I BON Stad en Omgeving. De Minderbroeders te Alkmaar „Voor mijn fouten wil ik boeten" Abonneert U op dit blad Ge Egm Nuts ft Een interessante voordracht van Prof. Dr. Willibrord Lampen O. F. M. Verkeersongeluk Om het Zilveren Biljart Pech AGENDA Dodelijk ongeval op de Friesebrug Jan Pronk gehuldigd Nog éénmaal courses te Alkmaar Een bijzondere tribunaalzitting Kegelt mee voor de jongens overzee Het land onder de tropenzon Bonnen halen HET PAROLA INSTITUUT Sweepst Bloembollenexport stijgt kopen, Laat U daaron door hoek V diamant te bij Onder begu weer waren gisteren stra. de gestrande n»i nemen. Het was d aanmerking g lang en schi] mer gedacht veel vreemde den wandelen Niettegensta voor deze ri hij voor iedei delijk woord uitleg aan de met de vaste boord waagd< eens zouden 't ruime sop Op onze vi wanneer hij gaf hij als z'r. zeer waarschi; zal zijn. Er „gedicht" wor meewerkt Zelf waren i weest om een door hard we weten te krijg zaamheden bel Over het be den was verse schip een wral erg te spreker over moeilijk „Oordeelt U een wrak?" „j op, het is toe aldus schipper zijn vraag be\ Na de schipp hebben voor I beëindigden w Dezelfde vraj den wij nog a De heer M sleepboot „Wi: Bureau Wijrmi de ons, optimis omtrent te hel week met de vend, was het weest om de b( per Sperling 3 tract te sluite pay", niet weti vader wel ver dag is een derj ten, doch de v toen te ongun op te treden. 29 November s is en het mog vlot te trekker in het schip De enige angst ae hoge ouderdi je, waardoor h< het de trekkrac kan doorstaan. In de consi Kerk te Egmoi gemene ledeni het departemi schappij tot j Daar het aant van 89 tot 102 het feit, dat di is verhoogd kc seizoen inpaats worden georj zuilen wbrden d. Sleen en Jh gewoonlijk lichtbeelden te zaj bestemd v kunst, waarvot Hitecn wij de kenn heden in de i ruim 7: leden Echtgei Behuwc moeder, nee Ui 18 Octo Korendj Groot-S De ter zal plai Dondert op de sraafplï Vertrek sterfhui VINDEI actentas 18 Oct. 7. wordt dr, inhoud te tegen beh APPELS! Weduwi dochtertje i plaatsing in klein j leen. Brii 46 bur. vs Bij de Ge drijven te nen word EEN 1 op arbeid; JONGS! Sollicitati ding vai gegevens der lichth Aangebod E RUÏNELAAL Tel. 2394, Bergen. TE KOOP aangeboden: een paar beste bruine jongensmolières mt 39-40. Prijs f 7.50. Baansingel 2. In de tot de laatste plaats gevulde zaal van „Het Wapen van Heemskerk" heeft gisteravond voor de Vereniging ..Oud Alkmaar" professor dr. Willibrord Lampe O.F.M. een lezing gehouden over „De Minderbroeders te Alkmaar (1447—1947)". De voorzitter dezer vereniging, de heer H. Ringers, deelde bij de opening der bijeenkomst mede dat het bestuurs lid Mr. M. Moens ernstig ziek was en dat de heer Lutjeharms tijdelijk het pennningmeestersehap zou overnemen. Spreker wenste de heer Moens van ganser harte een spoedig beterschap toe. Hij heette professor Lampe, die voor de vereniging de lange reis naar het Noorden gemaakt had, van harte wel kom. Professor Lampe hield vervolgens een boeiende causerie over de Minderbroe ders in Alkmaar waarvan hij bijzon derheden ontleende aan een manuscript dat .zich in de kerk op het Verdronken- oord bevindt en dat tijdelijk uit het archief verdwenen bleek, maar later door iemand, die het als particulier ge kocht had, aan de betrokken kerk terug was gesqhonken. Uit de voorrede daarvan bleek van hoeveel belang het voor