ANK de lichtstad zonder TRAM OF bus De verdeling van teland Palestina afdeling ftenafdeling fdeling ng (2e etage) o N Zaterdag 18 Oct. '47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN lste Jaargang n0, 16 Ook de laatste autobuslijnen gestaakt Overeenstemming met de koopvaardij mg 65 Alkmaar. Sluiswachter kreeg een wild zwijn aan de lijn Communisten en Gaullisten slaags Amerika wenst nieuw Groenland-verdrag Noodtoestand in Griekenland Hirohito toch schuldig? De IJm. 215 op hei Castricumse strand Bonnen voor vaste brandstoffen Deze winter 12 eenheden Voor fietsbanden Weerbericht Waardebonnen consumentencrediet Ongerustheid in Republikeinse kringen Indonesische kwestie wederom uitgesteld Nederland krijgt 35.890 kg. goud terug Sam Oly tot doodstraf veroordeeld Eervol ontslag aan Commissie-Generaal 3187 Verkeersongelukken in Augustus Texel krijgt weer een vliegveld De ambtenaren en wij 1.59 liv. mooie ƒ1.95 ruis. ƒ2.31 OR U! de soorten ƒ1.65 nodellen ƒ1.95 vel 0.05 2 vel 0.59 ES. per stuk, ƒ0.09 ƒ0.25 a 0.29 ƒ1.49 i IN INDIë! if 0.50 ƒ1.25 ƒ0.24 0.12K RTIJ IHOENEN ;traten en wegen! dt afgegeven! de afdeling. ;npantoffels, t ƒ4.80 per paar. le vernieuwingen 39.80 .80 cm. 22.80 dat zelfs voor er zou beslist iden. En tocii énz. hetzelfde had één groot oor iets anders der onderstaande a het raambiljet geeft U recht J t toelichting van bode die U helpt 024 I leze annonce bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat; hk Oudegracht Tel. 3971 Redactie Achterdam 20 - Tel. 2274 Dir.: J. Bijlsma DAGBLAD VOOR ALKMAAR TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Vertegenwoordigers van de Franse regering en afgevaardigden van het koopvaardijpersoneel in Frankrijk hebben, na langdurige besprekingen, overeenstemming bereikt over het loon. Van officiële zijde wordt ver nomen, dat de regering een loons verhoging van ongeveer 15 procent aan de zeelieden heeft toegestaan. Heden zal door de plaatselijke af delingen van de vakvereniging over het voorstel worden gestemd. Men hoopt, dat de stakers Zondag of Maandag het werk zullen hervatten. De transportstaking te Parijs duurt echter nog voort. De stad is nu reeds vier dagen van Metro en autobus diensten verstoken geweest. Donderdag hoopte men nog, dat het besluit van de onafhankelijke vakvereniging van Metro-personeel, die de staking heeft ontketend, om het werk te hervatten het mogelijk zou maken de dienst weer te openen, De oppositie van de C. G. T. is echter voldoende geweest zulks te verhinderen. Dit vakverbond verklaarde Vrijdag in een communiqué „ondanks de grootspraak van de rege ring loopt de Metro niet". Het is mo gelijk gebleken vier autobuslijnen te laten rijden, hetgeen nauwelijks bij draagt tot de oplossing van het ver voersprobleem. De enkele bussen rij den onder bescherming van militaire politie. Een agent neemt bij de chauf feur plaats en een andere bij de con ducteur. De directeur van de Metro heeft be kend gemaakt, dat werkwilligen zich kunnen laten inschrijven. De onderhan delingen met de CGT duren voort. Hoewel een groot aantal Metro-em- ployé's klaar staat om aan het werk te gaan, kan hiervan door gebrek aan stroom nog niets komen. Uit het feit, dat Ramadier een conferentie met mi litaire autoriteiten heeft gehad, leidt men af, dat de regering bereid is het rollend materieel op te vorderen en, wanneer het personeel blijft staken, de diensten door militairen te laten ver richten. Later heeft Ramadier bespre kingen gevoerd met de minister van binnenlandse zaken, het hoofd van de Veiligheidsdienst en de chef van de inlichtingendienst. Na deze bespre king verklaarde de minister van Bin nenlandse Zaken, Depreux, dat de toe stand zich naar zijn mening iets beter liet aanzien en de CGT door de „vast beradenheid" der regering wel op haar standpunt zou terugkomen. Nader wordt gemeld, dat de vrijwil lige buschauffeurs, die gisteren vier Parjjse buslijnen in dienst hebben gehouden, gisteravond weigerden verder te werken, daar de vijandige