De tuinbouwpolitiek der Regering na de oorlog Stad en. Omgeving. Nieuwe toekomst voor Alkmaarse zwemwereld Winkelweek en étalagewedstrijd Naar herleving der handwerkkunst Op de tweesprong Slechts een gelouterde tuinbouw heeft in de toekomst kans AGENDA Vernieuwing in D.A.W.-bestuur Het vraagstuk der Openbare School Uitreiking bonkaarten 40-jarig toneel jubileum Herman Bouber Alkm. Boys-spil gaat heen Ter Horst voor het Bijzonder Hof Burgerlijke Stand Hoofdklasse Competitie Dammen Tuinders uit alle delen van onze provincie waren gistermiddag bijeen In het Wapen van Heemskerk te Alkmaar, waar een vergadering werd gehouden, uit gaande van de Afdeling Tuinbouw van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, district Noord-Holland. Toen de voorzitter, de heer A. Schermer, de bijeenkomst opende, kon hij verschillende gasten welkom heten, o.a. de Prov. Voedselcommissaris, de heer De Veer met diens medewerkers, afgevaardigden uit veilingskringen en uit de tuinbouwcommissie, de burgemeester van Groote broek, de heer Elders en de voorzitter van de afdeling tuinbouw van het land- bouwcomité. Als spreker op deze middag was uitgenodigd de heer Van 't Riet, directeur van het bedrijfschap voor groente en fruit, maar alvorens de heer Van 't Riet het woord te geven, bracht de voorzitter enkele opmerkingen naar voren uit tuinderskringen omtrent de grote vraagstukken die de wereld van de tuinbouw beroeren in deze na-oorlogse tijd. In protesten en staking ziet men geen heil PROBLEMEN De heer Schermer betoogde dat er veel onrust onder de tuinders bestaat, omdat er groente wordt doorgedraaid, er geen minimumprijzen zijn en er geen ontvangsten geboekt worden in vele gevallen. Men zal zich afvragen, aldus spreker, waarom de organisaties niet protesteren. Dit gebeurt echter wel, al is het dan ook niet in het openbaar, omdat in tuinderskringen respect bestaat voor hen, die in deze tijd het regeringsbeleid durven aan vaarden. De heer Schermer zag in protestvergaderingen geen heil en ze ker niet in stakingen. Spreker bracht als zijn zienswijze naar voren, dat men eerder moet stre ven naar meer vrijheid dan naar meer gebondenheid, anders zou er teelt regeling moeten komen met weer meer ambtenaren enz. Een vrije markt met een bodem van 70 procent voor stand aard- en 50 procent voor meer specu latieve producten zou de oplossing zijn. Als een fout zag spreker het, dat de kostprijs afgestemd wordt op 1947, in tegenstelling met de industrie waar 1945 als basis geldt. De tuinbouw wenst een menswaardig bestaan te leiden. Thans lopen knechts en zoons weg. Bovendien wenst de tuinbouw een aan deel in de deviezen-opbrengst, die door export geschapen kan worden. TUINBOUWPOLITIEK De heer Van 't Riet gaf eerst een blik in de toestand zoals deze in het laatst van de oorlog bestond. Op last van de Duitsers werd het tuinbouw- areaal uitgebreid, omdat de binnen landse vraag steeg. Bovendien werd er een vaste markt gecreëerd in Duits land, de behoefte was niet meer te peilen en ieder kreeg een vaste prijs. De distributie was echter een bron van corruptie en bedrog. Te veel werd bui ten de veiling om verkocht. Na de bevrijding was er een vrije prijsvorming. Dit wilde echter niet lukken. Door de grote vraag gingen de prijzen onrustbarend omhoog. Daarom greep de regering in en maakte richtlijnen. Allereerst werd de teelt teruggebracht tot normaal ni veau, er werd een actieve export- politiek gevoerd, die echter niet mee viel. Engeland namelijk kon Duits land als afnemer niet vervangen. De regering ging van het standpunt u't, dat het levensmiddelenpakket ook werkelijk gekocht moet kunnen wor den. De loonstop beperkte de koop kracht. De tuinbouw vroeg een ga