de locale ge schiedenis is, dat van alle gebeurtenis sen aantekening wordt gehouden en door dit geschrift kent men de geschie denis der Minderbroeders, die 500 jaar zo nauw met de historie van Alkmaar verbonden is geweest. Het ontstaan der Minderbroeders Franciscus van Asisi, de stichter der orde. die zich door armoede, prediking en zielszorg onderscheidde, verenigde zijn Volgelingen in een Kapittel, dat zich weldra verspreidde om overal het evangelie te prediken. De leden der orde trokken naar Frankrijk, Engeland en Duitsland, kwamen in 1230 te Maas tricht en vestigden zich later ook in Alkmaar. Zij kregen in 1445 daarvoor vergunning van Philips van Bourgon- dië, en twee jaar later de goedkeuring van de Paus, waarna het klooster der Minnebroeders gebouwd werd op 't Heilig Veld onze tegenwoordige Paardenmarkt. Het oude Stadszieken huis zou nog een deel der kloosterkerk hebben omvat, die in 1486 werd inge wijd. Daarvan heeft men later nog spo ren gevonden o.a. in 1922 nog een kel der met doodsbeenderen. De leden dei- orde betrokken ook het Elisabeth Zie kenhuis in hun werk waar zij dagelijks- de mis lazen. Zij stonden zoals Bruin vis heeft geschreven bekend om hun geleerdheid en hun godsvrucht. Alk maar was voor hen een belangrijke plaats en driemaal is hier een vergade ring van het Kapittel gehouden. De stad schonk hun geld en vele particulie ren volgden dat voorbeeld o.a. de be kende families Palinck-Van Foreest en Corff. De godsdiensttwisten. In 1566 begonnen de godsdiensttwis ten en Brederode kreeg een verzoek schrift om de kerk aan anderen over te dragen. Nog vóór hierover bafclist was drongen burgers onder aanvoering van „Grote Flip" kerk en klooster binnen en vernielden alles wat zich daar in be vond. De vroedschap stelde bewakers aan en liet de schade herstellen. Nadat in 1571 Bossu's Geuzen in de stad ge drongen Waren, maar daar niet lang waren gebleven, kwamen de Geuzen het volgend jaar terug. De vroedschap verzekerde de veiligheid der Minder broeders, maar in de practijk kwam daarvan niet veel terecht en diverse godvruchtige mannen werden op gru welijke wijze ter dood gebracht, waarna in de kloosterkerk geschat voor de ver dediging der stad werd gegoten. Alkmaar had vijftig jaar lang geen leden dezer orde meer. Het kerkje aan de Schouten straat, Na de pauze vertelde de spreker over het werk van Pater Buitendijk voor een kerkje, dat aan St. Franciscus was ge wijd en dat zich in de tegenwoordige Schoutenstraat bevond. Spreker gaf een uitvoerige opsomming van de verschil lende priesters, die daaraan hun goede zorgen gewijd hebben. Uit de daarvan bekende rapporten is gebleken, dat zeer vele Alkmaarders daar communiceerden en dat er jaarlijks een groot aantal pre ken werden gehouden. Vele aanzienlijke Alkmaarders behoorden tot de gelovi gen en gaven vaak belangrijke geschen ken. In 1725 vierden 465 gelovigen er hun Pasen. Dat men de kerk gaarne steunde bleek o.a. uit "en zeer aanzien lijk legaat van de familie Stade gaard. Het plafond van het kerkje vertoonde in 10 taferelen het leven van Francis cus van Assisi. Na de dood van Pater Justinus wilde men het aantal R.K. godshuizen van 4 op 3 brengen en de vroedschap had er wel oren naar, maar Pater Sparmake- ring vergrootte de kerk en er waren daar in 1855 niet minder dan 950 com municanten. Kleine parochies werden bijeengevoegd. Toen