Een moeilijke trip voor Alkmaarse Boys 1 i. Vitesse thuis tegen Ü.T.S. Had Koedijk nu kermis ot niet Zuidscharwoude. De Langedijker biljart- competitie Gevallen vliegers werden herdacht Schoorl. Burgerlijke Stand Wisjinsky windt zich op Sla niet te vroeg aardappelen in! Marshall tevreden Snip en Snap gaan parachute-springen Oost-Europese landen confereren Boot met mosselen gezonken leiloo Heiloo in de eerste rijden Van de als volgt: Jeus 1-J ling 2—0 1—1 iaf 0—2 er afgebr. 2—0 afgebr. 0—2 2—0 1—1 0—2 2—0 1—1 0—2 0—2 heer J. H. ecretarie, slaag de Vrije Üni- voor het doc- Bergen. boekt :ces hoeft in onze tn introductie. op 18 Januari 'ierven zij met nd. Friesland, erijsel en Gel meermalen op hadden overal en Donderdag- Jager eens een hebben ge- nd en het ge- ht. Wim Lake- varen weer de :n hun mede- 1, de Nóord- e all-round ar- [oochelaar-tele- jegen het hun- van de avond, tafereeltje uit len van zijn zijn onvervalst ir als Rijks- ke opmerkin- :m in 't bloed volleerd xylo- wist te tove- s, die hij voor verzameld. Het dijntje" werd ap bij de dok- 5 zaal daveren :sch bracht de haar „Gebed symbolische de achter- ad'". Hét slót- was- hettop- had een uit- >ede bekende t publiek met lerde als tele- uit, die het n: „Hoe be- verzorgde de s pianiste en die smaakt 'loemen anze plaatsge- Sain, te Ber- te kweken en aan te bieden, ior tot hij in en winkeltje lein bleek, g opende de daarop het emenmagazijn herdacht de eren zijn ziï- Wapen van e gelegenheid bloementuin, eptie kwamen en en allen hat van dah- igesteld had. :tie, van al- grootte, van de reuzen Helios en ;en. lefhebber z'n 'eekproducten r Het programma voor de 2e-, 3e- en 4e klasse is niet zo buitengewoon interessant wat onze omgeving be treft. De competitie is nog te jong, om enig peil te trekken en ook de ze tweede dag is er nog een van schermutselingen of voorpostge vechten. Dat neemt niet weg, dat we onze ogen al vast gericht houden op het Vitesse van Castricum. Pas gepro moveerd behaalde deze club een daverende overwinning op het thuisspelende Hollandia! Mogen we een verrassend seizoen van Vitesse verwachten? De Alkmaarse Boys, ongetwijfeld beter spelend dan het vorige seizoen, krijgen het tegen Watergraafsmeer toch hard te verantwoorden. Maar Kramer zal niet altijd beneden zijn vorm spelen, zodat met Appel als stopper en in de vorm als tegen KFC het heel moeilijk zal zijn, om hem te passeren. Hoe het resultaat ook zal zijn, een groot verschil in doel punten wordt het o.i. niet. KFC speelt thuis tegen DWV en zal heel wat beter moeten aanpakken als twee weken geleden; anders wordt het een nederlaag. Ook ZFC zien we nog niet met de volle winst thuis komen van Vriendenschaar, terwijl we Vo- lendam wel een kansje geven tegen Eünkwijk, al blijft oppassen de bood schap. In de B-afdeling één zeer belang rijke ontmoeting: VeloxUW. Twee clubs met kampioensadspiraties. Bo vendien een plaatselijke ontmoeting! Echt iets voor een sportprijsvraag: wie wint dat duel?! Spartaan, goed gestart, speelt thuis tegen WFC, dat ondanks de overwin ning op Alcmaria, geen sterke indruk maakte. Misschien, dat de Spartaan voor een overwinning zorgt! Daarente gen zal ZVV het heel zwaar krijgen tegen AFC. dat immer een zeer