KUETER VROOM* DREESMANN Siad en Omgeving, U slaagt Verlichting VOOR 'T EERST IN ALKMAAR INTERESSANTE EXPOSITIE De Kaasmc Fred. Groot was niet berucht, maar wel actief TRIBUNEBOUW I Vijf jaar geëist KLACHTENBOEK Uitspraken Bijzonder Gerechtshof AGENDA School der Dapperen Dierenarts Kleinjan tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld Oplossing Prijsvraag Gilden-optocht Ernstig motorongeluk op Huigendijk Suriname terra incognita Koraalmuziek op het stadhuis 'n Paard als 8-October-acrobaat voor al uw zeker bij LAAT 136-138 Tel, 2462, Alkmaar Met 'n hete tang „PAULJEKA" MINIATUUR STOOMCAROUSSEL MET CAKE-WALK Vrolijke klanken van hei kleinste draaiorgel ter wereld Het Zonnehms" Om te trouwen b Kriegsmarine Waar blijft de Schap< VAN [sjABU „Verdachte heeft zich niet zeer b'erucht gemaakt en zijn werkzaam heden hepaald tot het vorderen van goederen. HÜ pleegde geen verraad, maar de perioden, waarin hü zijn werkzaamheden ontwikkelde, waren wel erg schadelijk, want Nederland was toen al erg geplunderd en ze braohten een groot verlies voor ons land en vormden een belangrijk on derdeel voor de oorlogvoering in de gemechaniseerde oorlog. Hij heeft de vijand in belangrijke mate hulp en steun verleend. Hij zal inderdaad wel bruut zijn opgetreden, maar dat heeft geen ernstige gevolgen gehad. Hiermede rekening houdend, vorder ik vijf jaar gevangenisstraf met af trek en levenslange ontzetting uit de reohten." Met dit requisitoir besloot mr. Keu- ne de zaak van Frederlk P. Groot uit Alkmaar, wiens zaak Donderdagoch tend voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam diende en tot wie de pre sident, mr. E. Lamers, als een der eerste vragen deze richtte: „Wat is uw beroep?" Verdachte: „Journalist". President: „Die functie zult u toch vel niet meer uitoefenen". Verdachte: „Ik ben nog steeds niet uitgesloten". President: „Dan wordt dat hoog tijd!" Thans zit deze verdachte gedeti neerd in het kamp Craiioo te Laren. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Utrecht in Juni 1944 dienst had geno men bij het N.S.K.K.; te Alkmaar, Schagen en Avenhorn van Juni 1944 tot Mei 1945 als scharftihrer bij het N.S.K.K. aankopen en inbeslagname heeft verricht, o.m. van olie, benzine en automobielen: in September 1944 ten huize van Hoogland te Schagen in beslag heeft genomen een vat met 195 liter smeerolie; in Augustus 1944 aan R. Schagen heeft meegedeeld, dat zijn auto „sichergestellt" zou worden; in Juli 1944 aan J. van Huit te Scha gen, dat hij zijn auto, merk „Adler" kwam sicherstellen; en October 1944 aan R. Schoenmaker te Avenhorn heeft meegedeeld dat de electrlsche bandenpomp en de garage-crick, die zich in de garage bevond, ten behoe ve van de Duitse Wehrmacht werden gevorderd. Niet alles wat in de dagvaarding stond, werd door verdachte bekend. Bedreigingen. Het getuigenverhoor ving aan met de 41-jarige caféhouder R. Bood uit Scha gen. Deze ontving in Augustus 1944 een brief van de Ortskommandantur te Alkmaar om zijn auto te laten sicher stellen. Daar trof hij verdachte in Duitse uniform, die hem dreigde met de Feidgendarmerle, als hij niet wilde tekenen. Getuige heeft toen het formu lier getekend, omdat hem gezegd werd, dat de auto alleen in uiterste nood bij bombardementen in Nederland gevor- cerd zou worden. De verdachte werpt hierop tegen, dat hij niet heeft gedreigd, doch getuige hóudt vol van wel. Bij de 60-jarige deurwaarder, J. W. A. v. Huit te Schagen kwam verdachte op 1 Juli 1944 thuis en raadde hem zijn auto af te