r Regentschap tot 1 December Nieuwe Britse resolutie inzake Indonesische kwestie tj n derl. emigranten in Canada aangekomen Maandag 13 Oct. 1947 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 1ste Jaargang no. 1 Europa's koloniale macht snelt ten einde Prof. W. Schermerhorn over Indonesië de Poeske Scherens in bloemen J Vandaag V. J Nieuw Oost-Indonesisch Kabinet Australisch voorstel ondervindt weinig bijval Weerbericht „Noodtoestand' Athene in Wil Amerika conferentie over plan-Marshall Arabische leger telt 230.000 man 200.000 Joodse vrij willigers Staking bij Parijse Metro bureaux Administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht Tel. 3971 Redactie Achterdam 20 - Tel. 2274 Giro 434000 Dir.: J. Bijlsma DAGBLAD VOOR ALKMAAB TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Gisteravond heeft prof. ir. W. Scher merhorn voor de VARA-microfoon een radiorede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontlenen: Zowel van Nederlandse als van Republikeinse zijde is in Linggadjati eerlijk naar een conceptie gestreefd, waarin dat volstrekt nieuwe vorm kreeg, zij het ook alleen in de zeer grote en brede lijn, maar dat daar naast toch in toenemende mate ver schijnselen zichtbaar werden, die aan weerskanten het ongeloof in elkaar deden toenemen. Dit ongeloof heeft tenslotte in zeer belangrijke mate bijgedragen tot de ontwikkeling, die op 20 Juli een voorlopig einde vond. Het gebeuren in Azië, dat deze keer ook ons land zo sterk beroert, wordt in wezen bepaald door twee factoren. De eerste is de rondom de eerste wereld oorlog begonnen bewustwording van een zeer dunnen laag in Zuid-Oost- Azië. De andere kant is de zichtbare verzwakking van West-Europa, dat eeuwenlang het centrum van koloniale macht is geweest. Is het dan zo gewaagd te veronder stellen, dat dit proces ten gevolge zal hebben, dat Europa voor deze eeuw ten einde is, nergens ter wereld meer koloniale macht zal bezitten? Het is de grote onderstroom van het mo derne wereldgebeuren, waarin wij met onontkoombare heftigheid zijn opgenomen: Nederland staat mee in de branding van dit gebeuren. He laas kan de grote massa van het Ne derlandse volk niet veel anders doen dan zich onwillig verzetten en vin den, dat wij eigenlijk onrechtvaardig en niet naar verdiensten worden be handeld. Toehoorders, ook in het leven van een mens wordt niet elke daad naar ver dienste beloond. Hetgeen in dit opzicht in een mensenleven geldt, geldt nog sterker in het leven van volkeren. Eigenlijk zijn dergelijke begrippen als dankbaarheid, loon naar werken enz. in het verband van het historisch ge beuren volstrekt zinloos. Onze zwak heid zie ik in de eerste plaats in het telkens te laat onderkennen van de krachten van de onderstroom en van het wenselijke in het gebeuren. Die traagheid ziet men aan Neder landse en aan republikeinse zijde bijna gelijk. Aan de kant van de Republiek B.v. heeft men van (Je beginne af aan geleefd in de overtuiging, dat men de lieveling was van de internationale wereld, die het kolonialisme verfoeit en de nieuw-geboren staat met vreugde begroet. Ik meen met zekerheid te kunnen zeggen, dat er in dit opzicht althans bij leidende Indonesiërs een duidelijke kentering bestaat. Men krijgt er ondanks alles toch weer oog voor, Gistermiddag werd „poeske" Sche rens officieel gehuldigd in verband met het behalen van zijn zevende we- rëldkampioenschap. Hierbij ontving hij tevens het insigne van de Belgische Kroonorde. De Nederlandse afgevaar digde, jhr. v. d. Berge van Heemstede overhandigde, namens geheel sportmin- nend Nederland een fraai bloemstuk. „GRAND