgegaan sinds het einde van de oorlog? In Frankrijk een halve oogst. Neen en dat komt, doordat de, oogsten 1947 zo gering zijn. In Frank rijk bijv. schat men de opbrengst op 40 50% van normaal. Daar zal men de gevolgen nog veel sterker aanvoe len dan hier te lande, omdat er niet zulk een krachtige landbouwpolitiek wordt gevoerd. Dat kan daar niet, want het regeringsapparaat ont breekt en er is geen straf georgani seerde landbouw, die de overheid steunt. Daardoor hebben de boeren de neiging het graan aan de varkens en de kippen te voeren, waardoor zij voor hun producten (op de zwarte markt) be tére prijzen maken. Dat drijft niet al leen de levensstandaard omhoog, maar doet bovendien 75 pet. van de calori sche waarde van het voedsel teloor gaan, want graan, geconsumeerd in de vorm van graan is vier maal zoveel waard als graan, omgezet in vlees of eieren. In Nederland komt dat nauwe lijks voor, omdat de graandistributie en de veeprijzen hier goed beheerst worden en ook omdat de georganiseer de landbouw begrip en discipline toont. Alleen: de boeren vinden, dat hun diensten aan de Nationale wel vaart onvoldoende gehonoreerd wor den, dat zij slachtoffers zijn van eigen fatsoen De dichter-zanger Clinge Dooren bos zal in October a.s. zijn 40-jarig artistenjubileum vieren. Een lande lijk ere-comité is in voorbereiding. Voorts ligt het in de bedoeling, dat Clinge Doorenbos een jubileumtour nee door het land zal maken met het „Ballet der Nederlandse Cabaretpro minenten". In het Gooi heeft zich reeds een hul digingscomité gevormd, waarin o.m. de burgemeester van Bussum, de oud burgemeester van Naarden thans bur gemeester van Doesburg, en de zangeres Jo Vincent zitting hebben. De jubile rende artist zal in Bussum en Naarden gehuldigd worden. G. SCHAAR 25 JAAR DIRIGENT VAN „APOLLO". Naar wij vernemen zal het 9 Octo ber a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. Schaar dirigent werd van de welbekende Harmonie „Apollo" te Zaandijk. Aangezien ongetwijfeld vele muziekliefhebbers uit de Zaanstreek en ook ver daarbuiten de jubilaris hun gelukwensen willen doen toekomen, ligt het in de bedoeling, op Zaterdag 18 October a.s. een receptie te houden, welke zal plaats vindn in „De Waak zaamheid" te Koog aan de Zaan. We komen t.z.t. nog nader op dit jubileum terpg. CEN predikant uit Dron- rijp kocht dezer da gen in Amsterdam een ogenschijnlijk niet on aardig pleziervaartuigje. Dominé, aldus de Leeu warder Couant, zou het bootje zelf maar op halen en scheepte zich op het IJ in. De reis duurde evenwel langer dan verwacht werd en de avond viel. Er moest dus naar een haven worden gezocht om te overnachten en dominé zette koers op een paar havenlichten, die van Enkhuizen moesten zijn. Hoe groot was de ver bazing van de nieuwe schipper evenwel, toen hem bij het ontwaken bleek, dat hij in de haven van Urk had over nacht. s Morgens werd de tros weer losgegooid en do miné zette koers naar Staveren. De wind was evenwel niet mee en het scheepje vertoonde teke nen van lekkage; do miné besloot daarom maar op de Oudemirdu- merhoek aan te houden. Het water in de boot steeg voortdurend en op een gegeven ogenblik was het zo erg, dat het scheepje zonk, nog voor dat het onder de wal was. Gelukkig bleef het voorste gedeelte boven water, zodat de dominé maar besloot daar zijn redding af te wachten. Lange tijd heeft hij daar echter gezeten, maar om dat er maar nooit sche pen kwamen opdagen en hij toch niet gehoord zou worden op de wal, be sloot de schipper te pro beren zwemmende de Friese kust te bereiken. Dominé ging te water, maar kwam na enige tijd zwemmen tot de conclusie, dat hij de wal nooit zou kunnen halen. Hij keerde daarom naar zijn schuit terug en wachtte opnieuw. Helaas kwam er maar steeds geen redding opdagen en de dominé, overwegende, dat dit toch ook niet eeuwig kon duren, nam weer het besluit om naar de wal te zwem men. Ditmaal lukte het en in Warns kreeg de dominé, die zijn boven- kleren