rantie van minimumprijzen en de re gering gaf toe. ONBEVREDIGEND De resultaten waren echter onbevre digend. Vooral de export leverde moei lijkheden op. In het binnenland waren soms grote overschotten terwijl de prij zen hoog bleven. De totale omzet aan de veilingen in 1946 bedroeg 300.000.000 gulden. Opnieuw knoopte de regering onder handelingen aan. Duitsland kwam mis schien in aanmerking, terwijl ook En geland, België en anderen gegadigden waren. Het kwam echter anders uit. Het contract met Duitsland ging niet door, Engeland begon goed, maar liep dood en andere landen namen maar mondjesmaat af. Alleen België is een gunstige uitzondering. Bovendien bracht de vorst de voorjaarsteelt om zeep. Er kwamen overschotten, al waren deze klein. Er kwamen ook perioden van schaarste met zeer hoge prijzen. Over het algemeen was 't prijsbeeld te hoog. De minister werd overstroomd door klachten. De inkomsten zijn slechter verdeeld dan vorige jaren. De omzetten aan de veilingen immers zouden wel eens niet zo heel veel kunnen verschillen van vorige kerenDe reden ligt dan ook in de vrije prijzen. Deze zijn niet gemakkelijk te handhaven en hangen aan een zijden draad. De heer Van 't Riet zeide, dat er geen keus is. Als men de vrije prijzen wil handhaven, is een heffing onvermijde lijk. De oorzaken van de prijzen zijn voor het publiek de volgende: 1. Vraag en aanbod: 2. hoge distributiekosten; 3. bezetting (veel kleine zaken met wei nig klanten) en 4. de moeite die de huisvrouwen hebben, die geen hulp be zitten en alles alleen moeten doen, dus de groenten thuis laten bezorgen, wat extra-kosten meebrengt. Een heffing is zeker niet prettig, vooral niet, als er bij lage prijzen ook een heffing volgt om dumping te voorkomen. ALGEMENE POLITIEK Dit alles is echter geen probleem van de tuinbouw alleen. Het is een onder deel van de algemene economische po litiek van de regering. De samenstel ling van onze regering is een gevolg van de op democratische wijze gehou den stemming en bij het resultaat daar van hebben wij ons neer te leggen, al dus de heer Van 't Riet. Het hele sy- BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: De Antiqua'.r van Sly-corner; 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Acht professoren en één meisje; 14 jaar. WOENSDAG Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond buurtvereniging Kanaalstraat. Aula Gymnasium, 8 uur: Kon. Ver. Oost- West met een lezing over Indlë. DONDERDAG Aula Gymnasium, 8 uur: Contact-avond Turnlust. Café Centraal, Hofplein, 7 uur: Friends of America. steem richt zich op de wederopbouw en in dat systeem heeft de tuinbouw zijn eigen plaats. Slechts een door tegenspoed geharde en door voorspoed krachtige tuinbouw heeft in de toekomst een kans. Dit wa ren de woorden, waarmee de heer Van 't Riet zijn met bijval begroete rede eindigde. RONDVRAAG De bijeenkomst werd besloten met 'n rondvraag, waaruit bleek, dat mca de uiteenzetting van de heer Van 't Riet met belangstelling had gevolgd. Als al gemene tendenz kwam uit de vragen naar voren, dat men bang is, dat de tuinbouw zal worden overgelaten aan het spel van de vrije krachten, doch de inleider wilde liever de vragen, die op meer politiek terrein lagen buiten be schouwing laten. Er werden vragen ge steld over de blikpositie in verband met de conserven-industrie en ook werd de wens vernomen, het distributie apparaat te saneren. De heer Van 't Riet wist echter alle vragenstellers op klare en afdoende wijze van repliek te dienen, waar,..ee een einde kwam aan de lange, doch vruchtbare bijeenkomst. Een krachtige en sportieve wil tot verstandelijk overleg onder al de enthousiaste D.A.W.