Indonesische kwestie wederom uitgesteld Tribunalen worden 1 Januari opgeheven Weerbericht yf|l BE FEEST Dinsdag 21 Oct. 1947 Jste Jaargang »r, 38 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De nieuwe Amerikaanse resolutie Politiek onderzoek in Hollywood begonnen Zes Amsterdamse gearresteerd Orkaan treft Bermuda Parijse transportstaking geëindigd Arsenal, Chelsea en Charlton naar het Continent Oostenrijks minister uit protest afgetreden DE GAULLE: „Slechts door de wil van het volk" Rozijnen voor kleuters Bijzondere Gerechtshoven De prijs voor pasfoto's Trekking Staatsloterij f IBPÉÉtilr Gezin en samenleving diamant terug abonné's beid bureaux Administratie Voordans 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht Tel. 3971 Redactie Achterdam 20 - Tel. 2274 Dir.: J. Bijlsma DAGBLAD VOOR MIMMR TARIEVEN; Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten f 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per j maand, 3.90 per kwartaal Voor de derde maal heeft de Veiligheidsraad besloten de behan deling van de Indonesische kwestie uit te stellen en wel tot heden -1 October. Toen de vergadering werd geopend maakte de Sowjet-afgevaardigde Andrei Gromyko n.l. bezwaar, dat de vergade ringen van de Veiligheidsraad en van de Algemene Vergadering samenvie- Ion. De voorzitter, Sir Alexander Ca- dogan, stemde met dit bezwaar niet in en verweet Gromyko. dat hij met zijn bezwaren gewacht had. totdat de ver gadering werd geopend. t De zitting werd na twintig minuten verdaagd. Aan de gedelegeerden in de Veilig heidsraad is de tekst van de nieuwe Amerikaanse resolutie ter bestudering overhandigd. Deze tekst luidt als volgt: „Na ken nis genomen te hebbep van de samen vatting van het rapport der consulaire commissie, gedateerd 6 October 1947, waarin aangegeven wordt, dat de re solutie van de Veiligheidsraad dd. 1 Augustus 1947, betrekking hebbende op het staken der vijandelijkheden, niet volledig ten uitvoer is gelegd; na in het bijzonder kennis genomen te hebben van de eerste paragraaf van dit rapport, waarin erop gewezen wordt, dat door geen van beide zijden pogingen worden gedaan om tot over eenstemming te komen over de wijze, waarop genoemde resolutie zal kunnen worden uitgevoerd, doet de Veilig heidsraad een beroep op beide partijen om met elkaar in overleg te treden, op welke wijze de resolutie kan wor den uitgevoerd en zich gedurende dit overleg te onthouden van alle activi teit, welke direct of indirect met deze resolutie in strijd is. De Veiligheidsraad verzoekt de com- missie-van-goede-diensten de partijen behulpzaam te zijn bij 't bereiken van een regeling, welke de nakoming van de order „staakt het vuren" zal waar borgen. Tevens verzoekt de Veiligheidsraad de consulaire commissie om zich met haar militaire staf beschikbaar te stel len voor de commissie-van-goede-dien- sten. DRIELANDENCOMMISSIE VOOR HET EERST BIJEEN. De Driemogendhedencommissie is gisteren voor het eerst in hotel in Blue Mountains bij Sydney bijeenge komen. Men was overeengekomen, dat de drie leden dezelfde rechten en ver antwoordelijkheden zouden hebben en dat zij „niet een van de betreffende partijen zouden vertegenwoordigen, doch optreden als een lichaam, han delend in de geest van zijn doelstel lingen en de beginselen van de Ver enigde Naties. Een en ander werd be kendgemaakt in een communique van de commissie. Suiker en dameskousen Twee arbeiders van een Amster damse suikerfabriek hebben de verleiding van het vele zoet niet kunnen weerstaan. Aangezien het niet mogelijk was het begeerde artikel langs de normale weg naar buiten te brengen, maakten zij ge bruik van bruine dameskousen, waarin zij een bepaalde hoeveel heid verpakten. Deze pakketten wierpen zij aan de achterzijde van de fabriek over de omheining bo ven op stapels turf, die daar lagen opgeslagen. De nu geheel niet op vallende suikerturven werden later weggehaald. Bij de arrestatie van de dieven werd 27 kilo suiker in beslag genomen. De commissie voor on-Amerikaanse activiteit uit het Huis van Afgevaar digden is haar onderzoek naar