r«p:N ffPHBSSR DE MAN, i*: n r 4N t s „Willem Barendsz" wederom startklaar Engelands komen p o li ii fH o s J^sgl k v i n r s Boerenwagenrijmen en nog wat 0 Vier gesneuvelden en zes gevonden 1 HU Is A f (N .SI'J&liLATEUttS|>oUB NOS aH Regeringscommissaris Radiowezen beledigd? Artsen en verpleegsters nodig Jos Mullens 25 jaar circusdirecteur Brengt zij 100.000 vaten traan mee? De beschuldigingen tegen mr. v. d. Deure Arabieren makei Gandhi spreekt ov 2000 Fascisten demonstreerde* in Londen Nederland wint internat goochelprijs die niet van Roosevelt's zijde week Herinneringen van zijn lijiwachier door John H. Stone, New-York. X MICHAEL F. REILLY, het type van de betrouwbare, eerlijke en ac tieve poiitie-agent werd in 1941 de speciale lijfwachter van de Presi dent der Verenigde Staten. In deze functie begeleidde hij Roosevelt op al diens reizen, hü charterde de ge pantserde luxe-auto van Al Capone om er zijn hoge chef veilig in rond te rijden en hjj wist van zijn stevige vuisten gebruik te maken, als hü meende, dat iemand een aanslag op Roosevelt beraamde. MICHAEL F. REILLY is een forse, breed geschouderde en roodharige jon geman, van beroep politie-agent, en gelijk driekwart van alle Amerikaanse agenten en negen-tiende van alle Ame rikaanse burgers met rood haar, is hij afkomstig uit Ierland. Maar hij valt op, omdat hij bijzonder fors, bijzonder breed geschouderd, bijzonder roodharig en 'n bijzonder goede politieagent is, die reeds in de laatste jaren voor de oorlog in de New-Yorkse politiedienst opviel door zijn betrouwbaarheid, flinkheid en cor rectheid. Aan deze eigenschappen heeft hij het te danken, dat hij begin 1941, te zamen met twee collega's door de hoofd commissaris van New-York naar Wash ington werd gestuurd; de secretaris van. het Witte Huis zocht een nieuwe lijf wachter voor President Roosevelt, om dat de agent, die deze baan tot op dat ogenblik had bekleed, op het punt van trouwen stond. De drie agenten, die door het hoofd der politie van de stad New-York waren uitgezocht, werden door Roosevelt in zijn beroemde ovale 'werkkamer ontvangen. Achter zijn schrijfbureau gezeten keek hij ze alle drie oplettend aan en na twee secon den had hij met de hem eigen onfeil bare mensenkennis de geschikste van de drie uitgezocht. Michael Reilly werd tot permanente beschermer van de presi dent benoemd. Het politie-uniform werd verwisseld voor een goed zittend col- bertcostuum, hij kreeg in iedere jaszak een geladen revolver en hem werd een slaapkamer in het Witte Huis aangewe zen, die precies een verdieping boven het slaapvertrek van Roosevelt lag. Van dat ogenblik af is Reilly niet meer van Roosevelt's zijde geweken tot diens dood. Toen werd hij weer in het politie corps te New-York opgenomen, welis waar bevorderd tot inspecteur, en in zün vrije uren vertelde hij al zijn bele venissen die hij in persoonlijke dienst van de president had meegemaakt aan een journalist. Die op zijn beurt gaf de ze aantekeneningen in boekvorm uit, waardoor zij thans voor iedereen toe- gankelük zijn geworden. Een levensgevaarlük beroep. Het is geen gemakkelijke taak om lijfwachter van de president der Ver. Staten te zijn. Drie Amerikaanse staatshoofden zijn in die nauwelijks meer dan 150 jaren tellende geschie denis van dit land vermoord, hetgeen een tijd lang een recordcijfer is ge weest, dat echter later door verschil lende staten van Zuid-Amerika en de Balkan werd gebroken. Toch is de verantwoordelijkheid