-leden was de oorzaak, dat Maandagavond j.i. de voortzetting van de op 1 Octo ber afgebroken Alg. Ledenverga dering (tijdens welke de gemoede ren in een nogal heftige beroering waren gekomen) alsnog tot een volledig succes is geworden, en in het restaurant der Overdekte weer de oude en prettige sfeer van altyd terugkeerde. De vergadering werd geopend met een kort resumé van het emotionele verloop der voorgaande vergadering, waarna werd overgegaan tot de vol gens de statuten aan de orde gestelde bestuursverkiezing. Als bestuurslid traden af de heren •T. v. Bennekom, H. H. J. Weck, J. J. Pesser, J. H. van Straaten, zodat de vergadering overging tot het candi- daat stellen van nieuw te benoemen bestuursleden. Na het openen der stembriefjes bleken met een overweldigende meer derheid van stemmen gekozen te zijn de heren A. Strubbe, J. J. Pesser, J. H. v. Straten en J. Albers, welke nieuwe bestuursleden, onder warm applaus der vergadering, achter de groene tafel plaats namen. Door deze gang van zaken werd het nu volledige bestuur in de ge legenheid gesteld enige belangrijke voorstellen tot wijziging in het orga nisatieschema der vereniging aan de beslissing van de vergadering voor te leggen. Dit leidde tot het unaniem besluit tot opheffing van de zwem-commis- sie en van de polo-commissie. Hier voor in de plaats is gekozen een technische commissie, welke dus van nu af de organisatie van de zwem- en polotraining alsmede wedstrijden en tournooien zal leiden. Het is een verheugend feit, dat de oud-sportman en zwempaedagoog, de heer J. v. d. Grient, welbekend door zijn grote verdiensten bij de orgam satie van het schoolzwemmen en red- dingzwemmen in onze stad en wijde omgeving, bereid is gevonden de functie van voorzitter dezer techni sche commissie te aanvaarden, zodat wij met een grote verwachting de verrichtingen en resultaten van D.A.W. in de toekomst kunnen tege moet zien. In een kort woord richtte de heer v d. Grient zich nu tot de aanwezi gen en deed een dringend beroep om alle krachten te wijden aan het tot stand komen van een bloeiende adspi- rantei.afdeling, zodat de zwemsport een haven zal worden voor de op groeiende schooljeugd, hetgeen niet alléén een grote winst zou betekenen voor D.A.W., maar bovenal voor de jeugd zelf, omdat de zwemsport in zo stevige mate bijdraagt tot de vor ming van het karakter, het bevorde ren van de reinheid en hygiënisch be grip voor de verzorging van het lichaam. Spreker wekte alle ouders cp hun kinderen buiten het school verband niet aan hun lot over te La ten, zodat de jeugd langs de straat sientert en een ongewenste soort van vermaak zoekt, maar haar te laten teelnemen aan de zwemsport en in een sportieve omgeving de vrije tijd ten nutte maken. Wij sluiten ons bij deze woorden volkomen aan en zien dan ook het belang der zwemsport als een on deelbare vereiste der volksgezond heid, het vernieuwde D.A.W.-bestuur wensen wij een grote groei der vereniging, zulks tot voordeel van de Kaasstad en omgeving. H.K.H. PRINSES JULIANA VERLAAT NA DE PLECHTIGHEID DE RIDDERZAAL. Voor de tweede maal na de oorlog heeft onze gemeente een periode mee gemaakt waarin de winkelzaken, door meer dan normale aandacht aan de étalages te besteden, de waardering van het kopend publiek hebben ver kregen. Liet het zich aanzien dat de moei lijke omstandigheden waaronder de winkeliers in 1946 moesten werken, dit jaar zo f ">ed als verdwenen zouden zijn, geconstateerd moest worden dat de normale gang van zaken bij koop cn verkoop nog niet is bereikt. Datgene wat de winkeliers tijdens de winkel week tot stand hebben gebracht getuigt echter van een grote ondernemings geest, waarbij vooral het aanbod van schaarse artikelen wel een voorname rol speelde. De Contact-commissie