•Tfüést Communisten demonstreren te Parijs Reeds 5724 pers@nen aan cholera bezweken VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Militairen op de foto De stembusresultaten in Denemarken diamant terug dichte? de rbeid >ber- revue BUREAUX Administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht Tel. 3971 Redactie Achterdam 20 - Tel. 2274 Dir.: J. Bijlsma Woensdag 29 Oct. Ie Jaargang no. 25 DAGBLAD VOIR ALKMAAR TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per! millimeter. Familieberichten j 20 cent per millimeter i Vraag en Aanbod tot 15 j woorden 1.elk woord j meer 5 et., uitsluitend con- j tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal EVEN: i: 14 ceni per Vaagjes" tot lb ct.. elk woorc [sluitend contan n: f 1.10 per 5 per kwartaa Verscheidene duizenden demon stranten hebben, onder leiding van communisten, getracht in het Etoilekwartier van I'arijs een door de oud-senator Gautherot georganiseerde vergadering te verstoren, waarop uit diverse Oost-Europese landen uitgewe ken personen het woord zouden voeren ten behoeve van „door de Sowjet-Unie onderdrukte volken". Er verzamelde zich zoveel publiek bi) het vergaderlokaal, dat het tBskeer werd gestremd en de po litie genoodzaakt was de straat schoon te vegen. Extra personeel van de politie stond gereed om in geval van ongeregeldheden op te kunnen treden. De demonstran ten trachtten onder het zingen van de Internationale en de Mar- seilleaise het dubbele politiecor- don te verbreken, hetgeen ten slotte gelukte. Zij verzamelden zich voor het lokaal en er klon ken uitroepen als: „Weg met de fascisten", „De Gaulle achter de tralies" en „sluit Ramadier op". Kort daarna maakte de politie be- Vers,terkte politiemacht raakte slaags met betogers kend, dat de vergadering niet zou doorgaan. In de vergaderzaal. Niettegenstaande deze bekend making werden de genodigden in het vergaderlokaal toegelaten. De communistische burgemeester van Saint Denis, die de Franse drie kleur droeg, klom in een lantaren paal en begon de menigte toe te spreken. Hier en daar geraakten de monstranten slaags met de politie. Enkele personen werden gewond, onder wie drie filmoperateurs, die de gebeurtenissen aan het verfil men waren. Er zijn arrestaties ver richt. De politieversterkingen moesten in actie komen en men slaagde er in, de menigte een eind terug te dringen. Na 10 uur plaatselijke tijd begon nen de demonstranten zich te ver spreiden. Intussen was de vergade ring begonnen. Er waren enige hon derden deelnemers, onder wie een groot aantal vrouwen. De politie blijft waakzaam. Bij vertrek naar Indonesië Met goedvinden van de militaire autoriteiten en in samenwerking met het Niwin-comité Amsterdam neemt de vereniging „De Amsterdamse Ha ven" het initiatief om bij hun vertrek naar Indonesië foto's te nemen van de scheepgaande militairen. Deze foto's worden op nummer gesorteerd en kun nen worden besteld bij het Niwin- comité: Amsterdam, Mauritskade 63. Groepsgewijze worden de opnamen gemaakt en de fotograaf zal telkens duidelijk aan militairen vertellen onder welk nummer de opname waarop zij voorkomen, werd gemaakt. Het enige, dat de militairen te doen hebben, is attent te zijn op de fotograaf en hun nummer, dat duidelijk toege roepen zal worden, goed te onthouden om dit bij eerste postgelegenheid naar huis te berichten. De ouders en andere belangstellen den, welke een of meer opnamen als briefkaartfoto wensen te bezitten, kun nen deze onder vermelding van het nummer of de nummers schriftelijk aanvragen bij genoemd adres, onder bijvoeging van 30 cents in postzegels per foto, dit is inclusief alle kosten en een kleine bijdrage ten behoeve van de Niwinpakketten. Dinsdag is te Parijs op 69-jarige leeftijd de echtgenote van de vroege re Franse minister-president Albert Lebrun overleden. De Nederlandse dr. Maria Wit- teveen is tezamen met vertegen woordigers van Syrië en Engeland gekozen ter aanvulling van vacatu res in de commissie voor de contri butie der V.N. .