de ver onderstelde communistische en revolu- tionnairc invloeden te Hollywood thans begonnen. Uit Hollywood zijn stemmen opgegaan, volgens welke het gehele on derzoek „in strijd met de wet is, omdat de werkelijke bedoeling is de inhoud van films voor te schrijven met behulp van censuur en politieke intimidatie." De eerste getuige was Jack Warner, wiens maatschappij gedurende de oor log de film „Mission to Moscow" heeft vervaardigd. De heer Warner deelde mee, dat hij drie schrijvers had ontsla gen, omdat zij „on-Amerikaanse opvat tingen verbreidden". Hij verzekerde, dat er geen communisten in Hollywood waren. Daarna getuigde Louis B. Mayer, wiens onderneming de film „Song of Russia" de wereld inzond. Men ver moedt, dat de commissie wil be .ijzen, dat deze en andere films geïnspireerd zijn door „revolutionnaire" bedoelin gen. Als getuigen zullen nog o.m. voor komen: Robert Taylor, Cary Cooper, Robert Montgomery, Adolphe Menjou, Robert Reagan en Larr: Parks. De dienst van de Centrale controle van de Amsterdamse politie heeft Zaterdag j.l.- zes agenten van het po litiebureau Warmoesstraat, onder ver denking van het plegen van onregel matigheden, gearresteerd en op het hoofdbureau ingesloten. Een der ar restanten, die allen uit de dienst zijn geschorst, is een oudere agent, die vermoedelijk zijn vijf jongere colle- f '3 op het verkeerde pad heeft ge bracht. De arrestatie is het gevolg van een uitgebreid onderzoek, dat de interne controledienst van de politie heeft in gesteld. Een orkaan met een snelheid van 160 km per uur heeft Maandag de electriciteits- en telefoonverbindingen van Bermuda weggevaagd. De straten van Hamilton en Saint Georges w.er- den met puin en omgewaaide bomen ov< rdekt en het verkeer per weg kwam op Liet eiland tot stilstand. Er zijn nog g«en gegevens over Slachtoffers, Officieel wordt meegedeeld, dat het personeel van Metro en busdiensten te Parijs heden het werk zal hervat ten. De stakers hebben overeenstem ming met de regering bereikt. Tussen Tissier, kabinetschef van het Franse ministerie van vervoer, en de vertegenwoordigers van het stakings comité der Metro-arbeiders, is, zo wordt door Agence France Presse na der vernomen, een accoord getekend. De overeenkomst is mogelijk gewor den, doordat de regering heeft toe gegeven met betrekking tot de voor naamste eisen, van de transportarbei dersbond. Indirect heeft de regering ook wat betreft de kwestie der betaling van dagen, waarop gestaakt is, het standpunt van de wederpartij aanvaard. VEEZIEKTEN IN NEDERLAND. Gedurende de maand September '47 waren in ons land 3538 eenhoevige dieren en schapen opgegeven, die wa ren aangetast door schurft. 4662 scha pen -waren aangetast d'Oor rotkreupel. De fiscus heeft aan drie Londense clubs, te weten Arsenal, Chelsea en Charlton en aan een ploeg van de London F.A. vergunning gegeven om in November wedstrijden op het con tinent te spelen. Onlangs is gemeld dat dergelijke trips alleen zouden worden toegestaan, indien de onkos ten werden gedragen door de ontvan gende verenigingen, en het Engelse aandeel In de recettes naar' Engeland werd overgemaakt. In het onderha vig geval zijn de nodige waarborgen gegeven. Wat de trip van de genoem de ploegen betreft, kan gemeld, dat Arsenal op 11 November, Wapenstil standsdag, zijn jaarlijkse wedstrijd te Parijs speelt tegen de Racing Club de Paris, terwijl Chelsea op die dag te Antwerpen zal uitkomen tegen een locale combinatie. Oscar Hehner, de Oostenrijkse mi nister van Binnenlandse Zaken, en dr. Joseph Kraus. tweede secretaris van dat ministerie, hebben besloten hun ontslag in te dienen als protest tegen het ontslaan door de Sowjets van drie commissarissen van politie in drie be langrijke steden in de Russische zóne, """""'■"O". U1LVUC^ 1 nuJJ"cl1 v s J f. den gelegd. Kunnen de.Tribunalen z zo wordt van welingelichte zijde ver- nomen. Naar verluidt zal dr. Leopold Figl, de kanselier, de ontslagen niet aan vaarden en zal de kwestie worden op genomen met de Geallieerde Bestuurs raad te Wenen. Naar het Franse blad „Le Monde" meldt, heeft