ge vaarlijke tegenstander is. West Frisia, op eigen veld moeilijk te kloppen, heeft de beste kansen te gen OSV, evenals HVC tegen TOG. ADO '20 IN VORM? Afgaande op het fraaie resultaat, dat ADO boekte tegen APGS, zouden we mogen zeggen, dat de Heemskerkers in vorm zijn. Ze zullen het morgen kun nen bewijzen tegen DEM, dat lastig, maar niet ongenaakbaar is. En als de wedstrijd van Vitesse tegen Hollan dia geen uitvlieger geweest is. maakt de Castricumse club een goede kans voor een tweede overwinning. Deze afdeling 3 A kan dus zeer in teressant worden, want Helder telt ook mee en moet o.i. thuis van Germaan kunnen winnen. Ook IVV, het sterke IVV, moet een goede kans op de vol le inzet hebben, nu Hollandia oo be zoek komt. Rest dan nog GVO APGS met gelijkwaardige kansen. In 3 B speelt HRC uit tegen QSC. Een moeilijke opgave, die echter tot een goede oplossing te brengen is door het vrije sterke HRC met zijn zeer be weeglijk team. Belangrijk is hier ook KinheimZaandijk, twee clubs die meetellen in de eindstrijd om de eer ste plaats. Terreinvoordeel geeft ons aanleiding, om het op Kinheim te hou den. De overige wedstrijden zijn minder belangwekkend. AARDIGE ONTMOETINGEN IN DE VIERDE KLASSE. In de 4e klasse A spelen de Water- De opstellingen voor AlcmariaS.D.W. Het elftal van SDW voor de wed strijd van a.s. Zondag tegen Alcmaria Victrix 1 luidt: E. G. van Dijk; Th. H. van Diepen, J. F. Zijde; A. van Tol, H. Serlijn, A. v. Rigteren; W. Moinat, J. M. J. Krondörffer, J. M. Grigolet, Chr. Ackerman, W. C. Wilhelm. J. M. J. Korndörffer is de bekende oud eerste elftalspeler van Ajax. De opstelling van Alcmaria is als volgt: Th. Brouwer; Hendriks, Maa- sen: Badenhuizen, Mulder, Rootring; Fluimers, Swaerts, van Wieringen, Schmidt, de Buyzer. R.K. A.F.C.De Rijp Nu het AFC-terrein is goedgekeurd en de vereniging is toegelaten tot de KNVB, spelen de AFC-ers hun eerste wedstrijd in de grote bond thuis. Uitgerust, na het zware seizoen van de afgelopen competitie, maar toch weer behoorlijk voorbereid voor de komende wedstrijden, kan het morgen tegen het voor AFC onbekende de Riin een interessante wedstrijd worden De Rijper ploeg is begonnen met een overwinning op MDC, en zal een ernstige poging doen om thans in Alkmaar hun tweede overwinning te behalen. AFC-ers, de KNVB houdt met zijn Programma-indeling rekening met de kleine verenigingen. Morgen hebben jullie de eer en het buitenkansje om in competitieverband als enige KNVB-ers in Alkmaar te spelen. De Dublieke belangstelling zal dus groot zijn. Laat nu zien wat jullie als vierde klassers in je mars hebben. Speelt een goede partij voetbal, want dat kunnen jullie, en tracht de pun ten in Alkmaar te houden. AlcmariaS.D.W. Alcmaria heeft een vrije dag en benut die dan met het spelen van een vriendschappelijke ont moeting tegen S.D.W., een popu laire tegenstander van de laatste paar jaren. De bezoekende club speelt technisch een vlot partijtje en Alcmaria zal deze extra dag geheel en ten volle benutten, om het le team competitie-klaar te maken. Daarom betekent deze wedstrijd meer dan een speeldag vullen. Het betekent eigenlijk een laatste wa penschouw. Gelukkig is geheel Alcmaria er van overtuigd, dat de wedstrijd van