70-jarige schipper vecht voor zijn schip nieuwe telefoonkabel engeland-nederland Zwarthandelaar neergeschoten Weerbericht Vrijdag 17 Oct. '47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN h,e Jaargang n0' 15 De IJM 215 bij Castricum op het strand Pompen of „verzanden Denemarken verzoekt Amerika Groenland te ontruimen Ver. Staten leent 32 millioen aan Italië Troepen naar Parijs Slechte vooruitzichten voor Amerikaanse tarweoogst Steun voor onze deviezenpot Grondwetscommissie geïnstalleerd De Parijse Metro rijdt weer Breng Palestijnse kwestie voor Internationale Hof Arrestatiebevel tegen twee Slowaakse afgevaardigden Nieuwe schepen met illegale Joodse immigranten Handelsovereenkomst van Benelux met de V.S. Indonesisch debat uitgesteld Zes jaar voor Gerardus Mooyman Marechaussees worden infanterie-corps Haarlemse arts aangerand Scholier door trein gegrepen DAfiRIiD VOOR \mm I- bureaux Administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht Tel. 3971 Redactie Achterdam 20 - Tel. 2274 Dir.: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1—, elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal (Van onze speciale verslaggever) De wind zit in het Noordwesten...... Lage nimbuswolken met regen flarden er onder zeilen uit zee vandaan en een grauwe branding breekt Zich in monotone opvolging te pletter op het strand. Een eenzame jutter sjokt langs de vvierpatronen, die de zee achterliet, de blik naar omlaag gericht, een meeuw zweeft met hoekige bewegingen steeds boven dezelfde plaats. In de verte ploegt een coaster om de Zuid, met trage bewegingen door de Westelijke deining, een stoomboot, die van IJmuiden komt, braakt zwarte watten proppen uit de smalle schoorsteen. En héél dichtbij, op het strand dwars van kilometer paal 45, ligt scheef en droefgeestig een botter. De wind fluit door het touwwerk, het rillende schuim- beroert af en toe het roer, het water omspoelt de rood-ijzeren romp. Een manillatros wijst vanaf de bolders de zee in, waar een anker vruchteloos trachtte het scheepje voor stranding te behoeden. Het mocht niet baten, de IJM 215 zit vast „Maandag zijn ze van IJmuiden ver trokken en Dinsdagmorgen om half vier, toen ze al op de terugweg waren en hun weg zochten door de mist, gaf de motor het op, en het schip liep om hoog...." Schipper A. Sperling tuurt al pratende een beetje mistroostig de machinekamer in, waar het donkere ciiewater klotst en golft, en waar zijn zoon rondploetert om ballastbroodjes aan dek te steken. Dood en druipend staat daar de mo tor, de accu's zitten een halve meter onder water, maar nog brandt een een zame looplamp. Schipper Sperling was zelf niet aan boord, deze ongeluksreis, zijn zoon verving de ruim 70-jarige vis serman, die al van zijn 15e jaar over de breeveertien zwalkt om met hard werken een boterham verdienen. Maar hier ligt vader Sperling's broodwin ning, op het strand bij paal 45 en met man en macht wordt gewerkt om het scheepje te behouden. VOOR MENSLIEVEND HULP BETOON. De inventaris wordt hogerop 't strand gesjouwd, netten, manden, een scheeps kist, een klein vloeistofkompasje, wat einden touw en staaldraad, een waar deloze schroef „M'n leven lang heb ik rondgevaren, op dit schip en vroeger op een ander- halfmaster, maar een ongeluk heb ik nog nooit gehadHier van de Ko ningin, meneer.Sperling's jas gaat open en op z'nvest hangt een kleine medaille „voor menslievend hulpbe toon".... Jaren geleden haalde Sperling samen met zijn broer ieder met een eigen schip, de bemanning van het Franse stooomschip „Walhalla" ergens bij Oos terend daar achter de Goeree. Vijftig mannen, een vrouw en een klein meisje van drie jaar ontsnapten aan de magere grijphanden van de dood door het kordate optreden van de Sper lings. H. M. de Koningin schonk de medaille „Voor menslievend hulpbe toon". En nu.nu zit daar de IJM. 215 op 't strand Het anker, dat redding moest brengen, fdalde en wilde niet houden, de botter kwam vast te zitten en heeft de hele nacht liggen rijden. De zee liet niet af, en de branding