geven. Toen getuige weigerde, is verdachte, die toen in burger was, heengegaan, Later werd getuige door de Schagense politie naar da Ortskommandantur in Alkmaar ge bracht. Daar kwam hij ook weer bij verdachte terecht. Een der aanwezigen had getuige daar gevraagd, of hij geen respect had voor Duitse upiformen. „Daar wens ik me niet over uit te laten", was het ant woord van de heer Huit hierop ge weest. Hij is toen wel gedwongen ge worden zijn auto af te geven, omdat hij anders „eingesperrt" zou zijn ge worden. Verdachte had niet aan het ge sprek deelgenomen. In October 1944 bij de vordering in de garage /an Schoenmaker werd wel een vorderingsbewijs voor f 1500 afge geven, doch het geld is nooit uitbetaald. Verdachte beroept zich er op, nooit de opzet te hebben gehad, om de man dit geld te onthouden. Drie keer werd verdachte door de Ortskommandant gearresteerd wegens sabotage. Na deze kwestie werd hij uit Alkmaar verbannen, zodat hij niet in de gelegenheid was geweest, het geld uit te betalen. Een schriftelijke verklaring van de echtgenote van Hoogland, liet zien, dat verdachte met zeven anderen om 11 uur 's avonds was gekomen en toen ze de deur niet wilde openen had ge zegd; „Als je de deur niet openmaakt, zullen we andere maatregelen treffen". Een vat olie werd hier weggehaald en er was nooit betaling gevolgd. „Om een zwarthandelaar te treffen", bekende verdachte „eigen rechtertje te hebben gespeeld". Hij had bij P. v. Nimwegen sigaretten, stopwol, 14 fles sen drank, „maar die wilde hij betalen", en zakkammetjes in beslag genomen. „Het was alleen om de zwarthande laar een lesje te geven. We hadden het bij de Duitsers zeer slecht". President: „Wij ook!" Lid van de vrijwillige transportcolonne. Verdachte was van Mei 1942—'44 chef bij de persdienst van de landstand ge weest. Hij was journalist bij de Schager Courant. President; „Dan zult u toch wel „goed" over de nieuwe orde hebben geschreven!" Verdachte: „Niet meer of minder dan mijn collega's!" Voorts beweerde De Groot niet om dat baantje bij landstand te hebben gevraagd en dat hij via de vrijwillige transportcolonne bij het N.S.K.K. was gekomen, toen dit daarin was over gegaan. Een wapen was ook aan hem uitge- H.M. Koningin Wilhelmina verlaat de auto tijdens de aankomst voor de Domkerk. reikt. „Dat kregen we allemaal", zegt verdachte, ik denk om te gebruiken bij eventuele relletjes". President: „Maar dat moest dan toch tegen de Nederlands staat worden ge bruikt". Verdachte: „Dat zou ik niet hebben gedaan". Geen gewone handlanger. De verdediger mr. Hellema Jr. doet dan uitkomen, dat deze verdachte niet een gewone handlanger van de vijand is geweest, maar iemand, die uit angst heeft gehandeld, om in een onschul dig uitziende burgerlijke dienst te treden. Hij heeft de verkeerde kant moeten „kiezen", toen hem de keuze werd gesteld: je wordt gefusilleerd, of je schrijft een artikel, om Kloosterboer van verdenking te zuiveren. In Juli 1944 bedankte hij voor de landstand, heeft de krant op de pers laten staan en Is heengegaan. Toen .stond hij in politiek niemandsland. Hij werd noch door de goede, noch door de verkeer de leant vertrouwd. Toen stelde men hem voor in de transportcolonne te gaan. Pleiter drong in verband met zondheidstoestand van verdachte en voor zijn gezin aan op clementie. Het laatste woord van verdachte was: „Ik wil me niet onschuldiger voordoen, dan Ik geweest ben. Het spijt me, wie dan ook benadeeld te hebben, ik ben föut geweest, heb dat echter niet gedaan om van twee wal letjes te eten, maar heb het gedaan, omdat ik dacht, dat in mijn positie te moeten doen". Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Onregelmatige uitgave Wij zijn geen Nurksen, maar toch willen wij na de uitbundige feest vreugde van de Ontzet-viering een paar grieven haar voren brengen, die wij zowel uit eigen waarneming put ten als uit mededelingen van lezers. Waarom heeft men niet wat meer zorg besteed aan de versiering? In sommige straten althans zag de zaak er verwaarloosd en onaf uit. De Lin- denlaan vermeldde twee jaartallen n.l, 1573 en 1946, De grote achten in de Langestraat waren beschadigd, de helft van de letters OCT of van de cijfers 1573 was verdwenen, en de touwen, waaraan de versiering hing, waren met slordige knopen met Sar den aan elkaar gezet. Dan staken ver scheidene andere, zgn. minder voor name straten toch wel gunstig af! Waarom zelden verkopers van lintjes op onze vraag naar de prijs: „Ze geven allemaal een kwartje?" Was de prijB soms lager? Waarom wenste ons een lid van dit gilde een zeer onaangename be smettelijke ziekte toe, toen wij wei gerden 'n strikje van hem te kopen, omdat wij er reeds één hadden? Waarom kost de gebakken bok king nog steeds 15 cent? De prljsbe- heersing zei toch een dubbeltje? Het uitvluchtje ligt al klaar: Die van drie stuivers zijn gesorteerd! Geeft U ons dan maar ongesorteerde! Maar die zijn er nooit! En tenslotte dit: Waarom haalt men 's morgens na zo'n dag geen brandslang over de straten? Gister avond stonken sommigen nog van de vuiligheid! Daar had ik, zo maar in de wilde weg, 'n stukje geschreven over tri- bunebouw in Alkmaar en daar zijn enige Alkmaarders min of meer wild over geworden. Want ik had de boftw van een betonnen tribune van de Volewijckcrs zo maar verge leken met de aanleg van een geheel voetbalveld in Alkmaar en daardoor een scheve voorstelling van de wer kelijkheid gemaakt. Kijk eens, zei men mij: het is best mogelijk, dat de Volewijckers een tri bune hebben kunnen bouwen voor 20 000 gulden plaats biedende voor 2700 toeschouwers. Maar hier komt een voetbalveld met staan- en zit- tribunes voor rond anderhalve ton. En ik kreeg een overzichje: aankoop gronden f 60.000 egalisatie en drainage f 24.000 1500 zitplaatsen f 35.000 4000 staanplaatsen f 32.000 Samen f 151.000. Een en ander zonder kleedkamers en bijbehoren, want die zullen komen bij de tennisbanen en zijn apart be rekend. We mogen dat alles niet vergelijken met een tribune van een Amsterdam se voetbalclub. Goed, we zullen ons beteren. En we nemen dus de Alkmaarse zlttribunes: 1500 zitplaatsen voor f 35.000. Volewijckers: f 20.000. 2700 zitplaatsen voor REKENSOM. Hoe moeten we nu vergelijken? Eén Alkmaarse zitplaats komt op f 23.33; één Amsterdamse zitplaats op f 7.40. Verschil een goede 200 pet. Tja, anders zien we het niet. En als we dat zien, is het dan zo vreemd, dat we wat huiverig zijn voor de andere cijfers? XXX We moesten wel zeer snel met een plan komen, zegt men bij de ge meente, want..., het gemeentebestuur van Heiloo had het Boys-bestuur uit genodigd, om te komen confereren over een Heiloos plan. Daar.door zou het gevaar bestaan, dat de Alkmaarse Boys in Heiloo een goed complex speelvelden kreeg en dan stond Alk maar er buiten. We hebben eens geïnformeerd en helaasde zaak ligt iets anders. De gemeente Alkmaar heeft de Boys ter bespreking uitgenodigd en daarna hebben enige Boys-mensen uit Heiloo contaot gezocht bit hot gemeentebestuur van Heiloo. Zij wil'den de Boys liever