Prof. Mr. A. Koelma als Secretaris en Burgemeester Abonneert 1 J op dit blad I Gei bij Egm Nuts De gemeente is de zeer geleerde en toegewijde werker grote dank verschuldigd 42 muziekcorpsen komen naar Alkmaar Gevaarlijk speelgoed AGENDA De post struikelt Het stadhuis ontluisterd 5 r.:. Lastig heerschap Hongerkunstenaars Burgerlijke Stand NAUTA's Brood Y heeft voorrang! Uitreiking bonkaarten De notering op de kaasmarkt Predikbeurten HET PAROLA INSTITUUT Onder beguj weer waren gisteren straj de gestrande 1 na nemen. Het was d, aanmerking gi lang en schij mer gedacht veel vreemde den wandelen Niettegensta, voor deze ru hij voor iedei delijk woord uitleg aan de met de vaste boord waagde eens zouden 't ruime sop Op onze vi wanneer hij gaf hij als z'n zeer waarschij zal zijn. Er ..gedicht" wor meewerkt Zelf waren weest om een door hard we weten te krijgt zaamheden bel Over het be den was verse schip een wrat erg te spreker over moeilijk „Oordeelt U een wrak?" op. het is toe aldus schipper zijn vraag be\ Na de schip e hebben voor 1 beëindigden wl Dezelfde vraé den wij nog a De heer M sleepboot „Wii Bureau Wjjrmi de ons, optimij omtrent te hel week met de vend, was het weest om de b< per Sperling j tract te sluite pay", niet weti vader wel ver dag is een derj ten, doch de v toen te ongun op te treden. 29 November s is en het mog vlot te trekkei in het schip De enige angst de hoge ouderdt je, waardoor h< het de trekkrac kan doorstaan. In de consi Kerk te Egmoi gemene ledeni het departem schappij tot Daar het aant van 89 tot 102 het feit. dat di is verhoogd kc seizoen inpaats worden georj zuilen worden d. Sleen en Jh gewoonlijk lichtbeelden tr zaj bestemd v kunst, waarvoi Hi!ei;r wij de U kenn lieden in de ruim 7 leden Echtgei Behuwc moeder nee Ui IS Octo Korend- Groot-S De tei zal pla Donden op de graafpl: Vertrek sterfhui vinde; actentas 18 Oct.. 7 wordt dr inhoud t< tegen bel APPELS! Weduw dochtertjf plaatsing in klein leen. Bri 46 bur. v. Bij de G. drijven ti nen wore een op arbeid jongs' Sollicitati ding va gegevens der licht] Aangeboc I pUïNELAAr» si- Tel. 2394, Bergen. te koop aangeboden: een paar beste bruine jongensmolières mt 39-40. Prijs f 7.50. Baansingel 2. Burgemeester Koelma heeft om gezondheidsredenen ontslag uit zijn ambt gevraagd. Wij hebben daarvan gister in een korte beschouwing mededeling gedaan, maar het is vanzelfsprekend dat wij aan deze grote figuur in Alkmaars „parlementaire" geschiedenis gaarne de nodige aandacht willen wijden. OPLEIDING EN BENOEMING De heer A. Koelma ving na zijn H.B.S. jaren in Heerenveën zijn ambte lijke loopbaan aan in Dordrecht en werd in 1919 benoemd tot referenda: is ter secretarie te Haarlem, waarna hij op 1 Maart 1923, als opvolger van de heer Donath, ais gemeentesecretaris te Alkmaar in functie trad. Hij kenmerkte zich al spoedig als e 'n uitstekend ambtenaar, die naast per fecte leiding onzer secretarie in zijn wei Si ge vrije uren nog tijd vond zich «en eigen studie te wijden. Toen de heer Koelma te Alkmaar be noemd werd, was hij in het bezit van het diploma Staatsinrichting M.O. Hij aette hier zijn studie voort, deed staats examen tot toelating aan de Universi teit, candidaatsexamen in de rechten te Leiden en slaagde iri 1931 voor het doctoraal examen in de rechten. EEN ZEER BEKWAAM AMBTENAAR. Zijn grote kennis van het Staats- en gemeenterecht was toen reeds algemeen bekend en de heer Koelma schreef tal van wetenschappelijke:, artikelen in diverse tijdschriften. Het meest - bekende werk van zijn hand is „De Gemeentewet", een uit voerige beschouwing van het gemeente recht, in het bijzonder toegelicht voor het gebruik door de Raad. Tevens gaf hij een nieuwe bewerking uit van het „Handhoek voor de beoefening van het Nederlands Administratieve recht", een studie van de heer Elenbaas. Dat men in Alkmaar garrne van de grote rechtskennis van de gemeente secretaris geprofiteerd heeft behoeft geeh nadere