duwde en trok en de wind floot er een liedje van heb zucht bij. En begon pas goed te gieren, toen het scheepje lek sloeg en veel wa ter maakte NIET PRATEN, MAAR DOEN Twee mannen staan aan de hand pomp om mee te helpen, het schip te behouden. Regelmatig gaan hun lijven op en neer. Op en neer. Zij vragen zich niet af, of er iets te verdienen valt, zo als Wijsmuller's sleepboot „Churchill" dat Dinsdag deeden weer wegvoer Zij werken alleen maar. Het gaat hier om een hele broodwinning, die verlo ren dreigt te gaan. De mensen sjouwen met de inventa ris, en trachten het schip lichter te ma ken, maar de zee laat niets af en in de motorkamer klotst 't water, van stuur boord naar bakboord en terug. Aan dek pompen twee man, en het werk lijkt nutteloos, maar het gaat om de brood winning en daarom, .riet praten maar doen. Schipper Sperling ziet de zaak don ker in. „Ik weet het niet, mensen, ik weet het niet.D'r hangt zo'n hoop van het weer af.Voorlopig ben ik van plan om d'r hogerop te trekken en te dichten. Dan kunnen we later zien dat we haar op een slee krijgen en weer 't water in Het water klotst in de motorkamer, aan dek pompen twee mannen, in het visruim staroogt wat kabeljouw en schol En het water zuigt aan het schip, terwijl de herfstwind op z'n vingers fluit Als wij teruglopen naar de duinen wiekt daar nog steeds de eenzame meeuw en op de rug van de scheefge zakte botter zwoegen de mannen om 't behoud van Sperling's broodwinning.. En een nieuwe regenbui kletst neer en verbergt het scheepje achter een glim mend gordijn. Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een interview te New- York verklaard, dat hij voorne mens is om aan het eind van deze week tot George Marshall, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, het verzoek te rich ten, dat de V.S. Groenland volle dig ontruimen. De V.S. hebben volgens het Deens- Amerikaanse defensieve verdrag van 1941 militaire basis en weerstations op dit eiland. Rasmussen, die dit verklaarde bij zijn aankomst te New-York op de „Queen Elisabeth", voegde er aan toe dat Denemarken een sterk verlangen heeft om dit verdrag op te zeggen en hierover met de Amerikaanse rege ring wil overleggen overeenkomsti artikel 10 van het verdrag, hetwelk bepaalt, dat het verdrag van Kracht blijft, totdat het gevaar voor de vrede en de veiligheid van het Amerikaanse continent voorbij is Rasmussen sprak elke veronderstelling tegen, dat zijn regering deze stap neemt onder com munistische druk. Hij voegde er :.on toe, dat Denemarken onder geen en kele omstandigheid b°re:d is verkoop van Groenland te overwegen. Te Den Haag is de grondwetscommissie door Minister Beel geïnstal leerd. Van links naar rechts zittend: H. W. Tilanus, Min. Van Maarseveen, Min. Jonkman, Min. Pres. Dr. Beel, Dr. Prinsen, Mevr. Dr. Huart. Staande v.l.n.r.: J. Schouten, Prof. Duynstee, Prof. Logeman, Mr. van Helsdingen, Dr. Biereman, Prof. 's Jacob, Jhr. Mr. van der Goes van Naters, Prof. Romme, Mr. B. J. Stokvis. De ex-Hoofdcommissaris van Po litie te Den Haag, de heer Hamer stond terecht voor het Bijzonder Gerechtshof om zich te verantwoor den voor zijn daden in de bezet tingstijd. De Amerikaanse Export-lmport- bank heeft bekend gemaakt, dat zij Italië een nieuwe lening ten bedrage van 32.000.000 dollar heeft toegestaan. Zestig middelgrote Italiaanse fa brieken zullen van deze lening profi teren, waardoor zij in staat worden gesteld uitrusting en materiaal in de V.S. aan te schaffen. Het nieuwe cre- diet is afkomstig uit het bedrag van 100.000.000 dollar, dat in Januari j.l. door de bank voor het herstel en de uitbreiding van Italië's buitenlandse handel was bestemd. De Franse regering heeft detache menten soldaten te Parijs onderge bracht. Woordvoerders van de ministe ries van Binnenlandse Zaken en Oor log wilden geen commentaar op deze troepenbeweging geven. De strijd krachten zijn met vrachtauto's naar de stad vervoerd en hebben veldkeukens bij zich. Zij zijn in volledige uitrus ting. Gistermiddag hebben twee hoofd assistenten van de