Malraux, bestuurslid van de Rassemblement du Peuple Fran cais, op een perconferentie verklaard, dat Generaal de Gaulle, indien de president van de republiek hem de macht zou aanbieden, dit niet zal aannemen dan na een volksstemming, waardoor het volk zelf hem het man daat zal geven.1 Van ruim twee millioen stemmen in Parijs en voorsteden en in ver schillende provincieplaatsen van meer nan negenduizend inwoners, waarvoor de bekend geworden resultaten der gemeenteraadsverkiezingen als defi nitief kunnen worden beschouwd, ls de verdeling als volgt: R.P.F. 41,5 procent, Commlmisten 30.18 procent, socialisten 14,7 procent, M.R.P. 9, procent, diverse 4.5 procent. Er is een kleine partij rozijnen aan gevoerd, die juist toereikend is, om aan de kinderen van 25 jaar (de D- groep) één rantsoen van 100 gram te verstrekken. Voor deze groep zal in de bonnenlijst van deze week een vóórinleveringsbon, tevens koopbon. worden bekend gemaakt. Bijzondere omstandigheden van technische aard dwingen ons enkele dagen in een klei ner formaat te verschijnen. Wij hopen U binnenkort weer onze krant in haar oude ver trouwde gedaante te bezorgen. DE DIRECTIE. Voor pasfoto's is, zoals bekend, een maximumprijs vastgesteld van f 0.75 per 3 stuks en voor elke 3 afdrukken meer f 0.25. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat voor z.g. spoedopnamen, welke binnen enkele uren klaar zijn, niets extra mag worden bedongen. 502e Staatsloterij, le klasse, le lijst. f2000.— 16047 1500.— 4033 7244 1000.— 13655. 21160 400.— 3511 7078 10289 11093 11438 16376 18073 19777 f 100.— 1743 4364 6653 7175 9507 17763 20579 blijven nog Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot opheffing van de Bijzondere Gerechtshoven, de Bijzondere Raad van Cassatie en de Tribunalen. Ir. zijn toelichting zegt de minister, dat is gebleken, dat de voorgenomen op heffing nog niet in voilé omvang on middellijk ten uitvoer zal kunnen wor- zon- der al te grote bezwaren met ingang van 1 Januari a.s. worden vervangen, dit is niet het geval met de Bijzondere Gerechtshoven en de Bijzondere Raad van Cassatie. Het aantal nog niet be rechte zaken bij deze colleges is nog groot. Het ligt in het voornemen deze colleges op te heffen, zodra het aantal nog niet afgedane zaken dit mogelijk maakt. Dit tijdstip kan voor de afzon- Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. IETS HOGERE TEMPERATUUR In de ochtend koud. Overdag over het algemeen zonnig weer met iets hogere temperatuur dan gisteren Tijdelijk matige wind tussen Zuid en Oost HKs i pr Büi derlijke gerechten uiteraard verschil lend zijn. Volgens de ontworpen rege ling gaat de rechtsmacht van een Bij zonder Gerechtshof bij opheffing over op de gewone rechter, die van misdrij ven pleegt kennis te nemen. Volgens het ontwerp staat geen hoger beroep open van de rechtbankvonnissen ter zake van misdrijven, waarop het be sluit buitengewoon strafrecht van toe passing is. De cassatie is gehandhaafd in de tot dusver gebruikelijke vorm, welke gedeeltelijk het hoger beroep vervangt. Bij opheffing van de Bijzondere Raad van Cassatie gaat die rechtsmacht over op de Hoge Raad. Het ligt in de bedoe ling de Bijzondere Raad van Cassatie eerst op te heffen na de opheffing van alle bijzondere gerechtshoven. Zoals reeds Werd opgemerkt, zullen volgens de voorgestelde regeling de Tribunalen met ingang van 1 Januari a.s. worden opgeheven. Aangenomen moet worden, dat de berechting van de eigenlijke tribunaalzaken op dat mo ment practisch vrijwel zal zijn beëin digd. Artikel 3 geeft aan de Kroon de be voegdheid, bij iedere rechtbank een of meer bijzondere strafkamers in te stel len, welke bij uitsluiting met de be rechting van de misdrijven, waarop het besluit buitengewoon strafrecht van toepassing is, zijn belast. Wanneer een Bijzonder Gerechtshof wordt opgeheven, verdwijnt ook de procureur-fiscaal bij dat Hof. Voor de verlening van een fiat-behandeling ko men in diens plaats de officieren van justitie. In het kader van de liquidatie der biizondere rechtspleging past ook de opheffing van de functie