Goud van 't puntje der aarde Maandag 20 Oct. 1947. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN lsle no' 17 Verrassende zege van Generaal de Gaulle in de Franse verkiezingen Zijn R.P.F. heeft in Parijs de meerderheid Onderzoek naar communisten onder Amerikaanse filmsterren Einde der Metro-staking in zicht? Tijdelijke inkrimping van de Britse thuisvloot Weerbericht Gedenkteken voor vermoorde Joden Amerikaanse luchtbases in de Poolgebieden De hulp aan Europa Argentijnse miereninvasie aan de Riviera Auto met militairen stortte in sloot Oorlogsweesje vliegt naar Amerika Rundvee naar Indonesië bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht Tel. 3971 Redactie Achterdam 20 - Tel. 2274 Dir.: J. Bijlsma DAGBLAD VOOR ALKMAA TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Officieel wordt bekend gemaakt, dat bij de gisteren in Frankrijk gehouden gemeenteraadsverkiezingen 80 procent der kiezers heeft gestemd. Voor de 460 gemeenten met meer dan 9.000 inwo ners zijn de verkiezingen beslissend. In de kleinere plaatsen zal, wanneer geen der candidaten een absolute meerder heid heeft behaald, volgende week Zondag nogmaals worden gestemd. De gemeenteraadsleden worden voor zes jaar gekozen. Te Parijs hebben zich geen inci denten voorgedaan. 'Uit de reeds getelde stemmen blijkt, aldus een correspondent van AFP, dat de Gaulle een grote over winning heeft behaald, hoofdzakelijk ten koste van de MRP en de andere Centrumpartijen. Ook de rechter vleugel heeft verloren. De socialisten hebben in het departement Nord ge wonnen, vergeleken bij 1945. De communisten zijn te Parijs on geveer gelijk gebleven. Vergeleken bij 1945 hebben zij echter verloren in Nord, Haute-Vienne en Limoges. Als de uit de voorlopige uitslagen te trekken conclusies voor het geheel juist blijken, aldus de correspondent, zal de communistische partij stemmen verliezen aan de socialisten. Deze laat- sten zullen dan de voornaamste buffer vormen tussen het communistische en een sterk Gaullistisch blok. MEERDERHEID IN PARIJS. Naar op het ministerie van Binnen landse Zaken wordt vernomen, is de verkiezing van 48 leden der RPF tot gemeenteraadslid van Parens reeds ver zekerd. Dit houdt in, dat de RPF de absolute meerderheid zal vormen in de Parijse gemeenteraad. Jacques Soustelle, secretafis-generaal van de RPF (Rassemblement du Peuple Francais, de door de Gaulle opge richte partij), heeft aan een vertegen woordiger van het Franse persbureau AFP onder meer verklaard, dat uit de nog slechts gedeeltelijk bekende uit slagen blijkt, dat de Franse burgerij heeft begrepen, dat men zich moest ver enigen en dat zij in het belang hiervan in vele gevallen de oude partijen heeft verlaten. Hoewel onze partij eerst 6 maanden bestaat, van onderop is moeten beginnen en slechts met uiterst zwakke middelen gestreden heeft, aldus i Heden begint te Washington voor de commissie voor anti-Amerikaanse acti viteit van het Huis van Afgevaardig den een ondervraging van vooraan staande figuren in de Hollywoodse filmwereld in verband met het on derzoek naar de invloed van het communisme in Hollywood. Het on derzoek zal drie maanden duren. Van ae sterren zullen o.a. verschijnen Humphrey Bogart, RobertTaylor, Ro bert Montgomery en Edward Robin son, voorts een veertigtal meer of min der beroemde sterren. Tevens zullen drie grote films, die geacht worden doortrokken te zijn ran de ideologie van het communis me aan een onderzoek worden on derworpen. Dit zijn: „Song of Russia"' .North Star" en „Mission in Moscow" Soustelle, staat het reeds vast, dat de uitslag in zekere zin zelfs onze ver wachting overtreft. De eerste uitslag was die van de ge meente Saint Thurin in het departe ment Loire, waar van de 241 kiezers niemand heeft gestemd. Reuter meldt, dat na telling van 3 van de 25 millioen stemmen de ver houding tussen de partijen* als volgt is: RPF ruim 36 pet. Communisten bijna 25 pet, Socialisten 21 pet, MRP 11,5 pet. De Franse minister van arbeid, Da niel Mayer heeft medegedeeld, dat de regering bereid is de