voor de man, die bij elke verschijning in het openbaar van de president en tijdens diens reizen in zijn onmiddellijke na bijheid moet zijn natuurlijk uitermate groot. En deze taak wordt nog moeilij ker als de president, zoals dit met Roo sevelt het geval was, door een licha melijk gebrek nog op bijzondere wijze moet worden geholpen en verzorgd. Bovendien was Amerika in een oorlog gewikkeld en Roosevelt was er de man niet naar om, gezeten achter zijn schrijftafel in Washington, slechts de nodige orders uit te vaardigen. Integen deel, hij reisde het gehele land door, in specteerde kazernes en fabrieken, nam parades af en vloog of reisde daarenbo ven nog verschillende malen naar het buitenland om aan de conferenties te Quebec, Teheran. Cairo, Casablanca cn Yalta deel te nemen. Michael Reilly week niet van zijn zijde; hij zat in de zelfde auto, stond achter Roosevelt's lessenaar, als hij een rede hield, rolde het invalidewagentje, waarin Roosevelt zat naar de plaats van bestemming of bood zijn arm als steun aan. als de pre sident zich zonder zijn rolstoel wilde bewegen. Slechts een keer moest Reilly actief ingrijpen toen een wild gesticulerende man in een klein stadje in Kentucky zich een weg baande naar de auto van de president: hij kreeg een zodanige kinstoot te incasseren, dat hij elke ge dachte aan een aanslag wel moest laten varen, omdat hij half bewusteloos ach teruit tuimelde. Pas later bleek, dat het een schoenfabrikant was, die Roosevelt een petitie wilde overhandigen. Hij had generlei boze plannen gesmeed én toen Reill" dit hoorde, bood hij schriftelijk zijn excuses aan, waarbij hij hem^ als zoengeld een grote kist Havanna-siga ren stuurde(Slot volgt) Het Nederlands communique van Vrijdag meldt, dat de verliezen van Donderdag bedragen; 4 gesneuvelden en 6 gewonden. Verscheidene benden werden uit door Nederlanders gepatrouilleerd ge bied verdreven Ten zuiden van Ma- lang werd een Republikeinse comman dopost verdreven. l> U t V t T Indonesische politici bezoeken Engeland's hoofdstad Dr. Soetan Sjahrir, die zoals men weet minister-president van de Indonesi sche republiek was, is op het ogenblik in Londen de gast van de Engelse hoge commissaris voor Indië. Hü heeft in de Britse hoofdstad verklaard, dat zün bezoek ten doel heeft de nieuwe politieke verhouding tussen Engeland en India te bestuderen. Tevens wilde hij oude vrienden bezoeken. Hü ont kende, dat er besprekingen achter de schermen gevoerd zouden wor den en sprak ook de juistheid tegen van het gerucht dat Neder land een vertegenwoordiger naar Engeland zou zenden om hem daar te ontmoeten. De moeders in Frankrijk verlangen melk Waar blijft de melk in Frankrük? Worden de zwarte handelaren rijk op kosten van de ondervoede kinderen? Franse moeders demonstreren in de straten. Men leest op de plakaten: Melk voor de kinderen. In de gevangenis met de speculanten. D.D.T.-bespuiting tegen typhusgevaar Daar men in Boekarest een typhus-epidemie vreest, zijn er krachtige bestrijdingsmaatregelen getroffen. Alle inwoners worden met „D.D.T." bespoten. Oojc degenen, die al „behandeld" zün -riskeren een tweede kuur, als ze de ambtenaar van de ambtenaren van de afdeling Volksgezondheid op straat ontmoeten. De man op de foto schjjnt heftig tegen de behandeling te protesteren. Koninklijk huwelijkscontract Het bovenstaande is het huwelüks- contract van prinses Elisabeth en van luitenant Mountbatten, opge maakt door de