toelichting. EERVOLLE BENOEMINGEN, In 1934 was mr. Koelma één der Ne derlanders, die in het Saargebied, waar toen een volksstemming werd gehou den, als stemopnemer werd aangewe zen. Een nog eervoller benoeming Wachtte de heer Koelma, toen hij als opvolger van professor van Poelje in 1934 be noemd werd tot buitengewoon lector aan de Economische Hogeschool te Rot terdam, wel een bewijs hoe zeer men zijn kennis van hét administratieve recht waardeerde. In 1945 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoog leraar aan deze Hogeschool en had Alkmaar voor de eerste maal een hoog leraar als gemeentesecretaris. Geen wonder dat ook de regering meermalen een beroep op zijn veelomvattende kennis deed. Zo was professor Koelma voorzitter van de „Commissie van ad vies omtrent de wijze waarop moet worden voorzien in belangen welke ge meenschappelijk zijn voor de grote stedelijke gemeenten en de in haar on middellijke omgeving liggende kleinere gemeenten". Naar haar voorzitter werd deze com missie de commissie-Koelma genoemd. Tevens is de heer Koelma lid van de Staatscommissie waarvan de heer Ter Veen, professor in de sociagraphie te Amsterdam, voorzitter is en welke zich bezig houdt met de gemeentelijke inde ling in Noord-Holland. BEZETTINGSTIJD EN GEVANGENSCHAP. De bezetting is oorzaak geweest, dat de werkkracht van de heer Koelma be denkelijk ondermijnd werd. Tweemaal is hij in de bezettingstijd gearresteerd, de eerste keer omdat hij van anti-Duitse gezindheid verdacht werd, de tweede maal omdat men te weten kwam, dat hij een actief illegaal werker was. De heer Koelma verbleef geruime tijd in het concentratiekamp te Vüght, wprd, nadat hij ernstig verdacht was, in het Huis van Bewaring te Amsterdam ingesloten en later naar het concentra tiekamp Sachsenhausen overgebracht. In hel begin van 1945, toen de Russen ter ener zijde en de geallieerden ter anderer zijde dit kamp naderden, voer den de Duitsers hun gevangenen weg. Wie op de lange dagmars.en uitviel werd doodgeschoten, maar de heer Koelma had, nadat hij was uitgevallen, het geluk door een ambulancewagen, welke van neutrale zijde was uitge zonden, gevonden te worden, waarna hij, lichamelijk in zeer slechte conditie, na een tijdperk van ernstige ziekte in Alkmaar terugkwam en zijn werk zaamheden in October 1945 hervatte. PROF. KOELMA BURGEMEESTER. Na het vertrek van burgemeester Van Kinschot werd professor Koelma tot burgemeester benoemd en bij zijn in stallatie in de raadsvergadering van 16 September 1946 is wel gebleken hoe zeer niet alleen de Raad, maar ook Alkmaars bevolking zich over de keuze d,er regering verheugd heeft. Helaas bleek weldra dat de gezond heidstoestand van de burgemeester nog geenszins bevredigend kon genoemd worden. Als vroeger gaf hij zich weer ten volle aan alles wat met zijn ambt in betrekking stond, hij werkte van de vroege morgen tot de late avond en na slechts enkele maanden te hebben be wezen hoezeer hij met zijn oratorische talenten ook als burgemeester de rechte man op de rechte plaats was, werd prof. Koelma opnieuw genood zaakt rust te nemen. Van medische zijde is hem thans de raad gegeven zich van drukke werk zaamheden te onthouden, in verband waarmede hij thans ontslag uit het bur gemeesterambt verzocht heeft. De heer Koelma verwacht over enige maanden in zoverre hersteld te zijn, dat hij zich weer aan minder tijdro vende werkzaamheden zal kunnen ge ven, in verband waarmede hij zal aan blijven als professor aan de Economi sche Hoogeschool. Het is trouwens te verwachten, dat van zijn grote kennis van het admi nistratieve recht door de regering of andere instanties nog meermalen een dankbaar gebruik zal worden gemaakt. WAT ALKMAAR VERLIEST. Alkmaar verliest in prof. Koelma een toegewijd werker, die in de 23 jaar dat hij hier als gemeentesecretaris ver toefde, niet alleen veler vraagbaak is geweest en zich een uitstekend leider en organisator getoond heeft, maar die zich tevens