Stad en Omgeving. WÈÊmÊÊÊÊÊM De Maskers openen het seizoen Burgerlijke stand Het te snel draaien van films Zilveren Jubileum Sint Jusephparochie Turnlustkampioenschappen AGENDA Bosloop-kampioenschappen van Noord-Holland te Heiloo Foresters-nieuws Pronk te Rennes H.S.V.-nieuws Brandweerdemonstratie te Broek op Langendijk Huis aangereden Noordscharwoude Simultaan-séance Motor-ongeluk Ingezonden De bunkers in de stad Schoorl. 27 Sept. 1947: Invasie in Schoorl Bergen St. Pancras. Vrone 1—H.O.C. 1 3—1 frans Marokko wil zelfstandig worden Stompetoren. Rundveekeuring Marktberichten De toneelvereniging „De Maskers" heeft het aangedurfd, het seizoen te openen met Andries de Wagter's „De Elauwe Kamer". Dat de Maskers met dit toneelspel een dergelijk succes wis ten te boeken, bewijst zeker de toe wijding van de acteurs en actrices en de energie van regisseur Jos Groen land. De Blauwe Kamer is namelijk een stuk met lange dialogen en betrekke lijk weinig actie en om met dit mate riaal de zaal ruim drie uur lang te boeien is geen geringe prestatie. Vlot en zonder haperen kwam het stuk over het voetlicht, soms zelfs te vlot. Paul Godvliet als de gedelegeer de Staphorst struikelde vaak over zijn eigen woorden. Wij willen dit echter toeschrijven aan de hoogspanning op de eerste avond en rekenen zeker op verbetering. De Lambert Bogelaer van Dick Mee lis was in het begin wat slordig, maar dit was maar van voorbijgaande aard. Piet Sieuwerts in de kleine rol van de patriot gaf een goede mimiek, terwijl Jan Dogger als Mr. Kalkoen tóch nog te forceerd was. Wij aarzelen niet Dog ger de stuwende kracht van „De Maskers" te noemen, maar, wij wezen er reeds herhaalde malen op, hij is nog steeds te geforceerd. Jaap Schoen gaf als Maarten Bogelaer wat toneel matig spel te zien, terwijl hij soms vrij onduidelijk sprak. Klaas Sluys ten slotte gaf een beheerste Charles Cam- bertin. Bij de dames viel vooral Mevr. KooyStadegaard op als grootmoeder Bogelaer met rustige gebaren en een kalme dictie. Mevr. PoolBierhaalder als Daatje en Mevr. SchoenHabich als Lijsbeth deden voor elkaar niet onder en mevr. MolHeiligenberg als Aagje was in derdaad de frisse, onbedorven jonge- dcchter van deftige huize. Décors en grime waren keurig ver zorgd. Wij willen nog één opmerking maken. Laat men toch vooral letten op de juiste uitspraak van vreemde woor den. Het weglaten van de eerste r in f-aternité werkt storend en kan een hele dialoog bederven. En dit is toch louter een slordigheid! Geboren: Gerbrand J, zoon van C Koopman en G van den Berg. Pieter D, zoon van L Mieldijk en M J Pover Marinus E, zoon van E Hendriks en «V Tromp. Johannes T, zoon van L J M Pekelharing en M A Hermes. Cornelia M, dochter van F J M Rodenburg en C Wagemaker Ilma, dochter van P Wijkhuizen en A K G Weyers. Jozef L M, zoon van N Olbers en A de Vries Johanna E H. dochter van F Hilt en H J Dekker Johannes Q W, zoon van P J Kroon en J M A Feijen. Hendrik G, zoon van T Wijnoogst en T Schepers. Cecilia C A, dochter van H Duin en A C Beerepoot Gehuwd: Pieter D Maars en Anna G Denijs. Jan Hopman en Elisabeth C Schermer. In verband met onze opmerking over de film „De geheimzinnige Mr. Syl- vain" n.l. dat de film te snel gedraaid werd, ontvingen wij een brief van de Personeelsbond Film- en Theaterbedrij ven waarin men ons mededeelt, dat er niet te vlug gedraaid kan worden om dat de projectoren worden aangedre ven door synchroon-motoren welke op een constante snelheid zijn afgesteld. Men erkent, dat het vlug verdwijnen van onderschriften voor het publiek vaak zeer storend kan zijn. Dat kan evenwel gebeuren bij films waarin niet gesproken