HOEDEN Slad at OMtqwmq, Alkmaar's burgemeester gaat heen SJAALS GERARD WORM GERARD WORN Gasparone voor een uitverkochte zaa! KLEUTERS BELEVEN DE HERFST Abonneert U op dit blad Wi] kunnen U leveren: Ges bij s Egm 1 Nuts1 Volksonderwijs groeit Een grote dag Om het zilveren biljart Unfair Burgerlijke Stand Sweepstakes en damesrennen AGENDA Uitspraken Tribunaal Te grote verantwoordelijkheid 'n Saus van verdacht makingen? Langedijk. Kolfwedstrijden Heiloa. Succesrijke opvoering door Danza Kinderen zijn denkende mensjes HEI PAROLA INSTITUUT GELDIGE KOLENBON] 1 .Verenigde Brandstc Sport/ef 1 diamant teri -f Onder begun weer waren v gisteren stran de gestrande b im nemen. Het was da aanmerking ge lang en schip mer gedacht l: veel vreemde den wandelen. Niettegenstaa voor deze rui hij voor iederi delijk woord uitleg aan de met de vaste boord waagdei eens zouden t 't ruime sop 2 Op onze vrt wanneer hij d gaf hij als z'n zeer waarschij] zal zijn. Er 1 „gedicht" wore meewerkt Zelf waren z weest om een 1 door hard wei weten te krijge zaamheüen bett Over het bei den was verscl schip een wrak erg te spreken over moeilijk z „Oordeelt U een wrak?" „a op, het is toet aldus schipper zijn vraag bevi Na de schippi hebben voor h beëindigden wij Dezelfde vraa, den wij nog aa De heer m sleepboot „Win Bureau Wijrmu'. de ons, optimis omtrent te heb week met de vend, was het weest om de bo per Sperling Ji tract te sluiter pay", niet wete vader wel vers dag is een derg ten, doch de w toen te onguns op te treden. 29 November a. is en het mog« vlot te trekken in het schip s De enige angst óe hoge ouderdo je, waardoor he het de trekkracl kan doorstaan. In de consis Kerk te Egmon gemene ledenv het departeme schappij tot T Daar het aants van 89 tot 102 e het feit, dat de is verhoogd ko; seizoen inpaats worden georg zullen worden d. Sleen en Jhj gewoonlijk lichtbeelden te zal bestemd w kunst, waarvoo Hitei^r wij de li kenni beden 5 in de c ruim 71 leden Echtgen Behuwd moeder, NEE! 1 Uil I 18 Octol Korendi; Groot-S( De ten zal plaa Donderd op de graafpla Vertrek sterfhui! VINDEI actentas 18 Oct. 7. wordt dri inhoud te tegen belc APPELST Weduwe dochtertje plaatsing i in klein g leen. Brie 46 bur. va Bij de Ge drijven te nen wordi EEN J op arbeids JONGS! Sollicitatie ding var gegevens der lichtb Aangebodi K RUïNELAAI, .x. Tel. 2394, Bergen. TE KOOP AANGEBODEN: een paar beste bruine jongensmolières mt 39-40. Prijs f 7.50. Baansingel 2. Burgemeester Prof. Mr. A. Koelma gaat heen! Waar -wij de heer Koelma reeds zo lang moesten missen in "het openbare leven ,komt thans het be= richt, dat de burgemeester niet meer zal terugkeren in de uitoefening van zijn ambt. Om gezondheidsredenen zal Mr. Koelma het burgemeesterschap neer; leggen. Na zijn herstel zal hij zich genood, zaakt zien, rustiger te leven. Prof. Koelma zal het professoraat te Rotterdam echter weer opnemen, zodra hij geheel genezen zal zijn. De heer Koelma, destijds referenda, ris ter gemeentesecretarie te Haar. lem, werd op 11 Januari 1923 benoemd tot gemeentesecretaris van Alkmaar, welke functie hij bekleedde tot Aug. 1946, toen hij Jhr. Mr. v. Kinschot op. volgde als burgemeester. In September werd hij geïnstalleerd. In hetzelfde jaar echter ging de ge= zondheidstoestand van Mr. Koelma achteruit .tengevolge van een verblijf jb. Duitse concentratiekampen, en sindsdien werd hij eigenlijk nooit meer de oude. Slechts sporadisch trad de burgemeester nog in het openbaar op, o.a. bij de geboorte van Prinses Marijke