Het feest van de R.K. Bakkerspatroons r JONGERLING, een bijzonder actief N.S.B.'er liïktgdorrd1- f" -"from verrassing,lnl!»1fa<j-) ee" aHHVsr* Jaarvergadering en cabaret-avond KLACHTENBOEK Daf maq U niet missen Wim Sonneveld's Cabaret Belasting op de honden Uitspraak tegen Musman Burgerlijke Stand Gouden jubileum Wedvlucht Parkestone AGENDA Bond voor Staatspensionnering Hoofdklasse-competitie Geef wijsheid, geef verstand Debiele psychopaath De slag met de klomp Heiloo Bridgedrive S.A.Egmond (287—289) „De stier van Californië" Uitspraken Vijf jaar geëist Abbo en de „knuppelaar" Bergen. De heer J. Woudman neemt afscheid Schoorl. Waar de raad over spreekt Egmond aan den Hoef. Eerste steenlegging Semmelweiss i zijn leve 'éi Siad at Omgmiug, ,Bij brood atleen zult gij niet leven' Het gewest Noord-Holland van de Nederlandse K. K. Bakkerspa troons viert feest. Vijftien jaar is het geleden dat de federatie Ken- nemerland werd opgericht onder leiding van de heer Oud en uit deze federatie is de hechte hand ge groeid, die nu het hele gewest Noord-Holland hijeen houdt. Na de vaktentoonstelling in heit Wapen van Heemskerk van verleden week werd daar gistermiddag een feestelijke jaarvergadering gehou den, ter herdenking van het derde lustrum. In de feestelijk versierde grote zaal had het bestuur van het gewest plaats genomen, versterkt met afgevaardig den van het hoofdbestuur, terwijl ook de geestelijke adviseurs rector R. L. M. van Ginkel en rector Dr. F. Holthuizen aanwezig waren. De opkomst van de bakekrs liet te wensen over, en zoals tijdens de redevoeringen tot uiting kwam, het „bij brood alleen zult gij niet leven" wordt ook door de bakkers nog te weinig verstaan. De leiding van de vergadering berustte bij de geweste lijke voorzitter, de heer G. J. L. Men- sink. Als gastheer trad op het Alkmaarse R. K.' Bakkersgilde „St. Honor" en het was dan ook de voorzitter van het gilde, de heer C. Schilder Sr., die het eerst het woord nam. Uitdrukkingen van dank en waar dering waren het, die hij naar voren 'bracht, evenals de heer J. Tuilenaar uit Overveen, de vice-voorzitter van het geweest. Voorzitter Mensinkwerd bedacht met een fraaie vulpen en zijn echtgenote werd op hartelijke wijze in de bloemetjes gezet. De gewestelijk secretaris, de heer J. Dirkson en de penningmeester H. M. Fiege brachten ieder op hun ter rein verslag uit, waarbij de penning meester van de gelegenheid gebruik maakte door te zeggen dat hij voor evt. liefhebbers de kwitanties bij zich had. Rede Dr. Holthuizen. Dr. Holthuizen hield een boeiend en gefundeerd betoog over het onderwerp: „Waarom principiële organisatie?" De pakkende vertel trant van deze redenaar en het be langwekkende onderwerp lieten niet na, Indruk te maken op de toe hoorders. „Uw naam is toch geen Robinson Crusoe" zo zeide Dr. Holthuizen, „U leeft niet op een eiland. Om u heen woelen grote vraagstukken, en het gaat om de Katholieke kijk op deze problemen". Spr. behandelde achtereenvolgens de onderwerpen bezitsspreiding, corpora tieve ordening en het leidend begin sel in de volkshuishouding. Duidelijk bracht spr. als zijn ziens wijze naar voren, dat de kerk de taak heeft de Katholieke sociale leer te prediken. Spr. hoopte de overtuiging te hebben gewekt dat er sterke mo tieven zijn voor de R. K. bakkers, om zich principieel te organiseren. Onder ademloze stilte werd dr. Holt huizen aangehoord en een warm ap plaus beloonde zijn woorden. Het hoofdbestuurslid' Van Leeuwen sprak een korte rede uit, waarbij hij er op wees, dat de taak van de orga nisatie drieledig is. materieel, geeste lijk en cultureel. Er is