deed kennen als een objec tief hoofdambtenaar, als een rechtscha pen en goed mens tot wie men zich nimmer tevergeefs om raad of hulp wendde. Als burgemeester heeft hij helaas slechts korte tijd zijn bijzondere capaciteiten kunnen tonen en wij kun nen aan het slot van deze beschouwing slechts de hoop uitspreken, dat hij spoedig moge herstellen en dat een lang en gelukkig leven voor hem en zijn ge zin zijn deel moge zijn. Ter opluistering van Excelsior's jubileum 'O WAT ONZE VOOROUDERS SCHREVEN De Alkniaarsche Courant van 100 jaar geleden 25 October 1847 bevat de volgende advertentie waaruit blijkt, dat de dames toen ook reeds belangstelling voor de nieuwe modecreaties hadden. „De ondergeteekende heeft de eer, de Dames te berigten, dat zij binnen eenige dagen alhier zal ar- riveeren met de laatst aangekomen Winter Modellen van Parijs, be staande in Hoeden, Mutzen, Kra gen. Pellerins enz. Aangenaam zal het haar zijn met vele bezoe ken vereert te worden, daar zij zich vieit de verwachting der Da mes verre te zullen overtreffen. E. G. VOGELPOEL Uitgepakt bij M. N. de Vries, Meubelmaker op de Mient. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseert de Muziekver eniging „Excelsior" een groot Mu ziekconcours op 2, 9 en 16 Novem ber a.s. Er was voor deze gelegenheid in Alkmaar geen geschikte zaai te vinden. Dank zij echter de mede werking van het gemeentebestuur en van de directeur van het markt wezen, heeft men de beschikking gekregen over de Korenbeurs. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling om voor dit concours ook enige, Engelse corpsen uit te nodigen, n.l, uit Bath, de stad welke Alkmaar adopteerde. Deviezen-moeilijkheden en het feit dat in de wereldoorlog tal van leden van deze corpsen sneuvelden en door luchtaanvallen een groot deel van de instrumenten verloren ging, maakten dit voor nemen echter onuitvoerbaar. Doorde deelname van niet min der dan 42 corpsen uit alle delen van het land staat het slagen van het concours echter vast. Het jubileumfeest zal op Zaterdag 1 November worden ingezet met 's middags van 35 uur een receptie in ,,'t Wapen van Heemskerk", en *s avonds een concert, door de jubileren de vereniging aangeboden aan dona teurs, waarbij medewerking wordt ver leend door het cabaretgezelschap „De Lachsprinters" en het Dans- en Amu sementsorkest „The Marinucci's". Zaterdag 8 November een concert, verzorgd door het Stafmuziekcorps van de Amsterdamse Politie, onder leiding van Inspecteur-Kapelmeester de heer Joh. Pinkse. Op Zaterdag 15 November volgt dan een concert, verzorgd door de Harmo nie „Apollo" van Zaandijk, directeur de heer G. Schaar, en doof 't mannen koor „Orpheus", Alkmaar, onder lei ding van de heer Karei Böhne. Veel werd reeds door bestuur en leden van „Excelsior" verricht en valt er nog te verrichten. De Korenbeurs moet van een kale holle ruimte, zonder enige accomodatie, worden omgewerkt tot een zaal met een gezellige sfeer, waarin het mogelijk moet zijn het muziekfestijn op een behoorlijke wijze te genieten. Maar wij hebben de over tuiging dat het feest zal slagen, dank zij de medewerking van velen. „Excel sior" heeft in de kringen van de bur gerij een goede naam verkregen, niet het minst door de medewerking aan velerlei festiviteiten. Met deze 25 jaar wordt een periode afgesloten waarin de moeilijkheden tal loos zijn geweest, maar ook heeft men vele lauweren geoogst. In de volgende jaren zal „Excelsior" haar uiterste best doen om Alkmaar, meer nog dan tot nu toe, te maken tot een plaats waar van gezegd kan worden dat het mu ziekleven er een eervolle plaats in neemt. Pas zijn de blaaspijpen uit de stra ten verdwenen door het krachtdadig ingrijpen van de Alkmaarse politie, of een nieuw moordtuig doet zijn intre de, n.l. de pijl en boog. Reeds werden twee jongetjes in het oog getroffen, wat ernstige gevolgen kan hebben. Het is zeer zeker niet denkbeeldig, als een pijl zó ongelukkig terecht komt, dat een oog verloren gaat, of anders zwaar letsel wordt ver oorzaakt. Ouders, verbiedt uw kinderen dit gevaarlijk speelgoed! Laat het niet op nieuw nodig zijn, dat de politie in grijpt! ZATERDAG. Wapen Heemskerk, 2 uur: W. Von deling spreekt voor P. v. d. A. Gulden Vlies, 8 uur: De witte non. Wapen van Heemskerk: Dansen. ZONDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Danza met „Gas- parone". Wapen van Heemskerk: Dansen. MAANDAG. Café Central, Hofplein, 8 uur: Ver gadering Witte Kruis. Dancing Harmonie, 8.15 uur: Genoot schap Ned.