wordt en als gevolg daarvan veel tekst op het doek komt daar het publiek anders de „draad" van het ver haal kwijt raakt. Na een door Pater van Rijn geleid triduum werd gister in de St. Joseph- kerk aan de Singel het zilveren ju bileum van tieze parochie kerkelijk gevierd. Pastoor Binkhorst droeg met assistentie van de beide oud-pastoors. Pater Hagemans en Pater de Mol een plechtige Hoogmis op, waaronder het zangkoor de feestmis van Jan Nie- land uitvoerde. Des middags werd tijdens de recep tie door het feestcomité, bij monde van de heer C. Berkhout, het ge schenk van de parochie aangeboden; in een fraai uitgevoerde album over handigde hij de pastoor een lijst van namen, van al degenen, die voor de bouw van de doopkapel hun gave ge offerd hadden. Tijdens deze receptie werd ook de heer J. Damen gehuldigd i.v.m. zijn zilveren jubileum als kerkmeester; hem werd het gouden erekruis Pro Ecclesia uitgereikt. Na de receptie, die door vertegenwoordigers van vele or ganisaties en parochianen bezocht werd, bracht St. Caecilia een sere nade. Met een plechtig Lof, gecelebreerd door Pater Jansen, werd het kerkelijk feest besloten. EIGEN SCHULD PLAAGT HET MEEST. De laatste dagen is er meermalen aangifte gedaan van rijwieldiefstal. In de meeste gevallen was zo'n diefstal echter het gevolg van onachtzaam heid. De eigenaars laten n.l. nog vaal; hun karretje onbeheerd en onafgeslo ten staan. En de gel-rgenheid maak' ■vi eenmaal de dief. POGING TOT INBRAAK. Zondagmorgen werd aangifte ge daan van een poging tot diefstal in een woning aan de Comanstraat. Verder dan het indrukken van een paar ruitjes kwamen de ongewenste gasten echter niet, want het bleek, dat er niets vermist was. ZEILSPORT. Door leden van de Roei- en Zeil vereniging werd Zondag op de Alk- maardermeer een onderlinge zeilwed strijd georganiseerd. Hoewel het weer niet zo gunstig was werd er toch heel aardig strijd geleverd tussen de ver schillende zeer uiteenlopende boten. Na een spannende strijd werd de „Irene", stuurman D. Rademaker, eerste, op korte afstand gevolgd door de „Rietvink", stuurman D. Vink, ter wijl N.N., stuurman F. de Vries, als derde eindigde. Na afloop werd in het restaurant van de jachthaven door de wedstrijd leider, de heer P. Schot, in een harte lijke speech het mooie van de zeii- sport naar voren gebracht, waarna on der applaus de prijzen aan de win naars werden uitgereikt. De Alkmaarse turnvereniging Turn- lust hield Zondagmorgen haar jaar lijkse clubkampioenschappen in haar eigen oefenlokaal. Het was zeker al acht jaar geleden, sinds we Turnlust in eigen omgeving aan het werk za gen en dan is het te begrijpen, dat we onwillekeurig even vergelijkingen maakten. En die vergelijkingen valt uit ten gunste van de tegenwoordige ge neratie. Het was of er een nieuw, herboren Turnlust voor ons was ver schenen, een verzorgd Turnlust met een groep le graad dames, waar di recteur Van Zoonen nog veel pleizier van zal kunnen heben. Het ringenwerk van deze groep was wel heel bijzon der goed en werd over het algemeen fraai uitgevoerd. De onderlinge strijd tussen deze dames werd uiterst spor tief gestreden en het was prettig te horen, hoe men elkaar aanmoedigde en elkaar's prestaties waardeerde. Uit een en ander moge de goede geest onder de dames-leden blijken. Echter niet alleen aan de ringen, ook aan de andere toestellen werd zeer goed werk verricht en zelfs de prestaties aan het paard waren alles zins te waarderen. Het was jammer, dat we de vrije oefeningen niet konden zien, omdat deze naar men ons verzekerde op hoog peil stonden. De heren kwamen al weer in vergelijking met 1939 ook al beter voor de dag