employes van de „Metropolitain" en jaarlijkse toelajc toe te staan, variërend naar de groot te van het salaris en als tijdelijke maatregel. Na een gistermiddag te Parijs gehou den vergadering van de directie van de Metro-, afgevaardigden van het al gemeen vakverbond en vertegenwoor digers der regering werd meegedeeld dat men wel spoedig tot overeenstem ming zal komen, Het enige punt, waarop men het oneens is, is de al of niet uitbetaling van de uren, waarin gestaakt is. De regering wenst deze uren niet te doen uitbetalen. De her vatting van het werk schijnt nu nog slechts af te hangen van de beslissing van de algemene vergadering van het vakverbond, die hedenmiddag zal wor den gehouden. Officieel is medegedeeld, dat de Britse thuisvloot beperkt zal worden tot een kruiser en viér torpedobootjagers. Deze maatregel is nodig geworden door- het tekort aan manschappen tengevolge van de demobilisatie. De in dienst blij vende schepen zijn de kruiser „Su perb" en de torpedobootjagers „Agin- court", „Aisne", „Dunkirk" en „Jut land". Het opleidings-instituut voor de vloot te Gosport bij Portsmouth zal ge sloten worden. De herfst-manoeuvres van de thuis vloot, welke 6 October hadden moeten beginnen, zijn afgelast wegens nood zaak tot brandstofbesparing. De vloot-correspondent van de Sun day Times tekent hierbij aan, dat Groot Brittannië, na het ingaan van de beperking, nergens ter wereld moer slagschepen voor eventuele operaties ter beschikking zal hebben en dat de terstond bruikbare marine-strijdkrach ten in het Imperium uit niet meer dan vier kleine vliegdekschepen en elf kruisers zullen bestaan. Voor de oorlog omvatte de thuisvloot vijf slagschepen, twee slagkruise twee grote vliegdekschepen en zes kruisers alsmede acht-en-twintig torpe dobootjagers, vijf onderzeeboten en negentien andere vaartuigen. Voorts zegt de correspondent, dat de enige moderne Britse kruisei van tien duizend ton, de „Belfast", plotseling aan de pacificvloot is onttrokken en in reserve gebracht zal worden. Aldus zullen op de Gróte Oceaan slechts twee of drie kruisers overblijven. In West-Indië zou slechts een krui ser overgelaten worden. Reeds 2271 slachtoffers der cholera Naar het Egyptische ministerie van Volksgezondheid mededeelt, zijn in Egypte de, laatste vier-en-twintig uur 279 personen aan cholera gestorven. Hiermede wordt het totale aantal slachtoffers van .de .epidemie op 2.271 gebracht. Onder leiding van Professor van Giffen heeft men de opgravingen hervat op de terreinen van de Abdij van Egmond. Men veronderstelt hier ruïnes van de in 953 gebouwde en in 1673 verwoeste Abdij van Egmond. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Na koude ochtend, morgen over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Zonnig droog weer met tijdelijk matige wind tussen Oost en Zuid. De Stichting „Beeldende Kunsten Binnen Ieders Bereik" zal in ongeveer 40 plaatsen in ons land tentoonstellingen houden in November. Ongeveer 40 schildersprenten, welke via het offsettprocedé gemaakt zullen worden, zijn dan te bezichtigen. Het doel van de stichting is een betere wandversie ring voor het grotere publiek tegen niet te hoge prijs. Een achttal vooraan staande kunstenaars zullen de schildersprenten vervaardigen. Deze Charles Eyck, K. Andrea, E. Fernhout, Jan van Keulen, John Wim Schumacher, J. Wiegers, Wijnberg. zijn: Radecker, Burgemeester O'Dwyer van New- Yorlc heeft te New-York de eerste steen gelegd van een gedenkteken voor de 6 millioen door de nazi's ver n'oorde joden. Het gedenkteken, da dcor de beeldhouwer Jo Davidson ont worpen zal worden, zal de slag in het Ghetto te Warschau in April 1943 tot het onderwerp hebben. De Franse ambassadeur Henri Bon net en de Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken, Jan Masaryk la zen een telegram voor van hun rege lingen. De plechtigheid werd bijge woond dp.or vertegenwoordigers van Griekenland. Noorwegen en België. De Amerikaanse luchtmacht heeft een strategisch verdedigingsplan voor Alaska opgesteld, dat onder meer de aanleg van