kwam de tijd, dat men kleine parochies bijeen wilde voegen en op 31 October 1856 werd vanuit Rome ge decreteerd, dat de vier Alkmaarse sta ties twee parochies moesten worden. Het ging de Minderbroeders zeer aan 't hart, dat ze Alkmaar moesten ver laten, maar geen protesten hielpen. Binnen drie jaar was alles geregeld. Het orgel ging naar Bergen en veel kerk- bezit werd overgebracht naar de St. Dominicuskerk. Toch werd de band niet geheel verbroken, daar diverse Alk maarse jongens in de orde der Minder broeders traden. Door de Minderbroe ders van het klooster van Nieuwe Nie- dorp werd vaak assistentie in de St. Dominicuskerk verleend. Andere orden Spreker besprak vervolgens de orde der Tertianissen, die een klooster had den, dat aan Maria van Nazareth was gewijd en in 1428 hier werd gebouwd. Het was het grootste klooster dezer stad in de middeleeuwen, dat o.a. een altaar had dat door Jan van Scorel was geschilderd. In 1572 zijn de nonnen ver ówenen en werd de kerk als Latijnse school gebruikt en het klooster tot weeshuis gemaakt. De Clarissen. Ten slotte behandelde spreker de orde der Clarissen, waaraan nog de Clarissenbuurt herinnert en die ge noemd was naar de Heilige Clara. De nonnen volgden het leven van St. Fran ciscus na en er zijn thans 12000 Claris sen, die overal verspreid werken. In de middeleeuwen had vrijwel elke stad van betekenis een Clarissenklooster. Dat te Alkmaar stond even bulten de stads wallen en het kerkje werd in 1509 plechtig ingewijd. In 1572 is het geheel verwoest. Het door Palinck gestichte Provenhuis werd genoemd het hofje bij de Clarissen en door deze stichting zal ons het klooster in de herinnering blij ven. Een dankbaar applaus beloonde de geleerde spreker voor zijn boeiende voordracht. Een woord van dank De heer Ringers wees er op. dat de professor 17 jaar in Italië verbleef, maar desondanks een echte Alkmaaf- der is gebleven, die hier elke straat en vrijwel elk huis gekend heeft en nog kent. Het deed hem genoegen te kun nen mededelen, dat nog een nazaat van het zo bekende geslacht Van Foreest in deze bijeenkomst tegenwoordig was, namelijk mevrouw. De Lange-Van Fo reest, van Heiloo. Spreker bracht de professor hartelijk dank voor zijn zeer interessante lezing en vestigde de bijzondere aandacht der- leden op de op 18 November a.s. te houden vergadering waarin lichtbeel den van oud-Alkmaar uit de verzame ling van wijlen Mr. K. A. Cohen Stuart zullen worden vertoond, waarbij de ge meentearchivaris, de heer Th. P. H. Wortel de nodige toelichting zal geven. Op het knooppunt van de Kanaaldijk en de nieuwe Schermerweg werd een fietsende dame door een passeren de luxe-wagen aangereden. Het slachtoffer werd in een nabu rige woning opgenomen. De doktoren Lojenga en Degenaar Jr. achtten over bienging per ziekenauto naar het zie kenhuis gewenst. De rijkspolitie heeft deze zaak in onderzoek. Morgen, Vrijdag, worden in Hotel de Nachtegaal de wedstrijden om het Zilveren Biljart voortgezet met de tweede en derde ronde. Om half Ürie wordt begonnen met de partijen FeekePeetoom en WesselsSlikker. 