dan toen; zeer goed en beheerst ringenwerk en rekturnen en kwalitatief goede demonstraties op 't paard. Naast één of twee ouderen maar ondanks de< leeftijd klassetur- ners ook hier nieuwe gezichten, nieuwe krachten voor- de toekomst Met nog heel wat mogelijkheden. Het rekturnen trok wellicht de meeste aandacht, spectaculair als het veelal is. De 2e en 3e graad hadden in goed tempo tevoren het programma afge werkt en al liep hier het krachtsver schil nog al uiteen, er zit onder hen zeker ook materiaal voor de naaste toekomst en speciaal onder de meis jes. Het programma was te ruim 1 uur afgewerkt, waarna voorzitter De Rie de uitslagen bekend maakte en deze waren aldus: Dames 3e graad: 1. mej. R. Kramer 70% pt.2. mej. J. Kaal 65% pt.3. mej. T. Jol 61 pt. Dames 2e graad: 1 E. de Vries 72 pt.; 2. T. van Heugten 70% pt.; 3. D. Moraal 69 pt. Dames le graad: 1. N. Weimar Madderom 106 pt.; 2. N. v. d. Ward 92 pt.; 3. S Wiese 87% pt. Heren 3e graad: 1. F. Narold 71% pt.; 2. N. Stubenitsky 67 pt.; 3. T. Rood 63 pt. Heren 2e graad: 1 W. Narold 72% pt.; 2. P. Bus 66% pt.; 3. Riviére 65% pt. Heren le graad: 1. Jac. Lensen 99 pt.; 2. P. van Heugten 83 pt.; 3. L. v. Bodegraven 82 pt Extra prijs voor het hoogste be haalde aantal punten aan brug van de dames en heren 2e en 3e graad: rnej. E. de Vries. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Mensenjacht; 14 jaar Victoria Theater, 8 uur: De geheimzin nige mr. Sylvain; 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: The Lost Weele end; 18 jaar. A- B. T., 8 uur: De Geveltoerist; alle leeftijden. MAANDAG Gulden Vlies, 8 uur: De Spooktrein, op gevoerd door Cantecleer. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film avond, „Het lied der aarde". DINSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Cabaret Wim Son- neveld Wapen van Heemskerk, 2,30 uur R.K, Broodbakkers-patroonsbond 8 uur: Feestavond. ZIJ, DIE ZICH VAN HEDEN AF, OP DIT BLAD ABONNEREN, ONTVAN GEN DE TOT I OCTOBER VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Doves besloot het wedstrijdseizoen met het organiseren van bovenge noemde wedstrijden. Bij de Junioren won de Blauw-Wit- ter Manck onbedreigd, mede doordat de Doves-crack Klaas Blokker door een zwerende hand niet fit was. Niet temin verrichtte een andere Doves- Junior Theo Hopman een goede pres tatie door als 4e te eindigen. Bij de Senioren nam J. Weenink van Suomi al spoedig de leiding en stond die niet meer af. De uitslagen waren: Junioren: 1. N. Manck, Blauw-Wit, 6 min. 39.4 sec.; 2. W. Vreenegoor, Suomi, 6 min. 42 sec.; 3. C. de Boer, Lycurgus, 6 min. 47.2 sec.; 4. Th. Hop man 6 min. 50.2 sec. Senioren: Klasse A: 1. J. Weenink, Suomi, 17 min. 03.8 sec.; 2. P. Ferra, SAV, 17 min. 12.4 sec. Klasse B: 1. S. Bobeldijk, Diana, 17 min. 26.6 sec.; 2. L. Kuiper, Blauw- Wit,, 17 min. 53 sec.; 3. J. Post, Velzen, 18 min. 08.7 sec. Klasse C: 1. M. Braun, Suomi, 17 m. 55.4 sec.; 2. B. Bouber, Volewijckers, 18 min. 20 sec.; 3. D. Koene, Lycur gus. Klasse D: 1. L. Schol, Suomi, 18 m. 20 sec.; 2. J. Bobeldijk, Diana, 18 min. 38 sec.; 3. A. Rood, Diana; 4. J. Sleu tel, Doves. Verenigingskampioenschap senioren: 1 Suomi, 2. en 3. Blauw-Wit en Diana, 4. Doves, 5. Lycurgus. Verenigingskampioenschap junioren: 1. Doves. Het was wat de overwinningen be treft, een slechte dag voor de Fores ters. Het eerste elftal was by, Jisp I op bezoek en verloor daar met 41 Het is een slechte wedstrijd geworden op een slecht terrein. De harde wind, die dwars over het veld stond, belette goede balcontrole. De rust ging in me1 00. Na 15 min. spelen doelpuntte Schermerts, doch vlak daarop maakt Jisp gelijk. Even