directe belastingen in de Nieuwezijds Armsteeg te Am sterdam een 24-jarige man aangehou den, die ongebanderolleerde import sigaretten clandestien verhandelde. De man sloeg op de vlucht, waarop een der assistenten zijn revolver trok en een waarschuwingsschot loste. De man reageerde hier niet op, zodat de ambtenaar een tweede schot afvuurde, dat echter ketste. De vluchteling viel daarop de ambtenaar aan en wierp hem op de grond. De assistent greep zijn arrestant met de vrije hand weer vast, doch tijdens de worsteling ging zijn pistool opnieuw af, waardoor de aanvaller onder de linkeroksel werd getroffen. Hij moest in zeer ernstige toestand naar het Binnengasthuis worden vervoerd. Volgens Clinton Anderson, de Ame rikaanse minister van Landbouw, is de Amerikaanse regering zeer bezorgd over de slechte vooruitzichten voor de oogst van wintertarwe in het over het algemeen vruchtbaarste gedeelte van het land. Volgens berichten uit Kan sas, Oklahoma en Texas, aldus An derson, zijn uitgestrekte velden, die anders in de herfst met tarwe worden beplant, thans niet beplant en zullen misschien niet meer beplant worden tengevolge van het voortdurende bui tengewoon droge weer. Dit betekent dat men het volgend jaar een aanzien lijke achteruitgang in de tarweoogst moet verwachten en een verdere ver slechtering van de algemene voedsel positie in de wereld. Belgische minister ernstig gewond Elie Troclet, de Belgische minister van Arbeid, is gisternacht bij een au to-ongeluk in de buurt van Luik ernstig gewond. De minister was op weg naar Luik, waar hij de actie zou openen ter verbetering van de sociale en arbeidsvoorwaarden van de Belgi sche mijnwerkers. Voor de telefonische verbindingen in het algemeen en voor die met Engeland in het bijzonder was het Woensdag een belangrijke dag. In samenwerking niet Nederlandse PTT-ers heeft het personeel van het Engelse kabelschip „Alert" n.l. het Nederlandse strandgedeelte van de nieuwe telefoonkabel Engeland- Nederland aan land gebracht. Dit gebeuren is niet alleen van be lang, omdat de telefoon-verbinding van Nederland met Engeland hierdoor verbeteren zal, maai ook omdat het ge hele internationale telefoonverkeer van de Scandinavische landen, Duits land en de landen meer Oostwaarts met Engeland merkbaar verbeteren zal. Dit brengt voor Nederland het voordeel mee, dat de gesprekken, die vreemde landen met Engeland over deze verbinding voeren, onze deviezen pot zullen steunen. Gedurende de oorlog hebben de be staande 5 kabels met Engeland zeer geleden, zodat er in 1945 2 (gelukkig de oudste) volslagen onbruikbaar wa ren en een derde gedeeltelijk gestoord was. De nieuwe kabel, die ongeveer De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren in zijn kabinet de grondwetscommissie geïnstalleerd. Hij schetste daarbij als taak der commissie zich te beraden over de vraag of en, zo ja, in hoever het wenselijk is de grondwet te wijzigen in dier voege, dat de daarin gelegen beletselen voor de ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het koninkrijk noodzakelijke wettelijke be palingen worden weggenomen. Deze hervorming van de staatkundi ge structuur van het koninkrijk, aldus dr. Beel, werd reeds aangekondigd in de Koninklijke rede van 10 Mei 1941. Bedoelde hervorming zal voorts de in lossing betekenen der koninklijke be lofte, gegeven in de rede op 6 Decem ber 1942, waarin de overtuiging werd uitgesproken op de hechte grondslag van volledig deelgenootschap en gedra gen door de wil en het vermogen tot harmonisch en vrijwillig samengaan der betrokken volken. Deze hervorming zelve nu behoort niet tot de taak der commissie; haar werkingssfeer is beperkter. Zij toch zal zich enkel hebben te beraden, hoe de weg, die bewandeld dient te worden om te geraken tot 't einddoel, grond wettelijk begaanbaar te maken. WEER BRIEFTELEGRAMMEN NAAR DUITSLAND. Naar de Britse en Amerikaanse be zettingszones van Duitsland kunnen weer brieftelegrammen worden ver zonden. De PTT-kantoren geven in lichtingen omtrent beperkingen en tarieven. Weersverwachting tot Vrijdag avond: VERDER AFNEMENDE WIND Wisselende bewolking met plaat selijk nog een enkele bui. Gelei delijk verder afnemende wind, overwegend tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. 