in Heiloo houden, omdat zit er woonden. Heiloo ging er eehter niet op in, omdat het geen zekerheid had, dat de Boys ook in de toekomst in Hei loo zouden blilven en wat zou men dan moeten doen met een complex speelvelden, ver bulten de kom der gemeente liggende? XXX ANDERHALVE TON Hieruit moge blijken, dat de kwestie niet urgent was. En zelfs menen we, dat de kwestie nog steeds niet urgent is. Natuurlijk, ook wij zouden graag zien, dat de Boys hun speelvelden in de gemeente Alkmaar kregen. Dat is tenslotte een Alkmaars belang. En ook wij zouden gaarne zien, dat er meer gelegenheid kwam voor de sportbe oefening. Een vergroting van het sportpark zullen we dus graag toejuichen. En als het gemeentebestuur van Alkmaar met een weloverwogen en geheel ver antwoord plan komt, dan zal het steun bij ons vinden. Maar om op het ogenblik anderhalve ton uit te geven voor één voetbal veld met bijbehorende tribunes géén overdekte zonder kleedge- legcnheid, zonder buffettch het lijkt ons niet verantwoord. Tenminste niet in de tijd, waarin we nu leven, waar elk dubbeltje ook elk gemeentedubbeltje, twee keer moet werden omgedraaid, voordat het dient te worden uitge geven. Tenslotte nog iets: Het is al meermalen verteld, ook in onze krant, van hoe groot belang het is, dat een sportvereniging over een eigen „home" beschikt. Welnu, als Alcmaria dat belang in ziet, dan zal het moeten streven naar een complex velden, waarop al haar elftallen kunnen spelen. Dat kan, zij het met enige moeite, op het sportpark En als de Alkmaarse Bovs dat be lang inzien, dan zullen ook zij een complex velden moeten hebben, waarop al hun elftallen kunnen spelen. Wij, en met ons de beide vereni gingen, erkennen volop de betekenis van zo'n eigen home. Vraag: als de gemeente t.z.t. de Boys één speelveld aanbiedt, dan is er van een home geen sprake meer. Dan verloopt de club. Daarom is één voetbalveld niet vol doende; er moeten bijvelden komen voor de club, die op het hoofdveld sneelt. Mede daarom zijn we nog steeds geen bewonderaars van het gemeen telijk plan. Mede daarom zouden we willen zeggen: herziet alles nog eens en komt t.z.t. met een plan waarbij niet alleen de gemeente, maar ook het clubbelang gediend wordt! Door het Bijzonder Gerechtshof werden veroordeeld Jan Hart uit Bergen tot 8 jaar met aftrek; Hendrik J. Visser te Alkmaar tot 7 jaar en 4 maanden met aftrek, ter- wijd in belde gevallen de ontzetting uit de rechten voor het leven gelast werd. Izak D. N, H. Kastelaar uit de Rijp werd vrijgesproken; Maartje Mole naar te Alkmaar tot 2 jaar met af trek veroordeeld en ontzetting uit de rechten gedurende 10 jaar. VRIJDAG BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: De Antiquair van Sly-corner; 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Acht professoren en één meisje; 14 jaar. Gulden Vlies: Ciske de Rat. ZATERDAG BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 7 en 9,30 uur: De Antiquair van Sly-corner; 18 jaar. Victoria Theater, 7 en 9,30 uur: Acht pro fessoren en één meisje; 14 jaar. Gulden Vlies, 7,30 uur: Toneelavond „Vs Mollebon en". Wapen van Heemskerk: Dansen. BERGEN: De Rustende Jager: Het gevecht der Spoorwegen; 18 jaar. De triomf van het sterke spel De eerste serie abonnementsvoorstel- hngen Gulden Vlies in het nieuwe sei zoen is gisteravond voor een geheel be zette zaai ingezet met een opvoering door het Amst. Toneelgezelschap van Arthur Laurents': School der Dappe ren. En al moge dan misschien bij velen dit stuk als stuk niet zo