met radar uitgeruste waar- schuwingsposten, gevechtsbases, on- grondse contrölecentra en bases voor zware bombardementseenheden bevat. Met deze bekendmaking heeft de Ame rikaanse luchtmacht het lang bewaar de stilzwijgen over haar geheime ope raties in de Noordpool-gebieden ver broken. Officieel is thans bekend ge maakt, dat de vliegtuigen in elk sei zoen van het jaar overal in de pool gebieden kunnen vliegen. De magnetische Noordpool, aldus de ze bekendmaking, bestrijkt een gebied van eliptische vorm, waarin drie po len liggen. De grootste pool ligt op het Prince of Wales Island, de beide an dere op het eiland Badhurst en het schiereiland Boothia Felix. Duizenden vierkante kilometer zijn in kaart ge bracht ten einde de vloot te helpen bij het bepalen van de plaats van mo gelijke olieformaties. President Truman heeft Zaterdag 't rapport in de onder leiding van Julius Krug, minister van Binnenlandse Za ken, staande commissie gepubliceerd die een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid om in de komende vier jaar tot een waarde van 20 mil liard dollar hulp aan Europa te ver lenen De commissie is tot de conclusie gekomen, dat het programma uitvoer baar is en in het belang van de V.S., doch dat het een druk op de Ameri kaanse economie zou uitoefenen- en de tekorten in het eigen land zou verho gen. Een reusachtig leger Argentijnse mieren, die, naar men gelooft, door oa- nancnschepcn zijn overgebracht, bedrei gen thans de Italiaanse Riviera. Enige maanden geleden verschenen de eerste colonnes te San Rcmo en sindsdien trekt het leger in steeds toenemende scharen oost- en westwaarts. De bevol king voert de strijd tegen de mieren met alle mogelijke middelen, doch heeft tot dusver geen succes geboekt. Verschillende bewoners van luxe villa's te San Remo hebben hun eigen dommen verkocht, daar de mieren, die zich overal genesteld hebben, het be wonen van deze huizen onmogelijk maken. In het Italiaanse parlement is thans een schriftelijke vraag ingediend waar- ir. de regering wordt verzocht om aan de plaag een eind te maken. Arsenal handhaaft ongeslagen record Ofschoon Arsenal drie spelers had moeten afstand voor de landen- wedstrijd WalesEngeland te Cardiff, slaagde de Londense club er in haar ongeslagen record te handhaven. Het was nogal ongelukkig voor Arsenal, dat Ronnie Rooke de gelijkmaker voor de Wolves scoorde uit een strafschop, vlak na de fust. In de eerste helft had Jesse Pije Arsenal de leiding ge geven met een magnifiek doelpunt, een doelpunt, dat precies in de 45e minuut werd gemaakt. De verdediging van Arsenal was voortreffelijk met Leslie Compton en doelverdediger Swindin als uitblinkers. Arsenal be hield door dit gelijke spel de leiding in de eerste divisie met Preston North End op de tweede plaats. Het was een knap staaltje van Blackpool om van Portsmouth te win nen en door deze zege in de running te blijven. Middlesborough miste Hardwick en Mannion enleed een 24-neder- laag tegen Chelsea. Lawton werd bij Chelsea vervangen door Armastrong. In totaal woonden 940.000 toeschou wers de leaguewedstrijden bij. Voor de tweede maal in dit seizoen bleef het totaal aantal kijkers beneden het mil lioen. De uitslagen waren: Aston VillaSheffield United 20 Blackburn RoversBurnley 12 BlackpoolPortsmouth 10 ChelseaMiddelsborough 42 Derby-CountyBolton Wanderers 2-1 EvertonCharlton Athletic 01 Grimsby Town-Preston North End 11 Huddersfield TownLiverpool 11 Manchester CityStoke City 30 Sunderland—Manchester United 10 Wolverhampton Wanderers-Arsenal 1-1 Zaterdagmiddag ongeveer half drie heeft op de verkeersweg onder de ge meente Schijndel een ernstig auto-on geluk plaats gehad. Een militaire vrachtwagen met verlofgangers, die z:ch met grote snelheid op de Bosweg in de gemeente Schijndel richting Den Bosch voortbewoog is door tot nu onopgehelderde oorzaak in botsing ge komen met een tegenliggende vracht auto van de N.V. B. B. A. De gevol gen warén verschrikkelijk. De militaire auto stortte van de weg m een sloot, waarbij enkele militairen zwaar