later beging v. Dijk de onvoorzichtigheid de bal met zijn handen te spelen inplaats met de voet en de toegekende penalty zorg de voor 21 voor Jisp. Toen was Jisp niet meer te houden en nog tweemaal moest Keuris vissen, zodat Foresters met lege handen naar Heiloo kwam. Het 2e elftal verloor te Limmen van Limmen II met 42, terwijl Foresters IV bij Alkmaar IV een 11-gelijk spel wist te bereiken. Ook de adspiranten hadden geen geluk. Alcmaria b won van Foresters a met 31, terwijl Ale maria c met 10—0 van Foresters 1 won. Jan Pronk nam deel aan een stayers wedstrijd te Rennes in Bretagne welke in vier manches werd gereden. Pronk werd in de derde manche over 25 km eerste. Seres werd twee maal eerste en eindigde in het algemeen klassement op de eerste plaats met 16 punten, ge volgd door Claverie, Pedersen, Pronk en Sorin. HSV I verloor haar 2e ontmoeting in deze competitie van het technisch be tere Zilvermeeuwen met 3—4. HSV II was op bezoek bij Uitgeest III en nam in een 21-overwinning beide punten mee naar huis. HSV III trof CSV II ir. Castricum in goede vorm en verloor daar met 91. Ook HSVjunioren ver loren, n.l. van USVU-junioren met 10. De adspiranten deden het beter. HSV a had Limmen a op bezoek en won met 40, terwijl de HSV-b-tjes een ge lijl. spel bevochten tegen Limmen b- adspiranten. WEG MET DE ZWARTE HANDEL!!!! Aangezien er in de grote steden van ons land geen middelen zijn om de heren Zwartjoekers voldoende respect in te boezemen, is men er nu toe overgegaan, de politiehonden in te schakelen, waarvoor tot nu toe groot respect bestaat- IËÜ Zaterdagmiddag werd er bij de brandweerkazerne te Broek op Lan gendijk een grote demonstratie gege ven voor drie Langedijker corpsen, Heer-Hugowaard en Koedijk, terwijl de brandweer uit St. Pancras als be langstellende ter plaatse was. De brandweer uit Oudkarspel was verhin derd om aan dit waterballet met rub berlaarzen deel te nemen. Op het terrein waren o.a. aanwezig de burgemeester van Langedijk, de heer Schelhaas en van de Alkmaarse brandweer de heren Zandbergen en Maarleveld. De ploegen waren met „groot" mate riaal uitgerukt en deze demonstratie verschilde heel wat bij die welke een jaar of tien geleden gehouden werden. Toen bestond alle oefening uit het een maal per jaar beproeven van de af tandse brandspuit, die getrokken door de hele jeugd met een hoera-ge- schreeuw naar de „Staase plaas" gere den werd, waar de zwoegende pom- pers dan constateerden, dat er al weer nieuwe gaten in de slangen waren bij gekomen. De demonstratie had een vlot ver loop en droeg het karakter van een wedstrijd, waarbij het aankwam op snelheid, goede behandeling van het materiaal en correct werken. De op gave bestond uit het aankoppelen van slangen op de motorspuit en op het waterleidingnet. Eén en ander verried, dat de corpsen een goede geoefendheid bezaten. Op een desbetreffende vraag verklaarde de heer Schelhaas dan ook zeer tevreden te zijn over deze de monstratie. Nadat de wedstrijd, welke vlot ge leid werd door de oppèfcömmandant van de Langedijk, de heer De Jong, ge houden was, werden de uitslagen be kend gemaakt in café De Boer. Deze luiden als volgt: Noord-Scharwoude 51 strafseconden plus 150 seconden: totaal tijd 210 sec. Zuid-Scharwoude 15 straf seconden plus 239j<; sec., totaal 254'/» sec.; Broek op Langendijk 108 straf- sec. plus 240 sec., totaal 348 sec.; Heer- Hugowaard 102 strafsec., plus 255 sec., totaal 357 sec.; Koedijk 54 strafsec., pl. 402 sec., totaal 456 sec. Noord-Scharwoude kwam door deze wedstrijd in het bezit van de wissel medaille, welke door het gemeente bestuur van Langedijk beschikbaar was