aartsbisschop van Canterbury en op perkament met „oude" letters gecallgrafeerd. Folklore-hoekje De regeringscommissaris voor het radiowezen, mr. L. A. Kesper, acht zich beledigd door het lid van de Raad van State dr. J. W. Meyer Ranneft, die hem in een artikel in Elsevier's weekblad, betrekking hebbend op de door hem tegenover prof. Gerbrandy genomen maatregel, beschuldigd heeft van een partijdige beslissing. Aange zien .de heer Meyer Ranneft geweigerd heeft deze beschuldiging openlijk te herroepen, heeft de regeringscommis saris terzake een klacht ingediend bü de officier van Justitie. Ongeveer 100 nieuwe artsen, liefst jongeren, die met een algemene prak tijk in een kleine plaats kunnen begin nen en 200 tot 250 Verpleegsters uit Ne derland zijn in Indië nodig, aldus deel de dr. P, Veenbaas, hoofd van de dienst van Volksgezondheid aan Aneta mede. Dr. Veenbaas zeide, dat deze diegenen zouden moeten vervangen, die een 2- jarig contract met het Rode Kruis heb ben en weer naar Nederland terugke ren. Vooral plaatsen in de buitengewes ten zouden bezet kunnen worden. Dr. Veenbaas schatte het aantal doktoren in de republiek op 800. Voor de oorlog was het totaal aantal artsen 1700. Donderdag a.s. zal in het Circus Jos. Mpllens te Amsterdam een speciale voorstelling worden gegeven ter gele genheid van het feit, dat de directeur de heer Jos Mullens dan 25 jaar aJs leider van het circus in functie is. In de week, volgende op deze avond, zal er een serie volksvoorstellingen ge geven worden Ook zal er een avond zijn, waarvan de opbrengst voor do NIWIN wordt gereserveerd. De thans 45-jarige Jos. Mullens begon zijn circuscarriëre als jongen van 9 jaar. Hij trad toen als clown op in bet circus „International". In 1922 werd'hij directeur van dit circus en in 1845 werd de naam veranderd in Circus Jos 1 Mullens. Geen vliegtuigen aan boord De walvisvaarder bunkert. Eergisteren is de tankboot „Elona" uit Curacao teruggekeerd met 8500 ton stookolie voor de drijvende traanfabriek en onmiddellük is men begonnen de olie in de „Wil lem Barendsz" over te hevelen, het geen minstens drie dagen in beslag neemt. Een zelfde hoeveelheid stook olie zal nogmaals worden ingeno men als de walvisvaarder in het vangstgebied is. De Maatschappij voor de Walvisvaart heeft n.l. de tankboot „Mijdrecht" van de firma Van Ommeren gecharterd, die half December uit Curagao zal vertrek ken en via Kaapstad naar de Zuidpool zal varen. De „Mijdrecht" levert haar lading stookolie dan aan de „Willem Barendsz" af en neemt ca 8000 ton traan in, welke direct naar ons land wor den gebracht. De stookolie, welke de walvisvaarder inneemt is behalve voor haar zelf be stemd voor de acht catchers, die op het ogenblik in Kaapstad liggen en de „Willem Barendsz" naar de Zuidpool vergezellen. Elke catcher heeft per dag tien ton stookolie nodig, terwijl de fa briek van de „Willem11 Barendsz" dage lijks vijftig ton verbruikt, Het vangstseizocn voor de walvissen loopt volgens de conventie van Washington van 8 December8 Aptil. De Nederlandse expeditie zal ongeveer drie weken eerder ter plaatse zün r.n zal zich gedurende deze tijd onledig houden met de jacht op potvissen. Vrüwel uitsluitend Nederlandse bemanning. Vijf en negentig procent van de Ne derlandse bemanning, die de vorige reis met de „Willem Barendsz" heeft meegemaakt, heeft ook voor deze reis wederom gemonsterd. Het grootste deel van de Noorse bemanning van het vorig seizoen is thans door