gewond werden. De toestand van twee hunner is van dien aard, dai zij in levensgevaar verkeren. Zie kenauto's uit Den Bosch hebben de gewonden derwaarts overgebracht. Rijkspolitie en verkeersbrigade heb ben direct een uitgebreid or -zoek ingesteld. Stokvis opvolger van Prof. Logemann De voorzitter van het centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer J. E. Stokvis te 's Gravenhage, de vroegere Indische specialist van de Partij van de Arbeid. De heer Stokvis is thans aangewe zen om de vacature Logemann te vervullen. Het is in de Partij van de Arbeid echter usance geworden dat kamerleden, die de 65-jarige leeftijd bereikt hebben geen zitting meer ne men. Of de heer Stokvis, thans een uitzondering zal maken omdat prof. Logemann als Indisch specialist door zijn benoeming te Leiden de Tweede Kamer verlaten heeft, is nog niet be kend. Zuinig mei: benzine! In het kader van de algemene bezuinigingen, die noodzakelijk geacht worden, is ook opgenomen een beperking van het verbruik van benzine, die, zoals men weet, sinds geruime tijd niet meer ge rantsoeneerd is, met het gevolg, dat het gebruik er van met meer dan 30 pet. gestegen is. Dit bete kent een belangrijke déviézén- verslinding, waarvoor beperking noodzakelijk geacht wordt. Tot dusver werd 't voorschrift, dat men bijzondere vergunning moet heb ben om op Zondag van een auto gebruik te maken, nog veelal overtreden en de controle hierop was zeer gebrekkig. Die controle zal thans zeer verscherpt worden en met het uitreiken van vergun ningen zal men zeer schaars te werk gaan. Voorts zal het niet meer toegestaan zijn van auto's gebruik te maken in de avond uren voor het bezoeken van diver se' amusementen. (Slot). Het besluit tot intensivering van de exploitatie Kolyma viel samen met een crisis in de binnenlandse politiek en het probleem hoe aan mensenmateriaal te komen was er meteen door opgelost. Politiek onbetrouwbaren naar de toenma lige begrippen, mannen uit de op positie en doodgewone misdadigers naast mannen, die weigerden „hun plicht" te doen, werden bij hon derden naar Kolyma gezonden. Millioenen in dè loop der laatste 15 jaren en sinds 1944 vulden ook Duitse krijgsgevangenen de gele deren. Hét raadsel van de krijgsgevange nen, die nog niet naar hun vaderland terugkeerden en evenmin in Stalin's statistieken werden genoemd, is hier mee aldus de Weltwoche mis schien wel opgelost. SLAVEN. De leiding van Dalstrojj, zoals Ko lyma officieel heet, is één van die posten, in de totalitaire staat, waarop een „verdacht" geworden hoge poli tieke functionaris zijn geschokt pres tige weer herstellen kan als hij door blinde gehoorzaamheid naar boven en medogenloze strengheid naar beneden zijn trouw aan het regime bewijst. Maar zo'n post is ook gevaarlijk. Eduard Reingold Bersin bijvoorbeeld, de eerste, die deze post bekleedde, had zich rond 1925 schuldig gemaakt aan „oppositie". Om verdere onheilen te voorkomen werd hij in 1932 naar Ko lyma getransporteerd en deed daar grote dingen. Hij legde een haven aan, ontsloot 't binnenland door een net van wegen, alles onder de meest on gunstige omstandigheden. Met een vliegtuig van de Gepoe werd hij naar Moskou gebracht, waar hem de Le- nin-orde verleend zou worden. In wer kelijkheid verscheen hjj voor een „zui- veringsgerechtshof" waar hij wegens hoogverraad tot de dood door de ko gel werd veroordeeld. De omstandig heden, waaronder in Kolyma gewerkt wordt zijn onmenselijk hard. De ban nelingen leven in hutten, die nauwe lijks bescherming bieden tegen regen en kou. Ambtenaren en troepen leven in huizen en kazernes. 