morgen méér, veel meer be tekent dan een normale vriend schappelijke ontmoeting. vogels een moeilijke wedstrijd tegen Wieringerwaard en zullen heel wat moeite hebben, om er zonder kleer scheuren af te komen. St. George zal vermoedelijk wel niet opgewassen zijn tegen Schoorl, dat goed voor de dag kan komen. Veel interessanter echter wordt het duel tussen LSW en Randers. Twee gelijkwaardige clubs met ongeveer het zelfde speltype. Het Alkmaarse AFC geven we. thuis spelend, een uitste kende kans tegen de Rijp, dat echter soms wat hard speelt, yrone moet in Andijk kunnen winnen. In 4 C zijn een paar clubs uit onze omgeving bij wedstrijden betrokken, die van belang kunnen zijn voor de toekomst. Allereerst HSV. dat thuis speelt tegen de Zilvermeeuwen. Een lastige tegenstander voor de Heiloo- ërs, die echter de kans hebben, om een nuttige zege te boeken. USVU neemt het op tegen WSV en maakt O'k een kansje op de gehele winst. Maar of de Zeevogels het thuis kun nen bolwerken tegen Assendelft is e°n andere vraag. We weten het nog zo zeker niet! Als wij onze gedachten even terug laten gaan, vragen wij ons af, of het nu wel werkelijk kermis is geweest ui een driedaags bal, aangewakkerd door het tempo der Jazz-Band en Bac chus. Er was geen kraampje, geen lucht- schommel, ja zelfs geen draaimolen, dus voor de schooljeugd geen enkele ontspanning of variatie, zelfs geen voorbereidingen. Laten wij ouderen er eens ernstig over nadenken dat dit een groot gemis voor de kinderen moet zijn geweest. Herinneren wij ons niet uit onze schooljaren de opbouw der kramen en de draaimolen en onze vrijwillige hulp daarbij. En wanneer de draaimolen klaar was en ter ere van onze hulp gratis enige ronden proefdraaide. En nu.... niets van dit alles, volgens oude traditie is de school drie dagen gesloten, de kinderen slin geren langs de weg en kopen steeds maar ijs. En wat het ergste is, men ziet ze drommen in de café's tussen grote mensen. Wanneer wij onze traditione le kermis niet anders weten op te lossen, is het beter, de school te laten doorgaan en de kermis af te schaffen. Dansfeesten kunnen evengoed worden gehouden, daarvoor behoeven geen kinderen langs de weg te slingeren Als de ouderen op het standpunt staan, dat de traditionele kermis er moet blijven, dan behoren ze ook wegen te zoeken die leiden naar een behoorlijk kermisfeest, waar kramen en draaimolens niet mogen ontbreken. Laat men dan een commissie vormen, die deze kermis voor het volgende jaar voorbereidt. Zo niet. dan is het beter de kermis af te schaffen. GESLAAGD. De kapper J. Kuipers slaagde erin zijn diploma bij 't examen vestigings wet te behalen. Na dit tweede diploma dat de heer Kuipers behaalde, hoopt hij er nog één te verwerven, waarna hij een „volwaardig" kapper genoemd kan worden. Egmond aan den Hoef Uitslaan Schaakclub de Egmonden le afdeling: ManteVan Don 01; Koopmande Waal 10; v. d. Veen Blok 01; Groen Visser 01; Heere— Blaauboer 10; v. d. VeenGroen 01. 2e afdeling: GentFranse 01; Stam Bos 10; K. GrootV. d. Brink 10; G. GrootVendel 01. EGMOND AAN DE HOEF BENOEMING. Met ingang van 1 Januari 1948 is .1. J. van Don, alhier benoemd tot secre taris van het Waterschap De Oninge- polderde Landen onder Egm.