op 19 Februari 1947. Op 24 Maart .was Mi voor de laatste maal temidden van gemeentenaren. Natuurlijk heeft ook Alkmaar een afdeling van „Volksonderwijs". Deze afdeling was voor eén stad als de on ze klein en telde op 1 Januari 1947 325 leden, welk aantal maar langzaam aangroeide. Tot de propagandist van de organi satie de heer C. Daalder uit de Snaar- manslaan zijn schouders onder het werk zette en door dag in, dag uit op pad te gaan en iedereen te bezoeken, die daarvoor maar in aanmerking kwam, trachtte het ledental op te voeren. Thans, na negen maanden on verdroten werken telt de Alkmaarse afdeling 1120 leden! In ons nummer van morgen hopen wij uitvoeriger op een en ander terug te komen. zuiver wol BIJ IN DE HOUTTIL HERENMODES HERENHOEDEN HERENKLEDING (Ingezonden mededeling). Gisteren was het voor Alkmaar een grote dag, die toch wellicht slechts door weinigen zal zijn opgemerkt. Gisteren werden de schuttingen rond de Grote Kerk weggenomen aan de zijde van het Kerkplein. Dat be. tekent, dat de restauratie van het trotse bouwwerk is voltooid, een res. tauratie, waaraan lange lange jaren is gewerkt. Aan de kant van de Koorstraat met. selt men weliswaar nog aan één van van de zware berën, maar ook dat zal spoedig gebeurd zijn en loopt men weer als vanouds om de kerk heen. Het ziet er nog een beetje rommelig uit, er staat nog een bouwkeet hier en daar, straatmakers werken er met klinkers en bergen zand, maar toch, de schutting bij het Waaigat is al ver. dwenen. Het was gisteren een grote dag! Vrijdagmiddag: FeekePeetoom, Wes- selsSlikker, Boekei—Heemskerk, MoeyesNiessen, Vrijdagavond: BoekeiPeetoom, Feekê Slikker, Wessels—Niessen, Moe- jesHeemskerk. Zaterdagmiddag: Slikker—Moej es, BoekeiNiessen, Heemskerk Feeke, WesselsPeetoom. Zaterdagavond: Slikker—Niessen, MoejesFeeke, BoekeiWessels, NiessenPeetoom. Beide dagen half 3 in hotel de Nachtegaal. Een vishandelaar vent zijn waren uit langs Alkmaar's straten. Spekbokking, strobokking, Hollandse maatjes, noem maar op! Belangstelling voor zijn artikelen is er genoeg, de huisvrouwen kopen graag vis, als welkome bonvrije aanvulling van het dagelijks menu. En de man weegt af, maakt schoon, incasseert geld, met af en toe een lange galm van zijn stem, als hij zijn warén aanprijst Een huismoeder zoekt aan de wagen twee mooie bokkingen uit en stapt even naar binnen om geld te halen. Als zij terugkomt staat de visboer met de koop waar op de stoep, rekent af en verdwijnt om de hoek. Zijn stem sterft weg in de verte. Tien mintuten later blijken de beide bokkingen bedorven te zijn, in tegenstelling met die welke de klant had uitgezocht. Een dergelijke handelwijze van de vis- venter noemen wij unfair, maar alleen omdat wij een sterker woord willen ver- Geboren Maria E, dochter van S Gol en M T Mosk. Haluska A M, doch ter van J H Rietbroek en J M van Zan ten. Klaas J, zoon van J Ploeger en P Kroon. Jacoba J, dochter van C J Stam en J L Kooijman. Getrouwd Hendrik Bos en Pietje Groen. Jan Westerman en Engelberta R van Tilburg. Adrianus A Sterk en Geertje Moorman. Robertus J A Petri en Adriana J J van den Boogaard. Zoals wij reeds meldden, en ook uit een advertentie in ons nummer van gisteren bleek, worden a.s. Zondag op het gemeentelijk Sportpark te Alk maar Sweepstakes en damesrennen ge houden. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze rennen niet om half drie, maar om half twee aanvangen. ROZEKRUISERS- GENOQTSCHAP Zondagmorgen half elf zal op no. 114 aan de Oudegracht een tempel-dienst worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer M. Hos met he onderwerp: „De Australische Woes tijn". J VRIJDAG: BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Walvis in zicht, tot 14 jaar o. g. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Gejaagd in de nacht, 18 jaar. (Odd men out). Zaterdag 7 en 9.30 uur. ZATERDAG: Gulden Vlies, 8 uur: De witte non. Donderdagmorgen werden door de tweede kamer van het Alkmaars Tri bunaal de volgende uitspraken ge daan: Adriaan de V. te Bergen: interne ring voor de tijd van 3 jaar, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, ontzetting uit de rechten; Jan S. te Alkmaar: internering twee jaar en vijf maanden benevens ontzetting uit de rechten. CONSUMENTENCREDIET. H H. Winkeliers gelieven het bureau Consumentencrediet Doelenstraat 30 (telefoon 4597) terstond te berichten in dien zij aangeboden krijgen, bonnen E 614593 daar dit bonnen zijn uit een verloren gegaan, vermoedelijk gesto len boekje. De Districtrsraad Alkmaar v.h. Consumentencrediet J. PLAS, secretaris Drie maanden internering en zes weken huisarrest waren het deel ge weest van M. A. van der H. te Alk maar, die zich tijdens de oorlog had schuldig gemaakt aan collaboratie. v. d. H. was als adjunct-directeur en later als directeur werkzaam geweest bij de N.V. Bouwmaterialenbedrijf „'t Eiland". In die periode werden ma terialen geleverd aan de Wehrmacht, waarvoor v. d. H. dan thans nog voor het Tribunaal moest verschijnen. Het Tribunaal was van oordeel dat v. d. H, te jong was' geweest voor de verantwoordelijke positie van directeur. Hij wilde het bedrijf gaande houden en zoch de weg van de minste weerstand. De verdediger, mr. Leesberg Jr., wees er op, dat besch. in geen enkel opzicht een moffenvriend was geweest Hij heeft door het leveren aan de vijand veel burgers aan materialen kunnen helpen. Een verdienste van v. d. H. was voorts geweest het herbergen van een geallieerd militair, waarvoor hij een zgn, diploma van min. Marshall en gen. Eisenhower ontving. Mr. Leesberg verzocht het- Trimunaal de straf te willen beperken tot de reeds in detentie doorgebrachte tijd en geen verbeurdverklaring op te leggen Op 6 November a.s. zal in deze zaak uitspraak worden gedaan. Enigszins verwant aan deze zaak was die tegen J. L., mede-directeur van ,,'t Eiland" en de V. B. Hij werd ervan beschuldigd dividend en salaris te heb ben ontvangen tijdens de periode waarin aan de Duitsers geleverd werd, Een viertal getuigen waren aangewezen, t.w. de heren C. Couwenhoven, mr. Lesterhuis, Mulder en van der Heyden. Met de twee eersten was besch. als gijzelaar gevangen geweest en zij wis- ten( dat hij in bedekte termen had ge waarschuwd tegen de moffenleveran- ties. De heer Mulder, procuratiehouder bij de V. B„ zeide, dat besch. niets uit staande had gehad met de leveranties van de V. B. aan de Wehrmacht te Bergen aan Zee. Deze leveringen ge schiedden m opdra.n' van het Rijkskc- lenbureau. De heer v. d. Heijden wist, dat besch. op een vergadering van commissarissen en aandeelhouders van ,,'t Eiland" fel tegen de Wehrmachtsleveranties had geageerd. Ook in deze zaak trad mr: Leesberg als verdediger op. Hij was er van over tuigd dat L. vrijuit is gegaan, en noem de hem bedolven onder een saus van verdachtmakingen Mr. Leesberg ver zocht het Tribunaal vervallenverklaring van de beschuldiging. Ook in deze zaak zal op 6 November uitspraak worden gedaan. BIJ IN DE HOUTTIL HERENMODES HERENÉOEDEN HERENKLEDING (Ingezonden mededeling) De competitie van de Langedijker Kolfclub is geëindigd. De uitslagen luiden: Korpsen: le prijs Vriendenkring, N.