157 km lang is en een gewicht heeft van slechts 12 kg per meter, is dus een welkome aanvulling. VERBETERING VOOR DE RADIO-DISTRIBUTIE. Door middel van het z.g. draaggolf- systeem is het nu mogelijk 84 gesprek ken tegelijkertijd te voeren. Bovendien is de kabel voorzien van speciale mu- ziekgeleiders, die in de toekomst een belangrijke verbetering kunnen bren gen in de kwaliteit van de Engelse pro gramma's van de radio-distributie. De legging zelf verliep zeer vlot. Om ongeveer 11 uur is het schip in Domburg tot op ongeveer 300 meter voor de kust gekomen. Door middel van enige sloepen werd een tros aan land gebracht, waaraan de kabel be vestigd was. Tachtig werklieden en een tractor hebben eerst de tros en daarna de kabel tot op de vereiste hoogte het duin in gesleept. De bran ding dreigde de Engelse matrozen, die. deze kusten met hun sterke stromen niet zo kennen, parten te spelen. Hun sloep liep n.l. gevaar op de palen- goifbrekers te pletter te slaan. Neder landse „Jantjes" sprongen echter on middellijk in hun sloep en redden hun Engelse collea's uit een gevaarlijke situatie. Dat het hele Domburg uitgelopen was, om van dit experiment getuige, te zijn spreekt vanzelf. Uit Parijs wordt gemeld, dat de staking bij de Metro is beëindigd. Daar tegenover zijn een en dertig duizend officieren en matrozen van de Franse koopvaardijvloot, in alle Franse havens, Donderdagmorgen in staking gegaan. Zij eisen hoger loon. Door het staken der loodsdiensten worden buitenlandse schepen verhin derd de havens binnen te komen. Te Marseille zijn twaalfduizend mensen die naar Algiers en Oran wilden over steken, gestrand. Voorts begonnen de Parijse taxi chauffeurs een staking van vier-en- twintig uur in protest tegen het „uit blijven van een regeling voor het taxibedrijf na de onlangs ingegane beperking van benzine-toewijzing". Tijdens een nachtelijke vergadering hebben de Franse minister-president Ramadier, de Prefect vpn het depar tement Seine en functionarissen van het ministerie van Vervoer, de ge- meente-politie en het bestuur van de „Metropolitain" besloten de stakende arbeiders te requireren, die men nodig heeft voor het gedeeltelijk herstel van dc dienst der ondergrondse. Men be sloot tevens wachtposten van de bur gerlijke en de militaire politie bij alle installaties van de Metro en bij de be langrijkste technische punten te plaat sen, daar er op enkele plaatsen vol gens de berichten sabotage was ge pleegd. Het Franse persbureau AFP meldt nader, dat Egypte aan de commissie voor Palestina heeft voorgesteld, dat de algemene vergadering het Inter nationale Hof van Justitie zal raad plegen om te weten te komen: 1. Of de algemene vergadering der V.N. be voegd is om de verdeling van Palesti na of de vestiging van een federale staat aan te bevelen. 2. Of één of meer leden van de V.N. één van beide op lossingen ten uitvoer kan brengen zon der goedkeuring van de bevolking van Palestina. Dit voorstel van Egypte maakt deel uit van een ontwerpreso lutie die aan de commissie voor Pales tina is voorgelegd. Hierin wordt tevens voorgesteld, dat de algemene vergade ring het onderzoek van de juridische zijde van het Palestijnse vraagstuk hervat, zodra het Hof van Justitie zijn mening heeft kenbaar gemaakt. De Tsjechoslowaakse Nationale Ver gadering heeft besloten de parlemen taire onschendbaarheid van twee Slo waakse afgevaardigden Dr. Bugar en Dr. Kempny die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan een samenzwering tegen de staat, op te heffen. Arrestatiebevelen voor de ar restatie van beide personen zijn uitge vaardigd. Dr. Fedor Hodza, secretaris-generaal van de Slowaakse Democratische Par tij, heeft het opgenomen voor de twee beschuldigden en verklaard, dat „de politieke onderwereld" in Slowakije zich van onruststokers bedient ten nadele