IET VULPENHUIS Stad m Omgeving. De betekenis van het 7de en 8ste leerjaar VELDMEERDERHEID, MAAR GEEN DOELPUNTEN Een drama in twee bedrijven Burgerlijke Stand Bonnen halen Gewestelijk jeugdfeest A.J.C. Artistiek succes voor R.K. Oratoriumvereniging Groot aantal verkeers- overtreders Ongeval in gymnatieklokaal Mooie kappersprestatie HET HUIS voor Uw Lees- en Studieboeken HET HUIS voor Uw Kantoor benodigdheden, MARIE OUDEJANS, Schoutenstraat 13. Heiloo Foresters-nieuws Broek op Langendijk. HSV-nieuws Na-uitreiking Inschrijvings- bewijzen A.B. DTSAPGS 0-3 Voetbaluitslagen Dam-competitie Schoorl. Tragisch ongeval Tribunebouw V.J Randers wonnen van N.-Niedorn „De proletarisering van het volkskind" Het onderwijs telt vele problemen en één daarvan i het vraagstuk be treffende het 7de en 8ste leerjaar. Zaterdagmiddag werd dit onder werp besproken voor de Nederlandse Bond van Leraren bij het Nijver heidsonderwijs (Paedagogische Stu diekring Rayon Alkmaardoor de heer G. Ch. Dun, inspecteur bij het L.O. De bijeenkomst, welke werd ge houden in de dancing van de Har monie werd geopend door de secre taris van de afd. Alkmaar, de heer K. Suzenaar. Het onderwerp, ;dat de heer Dun be handelde, was getiteld „De betekenis van het 7de en 8ste leerjaar" en hield de vraag in of het juist is gezien dit onderwijs op te dragen aan de leer krachten van het L.O. De heer Dun ging in het kort de ge schiedenis na van het V.G.L.O. (voort gezet gewoon lager onderwijs). Hoe wel tijdens de bezetting tot stand ge komen, (1942) was deze nieuwe onder wijswet, waardoor het kind tot de 15- jarige leeftijd leerplichtig werd, geen Duitse uitvinding. Aanvankelijk was het niet duidelijk, wat er met dat V.G.L.O. bedoeld werd, en hoe dit onderwijs het beste kon worden gegeven. De opzet is: een aparte school voor V.G.L.O. en dit is volgens spreker ook de enige wijze om het onderwijs aan haar doel te doen beantwoorden. Een 7de en 8ste leerjaar verbonden aan de gewone lagere school is paedagogisch onjuist en ook ten plattelande bij het z.g.n. tweemansstelsel is V.G.L.O. on mogelijk. De instelling van het 7e en 8ste leer jaar heeft een grote toeloop Baar U.L.O. en Nijverheidsonderwijs tengevolge ge had. Vele ouders dachten: als mijn kind toch nog twee jaar naar school moet, kan het net zo goed naar het Nijver heids- of uitgebreid lager onderwijs gaan. Deze toeloop werkte echter niet gun stig op het onderwijs aan genoemde scholen. Want de Ieraren en de lerares sen kregen leerlingen die geestelijk of lichamelijk nog niet in het kader van de school pasten. In de Inspectie Alkmaar is het voor al het R.K. onderwijs dat het V.G.L.O. toepast. Vooral voor meisjes is het nut tig, omdat veel aandacht wordt besteed aan nuttige handwerken en het z.g.n. lingerie-diploma kan worden behaald. Spreker citeerde een stuk uit een door de R.K. Arbeidersbeweging uit gegeven boekje, getiteld: „De school voor het arbeiderskind", waarin wordt gezegd dat het in de eerste plaats gaat om de karaktervorming en het aan kweken van arbeidszin. Dit soort scho len moet meewerken aan de deproleta- risering van het volkskind, dat geen verder onderwijs zal genieten. De heer Dun was van oordeel, dat het onderwijs niet moet worden ge geven door de vakleraren van het Nij verheidsonderwijs, omdat het karakter van de N.O. scholen geheel anders is dan wat met het 7de en 8ste leerjaar beoogd wordt. Spreker besloot zijn onderwerp met de hoop uit te spreken, dat