10 tot 12 uur per dag wordt er gewerkt. De be loning is in de regel een stuk brood en, soms een kop warme soep. Dui zenden zijn in deze hel omgekomen, maar eerst als een epidemie ook de wachttroepen aantast, wordt ge neeskundige hulp gewaarschuwd. Zo was het tenminste in 1932. HET HEDEN. Hoe het nu in Kolyma er uit ziet is moeilijk "te zeggen. Henry Wallace heeft vergezeld door Gepoe-ambtena- ren 't gebied bezocht, doch wat hij er van vertelt zijn natuurbeschrijvin gen. Boris Nikolajewsky vertelt in zijn in de V.S. uitgegeven boek „Dwang arbeid in Sowjet-Rusland" in 't hoofd stuk over Kolyma alleen over de toe stand in de dertiger jaren. Maar één ding is zeker, terwjjl an dere landen, w.o. Amerika, geduren de de oorlog hun goudproductie sterk inkrompen, om arbeidskrachten voor de oorlogsindustrie vrij te maken, voerde Rusland van 19411945 zijn goudproductie steeds op. De totale goudproductie van de Sowjet-Unie, waarin Dalstroy de voornaamste plaats inneemt, bedraagt op het ogen blik meer dan 100 millioen gulden per jaar. Dat betekent, dat Rusland op 't ogenblik een derde der goudproductie van de wereld in handen heeft, tegen over slechts een zesde in 1925. Onder deze omstandigheden klinkt het argument, dat Rusland zonder Amerikaanse hulp de nodige grond stoffen niet zou kunnen importeren, niet erg overtuigend, maar een als gevaarlijke lichtzinnigheid. «L (Van onze speciale verslaggever) Naar wij vernemen verwacht 't 6-jarige corlogsweesje Johanna Hendrika Leij- dekkers uit de Bloemenlaan 36 te Vlis- singen een St Nicolaasverrassing, waar op alle overige Nederlandse kinderen jaloers zullen zijn, nleen reis van zes weken per vliegtuig naar de Ver. Staten! Het kleine meisje, dat bij haar groot moeder onderdak heeft gevonden, is één van de 500 Nederlandse oorlogswe zen, die geadopteerd zijn door 't Ame rikaanse Foster Parents Plan for War Children. Via dit comité ontvangen zij maandelijks een uitkering in de vorm van voedsel, kleding en geld. Ditzelfde gebeurt ook in andere landen en nu heeft het comité het voornemen opge vat om een deputatie van deze slacht offertjes een wintervacantie van zes weken in de Verenigde Staten aan te bieden. Zo gaan er een Belgisch, een Italiaans, een Nederlands en twee En gelse kinderen begin December naar Londen, vanwaar zij gezamenlijk, ver moedelijk de 8ste. de Oceaan zullen oversteken. Johanna Leijdekkers zal de gast zijn van een beroemd radiozanger, genaamd Jack Smith. Van Zeeland en Graham te Sydney Naar Radio Sydney meldt, zijn het Belgische en Amerikaanse lid van de arbitrage-commissie van de V.N. voor Indonesië, Van Zeeland en Graham, Zondagavond per vliegtuig te Sydney aangekomen. Graham verklaarde, dat de commis sie zou trachten tot een snelle beslis sing te komen. Hij legde er de nadruk op, dat de commissie geen eenzijdige sympathie voor Nederland of de Re publiek koestert. Nieuwe Amerikaanse resolutie inzake Indonesië? De Amerikaanse afgevaardigde Austin zal een nieuwe resolutie voorstellen, wanneer de Veiligheidsraad heden het debat over Indonesië hervat. De in houd van de resolutie wordt strikt ge heim gehouden doch de Nederlandse delegatie zou op de hoogte zijn ge steld. Dr. Juliu Manioe, de leider van de Roemeense boerenpartij, beschul digd van hoogverraad, wiens proces thans aan de gang is. Zaterdag vertrekt het 10.500 ton me tende s.s. „Samarinda" van de Rotter damse Lloyd, een in het begin van dit jaar in Amerika gekocht Victory-schip, dat daar werd verbouwd tot turbine vrachtschip, voor zijn eerste reis van Rotterdam naar Batavia. Als belangwekkende bijzonderheid kan worden vermeld, dat het schip een aantal levende koeien drachtige vaarzen aan boord heeft, die bij het naderen van de winter hun heil in warmer oorden gaan zoeken. Deze die ren werden door de Nederl.-Indische regering hier te lande gekocht en zijn goed geselecteerde koeien-stamboek- dieren, die afgezien van hun waarde als melkvee, mee het begin vormen van 'n nieuwe rundveestapel in Indonesië. De directeur van de gouvernements boerderij te Batavia is dezer dagen in Nederland aangekomen om diverse an dere inkopen ten behoeve van de in richting dezer modelboerderij te doen. De aankoop en verzending dei- koeien geschiedt door bemiddeling van de vee-export en handelsvereniging van de leden van 't Nederlandse rund veestamboek. Naar wij nog nader ver nemen zullen in de naaste toekomst wellicht ook varkens naar Indonesië worden overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1