re tijden Braziliaans-Russische beirekkingen verbroken stituut VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Onrustig Palesfina Ook Chili breekt met Sovjet-Unie Attlee wil de macht van Hogerhuis beperken Adolphe Menjou getuigt Weerbericht oor mnerfng naar; 'PMA HKHHM I 1 1 9 I i Woensdag 22 JJcf. W. J ste Jaaïgang no. 19 Nota's van Brazilië bleven onbeantwoord Langste vierwielige autobus van Europa Indonesisch debat voor onbepaalde tijd uitgesteld Eerste contact Commissie van Drie met Nederl. regering Chileense stakers gooiden met dynamiet De Dynamo's in Stockholm Brits parlement geopend De uitspraak tegen Willem Mengelberg Wilde zwijnen in Maastricht De Gaui/e's overwinning abonné's beid diamant terug :r-revue •kObdam van de had naay ouden een bijeenkomst alle ouden van i uitgenodigd. Ook belangstellenden, t hierbij hert woord werd op zeer lofk d door het Klein- met een blijspel jes uitstekend go» angeloze medewer- een uitmuntend teruggezien. OCTOBER geeft Nieuws om VARA: 7,30 Mu- 8,50 Voor de huis- Morgenwijding. •-» zingt. 10,45 11,30 Non Stop. 2,00 2,15 Jeugdconeert. 2 Froukjes. - 3,SO 3,45 Voor de zie- vrij. 5,15 Joh, VPRO: 7,30 in de Bijbel. 9,00 ijd". 10,45 In de 1,15 Rustige lichte m., geeft Nieuws uur. NCRV* 8,15 Koraalvoop. ters. 8,30 Opge- Ochtendbezoek bij Verken van Mozart 11,60 Kamermuzlek-pro- en Spel. t,M Musette-kïanken. kkwartet. S,4# ?rikaanse klanken. 4,45 Voor jon* 0 Piano-duo. 7,48 reiende klanken. 10,40 11,00 Sweelincte* Ige avondklanken. he Saronga (Ambrosa) Potpourri i. Into each must fall, the one you inlevering il. it van het i met op do ■an Bach evering van J deze plaat ALKMAAR. ijden i Volkstoneel 1 :l-avond! IR, aanvang te Alkmaar. utte non! rouw die in irliezen iO. Plaatsbe- 5ct. dag. van verzekeringswerfc. tiige activiteit suc- reau van dit blad. TE KOOP: wintermantel 40, wintermantel met ig 55, 2 wollen tl a 15. alles mt. tensslipover 14 j. n zeer goede staat onder no. 52 bu il dit blad. MOFOONPLATEN o.a. de TC'lima li wlsen. enz. nd straat 41. ma 4.- p.m. Moderne Be voor iedereen, - Tel. 25972 BUREAUX Administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht Tel. 3971 Redactie Achterdam 20 - Tel. 2274 Dir.: J. Bijlsma DMBLM VBBR ALKMAAR Het Braziliaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat Brazilië de di plomatieke betrekkingen met de Sow- jet-Unie heeft verbroken. De woordvoerder verklaarde, dat de Ver. Staten tevoren van 't besluit der Braziliaanse regering in kennis zijn gesteld en zij erin hadden toe gestemd de Braziliaanse belangen te Moskou te behartigen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken te Washington heeft dit bericht bevestigd. Desgevraagd antwoordde de woord voerder met nadruk, dat de V.S. Brazi lië „absoluut geen advies" hebben ge geven inzake verbreking van de be trekkingen. Op 13 Mei een week nadat het Braziliaanse Hoge Gerechtshof de com munistische partij onwettig had ver klaard vertrok de Sowjetrussische ambassadeur te Rio de Janeiro naar Moskou. De ambassadeur verklaarde echter, dat zijn reis geheel om persoon lijke redenen geschiedde. De communistische partij in Brazilië had bij de laatste verkiezingen aan zienlijke successen geboekt en naar schatting telde zij 600.000 leden. Na de vorming van de „Kominform" deden geruchten de ronde, dat Brazi lië de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie zou verbreken, doch op 9 October sprak de Braziliaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Fernan- des, deze berichten tegen. In een door het Braziliaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de Sowjetpers hevige aanyallen op de Bra ziliaanse President eri de strijdkrach ten heeft gedaan en dat de Sowjet- Voorlopige Joodse regering? Joodse kringen te Londen verklaren, dat de plannen voor het instellen van een voorlopige Joodse regering onder David Ben Goerion, hoofd van het Joods bureau in Palestina, gereed zijn. Zodra de Britse troepen in Palestina teruggetrokken mochten worden, kun nen de plannen uitvoering vinden. De voornaamste taak der voorlopige rege ring zou zijn: het ontwerpen van een constitutie en het treffen van voorbe