bijzonder vol daan hebben, mede door het feit dat er geen dames in optreden, het spel der zes heren was zonder uitzondering zó uitstekend, zo suggestief en zo door voeld, dat men beslist van een prima „toneel"avond kan spreken. Hoe sterk het spel boeide en voldoening schonk bleek na elk der acht taferelen en speciaal aan 't slot, toen de spelers met daverend applaus werden beloond en vele malen werden teruggeroepen. Als in het eerste tafereel de militaire arts zijn psycho-analyse toepast op Conny (soldaat le klas Peter Coën), die zijn geheugen grotendeels kwijt is en zijn benen niet kan gebruiken, ge ven de volgende taferelen (met enige onderbrekingen voor de hospitaal kamer) te zien, hoe Conny in deze toe stand is gekomen. Hij maakte deel uit van het viertal soldaten, dat majoor Robinson vrijwillig vergezelde naar een eiland in de Stille Zuidzee om dat in kaart te brengen voor een invasie op dit door Japanners bezette eiland. En dan leert men de majoor, korporaal P J., Conny, Finch en sergeant Mingo eerst goed kennen. Het is het verlam mende schuldgevoel dat Conny, die te vens Jood is, kwelt, als zijn vriend Finch de dood vindt. Maar aan 't slot is Conny weer de oude als hij met de éénarmige Mingo naar zijn land trekt vol hoop op de toekomst. Voor het spel, dat de zes acteurs heb ben laten zien is maar één woord: .voortreffelijk", want als er van „sterk spel" gesproken mag worden, dan was dit hier het geval. De jonge acteur Robert de Vries heeft als Conny inderdaad verrast. Dat was zo doorvoeld dat een woord van hulde verdiend is. Prachtig was ook Ben Groenier als sergeant Mingo en dan nog bijzonder in 't laatste tafereel. Albert van Dalsum als de psychiater was niet minder goed dan Van Dalsum de regisseur. Jacques Snoek als majoor Robinson imponeerde door zijn optre den, terwijl Cas Baas ais de zwak stot terende Finch zich volkomen bij het genoemde kwartet aansloot. De minder sympathieke rol (korporaal P. J.) was toebedeeld aan Lo van Hensbergen, maar hij gaf deze de juiste plaats in het stuk door weloverdacht spel. Een toneelavond, die door het spel een aparte aantekening verdient. G. Reeds in 1933 werd de 51-jarige dierenarts H. Kleinjan uit Alkmaar lid van de NSB. Hij had wel een tijdje bedankt wegens het ambtenarenver bod. Als reserve-officier deed hij dienst in de Meidagen 1940 in het Ne derlandse leger, maar sloot zich on middellijk hierna weer aan. Hem was door de NSB een baantje als veearts bij de veterinaire dienst beloofd. Toen dit niet spoedig afkwam, meldde hij zich in de zomer 1941 in Den Haag aan voor het Vrijwilligerslegioen Ne derland. Hierbij kreeg hij een SS-op- leiding in de buurt van Warschau en werd officier-paardenarts aan 't Rus sische front. Hij achtte zich van de eed ontsla gen, omdat hij meende, dat de oorlog na de capitulatie uit was. De procureur-fiscaal, mr. Keune, eiste negen jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten. De verdediger, mr. Helleman Jr., bracht naar voren, dat verdachte in 1940 wederom toetrad tot de NSB uit rancune tegen de arrestatie van zijn vrouw in de Meidagen en zijn toetre den tot de SS als paardenarts, omdat hij dat ook reeds in het Nederlandse leger had willen zijn, wat hem niet was gelukt. Aan het einde van de zit ting deed het Hof in deze zaak uit spraak en veroordeelde Kleinjan tot zes jaar met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten. Niet minder dan 4 uren hebben 3 leden van de Optochtcommissie nodig gfhad om de juiste prijswinnaars te kunnen