houding der leden van de C. G. T. hun dit onmogelijk zou maken. Ofschoon iedere bus door militaire troepen werd bewaakt, beklaagden de chauffeurs zich erover, dat pos ters van de C. G. T. hen met scheld woorden en dreigementen hadden overstelpt. ten. reparatie, verhuur. Terwijl de jagers over het algemeen t;og weinig succes hebben met de jacht op wilde varkens, had de sluis wachter van Sluis 7 aan de Zuidwil lfmsvaart meer geluk. Terwijl hij in de avondlijke uren zat te lezen werd hij plotseling opgeschrikt door een luide plons in de sluis, welke bij na der onderzoek veroorzaakt bleek te zijn door een wild varken, dat zo on fortuinlijk was geweest om tijdens zijn nachtelijke omzwervingen in de sluis- kolk terecht te komen. Het beest trachtte wanhopig zich uit zijn nete lige positie te redden, maar slaagde er niet in. De sluiswachter wierp als een vclleerde cowboy een lasso om h?t varken. Na een uur ingespannen wer ken slaagde hij er in om het ongewo ne „visje" van circa 80 kg met behulp van enige toeschouwers op het droge te trekken, waar het met een paar welgemikte slagen naar de eeuwige jachtvelden werd gezonden. Bij Baarlo werd een jongeman, die het ongenoegen van een wild zwijn had opgewekt, achtervolgd. Hij zocht zijn toevlucht op een stromijt en riep luidkeels om hulp toen het varken ook pcgingen deed de mijt op te klaute ren. Toen er voorbijgangers kwamen opdagen, koos de ever het hazenpad. Ook bij Afferden zijn in de bossn van Bleyenbeek thans wilde zwijnen gesignaleerd. En volgens een der sterkste verhn len, die thans in Noord-Limburg cir culeren, heeft een onbewapende toe schouwer, die met twee jagers een nachtelijke actie heeft ondernomen in de bossen van Beesel een half uur lang in doodsschrik gezeten, toen ge durende al die tijd een wild varken op slechts een meter afstand achter hem in het hout heeft gezeten, zonder dat het door de jagers werd opge merkt. Tijdens een stormachtige bijeen komst van de Gaulle's rassemblement De Peuple Francais, Donderdagavond te Toulouse gehouden, zijn aanhangers van de Gaulle slaags geraakt met communisten. Verschillende personen liepen hierbij verwondingen op. Tij dens het debat tussen sprekers van de rassemblement en een communistisch vertegenwoordiger, die uitgenodigd was om zijn standpunt uiteen te ko men zetten, werd het publiek roerig en interrumpeerde hen vele malen met geschreeuw. Tenslotte bestormde men het podium en werden de micro foons omvergehaald. In antwoord op de verklaring van de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, die te kennen had gegeven, dat hij de Amerikaanse rege ring om volledige evacuatie van Ame rikaanse troepen enz. uit Groenland zou verzoeken, heeft een woordvoer der, van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gezegd, dat de V. S. een nieuw verdrag met Denema ken willen sluiten, waarbij onder er kenning der Deense souvereiniteit de V. S. op het Westelijk halfrond ver dedigingsinstallaties zouden mogen hebben. Het Griekse kabinet heeft Vrijdag avond besloten de noodtoestand af te kondigen, waardoor kranten, die in ar tikelen de opstand begunstigen, kun nen worden verboden, terwijl hun drukkerij kan worden geconfisceerd. De verantwoordelijke personen kun nen worden veroordeeld tot straffen variërende tussen 15 jaar en levens lang. In een verhoor, dat hem door de Amerikaanse procureur-generaal in 't proces te Tokio, Keenan, werd afge nomen, heeft Markies Kido, de voor malige raadgever van Keizer Hirohito, formeel ontkend, dat men de Keizer belet zou hebben de Japanse aanval op Mandsjoerije te verhinderen. Deze verklaring van Kido, die de enige schakel vormde tussen de Keizer en de sinds 1928 verschenen kabinetten, heeft grote opschudding in kringen van het tribunaal te Tokio verwekt, daar de verantwoordelijkheid van de Keizer door Kido definitief wordt vastgesteld, Met ingang van 20 October worden geldig verklaard: De bonnen 76 en 77 van de kaart T A 707 en bon 76 van de kaart T B 707 (kamerbewoners) geven