-Engeland. Gulden Vlies, 8 uur: K.A.B.-tentoon- stelling. BIOSCOPEN. Harmonie Theater: Walvis in zicht, dagelijks 8 uur. Zat. 7 en 9.30 uur. Zondag *2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater: Gejaagd in de nacht, dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag 26 October zal de apotheek- Wanna op het Ritsevoort voor het pu bliek geopend zijn. In deze apotheek wordt gedurende de volgende week de nachtdienst waargenomen. De post wij vermijden het cliché „Tante Pos" opzettelijk is een in stelling in onze samenleving, die aller waardering verdient. Overbodig is het, uit te weiden over de vele verdiensten van dit grote lichaam met zijn duizenden ambtena ren. Maar het beste paard van stal strui kelt wel eens, zegt het spreekwoord, en ziet, op het postkantoor in Alkmaar heeft men een verzuim begaan, welis waar klein, maar toch zobelangrijk, dat velen er door gedupeerd worden. Sinds korte tijd is de pakketpost ge huisvest in een afzonderlijke afdeling met een aparte ingang. Deze ingang is aangeduid met een duidelijk bord en voor iedereen gemakkelijk te vinden. In deze afdeling is echter ook onder gebracht het aanbieden van aangete kende stukken en dat blijkt nergens uit, althans slechts zeer onduidelijk. Weliswaar hangt er een bordje, maar dat hangt voor het voormalige loket van de pakketpost, en valt niemand op. Gevolg: Velen staan geduldig in de rije komen eindelijk voor het loket en krijgen daar een verwijzing naar de pakketpost. Dus: gemopper en tijd verlies. Waarom niet buiten het postkan- duidelijk aangegeven dat men toor voor het aanbieden van aangetekende stukken op pakketpost moet zijn? Daarmee zullen tallozen gebaat zijn! Het stadhuis heeft gisteren veel van zijn fleurig uiterlijk verloren, toen werklieden van de stadskwekerij ge wapend met lange ladders en 'n hand wagen, tegen de gevel kleefden als vliegen om de bloemenbakken te ont doen van de kleurige tooi die daar nog steeds prijkte, zij het dan in min of meer desolate toestand. En zoals de paden op de bolwerken en in de Hout bruin getint zijn door de wade van neerdwarrelende bladeren, zoals de straten en wegen van onze oude stad vochtig glimmen, zoals het duister vroeger en vroeger invalt, zo vertoont ook het stadhuis, ontdaan van de kleurengamma's der bloemen het beeld van het jaargetijde dat komen gaat, de Hollandse winter. OP DE VOORDRACHT. Onze plaatsgenoot, de heer J. Bos, adjunctscommies bij het meentelijk verif. bureau, is als n„ l geplaatst op de voordracht van B. en W. van de gemeente Zijpe voor de vacature van gemeenteontvanger. H. ges t Een chauffeur van de NACO waar schuwde de politie, omdat hij een las tige passagier in zijn autobus had, die weigerde uit te stappen. De man had het zo bont gemaakt, doordat hij een medepassagier een klap gaf, dat deze bij de politie aangifte wegens mis handeling deed. De lastige klant is door de politie uit de bus verwijderd. FEESTELIJKE OPENING VAN HET BRITSE PARLEMENT. De Koning en de Koningin rijden in een victoria naar het Parlements gebouw, terwijl Prinses Elisabeth in een staatsiekoets volgt. Het kwijtraken van bonkaarten en alle overige distributiebescheiden is, vooral als het 'n gezin van 7 personen betreft, op zijn zachtst gezegd onaan genaam. Maar bovendien Is het niet behoorlijk beheren en bewaren van de ze bescheiden strafbaar. Dit ondervond een inwoner dezer gemeente, toen hij bij de