PRIX" VLIET. VOOR VAN Ter gelegenheid van de 63e verjaar dag van de „Ligue Velocipedique Bei ge" werden :n het Palais des Sports, sprintwedstrijden om de „Grand Prix" georganiseerd. Arie v. Vliet was hier ongenaakbaar en werd eerste met twee punten voorsprong op Scherens en Derksen. Algemeen klassement: 1. Van Vliet 5 pt.; 2. ex aequo, Scherens en Derksen 7 pt.; 3. Gerardin en Gosselin 8 pt.; 4. Senfftleben 10 pt. SPRINT OP TANDEMS. In het Sportpaleis te Antwerpen wer den Zondagmiddag o.a. sprintwedstrij den op tandems georganiseerd, welke door het Nederlandse duo Smit-Rein- kes werden gewonnen. In de koppelwedstrijd over 75 km plaatsten Schulte—Booyen zich tweede met één ronde achterstand op het Bel gische koppel Adriaenssen—Bruylandt. RIS TWEEDE IN VOORBURG. De wielerwedstrijd, die ten bate van de Niwin, in Voorburg werd verreden is door de Haarlemmer, Peters, gewon nen. Het parcours dat 80 km moest zijn, was niet juist uitgemeten zodat de gemaakte tijden enigszins geflatteerd zijn. 1 ^et?rs' Haarlem, 1 uur 35 min. 19 sec., 2. Ris, Assendelft; 3. Alblas, Over- e; 4. Monkelbaan, Amstefdajji. dat het misschien met de Nederlanders toch nog maar het gemakkelijkste zou gaan .indien wij althans weer enigs zins in elkanders goede bedoelingen zouden kunnen geloven. Zou het moge lijk zijn, dat er ook aan Nederlandse kant een kentering ontstaat? WEDERZIJDS ONGELOOF. Tot heden toe ben ik daarop niet erg gerust. Ja, zelfs is het zo, dat menigeen, die in Mei van dit jaar beslist geloofde in de Linggadjati-politiek, zoals die ge baseerd was op de historische onder stroom in Azië nu, na 20 Juli, de rechtvaardiging van de politionele actie zoekt en zelf gelooft te vinden in de chaos der verschijnselen aan de oppervlakte van het leven in de repu bliek. Gaat men zakelijk na wat tussen April en Juni werd overeengekomen, dan zou dat zeker een grondslag heb ben kunnen zijn voor een vruchtbaar optreden van de geraamde .interim regering, indien niet het wederzijds ongeloof in elkander alles ondermijnd had. Hoeveel moeilijker de omstandig heden ook zijn geworden, er is altijd nog maar één geneesmiddel, dat ons redden kan, n.l. de daad, die het geloof in elkanders goede bedoelingen ver sterkt. Begrijp mij goed, er komt bin nenkort voor het Indonesisch probleem wel een oplossing. De Veiligheidsraad heeft de commissie van drie afgevaar digd. De republiek weet, dat men op een of andere wijze zal moeten mee werken om er uit te komen. Nederland gelooft hetzelfde. Prof. Schermerhorn wekte op tot het wederzijds versterken en opbouwen va:, die krachten, die weten, dat alleen het geloof in eikaars goede bedoelin gen, gegroeid door daden, tot een duur zaam samengaan van Nederland en In donesië, van Oost en West kan voe ren. Ik meen nog altijd, dat de schep ping van de sonvereine Verenigde Staten van Indonesië maar die dan ook werkelijk souverein zijn, zonder achterdeurtjes gebouwd met een vol strekt vrijwillig aanvaarde en van Indonesische zijde gevraagde bijstand de eerste stap moet zijn. Pas indien dat door ons innerlijk kan worden aanvaard, zal de vereniging in de Nederlands-Indonesische Unie reële betekenis hebben en wat anders zijn dan een juk, dat het Indonesische volk zal proberen kwijt te raken. Koe had honger William Marsh, een boer uit Garston, eiste 18 pond 10 shilling 198) schadevergoeding tegen R. L. Jordan, een andere boer uit Garston, omdat Jordans koe zijn moestuin was binnengedrongen en daar 50 frambozenstruiken, een dubbele rij erwten (ter lengte van 7meter), een rij bonen (eveneens 1% meter lang), 250 savoyekool-planten, 60 savoye- kolen en 40 