- Scharwoude; 2e prijs Ons Genoegen, N.-Scharwoude; 3e pr. Vriendenkring, N.-Scharwoude. In de personele wedstrijd wonnen: le klas: le prijs G. Mettes (573 pun ten); 2e klas: Th. Maars (484 punten); 3e klas: F. Mienis (468 punten). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nicolaas Jacobus Maria, z v Hendrikus Thomas Pronk en Anna Maria de Wit. Hendrik Antoon, z. v. Johannes Kieboom en Wilhelmina Johanna van der Leek. Getrouwd: Cornells Willem Zwart en Neeltje Wandel. Jacobus Theodorus Pappinck en Grietina Fennegina Wol- fers. Frèdéric Cornelis Rummens en Cathrina Geertruida Beers. Danza vond gisteravond in 't GuL den Vlies, bij de eerste opvoering, die zij gaf van Millöcker's „Gaspa» rone", een geheel uitverkochte zaal, wat reeds een goed begin genoemd mocht worden. De voorzitter, de heer T. de Munk, sprak hartelijke woor» den van welkom tot de aanwezigen, memoreerde dat de heer Jac. Jansen thans de plaats van de heer G. Pranger als directeur innam en dat de heer Piet Kleef, lid van Danza, bij verhindering van de heer Vóórhaar, de regie op zich had genomen. Het orkest zette de ouverture in en Gas» parone was begonnen. Er zat inderdaad stijging in de op» voering, want na het wat zwakke be» gin ging het steeds crescendo. De ope» rette werd boeiender, het samenspel vlotte beter, er werd vrijer gezongen en alle sporen van zenuwachtigheid waren spoedig geheel verdwenen. De geschiedenis van de rover Gaspa» rone, van de gravin Carlotta, van de burgemeester en zijn zoon en de grap pige Benozzo en zijn Spaanse vrouwtje, is genoegzaam bekend. Het Zaans Operetteorkest kweet zich onder leiding van de heer Jansen zeer goed van zijn taak, al hebben wij dit orkest toch wel eens fijner van klank gehoord. Maar dat wordt bij de volgende opvoeringen wel beter. De leider vatte zijn taak zeer goed op. Er is in ons onderwijs wel het een en ander veranderd sinds de dagen, dat zondaars gestraft werden met een aantal slagen" met de plak of met het dragen van een bord met het opschrift: „Ik hen een ezel". In die dagen, toen de kin deren zelf een turfje meebrachten, had men over kleuter-onderwijs nog nizt eens gedacht, laat staan in de practijk gebracht. Tegenwoordig echter neemt dat onderwijs aan kleuters van vier, vijf jaar een belangrijke plaats in, en al is deze vorm van onderricht dan veel jonger dan het gewoon lager onderwijs, ook hier zijn evoluties niet uitgebleven, en wat men tegenwoordig onder „kleuteronderwijs" verstaat is heel iets anders, dan de opvoeding, die de vroegere bewaarscholen te bieden hadden. Daar stond het verlangen voorop van de moeders, om ongestoord de was te kunnen doen of te winkelen. Als de .kinderen maar opgeborgen waren! Een duidelijk beeld van de moder ne opvattingen van kleuter-onderwijs werd de moeders gisteren gegeven, toen ze op vriendelijke uitnodiging van de directrice, mej. Kreyermaat kwamen kijken naar wat hun kroost presteert op de Bos-Kleutei hooi aan de Houtweg. Vooral de hoogste klasse leent zich natuurlijk het best tot een dergelijk bezoek, omdat hum mels van een jaar of vijf, zes al den kende mensjes zijn, die boordevol zit ten van scheppingsdrang en die drang ook willen uitleven. I En juist daarop is dit hele onderwijs gebaseerd. Gebroken is met het oude systeem van bijvoorbeeld tekenen naar een voorbeeld. Gebroken met het na trachten te maken van wat juffrouw voordoet. Er wordt nu uitgegaan