betuigt dan ook alle deelnemers hare bijzondere erkentelijkheid voor de moeite die zij zich hebben getroost om ook dit jaar de winkelweek weer tot een feestweek te maken. De verloting der prijzen van de wed strijden heeft op 10 October 1.1. plaats gehad. Laten wij allereerst de oplossin gen geven, n.l.: Wedstrijd A: ontbre kende delen D/9. E/4, F/6, F/13 en G/ll. Wedstrijd B: overheersende kleur: geel; aantal 81. De commissie stond voor een moei lijke taak. Duizenden inzendingen wa ren binnen gekomen, niet alleen uit Alkmaar, doch ook uit de verre omge ving en zelfs uit Amsterdam en Utrecht. Vooral bij wedstrijd B is waargenomen dat velen meerdere oplossingen hadden ingezonden om daardoor hun kans te vergro't'eh. Weer anderen -meenden prij zen te bemachtigen door onder andere namen hetzelfde adres te vermelden. Inderdaad heeft dit alles het werk be moeilijkt, doch zij die gemeend hebben door bovenvermelde handelwijze hun kans te vergroten,, zullen toch geen succes boeken. Bij de oplossingen var wedstrijd A. werd 70 bij B daarentegen maar 30 »/o „goed" bevonden. De 250 prijswinnaars die uit de aard der zaak hier niet kunnen worden ver meld, ontvingen reeds bericht. Een interessante middag voor de Ver van Huisvrouwen In Paviljoen Kinheim is dezer dagen de eerste Provinciale vergadering van de Federatie Noord-Holland van Volksonder wijs gehouden. De wethouder van Onderwijs uit Am sterdam, mr A de Rooi, lid van het hoofd bestuur van „Volksonderwijs" heeft ge sproken over het onderwerp: „Bevredi ging door nieuwe organen". Spreker be pleitte het hebben van een eigen begro- gelaten. ting voor elke school. De scholen moeten onder colleges van schooldeskundigen komen. Wanneer belanghebbenden meer over de organisatie der school te zeggen hebben, zullen zij er de verantwoordelijkheid voor kunnen dragen. Spreker vertrouwde op een goede samenwerking tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Door het vormen van eigen bestuursorganen voorkomt men, dat verkeerde leerkrachten bij het open baar onderwijs worden benoemd. Spreker wekte op de openbare school ten krach tigste te steunen. Na deze rede heeft de heer Van Thuyl uit Amsterdam over de propaganda in Noord-Holland gesproken. De heer Kleimeer uit Alkmaar is in de vacature Couwenhoven benoemd tot be stuurslid van de Federatie. Zoals gewoonlijk waren zeer vele leden van bovengenoemde ver eniging voor de maandelijkse bijeen komst, waarvoor deze maal als spreek ster was uitgenodigd mej. van Hemert, in het Gulden Vlies bijeengekomen. Een kort welkomstwoord, speciaal ge richt tot mej. van Hemert, werd uit gesproken door de vice-voorzitster, mevr. Veendorp. Spreekster vertelt hierna hoe haar streven is gericht op de herleving der .handwerkkunst, die, hoewel velen hiervan niet op de hoogte zijn, ook zo een bij uitstek Hollandse kunst is. Maar het is niet alleen om de fraaie resultaten die behaald kunnen wor den, dat zij zich hiervoor beijvert. De vrouwen van tegenwoordig leven veel te gejaagd. Tijd voor een ogenblik van innerlijke verdieping nemen zij zich haast niet meer. Toch is het dit, wat een mens in deze tijd zo zeer behoeft. Welk een rust en innerlijke verster king kan niet worden opgedaan, wan neer men zo'n avond rustig bij elkaar zit en handwerkt. En welk een vol doening kan het geven, wanneer een werkstuk is voltooid. Zelf ontwerpen. En hier komt spreekster op het cha piter: het ontwerpen. Wanneer er te genwoordig nog dames zijn die hand werken, dan doen zij dit toch veelal naar gekochte voorbeelden. Ieder steekje en iedere kleur wordt hierbij aangegeven; aan eigen initiatief en verbeeldingskracht wordt niets over- En zij raadt de aanwezigen aan; „Wanneer de