Veeriig VICTORIE VIERING Hoe Alkmaar ontzet werd Arerf"" Alkmaars DINSDAG 7 OCTOBER WOENSDAG 8 OCTOBER 8-October-viering Een belangrijk interview met professor Historicus Sluitingsuren op 8 October AGENDA Dansclubs gehuwden Wij luisteren naar. if „Wat wenst U"? vroeg de vrouw van de grote historiekenner, toen wij bescheiden als altijd in een zaal waren gelaten, waarin alle muren achter hoge boekenkasten schuil gingen. Als het kon, mevrouw, zouden wij graag even professor Historicus spreken. Wij weten, dat Alkmaar ontzet is, maar wij weten met pre cies wat er zich in die dagen heeft afgespeeld en nu wij een 8 Octo- ber-courant maken De vrouw van de grote geleerde krukte» „Een begrijpelijk verlangen', zei ze. „Mijn beste man weet tot in bij zonderheden wat er toen gedaan en gezegd is. Alleen „De professor is toch niet afwe zig! mevrouw?",vroegen wij ver- 1 schrikt. „In zekere zin wel zei de be minnelijke cude dame. „Hij is na tuurlijk we! hier, maar zijn geest is er niet altijd. Dat wil zeggen, de diepgaande studie onzer vaderland se geschiedenis heeft in verloop van jaren zoveel inspanning ge vergd, dat hij de gebeurtenissen wel eens een beetje door elkaar haalt. Misschien heeft hij vandaag een heldere dag. Enfin, ik zal U bij hem laten". Wij werden naar een kamer ge bracht waar achter een reusachtige schrijftafel een mager oud heertje zat en het eerste dat wij ons met verbazing afvroegen was, hoe het mogelijk kon zijn, dat een zo grote geest in een zo erbarmelijk klein hoofdje kon huizen. Helaas bleek al spoedig, dat wij op de verkeerde dag waren geko men. De professor was zó ver strooid, dat hij zijn inktkoker in plaats van zijn koffiekopje aan de mond zette en niet eens bemerkte, dat hij zich vergist had. „Waarmede kan ik U van dienst zijn, mijnheer?", vroeg hij, over z'n benige schedel strijkend. „Wij maken een 8 October-cou- rant, professor en wij zouden graag precies willen weten hoe de bele gering van Alkmaar destijds in zijn werk is gegaan". „Hm", zei de professor, zijn zwar te lippen aflikkend, „ik kan U vijf minuten van mijn kostbare tijd ge ven. Schrijft U maar op". Hij legde een zilveren rijksdaal der op tafel in de gedachte, dat het zijn horloge was, trok zijn dasje recht en verdiepte zich met een fikse sprong in Alkmaars verleden. „De Spanjaarden", zei hij, „lieten zich in holle boomstammen het Verdronkenoord afzakken en kwa men tegelijk met Claudius Civilis in Nijmegen aan". „Pardon, professor, is U niet in de war met „Ik heb U vijf minuten voor een interview gegeven", zei hij. „Al de tijd, dat U spreekt en niet ik zult U daarvan moeten aftrekken en om dat ik het weet en U niet, zou het, dunkt mij, wel zo verstandig zijn, dat U mij ongehinderd liet uitspre ken". Wij knikten om geen tijd te ver liezen en de professor rukte op nieuw aan zijn dasje, aaide de knop van zijn tabakspot in de veronder stelling, dat het de kop van de «kat was en opende nogmaals zijn zwarte De Commissaris van Politie te Alk maar maakt bekend, dat de sluitings uren voor de komende feestdagen voor de openba ervcmakelijkheden als volgt zijn vast"""' Dinsdae 7 October: 1 uur; Woensdag S October: 3 uur. Motorrijtuigen of andere voertuigen, zoals ijskarren e.d. worden gedurende de uren, dat de optochten worden ge houden, niet op de routes toegelaten evenmin op de Kanaalkade tijdens het vuurwerk. Aan liedjeszangers, verkopers van wandelstokjes en voor vertoningen met dieren wordt geen vergunning ge- geven. Overigens wordt een ieders mede werking ingeroepen, teneinde de feeste lijkheden zo goed mogelijk te doen slagen. Alkmaar, 6 October 1947. De Commissaris van Politie, J. DREEUWS. lippen waarachter bijna onzicht baar een goedige grijns verbor gen lag. „De Spanjaarden", zei hij, „zijn hier het eerst gesignaleerd door Kenau Simonsd. Hasselaar, die met Floris vanTeylingen en Dirk Duy- vel tijdens de winkelweek in de Langestraat liep. Het was toevallig net 8 October zodat alle straten versierd waren en toen Floris ter hoogte van de Kreb- besteeg Alva's zoon, Don Frederik, voor het Warenhuis zag staan, gaf hij bevel onmiddellijk de poorten te sluiten. Don Frederik