recht op het betrekken van drie eenheden vaste brandstoffen. Teneinde het de handel mogelijk te maken de bestellingen regelmatig uit te voeren, is het noodzakelijk, dat de bonnen prompt worden ingeleverd. De bezorging zal in gedeelten plaats hebben, zodat aflevering van alle een heden tegelijk niet kan worden ver langd. Men dient zich voor de winter op de totaal beschikbaar gestelde 12 een heden, resp. 6 eenheden voor kamer bewoners, in te stellen, daar een ho ger rantsoen helaas niet zal kunnen worden verstrekt. De brandstoffenkaarten T A 707 en T B 707 dienen zorgvuldig te worden bewaard. Dc aandacht wordt voorts gevestigd op de folder, vielke het rijkskolenbu- reau via de handel zal verspreiden. Zij bevat belangrijke mededelingen omtrent de huisbrandvoorziening in het algemeen en raadgevingen voor het stoken, Het C. D. K. deelt mede, dat tot en met 30 November a.s. op de bnn C 31 van het inschrijvingsbewijs voor ver vanging van fietsbanden B I 611 een tourbuitenband verkrijgbaar is. Verder is eveneens tot genoemde datum op bon A13 van het inschrij vingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B13 van dit in schrijvingsbewijs een binnenband ver krijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een ban denbon bij de distributiedienst is niet nodig. Rinkel in de finale Door een overwinning op de Engelse Davis-Cup reserve, Roland Carter, heeft Ivo Rinkel zich in de finale van het Queens-Club tournooi geplaatst. Zijn overwinning had hij grotendeels te danken aan zijn uitstekend netwerk en variërend spel. Weersverwachting tot heden avond AFNEMENDE WIND Geleidelijk afnemende en naar Noord of Noord-Oost draaiende wind. Vrij veel bewolking met nog enkele buien. Kouder. Bij beschikking van de Minister van Financiën zijn met ingang van 20 October a.s, wederom waardebonnen van het consu mentencrediet geldig verklaard, nl. de bonnen 18, 22 en 23. Het republikeinse persbureau „An tara" verneemt uit kringen die in nauw contact met het republikeinse kabinet staan, dat de republikeinse regering haar standpunt inzake de ko mende besprekingen met de Neder landers reeds aan haar Australische vertegenwoordiger in de commissie van Drie heeft kenbaar gemaakt. Verder verneemt „Antara" dat de recente debatten in de Veiligheidsraad ten aanzien van de Indonesische kwes' tie in de kringen van het werkcomf té van de KNIP „ernstige ongerust heid" hebben gewekt. In deze kringen acht men een rechtvaardige oplossing slechts mogelijk, indien de Nederland se troepen overeenkomstig het Rus sische voorstel op de oude demarcatie lijn terugtrekken. Zegslieden van „An tara" schuiven de schuld voor de „ver traging" in de oplossing van het ge schil op Amerika. Een ander Antara-telegram zegt, dat het kabinet besloot in te stemmen met het voorstel van Hadji Agoes Salim om de komende Nederlands-Indonesi sche besprekingen te doen plaats vin den te Lake Success. De Veiligheidsraad heeft het de bat over Indonesië opnieuw uitge steld en wel tot Maandag 16.30 u. Nederl. tijd. Het uitstel geschiedt op grond van ziekte van de voor zitter Cadogan. De Falestina-commissie van de Verenigde Naties kan geen over eenstemming bereiken over de ver deling van Palestina. Zowel de meerderheid in de commissie, als de minderheid hebben een kaart voorgelegd, waarop de verdeling is aangegeven. Links de kaart van de meerder heid: Negeb wordt Joods, Jeruza lem en omgeving neutraal, onder mandaat der V.N. ,De Arabieren zouden volgens dit plan geen haven krijgen. Rechts de kaart van de minder heid: De Arabieren krijgen een deel van Negeb en Jeruzalem. Ook nu komen zij er zonder haven af, maar op beide kaarten worden de olie-districten bij Gaza als Ara bisch voorgesteld. Het Franse ministerie van Bui tenlandse zaken heeft Vrijdag be kend gemaakt, dat aan Nederland 35.890 kilogram van het door de nazi's gestolen goud is toegewezen. België zal 90.649 kg en Luxemburg 1929 kg ontvangen. Dit is voorlopig be sloten door de commissie voor restitu tie van door de