zoveel moois om ons heen en op de organisatie rust de taak, ons te helpen dat te zien. Met een treffend gedicht, gevoelvol voorgedragen, besloot de heer Van Leeuwen zijn betoog. Nadat voorzitter Mensink bij accla matie was herkozen als zodanig, sprak de heer Van den Berg. de nestor van de organisatie een kort vurig propa- ganda-woord, en daarmede was een eind gekomen aan de jaarvergadering ter viering van het derde lustrum. „Wij laten U niet met rust". Des avonds togen de jubilerende bakkers met' hun echtgenoten en fa milieleden naar 't Wapen van Heems kerk. De cabaretavond die hier door de K. J. M. V. werd geboden onder de welsprekende titel: „Wij laten U niet met rust" besloot de feestelijke dag. Een zeer lang programma waarin van „elck wat wils" werd geboden, brachten de jonge katholieke midden standers ten tonele. Daar was de vlotte voorzitter van de K.M.V., Cees Tros, die in enkele sketches blijk gaf een goed acteur te zijn en daar was de conferencier Cees Oostrom, die met een mop en een praatje de diverse nummertjes aan kondigde. Daar waren de Banjo-Gita-Stars, die pi'Jtig, met melodietjes uit diverse werelddelen het muzikale gehoor streelden en de vrolijkheid er in brachten en daar was een goochelaar. Jan Brinkman, die, zijn functie ge trouw, een ieder trouweloos wist te bedotten. Daar was een jonge zanger die op zeer fraaie wijze twee aria's uit de opera Tosca ten gehore bracht en daar was een andere jongeman, die een Engels lied zong, terwijl hij klaarblij kelijk de Eng. taal niet geheel mach tig was. Maar in het geheel kon hem dit worden vergeven. Daar was bo vendien nog een gaste. Het was Mea Coppens. Zij droeg voor „Kinder sproke" en „O moedertaal wat zijt gij schoon" en zij deed dit voortreffelijk. Er waren nog anderen, die ieder op hun beurt de bakkers het beste heb ben gegeven wat zij konden geven. En hierna werd nog tot twee uur met veel animo gedanst. Onregelmatige uitgave Weliswaar heeft het verkeersbord op de Kennemerstraatweg een betere plaats gekregen, maar het wegdek ter plaatse is dermate slecht, dat de wielrijders toch de rijweg verkiezen. Wanneer wordt daarin eens verbetering gebracht? Bij de Heilooërbrug staat een bord: „Verboden te parkeren". Waarom staat dit daar eigenlijk? Het bord gaat schuil achter de eromheen geparkeerde auto's! Vandaag is het de sluitingsdag van de zo goed geslaagde Winkel week. De contact-commissie voor de middenstand heeft gemeend goed te doen aan allen, die daarin be lang stellen een gratis filmvoor stelling in de open lucht aan te bieden. Deze zal plaats vinden hedenavond van half acht tot half negen op het Waagplein. Ver toond zullen worden „De 4 jaar getijden" (kleurenfilm) „Glasin dustrie" en, indien daarvoor nog gelegenheid is, een tekenfilm. Is het nog nodig op te roepen voor een wandeling naar het Waagplein? Na afloop hebt U dan tevens nog eens de gelegenhe'd om de mooie étalages in de stad te bezichtigen. Matige belangstelling voor een goed program Wim Sonneveld heeft gisteravond i r het Gulden Vlies met zijn ensemKe een zeer goed cabaretprogramma ge bracht, dat jammer genoeg geen vol J zaal kon trekken. Er werd wat laat be gonnen, maar dat was te wijten aai motorpech op reis naar Alkmaar. W. t men bracht was goed cabaret met aar dige vondsten en uitstekende persoon lijke prestaties van diverse medewer kenden. Na de proloog en een kort politiek- satiriek praatje van Wim Sonneveld, volgde 'n aardige scene van een spoor wegcoupé en grenscontrole, van Sophie Stein, Eri Rouché en Hent v. d. Horst. Sophie Stein heeft zich in dit ensemble een bijzondere plaats veroverd en