-Binnen. St. Pancras. DE ZAKEN VINDEN VOORTGANG Het staat nog steeds niet vast of 't Mannenkoor werkelijk naar Amerika zal gaan. Wel heeft men besloten in tegenstelling met allerlei geruchten na de uitvoering, welke in October ge geven zal worden, de voorbereidende maatregelen te treffen. Daaronder vallen dan de gramofoon-opnamen en de foto's van het koor in oud-Hol landse klederdracht, welke naar de overzijde van de grote plas gezonden zullen worden om daar het kunnen van het koor te demonstreren. Heer-Hueowaard. Uitmuntend geslaagde fokveedag Vrijdag werd er te Heerhugowaard op het gemeentelijke sportterrein een fokveedag gehouden uitgaande van de plaatselijke rundveefokvereniging „Sa menwerking", die in alle opzichten, zowel wat inzendingen, als publieke belangstelling betreft, uitstekend ge slaagd mag heten. De uitslagen luiden als volgt: Rubriek kuikalveren, geboren na 15 Maart, tweetallen van één vaderdier: 1 A. Kuiper; 3 P. Blauw Jz.; enkein- gen: 1 A. Oudhuis; 2a A. Kuiper; 2b A. Kuiper; 3a en 3b P. Blauw Jz. Kuikalveren, geboren 15 Maart of eerder, tweetallen van één vaderdier: la Jn. Donker; lb C. D. Appel; 2a F. v. Breugel; 2b C. Kuiper; 3a P. Blauw Jz. 3b C. Weel en N. J. Blauw; idem van enkelingen: la Jn. Donker; lb en 2a C. D. Appel; 2b F. van Breugel; 3b Jn Donker. Stierkalveren, geboren na 15 Maart: la A. Oudhuis; lb C. D. Appel; 2 C. Kuiper; 3 C. van Stralen. Sierkalveren, geboren 15 Maart of eerder: 1 A. Kuiper; 2 M. Blauw; 3 C. Kuiper. Hokkelingen, drietallen van één va derdier: la A. Kuiper; lb A. Kuiper; 2a N. J. Blauw, M. Blauw en P. Blauw Pz.; 2b D. Appel; 3b C. D. Appel; 3a F. van Breugel; idem enkelingen: la C. Kuiper; lb en lc A. Kuiper; 2a, 2b en 2c A. Kuiper; 3a F. van Breugel; 3c N. J. Blauw. Melkvaarzen, tweetallen van één vaderdier: 1 C. Kuiper; 2a A. Kuiper; 2b C. D. Appel; 3a F. van Breugel; 3b P. Blauw Jz. en M. Blauw; eervol: P. Blauw Jz.; L. P. van Graft; J. L. Rey- ne en S. Borst; idem enkelingen: la en lc C. Kuiper; lb A. Kuiper; 2a P. Blauw Jz.; 2a F. van Breugel; 2b C. D. Appel; 2c S. Borst; 3a M. Blauw; 3c P. Blauw Jz.; eervol: C. D. Appel; A. Kuiper. Twenters, tweetallen van één vader dier: 1 C. Kuiper; 2 N. J. Blauw en A. Kuiper; 3 L. P. van Graft; enkel;n- gen: la C. Kuiper; lb P. Blauw Jz.; 2a C. Kout; 2b P. Blauw Jz.; 3a KI. Oudeman; 3b C. D. Appel; eervol: N. J. Blauw; L. P. van Graft. Oudere koeien met geregistreerde afstamming: la A. Rentenaar; lb en ld A. Kuiper; 2a A. Kuiper; 2b A. Kuiper: 2c C. D. Appel; 2d C. Kuiper; 3a en 3b C. D. Appel; 3c en 3d A. Oudhuis; lc H. A. M. Wuis. Oudere koeien zonder geregistreerde afstamming: la KI. Oudeman: lb C. Klaver; lc C. van Stralen; 2a Jac Dekker; 2b A. Groen; 3a R. van Stra len: 3b wed. K. Blom; 3c D. Appel; eervol K. Oudeman en N. Beers. Drachtige koeien, kalfdatum vóór 1 December 1947: la N. J. Blauw; lb A Kuiper; 2 L. P. van Graft; 3. Wed. K Blom: eervol L. P. van Graft; J. van Stralen. Drachtige vaarzen: la en lb C. Kui per; 2 N. Eeers; 3 L. P. van Graft. Productieklasse: la A. Kuiper; lb M. Blauw; lc C. Kuiper; 2a en 2b A. Kuiper: 2c C. Klaver; 3a J. L. Reyne; 3b J. Pauw; eervol L. P. van Graft; K. Oudeman. ly3-jarige stieren: 1 P. van Langen Jbz.; 2 Jn Donker. 