van hoge autoriteit. Voorgesteld wordt, deze func tie te doen overnemen door de presi denten van de gerechtshoven. Met ingang van een nader door de Kroon te bepalen tijdstip kan de bij zondere maatregel van internering worden ten uitvoer gelegd als gevange nisstraf te ondergaan in een rijks werkinrichting. AJAX—XERXES Een spelmoment nit deze fraaie wedstrijd, welke in een gelijk spel eindigde. door het gehele land op allerlei ma nier wordt gewezen op de belangrij ke rol en functies van het gezin juist in deze tijd. Wij hopen deze week op enkele in dit verband naar voren komende fac toren nader te kunnen ingaan. AD INTERIM. Het gezin, dat staat onomstotelijk vast, is de pijler, waarop het gehele maat» schappelijke systeem is gebouwd» waarop dit systeem steunt. Het is practisch ondenkbaar de levensvorm! het gezin uit te schakelen zoals het bestaat, zoals 't reilt en zeilt, al wor» den er door verschillende indirecte of latente omstandigheden aanslagen op gepleegd. Het is meegegroeid met de moderne samenleving. Toch zijn er plaatsen op de wereld, waar de gezinsvorm zoals die in deze landen bekend is, niet bestaat. Daarbij behoeft men in zekere zin niet eens zo heel ver van huis te gaan. In het rijksgebied van het Koninkrijk rond- spiedend, komt men te staan voor in Westerse ogen eigenaardige toestan den. Verschillende Indonesische vol keren kennen nog het stamverband o.a. de Menangkabauers. Daar bestaat een bijzondere vorm het z.g. matriar chaat. De kinderen behoren tot de stam van de moeder. Het hoofd van t gezin is niet de vader, maar de naas te mannelijke bloedverwant van de vrouw. De kinderen worden onder houden door en erven van hun oom van moeders zijde (nevenerfrecht). Dit even terzijde, doch mede aanto nend dat elders ook andere delen, het maatschappelijk geheel vormend, voorkomen. De cultuur op het niveau als wij die kennen, erkent echter de gezins- faetor in de nauwe vorm als de onze. De geschiedenis dezer lage landen heeft practisch geen andere idee aan schouwd. Het leven van het gezin heeft echter vele phasen doorgemaakt. Het karakter binnen het kader van het gezinsverband toonde ontelbare facetten, waarop steeds een ander licht viel en waarvan voortdurend een andere zijde dominerend naar voren kwam. Vergelijk b.v. eens het „huishouden van Jan Steen" met het tegenwoordi ge. Grijp eens dat oer-Hollandse boek „Camera Obscura" van Hildebrand. Lees daarin de prachtige geschiede nissen van de familie Stastok en de familie Kegge en vergelijk ze eens met de levensuitingen van het gezin „Janssen anno 1947"..., De vredige dagen van de „Rustende Moor", Pe trus Stastokius, Keesje en Jan Adam Kegge zijn reeds lang/voorbij en zo geheel anders dan de onze. Al zou men al lezende soms met een zekere weemoed naar zulk een tijd terug verlangen. De beroeringen van de moderne tijd hebben vooral gedurende de laatste vijftien jaar het gezin dikwijls in een storm geplaatst, waaraan velen het hoofd vermochten te bieden, doch waarin zeker niet weinigen ten onder zijn gegaan. De grimmige greep van het spook der werkloosheid was een der mach ten, die op het gezinsbestaan losbeuk ten. Of de dood dreef de gezinsleden tot elkaar. Men vormde een front om tezamen te vechten voor het zijn of niet zijn van het geheel. Of men ging elk zijns weegs. De vrouw op zoek naar werk, de man elders in de werk verschaffing, de kinderen ontviiagen een opvoeding die veel te wensen overliet. Gelukkig, dit spook is ver dreven. laten wij hopen voorgoed. Een ander spook, fataler en mach tiger nog, deed zijn intocht. De oorlog kwam. En weer was het het gezin, dat in de fundamenten van zijn wezen werd aangetast. Vaders moesten hun plicht vervullen als militair, anderen werden als slaven door de vijand weg gevoerd om te werken in verre stre ken. Zoons moesten door vervolging en dreiging het ouderlijk huis verla ten. De ellenden, die deze tijden van scheiding en onzekerheid met zich hebben gebracht, zijn niet te peilen. Wij behoeven er hier niet op in te gaan, doch noemen slechts het huwe lijksleed, dat zich na de bevrijding