in de drie jaren welke nog resten eer het VGLO definitief wordt ingevoerd (1950) een zo goed mogelijk onderwijsprogramma zrl kunnen worden samengesteld, tot heil van het kind. Na de pauze werd gelegenheid ge boden tot discussie, waarvan door de heren Arnoldus en Suzenaar, resp. di recteur en leraar aan de ambachts school, gebruik werd gemaakt. De heer Arnoldus was van mening, dat juist op 'n vakschool, een gemeen schappelijke werkplaats, aan de karak tervorming wordt gewerkt. Steer../ TELEFOON 3MUB Geboren: Maria, dochter van C Roodt en A Koppes. Pieter B, zoon van {5 Fontein en A J Sekreve. Steven J, zoon van S H den Otter en J I van Scheers. Cornelia, dochter van C Mo- rauw en M G Bakkum. Johannes, zoon van T Koopman en M Overpelt. Jan R, zoon van R Brouwer en C Koppijn. Theodorus J, zoon van T J Westerhof en A van Straaten. Getrouwd: Theodorus W Groen en Jacoba M Jes. Zij, wier geslachtsnaam begint met B t/m. Blom, zijn op Dinsdag 7 October aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten 713 en schoenenbonnen in het uitreiklokaal Rid derstraat, van 912 en van 24 uur. Voor schoenenbonnen komen in aan merking zij, wier stamkaartnummer ein digt op 1, kinderen geboren in October November 1932 tot en met 1945 en kinde ren geboren in December 1946 en Januari 1941. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX De gemeentelijke bureaux en diensten zullen op "Woensdag 8 October a.s., voor zover de dienst het toelaat, gesloten zijn. r Spreker vreesde, dat jongens op een 7de en 8ste leerjaar gaan lummelen, omdat ze geen doel zien van hun schoolgaan. Op een vakschool zijn ze doordrongen van de noodzakelijkheid tot studeren. Ook meende de heer Arnoldus dat het bezoeken van het VGLO, alvorens naar een vakschool te gaan tijdverlies zou zijn, aangezien een vakopleiding zes jaren vergt en met de dienstplich tig leeftijd voltooid moet zijn. De heer Suzenaar legde er de na druk op, dat Nederland een meer ge in dustriëerd land zal worden dan vóór de oorlog het geval was. Daarom zijn er goede vakmensen nodig. Vóór alles achtte spr. het wenselijk, dat er een goede samenwerking zou zijn tussen L.O. en N.O. En tevens wenste hij, dat het onderwijs aan de Nijverheids scholen weer echt onderwijs zou kun nen worden. Thans zijn de werkuren voor leraar en leerling te lang. De heer Dun bleef bij zijn standpunt dat het kind, na een inrichting voor V.G.L.O. te tebben bezocht, rijper is voor het Nijverheidsonderwijs. Des noods zou de dienstplichtige leeftijd dan met een jaar moeten worden ver hoogd. Met gezamenlijk overleg is er volgens spreker veel te bereiken. De deelname aan het Gewestelijk Jeugdfeest van de A.J.C. Was groots. Honderden en nog eens honderden jonge mensen trokken met hun kleu rige vlaggen en vaandels door de stad in het afgelopen week-end en er wa ren geen wijken in Alkmaar te vinden, waar niet een of andere stoet doorheen trok. Voor de Zondag stond een bijeen komst in de Korenbeurs op het pro gramma met een inleiding van de heer Voskuil, hoofdredacteur van „Het Vrije Volk". Maar ook reeds Zaterdagavond werd daar een programma uitgevoerd, zoals men dat van de A.J.C. gewend is. en waarin volksdansen en een leken spel de hoofdschotel vormen. Tot besluit was er een massale jeugddemonstratie door Alkmaars stra ten, waarbij grote spandoeken werden meegevoerd, met propagandistische leu zen. Het fraaie zonnige weer heeft meege werkt de gewestelijke jeugddag tot