21/,-jarige stieren: 1 N. J. Blauw (kampioen); 2 D. Appel (reserve kam pioen); 3 A. Oudhuis. Kampioen melkkoe: kampioen Maar- tje 12. A. Kuiper; res. kampioen: Piet je 9, A. Rentenaar. De Groot-Hertogin van Luxemburg zal als pete-moeder optreden tijdens de doopplechtigheid van Prinses Marijke op 9 October a.s. in de Domkerk te Utrecht. Eigenaarsgroepen 4. 5 en 6 stuks: la A. Kuiper; lb A. Kuiper; le C. D. Appel; 2a N. J. Blauw; 2b C. Kuiper; 2c F. van Breugel; 3a A. Oudhuis; 3b L. P. van Graft. Eigenaarsgroepen. 3 stuks: 1 C. Kla ver; 2 K. Oudeman; 3 R. van Stralen. Familiegroepen, stammoeder met kinderen en kleinkinderen: la en 2a A. Kuiper; lb C. Kuiper; 2b C. D. Ao- pel; 2c A. Oudhuis; 3 L. P. van Graft. VOORDRACHT GEMEENTE-SECRETARIS. De voordracht voor het benoemen van een gemeentesecretaris te Heer- Hugowaard luidt: 1. G. Specker, com mies ter gemeente-secretarie te Heer- Hugowaard; 2. N. J. Koomen, adj.-com mies te Heer-Hugowaard. Noordscharwoude DE NUT-CURSUSSEN. De deelname aan de uitgeschreven Nut-cursussen is boven verwachting groot. Wel bleek er voor enkele on derwerpen als Duits, Esperanto en Frans geen of zeer weinig belangstel ling te bestaan. Maar Engels trok veel belangstelling, terwijl voor ma- chineschrijven en steno niet minder dan 24 deelnemers zich opgaven. Broek op Langendijk. SIMULTAANSéANCE. Het damseizoen werd geopend met ür- simultaan-séance, welke door de 17-jarige dammer Fr. Slot gespeeld werd tegen 17 borden. Deze séance verliep tot volle tevredenheid en gaf spannende partijen te zien. De uitslag luidt: 24 punten voor Fr. Slot, 10 pun ten voor de andere spelers. De com petitie begint 2 October a.s. in zaal Weder. VOOR DE MICROFOON. Het Chr. Fanfarecorps „Advendo" heeft via de Bond van Muziekvereni gingen een uitnodiging gekregen om voor de omroep te spelen. Door onge steldheid van de dirigent konden ech ter nog de te brengen nummers en datum niet vastgesteld Worden. Vrijdagavond vergaderden de Lange- dijke biljartclubs in zaal Van Vliet in verband met de te houden competitie wedstrijden. Voorzitter P. Kraakman Szn. drukte zijn misnoegen uit over de zeer geringe opkomst en stelde voor dit jaar geen wedstrijden te houden. Na enig heen en weer gepraat werd dit voorstel verworpen. Besloten werd de inschrijving voor deelname te sluiten op 6 October a.s. Hierna werd een be stuur gekozen, bestaande uit de heren Kraakman, voorzitter en wedstrijdlei der, Alderd Kieft, secretaris èn W. Ter burcht, penningmeester. Na de be stuursverkiezing stelde de voorzitter voor dat de clubs, die de meeste leden hebben, ook de meeste speelavonden zullen krijgen. Dit werd aangenomen, evenals het voorstel dat de clubs een commissaris zullen enoemen, die als afgevaardigde het bestuur terzijde zal staan. In de bestuursvergadering zal bepaald worden welke limiet gesteld zal worden om een commissaris te kunnen afvaardigen. Het volgende punt was de contributie. Het bestuur stelde voor f 5 contributie te heffen met restitutie voor hen, die 2/3 van hun spelbeurten vervullen. Tenslotte werd de contributie bepaald op f 2.50. Men besloot geen boeten te heffen, maar de deelnemende spelers te overtuigen van de noodzakelijkheid aan de partijen deel