een zeer goede, wat zij o.m. duidelijk toonde in „Oma, die op de kinderen past" en „Jeannetteke uit Anvers". Eri Rouché heeft zich ontwikkeld tot een uitnemende cabaretkracht. Zij is, als wi] haar eerste optreden nog in de herinnering terugroepen enorm voor- uitgégaan. Bijzonder goed waren haar twee liedjes: J'écoute la pluie en Ten cents a dance, maar ook in de schetsen toonde zij zich geheel op haar plaats. Jules Verstraete was steeds een uitste kend acteur en dit bewees hij ook nu weer in de diverse schetsen waarin hij zijn medewerking verleende, o.a. in „Het jongste geslacht", „De mond in de slaapkamer" en „Een trein rijdt voor bij". Wim Sonneveld speelde, zong cu confereerde op vlotte gemakkelijke wijze, doch helemaal nieuw was zijn repertoire voor Alkmaar niet. Zeer geslaagd waren de ensemble nummers en dan noemen wij in dit verband „Comedietjes op melodietjes' waarmee het programma voor de pauze werd afgesloten. Een succesnummer dat de aanwezigen kostelijk amuseerde en een luid applaus verwierf. Wij den ken slechts aan „Le Fiacre" en „In 't groene dal". Aan Eri Rouché werden mooie bloemen aangeboden. Het bord met refrein om mee te zin gen hadden wij in het Vlaamse num mer van Sophie Stein gaarne gemist. De muzikale begeleiding van Wim de Vries was weer uitstekend en droeg veel tot het succes bij. Ook nu weer hadden de afwezigen ongelijk. G. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat houders van honden, die tot heden niet vol daan hebben aan de verplichting tot aangifte voor de hondenbelasting, nog éénmaal in de gelegenheid worden ge sleld daarvan aangifte te doen. Deze aangifte behoort mondeling of schriftelijk te geschieden ten kantore van de chef van de 2e afdeling der gemeentesecretarie, afd. belastingen, Breedstraat 11 boven (geopend van 9- 12.30 uur en van 24.30 uur). Mocht hieraan vóór 15 October a.s. geen gevolg zijn gegeven dan wordt procesverbaal opgemaakt en worden de overtreders gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geld boete van ten hoogste driehonderd gulden, terwijl de aanslag in de hon denbelasting tot het drievoud wordt verhoogd. DIERENBESCHERMING. De vorige week is te Koedijk achter gelaten een middelmatig grote hond. Kentekenen: wit met bruine plekken, oi-.r bruin. Het dier wordt thans ver zorgd bij Dr. den Hartogh te Koedijk. Door het uitbreken van paratyphus aan boord van het m.s. „Volendam", dat op uitreis naar Indië aanvullingstroepen aan boord had, moesten de dienstplichtigen bij aankomst in Indië in quarantaine. Hier liet kamp in Tjilitan ten Zuiden van Batavia, waar onze jongens hun tijd nuttig besteden. Hier ziet men hen aan de lichamelijke training. Het tribunaal te Alkmaar deed he den uitspraak in de zaak tegen J. L. Musman, waarover wij indertijd uit voerig berichtten. De uitspraak luidde: Internering voor de tijd van 3 jaar tot 1 Mei 1948, waarvan 5 maanden voorwaardelijk. Musman komt dus op 10 Dec. a.s. vrij en wordt dan onder toezicht gesteld van de stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Voorts werd hij voor he leven ontzet uit kies- en ambts rechten. Geboren: Marcellinus A, zoon van L Wijdeman en J M J Joosten, Christi na E M, dochter van S Hoedjes en M Vlaa.r G et r o u w d Jan Kaal en Johanna Bleeker. Cornells Ploeger en Jacoba P Moerland. Overleden: Grietje van der Molen, 77 jaar, weduwe van J T Kröger, Maartje Stam, 47 jaar. Op 4 October zal de heer N. P. Stok man, Nieuwpoortslaan 101, de dag her denken dat hij 50 jaar als melkknecht bij de heer P. Frans, Straatweg, Heiloo rerkzaam is. Als jongen van 11 jaar kwam hij als melker bij de