ontsnapte doordat hij ongemerkt over de Friese Poort klom- Hij floot op zijn vingers en de Spanjaarden kwamen van alle kan ten toelopen en begonnen Alkmaar te belegeren. Zij wilden met alle geweld een krans aan het Victorie beeld hangen, maar toen ze een lange ladder tegen de vestingwal hadden gezet en er overheen keken zagen ze tot hun teleurstelling, dat het beeld nog gemaakt moest wor den en dat ze een paar eeuwen te vroeg waren. Toen hebben ze radiografisch hun stormtroepen gewaarschuwd omdat het hun begon te vervelen voortdurend met kokende olie te worden begoten. Een paar weken later verschenen er een paar esca- drons met supertanks die dwars over de bunkers door de muur reden. Vanzelfsprekend waren de Alk- maarders daarop in het geheel niet bedacht omdat ze niet wisten, dat de tanks al waren uitgevonden, maar burgemeester van Teylingen liet de oudste kaasjes uit de pak huizen halen en de Spaanse stel; lingen met Edammers beschieten, waarna de Spanjaarden zo haastig op de vlucht sloegen, dat ze ver gaten hun hutspot mee te nemen. De bevolking heeft toen spontaan de kaaswimpels uitgestoken. De verloste Alkmaarders sprongen als gekken door de verlichte straten en brachten onder leiding van Cor nells Jonker eendrachtig een au bade aan de burgemeester. „Hm, ik geloof, dat ik daarmee het verloop der gebeurtenissen vrij nauwkeurig heb weergegeven". „Was het daarmee afgelopen, professor?" „Even denken", zei. de professor op zijn wijsvinger bijtend in de ver onderstelling, dat het zijn penhou der was. „Nee nee, toen was het nog niet he'emaal afgelopen. De Spanjaarden durfden vanwege die harde kaas niet dichterbij te ko men. Ze hebben vanuit het torentje van Oudorp met torpedogranaten op de Waagtoren geschoten, maar omdat het zo mistte zijn al die pro jectielen op het Sportpark terecht gekomen. Vóór ze wegtrokken heeft Alva boven het Fnidsen nog een atoombom laten gooien, maar die is gelukkig niet ontploft, omdat die dingen destijds nog van te slechte kwaliteit waren". „En die bom, professor?" „Die heeft ons dankbaar voor geslacht aan het Huis met de Kogel opgehangen. Als U de moeite wilt nemen om even door de Appel- steeg te lopen, zult U zien, dat zij er nog hangt. Heeft U alles nauw keurig genoteerd?" „Ik heb het gestenografeerd, pro fessor". De professor knorde tevreden en keek op zijn rijksdaalder. „De tijd is om", zei hij en hij trok zo hard aan zijn stropdasje, dat z'n hoofd helemaal rood werd. „Mogen wij U wel hartelijk dank zeggen, professor?" De dorre hand van de historicus wuifde alle dankbetuigingen weg. „Ik heb vroeger nog voor de Alk- maarse Post geschreven", zei hij „Collega's moeten elkaar helpen Goedenmiddag". Diep onder de indruk, hebben wij op onze tenen het studeervertrek van de grote geleerde verlaten. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Berucht (Noto- rius); 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: De koning der klaplopers; 14 jaar onder geleide. Cinema Americain, 8 uur: Drie Jantjes op stap; 14 jaar. A. B. T», 8 uur: Kleine Dolly; 14 jaar. MAANDAG Gulden Vlies, 8 uur: Ned. Reisvereniging, optreden „De Troubadoers". voor Aanvan' maloTitia er Nog p aats voor enke'e na: en Langestiaat 48 Telefoon 3750 DINSDAG 7 OCTOBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7. 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7.30 Aubade 8,45 Werken van Elgar 9.15 Morgenwijding 9.30 Clavecimbel. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10,30 Voor de vrouw 10,35 Berlijns Philharmonisch Orkest. 11,00 Opera-fragmenten 11,30 Zang en piano 12,00 Lyra-trio 12,33 Ons platte land. 1,15 Vaudeville-orkest. 2,00 Met naai en schaar 2,30 Orgel en zang - 3 00 Amy Grosk-.mp—Ten Have 3,10 Padiomatinée 4,10 Luit en zang 4,40 j De schoolbel. 5,15 Skymasters 6,15 Piano potpourriv 7,15 De serenade in de kamermuziek 8,15 Bonte Dinsdagavond- trein. 9,30 Contact 10,30 Budapest- trio n,15 Klassieke dansen. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8. 1, 7, 8 en 10,30 uur KRO: 7.45 Koorzang 8.15 Pluk de dag 8.45 Lichtbaken 9,15 Bisschops consecratie 12,33 Orkest zonder naam 2,00 Uit Nederlands glorie-tijdperk 2,30 Onder ons 4,00 De Zonnebloem 4,45 Na schooltijd 5,30 Nederlands Kamerkoor - 6.30 Werken van Carl Maria von We ber 7,20 Volksliederen kwartet.. 