te nemen. In geval van verhinde ring mag vóór de vastgestelde daturn gespeeld worden. Besloten werd voorts niet om beurten te spelen maar om het gemiddelde. Nadat de rondvraag enige ondergeschikte kwesties ter tafel had gebracht, werd de vergadering, welke zeer geanimeerd verlopen was, geslo ten. De bestuursvergadering zal plaats hebben 7 October a.s., terwijl de wed strijden zullen beginnen 13 Oct. a.s. Beemster. Burgerlüke Stand Geboren Margaretha C, dochter van J Spekken en G Schipper. Maria Th dochter van N C Blankendaal en M M de Koning. Ondertrouwd: Jacob Regter en Anna A Vredenburg. Paulus Verra en Maria Visser. Getrouwd: Jan H Jonker en Geer tje Brouwer. Adrianus IJff en Le1 van Nieuwenhuize. Franciscus Witt brood en Maria A Oud Overleden: Maart,;e d- "oer, we duwe van H Boonen, overlc te Pui- merend. Aaltje Plas, echtgenote van P Man, overleden te Purmerend. Marktberichten ALKMAAR, 26 Sept. Andijvie 2.8017; spinazie 1644; postelein 19 —42; Wortelen 4.2019; tomaten 16 32; groene kool 3.9017; spruitkool 0.060.56; rode kool 520; gele kool 1116; prei 1823; uien 11—15; bieten 714; druiven 7099; sperciebonen 72 131; st.snij bonen 52130; pr.snij bonen 32—52; bloemkool I A 50—73; I 40—48; II 2038; komkommers 623; meloe nen 1271; wortelen 520; radijs 5.50; selderie 36; peterselie 47.50; sla I.6018; aardappelen 68. WARMENHUIZEN, 26 Sèpt. 18,200 kg aardappelen: Schotse muizen 7,708,00, Voran 7,20—7,30, Bevelanders 8,20—9,40, Eigenheimers 8,50—9,20 en Noorderlingen 9 20; 1950 kg uien 12,20, idem gele nep II,30, idem drielingen 6,20 en idem grove 12,50; 850 kg rode kool 15.4200 kg gele kool 12,80—13,60; 90.000 kg witte kool 7,50—9,80; 3000 kg groene kool 12,20; 200 kg slabonen 71,00—106,00; 2300 kg bieten 5,10—6,10. Herdenkingsdienst in St. Jacobskcrk te Den Haag Gisteren werd in de grote of St. Jacobskerk te 's Gravenhage ter ge legenheid van 't dertig-jarig bestaan van de Marine Luchtvaartdienst een plechtige herdenkingsdienst gehou den voor de gevallenen van de M.L.D. Nadat Z. K. H. Prins Bernhard, die gekleed was in de uniform van in specteur-generaal der Koninklijke Marine in gezelschap van de bevel hebber der zeestrüdkrachten, luite nant-admiraal C. E. L, Helfrirh de kerk betreden had, opende de orga nist. de heer Adriaan Engels, de dienst met orgelspel. Na votum en schriftlezing door de hoofdvlootpredikant J. A. Sillevis Smitt zongen de aanwezigen staande het „Te Deum". Hoofdvlootaalmoezenier J. F. M. de Goin ging vervolgens voor in gebed, waarna het matrozenkoor „Hofstads- Koorknapen" onder leiding van Theo van Elferen „Vere Languores Nostros" van A Lotti en „Exandi Deus" van G. de Groce ten gehore bracht Hoofdvlootaalmoezenier J. F. M. de Goin hield vervolgens een toespraak waarin hij de gevallenen herdacht. Wij zijn hier gekomen aldus spreker, om de helden te herdenken, die hun leven voor de vrijheid gegeven hebben. Een lange namenlijst van gesneuvelden trekt als een karavaan aan mij voorbij, een lijst van jonge mannen, als vlie gers tot de dood getrouw. Toen onze vlaggen zich in vrijheid hun driekleur ontplooiden was de rode baan daarvan een smartvolle herinne ring aan hun bloed. Ons land is met zovele landen in Europa een rustplaats van