heer Frans en hij heeft deze dienst niet meer ver laten. Het zal de heer Stokman zeker niet aan belangstelling ontbreken. De wedvlucht vanaf Parkestone, ge houden op Zondag 14 Sept. j.l. door de concourscommissie „Breda en Omstre ken", waaraan uit geheel Noord-Hol land, door zes liefhebbers uit Alkmaar en één uit Heiloo werd deelgenomen, had tot resultaat dat de heer P. Horst uit Alkmaar geklasseerd werd op nr. 119 met tijd 12 uur 42 min. 15 sec. en dc heer N. Ypma (Alkmaar) nr. 183 met tijd 12 uur 48 min. 7 sec. Het con cours, waaraan 1224 duiven deelnamen, stond open van pl.m. 12 uur 25 min. 1 sec. tot 12 uur 59 min. bioscopen: Harmonie Theater, 8 uur: Mensenjacht; 14 jaar Victoria Theater, 8 uur: De geheimzin nige mr. Sylvain; 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: The Lost Week end; 18 jaar. A- B. T., 8 uur: De Geveltoerist; alle leeftijden. woensdag Aula Gymnasium, 8 uur: Lezing over Indië Gulden Vlies. 8 uur: Jubileum St. Joseph Parochie. donderdag Gulden Vlies, 8 uur: Jubileum St. Joseph Parochie. MEERVOUDIGE KAMER De Federatie Alkmaar van de Bond voor Staatspensionnering is wederom opgericht. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: A. Greeuw, Heiloo, voor zitter; G. den Das, Hensbroek, secre taris; D. Kool, West-Graf dijk pen ningmeester en S. de Beurs, Oudkar spel. Dammen. De wedstrijd tegen WDC in Weesp is voor de Alkmaarders op een zware ne derlaag uitgelopen. Over de gehele linie speelden de gast heren beter, en de zege is voor hen dan ook geen moment in gevaar geweest. Toch zijn wij van mening, dat een zo grote nederlaag zeker niet nodig was. A.s. Zondag tegen G S Z uit Boven- karspel rekenen wij op betere resultaten. Deze wedstrijd begint om c.a. 2 uur bij A Haring, Oudegracht 130. Tot slot nog de gedetailleerde uitslag W D C I: D D D I: W C Beeke—L Ravenstijn 1—1 J H Beeke—H Kruider 1—1 Sj Meijer—M Hemels 2—0 H v Ravenstijn—J Schuit 0—2 G J de BruijnL Verver 20 J Dolman—G Woonijk 2—0 A de Jongh—P J Smolenaars 2—0 C Dorland—C A de Bree 2—0 L Beeke—H J Toepoel 1—1 B v EssenJ Jorna 2 Totaal 15—5 D D D speelde met twee invallers. Een langdurig raadsel is de straf zaak tegen de 69-jarige Arie O. uit Alkmaar, die een duister meningsver schil heeft met de familie V. betref fende een radiotoestel. Reeds enkele maanden geleden Is deze zaak voor de rechtbank geweest, en toen gister morgen de Meervoudige Kamer ge roepen werd een Salomons-oordeel uit te snreken, waren er nog zoveel raadselen, dat de zaak opnieuw moest worden uitgesteld. O. was in huis bij de familie V. en verkocht volgens die familie zijn radiotoestel loor f 275. O. beweert echter bij hoog en laag, dat hij in ziin recht stond, toen hij later het apparaat terug kwam halen. En of schoon de familie V. nu onder ede verklaart, het toestel in briefjes van 25, 10 en 2,50 te hebben betaald, de oude baas houdt vol, dat hij geen afstand van zijn radio wenste te doen en het toestel daarom nooit ver kocht kan hebben. Er zullen voor de volgende behan deling; van deze zaak een tweetal ge tuigen worden gehoord, die ter zit ting niet verschenen waren. Geef v.ijsheid, geef verstand „Onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering", luidde gis termorgen de eis tegen de Alkmaar der Cornelis W. Deze dubbele psychopaath, die het vorig jaar als kruideniersbediende werkzaam was bij P. N. G. B„ had zijn patroon voor 600 opgelicht. Reeds in Mei van het vorige jaar was W. uit anderen hoofde veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstr; f van 8 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Waar gebleken Is, dat W. geen