lust tot handwer ken door deze middag weer bij u mocht zijn opgewekt, doe het dan naar eigen smaak. Ga naar de musea, waar zoveel prachtig borduurwerk is te zien en neem de daar te bezichtigen motieven in u op. Maak zelf de kleu rencombinaties en pas dan zult u het als een werk, helemaal van u zelf. be schouwen en er des te meer voldoe ning van hebben. Op het eiland Marken wordt mo menteel nog het meest gehandwerkt en interessante bijzonderheden heeft mej. van Hemert hier opgedaan. De lichtbeelden die hierna vertoond worden, tonen ons prachtige voorbeel den van oud-vaderlands borduurwerk. Vele streken hebben 'n eigen motief dat in alle borduurwerk weer wordt herhaald. Vogels en bloemen blijken de meest geliefkoosde onderwerpen te zijn en aan fantasie ontbrak het de vi ouwen uit vroeger eeuwen niet, want menigmaal ziet men vele verschillende bloemen aan één plant bloeien! Een schitterende collectie hand werken. Een, grotendeels door mej. van He mert vervaardigde collectie fraaie handwerken is voor in de zaal op ta fels uitgespreid en in de pauze kun nen de aanwezigen hier een kijkje ne men. Het prachtige, fijn uitgevoerde en originele werk wekt aller bewonde ring. Het is vooral de zeer minutieus uitgevoerde borduurlap, vervaardigd in en een beeld gevende van de win ter 1944-1945, die de aandacht trekt. Ook zien wij een mooi voorbeeld van het echt vaderlandse „sneewerk" dat dikwijls wordt verward met het Noor se hardanger-borduurwerk. Zweden en Zwitserland hand werken veel meer! Na de pauze vertelt mej. van He mert over de wijze waarop in Zweden en Zwitserland het handwerken wordt bevorderd, want ook in deze landen is de volkskunst sterk teruggelopen. Maar in Zweden heeft men een z.g. „Huisvlijtverbond" opgericht, dat on derricht geeft in handwerken en haar cursisten hierna aanstelt voor het ver vaardigen van handwerk, dat goed wordt betaald. In Zwitserland schenkt men veel aandacht aan het handwerk- onderwijs op de scholen, en dat is een zeer voornaam punt. Het ligt in het voornemen van mej. van Hemert om cursussen van 4 les sen te organiseren, op de wijze zoals zij dat al in vele steden heeft gedaan. Zij hoopt voor deze lezing de belang De uitreiking van bonkaarten 713, schoenenbonnen (ook voor kinderen, geboren in October-November 1932 tat en met 1945 en December 1946-Jan. 1947), alsmede extra kaarten voor a.s. en jonge moeders, zal plaats vinden in het lokaal Ridderstraat van 9-12 en 2-4 uur voor hen, wier familienaam begint met de letter K. vanaf Koomen tot einde K en de letter L. op Donder dag 16 Oct. '47. Hedenavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam en Zondag a.s. in 't Gulden Vlies te Alkmaar wordt het veertig jarig toneeljubileum van Her man Bouber herdacht met de opvoering van „De Commensaal" een toneelstuk in 4 bedrijven geschreven en geregis seerd door de jubilaris zelf. Voor deze huldiging is een groot landelijk comité samengesteld onder voorzitterschap van de wethouder van Kunstzaken der gemeente Amsterdam. Tal van voor aanstaande persoonlijkheden hebben in dit comité zitting genomen, daarmede blijk willende geven van de belang rijkheid van een figuur als Herman Bouber. Dit is dan ook inderdaad een jubileum aan het Nederlands toneel, waarop wij al jaren wachten, omdat het een man betreft die zich altijd aan hulde heeft onttrokken en die ook in zijn vertoningen een figuur was, die altijd iets aan zich en om zich bleef houden van het donker achter het to neel en voor wie dit toneel bestand deel was van zijn leven. Hij werd in weerwil van zijn grote betekenis voor de Nederlandse Toneelkunst nimmer zo'n kunstenaar, die het uiterlijk suc ces van alle glimlichten der sterke toneellampen tot