Nederlan ders vervangen. De „gunners" maken hierop natuurlijk een uitzondering. Het schieten van de dieren is een specifiek Noors vak, dat nog niet aan Nederlan ders kan worden overgelaten. (Ook de Engelsen maken gebruik van Noorse gunners). In de Conventie van Wash ington is bijv. voor de blauwe walvis sen een minimumlengte van 65 voet voorgeschreven. De Noorse gunners weten de lengte van de dieren zo pre cies te schatten, dat gezegd kan wor den, dat zij zich zelden meer dan eni ge centimeters vergissen. De vliegtuigen, die bij de vorige expeditie werden medegenomen, zün ditmaal niet van de partij. Op het ach terdek, waar deze gele vliegtuigjes een plaats vonden zijn thans nieuwe hut ten voor het personeel opgetrokken, die aan acht en veertig man accomodatie bieden. Over het gehele schip zün tech nische verbeteringen aangebracht wel ke beogen de verwerkingscapaciteiten te verhogen" en de manschappen meer comfort te bieden. De Maatschappü voor de Walvis vaart hoopt dit jaar 100.000 vaten traan te kunnen terugbrengen, hetgeen overeenkomt met zestien duizend ton. (Vorig jaar was de opbrengst 13.500 ton). In de kringen van de Nederlandse walvisvaart is men het volkomen eens met de opvatting van de heer Paul Rijkens, president van de Uni lever, die van mening is, dat voor enige jaren de beperkingen in de walvisvangst, voorgeschreven door de Conventie van Washington moe ten worden opgeheven, teneinde aan het nijpend wereldgebrek aan vetten tegemoet te komen. Het maximum van 16000 eenheden per seizoen zou dan tot minstens 25000 een heden moeten worden opgevoerd. Ne derlandse walvisvaartdeskundigen zijn van mening, dat een dergelijke maat regel zowel biologisch als zakelijk ver antwoord zou zün, waarmede dus de opvatting over het uitsterven der wal vissen bij een grotere vangst bestreden wordt. Zo zal dus de Nederlandse expeditie op 4 October a.s. naar het Zuidpoolge bied vertrekken. De romantische sfeer, die het vorig jaar om deze onderne ming lag, is verdwenen. Overgebleven is een zuiver commerciële instelling, die haar plaats heeft ingenomen tussen de zestien andere expedities, die dit jaar aan de jacht op de walvis zullen deelnemen. Bijen vliegen over de Oceaan Honderd bijeenkoninginnen vlie gen deze week met de K.L.M. naar Zuid-Amerika. Het zijn jonge kqninginnen van een speciaal Italiaans bijenras, afkomstig van een iemker te Bologna. Zij reizen naar Anton, Lugares en Buenos- Ayres, waar zij zullen worden geplaatst bij een jonge zwerm, ter veredeling van het bijenras. De koninginnen zün verpakt in kokertjes. Elke koningin is om- geveii door tien werkbijen, die zich voeden met suiker en op hun beurt de voeding der koninginnen verzorgen. Dit transport is alleen mogelijk door de snelle doorverbindinr RomeAmsterdamZ.-Amerika. De liefde tot zijn land is ieder aan geboren. Onwillekeuirg doet 't je hart goed, wanneer je verneemt, dat „Noord- Holland" ter gelegenheid van een feest te Utrecht met zijn folkloristische groep een der eerste prijzen won. De activi teit van de Rederijkerskamer „Aurora" te Schermeer en van burgemeester Posch aldaar is prijzenswaardig. Het is maar jammer, de oude speelwagens en sjezen nagenoeg geheel verdwenen zijn. Misschien kunnen nog enkele oude rijtuigen gered worden. Wie toont hier initiatief? Het bericht vermeldde tegelijk, dat het rijm op de bij deze gelegenheid gebruikte speelwagen een groot aantal malen gefotografeerd werd. Ik weet de tekst van dit