een groot succes te maken. De Nederlandse Spoorwegen hadden zorg gedragen voor het vervoer van de vele Amsterdammers (het was de afd. Amsterdam, die in grote getale was opgekomen) door het inleggen van een extra-trein, die om even over achten vertrok vol passagiers met louter vol dane gezichten. Het heeft niet veel zin de oorzaak na te speuren, waarom er maar een matige belangstelling was, maar bij een artistiek uitgevoerd programma van „Te Deum" van Bruckner en „Stabat-ma- ter" van Dvorak, is dit feit toch teleur stellend. Een streven naar ware cultuur- en de verwerkelijking daarvan ver dient toch o.i. wel' een volle ?aal. Hoe het ook zij, in ieder geval is het een artistiek succes geworden en de aan wezigen gaven op ondubbelzinnige wijze blijk van hun voldoening. Het romantische „Stabat Mater" van Dvorak, dat wel eens eentonig dreigt te worden, bevat ook zeer veel schone momenten, en de perfecte uitvoering ervan deed ons gaarne de zwakke plekken van het werk vergeten. Er werd zuiver en muzikaal gezongen met inachtneming van de dynamische scha keringen. Na de pauze werden we in hogere regionen der muzen gevoerd met het „Te Deum" van Brückner. De se rieuze voorbereiding voor dit grandioze werk was in alles merkbaar, en de dirigent slaagde er in ons de „Mystieke inhoud" van dit werk te doen ervaren. Van de solisten die in beide werken optraden noemen we voornamelijk de dames Ded Hüsken sopraan c Guus Max als, die beiden hun partijen muzi kaal voordroegen, en boeiden door hun prachtig stemmateriaal. De bas Luciën Louman zong weer zoals we dat ge wend zijn, grandioos en vol expressie. De tenor Wim Ligthart heeft wel kwa liteiten in zijn stem, maar moet deze nog meer ontwikkelen, méér willen we van dit debuut niet zeggen. Leden van de Haarlemse Orkest-Ver. gaven een lofwaardige instrumentale begeleiding. De damessolisten werd bloemen aangeboden en deze waren terecht verdiend. De R.K. Oratorium- Vereniging heeft deze avond bewezen een waardige schakel te vormen in het Alkmaarse muziekle /en. Musicus. De politie heeft Zaterdag en Zondag speciaal gelet op het nakomen van de bestaande regels voor het verkeer en daarbij een zeer groot aantal over tredingen geconstateerd. Auto's be schikten niet over deugdelijke remmen, er werd door fietsers gereden op plaat sen, waar zulks verboden is; fietsers vervoerden op hun vehikel een tweede volwassen persoon en velen hadd.n 's avonds geen brandend vóór- of ach terlicht. Men zei dus gewaarschuwd. De con trole is streng. Zaterdagavond was een twintig jarige verpleegster van het Centraal Ziekenhuis zo ongelukkig bij het oefe nen met de ringen in het gymnastiek lokaal aan de Schoolstraat te vallen. Zij bekwam een hersenschudding. Dr. Kolk verleende de eerste hulp. Het slachtoffer werd vervolgens per ziekenauto naar het ziekenhuis over gebracht. Zondag behaalde onze stadgenoot J. F. van Mol, dameskapsalon Jo Takes, op 't Nationaal Kapconcours te Utrecht de eerste prijs in de afdeling IJzer- ondulatie. In de afdeling Watergolven, waarbij de opgave was de mooiste coif fure welke door middel van een water golf te bereiken is, behaalde de heer Van Mol de ere-prijs. Ook de ereprijs in de beide afdelingen IJzer-ondulatie en Watergolven behaalde de heer Van Mol met het hoogste aantal punten. AANRIJDING In het afgelopen weekend werd een kind van de heer Jonker door een fietser der mate aangereden, dat het met een hersen schudding