reidingen voor algemene verkiezingen. Geen bevestiging kon worden ver kregen met betrekking tot de bewering dat deze eerste Joodse regering sinds Bijbelse tijden door de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en andere landen onmiddellijk erkend zou worden. OPPERBEVEL DER ARABIEREN Volgens betrouwbare kringen te Bagdad heeft men tijdens de jongste vergadering van de raad der Arabische Liga te Beiroet besloten Fawzi El Ka- wakdji, leider van de opstand der Pa lestijnse Arabieren in 1939, tot opper bevelhebber van het „Arabische leger voor de bevrijding van Palestina" te benoemen. Damascus zou het hoofdkwartier der Arabische legers zijn. Een deel van het Iraakse leger en scholieren van mid delbare scholen en studenten zouden dagelijks in het Arabische bevrijdings leger dienst nemen. Ons land bezit op het ogenblik de langste autobus, op vier wielen, van Europa. 48 Passagiers vinden een plaats in deze wagen, die geconstru eerd is als een brug en een zelfdra gende carosserie heeft. Het ruim 11 meter lange gevaarte' is een product van de Kromhout Motorenfabriek te Amsterdam en de Carosseriefabriek van Verheul te "Waddinxveen. Wanneer de lopende orders voor autobussen met normale chassis zijn uitgevoerd, hopen de firma's de bouw van dit nieuwe type bus ter hand te nemen. Unie niet heeft geantwoord op een des betreffende protestnota van Brazilië, daar die in onvriendschappelijke be woordingen zou zijn vervat. Later heeft Brazilië in een tweede nota verklaard, dat het bij een dergelijke houding van de Sowjet-Unie niets anders kon doen dan de diplomatieke betrekkingen ver breken. Door middel van de Amerikaanse ambassade te Rio de Janeiro is door de Sowjet-Unie de ontvangst van de tweede Braziliaanse nota bevestigd. Chili heeft de diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije verbroken, al dus heeft de regering van Chili gisteren bekend gemaakt. De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië voor onbepaalde tijd uitgesteld. Naar Aneta verneemt, zal de Phi- lippijnse afgevaardigde. Generaal Ro- mulo, de Raad voorstellen, dat de mi litaire stafcommissie der V. N. een poging doet om de vijandelijkheden in Indonesië te doen beëindigen. De voorzitter der Commissie van Drie heeft zich inderdaad, gelijk uit Sydney reeds werd gemeld, in ver binding gesteld met de Nederlandse minister-president en te kennen gege ven dat de commissie voornemens is zich zonder uitstel naar In'donesië te begeven. De minister-president heeft de voor zitter telegrafisch medegedeeld, dat namens de Nederlandse regering de Luitenant-Gouverneur-Generaal alle gewenste hulp zal verlenen en samen met Jhr. van Vredenbureh het eerste contact met de commissie zal opne men. De commissie wordt einde van deze week te Batavia verwacht. Mijnwerkers, die een sitdown-sta- lcing in de Schwager-mijn in Zuid- Chili houden, hebben dynamiet ge worpen naar een afdeling van vijftig soldaten, die gezonden waren om de stakers uit de mijn te verwijderen. De troepen trokken zich terug en voer den enige gevangenen mee. De mijnwerkers eisen terugtrek king van de troepen en opheffing van de maatregelen tegen de communisti sche leiders, die naar Zuid-Chili (een weinig bevolkt gebiedt moesten -wor den gezonden. In de grootste mijn van Chili, de Lota-mijn, verliep, aldus Reuter, alles normaal. Gistermorgen om vier uur stonden reeds queues van een mijl lang voor de dagbladbureaux te Stockholm waar kaai ten verkocht zouden worden voor de match tussen Norrköping en de Moskouse Dynamo's op Zondag a.s. Op de zwarte markt w.röen thap3 toegangsbewijzen voor het tienvoudige van de reglementaire prijs verhan deld. Prinses Marijke opnieuw naar ooglijdersgesticht Naar wij vernemen is Prinses Ma rijke gisteren voor een korte nabehan deling in het gasthuis voor ooglijders te Utrecht opgenomen. Roman in de 20ste eeuw. Een Zweeds meisje, hetwelk verpleegd werd in een zenuwinrichting, werd door haar verloofde op zeer originele wijze uit deze inrichting ontvoerd. De jongeman trok een doktersjas aan, brutaliseerde een verpleegster en verdween met zijn meisje naar zijn vliegtuig. Hun vlucht eindigde echter