gesteld. Zuid-Scharwoude behaal de de tweede prijs. In een korte speech sprak burge meester Schelhaas een woord van dank tot de jury, welke bestond uit de heren Zandbergen, Maarleveld, Hart, Metselaar, Schram, Groen en Dekkers. Spr. wees op het nut van deze oefeningen en memoreerde o.a., dat dit jaar reeds 14 branden in de kiem waren gesmoord. Van de zijde van het publiek bestond voor deze demonstratie, waaraan ca. 50 man deelnamen, maar een matige belang stelling. Te betreuren was, dat de corpsen na de deelname aan de wedstrijd dik wijls een onordelijke indruk maakten, wat afbreuk deed aan het geheel. On getwijfeld zal oppercommandant De Jong hierin nog verandering weten te brengen. Behoudens deze critiek mogen deze demonstraties, die in een dergelijk verband aan de Langedijk voor de eerste maal gegeven werden, zeer ge slaagd genoemd worden. Vrijdagavond omstreeks negen uur werd het woonhuis van den heer Jan Wagenaar Szn. aangereden. Van het gezin was alleen thuis een dochter tje, dat door deze anrijding waarbij een stuk uit de muur gerukt werd hevig schrok. De bestuurder van de auto, die één en ander veroor zaakte, is zonder meer doorgereden. Woensdag 1 October a.s zal de heer W Kaan in de voormalige Ned Herv Pastorie te Noord-Scharwoude een simultaan séance geven tegen de jeugdige schakers van de Langedijk. Tevens kan men zich die avond opgeven voor de winter-corn- petitie. Zaterdagavond kwam de motorrij der Keizer uit Noord-Scharwoude in botsing met een onverlichte langs de weg staande wagen. Het ongeluk, dat gebeurde in de nabijheid van het via duct in de spoorlijn AlkmaarDen Helder, was dermate ernstig, dat de opname van de heer K. in een zieken huis nodig was. De duopassagier kwam er met enig klein letsel van af. Geachte Redactie. Nog steeds worden de kunstzinnige gevoelens van de bewoners onzer goe de stad Alkmaar gekwetst door een tweetal foeilelijke souvenirs, achterge laten door de Duitsers, t.w. de bun kers in de Hout en bij de molen van Piet. Voor zover mij bekend zijn het technische en financiële bezwaren, die de verwijdering van deze bouwsels beletten. Ervan uitgaande dat deze veronder stelling juist zou zijn, wilde onderge tekende voorstellen, van gemeentewe ge langs de beide bunkers een klim op-beplanting te doen aanbrengen, zo dat het ontsierende aspect van een en ander tot een minimum worde gere duceerd. Hoogachtend, D. VISSER. Geronk van vliegtuigen, kanongebulder, geknetter van geweerschoten? Niets van dat alles, maar uitroepen van blijde ver rassing en stevige handdrukken bij de invasie in Schoorl van officieren, onder officieren en manschappen, die deel uit- maakten van het 21e Depot-Bataljon, dat gedurende de mobilisatie 1939—1940 in het barakken-kamp te Schoorl gelegerd was. Zaterdag waren ze per auto, motorfiets of fiets uit Alkmaar, Amersfoort, Bergen, Anna Paulowna, Haarlem, Heiloo, Hilver sum, Den lip, Moordrecht, Purmerend, Rotterdam, Warmenhuizen, Wormerveer, Zaandam, Schoorl en andere plaatsen, naar De Rustende Jager te Schoorl ge trokken, voor het houden van een reünie Helaas had men niet alle 1200 man kun nen bereiken: om begrijpelijke redetien waren in 1940 alle adressen vernietigd en dan speelden verandering van woonplaats enz ook nog een rol. Het plan voor een volgden reünie werd algemeen toege juicht, het is toch een zo bij uitstek ge schikte gelegenheid om oude contacten te herstellen, oude banden te versterken. Van de toenmalige commandant van het bataljon, res.