in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Dat was weer eens een goede uit slag! Foresters I wist van Watergang I met maar liefst 62 te winnen, waaruit tevens blijkt dat de nieuwe opstelling heeft voldaan. En hoewel de Watergangers niet zo sterk speelden is toch uit alles gebleken, dat Kossen achter een goede beurt heeft gemaakt en dat Klaas Koomen de aangewezen midvoor is. Na een kwartier spelen werd de achterhoede van W. zo in het nauw gebracht, dat zij in eigen doel schoten, even later gevolgd door een treffer van K. Koomen (02). Tien minuten later maakte Koomen er zelfs 03 van, terwijl 10 min. vóór de rust Rus de voorsprong vergrootte tot 0—4. Na de thee scoorde Watergang uit een corner een tegenpunt, maar Godijn wist met een goed schot er 15 van te maken. Tien minuten vóók^-1 het einde scoorde Schermerts die weer een prima partij speelde een juweel van een doelpunt. Eén minuut vóór het einde krijgt Watergang een vrije schop toegewezen, waaruit het 2e tegenpunt ontstond. De eindstand werd dus 26. Foresters II moest in SSV I haar meerdere erkennen en verloor met 42, terwijl Foresters IV wederom 'n gelijk spel wist te behalen, nu tegen Berdos III (11). Ook Foresters a her stelde zich keurig en wist een 10- overwinning te bereiken tegen Bergen a-adspiranten, terwijl Foresters b een gelijk spel bevocht tegen Bergen b- adsp. De dames handbal ver. was met Foresters II op visitie bij Animo I en verloor met 42. H.S.V. I speelde gisteren de enige wedstrijd, aangezien de andere elftal len vrij waren vanwege de parochiële bedevaart. Het le heeft het er goed afgebracht, zij wist n.l. een 2-1 over winning te bereiken, een resultaat dat cns voor 100 procent meegevallen is. IEV miste in haar elftal elk verband om in de aanval nuttig te kunnen zijn. De HSV-ers waren technisch beter. Toch is het geheel maar. een matige vertoning geweest, maar, zoals meer gebeurd, HSV profiteerde van de haar geboden kansen. De snelle HSV-links- buiten wist van een blunder in de achterhoede van IEV te profiteren, 0-1. Er was toen een kwartier ge speeld. IEV maakte na een half uur spelen gelijk, doch de arbiter keurde het doelpunt af en gaf een straf schop, die werd naastgeschoten. Vlak na de rust wist HSV wederom te pro fiteren van een fout in de verdediging bij I.E.V. en 't was 02. De thuisclub werd nu eerst wakker en wist er spoe dig 1-2 van te maken. Een strafschop door HSV genomen werd in de han den van de keener geschoten. Een botsing tussen Schuit en Zonneveld (IEV) had tot gevolg dat beiden per auto naar Beverwiik gebracht moes- t«r| worden voor doktershui". De stand bleef echter ongewijzigd en H.S.V. was twee kostbare puntjes riiker gewor. den. Het spel van IEV viel tegen. (Voor hen die nog nimmer bonnen voor tourbanden hebben ontvangen). Zij, die door vacantie e.d. hebben verzuimd een inschrijvingsbewijs AB voor rijwielbanden af te halen, worden hiertoe alsnog in de gelegenheid ge steld op onderstaande plaatsen en da ta. Degenen, die reeds een formulier hebben ingeleverd of van wie in Aug. j.l. één of meerdere formulieren zijn ingehouden, dienen zich met de daar op betrekking hebbende stamkaarten c-.'eneens op de hierna te noemen plaatsen en data te vervoegen. De uitreiking zal plaats vinden: te Heiloo (distributiekantoor) A t.m. G op Maandag 6 October. F. t.m. Z op Vrijdag 10 October. Productieve Sportparken Naar wij uit betrouwbare bron verne men, zijn Ged. Staten van Noord-Holland zeer