7,45 De anatomische les - 8.20 Radio-Philhar monisch Ork. 9.40 Ballades van Carl Loewe. io,45 Strijkkwintet. 11,30 Spaanse werken van Franse meesters. 3iï lkmsar de Victsuriesilas! Grijpt ieier hsden naar dit blad 1 1907—1947 In het begin van 1900 was het met de 8 October-herdenking niet best ge steld. De Ontzetvereniging trad niet vaak naar buiten op. Zo om de paar jaar liet ze eens een concert geven op een der pleinen van de stad. Zij had zich wel tetn doel gesteld om openbaie feestelijkheden te organiseren, dóch wegens gebrek aan middelen kon zij weinig doen. Er waren in 1906 nog maar 70 leden. Het opkomende ge slacht wilde toch gaarne uiting geven aan zijn gevoelens voor de 8ste Octo ber en hield zich dan bezig met het werpen van voetzoekers en het af schieten van sleutels. Ook werd er des avonds een vuurtje gestookt op het Waagplein, waarvoor soms vuilnis vaten enz. uit de omgeving werden ge bruikt. Om 10 uur kwam dan de politie met een kleine brandspuit en maakte een einde aan de „feestviering". Dikwijls ging dit gepaard met char ge's met de blanke sabel. Vooral de agent van politie Vellinga wist met zijn donderende stem vrij baan te maken. Zo verliep dan die gedenkwaardige feestdag. Op voorstel van één hunner heeft een 5-tal jongeren zich tot het bestuur der Ontzetvereniging gewend, in De cember 1906 met het verzoek om de contributie te verlagen van f 2.op f 1.opdat dan een veel groter aantal ingezetenen lid zou kunnen en willen worden. Tevens werd verzocht om 'S AVONDS ZEVEN UUR: Lampion- en Fakkel optocht voor kinderen, met medewerking van de muziekkorpsenExcelsior, de Postharmonie, Sint Caecilia en Soli Deo Gloria. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIH 8 uur voormiddag 9 uur 9.3011 uur 9.3011 uur 1011 uur 11.45 uur 12 uur Reveille en Aubade voor dc Burgemeester door de schoolkinderen o.l.v. Nico Akkerman, opgeluisterd door Sint Caeciiia en Soli Deo Gloria Koraalmuziek bij het Stadhuis door Soli Deo Gloria Behendigheidswedstrijden voor kinderen op de Laat met medewerking van Sint Caecilia Mutsenoptocht voor kinderen met medewerking van Excelsior Gymnastiekdemonstraties op het Waagplein door ,,de Halter", „Turnlust" en ,,Jong Holland", met mede werking van de Postharmonie Optocht naar het Victoriebeeld met medewerking van Soli Deo Gloria Herdenking bij het Victoriebeeld. Rede C. J. de Lange. Zang van Orpheus" van Mr. 12 uur namiddags Carillonbespeling door de heer B. J. v. Veen 2.30—5 uur: HISTORISCHE OPTOCHT De Prinsen Maurits en Frederik Hendrik bezoeken Alkmaar 3 uur - Nationale Windhonden rennen (kortebaan) op de Laat 55.30 uur Carillonbespeling (improvisatieconcert) door de heer J. B. v. Veen 7 uur Concert iu de Grote Kerk Oratorium „DIE JAHRESZEITEN" van J. Haydn door de Ned. Herv. Oratorium Vereen. Dir. Con. Jonker 9.30 uur GROOT VUURWERK op de Noorderkade met medewerking v. d. Postharmonie naast het bestuur, dat uit heren van grotendeels hoge leeftijd bestond, een feestcommissie van jongeren te benoe men. Naar aanleiding van dit schrijven werd het 5-tal jongeren uitgenodigd een algemene vergadering bij te wonen. In die vergadering deelde de voorzitter mede, dat het bestuur besloten had om en bloc heen te gaan, omdat het geen kans zag om tot een behoorlijke feest viering te komen. Zij wilden die po ging daartoe gaarne aan jongeren over laten. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren: Dr. J. W. Wicherink, voorzitter; J. J. Boogh, secretaris; F. H. Ringers, penningmeester; H. W. Holsmuller, 2e voorzitter; A. J. Stikkel, 2e secretaris; en als feestcommissie-leden: H. Ringers, voorzitter; J. Nachbar, secretaris. F M. Vonk, 2e voorzitter; S. Koster, 2e secretaris. De contributie werd gesteld op f 1. Een krachtige propaganda-actie werd in Juni 1907 ingesteld met als resultaat, op 8 Octooer 1907; 550 leden. Inmiddels was een uitgebreid pro gramma samengesteld, als volgt: 7.308.30 Reveille 10—12 Kinder- en vaandeloptocht door pl.m. 500 kinderen en afgevaardigden van 9 ver enigingen met hun vaandel. 