zich trok. Daarom kan er dankbaarheid naar boven ko men, dat er nu toch gelegenheid komt om Bouber te huldigen. Laten wij ons opmaken om getuigenis te geven van onze eerbied voor zijn groot en mach tig schrijf- en speeltalent, laten wij hem spontaan huldigen op Zondag 19 October in 't Gulden Vlies door o.m. in groten getale aanwezig te zijn bij de opvoering van zijn „Commensaal". Mochten er zijn die het aanwezig zijn alleen niet voldoende vinden en hem nog een passende hulde willen betui gen door b.v. toespraak en bloemen, laten zij zich dan zo spoedig mogelijk met de directie van 't Gulden Vlies verstaan, want Bouber verdient het, dat hem uit alle lagen der bevolking nu eens een spontane hulde gebracht wordt. De Boys-speler H. N. Appel, die se dert enige tijd in Groningen werk zaam en woonachtig is en 's Zondags de reis GroningenAlkmaar of bij uit wedstrijden een nog grotere afstand heen en terug moest afleggen, heeft besloten eerlang voor de oudste Gro ningse club „Be Quick" uit te komen. Voor de Alkmaarse Boys betekent dit heengaan van hun stoere stopper- spil een geweldig verlies. Naar wij vernemen zal de oud- Alkmaarse politieman A. J. ter Horst, die later als N.S.B.'er kapitein van po litie werd te Hoorn, op 13 Nov. voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam terecht moeten staan wegens zijn houding tijdens de bezetting. Geboren: Anna M., d. v. J. Mosch en S. Kleverlaan. Lex J., z. v. J. A. Cornelissen en A. Romeijn. Johanna M., d. v. Jan L. Engel en A. Lakeman. Gehuwd: Pieter Waal en Grietje Cnossen. Georges A. M. Schade en Alida J. Kruijssen. VLIEGENDE TAPIJTJES. Eigenlijk gezegd waren het niet de tapijtjes die vlogen; dat zou een beetje te Oosters zijn. Neen het waren de prij zen van de tapijtjes die van f 95 tot f 500 omhoog vlogen. Zij werden tegen deze exhorbitante prijs aangeboden aan de Alkmaarse huismoeders door een reizend koopman die ze voor f 95 had ingekocht. De politie maakte pro cesverbaal op. GESLAAGD Voor het Basis-diploma van de Ne stelling voor de handwerkkunst weer derlandse vereniging van Leraren in gaande gemaakt te hebben. Mevr. Veendorp zegt spreekster dank voor de zeer interessante middag waarvan allen ongetwijfeld zeer heb ben genoten en besluit hiermee de bij eenkomst. de Engelse taal „Britannia" te 's Gra- venhage slaagde de heer A. J. Wage- maker alhier. Aan de Landbouw-hogeschool te Wage- ningen slaagde voor het propaedeutisch- examen onze stadgenoot, de heer C Kaai. Toen wij dezer dagen wat rondneus den op de bekende volksmarkt aan de Albert Cuypstraat te Amsterdam, hoorden we hoe kooplui met luider stemme meermalen „vooroorlogse" waren tegen „vooroorlogse" prijzen aan de man trachten te brengen. Op dat moment trof het ons weer hoe gaarne men zich nog met de ge dachte aan „voor de oorlog" bezig houdt en hoe levendig men soms het verlangen koestert naar een terug keren van het „vooroorlogse", hoe men in zeer vele gevallen nog een bepaalde gedacht heeft, dat zekere vooroorlogse toestanden zullen terug keren. Hoe gaarne wij ons in meer dan een opzicht bij die verwachting zouden aansluiten, wij kunnen dat niet en wel om de eenvoudige reden, dat er bitter weinig kans is, dat voor oorlogse toestanden zullen terug keren. In de slotphase van de laatste oor- lcg staat n.l. als scheidingslijn een d-tum, waarop het bestaan van een ontdekking wereldkundig werd ge maakt, die het gehele aanzien van da toekomstige maatschappij in moreelj wetenschappelijk, politiek en econo misch opzicht zal wijzigen en reeds aan het wijzigen is. Het was de zesde Augustus 1945, toen voor de eerste maal in de geschiedenis een atoom bom als wapen werd gebruikt en binnen enkele seconden 100.000 inwo ners