bloemkolen had op gegeten. Rechter Whitmee stond Marsh 12 pond 128) vergoeding toe, zeggende: „Koeien plegen een geweldige eetlust te hebben, maar het moet wel een zeer hon gerige koe zijn geweest, die al deze dingen achter elkaar heeft kunnen oppeuzelen." FRIESE VAARZEN VOOR ENGELAND. Naar de „Times" uit Londen meldt heeft de Nederlandse regering 500 Friese vaarzen aan Engeland ten ge schenke aangeboden als bewijs voor grote medeleven van de Nederlandse bevolking in de tegenslagen, die de Engelse landbouw verleden winter heeft geleden. is het 50 jaar geleden, dat de wereldvermaarde actrice Sarah Bernhardt te Den Haag optrad in „La dame aux Camelias". begint te Bandoeng een con ferentie tussen Indonesische vertegenwoordigers uit West- Java; verklaarde de Italiaanse rege ring vier jaar geleden de oorlog aan Duitsland; stelt de Raad voor de Lucht vaart een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval met het vliegtuig van de Ned .Mij. voor Walvisvaart bij Kaapstad op 7 Dec. j.l.; is het 125 jaar geleden, dat de beroemde Italiaanse beeld houwer Canova in Venetië over leed. Tokio door overstroming bedreigd Tokio loopt gevaar opnieuw over stroomd te worden als gevolg van een zware typhoon, die Zuidelijk Hondo Well Maandag bereikt. Men verwacht dat het centrum van de typhoon 160 km ten Zuiden van Tokio de kust zal beroeren. Gevaar dicht men te Tokio Het Zaterdag verschenen Konink lijk besluit, houdende bepaling van 't tijdstip der neerlegging van de uit oefening van het Koninklijk Gezag alsmede van het tijdstip der hervat ting daarvan door H.M. Koningin Wilhelmina bepaalt in het enige arti kel: Met ingang van 14 October 1947 leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neer. Met ingang van 1 December 1947 hervatten Wij de uitoefening van 't Koninklijk Gezag. Uit de samenstelling van 't nieuwe kabinet voor Oost-Indonesië blijkt, dat uit de regering zijn verdwenen Nadjamoeddin, Pantouw, Tjia Kok Tjiang en Bachmid. Politieke kringen in Makassar zijn verheugd over 't feit, dat dr. Warouw in zijn kabinetsformatie geslaagd is, doch is men niettemin weinig enthou siast over het feit, dat in het nieuwe kabinet een aantal figuren is opgeno- niet zo zeer van de wind als wel van'men' uitsluitend ter verkrijging van „een geforceerde brede basis Men het water, te eerder daar de dijken,' die bij de vorige overstroming braken, nog niet geheel hersteld zijn. verwacht dan ook, dat de komende zitting van het parlement nog tot enige correctie zal leiden. Met alle ten dienste staande middelen tracht men de Cholera-epidcmie in Egypte het hoofd te bieden. Ten einde verdere ziekeverspreiding door vliegen en andere insecten te voorkomen heeft men vanuit vliegtuigen de stad Cairo met D.D.T. bestoven. Bij de hervatting van het Indone sisch debat in de Veiligheidsraad werd Zaterdag de Australische resolutie be handeld, waarin de regeringen van Nederland en de Republiek zouden worden verzocht de respectieve strijd krachten terug te trekken op tenmin ste vijf km. achter de stellingen, wel ke op 1 Aug. j.l. werden ingenomen. De Brise afgevaardigde, Cadogan, achtte het moeilijk de positie vast te stellen, welke de partijen op 1 Augus tus innamen. Zelfs op 4 Augustus was de militaire situatie immers nog ver ward. Teneinde de besprekingen te De Kerstpakketten voor de Nederlandse soldaten in Indonesië komen reeds in Indonesië aan. Na het lossen worden zjj naar alle delen verder verzonden om gfdistrihueerd te worden. bespoedigen, introduceerde hij een nieuwe resolutie, welke luidde: „Teneinde de nakoming van het bestandsbevel te verzekeren is de