helden geworden. Gedenk hun of fer, volk van Nederland. Over hun grafheuvels heen stamelen wij het ge bed: „Heer, geef aan hen. die sneuvel den de eeuwige rust en het eeuwige licht moge hen verlichten." Het matrozenkoor zong vervolgens „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedencklanck en „Heer Jezus heeft een hofken". Luit-admiraal Helfricb De bevelhebber der zeestrijdkrach ten, luitenant-admiraal C. E. L. Hel frich gaf in zijn toespraak een beknopt historisch overzicht en noemde de na men van twee pioniers op luchtvaart gebied, die zich in het bijzonder voor de M.L.D. verdienstelijk hebben "e- maakt, H. E. Rambaldo en luitenant ter z^e der le klassee D. Vreede, de eerste commandant van de M.L.D. in 1917. Wij mogen constateren, dat de M.L.D. gedurende de oorlog de vuurproef glansrijk doorstaan heeft. De verliezen zijn zwaar geweest, zo vervolgde de admiraal, die wees op de moed, de volharding en de toewijding, die het personeel aan de dag heeft ge legd gedurende de roemrijke krijgs geschiedenis. Gedurende de dertig jaar van zijn bestaan heeft de M.L.D. een verlies geleden van circa 400 leden. Zij deden hun plicht als goede Nederlan ders. Met inachtneming van enkele ogen blikken stilte herdachten de aanwezi gen vervolgens de gevallen manschap pen. Staande zongen de aanwezigen hier op „O God, die droeg ons voorgeslacht in nacht en stormgebruis". De hoofdvlootpredikant J. H. Sillevis Smitt nam vervolgens het woord om de gevallen leden van de M.L.D. te eren. Bij alle droefheid die velen van ons, die hier bijeen zijn, beheerst, aldus spreker, is het toch een voorrecht, dat wij hier bijeen mogen komen, om onze mannen te herdenken. Wij moeten ons realiseren, waarvoor zij hun leven ga ven en onder welke omstandigheden zij hun offer bra hten. Tenslotte herinnerde Ds. Sillevis Smitt aan een episode uit de oorlog, waarbij de sergeant-vlieger H. Otter- lo, bij een aanval op een convooi in de Noorse wateren dodelijk getrof fen werd. „Neem het over", waren zijn laatste woorden. „Neem het over" aldus spreker, geldt ook voor ons, spaart uzelf niet, gij Nederlanders. Duitsland en Japan zijn gevallen, dat is een overwinning, maar het is niet de overwinning. Ai de wortels, waai uit de dictatuur zich ontwikkelde zijn er nog. Daarom: „neem het over", Tot slot werd staande het „Wilhelrpus" gezongen. Geboren: Johannes, zoon van K de Vet en C M Roest. Overleden: Engeltje Straver, 76 jaar, weduwe van J P C van Os Andrei Wisjinsky, de Sovjet-Rus sische gedelegeerde ter V.N., heeft op een persconferentie in de zaal van ae Veiligheidsraad, waarop ongeveer zeshonderd personen aanwezig waren, critiek geoefend op John Foster Dul les, de republikeinse deskundige m buitenlandse aangelegenheden, en George Earle, de voormalige diplo maat, die hij beschuldigde van oor logsophitsing. Ook critiseerde hij de door McNeil, de Britse gedelegeerde, in de algemene vergadering gehou den rede ais „bijtend en sarcastisch en vol pogingen om grappig te zijn". Als oorlogsophitsers noemde Wisjins ky ook William Bullitt, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou en de radio-commantator Walter Winchell. Wisjinsky zeide, dat hij na zjjn rede in de algemene vergadering