voor het vertrek in de mast had gebon den, droge kledingstuk ken. Intussen was de nacht weer gevallen eri de dominé moest een slaapstede zoeken in het dorp. De volgende mor gen werd getracht het scheepje vlot te krijgen, doch toen bleek, dat Lemster vissers het ver iaten schip al in beslag genomen hadden. Zij moesten het evenwel weer afstaan en de Mirn- ser vissers hebben daar na gepoogd het pleizier- vaartuigje vlot te slepen. Dat is hun evenwél niet gelukt, doordat de delen, waaraan men de sleep kabel vast zou kunnen hechten, de inhoud in cluis, volkomen verrot waren. Het scheepje zal daardoor vermoedelijk aan de golven prijsgege ven moeten worden. Het is voor de dominé, die naar men ons mee deelde, duizend gulden voor het schuitje had betaald wat voor een pleiziervaartuig zeker nog geen hoge koopsom is toch een behoorlijke schadepost. VOOfUMM AU- TSLEFOON Am SI Giro 18V9M Dir.: J. Bijter De debatten ovei de Tweede Kamer w hele dag voortgeduui feHe critiek op het regiem in de Republ van de sonvereiniteit 1 Aan de orde was dusd over de jongste regerin; De heer Schouten (A.R verwondering er over ui le leden in het bezit g« het overaicht over het i ren rondom de Republ: toogt, dat de regering o; Btaat, dat eerst beslissi Eijn genomen, voor zij $pr. vestigde de aandacl tikel van prof. Aalberse bode, waarin gezegd w< ministers van de P. v. i voortdurend overleg ple partijbestuur en ook op deringen verschijnen, er gebonden achten aan d< Men bemerkt niet, ah Schouten, dat men daai de grondslagen van he; principieel te wijzigen. I nele actie niet in de ee: gen het centrum der R richt was, heeft zich op gewroken. Spr. was van oordeel, ligheidsraad onbevoegd - de zaak in te laten. De u oppositie zijn1 nog te za Als maar een deel juist requisitoir tegen de Rep; sproken door officiële t is het al uitgesloten voo; diging te pleiten. ERFENIS Ex-kroonprins Wilhelm gingen Ih het werk, oi fenis van zijn vader i: te krijgen, tenminste wa betreft, dat zich in Ned vindt. Teneinde Huize bemachtigen behoeft hij een non-enemy-verklarii Beheers-Instituut mag geven tenzij met toestenr de ministers van financ tie en buitenlandse zak over heeft zich de ex-1 bij mij beklaagd. Ik n.l. nog van Wieringe belde mij op en vroeg niets aan kon doen. zou ik", repliceerde ik. nog geen minister." „Ja", zei Willy, ,,jar noeg, maar je kent Lieft Wil je geen goed woo me doen? Je weet tocl ik non-enemy ben? Ik graag het huis van mij zit nu in een bunker, v „Zeker ken ik Lieftir woordde ik, „en ik i graag. Ik zal nooit ver; hij mij een tientje heef teen hij al ons geld ha keerd Nooit heeft iei ders zoiets voor mij ov< Iedereen houdt dan ook Maar Buitenlandse Zakt moeilijk heer met wie I kersen eten is. Hij ker l^den te goed, Willy een geheugen als een ij z< „Maar mijn verleden onberispelijk!", riep Wil „Je hebt, bij het b wereldoorlog nummero woord gesproken, dat niemand vergeten heeft genaamd gevleugeld wot vrees, ik vrees „Heb ik ooit een on\ woord gesproken?" vr helm, verbaasd, maar 1 zonder een zweem va „Wat heb ik dan gezeg' „Ein frischer, fröhlich' Ziedaar dat gevleugeld» Een frisse, vrolijke oorlt „Maar dat was toch j log tegen Nederland?", grijze Hohenzollern uit. „Nee, dat wel niet", „Maar wie een oorloj bloedigs en verschrikkt rampzaligs als een oorlc vrolijk noemen kan, ge mee toch blijk de vijan van wat men beschavii te noemen en zo iemand toch geen non-enemy-\ verlenen, zie je. En z< ziet men in D.oorn nit We moesten inderdaad j toelaten, er was zoiets recht, maar ook toen Is van harte gegaan. Bove hebt nu toch wat je a. begeerd? Wat kan je ning beter verlangen frisse, vrolijke bunker? een kolfje zijn naar je Ik hoorde een zucht aan de andere kant van Toen zei de Hohenzollt „Alles goed en wel, mas een koopcontract, een En recht is recht. De van justitie „Misschien vindt hij veel meer dan „een v pier!", zei ik nog En de spreektijd om. KS

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6