aanwijzen. Uit de vele Ingekomen antwoorden TWEE MENSEN GEWOND. Gisteravond «".nstrees half zes heeft op de brug aan de Huygendijk aar. het eind van de Middenweg onder de gemeente Heer-Hugowaard een zeer ernstig ongeluk plaats gevonden. Door tot nu toe onbekende oorzaak raakte de heer J. Kuiper uit Sijbe- karspel, controleur bij de Naco, die uit de richting Alkmaar de brug op reed, in botsing met mevr. Bosstaq uit Heiloo, die van de andere zijde per rijwiel naderde. Beiden werden ernstig gewond in bewusteloze toe stand naar hot Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Suriname, Terra Incognita, onbe kend land, zo betitelde giste:*/7ond in het Wapen van Heemskerk de heer J. G. v. d. Upwich ons gebiedsdeel in de West, dat daar tussen 2 en 6 gra den Noorderbreedte gevat ligt tus sen Cayenne en Demerara. Onbekend land, inderdaad. Te wei nig van onze landgenoten weten wat of van deze streken, die toch vijf maal zo groot zijn als ons eigen land je, al wonen er dan maar een 170.000 Inwoners. Daarom was het een goede gedachte van de afdeling Den Haag van de Kon. Vereniging Oost en West, om van Suriname een kleuren film te laten maken, waarmee nu de heer v. d. Upwich het land doortrekt In ztln kwaliteit van secretaris der afdeling en voor alle 38 afdelingen interessante lezingen houdt. Vooraf hield de heer v. d. Upwich een Inlei ding over Suriname na door de Alk maarse secretaris, de heer Wtebols, te zijn voorgesteld aan een vril klein, maar aandachtig gehoor. Tal van ih- op het prijsvraagformulier „Wat vind j teressante bijzonderheden wist de in- i'.t de mooiste groep uit onze Gilden optocht", luidde de uitslag ten slotte: 1. Stedemaagd 2. Schildersgilde 3. Weversgilde. Ook de wagen van het chirurgijns- gilde haalde vele stemmen, echter niet genoeg om in de prijzen te val len. De gelukkige winnaars der prijzen waren: le prijs f 25 Th. G. Kreijer- maat, Mient, Alkmaar; 2e prijs f 20 mej. T. J. Kuysten, Dahliastraat 23, Alkmaar; 3e prijs f 15 A. Tip, Oude gracht 173, Alkmaar; 4e prijs f lo A. F. Stuart, Dahliastraat 25, Alk maar; 5e prijs f 5 J. Oostwouder, Lyceumstraat 28, Alkmaar. De prijswinnaars ontvangen van daag per postwissel de hen toegeken de prijs. Bij het verslag der 8 Octoberviering is niet melding gemaakt van de ko raalmuziek welke Soli Deo Gloria des morgens om 9 uur op het bordes van het stadhuis heeft gegeven onder lei ding van de heer J. Schoen. Natuurlijk dient dit vermeld te wor den evenals de feestelijke klanken welke onze bekwame beiaardier, de heer B. J. van Veen, weer van de toren heeft laten horen. Zij passen van ouds in het algemene beeld der feestviering en wij zouden ze niet gaarne willen missen. Het voor een wagen gespannen paard dat in de avond van de 8ste October door zijn bestuurder over de Stations weg in de richting van de Helderse weg werd geleid, schrok hevig van 'n biscuitblik dat onder de wagen te recht kwam. Het beest sloeg op hol en de bestuurder verloor de macht over het paard. Juist naderde van de andere zijde een auto en daardoor was een aanrijding onvermijdelijk. Het paard duikelde over de kop het plantsoen in en bleef ongedeerd. Van de wagen brak het lemoen en ook de auto werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. IVWftbenchtpn Van verschillende zijden bereikte ons de vraag, of het mogelijk is, de markt berichten op te nemen op de dag, waar op ook de veilingen worden gehouden, Hoewel wij steeds trachten daaraan zo veel mogelijk de hand te houden, hangt een en ander af van het tijdstip, waar op de veiling eindigt. De krant moet nu eenmaal op tijd draaien! 