vele brieven had ontvangen, welke uiting gaven aan „onvriendelijk heid en kwaadwilligheid". Hij er gerde zich ten zeerste, toen tegen het einde van de voorlezing van zjjn ten aanstalten maakte om heen te gaan. Vele diplomaten waren ter conferentie aanwezig, o.a. Str Alexander Cadogan, de permanente Britse vertegenwoordiger ter V.N., die vjjf minuten in de zaal verbleef. Toen Wisjinsky critiek ging leveren op McNeil fronste Sir Alexander zijn wenkbrauwen en ging heen. Er werden heftige woorden gewis seld tussen Wisjinsky en journalis ten van de Hearst-pers. Toen een der H.-journalisten vroeg, of ook sommi ge uitlatingen van Stalin als oorlogs ophitsing aangemerkt moesten wor den, wond Wisjinsky zich zeer op. „Deze vraag kan ik niet beantwoor den", aldus antwoordde hij. „Mijn •antwoord zou de vraagsteller niet aanstaan." Gevraagd naar zijn mening om trent het Britse plan uit Palestina terug te trekken, antwoordde Wisjinsky: „Ik ben bang, dat het Britse plan voor uiteindelijke terug trekking uit Palestina begrepen moet worden als een voorstel tot uiteindelijke terugtrekking van de Joden uit Palestina. In dat gevat zal onze reactie zeker negatief zijn." Reeds thans zijn vele consumenten bezig een wintervoorraad aardap pelen aan te leggen. De tijd is ech ter daarvoor nog niet geschikt, zodat het gevaar bestaat, dat zü, die thans reeds aardappelen voor langere tijd opslaan, de teleur- lende ervaring zullen opdoen, dat er belangrijke verliezen aan ge wicht en kwaliteit op deze voor raden worden geleden. Een win tervoorraad kan op zijn vroegst in de tweede helft van October worden betrokken. Hoewel men reeds thans kan bestellen en ko pen, wachte men nog minstens tot de helft van de volgende maand alvorens aardappelen af te nemen. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de ontvangst van het rapport van de conferentie van zestien beves tigd. Hij heeft verklaard, dat het een belangrijk stuk werk" is en door middel van zijn Britse collega Bevin aan de afgevaardigden van de Parijse conferentie zijn waardering te kennen gegeven voor het in zulk een korte tijd bereikte resultaat. Marshall heeft bevestigd, dat Amerika voornemens is waar nodig met de afgevaardigden van de conferentie te overleggen en dat eventuele aanvullende rapporten eveneens in overweging zullen worden genomen. Het rapport is doorgezonden aan president Truman. Morgen zullen ter gelegenheid van het vliegfeest door de dames Snip en Snap paraschutesprongen gemaakt worden. Juffrouw Snap zal zich bo vendien als „drenkelinge" door de he licopter laten redden. Te Belgrado is gisteren een confe rentie gehouden ter bevordering van goede betrekkingen tussen de Sow- jet-Unie en de andere Oost-Europese landen. Aanwezig waren gedelegeer den van de Sowjet-Unie, Polen, de Sowjet-Russische zone van Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Hon garije, Bulgarije, Roemenië en Joego slavië. Gistermiddag is onder Ierseke In de Schelde gezonken het motorvaartuig Bruinisse 14, met 150 ton mosselen aan boord. De eigenaar Otte klom in de mast en de zoon wist zich op een plank drijvende te houden. Zij wer den door mosselboten van Ierseke ge red.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3