van de drang, die in het kind zelf leeft, om dingen te zien op zijn manier, te bele ven op zijn manier en dus ook uit te drukken op zijn manier. HERFST. In de natuur groeit nu de herfst, bla deren vallen, de kleuren veranderen van groen in bruin en geel en rood. Ieder kind ziet dit, maar ieder kind ziet dit anders. Daarom is het ook vol komen natuurlijk, als het ene kind een boom bruin tekent, een ander geel en zwart en lichtrood.... De hele dag stond in het teken van de herfst. Voor ieder stoeltje lag een losbladig boekje met een toefje mos (zelf gezocht) op de omslag en een herfstbloempje (zelf geplukt). Binnen in op de linkerpagina's opgeplakte bla deren zelf verzamelden rechts de overeenkomstige tekeningen in allerlei kleuren, alweer, zoals de peuters zè zien. Kleurig en fleurig opgemaakt waren de lage tafeltjes, met kransen van bla deren, met van ieder kind de naam op het boekje.... De moeders keken en keken, niet alleen naar het werk van hun eigen kinderen maar ook naar dat ernaast en verderop. En menige moeder zal hier rijker vandaan gegaan zijn, dan zij kwam. Want, moeder en dit is een cardinaal punt ook de opvoeding, die gij uw kleuters geeft, helpt mede, het kind te vormen. En vaak komt op school tot uiting dat er thuis, nu ja, niet helemaal de juiste weg wordt be wandeld. Wat te zeggen van het volgende voorbeeld: Soms worden de kinderen vrij gelaten in hun onderwerp van te kenen. Een klein jongetje tekent een huis met een strop, waarin een poppe tje bengelt. Op de vraag van de juf frouw, wat dit voorstelt zegt het ke reltje: „Het politiebureau. Als je stout bent, moet je daar naar toe, zegt moe der en dan word je opgehangen". Hebt U zich de angst wel eens gere aliseerd, die zo'n ventje met zich mee draagt? Zo zouden we nog veel langer kun nen doorgaan, maar wij willen het hierbij laten. Onder de deskundige leiding van mej. Kreyermaat en haar staf worden de gevoelens en de reac ties van de kleuters, o zo zorgvuldig opgespoord en gecultiveerd. Deze kinderen zien en beléven en dit draagt er toe hij, om hen geluk kige mensen te maken. En door de prettige gedachte van de schoolleiding, om de moeders dat te tonen, heeft deze er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat vele ouders het kos telijke werk, dat hier dag in dag uit stukje bij beetje wordt opgebouwd, beter zullen gaan kennen en daar door waarderen. De kleuters beleefden de herfst in tens, ook 's middags, toen er gezongen werd en verteld over het derde jaar getijde en de parmantig stappende hummels later hun zelfverzorgde herfstschaften mee naar huis droegen. Dat is alleen maar mooi, alleen maar goed! De verschillende taferelen eisten heel wat toneelverandering, waardoor de uitvoering eerst kwart over twaalf was geëindigd. Dat kan wel wat vroeger worden. De medewerkenden hebben met grote animo gespeeld en gezongen. Het koor had niet zo'n uitgebreide taak, maar deed zijn werk zeer goed. En wat de persoonlijke prestaties betreft, viel er zeer veel te waarderen. Mej. Truus Schot heeft gravin Car» lotta uitstekend gezongen en tal van scènes tot een succes gemaakt, ook door haar spel. Zij werd goed terzijde gestaan door de heer E. Bilars, die als de vreemdeling, de z.g. Gasparone, een 'zeer te waarderen zangpartner was. De heer T. de Munk maakte van de burgemeester van Trapini een prach» tig type en speelde vlot en gemakke» lijk. De aardige rol van Benozzo was bij.de heer W. Vossenaar in uitsteken» de handen. Hij zong en speelde heel verdienstelijk, waarbij