van de Japanse stad Hirosjima doodde en een tweede 100.000 ver wondde of voor het leven mismaakte. Het was de atoombom, die de vijan delijkheden tenslotte beëindigde Sinsdien hangt het gevaar van de atoombom als een modern zwaard ven Damocles boven de mensheid en is er in de wereld een bewuste of minder bewuste angst ontstaan, welke men in die vorm en die grootte voor heen nimmer heeft gekend. De uitvinding van de vrijmaking van de atoomenergie is het eerst ge lukt aan in de Ver. Staten werkzame geleerden. Het is dit land, dat tot nu toe bekend staat als het enige, dat het geheim van de vrijmaking van de atoomenergie kent, haar althans in de praktijk heeft getoond. Doch hier liet juist weer het onzekere. Is Ame rika werkelijk het enige land, dat het atoomgeheim kent? Geen land, dat 7i ch hierover meer ongerust maakt dan de Ver. Staten zelf. Men weet daar nu zeer goed, dat ook in andera landen de geleerden niet stil hebben pezetenen. Men was in Amerika heel verbaasd te vernemen, hoe men in Nederland v.n.l. bij Philips (voor de Duitsers in het geheim) op het ge bied der kernphysica al zeer ver ge vorderd was. De Franse onderzoeker Jcliot-Curie heeft onlangs bekend ge maakt, dat ook hij het atoomgeheim kent, doch dat het Frankrijk slechts aan materialen ontbreekt. Dat voorts Rusland ook niet stil zit en ook daar henderden geleerden en technici zlclt met deze materie moeten bezig hou den, behoeft nauwelijks verondersteld te worden. Hoever deze onderzoekin gen zich reeds hebben uitgestrekt en tot welke resultaten men daarbij 's gekomen, werd nooit bekend ge maakt. Als men verder weet, dat een atoombom op eenvoudige wijze te demonteren, mogelijk te smokkelen en weer te monteren is, kan men zich wel indenken in hoe sterke mate de komst van deze uitvinding en het on juiste gebruik ervan de wereld voor een onzekerheid plaatst, die fnuikend werkt op haar geestelijke- en econo mische „gezondheid", doch die daar enboven gevaren in zich bergt, welke te bevroeden noch te bevatten zijn. Voegen wij daarbij de politieke worsteling, die het huidige wereld toneel te aanschouwen biedt, dan i» het zonder meer duidelijk, dat de plannen, die in dit verband thans op geworpen worden, spoedig hun beslag moeten krijgen. Spoedig, omdat het anders te laat zou kunnen zijn. In een volgend artikel hopen wij nader op dit een ieder menselijk we zen aangaande vraagstuk in te gaan. AD INTERIM. Dammen. Sint-Bavo—D.D.D. 10—10 Zondag werd de Hoofdklasse-com petitiewedstrijd Sint Bavo (Heem stede)D.D.D. (Alkmaar) gespeeld, welke na enerverende strijd onbeslist eindigde. Na een 40 achterstand, die spoedig ingelopen werd, kwam Sint Bavo, nadat het nog 77 ge staan had, aan een 108 voorsprong, waarna de laatste partij met het respectabele aantal zetten van 75, de doorslag gaf, met als resultaat 10—10. Vooral aan de kopborden werd fraai gespeeld. Zondag a.s. komt Joseph Blankenaar II uit Amsterdam als tegenstander fungeren. Aanvang 1.30 uur, café Haring a. d. Oude gracht. De ged. uitslag was a.v.: Sint Bavo D.D.D. 1. J. DrayerL. Ravenstijn 02 2. G. ZonneveldH. Kruider 11 3. H. WillemseN. Oud 0—2 4. W. v. LeuffenM. Hemels 02 5. B. StevensH. Toepoel 20 6. J. WarmerdamJn. Schuit 20 J. StevensL. Verver 20 8. L. v. d. VoortG. Woonijk 02 9. G. DoesH. Timmerman 20 10. J. v. d. ZwanJ. Jorna 11 10—10 LANGEDIJKER GROENTEN-CENTRALE van 15 October 1947. 4800 kg aardappelen, bevelanders 9.80, bl. eigenh. 10.20—10.30, 12000 kg rode kool 8.40—16.70, 32000 kg gele kool 5,807.80, 45000 kg groene kool 6.40— 11.20, 119000 kg witte kool 8.3010.50, 7100 kg bieten 4.10—6.40, 22000 kg an dijvie 5—12.20, 1300 kg bloemkool 43—60.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2