's° Avonds volgen dan de partijen Bc.ekelHeemskerk en MoejesNies- sen. Zaterdag: 's middags Slikker— Moejes, Boekei—Niessen, Heemskerk F'eeke en WesselsPeetoom. De partijen voor Zondag, de laatste dag, zijn nog niet definitief vastge steld. Een groentenboer reed met zijn wa gen over de Baangracht, waar herstel lingen aan de kademuur worden uit gevoerd en de rijweg dus gedeeltelik is opgebroken. Een wiel van de groentekar reed over een steen, waardoor de zwaarbe laden wagen vooroverwipte en de in houd over de straat verspreid werd. De groenteboer lijdt een schade van ongeveer 30 gulden. DONDERDAG: Gulden Vlies, 8 uur: „Danza" met „Gas- parone". VRIJDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Propaganda-blin- denavond. BIOSCOPEN: DONDERDAG: Harmonie Theater, 8 uur: Alleen in de nacht (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Je moet maar boffen (18 jaar). VRIJDAG: Harmonie Theater, 8 uur: Walvis in zicht. (Tot 14 jaar onder geleide). Victoria Theater, 8 uur: Gejaagd in de nacht (Odd man out). (18 jaar). Dinsdagmiddag reed op de Friese brug een vrachtauto met bieten, toen het 9-jarig zoontje van de familie Mooy aan de Noorderkade tegen de 'wagen opsprong, vermoedelijk met de bedoeling een biet van de auto te grijpen. De jongen lette daarbij niet op een tegenkomende fiets, waardoor hij geraakt werd en voor het linker achterwiel van de wagen kwam te vallen. De bestuurder van de vracht auto merkte niets, doch op het geroep van voorbijgangers remde hij krach tig, zodat de jongen niet werd oviyre- den, doch slechts meegesleurd. Hij klaagde over pijn in de borst, terwijl zijn lip gescheurd was. Na ter plaatse verbonden te zijn werd hij onder ge leide van dr. Loyenga naar het St. Elisabeth ziekenhuis vervoerd, waar men oorspronkelijk van mening was, dat geen levensgevaar te duchten viel. Het slachtoffer is echter Woensdag nacht ten gevolge van het ongeval overleden. Op het vliegveld Schiphol werken dagelijks 2000 arbeiders om ons vliegveld tot één der grootste en best uitgeruste velden van de we reld te maken- Hier ziet U de aan bouw van een belangrijke starttoren. De Nederlandse stayerkampioen en derde prijs winnaar van het wereldkampioen schap in deze klasse, Jan Pronk, is gisteravond door zijn vereni ging in verband met bovengenoem de successen ge huldigd. Door de voorzitter van de Alkmaar- se Wielrenvereniging, de heer Bosman, werd hij op een welhaast vaderlijke wijze, hartelijk toegesproken. Jan Pronk, die op alle mogelijke wijze lof is toegezwaaid, die door bovengenoem de sucèessen meermalen in Italië, België en Frankrijk heeft gereden en dus wel het een en ander heeft mee gemaakt, stond daar als een jongen die met een goed rapport van school was thuisgekomen. Niet, blasé of ge reserveerd, maar met een blijde lach en lichtelijk ontroerd toen de heer Bosman hem een gouden zegelring overhandigde namens de vereniging Alcmaria Victrix. Een herinnering die Pronk altijd bij zich kan dragen, die, els hij In het buitenland zal rijden en eens „stuk komt te zitten", een zichtbaar bewijs van sympathie van de vrienden in het vacPerland zal zijn. Vóór deze huldiging werden de prij- zij uitgereikt aan de winnaars van de clubkampioenschappen 1947. Deze wa ren: Voorjaarscompetitie: KI. A: 1. J. Ot- tenbros; 2. J. Hennink; 3. K. Eenhoorn. KI. B: 1. H. Kokkes. Avondcompetitie: KI. A: 1. P. de Groot; 2. J. Ottenbros; 3. J. Hennink. KI. B: 1. S. Offenberg. Sprintkampioenschappen: 1. H. Kok kes; 2. J. Ottenbros; 3. P. Bammes, P. de Groot, K. Eenhoorn. Lange-afstandkampioenschappen: 1. J. Hennink; 2. H. Ton; 3. J. Mol. Hoewel reeds was aangekondigd, dat de