4 OCTOBER DIERENDAG Te koop DROOG BRANDHOUT en 2 stel wagenwielen mot assen. Holleweg 10, Heiloo, Tel. S330. TE KOOP: 1 pers. ledikant, 3 dl. ma tras, kussen en spiraal matras. Zaterdagmiddag 2.303.30 uur Stuartstraat 82. oen beetje handigheid en heel wat geduld, lukt het U misschien wel om zelf een krul in Uw haar te draaien Voor uw haar .(en uw humeur) is het ech ter heter om b.v. een maal per maand een bezoek te brengen aan onze speciale da messalon. Het resul taat spreekt toch ook een woordje mee. DUS BEL OP: SALON Schoutenstraat 20, Tel. 4255, Alkmaar. Welk aardig JONG MEISJE wil met nette vrolijke jongeman feestavond op 28 Nov. a.s. in den Haag bijwonen? Br. liefst uit voerig met foto, welke wordt geretourneerd onder no. 462 bur. van dit blad. van 11 October 2 uur nm. t/m. 18 October op onze eerste etage van een prachtige naar-het voorbeeld van de bekende caroussel van ANT. BENNER Dagelijks te bezichtigen van 9-12.30 en 2-6 u Entrée slechts 10 ct. per persoon leider te vertollen, dingen waarvan de doorsnee-Nederlander zeer weinig weet. De heer v. d. Upwich sprak over de bewoners van Suriname, In dianen, Bosnegers, Creolen, Portugese Joden, Europeanen, over de land bouw, de bodemschatten, het verkeer, over Immigratie-mogelijkheden, over kokosnoten, bauxiet en hout en ook over suiker en sinaasanpelen. Duide lijk toonde spr. aan, hoe talloze po gingen om het land tot ontwikkeling te brengen schipbreuk leden door de kracht van de natuur, hoe andere plannen mislukten door het gebrek aan werkkrachten en ook, lezer, hoe Surinaamse sinaasappelen franco-huls op nog geen twaalf cent per stuk komen Toch biedt het land nog grote mo gelijkheden, die ongetwijfeld in de toekomst zullen worden benut. Den ken wij slechts aan de Billiton Maat schappij en aan de firma Bruynzeel, die beide ginds concessies hebben. Na de pauze werd de door de heer Matthijsen opgenomen kleurenfilm vertoond, toegelicht door de Inleider, die een bloeiend beeld gaf van het land, van zijn bewoners en van zeden en gewoonten uit dit Terra Incognita, dat mede dank zij de actie van de Ver. Oost en West langzamerhand de bekendheid gaat krijgen, waar het recht op heeft, als gebiedsdeel met: grote rijkdommen en grote mogelijk heden. In de Gereformeerde Kerk aan de Oudegracht wordt a.s. Maandagavond om half acht een filmavond gehouden, georganiseerd door „Het Zonnehuis", do Chr. Vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken. Een tweetal Nederlandse films, de één een speelfilm, de ander een docu mentaire. In de eerste speelt Iris Man de hoofdrol, terwijl Jo de Haas, als regisseur en Frits Lemaire aan de camera uitstekend werk leveren. In de documentaire ziet de toeschouwer, hoe „Het Zonnehuis" te Beekbergen reilt en zeilt in het dagelijks leven. Bovendien zullen verschillende spre kers het woord voeren. Ds. W. Wessel- dijk zal de opening verrichten, de ad ministrateur van de vereniging, de heer H Th. van der Helm zal een redevoe ring uitspreken, terwijl ds. A. D. R. Polman de avond zal sluiten. Een ieder, die belangstelt in het menslievende doel van de vereniging kunnen wij een bezoek zeer aanraden. Hoewel het bijzonder m nog altijd voortduurt, vern geen invloed meer op het lingenbezoek aan de kaa. te oefenen. Behalve het gewone publi' het aantal toeschouwers sl enkele met verlof zijndem Notering: Aanvoer 32.00 Stapels fabriekskaas f 64. boerenkaas f 63. De Alkmaarse kapper