geïnteresseerd voor de inrichting van sportvelden Zij begrijpen het nut in de sportbeoefening en kennen de grote nood in de sportwereld: het enorme gebrek aan terreinen Maar ze weten ook', dat financiën een grote rol spelen en daarom willen zij die plannen steunen, die econo misch verantwoord zijn. Zij denken daarbij aan een sportveld met er omheen een 400 meter sintelbaan, geschikt voor athletiek, speedway-races en sproei-ijsbaan. Alkmaar heeft deze idéé kunnen be naderen. Het kan het Sportpark gebrui ken voor voetbalwedstrijden, voor motor races en paardenrennen. Voor een sproei- ijsbaan is de sintelbaan echter niet ge schikt; voor athletiek (behalve de 100 mtr sprint) ook niet. Zou het niet mogelijk zijn, rondom het hoofd-voetbalveld een sintelbaan te leg gen van 400 mtr (bestaande baan voor de tribune kan natuurlijk ingelast wor den), zodat ook de ahtletiek en het schaat senrijden tot hun recht komen en tevens een goede speedway-baan ontstaat? De verwachting, dat de Deetjes het niet tegen de Amsterdamse politie-mannen zou den bolwerken, is volkomen bewaarheid. De gasten waren in alle opzichten de sterkeren, hoewel DTS flink van zich af beet Indien de gasten zuiverder hadden geplaatst, zouden de cijfers echter nog wel anders zijn geweest. Even voor de rust werd uit een vrije schop de eerste goal geboren. In het tweede gedeelte had APGS nog meer het evenwicht en DTS kwam danig in het nauw. Het was opvallend, dat geen van beide partijen een goed schot loste Buiten dit was de wedstrijd niet zonder bekoring en de zege van APGS alles zins verdiend. Alcmaria Victrix III—Alkm. Boys II 1—5; Alcm. Victrix IV—DTS II 2—4; Alcm Victrix V—Vrone II 1—1; Schoorl III— Alcm. Victrix VI 0—14; Alcm. Victrix ju nioren aAlkm. Boys junioren a 4—1, Bergen jun. a Alcm. Victrix jun. d 31; Alkm. Boys adsp. b—Alcm. Victrix adsp. b 0—10; Alcm. Victrix adsp dCSV adsp b 3—0; Randers adsp bAlcm Victrix adsp c 1—2; Alkm. Boys III—Schagen II 1—2; Vitesse IIIAlkm. Boys V 52; Alkm. Boys adsp aHelder adsp a 53; RK AFC IIWieringerwaard II 40; RK AFC III—Bergen II 4—0; CSV II—RK AFC IV 3—2; RK AFC adsp a—Meervogels adsp a 2—0; KSV adsp a—RK AFC adsp b 1—?; RK AFC adsp c—Vitesse adsp c 5—0; Ber dos adsp bRK AFC adsp d 12; RK AFC adsp eLSW adsp b 1—0. De uitslagen van de eerste competitie wedstrijd luiden. Eerste klasse: F Slot—P Balder 2—0; W Strijbis—Jn Wagenaar 2—0; D v d Made—C Bak 2—0; J Bak—P Otto 2—0; K Kaas—Jb Bakker 1—1; P Kooy—C Koe dijk 1—1. Tweede klasse: P den Hartigh—C Tim merman 1—1; P Bakker—P Timmerman uitgesteld; P Kroon—K Wagenaar idem; P Balder—J Vroegop 1—1; J Bak Kz— .t Veenstra 2—0; mevr. Den Hartigh— Abr. Balder 11. Derde klasse: C KoedijkA A den Har tigh 2—0; P Bak—B de Kok 2—0; Jb KrukJb Boon 02; J OttoH Glas 20; P de Hartigh Jz—N Leegwater uitgesteld Alkmaarse Boys: De eeuwig- jeugdige Goudsblom op volle kracht Om zich na het kolenlossen eens lekker te verfrissen, besloten een paar militairen uit het kamp te Schoorl Zaterdag een bad te nemen in de zee. Onbewust van het gevaar dat dreigde sprong één van hen, een twintig-jari ge jongeman uit Brabant aan het ein de van de dam te water, met het nood lottige gevolg, dat hij in de diepte ver dween. Zondagavond was zijn lijk nog niet gevonden. Natuurlijk is het niet absoluut nood zakelijk PELS' WIJNEN te schenken om Uw avond te doen slagen. Maar waarom zoudt U onnodig risico nemen nu Pels' wijnen weer in bescheiden mate leverbaar