Duitsers gestolen goud. Ook de aanspraken van Oostenrijk en Italië zijn door de commissie erkend. Voor deze landen is 33.783 kg en 3805 kg uitgetrokken. Dit goud zal in reser ve worden gehouden hangende de be slissing over de uiteindelijke erkenning van de aanspraken dezer landen. De commissie onderhandelt thans nog met de neutrale landen over het terug zenden van het goud, dat de nazi's ille gaal naar deze landen hebben gezon den. Zweden heeft erin toegestemd het door roof verkregen goud, dat door de Duitsers naar Zweden is gezonden, te rug te geven. Het A.N.P. verneemt uit Brussel, dat de drie-ledige commissie voor de teruggave van het muntgoud onder lei ding van Russell H. Door, (Verenigd Staten) en uit Sir Desmond Morton (Verenigd Koninkrijk) en Jacque Rueff (Frankrijk), heeft medegedeeld dat een hoeveelheid van 128.468 kg zuiver goud is beschikbaar gekomen ter verdeling onder de landen, die tij dens de tweede wereldoorlog van hun muntgoud werden geroofd door Duits land. Op dit totaal zag België zich 90.649 kg, Luxemburg 1.929 kg en Nederland 35.890 kg goud toegewezen Mr., E. H. F. W. van Schaeck Mathon, president bij het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam, heeft over de 47- jarige voormalige agent van Politie te Amsterdam, Sam Oly, de doodstraf uitgesproken. Oly, die na de capitulatie tot de NSB toetrad, werd spoedig overge plaatst naar de Zentralstelle für Jüdi- sche auswanderung. In deze functie arresteerde hij talloze Joden, waaron der 30 blinde Joden uit het blinden instituut in de Rustenburgerstraat. De veroordeelde heeft het recht op beroep in cassatie. Bij K. B. van 13 October 1947 is aan de heren prof. ir. W. Schermerhorn en M. J. M. van Poll met ingang van 15 November 1947 eervol ontslag verleend als Commissaris-Generaal voor Neder- lands-Indië, onder dankbetuiging voor ae belangrijke diensten, onder buiten gewone omstandigheden door hen aan den lande bewezen. Het aantal verkeersongevallen in ons land over Augustus 1947 bedroeg 3187. Hierbij werder 85 personen ge dood, 626 ernstig en 652 licht gewond. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in vergelijking tot het vorige jaar het aantal slachtoffers van het weg verkeer is afgenomen. In de periode JanuariAugustus van dit jaar wer den nl. 531 personen gedood en 4137 ernstig gewond tegen resp. 759 en 4243 in de eerste acht maanden van 1946. Niettemin eist het verkeer nog een aanmerkelijk hoger aantal slacht offers dan in 1938 (Jan.Aug. 1938: 426 doden en 2945 ernstig gewonden). Van de vliegveldplannen, waarover „de Volkskrant" dezer dagen heeft be richt, zijn die voor de gemeenten Rot terdam, Axel, Texel en Vlissingen nog slechts afhankelijk van een ministerieel besluit, aldus het blad. Daar de rege ring overtuigd is van de noodzaak om Axel, Texel en Vlissingen uit hun iso lement te verlossen, kon tussen het de partement en deze gemeenten in prin cipe reeds overeenstemming worden bereikt. De noodzaak van een vliegveld bij Rotterdam is reeds uitvoerig in bei de Kamers besproken. Ook hier is het wachten op een besluit van minister Vos. Proces tegen Maniu uitgesteld Het proces tegen Djuliu Maniu, de leider van de thans verboden nationa le Boerenpartij in Roemenië, is Vrij dag niet, zoals verwacht werd, begon nen. Er is geen verklaring voor het uitstel gegeven en geen nieuwe datum genoemd. Maniu is op 21 Juli j.l. ge arresteerd. Hij wordt beschuldigd van anti-Russische activiteit en het orga niseren van buitenlandse inmenging in. Roemeense aangelegenheden. Wie is er niet eens bij een overheids dienst geweest waar hij zich geërgerd heeft aan het personeel, aan oude heer tjes, die gezellig keuvelend hun pijpjes rookten, aan jonge dames, die elkaar tot in finesses een pas gebreide jumper beschreven, terwijl de man die gehol pen moest worden machteloos voor het loketje stond en geduldig kon wachten tot iemand zo vriendelijk zou willen zijn hem op te merken. Wie heeft zich niet eens geërgerd als hij van kamer a naar kamer