van de democraten. De Slo waakse Democratische Partij heeft gisteren geëist, dat de twee afgevaar digden onmiddellijk ter beschikking vau de justitie worden gesteld. Britse marine-autoriteiten hebben meegedeeld dat zij de scheepvaart op het noordelijk deel van de Aegeïsche Zee, vooral bij de uitgang van de Dar danelles nauwlettend gadeslaan, daar de schepen „Pan York" en „Pan Cres cent" waarschijnlijk binnenkort uit Constanza aan de Zwarte Zee zullen vertrekken met verscheidene duizen den illegale Joodse immigranten voor Palestina aan boord. Volgens te Athe ne binnengekomen berichten zullen de immigranten prikkeldraadversper ringen oprichten om de Britse marine het aan boord gaan te beletten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestiging gegeven van het bericht uit Geneve, dat de landen van de Benelux een handelsovereenkomst met de V.S. hebben gesloten. Bijzonderheden zijn nog niet bekend gemaakt. Gemeentekas van Eethen gelicht De gemeentekas van Eethen (N,B.) is spoorloos verdwenen. Het tijdstip waarop de kas welke ongeveer f 4700 bevatte verdwenen is, valt niet juist te achterhalen. De rijkspolitie tast volkomen in het duister. De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië, dat bepaald was op gistermiddag, uitgesteld tot heden a.s. 21 uur Ned. tijd. De reden van dit uitstel werd niet opgegeven. Gerardus Mooyman, de „held" van het Oostfront en de eerste Nederland se drager van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, is door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De procureur fiscaal had acht jaar tegen hem ge ëist wegens dienstneming bij de Waf- fen-SS. Naar wij vernemen zijn er bij het minister.ie van Oorlog maatregelen in voorbereiding om het bekende keur corps der Marechaussée om te vormen tot een corps beroeps-infanterie, zodat de politionele taak komt te vervallen. Zeer waarschijnlijk zijn hier bëzuini- gingsmotieven in het spel, welke nood zakelijk maakten om een corps, dat sinds vele jaren in ons land van zich deed spreken en tot de krachtige po litionele organisaties behoorde, op te heffen. Welke taak voor het te vormen in- fanteriecorps is weggelegd blijft nog een open vraag. Een 29-jarige arts te Bloemendaal had Woensdagnacht een minder prettige ervaring. Hij keerde van een bezoek aan zijn verloofde in Prinsen- hage naar huis terug. Bij de Moerdijk kreeg hij een lifter in zijn wagen, die op de Herenweg, op de grens van Heemstede en Bennebroek, de arts verzocht te stoppen, onder het voor wendsel een bezoek te willen brengen op een nabijgelegen adres. Toen de auto stilstond, bracht de lifter plot seling een ijzeren staaf te voorschijn en poogde de arts te overweldigen. Tussen de beide mannen ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de lifter tenslotte de staaf weer aan de arts, die het gelukt was haar te pakken te krijgen, wist te ontrukken. Hij bracht de onfortuinlijke geneesheer zeven wonden aan het hoofd toe. De arts was echter nog niet bewusteloos. De aanvaller koos hierop tenslotte het hazenpad. Een passerende automobi list verleende de arts eerste hulp en vervoerde hem naar Haarlem. De politie is er nog niet in geslaagd de aanrander aan te houden. Op het station Sauwerd werd gis termorgen de 22-jarige leerling van de middelbare Landbouwschool te Groningen, H. Slopsema te Witzing, die reeds had plaats genomen in de trein naar Groningen en kort voor het vertrek uitstapte om nog iets van het station te halen, door de uit Gro ningen het station Sauwerd binnen lo pende trein gegrepen. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het Academisch ziekenhuis' te Gro ningen overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen overleed. De tabaksonderneming „Helvetia" bij Medan op Sumatra's Oostkust levert reeds weer tabak af. Dit is de eerste onderneming die na het einde van de oorlog in Indië weer begonnen is. De tabak is geplukt en een meisje rügt de bladen aan een, om ze op te hangen in de droogschuren.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1