zijn? Alkmaar. Tel. 2585. Volhouden beloond met twee goals Het kan wonderlijk lopen in een voetbalwedstrijd! Zo had Hilversum, ongeveer 5 minuten na het begin door midel van de rechtsbuiten ge scoord en vraag niet, op welke manier: een krummelige aanval, een zwak kopballetje, nog een piging en eindelijk dan een doelpunt en.... het wachten was op de gelijkmaker. Dat was zo gek niet, want de Boys hadden ontegenzeggelijk een veld- overwicht. Ze hadden heel wat aan vallen opgezet, maar hun midvoor werd afdoende bewaakt en wat Un tied ook deed, een kans kreeg hij niet. En dat zou nog zo erg niet ge weest zijn, als er maar andere schut ters in de Boys-voorhoede gezeten hadden. Maar die waren er niet, op Admiraal na, die echter voorlopig geen kans kreeg. Totdat er dan toch werkelijk gevaar kwam voor de Hilversum-veste. Maar teen was Vermeulen ai vervangen door Goudsblom, die minstens een klasse beter was en die direct hard aan het werk gezet werd. Hij gaf goe de voorzetten, vaak precies op maat, hij kopte zelf ook een paar keer in de richting van het doel, hij gaf Admi raal een paar kansen, maar toen was ook al gebleken, dat Hilversum een prima doelman had, die elke bal klem- vest had, zeer snel reageerde en pre cies wist wat hij deed. Snel reageren! Kijk, dat was juist één van die onder delen, waar het bij de thuisclub aan mankeerde. Er werd te traag.... ge dacht door de meeste spelers. Te traag gedacht in de achterhoede, die welis waar weer een grote steun had van Appel de beste speler van het veld weer! maar die toch zeer zwakke momenten had. Te -traag gedacht ook door Indri, die vrijwel niets presteer de en domme dingen deed. En zo ging het maar door, de hele wedstrijd door. De Boys hielden vol, weliswaar niet door technisch goed spel, maar door een groot enthousias me. Vandaar hun veldmeerderheid. Maar vandaar ook het gevaar: Hil versum had een uiterst snelle ploeg die langs de korste weg het doel zocht. En terwijl iedereen wachtte op de ge lijkmaker, kwam het tweede Hilver- sum-doelpunt, ruim een half uur na het eerste. Nu zette de rechtsbuiten Herinnert U zich het nog: een nieuw voetbalveld aan de Sport- laan met 4800 plaatsen er rondom heen (staanplaatsen op opgewor pen wallen), maar zonder enige accomodatie, zonder kleedkamers, zonder iets. Heel erg sober, naar de eisen des tijds. Alleen een beetje heel, heel erg duur. Zo iets van een 160.000 gulden als we ons niet vergissen. De gemeenteraad keurde het plan goed x De Amsterdamse voetbalclub De Volewijckers sukkelde met de tri bunes, die door de politie waren afgekeurd. De vereniging liet een nieuwe tribune bouwen, ook erg eenvoudig, ook sober. Een open tribune langs een der lengtezijden van het terrein. Ook hier gebruik te men een aarden wal en verder beton, 't Ziet er ondanks de so berheid goed uit en er zijn 2700 zitplaatsen met drie betonnen, opgaande trappen. Leest s.v.p. goed: 2700 zit plaatsen! De kosten vielen niet mee en be droegen enige duizenden guldens meer dan begroot was! Zodat de totale bouwsom kwam op precies 20.000. Zegge en schrijve: twin tig duizend gulden! goed voor en zijn collega aan de lin kerkant kogelde hard in. En zo ging de rust in met een 2-0 voorsprong voor de bezoekers. Ver kregen door het overrompelen van de Boys-verdediging. En Admiraal kon gaan nadenken over de twee goede schoten van hem, die voortreffelijk en zonder opzienbare wijze onschadelijk gemaakt werden: resoluut en solide. DE VOORSPRONG VERGROOT. 