laatste courses op het Sport park waren gehouden, is door bijzon dere omstandigheden toch nog een slotcourse aan het bestuur van „Vooruit" toegewezen. En een zeer belangrijke ook, war t aan het be stuur is opgedragen het organiseren van de Sweepstake voor hengsten zo wel als voor marriën. Wat is eigen lijk de Sweepstake, zullen velen vra gen. Een wedstrijd voor driejarige paarden, waarvan bij de geboorte reeds werd vastgesteld, dat ze aan dergelijke wedstrijden zouden deel nemen. Het beste van het beste dus. Hengsten en merriën lopen elk in een aparte wedstrijd. Het veld zal goed bezet zijn, want voor beide catego rieën zijn 9 paarden ingeschreven. Naast deze wedstrijden worden nog een aantal andere verreden, waar voor de inschrijving eveneens zeer groot is. Twee rennen completeren het programma, waaronder een met een bijzondere attractie, n.l. een ren voor dames. Gezien het feit, dat in Alkmaar nog nimmer een Sweepstake of dames-rennen werden gehouden, zal de belangstelling wel zeer groot zijn. Politieke delinquenten van zeer ver scheiden instelling trokken reeds aan het scherpziend oog van de heren der lekenrechtbank voorbij. Van alle rang en stand stonden ze daar voor dat hekje; daar stonden Intellectuelen en psychopaten, profiteurs en idealisten. Mensen die te dom waren om van po litiek iets te begrijpen en zij die „op het verkeerde paard wedden". Maar allen, stuk voor stuk, hebben zij ge tracht om de hen toekomende straf zo licht mogelijk te doen zijn. Uit alle hoeken en gaten werden weinig of goed steekhoudende verontschuldigin gen opgediept met één doel: verlichting van de straf. En uit dit oogpunt bezien was de zaak die Woensdagmiddag voor de Eerste Kamer van het Alkmaarse tribu naal werd behandeld wel een zeer bijzondere. Boelens J. Q., destijds woonachtig te Alkmaar, thans 23 jaar oud, verklaarde de straf voor zijn daden geheel op zich te willen nemen. Aan de door zijn vrouw meegebrachte advocaat stond hij niet toe een verdedigend pleidooi te houden. „Ik wil als volwassen man boeten voor wat ik in mijn dwaas jongensenthousiasme heb misdreven", luidde zijn argument. Dat wat hij misdreef had, zij 't wel licht buiten zijn wil, tot gevolg gehad dat de heer Roggeveen, leraar te Alk maar, gedurende 13 maanden in een Duits concentratiekamp werd vastge houden. Met een, zijn persoonlijkheid ook thans weer kenmerkende uiterste con sequentie had de voor Hitier en natio- naal-socialisme in vuur en vlam staan de 18-jarige jongen, zich hevig gebelgd gevoeld over de anti-Duitse uitlatingen van de heer Roggeveen, tijdens zijn boekhoudlessen. Q. was toendertijd werkzaam op het Gewestelijk Arbeids bureau. In een balorige bui vertelde hij aan de NSB-er Pietersma over de ze gezegden van de heer Roggeveen. P. heeft dit aan de Feldgendarmerie doorgegeven. Toen Q. later zijn ver klaring moest bevestigen heeft hij dit gedaan, zowel voor de Feldgendarme rie als voor het Kriegsgericht, waar door de heer Roggeveen werd veroor deeld tot 13 maanden internering. Thans was een schrijven van de heer Roggeveen binnengekomen dat naar lijn mening niet Q. maar P. de verra der was geweest. De verdere politieke misstappen van Q., als zijn lidmaatschap van en werk zaamheid voor de NSB en hulpland wacht, werden door beschuldigde ook verklaard uit zijn vaste overtuiging dat Hitier de man was die een betere we reld