-majoor Deschrevel, was be richt ingekomen, dat hij wegens dienst belangen helaas niet aanwezig kon zijn. Na het eerste weerzien, na 7 jaar, waar bij heel wat oude herinneringen aan de vijf maanden, die ze hier hadden door gebracht, waren opgehaald, brachten de reünisten nog eens een bezoek aan hun oude barakkenkamp Veel was nog onveranderd, de dokters kamer en ziekenzaal net als in 1940, s winters bar koud, 's zomers snikheet, zoals kapitein Van Asperen, destijds ba taljonsdokter, opmerkte; andere gedeel ten verbeterd. Van de mooie ruime can- tine hadden de oudgedienden in 1940 niet kunnen profiteren. Na terugkeer verenigden officieren, on derofficieren en manschappen zich rond de welvoorziene dis in de zaal van Nic. Schuyt en hier kwamen de tongen P*s goed los Eindelijk was het taptoe en zochten de mannen hun haardsteden weer op na een hartelijk „tot weerzien in 1948.'" BENOEMING Tot onderwijzeres aan de Bijzondere La. gei'e School (Boschschool) werd benoemd mej. A van Hasselt te Amsterdam. Na een verblyf van twee jaar is 'le Torpedobootjager „Piet Hein" uit Indië teruggekomen. Onder geweldige belangstelling, vooral van familieleden van de bemanning komt de jager in de haven van Den Helder aan. BENOEMD. De heer Th. Dijkstra, alhier is benoemd tot onderwijzer aan een chr. school (hoofd de heer K. H. Oos terhagen) te Haarlem. ILLEGALE JOODSE IMMIGRANTEN NAAR CYPRUS De illegale Joodse immigranten van het naa Haïfa opgebrachte schip „Af- Al-Pi" is door middel van luidsprekers meegedeeld, dat zij naar Cyprus zullen worden gebracht. AANBIEDING NIEUWE KERKORDE AAN DE SYNODE Naa A.N.P nader van het Persbureau der Ned. Herv. Kerk verneemt, zal de nieuwe kerkorde eerst in de Synode vergadering van 27 October worden aangeboden. De verwachting, dat de thuisploeg het niet tegen de Haarlemse dames zou kun nen bolwerken, werd door de op het Vrone-terrein gespeelde wedstrijd, niet bewaarheid. De gasten gaven wel een iets beter spel en de voorhoede was wel iets sneller, maar bleef onproductief. En kele minuten na het begin nam Vrone de leiding door een goal van Jo Dekker Even voor de rust maakte HOC één punt, zodat de rust met gelijke stand aanbrak. Na de rust was het tempo iets hoger, vooral toen Vrone de stand tot 2—1 bracht Maar de gelijkmaker bleef uit en toen Annie Zeegers de stand op 3—1 bracht, was het voor HOC bekeken. Bij Vrone viel in de eerste helft voor al de doelverdedigster, Jannie Strijbis, op die uitstekend werk te zien gaf. y. d. Pol wereldkampioen biljarten Onze landgenoot van de Pol heeft de titel van wereldkampioen behaald op groot biljart ancre ca dre 45/2. De eindstand luidt: 1. Van de Pol (Nederland)2 Do mingo (Spanje) 3. Ca rera (Argen tinië 4. Gabriels (België)5. Van de Woestijne (België)6. Gzarvia (Spanje). In het Spaanse Saragessa zijn de we reldkampioenschappen biljarten 45/2 begonnen, waaraan o.a. onze landge noot van de Pol, Europees kampioen in deze spelsoort deelneemt. De partij tussen de Spanjaarden Do mingo en Garcia werd door Garcia ge wonnen, die in 16 beurten de 400 vol maakte, terwijl Domingo de hoogste se rie, n.l. 104 scoorde. De tweede partij, tussen de beide Belgen, werd door Ga briels gewonnen, die in 21 beurten klaar was, terwijl hij een serie van 200 caramboles op zijn lijstje had staan. Van de Woestijne bleef op 395 staan, wel een bewijs, dat deze partij buiten gewoon spannend is geweest. Onze landgenoot van de Pol kwam tegenover de Argentijn te staan en won in tien beurten, spelend met een gemiddelde van 40.terwijl hij een serie van 218 punten scoorde. In de tweede ronde sloeg van de Pol de Belg van de Woestijne met 400 tegen 282 punten in 8 beurten, waarmede de Rotterdammer het hoogste partijgemid delde tot nu to^ gemaakt, op zijn naam bracht, met 50. De hoogste serie van van de Pol