rijm niet meer. Een eeuw terug moeten talrijke wagens hebben rondgereden met zeer bijzondere voor stellingen en bijpassende rijmen. Zo v/as er een, waarop een hooiben was geschilderd met ec groep "zwarte scha pen er omheen. Een wit schaap op de voorgrond zegt: De wereld is een hooiben! Elk plokt er an zooveel hü ken! Ik zou ook wel eens willen plokken, Maar ik ken er niet bü van al die zwartrokken! Sommige moeten aan werkelijk dich terharten ontsproten zijn. Zo maakte ik kennis met de volgende: Een goed man laat zijn lijst niet [glippen! Een goed man rijdt niet door de [knippen! Maar die een broek wenst zonder spat, Ik sta geen borg! hij wüke wat! De Noordhollandse boer is nuchter, dat is bekend. Hildebrand gaf 'n eeuw terug in een boek, getiteld „de Neder landen", een karakteristiek. „Houdt de Noordhollandse boer van z'n vrouw?" vraagt ie daarin ongeveer. „Och, hai mag 'r wel laie, 't is een goed kejzer (kazer)!" „Houdt ie van z'n jöons?" Mejster moet erle niet op 'r flikker slaan!" In 't onderstaande rüm weerspiegelt zich die nuchterheid: De wereld is nag niet volmaakt En dat zal wel zo blüven! Ik stuur mijn wagen recht vooruit En laat de rest maar kijven! Misschien een andere keer nog eens een paar. Nu zou ik gaarne ik hoop, dat de redactie het me toestaat een verzoek richten tot de lezers. Is er een, die inlichtingen of tekst kan geven van het rijm, lied, of spel, waarin de vol gende twee régels voorkomen: Rood lint, blauw lint, Dat je om de benen bindt. Dank bij voerbaat. adres is voldoende. Hoorn. Het navolgende J. ROSELAAR. GELDZUCHT LEIDDE TOT COL LABORATIE MET DE DUITSERS Zoals gemeld, is de hechtenis van mr. A. v. d. D. te Bennekom, advocaat aldaar en voorzitter van de N.C.R.V., verlengd. Dit is geschied op grond van beWijzen, die men gekregen zou heb ben voor ernstige misdragingen tijdens de bezetting door mr. v. d. D. gepleegd. Deze misdragingen zouden neerkomen op veregaande collaboratie met de Duitsers, waarbij de betrokkene zich door zijn geldzucht heeft laten leiden om allerlei diensten aan de Duitsers te bewijzen, waarvoor hü in vele ge vallen zwaar betaald werd. De aanleiding tot de arrestatie was, dat de Belastingrecherche er achter kwam, dat de verdachte op grote schaal zich aan belastingontduiking heeft schuldig gemaakt, Belangrijke geld sommen, die v. d. D. verwierf door di verse diensten te bewüzèn aan de Duit sers. heeft hij uiteraard niet kunnen opgeven of willen opgeven, omdat hij de bronnen niet kon verantwoorden. Het opvallende is, dat in de oorlog van deze samenwerking met de Duitsers niets is gebleken, omdat de Bennekom- se advocaat op zeer geraffineerde wüze te werk ging en zich daarbü bediende van strobeden, tussenpersonen dus, achter wie hij zich verschool, maar die naar zijn instructies handelden, o.a. bij het in handen spelen van Nederlandse industrieën ten bate van de Duitsers, het overhevelen van Hollands bezit in Duitse handen, terwijl v. d. D. provi sies zou hebben genoten voor het ver kwanselen van Joods bezit. Gewapende Joden hebben te Tel Aviv een loper van de Barclays Bank aangevallen. Zij doodden vier Britse politieagenten tijdens een vuurgevecht voor het bankgebouw en maakten zich met 150.000 pond sterling uit de voeten. (Reuter). De 79-jarige Japanse staatsman Toroe Sjimizoe van de keizerlüke raad, welke indertü'd de oorlogsverklaring tekende, heeft zelfmoord gepleegd door in zee te springen. Sjimizo, die voor zijn activiteit