enkele zelfcontrole bezit, con cludeerde de officier tot de volgende strafmaat: f 1.boete of 1 dag, waarmede besch. wel accoord kon gaan. Op 14 October a.s. zal in deze zaak uitspraak worden gedaan. Bii verstek werd gistermorgen be handeld de strafzaak tegen een inwo ner van De Rijp, Hermanus Gr. Hij werd er van beschuldigd M. S. met een klomp op het hoofd te hebben ge slagen. De officier requireerde een geldboete van 75 subs. 25 dagen hechtenis. De eerste nederlaag is door de bridgeclub Egmond aan Sans Atout toegebracht. Het resultat was in de A- lijn: Sans Atout 101 pt. en Egmond 91 pt.; in de B-lijn: Sans Atout 95 pt. en Egmond 97 pt„ terwijl in de C-lijn: Sans Atout 91 pt. en Egmond 101 pt. behaalde, zodat Egmond met 2 match- punten verschil deze zeer spannende en in de prettigste verstandhouding gespeelde wedstrijd heeft gewonnen. Zoals bekend is door de WV. afd. Heiloo, bij gelegenheid van haar 40-ja- rig bestaan aan de Bridgeclub Sans Atout voor deze nederlaagwedstrijd een fraaie zilveren beker beschikbaar gesteld. Het bestuur van VVV, bij monde van haar voorzitter, de heer Jac. van Gemeren, overhandigde gis teravond, alvorens deze wedstrijd aan ving, in een geestig speechje deze fraaie beker. Spr. zeide het van harte toe te juichen, dat de VVV deze geste heeft kunnen verrichten, waardoor 'n contact is gelegd tussen beide vereni gingen, waarvan hij hoopte dat de prettige herinneringen daaraan ver bonden, zullen blijven. De heer P. Köhne, voorzitter Bridge club Sans Atout, dankte VVV, afd. Heiloo, voor de aangeboden beker en hij hoopte dat er prettige wedstrijden uit zullen voortkomen. Spr, zei ook nog, dat de beker alleen gewonnen kan worden bij het toebrengen van een nederlaag, en niet, zoals abusievelijk in een plaatselijk blad vermeld was, wanneer het eventueel het beste re- rultaat betrof. ,,'t Ontluikende Roosje", dat vorige winter met groot succes haar dona teurs en belangstellenden met prach tig toneelwerk heeft verrast, heeft voor de eerste opvoering van dit nieu we seizoen in studie genomen: „De Stier van Californië". Waarschijnlijk zal de eerste opvoering op Zaterdag 22 Nov. a.s. plaats hebben. De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Rechtbank deed gister morgen uitspraak in de volgende za ken: Hendricus M. R„ Heiloo, thans gedetineerd, gevangenisstraf van vier maanden voorw. en vier maanden on voorwaardelijk, het eerste met een proeftijd van drie jaar. Thomas van T., Alkmaar, drie maanden onvoorwaardelijk met ter beschikking gesteld van de regering. Lambertus T„ Alkmaar, vrijgespro ken. BENOEMING Door de Vakgroep Detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dran ken is voor het a.s. Vakexgmen be noemd tot examinator de heer H. Haijtema Pzn. alhier. De heer H. werd eveneens benoemd tot examinator bij het najaarsexamen voor het Wijndi ploma. Voor het Bijzonder Gerechtshof In 1941 tot de N.S.B. toegetreden, meende ik er een goed werk mee te doen, omdat ik dacht dat er voor het Nederlandse volk iets goeds in zou steken „met het oog op de om vangrijke werkloosheid." Met deze woorden trachtte de 56-jarige Arie Jongerling uit Schoorl voor het Bij zonder Gerechtshof zijn lidmaat schap van de N.S.B., een toetreden, dat vele activiteiten als nasleep zou hebben, te verdedigen. Het Hof werd gepresideerd door Mr. Mijnlieff, procureur-fiscaal was Mr. Keune. Het was een niet geringe lijst van N.S.B.