b werd gezonden om, doodmoe thuis gekomen, te concluderen, dat hij op zijn via dolo rosa nog lang niet aan het eind was. Wie heeft er niet eens in regerings gebouwen gedwaald en zich geërgerd aan al die heertjes en dametjes, die daar over de gangen wandelden, die ieder een bestemming en een werk kring schenen te hebben, maar die de tijd doodsloegen met naar elkaar te zoeken en met elkaar te praten. En hoeveel duizenden ambtenaren zijn er niet in de buitendienst bij li chamen welker namen alle in hoofd letters worden aangeduid en die zo talrijk zijn geworden, dat er geen hoofdletters genoeg zijn om ze van elkaar te onderscheiden. Wij leven in de tijd van de ambte naar en wanneer we gebukt gaan on der hoge lasten en de begrotingen daarnaast nog kapitalen aan tekorten vertonen, dan komt dat mede doordat we er een ambtenarencorps op na houden, dat in de werkelijke zin van het woord onbetaalbaar kan genoemd worden. Dat is de ene kant van de medaille, maar er is ook nog een andere. Die andere is, dat wij, met een gun stige uitzondering, gewend zijn ge weest wetten en voorschriften te ont duiken, dat wij zwart hebben gekocht en verkocht, dat wij, omwille van de nood waarin onze gezinnen verkeer den, dingen hebben gedaan, welke in die tijd in veler oog onvermijdelijk waren. Toen konden wij bomen omzagen en smokkelen en zwarthandelen en er was vrijwel niemand die dat misdadig acht te, omdat iedereen het deed, zelfs zij, die het ons moesten beletten. Maar die tijd is voorbij. Wij zijn uit de put geklommen en wij moeten nog verder naar boven. Wij moeten weer samen leven met inachtneming van de algemeen aanvaarde begrip pen van fatsoen en moraal, maar wij leven in een overgangstijdperk, waarin wij de moeilijkste jaren door maken. Een deel van de jeugd is in de zwar te tijd opgegroeid en bijna grondig bedorven. Onze fatsoensbegrippen hebben duchtig geleden en tekorten op vrijwel elk gebied werken er toe mede, dat ontduiking en omkoping op grote schaal nog dagelijks plaats vin den. Wij kunnen nog niet zonder toezicht leven en daarom zijn wij er zelf de schuld van, dat er zovele ambtenaren nodig zijn om ons te controleren. Wie ziet hoe talloze overtredingen er geconstateerd worden alleen al op het gebied van de zwarte handel en de prijsopdrijving, begrijpt maar al te goed wat er van ons land terecht zou komen als wij die ambtenaren nu eens niet hadden. Dan was het hek van de dam, dan zou geen regering de wagen van onze volkswelvaart meer op de rechte weg kunnen houden, dan zouden wij geza menlijk ten onder gaan in een war winkel van onoirbare practijken. Wij hebben helaas die ambtenaren nodig en wij mogen niet vergeten, dat er tegenover de lechte, duizenden staan van wie men nooit hoort omdat ze naar eer en geweten hun plicht doen. En het is nog de grote vraag wie er meer schuldig is, de man, die door het aanbieden van belangrijke ge schenken een welgelukte poging heeft gedaan om een vaak noodlijdend amb tenaartje om te kopen of die ambte naar zelf, die voor de verleiding is bezweken. Wat is er niet geboden aan amb tenaren, die huizen konden vergeven of samenwoning konden verhinderen, welke verbijsterende dingen zijn er onlangs niet gepubliceerd van een toe wijzingsbureau voor auto's, waar men zelfs slaapkamerameublementen durfde bieden om voorrang te krijgen. Inderdaad, het zijn sterke benen, die in een tijd van algemene chaos de weelde der integriteit kunnen dragen. Wij moeten van de bezettingstijd naar de normale door een uiterst moeilijke periode, wij moeten bouwen op vergane fundamenten, een uit het lood geslagen bevolking zal zich ge leidelijk weer aan tucht en orde moe ten wennen. Hoe eerder dat geschiedt, des te kleiner zal het wakend en controle rend corps onzer ambtenaren kunnen zijn. Laten wij dan gezamenlijk trachten zo spoedig mogelijk weer in het rech te spoor te komen, opdat althans de slechtste elementen uit het ambtena rencorps kunnen verdwijnen. Ad.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1