tüdens de oorlog „gezui verd" was, liet een briefje na, waarin hij zeide, dat het „hartverscheurend" is, dat er een groep in Japan bestaat, die het aftreden van de keizer voorstaat. (Reuter). BUREAU: VOOSDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma Een woordvoerder van het heeft bevestigd, dat de Britten bat in de Algemene Vergadei wanneer men niet tot een oploi Brittannië mogelijk zou toeste aan te wüzen internationale ti terugtrekken zou neerkomen i sterkte. De vraag, welke politi in de tussentijd door Groot-Br woordvoerder nauwelijks aan zeer kort zou zijn. Arabieren vormen Reuters correspondent te Cairo dat volgens niet bevestigde bei in de nabijheid van Damascus eei bisch leger ter verdediging var lestina wordt gevormd, dat reeds man sterk is. Volgens het Arr weekbad Rose El Joesef, heeft rië een algemene mobilisatie sinds het verschijnen van de rap van de commisie der V. N. voor stina. Irakse officieren zijn te I cus aangekomen. Steeds komen g van jonge mannen uit de Libanon Transjordanië en Palestina die willen nemen. De meeste opleid: ficieren kómen uit Egypte. Collecten voor heilige De politieke commissie der Ara Liga heeft op een bijeenkomst te (Libanon) een geheime resolutii genomen om -"'e mogendhedei steun verlenen aan de aanbeve van de commissie der V. N. voor stina economisch en cultureel ti cotten. Tevens werd besloten, dat de süjnse Arabieren zelf een queriï len leiden, in het bijzonder nu d bische hoge commissie van Pa zich bereid heeft verklaard-om strijders aan te werven. In de gehele Arabische were! lectes zullen worden gehouden 1 vordering van een heilige oorlog Voor New Delhi. De „Hindoestan 7 het blad van de congrespartij over het algemeen de inzichten vice-minister-president wee houdt ernstig rekening met de lijkheid van een gewapend c tussen India en Pakistan en maa balans op van de militaire strijd ten der beide dominions. In een heftige aanval op de geven bestuurders van Pakistan 't blad de in India gebleven Moh danen voor als genten van een we vijfde colonne van een vi mogendheid. Het blad trekt eveneens de lo; in twijfel van de Engelse officie functionarissen, die in dienst regering van India zijn gebleven blad dringt verdei aan op de vi van een Hindoes leger. „Heil De Londense politie heeft eer gemaakt aan een bijeenkomst v „naar beweerd wordt profasc: Britse Liga van oudgedienden", er gedurende anderhalf uur onge heden hadden plaats gehad. Een te van ongeveer tweeduizend pi is door bereden politie uiteen ge Twee personen zijn gearresteerd de politie de bijeenkomst had g werd de voornaamste spreker e tieke leider Edward Jeffrey door zijn lijfwacht naar zün au bracht. Hamm was gedurende i log op grond van de veiligheid deningen geinterneerd. Terwijl 1 de auto ging, riepen mensen i menigte: „Heil Hamm" en zonge Semitische liederen. Talrijke aan! van de Liga droegen zwarte pul hemden en dassen en hieven de h de fascistische groet. Bij deze meeting van de Liga zijn officlei Scotland Yard en een groep 1 parlementsleden, die de fascisti: anti-semmitische activiteit in Ei onderzoeken, tegenwoordig g Het Labour-lid John Piatt Mil verklaard, dat men bezig is een te vormen, dat zal worden voo aan de minister van binnenlan ken, Ede. Age rice France Presse deelt n de grote goochelaarsprijs is tos aan de Nederlander A. M. Nibs dens de laatste bijeenkomst van teroationale Goochelaarscongre:

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6