Veiligheidsraad van mening, dat stappen moeten worden genomen om een voorlopige demarcatielijn vast te stellen, wjke Nederlands van Republikeins gebied zal scheiden, draagt de Commissie van Drie op hiervan haar eerste taak te maken en instrueert de consulaire commis sie om zo spoedig mogelijk voor stellen te deen fcr vaststelling van bedeelde lijn". Da heer Palar, gedelegeerde van In donesië, zeide, dat de Nederlanders de Indonesiërs in het bezette gebied „intimideerden en omkochten met voedsel en kleren" In de thans bezet te gebieden was alles kalm en rustig geweest vóór de komst der Nederlan ders. Zowel de Fransman De la Tournelle als de Belg van Langenhove verleen den warme steun aan het Britse voor stel, waarbij laatstgenoemde in de nieuwe resolutie 't woord „instrueert" wenste te laten vervallen. De Australische afgevaardigde, Hodgson, verzette zich hevig tegen het Britse voorstel en het Belgische amen dement. Mr. van Kleffens trachtte de Vei ligheidsraad er van af te houden de Australische resolutie te ondersteunen. Onder voorbehoud, dat hjj de Ne derlandse regering nog om instruc ties moest vragen, ondersteunde van Kleffens het Britse voorstel, dat „ge baseerd was op louter gezond ver stand". Vervolgens stemde de Brit se gedelegeerde in met 't Belgische amendement, waarop de vergadering werd verdaagd tot Dinsdagmiddag. De heer B. Warnaar, voorzitter van het Centrale Bloembollen Comité heeft namens deze vereniging 350000 bollen aan Engeland geschonken. De heer Warnaar overhandigt een paar Hollandse bloembollen aan Engelse school kinderen, die hiermede een wedstrijd zullen houden. 'o. De Canadese bladen wijdden grote artikelen aan de aankomst in Montreal van het transportschip „Tabinta", dat 750 Nederlandse emigranten naar Ca nada bracht. „Hun gezang, dat over 't water klonk, bewees, dat zij vol hoop en vertrouwen waren voor de toekomst in het nieuwe vaderland." We lezen, dat er veel kinderen aan boord waren. Vele emigranten, die zich als boer zullen vestigen, hadden n.l. hun gehele gezin meegenomen. Zo was er een familie met dertien kinderen. Er was ook een groep studenten aan boord, negen jongens en vijf meisjes, die op weg was naar de stad Holland in Michigan, waar gedurende een jaar de colleges aan de Hope Universiteit gevolgd zullen worden. De jongste van hen was een 15-jarig meisje uit Bloe- mendaal. De „Tabinta" bracht ook enige „Ca nadese bruidjes" naar haar nieuwe va derland. Zij werden verwelkomd door hun toekomstige echtgenoten. De emigranten zullen zich versprei den over heel Canada. De meeste van hen zullen boerderijen met grote stuk ken grond overnemen. „Canada is een groot land", verklaar den zij. „Wij willen grote boerderijen hebben, die een behoorlijk bestaan voor ons en voor onze kinderen zullen opleveren." Een landbouwer uit Noord-Holland vertelde, dat hij zijn boerderij in Ne derland verlaten had, omdat hij daar geen bestaan meer kon vinden, daar 't bedrijf te klein was. Hij ging zich met zijn vrouw nu vestigen bij Edmonton in Alta. Hij verwachtte, dat hij in het grote Canada wel in het bezit van een uitgestrekter land zou komen. De nestor van de emigranten was een 87-jarige boer uit Zeeland. Hij was doof en sprak geen woord Engels. Met be hulp van een tolk vertelde hij, dat hij in gezelschap was van zijn hele familie, bestaande uit 24 kleinkinderen en hun ouders. In totaal 29 personen, inclusief hem zelf. Zij gingen naar een boerderij in Linton, die hun geschonken was door een predikant in het Canadese leger, uit dankbaarheid voor de goede verzorging door de familie, toen hij bij Weersverwachting tot