politie aangifte deed van de vermissing van alle distributiebeschei den van zichzelf en zijn gezin. Het eigenaardige van dit geval is, dat men hier blijkbaar te doen heeft met hongerkunstenaars, want de ver missing vond al in Januari plaats. Dit had tot gevolg, dat de man nog een tweede proces-verbaal kreeg, want het niet onmiddellijk, aangeven van zo'n vermissing is eveneens strafbaar. Maar hoe men acht maanden lang van de lucht kan leven, is ons een raadsel! Geboren: Willy, z. v. W. Reijs- woud en T. C. Postma. Ondertrouwd: Gijsbertus P. Kramer en Lydia Lagas. Petrus A. Boots en Eva A. M. Verhagen. Ni- colaas J. P. Eenhoorn en Alida C. Heij- jer Theodor Bootsma en Christina M. van der Horst. Dirk M. Zeven hek en Clasina M. Jonker. Jan Keij- zer en Neeltje Blokker. Gerrit Vis ser en Adriana C. Adams. Gehuwd: Popke Hoekstra en Wil- lemina Meijer. Overleden: Harry K. Mooij( oud 9 jaar. Maartje van den Hooff, oud 17 jaar. Antje Kroon, oud 84 jaar, wed. v. J. de Geus. Spoorstr. 8 Telef. 2315 (Ingezonden mededeling.) De uitreiking van bonkaarten 713, schoenenbonnen (ook voor kinderen geboren in October-November 1932 tot en met 1945 en December of Januari 1946-1947) zal plaats vinden in het lo kaal Ridderstraat van 912 en van 2 4 uur voor hen, wier familienaam be gint met de letter W, X, Y of Z, op Maandag 27 October a.s. De aanvoer op de Kaasmarkt van gisteren bedroeg 26.000 kg, verdeeld over 13 stapels fabriekskaas (note" ring f 63.50) en 3 stapels kleine boe" renkaas (notering f 62.50). DE NAUWE BRUGGEN. Voor de zoveelste maal wendde een chauffeur van een spiksplinternieuwe, glimmende bestelwagen alle mogelijke pogingen aan om zijn glanzende auto over de nauwe brug tegenover de Appelsteeg te wringen. Velen zijn daar al gestrand en hebben het ver» keer een tijd belemmerd. Deze chauf» feur dacht dat hij er was, gaf gas entrok een stuk van de (overis r'ens aardig vermolmde) leuning mee, terwijl zijn sniegelende aebterspot» bord het moest ontgelden en lelijk ontzet werd. DIERENBESCHERMING. Zwervend is te Koedijk aangetroffen een rasechte ruwharige fox"terrier, reu, wit"zwarte vlekken, bruine snoet en tamelijk jong. Informatie bij Dr. den Hartogh te Koedijk. Ter beschikking een jong klein wit hondie tcef plrn. 3 maanden oud zindelijk. Adres: C. Verwer, Baanstraat Alk« maar. ZWARTE GESCHIEDENIS Een bakfiets, vol beladen met doos jes schoensmeer, kantelde in de Lange- straat, toen de berijder de Pastoor- steeg wiide inslaan. De doosjes rolden in alle richtingen over de straat, zodat het verkeer een minuut of tien ge stremd werd. ZONDAG 26 OCTOBER. HEILOO, geref. kerk, in evangcli" satiegebouw, half 9 ds. Polman; 4 uur leesdienst. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10 uur dr. Polman; half 5 dr. Over" duin, van Amsterdam. BROEK OP L4NGEDIJK, geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Richters, van Baarn. DIRKSHORN, geref kerk, half 10 en 2.15 uur, eeredienst. HEERHU GO WAARD, geref. kerk, half 10 (H. Avondmaal) en 2 uur (dankzegging), ds. Haitsma, van N." Scharwoude. NOORD"SCHARWOUDE, geref. kerk, 10 uur leesdienst; 4 uur ds. Haitsma. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Visser. ST. PANCRAS, geref. kerk, 10 en 4 uur. ds. Middelkoop. SCHOORL. 10 uur ds. C. M. de Jong WARMF.NHUIZEN. 2 30 uur ds. C. M. de Jong. bureau van dit blad. Te koop: stuit koemest. L. HEIJN, Minnemeers- weg, Schermer. veheniu1ngs- 'en zakenabressen in akmaar of kan deze verzamelen? Brieven onder No. 45 bur. v'an dit blad. "LTegfi., Excheq. TTegfi" br. '46 5,50 p. st. Khaki Camph. Loopeenden 6 rund 5,50 p, st. Idem br. '46 3,50 p. st. Hoenderpark „De Molen", Veenendaal, ZÜID-HOLLANDSCHE BIERBROUWERIJ OEN HAAG Middenstandsdiploma f 4.- p.m. Practijkdiploma Boekhouden, Moderne Be drijfsadministratie, Economie voor iedereen, Journalistiek, Practische Wijsbegeerte. Mauritswea 29 Rotterdam Tel. 25912 M

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2