-daden, die deze verdachte was ten laste gelegd. Hij zou te Schoorl, in Mei 1943, aan de gemeente-veldwachter, Vegter, hebben meegedeeld, dat Hero Kruize verdachte's vrouw, althans de N.S.B. had beledigd door te zeggen: „Dat nooit, dan zo: heil Moskou", waarbij hij de gebalde vuist had 'opgeheven: te Schoorl, eind 1942, dienst hebben genomen bij de transportactie en na dien, gewaoend met een geweer te Baarn wachtdiensten bij auto's van het N.S K.K. hebben verricht en te Amsterdam als sanitater hebben ge werkt: in 1942 hebben bevorderd, dat Arie Hoogvorst en H. Druyven als ar beiders in Duitsland zijn te werk ge steld. De verdachte gaf zijn aandeel in deze kwesties toe, maar betwistte het laatste punt. Daartegenover kwam de getuige H. Kruize vertellen, dat hij van Vegter gehoord had, toen deze proces-verbaal kwam opmaken, dat de aangifte door verdachte was geschied. Later is deze getuige in Den Haag tot vijf maanden gestraft, waarvan hij er twee heeft uitgezeten. P. Hoogvorst, een tantezegger van verdachte's vrouw, had de avond, voordat zijn broer naar Duitsland moest, gehoord „Dat is het werk van mijn man". Bovendien had deze verdachte zijn twee dochters vrijwillig naar Duits land laten gaan. Het requisitoir. De procureur-fiscaal, Mr. Keune, vond het bewijs voor het laatste punt ook niet sterk, maar het bewijs voor de andere punten bewezen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat verdachte tot de aangifte-kwestie is overgegaan zonder daarbij direct de bedoeling te hebben gehad die men sen aan de vijand over te leveren. Verdachte staat wel niet zo gunstiig bekend. Tjit zijn werk voor het N.S. K.K. blijkt dtt hij zich als N.S.B.-er volledig aan de kant van de vijand heeft geschaard. Spr. eiste 5 jaar gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit de rechten. Uitspraak 7 October a.s. De 49-jarige Maarten Abbo, los arbeider uit Alkmaar, was op 16 Juni 1943 met bouwmaterialen voor de fa. Renke, naar Bochum-Gerthe gestuurd, om daar zogenaamd zes weken aan de stuwdam te werken. Hij keerde indertijd met verlof naar huis en is toen wederom vrijwillig naar Duitsland gegaan. In zijn gezelschap bevond zich ook de 48-jarige betonarbeidcr A. van Noordennen, die nog terecht moet staan en de bijnaam droeg van „de knuppelaar". In December 1943 was de voorman van deze arbeiders gekomen met de mededeling, dat er gelegenheid was zich te melden voor het z.g. Schutz- Kommando. Getuige, zowel als ver dachte, waren daar op ingegaan. Ze zijn toen naar Hamborn gestuurd, waar ze een opleiding kregen en het geweer leerden hanteren, om in de concentratiekampen zo nodig te schie ten. Hierna kwamen ze als bewaarder in een doorgangslager in Freiburg en werden hierna overgeplaatst naar Bonndorf, waar een veertigtal z.g. Badoglio-Italianen opgesloten waren. Naast het optreden als gevangenbe waarder in die kampen was verdach te ten laste gelegd, dat hij een ge vangen Italiaan mishandeld zou heb ben door hem met de kolf van zijn geweer te slaan. De getuige gaf hiervan een andere lezing. President: „Werd er dan niet fors te gen de gevangenen opgetreden?" Getuige: „In de aanvang waren we te zacht tegen de Italianen opgetreden en moesten toen ingrijpen" President: „En u had de bijnaam van „de knuppelaar?" Getuige: „We hebben meer een drei gende houding aangenomen, er is niet geslagen." Voorts kwam nog vast te staan, dat verdachte, die werkzaam is geweest bij het vliegkamp te Den Helder, daar we gens dronkenschap werd ontslagen. Na dat hij werk had gekregen bij de fa. Vatte, die voor de Duitsers werkte, ging hij over naar de fa. Renke, toen deze de taak van de fa. Vatte over nam. President: „U had dus niet zoveel be zwaren tegen de Duitsers?" Verdachte: .Anders had ik niet te eten gehad". De procureur-fiscaal, Mr. Keune, nam niet als bewezen