Maandag avond: s MIDDAGS VRIJ WARM. Na het oplossen van, in de nacht gevormde mist, perioden van zonneschijn en' vrij warm. Droog weer, met meest zwakke wind tussen zuid en oost. Naar de correspondent te Athene van het Britse blad „News Chronicle" meldt heeft de Griekse regering Zondag in de hoofdstad een „noodtoestand" afgekon digd. Naar men te Athene gelooft, wijst deze beslissing erop, dat men voor uit breiding van de burgeroorlog tot in de omstreken van Athene vreest. Het besluit van de regering volgt op de oproep van de communistische lei der Zachariades aan zijn volgelingen om ook in de steden buiten 't gevechts- gebied actief te zijn om zodoende Ge neraal Markos te steunen. Gesloten zwem-seizoen Van 15 December tot 15 Januari '48 en van 1 Mei tot eind Mei 1948 zullen geen polocompetitiewedstrijden mogen worden gespeeld. Tijdens de Kerst dagen en op 1 Januari, is qr een ver bod voor alle haar verbleef tijdens de oorlog in Zee land. De emigranten werden in hun nieuwe vaderland verwelkomd door de con sul-generaal in Montreal, Baron O. F. Bentinck. De V.S. zullen de mogelijkheid be studeren van het bijroepen van de 16 Europese landen voor een confe rentie over het plan-Marshall, aldus wordt van gezaghebbende zijde ver nomen. De Amerikaanse regering zal daar toe Maandag besprekingen openen met Sir Oliver Franks en andere bestuurs leden van de Parljse conferentie. Naar verluidt, is het doel van dezo stap Europese goedkeuring te verkrijgen voor de onvermijdelijke veranderin gen, die in het originele Parijse rap port moeten worden aangebracht al vorens de Amerikaanse plannen aan 't congres kunnen worden voorgelegd. Europese diplomatieke kringen te Washington schijnen niet enthousiast over dit Amerikaanse voorstel te zijn. Ongeveer tweehonderdduizend man ten naaste bij twintig divisies zjjn door vijf van de zeven Arabische staten, die besloten hadden de Pales tijnse Arabieren te hulp te komen, als de Engelsen Palestina zouden ver laten, ter beschikking gesteld van de Arabische Liga. De troepen zijn vol ledig bewapend. Egypte heeft 120.000 man bijgedra gen, Irak 60.000, Syrië 18.000, de Li banon 8.000 en Transjordanië 12.000. Bovendien zouden de Palestijnse Ara bieren ongeveer tienduizend strijdbare mannen in het veld kunnen brengen, Majoor Samuel Weiser, stichter en hoofd van het Joodse legioen van oud gedienden, heeft te Londen verklaard, dat de Joden, indien de Britse troepen Palestina zouden ontruimen, minstens 200.000 vrijwilligers over de gehele we reld in een minimum van tijd kunnen aanwerven. Majoor Weiser leverde voorts scherpe critiek op een artikel in een Londens blad, waarin wordt gezegd, dat de Jo- dc_. in de gehele wereld waarschijnlijk hun stem zullen verheffen om erop aan te dringen, dat de Engelsen niet eerder Palestina verlaten dan nadat de V.S. of de V.N. hun taak hebben overgeno men. „De Joden hebben sinds lang geëist, dat de Britse troepen Palestiöa verla ten", aldus Majoor Weiser. Door de staking van 200 bestuur ders van de Parijse Metro was het on dergronds treinverkeer Zondag tot 'n derde teruggebracht. Lange rijen men sen blokkeerden de ingangen van de Metro, niettegenstaande het feit, dat op de hoofdroutes extra bussen waren ingelegd. Na een vergadering van ambtenaren van het ministerie van ver veer en directeuren van de Metro is een communique uitgegeven, waarin de Parijsenaars wordt verzocht ge bruikmaking van de Metro op spits uren zoveel mogelijk te vermijden. Er werd aan toegevoegd, dat de regering alles in het werk stelt om het geschil 4c rqgqlen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1