wegens gebrek aan benzine in Noorwegen, waar de politie de twee arresteerde. De Engelse Koning, Koningin en Kroonprinses hebben zich gistermorgen in statierijtuigen van Buckingham Palace naar het Hogerhuis begeven voor de plechtige opening van de nieuwe zittihg van het Britse parle ment. De koets met het Koninklijk Paar vertrok in dichte mist, waar de zon juist doorheen kwam gloren. In een aparte koets, achter die van de Koning en de Koningin, volgde Prin ses Elisabeth, die voor de eerste maal bij de openingsplechtigheid aanwezig was. In het Britse Lagerhuis verklaarde minister-president Attlee, dat de Labour-regering overeenkomstig het in de Troonrede verklaarde de macht van het Hogerhuis wil beperken doch zon der op nieuwe verkiezingen aan te sturen. Vóór Kerstmis wordt 't wetsontwerp vermoedelijk aangeboden. Het is niet de bedoeling het recht van veto on amendement, dat de Lords bezitten, ge heel af te schaffen, maar wel zal de Parlementswet van 1911 aangevuld worden, zodat de Lords een wet nog ten hoogste drie tot zes maanden kun nen tegenhouden en niet meer twee jaar zoals tegenwoordig. Over de nationalisatie der ijzer- en staalindustrie zeide Attlee nog het vol gende: „Ik geloof, dat deze van over weldigend nationaal belang is, en om alle twijfel te voorkomen, zou ik wil len zeggen, dat het de bedoeling van de De filmspeler Adolphe Menjou heeft voor de commissie uit het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, die on derzoek naar „on-Amerkaanse activi teit" doet, een verklaring afgelegd, waarin hij verzekerde, dat Hollywood een der voornaamste centra van com munistische activiteit in de Verenig de Staten is. De „meesters in Moskou", aldus de acteur, „willen de film voor hun doel gebruiken. Zij beogen de omverwerping der Amerikaanse rege ring. Over Charlie Chaplin, die com munistische sympathieën zou hebben, zei Menjou, dat hij als militaire en financiële expert dienst moest doen De film „Mission to Moscow" achtte hij een „volkomen onbehoorlijk stuk werk" en de film „North Star" had nooit gemaakt moeten worden. Maai', zei hij gelukkig hebben ze alle twee geen succes gehad. Tenslotte gaf hij te kennen, dat degenen, die anti-fascisti sche films gemaakt hadden, nu maar eens anti-communistische films moesten pi oduceren. In tegenstelling tot hetgeen Menjou zei, verklaarde de filmcriticus John Charles Moffitt, dat Hollywood juist krachtig weerstand had geboden aan het communisme, terwijl Broadway geheel door het communisme beheerst zou worden. regering is om met "t huidige parlement tot nationalisatie van geschikte secto ren van de ijzer- en staalindustrie over te gaan". De oppositie. De eerste reactie op deze mededelin gen kwam van de zijde van Anthony Eden, de vroegere minister van buiten landse zaken, die e.m. zeide, dat de re gering niet het recht heeft de bevoegd heden van 't Hogerhuis te beperken. „Het voeren van een partijpolitiek door de regering zal het land niet zijn wel vaart teruggeven", aldus Eden. De inkrimping van de Britse thuis- vloot zal Engeland een vloot laten, die nog kleiner is dan de Peruviaanse, zo zeide Eden en hij drukte hierover zijn bezorgdheid uit. „De internationale situatie is somber en wij kunnen niet opnieuw een wedloop met de tijd hou den, zoals wij in de eerste jaren van de oorlog hebben gedaan". De Centrale Ereraad voor de Kunst heeft uitspraak gedaan in het hoger beroep, door prof. dr. Willem Mengel berg ingesteld tegen de uitspraak door de Ereraad vdor de Muziek d.d. 2 Juli 1945, waarbij hem een verbod werd opgelegd de dirigeerstok in Nederland weer op te heffen voor de duur van het leven. Uitspraak doende vernietigde de Centrale Ereraad de uitspraak door de Ereraad voor de Muziek op 2 Juli 1945 tegen de kunstenaar gewezen en nam ten aanzien van hem de na volgende maatregel: Verbod van beroepsuitoefening in het openbaar in iedere vorm, daaronder begrepen het lidmaat schap of bestuurslidmaatschap van enige beroepsvereniging voor de tijd van zes jaar, welke ge acht moet worden te zijn inge gaan op 1 Juli 1945 en mitsdien zal eindigen op 1 Juli 1951. Een troep wilde zwijnen is gister nacht tot het midden