12 Plechtigheid bij het Victorie beeld. 2.30—4.30 Concert in de Grote Kerk door 300 zangers en zange ressen onder leiding van J. H. Oushoorn. 35 Muziek op het Hofplein. 6.307.30 Marmergroepen op de Voor- dam. 810 Lichtstoet. 911 Muziek op het Hofplein. 8.3012 Feestelijke bijeenkomst voor de leden in de Harmonie en in Diligentia. Dank zij het onvermoeide werken van de opeenvolgende bestuurs- en feestcommissieleden en een aantal trouwe medewerkers van wie er vele reeds een groot aantal jaren hun tijd hiervoor beschikbaar hebben gesteld, is het sedert 1907 mogen gelukken Alk maars ontzet jaarlijks feestelijk te her denken. Uitgezonderd de jaren der Duitse bezetting. Toen is echter de band tussen de 8 October vereniging en haar leden niet alleen intact geble ven maar zelfs sterk vermeerderd, dank zij de opvoeringen van de 8 October- revue's door de Bonte Spelers die daar mede groot succes hebben behaald. Als voorzitters der 8 October-vereni- ging hebben vanaf 1907 gefungeerd, de heren Dr. J. W. Wicherink 19071909; F. H. Ringers 1909—1921; A. H. P. Blaar 19211932. Mr. C. J. de Lange 1932 t ip heden. Het ledental bedroeg in 1906: 70; in 1907 550; in 1923 1000 en door het deel nemen van het Rooms-Katholieke deel der bevolking in 1924: 1600. In 1929 had onder leiding van de heer Menno Grondsma een krachtige propaganda- actie plaats waardoor het ledental op liep tot 2000 en dank zij de Bonte Spelers bedroeg het op 8 October 1946: 2700. Feesten van bijzondere luister heb ben plaats gehad in 1911 ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan der 8-Oc- tober-vereniging. Een historische op tocht van buitengewone lengte en bij zonder fraaie aankleding trok toen door Alkmaars straten. De optocht was ont worpen en stond ook onder leiding van luitenant A. H. P. Blaauw. Zij bestond uit vele praalwagens, ruiters en voet volk, waaronder vele Nederlandse en Spaanse vendels. In 1923 ter gelegenheid van de 350- jarige herdenking van Alkmaars ont zet, heeft er ook een grootse feest viering plaats gehad. De plechtigheid bij het Victorie-beeld werd toen bij gewoond door H. M. Koningin Wilhel- mina en Z. K. H Prin Hendrik. Door de Koningin werd een grote krans ge legd aan de voet van het Victoriebeeld, waarna Hare Majesteit een rede heeft uitgesproken. Na de middag werd op het sport park een Oud-Hollands steekspel uit gevoerd door leden van de Amster damse bereden politie, die als middel eeuwse edelen waren gekleed. Dit steekspel werd ook door de Koningin en de Prins bijgewoond. Duizenden toeschouwers waren hierbij aanwezig. Bijna alle straten waren die dag ver sierd en verlicht, waarvan velen zeer mooi. In 1933 ter gelegenheid van de 360- jarige herdenking, heeft H. K. H. Prin ses Juliana de plechtigheid bij het Victoriebeeld bijgewoond en het nid- dagconcert in de Grote Kerk, waarna H. K. Hoogheid vanaf het bordes van het stadhuis, de historische optocht heeft gade geslagen. In 1936 heeft een mooi feest plaats gehad ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der 8 October vereniging. „De Oosterse optocht" trok toen door de stad, waarin vele mooie praalwagens mee gingen en waarin bizonder uit blonk een groep dames te paard met lange witte mantels om. In 1939 besloot ook de S.D.A.P. om aan de 8 October-vierlng deel te nemen, zodat toen de gehele bevolking daar aan deelnam. Naar aanleiding van dit besluit deed voor het eerst de muziek vereniging „Excelsior" aan de feestvie ring mee. In 1945: Na de bevrijding van de Duitsers kon gelukkig de 8 October- viering weer geschieden, zij het nog op enigszins bescheiden wijze. Als bizonderheid kan worden geme moreerd, dat toen niet de voorzitter der 8 October-vereniging bij het Vic torie-beeld heeft gesproken maar de minister voor de Wederopbouw, Dr. Ir. J. A. Ringers, een geboren Alkmaarder op wien onze stad trots kan zijn. Moge onze stad de Ontzetdag immer blijven vieren, wij beseffen nu méér dan vóór 1940, wat het betekent be vrijd te zijn van een overweldiger. J. NACHBAR Oud-secretaris van de feest-commissie

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 7