't Begin van de tweede helft was merkwaardig. De bal werd afgetrapt door de thuisclub, die direct een aan val opzette. De voorzet werd wegge- kept en toen pas ontdekte men, dat Hilversum's doelman en rechtsback nog niet op het veld waren! Gelukkig voor de gasten kwam er geen onheil, maar toen de beide ploe gen dan weer compleet waren, zagen we een Boys-team, dat fris en vrij op het doel afstormde, meestal via de rechtsbuiten, een enkele maal via Ad miraal. En dat Hilversum-doel kwam zelfs verskillende malen in gevaar. Zo o.a. bij een voorzet van Gouds blom, ineens ingeschoten door Admi raal, maar er was een doelman, die 't leer retourneerde. Corners volgen op het Hilversum-doel en het lijkt slechts een kwestie van tijd, dat de Alkmaar- ders zullen scoren. Dan een razend snelle uitval over links een pass naar de rechtsbuiten en ver buiten Kramer's bereik vliegt do bal in Jëet doel (0-3). De genade slag? Nee, dachten de Boys en ze speelden weer verder met hetzelfde enthousiasme. En er kwamen kansen. Maar Indri zag kans, om in deze pe riode voor langs het door de doelman verlaten doel te schiten, terwijl Admi raal plotseling aarzelend ging spelen en enige keren te lang wachtte met voorzetten of schieten. Doelpunten moeten er komen, dacht ieder. Er kwam er ook nog een: Vol bewondering had het publiek gezien, hoe die Hilversumse doelman een paar keer fraai redde en toen zag het weer zo'n uitval van de gasten en weer was het de rechtsbuiten, die Kramer kans loos- sloeg. Met nog vijf minuten te srielen, was natuurlijk alles verloren. En toch bleven de Boys volhouden, toch wist De Ley zowaar de eer te redden en toch zag Indri kans, om met een goed schot nummer twee achter Koster te plaatsen. Met een Boys-offensief kwam het einde. 't Was geen ongezellige wedstrijd: er werd hard gewerkt door beide ploe gen, maar de Boys zullen toch wat meer techniek moeten leren, willen ze tenslotte de toekomst rustig inzien. En laat men eens nadenken over 't feit, dat vrijwel elk gevaar van rechts kwam. Is er bij de linker-verdediging der Boys iets niet in de haak? De Randers begonnen goed tegen N - Niedorp met een licht overwicht, dat geleidelijk duidelijker tot uitdrukking kwam in de vorm van een aantal hoek schoppen, waaruit echter geen doelpun ten ontstonden. Pas na een half uur wist Van Tol een voorzet te benutten e c hij gaf de Randers de volkomen ver diende leiding. In de tweede helft waren de Randers opnieuw sterker, maar de Niedorper doelman was uitstekend op dreef en ranselde alle schoten uit zijn doel. Plot seling kwam hij een uitval de bal voor het Randersdoel en uit de felle doel- worsteling kwam de gelijkmaker. Spoedig echter hernamen de Randers de leiding, ondanks het zeer forse spel der gasten. Met deze stand (21) kwam het einde, al deed Nieuwe Nie dorp ook tal van pogingen, om de ge lijkmaker te scoren. Verder dan de backs kwam ze echter niet en de over winning was dan ook volkomen ver diend. door F. DE SINCLAIR „U zei, dat uw stiefzoon met ziekte verlof was. Wat mankeerde hij." „Tja, zo'n beetje de kwaal van de tijd. Hij was overwerkt. In mijn jeugd hoorde je daar nooit van en wij wa ren toch heus niet minder actief dan het tegenwoordige geslacht. En wij kenden geen achturige werkdag! Nu ja, in mijn positie, bij de cavalerie dan, dacht je nooit aan die dingen, maar ambtenaren en zo, die werkten heus heel wat langer en ze gingen er toch niet dood van! Maar