in de bebouwde kom van Maastricht doorgedrongen. Van de 8 stuks zijn er 7 afgemaakt. Late voorbijgangers signaleerden de dieren in het villapark, waarna zij onmiddellijk de politie hebben ge waarschuwd. Deze heeft de wilde zwijnen opgedreven naar een stuk park, waar het terrein werd afgezet. Toen het dag werd, is met behulp van enkele jagers het wild bijeenge dreven, waarna 5 kleine en een mid delgrote van de dieren zijn neerge schoten. Een groot zwijn is vermoe delijk ontsnapt. Ongeveer tegelijker tijd is nog een exemplaar aangetrof fen zwemmend in een gedeelte van het kanaal midden in de stad. Het is met een lasso op de kant gehaald en daar gedood. TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct„ uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal De gemeenteraadsverkiezingen, die Zondag in Frankrijk werden gehouden en waarover wij in het artikel: „De Gaulle strijdt verder" al een voorbe schouwing gaven, zijn voor de gene raal een groot succes geworden. De uitslagen, die nu bekend zijn, hebben overduidelijk bewezen, dat de massa r.og steeds vatbaar is voor de woorden en bereikbaar door de houding van één man. Het volk heeft de waarschu wing van De Gaulle begrepen en zich niet door allerlei bijkomstigheden en zijdelingse intimidaties laten beïnvloe den. Moskou's trucje: Frankrijk lang laten wachten op een vraag om graan om dan kort vóór de verkiezingen te vertellen, dat het wel tot leveren ge negen is, teneinde een pro-stemming te wekken, ging niet op<- Het spreek woord: „Als de Vos de passie preekt.." wordt ook in Frankrijk gekend. De oprichting van de „Kominform" te Belgrado, waarbij de Franse commu nisten zich aansloten, was de tweede waarschuwing. De staking van het vervoerspersoneel mag dan de rege ring (Ramadier) hebben doen zwich ten, de politieke achtergrond, die zich luer ontwikkelde, heeft alweer de communisten geen winst gebracht. Evenmin als de suikeraffaire bij Ver dun. De Gaulle had de wind in de zeiler^ en al deze omstandigheden ded<v niets af. droegen wellicht sterker bij om zijn beweging zulk een stoot in de gewenste richting te geven. Zonder De Gaulle zou deze negende verkiezing sinds de bevrliding waar schijnlijk heel anders zijn verlopen. De politieke thermometer die de generaal ..la Patrie" aanlegde, heeft bewezen, dat Frankrijk ondanks alles r.og „V/esters" voelt en vooral nog ..Westers" denkt. Wat er nu verder zal gebeuren is nog niet bekend. Een groot deel van het Franse volk heelt zich uitgespro ken voor de sterke man, die nu rond om zich meerdere richtingen ver enigt. Mensen, die hun oude pa"ti.ien hebben vaarwel gezegd uit afkeer voor te vast geroeste ideeën of te veel twijfelachtigheid Of De Gaulle binnenkort de micht in handen zal krijgen, is zeker nog 'n vraag, maar gesteund door de verkre gen zekerheid omtrent de gevoelens van vele Fransen, zal hii met kracht op de ingeslagen weg voortgaan. Daar bij wordt het Franse volk gesteund met de hulp van de Vee Staten en de im- en exportbank, die weer 90 milli- oen dollar vrijmaakte om in de tussen tijdse behoefte van Frankrijk aan le vensmiddelen en brandstoffen te voor zien Wanneer De Gaulle's beweging ..de hereniging van het Franse volk" er ook in kan slagen om de vele krach ten in het volk te herenigen en te verenigen om dan als één man te vechten tegen de politieke en econo mische noden van bet ogenblik, dan zal het volk met groeiend vertrou wen en hernieuwde hoon de toekomst tegemoet zien. Dan zullen de vissers in troebel water naar huis gaan, om dat vissen in helder water nu een maal heel moeilijk is. De zon der vrij heid, die laag boven de horizon bleef stille staan, zal weer hoger stijgen, zal de nood van het Franse volk ver lichten. Dan zal het dat geluk be- erven waaroo de felle en bard ge voerde verzetsstrijd recht heeft. Engeland's moeilijkheden zijn even eens groot. Weer ging een niet gerin ge 'hoeveelheid van Albion's goud naar Fort Knox.... Weer staken de mijn- V/erkers en Stafford Cripps moet alle zeilen bijzetten om Engeland econo misch op de been te houden. De nood is nog niet te hoog gestegen, doch als het zover komt, zou het geen bewon dering behoeven te wekken als ook 't Engelse volk gaat inzien dat het een krachtiger figuur, een sterkere voor vechter behoeft. Churchill zou in dat geval geen slechte kans maken. Doch dit is weer een andere kwestie. AD INTERIM. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In de ochtend oplossen van de in de nacht gevormde nevel- of mist banken. Over het algemeen zon nig droog weer, tijdelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen. In de. namiddag vrij warm voor de tijd van het jaar. |VEN: 14 ceni per agjes" tot li elk woore litend contan t 1.10 per per kwartaa k te Alkmaar het Dagblad n de oude en fedaan is ge- AGBLADEN. Teëst s na de laatste n. Muziekvereni- izaal van „Het laar 25-jarig be- tnt de zaal was unnen bevatten, tukken, die ahen toespraken naar ben, was de zeer ligingen, de gsleven inneemt, ,Excelsior" heeft, eliciteerde, maar turf, om een zo ie van Muziek- eliciteerd, sprak imens het ere- le voorzitter ex- >f wat spr. zeide het Wilhelmus dag der bevrij- fcer diepe indruk l cadeaux aan in ook nog namens z, oud-voorzitter, irden deed ver voorzittershamer, ins Rochdale, de de voetbalver, heer Lous na- nd en Alkm. be- Sr Couwenhoven op drievoudige jr van de Partij •ns de woningb. ens de Arbeids- sprak als voor- i'. en memoreer- vanhartelijke werking die Ex- e. ligde namens de en de K. A. M. Brt gelukwensen ftgen ophaalde, foor Arbeidsont- de heer Schin- Spoor- en tram- c namens Alkm. ir namens Eens- i Groot (St. west N.-H. Ned. irst (Alkmaarse pheus)Meyer jd), A. Blom en Wetsteijn hun felicitaties aaie bloemstuk- ..ler enveloppe en -ememoreerd, dat in hun huldebe- ook betrokken e heer Ander directeur is der,1 rie Excelsior bij heeft daarna heer Kamp al- dank gebracht de aan de Ver- fiaar directeur, zich van zijn eend gekweten eentebestuur en icht. gelegnheid om omen dat al is uit de naam itwikkeling op het wezen van nderd. Zij staat ar blijven staan en op democra- rvoor staat het Voor diverse Kamp nog een i ook wat be- adeaux en de n. l tijd gezellig Excelsior een l beloning voor Vrijdag werd uit de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland voor onge veer 6000 karaats aan diamant ter waar de van ongeveer 2 millioen gulden naar Nederland teruggebracht. Hiermede is vrijwel alle, destijds uit Arnhem ge roofde diamant, teruggekeerd. moet inzien, dat het 'Lagémoï's' fflët' isoour, nuaaersneia noeraai, ineens meer de politieke overtuigingen de- democratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaat moet zoeken". „Ik geloof, dat de voornaam ste reden voor deze verschuiving deze is, dat het volk van dit land het ver trouwen heeft verloren in het vermo gen der regering, niet alleen om haar beloften, op grond waarvan zij werd labour. Labour heeft ook in de industriële gebieden een aantal verliezen gele den. In meer dan twintig gemeenten, waar labour de meerderheid had, heeft zij deze verloren. Hiertoe behoren o.m. Birmingham en Manchester. De ver kiezingspropaganda was scherper dan gedurende vele jaren en er werd ook ui ciut AIUII Uil De cholera-epidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. Het Egyptische ministerie van ge zondheid maakt bekend, dat in de voorafgaande 24 uur 374 personen aan cholera zijn gestorven en dat 739 nieuwe gevallen zijn gerapporteerd. JJUVll VllU XXX xlucvt lUWXC oude stad een welkom heeft toegeroe pen. De uitslagen. Zaterdag verloren de Alkmaarse heren met 70, de dames met 60. Zondag daarentegen was het resul taat beter. Gisteren n.l. won A.M. H.C. beide mixedwedstrijden met 2—1 en 6—1 na goed spel. „De Bonte Spe- October-Vereni. leven van hun agmet een 14, 15 en 17 Nov. opvoeringen zijn lorgen, 4 Novem- uur in de grote .,i- Vlies. Daar zijn dan vijf uitreikbureaux, voor eik der vijf avonden één. Kaarten zijn allen verkrijg baar op vertoon der diploma's (lid 2, huisgenoot 1). Verdere uitreiking van kaarten heeft niet plaats. Dit geldt ook voor eventuele nieuwe leden, die zich nog aanmelden. Plaatsen kunnen besproken worden al leen op de dag, waarvoor men toegangs bewijzen heeft en wel van 11—12 uur in Het Gulden Vlies.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1