zou scheppen. „Ik stond daarvoor in vuur en vlam", zegt beschuldigde. Zijn houding ter zitting geeft duide lijk weer dat in deze jongeman wel 'n totale geestelijke ommekeer heeft plaats gehad, die hij ook nu weer in uiterste consequentie doorvoert. Het pleidooi was door de wens van Q. om niets te verontschuldigen, zeer kort, maar mr. Slinger waagde het toch cle mentie te verzoeken. Uitspraak over 8 dagen. Maandagavond had de opening plaats van de onderlinge wedstrijden van de Alkm. Kegelbond ten bate van de Niwin. Voor de vele prijzen, beschik baar gesteld door de clubs, de dames en heren persoonlijk en vooral ook de zakenwereld toonde de voorzitter, de heer Diepen, zich zeer dankbaar. Ver volgens verzocht hij de voorzitter van het Niwin-comité, de heer Fels, deze wedstrijd te openen. Na een gloedvolle rede van de heer Fels en een slotwoord van de heer A. Middelhoff als voorzitter van de wed strijd-commissie, namen de wedstrijden een aanvang. De belangstelling op bei de eerste dagen was zeer groot, vooral van de dames en heren niet-kegelaars. Hieronder de voorlopige stand: Korps Super: OKA 385. Korps Senioren: De Unie 339; OKA 323; De Unie 321; Onder Ons 300; De Houthakkers 299; GPP Schagen 293. Korps Junioren: TOG Bergen 269, De Club 269 De Unie 241; De Houthakkers 227; GGP Schagen 215; TOG Bergen 131 3-taIlen Heren: OKA 168; De Club 90; Dames: WIK 312, Onder Ons 279, WIK 266. Hoogste werpster mevr. Hek- ket 68. Vrije baan. Super: W. v. d. Bosch 45 2 x; J. de Bakker 45 43 3 x; Jac. van Spanje 45 42; T. Bonsema 44 43; C. Sieuwerts 44 40; W. Lagas 44; J. Eickholt 43. Senioren: A. Winter 45; E. Brink 42 2 x 41 40 2 x; S. Bouma 42 2 x 41 40; J. Boom 42, J. Langedijk 42 2 x. Junioren: C. Stroomer 41 34; C. Zwart 41, M. Timmer 41 37; Kool mees 37; Sunder 36; De Boer 36; Siets- ma 35. Vrije Baan. Dames: mevr. Bosch 43 2 x; mevr. Plas 40; mevr. Van Spanje 38; mevr. Kokkes 36; mevr. Metselaar 35 34 2 x; mevr. Winder 35; mevr. Hekket 35 2 x. Hamburgertelling: W. v. d. Bosch 120 2 x; J. de Bakker 120 114; B. Masee 120 106; P. Hendriks 120; J. Eickholt 114; E. Brink 110; W. Lagas 104; C. Sieuwerts 104. Dames: mevr. Bosch 108, mevr. Kok kes 88, mevr. Hekket 63. Propaganda: v. d. Cappelle 41, E. Haasbroek 34, Fels Sr. 22; mej. Groen 17 10. Zoals men weet, organiseerde de Alkmaarse afdeling van de Kon. Ver. „Oost en West" een serie culturele avonden, bedoeld ter voorlichting van het Nederlandse publiek. Was de toe loop naar deze bijeenkomsten zeer uiteenlopend, gisteravond, toen in de Aula van het Gymnasium de laatste lezing werd gehouden, mocht deze zich in een grote belangstelling ver heugen. En terecht, want de heer Wagener van het Indisch Instituut hield aan de hand van een aantal films een In leiding over Indië, die zowel door sprekers verteltrant als door de kwa liteit van het gebodene, de aanwezi gen ten volle heeft bevredigd. De heer Wagener sprak over ver schillende uiteenlopende onderwerpen, o.a. het verkeer in Indië, zowel te land als te water, oude volksgebrui ken, volksdansen, stierenrennen, ha nengevechten enz. enz. Spr. toonde aan, dat in het land onder de tropenzon de eeuwen niet? achter elkaar staan, maar naast el kaar, zodat oud en modern In bonte mengeling aanwezig zijn. Niet alleen dat de heer Wagener een inleiding bij de, door Mr. Hustinx voor de Maatschappij Nederland ver