ze hadden wel minder salaris!" en de oude heer lachte nu even wat schamper. „Nou, meneer de Raet" sprak Bunt, „ik hou me ook heus niet aan die acht uur!" „Nee, dat geloof ik, dat geloof ik", sprak de Baron. „Wat waren de ziekteverschijnselen van uw stiefzoon?" „Daar heb ik eigenlijk nooit iets van gemerkt." „Was hij nerveus?" „Niet zo, dat het opviel." „Was hij financieel onafhankelijk?" „O ja, volkomen, hij was zeer be hoorlijk gefortuneerd; zijn vader had heel veel geld." „Broers of zusters?" „Een zuster; die woont in Amster dam." „Dus dat is ook een stiefdochter van U?" „Zeker. Maar die heeft zich nogal erg gemésailleerd en die echtgenoot is ook overigens weinig respectabel. Enfin we zien haar nooit." „Hoe is haar naam en die van haar man?" „Zij heet Georgette Mathilde, freu le van der Meyden en die man heet de Vries, zijn voorletters weet ik niet." „Zijn beroep?" „Ik meen begrepen te hebben, dat hij in agenturen doet, maar wat dat voor een vak is, dat is nooit tot me doorgedrongen." „Kent u zijn adres?" „Ergens in West. Ik meen haast Admiraal de Ruyterweg, maar het nummer ken ik niet." „Juist, meneer de Raet, dan zou ik nu toch wel graag al de huisgenoten willen spreken. Zou dat gaan?" „O zeker. Dan zal ik ze één voor één bij u sturen. En dan trek ik me terug; dat lijkt me beter en ook pret tiger voor u." „Nou, graag, meneer de Raet. Maar ten slotte nog één vraag aan U." „Ja, zegt u 't maar." „Draagt de vermoorde nog dezelfde kleren, die hij vanmorgen aanhad, toen de aanslag plaats vond?" „Nee. Mijn dochter en juffrouw Tromp, die hebben hem dadelijk, wat men noemt afgelegd, schoon goed aangetrokken, allemaal van die din gen die men piëteitshalve bij overle den personen verricht. Ik heb nog voorgesteld daarvoor een verpleegster te laten komen, maar dat wilde mijn dochter volstrekt niet. Zij is, zoals ik al zei, verbazend doorastend." „O juist. U weet dat het lijk straks toch nog door de justitie wordt weg gehaald voor het opstellen van het visum repertum?" „Ja, ja, dat heb ik begrepen. Enfin, dat moeten ze dan maar doen. Ik ge loof dat het nogal eenvoudig is: een kogelwond hier in de hals. Maar dan laat ik u nu alleen, meneer de inspec teur en zal ik al de huisgenoten res pectievelijk bij u zenden. Stelt u prijs op een bepaalde volgorde?" „Helemaal niet." Bunt stond op en boog even voor de kleine aristocratische maar nog zeer martiale gestalte van jde oude edelman, die met een hoofdknik en een „Dan zie ik u straks nog wel" nu de kamer verliet. III. Bunt was nog maar even alleen ge bleven en keek in afwachting van de komende dingen door de hoge ramen naar de gracht, waar wat meeuwen, dreven op het telkens in een wind vlaag rimpelende water, terwijl daar in de rechte lijnen van 't spiegelbeeld der huizen aan de overkant grillig kronkelden, toen na een bescheiden klopje op de deur Dirk, de huis knecht-chauffeur, die deur opende en binnentrad. Hij was een vijftiger, droeg een ro ze gestreept dienjasje, een witte das en langs zijn zwarte pantalon was 'n blauwe uniformbies gelegd; hij was donker, vrij dik, had een gladgescho ren blozend gezicht en kleine bruine ogen. „O, Dirk Haalmans, niet waar?" zei Bunt zijn aantekeningen raadplegend. „Jawel, Inspecteur." „Vertel me eens Haalmans, wat jij zoal van die treurige geschiedenis met meneer Jacques afweet." „Wie dat gedaan heeft bedoelt u? Daar weet ik niks van af." dordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2