aan, dat verdachte de Italianen zou hebben mishandeld. Dit is ook niet van zo groot belang, als wel, dat verdachte door zich op te ge ven als gevangenbewaarder in de con centratiekampen, een buitengewoon laakbare daad heeft gesteld, terwijl hij moet hebben geweten van het optre den van de bewakers in die kampen. Spr. eist acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de duur van het leven. Uitspraak 7 October a.s. Uitspraken. Op de gisteren gehouden zitting wer den de volgende uitspraken gedaan: A. Moejes, Alkmaar, 12 jaar gevan genisstraf met aftrek, en ontzetting uit de rechten voor het leven. A. S. M. Kloet, Alkmaar, 7 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van 12 jaar. J. C. Vetman, Barsingerhorn, 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit de rechten voor het leven. De heer J. Woudman, onderwijzer aan de lagere school der Berger School vereniging te Bergen, nam Dinsdag af scheid van zijn leerlingen, aangezien hij met ingang van 1 October was be noemd tot onderwijzer aan de open bare school te Stompetoren. Het lokaal in het hulpgebouw aan de Ronde laan was met groen en bloemen versierd en de jeugd had gezorgd voor een afscheidscadeautje en een toepasselijk afscheidslied voor hun „meneer". Door ,'t hoofd dèr schooi, de heer P. Bussch- bach, werd de scheidende collega een boekwerk aangeboden. De Raad van Schoorl komt Vrijdag avond in openbare zitting bijeen. B. en W. zullen de Raad aanbieden verschil lende rekeningen over het dienstjaar 1944. Hierna zal worden overgegaan tot benoeming va.i een commisise van on derzoek van de rekeningen. Om het complex van voor het publiek binden de voorschriften meer overzichtelijk te maken en de politieorganen de con trole op de naleving van de voorschrif ten te vergemakkelijken, stellen B. en W. voor een nieuwe politieverordening vast te stellen. Ter voorziening in de vacature van havenmeester belast met de inning van de havengelden en het toezicht op de vaartuigen in de Dam- sloot te Schoorldam, worden ddor B. en W. aanbevolen: 1. H. H. Koel, 2. F. Gut- ker. Voorgesteld wordt verder om aan het gemeerftepersoneel een gratificatie van 2 pet. uit te keren, overeenkomstig de terzake voor het rijkspersoneel ge volgde gedragslijn en aan de gemeente bode een gratificatie van f 100 in ver band met zijn vele extra werkzaamhe den ten behoeve van de uitvoering van de maatregelen op het gebied van het kamperen. Ten slotte stellen B. en W. voor om het Raadhuisplein niet meer te doen gebruiken als parkeerterrein, maar daarvoor in te richten het terrein langs de Duinvoetweg tussen de oude schoolwoning en het rijwielpad. Maandag had na schooltijd om 4 uur n.m. door het jongste dochtertje van E. Hopman, alhier de eerste steenleg ging plaats van diens door oorlogs geweld getroffen te herbouwen woning. Voor de wederopbouw is ons land in districten verdeeld. Egmond valt terzake onder district West, staan de onder leiding van Ir. de Vassy te Haarlem. In district West nu zijn 5000 door oorlogsgeweld vernielde wonin gen. Van al deze gevallen is de woning van E. Hopman de allereerste, die her bouwd wordt. Begrijpelijk was daarom de belangstelling meer dan gewoon. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op M. Niele, burgemeester der Egmon- den; Ir. de Vassy met enige van zijn naaste medewerkers: de heer F. H. Ringers de architect van de woning met zijn staf en voorts de heren Spijker, Kloppenburg en Rosing. De steenlegging ging van enige korte toe spraken van de heren Ringers, Niele en De Vassy vergezeld. De financiering geschiedt niet via de financierings regeling woningbouw 1947, doch via de oorlogsschaderegeling. Na twee en een kwart jaar bevrijding is dan de eerste stap t.a.v. deze herbouw gezet. Mogen de andere woningen in sneller tempo volgen! Een der meest tragi soden uit de geschiedei neeskunde vormt wel d periode van leraar koortsepidemie aan de universiteitskliniek, nu derd jaar geleden. Ni tragisch was het lever medicus, door wiens ach heid en koppige strijdv: een eind aan deze peri< gemaakt. Deze medicus Hongaar Ignaz I'hilipp weiss, die in 1846 aanges ais assistent op de verl universiteitskliniek te 1 Daar waren toentertijd loskundige afdelingen, eer studenten werkzaam ware waar de vroedvrouwen wei leid. Doch de sterfte van vrouwen op eerstgen„emc was wel tien maal zo liooj laatstgenoemde. De ziekte deze ongelukkige vrouwer was de beruchte kraa koorts, die in vroegere leven van iedere kraamv dreigde en nu als epiden Weense universiteit optrad zaak en het wezen van de zinnige ziekte kende men sti nd er volkomen machte over en ook Semmelweiss bijsterd aanzien, hoe de vi vliegen stierven. En dat t cijfer juist op die afdeling studenten werden opgeleid was, vervulde hem met scl Een toevallige g In 1847, dus nu honderd leden, werd hem de oorzaE raadsel, dank zij scherpi kingsgave en mede door e lige gebeurtenis duidelijk. I van hem, hoogleraar in de lijke geneeskunde, was doo dent tijdens een lijkopening luk met een der lancetten ger gestoken en stierf kor aan bloedvergiftiging. Des vergiftiging vertoonde preci de verschijnselen, die Ser ook zo vaak bij de zieke ki wen waarnam. Uit deze komst trok hij nu de concl deze bloedvergiftiging, waai vriend zo plotseling was identeel moest zijn aan de vrouwenkoorts en nu bewee melweiss, tot grote verbazii gernis van zijn collega's, dal denten waren, die, komendf lijkenkamers, waar sectie v richt, op de verloszaal de kr wen bij het onderzoek met dat aan hun vingers zou kle fecteerden. (Semmelweiss tijdgenoten kenden nog niet staan van bacteriën). In scl woordingen ging hij op de te menten zijner collega's in en de, dat het de studenten en waren, die verantwoordelijk worden gesteld voor de dood vele kraamvrouwen. Op zijn iiam hij strenge maatregel liet bakken, gevuld met chli in de zalen plaatsen en be' iedere student eerst zijn har deze oplossing moest desin voordat hij een kraamvrouw onderzoeken. Het succes vi maatregelen was bijzonder want de sterfte nam op zijn De gemeenteraad van Dot een motie aangenomen waarin van of? 7°.rdt gebracht dat t van of toelating van Duitsers ii neWe Stl1jd geacht moet door Turijn met overstrain Weense Staatsopera Eisabeir eeft tijdelijk haar stem verlor Weenen schijnt er naar op 5 ■Rr,o aantal leden van d< man een nieuwe portefeuille kiegen. Naar onze bescheiden zou minister Lieftinck hier eert gediend zijn geweest. Qn ternationaal goochelcongres t< behaalde een Nederlander zek berco, de eerste prijs. Zo ''n m dienst een ministerbaantje. Engelse dokter zou een kind tw- vóor de geboorte hebben hort len. Het wachten is nu nog op leerde, die een ei hoort kakeler In Japan worden momenteel d grote partijen papiergeld verbrai zal wel met van weelde wezen. Minister Mansholt is ZaterdE Brussel geweest om daar econc besprekingen te voeren. Bij dez genheid is hem lof gebracht vc beleid. Waarschijnlijk Brussel Peru heeft aan Ecuador de ™ek van St. Michel", een gebi 2000 vierkante km aan de gre olumbia en Ecuador, teruggi Hierdoor is een conflict be waardoor een scheiding tussen anden ontstaan was. Het is t cönfi,MlehTk,SVei'houdinr!en alti heten hebben geleid.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2