vaardigde, films gaf, ook tijdens het afdraaien ervan zorgde hij door een toelichtend woord ervoor, dat het beeld ten volle tot zijn recht kwam. Deze laatste avond werd voor Oost er West een groot succes. De uitreiking van bonkaarten 713, schoe nenbonnen (ook voor kinderen geboren in October/November 1932 tot en met 1945 en December 1946 of Januari 1947) zal plaats vinden in het lokaal Ridderstraat van 9—12 en van 24 uur voor hen, wier familienaam begint met de letter U en V op Vrijdag 24 October as. bureau van dit blad. Te koop: stuit koemest. L. HEIJN, Minnemeers- iveg. Schermer. VfettZilVlttlNlrSS- BIN zakenabressen in akmaar of kan deze verzamelen? Brieven onder No. 45 bur. v'an dit blad. Legir., Extfteq'. Lêg'li.Br. '46 5,50 p. st. Khaki, Campb. Loopeenden 6 mnd 5,50 p. st. Idem br. '46 3,50 p. st. Hoenderpark „De Molen", Veenendaal. ZUID-HOILANDSCHE BIERBROUWERIJ DEN HAAG Middenstandsdiploma f 4.- p. m. Practijkdiploma Boekhouden, Moderne Be drijfsadministratie, Economie voor iedereen, Journalistiek, Practische Wijsbegeerte. ÏVÏauritswee 29 Rotterdam - Tel. 25912 B x. a. flinke Friese JUFFHOUW, 32 iaar, 10 jaar in be [trekking geweest. >11®^ derloos «ezm. Br. no. bureau van dit blad. b- x. net meisje voor de middag, liefst in winkA, Br. onder no. bureau van dit Diaa. b x. meisje voor d. en n. Omgeving {Alkmaar. Brieven onder |no 65 bureau van dit hl. colporteurs I gevraagd. Gewild artikel, i goede bijverdienste, al le m voor herfstmaanden, j Spoedl Br. onder no. 543 bureau van dit blad. woningruil Den Helder—Alkmaar. Aangeboden moderne woning te Den Helder, I huurprijs 5.75. Gevraagd te Alkmaar dito huis. Brieven onder no. 63 bureau van dit bl. Gevraagd door Heer zit-slaapkamer met pension, week-end afwezig. Brieven onder no. 62 bureau van dit bl. Dame vraagt 2 kamers en keukentje. Br. onder no. 70 bureau van dit bl. Jongelui, die spoedig wensen te trouwen, zoe ken gedeelte van huis. U Brieven onder no. 66 bureau van dit blad. Wed., 49 j., biedt pension v aan of samenwonen met H. of D. Brieven onder no. 67 bureau van dit bl. Te koop aangaboden: Voor-oorlogs bankstel, best. uit: baijJj met om- I bouw en indirecte ver ft lichting. 2 grote fauteuils, tafel met glasplaat. Een twee-persoons ledi kant mt spiraal en 3 dellg matras, alsmede een handnaaimachine. Te bevragen Huigbrou- werstraat 4a: RHOER VAN DAM. te koop: SM cc Rudge Special, in prima staat m. onder delen en reserve banden. Hl Te bevr. ALGRA, Fabrieks- straat 37, Warmenliuizen. Wegens omstandig heden te koop bodedienst met mooie bestelauto. Prima broodwinning. Brieven onder no. 68 bureau van dit blad. Te koop aangeboden: 2 D. fietsen en 2 H. fiet sen m. licht, 50. Breed- straat 39. van 67 uur nam. Aanvang 2.30 uur. In de eerste maanden van dit Jaar heeft de export van bloembollen be dragen 23,9 mill. kg. ter waarde van 55,4 mill. gld. tegen bijna 22 mill. kg. ter waarde van 43,3 mill. gld. in de vereenkomstige waarde van 1946. De export naar Amerika bleef gelijk, die naar Engeland steeg met 8 mill, gld,,n aar Zweden met 2 mill. gld. en Frankrijk met 1 mill. gld. -«• s» i- Ook poot hef n l i Vrijdag werd uit de Am zettingszone van Duitslanc veer 6000 karaats aan diam de van ongeveer 2 millioer Nederland teruggebracht, vrijwel alle, destijds uit roofde diamant, teruggeke

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2