hij grote steun had van mej. Leni Overtoom, die in alle opzichten uitstekend was als zijn vrouwtje. Noemen wij nog de Son» dulfo van de heer J. Timmerman, en» kele rollen van de heer H. Nierop en verder nog aardige prestaties van Jan Schats, Gerrit van Boxcel, Piet Kluf en H. de Boer. Met genoegen zag men de dansen, ingestudeerd door mej. An» nemarie Kühne, die ook als solodan» zeres met succes optrad. Na elk der taferelen klonk een luid applaus. Vooral aan 't slot. De voorzitter nam toen nog even het wqprd en bracht allereerst dank aan de heer Jac. Jansen, onder het aan» bieden van een kistje sigaren- Vervol» gens kwamen er fraaie bloemen voor de dames Schot, Overtoom, Annema» rie Kühne, de heer Bilars en de bruid en bruidegom mej. Nap en de heer v. Boxcel. Ook de heer de Munk werd niet vergeten en flink in de bloemen gezet, terwijl tot slot de heer P. Kleef dank werd gebracht voor zijn regie en het Zaans Orkest voor zijn muzikale begeleiding. Na deze huldiging bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. G. De wereldberoemde danseres Manuela del Rio, die in alle hoofd steden der wereld enorme suc cessen behaalde, zal onder auspi ciën der Internationale Concert directie Ernst Krauss in November een tournee door Nederland maken. bureau van dit blad. Te koop: STUIT KOEMEST. L. HEIJN, Minnemeers- weg, Schermer. VEftLMUINGS- EN' ZAKENADRESSEN IN AKMAAR of kan deze verzamelen? Brieven onder No. 45 bur. v'an dit blad. Lègli., Kxcheq'. Légli. "b"r. '46 5,50 p. st. Khaki. Campb. Loopeenden 6 mnd 5,50 p. st. Idem br. '46 3,50 p. st. Hoenderpark ,.De Molen", Veenendaal. ZUID-HOLLANDSCHE BIERBROUWERIJ OEN HAAG Middenstandsdiploma f 4.- p.m. Practijkdiploma Boekhouden, Moderne Be drijfsadministratie, Economie voor iedereen, Journalistiek, Practische Wijsbegeerte. Mauritswea 29 - Rotterdam Tel. 25912 VERLOREN BLAUW WERKJASJE. Tegen bel. terug te bez. Koningsweg 55. Net persoon. 47 jaar, ZOEKT WERKKRING voor boekh., admin., in- cass. en dergel. Br. onder No. 77 bur van. dit blad. NET MEISJE gevraagd voor de mor genuren tot 2 uur. Aanm. na 4 uur. Mevr. NAUMAN, Brou- werstr. 20. Alkmaar. EEN WERKSTER gevraagd voor het schoon houden van schaftlokalen. Aanmelden HEILIGLAND 38. B. z. a. een nette HUISHOUDSTER. 60 jaar, liefst bij Heer alleen. Brieven onder no. 73 bureau van dit blad. Philips Radiotoestel te koop, prima spelend. Korenbloemstraat 5 (Ber gerhof) Alkmaar, 's avonds na 6 uur. WONINGRUIL. Aangeb. een moderne woning te Den Helder voor een knappe woning te Alkmaar of Hilversum Brieven onder no. 72 bureau van dit blad. Met 5/7000.wil ik met spoed kopen FLINKE WOONARK of NOODWONING. Aanb m. schets en maten DENTAL, Postbus 1005. Amsterdam. PRACHT SORTERING ELEG. ARTIKELEN Elec. Theelichten v.a. 8.00 Bedkruiken 12.75 Broodroosters 17.25 Stofzuigers v.a. 106 Kookplaten 6,45 Strijkijzers 11.75 Scheerbakjes 12.50 Snelkokers, chroom 19.75 Straalkachels 19.75 ZIET ONZE ETALAGES ENORME KEUS No. 74 75 - ieder voor 3 Spoedige inlevering beteken Wacht dus niet onnodig er spoedig mogelijk in aan on 400FDKANT00R of BIJKANTOOR ALKMAAR, TEL! Dat zijn twee eigen hier afgebeelde sc tevens kenmerkt d uitstekende pasvorm Zolen en hakken zi n Schoentje met bijz< 00K VOOR UWC0NSI filialen in gehe Vrijdag werd uit de Ameri zettingszone van Duitsland veer 6000 karaats aan diaman de van ongeveer 2 millioen g Nederland teruggebracht. H vrijwel alle, destijds uit A loofde diamant, teruggekeer

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2