was 118, die van de Belg 99. De Argentijn Carera sloeg de Span jaard Garcia, waarbij de eerste een se rie van 108 produceerde. De grote ver rassing was de verliespartij van de we reldkampioen Rene Gabriels tegen de Spaanse kampioen Domingo. In 13 beurten had de Spanjaard de 400 vol, tegen Gabriels 243 punten. Domingo scoorde een serie van 208, Gabriels van 112. Lake Succes 28-9 (AFP) „Istiglal", de onafhankelijkheidspartij van Marok ko, heeft aan Trygve Lie, secretaris generaal der V. N., een memorandum doen toekomen, dat door de commissie voor de vrijheid van Noord-Afrika ter publicatie aan de pers is verstrekt. „De overheersing van Frankrijk in Marokko moet onmiddellijk eindigen en een democratische staat, geleid door de Sultan Sidi Mohamed Ben Soessef, moet in Marokko worden uitgeroepen", aldus luidt de voornaamste inhoud van dit memorandum. In dit stuk wordt Frankrijk er van beschuldigd zich alle macht i'n Marok ko te hebben toegeëigend en meer dan 60 pet. van de begroting op te slokken. Verder verklaart deze partij, dat meer dan 1 millioen ha zeer vruchtbaar land in handen is van 4.710 Europeanen, ter wijl de Inheemsen hun toevlucht moe ten nemen nar de stadscentra. Ook het gebrek aan scholen wordt becritiseerd. Terwijl in 1926 het aantal Fransen ia Marokko lechts 74.J58 bedroeg, zijn er thans 280.000 en komen zich iedere dag nog 35 Fransen vestigen. Volgens de „Istiglal" is de levensstandaard der Marokkanen een der laagste ter we reld. Na twee jaar zal Vrijdag 3 October a s. de fokvereniging Stompetoren op het ter rein voor de boerderij van de voorzitter, de heer Kramer Glijnis, een onderlinge levering houden, waaraan 180 dieren, w.o 13 oudere stieren zullen deelnemen. Niet minder dan 17 fokkers presenteren groepen van eigen gefokte volbloeden, terwijl 7 fokfamiliën, moeders met min stens 3 kinderen hun prestaties zullen tonen NOORDERMARKTBOND, 29 Sept 42,000 kg witte kool 7,10—10,20; 24,000 kg rode kool 9,00—16,80; 2000 kg gele kool 11,50—11,60; 2800 kg groene kool 14,0040,00; 6000 kg uien 14,0014,20, idem grove 13,80 —14,10, idem drielingen 6,50—6,80 en idem nep 12,5013,50; 1400 kg slabonen 66,00 109,00; 2300 kg peen II 6,40 en idem III 6,70; 21,000 kg aardappelen: blauwe Ei genheimers 7,00—, Eigenheimers 8,10—8,50 en Bevelanders 9,209,30. WARMENHUIZEN, 27 Sept. 40 000 kg aardappelen: Schotse muizen 7,30—7,60, Voran 7,20, Noorderlingen 9,10, witte Ei genheimers 7,89—8,80, blauwe Eigenheimers 9,209,50 en Bevelanders 9,30—9,70; 2500 kg uien 3,10—13,50, idem gele nep 9,10— 11,90, idem drielingen 6,10 en idem grove 13,50; 28.000 kg rode kool 10,80—16,30: 10.500 gele kool 8,00—10,10; 105 000 kg witte kool 8,20—10,80; 4400 kg groene kool 12,60 —14,40; 1100 kg slabonen 63,00—100,00; 950 kg bieten 5,40; 225 kg andijvie 14,10. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Sept. 5500 kg aardappelen (Bevelanders) 7,20— 3,50; 20 000 kg rode kool 9,40—18,30 20.000 kg gele kool 7,80—9,20; 30.000 kg groene kcol 11,10—14,70; 5000 kg andijvie 10,90— 13,80; 70.000 kg witte kool 9,20—11,80; 1200 kg uien 13,60; 9000 kg bieten 5,706,70; 2000 kg slabonen 00—1,05; 3000 stuks bloem kool 43—59. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Sept. 4000 kg aardappelen: Bevelanders 9,20— 10.00, blauwe Eigenheimers 9,50; 5500 kg rode kool 10,40—19,60; 55.000 kg gele kool 7.20—12,00; 180.000 kg witte kool 9,00—11,20; 50 000 kg groene kool 10,50—14,90; 16.000 kg bieten 5,40—6,40; 3500 kg andijvie 12,10— 15,40; 700 kg slabonen 85—1,20; 17,000 kg bieten 5,40—6,70; 4500 kg uien 12,80—13,50; 2600 stuks bloemkool 4763.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2