voordeed. De diepe ontgoocheling, dia ontstond toen vrije berichtgeving en ontmoeting weer mogelijk werden..»,, Het zal nog jaren en jaren voelbaar blijven. Daartegenover staat, dat door het ge brek aan ontspanning buitenshuis ve le gezinnen meer betekenis voor hun leden kregen en er een onderlinge band ontstond, die lang gewenst ge luk tot werkelijkheid maakte. Doch ook de dag van heden heeft zijn uitingen en invloeden, die m.eda het karakter van het gezin bepalen. Het is daarom goed, dat men er toe is overgegaan om éénmaal per jaar hl z.g. gezinsweek te houden, waarin VEN: 14 cent per lagjes" tot li elk woorc Uitend contan f 1.10 pei per kwartaa Vrijdag werd uit de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland voor onge veer 6000 karaats aan diamant ter waar de van ongeveer 2 millioen gulden naar Nederland teruggebracht. Hiermede is vrijwel alle, destijds uit Arnhem ge roofde diamant, teruggekeerd. meer de politieke overtuigingen de- democratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaat moet zoeken". „Ik geloof, dat de voornaam ste reden voor deze verschuiving deze is, dat het volk van dit land het ver trouwen heeft verloren in het vermo gen der regering, niet alleen om haar beloften, op grond waarvan zij werd labour. Labour heeft ook in de industriële gebieden een aantal verliezen gele den. In meer dan twintig gemeenten, waar labour de meerderheid had, heeft zij deze verloren. Hiertoe behoren o.m. Birmingham en Manchester. De ver kiezingspropaganda was scherper dan gedurende vele jaren en er werd ook De cholera-epidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. Het Egyptische ministerie van ge zondheid maakt bekend, dat in de voorafgaande 21 uur 374 personen aan cholera zijn gestorven en dat 739 nieuwe gevallen z(jn gerapporteerd. oudé staoTeen wei KOT! 1 neelv toegeroe pen. De uitslagen. Zaterdag verloren de Alkmaarsc heren met 70, de dames met 60. Zondag daarentegen was het resul taat beter. Gisteren n.l. won A.M. H.C. beide mixed wedstrijden met 2—1 en 6—1 na goed spel. I k te Alkmaar het Dagblad n de oude en [edaan is ge- AGBLADEN. i na de laatste n. Muziekvereni- izaal van „Het laar 25-jarig be- tnt de zaal was linnen bevatten, tukken, die ahen toespraken naar ben, was de zeer ligingen, de gsleven inneemt, .Excelsior" heeft, eliciteerde, maar lurf, om een zo ie van Muziek- éliciteerd, sprak imens het ere- le voorzitter ex- if wat spr. zeide het Wilhelmus dag der bevrij- Ser diepe indruk 1 cadeaux aan in ook nog namens z, oud-voorzitter, rden deed ver voorzittershamer, ns Rochdale, de de voetbalver, heer Lous na- nd en Alkm. be- tr Couwenhoven pp drievoudige >r van de Partij ns de woningb. ens de Arbeids- sprak als voor- r. en memoreer- vanhartelijke werking die Ex- s. ligde namens de en de K. A. M. ert gelukwensen ngen ophaalde, 'oor Arbeidsont- t de heer Schin- Spoor- en tram- namens Alkm. r namens Eens- Groot (St. west N.-H. Ned. irst (Alkmaarse pheus)Meyer d). A. Blom en Wetsteijn hun felicitaties aaie bloemstufc- „Jer enveloppe cn ■'ememoreerd, dat in hun huldebe- ook betrokken fe heer Ander directeur is der 'ie Excelsior bij heeft daarna heer Kamp al- dank gebracht de aan de Ver mar directeur, zich van zijn eend gekweten eentebestuur en leht. gelegnheid om omen dat al is uit de naam itwikkeling op het wezen van nderd. Zij staat ar blijven staan ïn op democra- rvoor staat het Voor diverse Kamp nog een i ook wat be- adeaux en de n. tijd gezellig Excelsior een i beloning voor r-revue „Do Bonte Spe- I October-Vereni- even van hun agmet een 14, 15 en 17 Nov. opvoeringen zijn torgen, 4 Novem- uur in de grote .1-vlies. Daar zijn dan - voor elk der vijf avonden één. Kaarten zijn allen verkrijg baar op vertoon der diploma's (lid 2, huisgenoot 1). Verdere uitreiking van kaarten heeft niet plaats. Dit geldt ook voor eventuele nieuwe leden, die zich nog aanmelden. Plaatsen kunnen besproken worden al leen op de dag, waarvopr men toegangs bewijzen heeft en wel van 11—12 uur in Het Gulden Vlies.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1