t Eikenaar was in Duitsland gesteld. Hij poogde te o doch dat kostte hem enige f gevangenis. Hij kreeg verlof I een eed had afgelegd te zul ke#en. Hij keerde inderda I kreeg kennis aan een m"SJ* I kunnen trouwen, had hij z overhalen, om tot de Kr toe te treden. Hij kreeg diei Imijnenveger in de Midellanc werd reeds in 1944 krijgsget «maakt en werd vastgehoude ■Itember 1946. In die tijd d I Italië dienst als automontei September kwam verdachte ■iandse bewaring, waar hij 11 pen kapoersdiensten deed. In zijn requisitoir merkte I reur-fiscaal, mr. Keune, op, dachte er een beroep op do hij van zijn ouders geen to kreeg om te trouwen. Mr. Keune vorderde vijf I aftrek en 11 jaar ontzeting I rechten. De verdediger, mi Jr. pleitte de uiterste clemer Het Bijzonder Hof veroor het einde van de zitting tol met aftrek en 10 jaar ontzet' rechten. Wij hebben dezer dagen gesteld waar de Schapenb: v.elke nu al wekenlang bu king is gesteld tot groot or van omwonenden, en er c gewezen, dat men een b buiten werking kan stellen materialen voor de vernieu wezig zijn en het werk bin: dagen gereed kan komen. De directie van Gemei deelt ons in verband daarn dat eerst na het slopen va geconstateerd kon worden toestand het materiaal verk ze bruggen hebben namelijk houten bekleding en het is bleken, dat het ijzerwerk d; in een zodanige staat van or heid verkeerde, dat belangr zieningen voor vernieuwing tering moesten worden get Het is niet mogelijk dat gemeentewege te verrichten moet worden overgedragen constructiewerkplaats. Daar heeft men blijkbaar vol en diverse werkzaamhi eisen zoveel tijd, dat de bru in gebruik kan worden gei Het komt dus hier op nee de brug buiten werking mc alvorens het reparatieweri kon plaats vinden, en dat van zodanige omvang is d; r,og niet mee gereed is gek het Ontvangen van mevr. N. voor te stichten dierenasyl f 2.50. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. In Griekenland is door de ten een „regering in de berj richt. De werkelijke regerir over weinig in de wolken e bergen moeilijkheden. doet een beroep op de Ai vrouwen om voedsel te spai te hopen, dat zij dit speren letterlijk opvatten en aan h ren slaan. Voor het 1 Nederlands grootste bagger: Beverwijk 14, heeft men d bok van Europa, de Ajax, ge: waarschijnlijk om te voorkor met dit karwei bokken zuil geschoten. In Londen ogenblik niet minder dan ze tische organisaties werkzaam ben bij het vernemen hie oven de ogen uitgewreven i gevraagd, waarvoor de wereli lijk oorlog heeft gevoerd. welijksgeschenk aan Prinses van Engeland heeft Austral! van 100 kg gezonden. Het lij dat dit cadeautje wel eens zwaar op de maag zou kun; De architect Charles F: de Verenigde Staten zijn 60s dag gevierd. Hij is bekend door het bouwen van huizi vrijwel geheel uit glas besta: bijzonder vinden wij dit ove want velen van ons wonen een glazen huis. Aan i ders mag een compliment i bracht. Zij brachten voor d< die op 27 September door brand have en goed verlorer 100000 gulden bijeen. Op dezi er weer heel wat mensen ui geraakt. Nog een and dende kwestie": de Haarler v/eer wil voortaan de bra bestrijden met een mistgo systeem werd uitgedacht Amerikaanse boer. Als er i een systeem wordt uitgeda miU te verdrijven, zijn we h land helemaal klaar. mistisch geluid komt uit Fra aantal geboorten neemt er s alleen in de eerste helft v« kwamen er 445.000 jonge gers bij. Inmiddels voorziel nieuwe daling van het bro Licht- en schaduwzijde tej kaar.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2