-„ant-Generaul Sir Brian Robertson, dc nieuwe Engelse- militaire gouverneur in Duits land. Nog koud Aanhoudend droog en koud weer met overdrijvende wolken velden en meest matige Ooste lijke wind. BRANDSTOFFENTOEWIJZING VOOR GROTE GEZINNEN. Door de heer Andriessen (K.V.P.) zijn aan de minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister van oordeel, dat de bestaande brandstoffentoewij zing, waarbij elk gezin, ongeacht de samen stelling, twaalf eenheden krijgt toege wezen, terwijl toch de behoeften in deze gezinnen wel sterk uiteenlopen, bil- Hjk is? Indien deze vraag bevestigd wordt beantwoord, wil de minister dan mede delen, waarop dit oordeel berust? Indien de eerste vraag ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan bereid zodanige wijzigingen in de be staande toewijzing aan te brengen, dat aan gezinnen van een bepaalde 'om vang een grotere hoeveelheid dan twaalf eenheden wordt verstrekt VERBORGEN DUITSE ACTIVA ONTDEKT. Het Duitse' nieuwsbureau in de Britse zóne meldt.dat de speciale Engels-Amerikaanse financiële com missie te Dusseldorf verborgen Dqitse activa in de V.S. ter waarde van dertig millioen dollar heeft ontdekt, blijkens het rapport van de bestuurscommissie voor Duitsland over de maand Sep tember. Men bevond tevens, dat negen ondernemingen in Zuid-Amerika, Tur kije, Portugal, Zweden en Zwitserland door Duitsers werden beheerd. OVER ONGEVEER TWEE WEKEN AARDAPPELMEEL IN HET BROOD- Daar de voorraden broodbloem in ons land in de laatste tijd zijn terug gelopen tengevolge van de bekende moeilijkheden in de graanvoorziening, is het tijdstip, waarop de bloem melange met aardappelmeel in de bakkerij ver werkt zal worden, dichterbij dan aan vankelijk is medegedeeld. Nadat van 26 October af de maalindustrie begon nen is 5% aardappelmeel in de brood- bloemmelange te mengen, duurt het nog maar twee weken alvorens brood van de nieuwe samenstelling gebakken wordt, zo deelt de afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ons mede. Vliegtuigen van de Overzeese dienst moesten Dinsdag te Darwin blijven, hangende een onderzoek naar een verdacht cholerageval onder de passagiers, die uit Egypte naar Australië zijn gekomen. Alle passa giers van vliegtuigen, die in Austra lië aankomen, staan thans onder streng medisch toezicht. Amerikaanse militaire vliegtui gen zullen morgen droog fis voor het maken van regen laten vallen boven gebieden van New England, om te trachten de bosbranden, die totnogtoe een schade van 30 millioen dollar hebben aangericht en de dood vah vijftien personen veroorzaakten, te blussen. Twe militaire vliegtuigen van de vliegbasis Cognac zijn op lage Hoogte tegen elkaar gebotst. De vier inzittenden kwamen om het leven. Een groep van elf dokters, bac teriologen en verpleegsters van het Zwitserse Rode Kruis is naar Egyp te vertrokken om te helpen bij de bestrijding van de cholera. Geen socialistische meerderheid De voorlopige uitslagen zijn als volgt: Sociaal-Democraten 834.035 (stem: men); 57 (zetels; 48 (zetels in 1945); Links-Radicalen 144.133; 10; 11; Con servatieven 264.146; 17; 26; Links- Liberalen 529.156; 56; 30; Partij voor Belastinghervorming 94.477; 6; 3; Communisten 141.047; 9; 18; Deen se Unie 24.719 0; 4; Kopenhagense Links-Liberalen 45.877; 3; Partij van Christmas Moeller 3.602 ;0. Daar tegenover de winst van de Sociaal-Democraten verlies van de Communisten staat, terwijl de Links- Liberalen meer zetels hebben gewon nen dan door de hen steunende par- tfien (Concervatieven en Links- Radicalen) zijn verloren, zal het nieuwe parlement geen Socialistische meerderheid hebben. De uitslagen hebben de politieke situatie niet verhelderd, daar er thans nog meer coalitiemogelijkhe den zijn dan voorheen. Volgens Hans Hedtoft, leider der sociaal-de mocratische partij, zal de sociaal democratie de leidende positie, die zfi voor 1946 in de Deense politieke wereld bekleedde, hernemen. De Hongaarse regering heeft haar decreet, dat voorziet in de uit zetting van Duitsers, verzacht. Een poging om de Berlijnse atoomdeskundige prof. Heidenberg te ontvoeren is mislukt-, aldus meldt de „Neue Zeitung". De Abessijnse luchtmacht heeft 16 een-motorige bommenwer pers in Zweden aangekocht. De vliegtuigen zullen onder bevel van graaf Von Rosen, commandant der Abessijnse luehlntacht, naar Addis- Abeba gevlogen worden. Enkele maanden geleden werden 6 kleine vliegtuigen in Zweden gekocht. Professor Piceard De beroemde geleerde heeft zich thans naar de kust van Nieuw- Guinea begeven, om te proberen 4 km. af te dalen in de diep zeeën aldaar. GANI RICHT VERZGEJK TOT DE COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. De commissie voor goede diensten van de Veiligheidsraad is gister avond door Gani verzocht haar goede diensten aan te wenden door voor de eerste vergadering van do commissie te Djogja de volgende personen naar Djogja te vervoeren: Gani, Tamzil, Tjo Sik Jen en me vrouw Tjo Sik Jen. Dit vervoer is thans toegestaan met medewerking van de Nederlandse autoriteiten. De bovengenoemde personen zullen dus morgen met de commissie mee vliegen naar Djogja. Een groep Duitse artsen heeft het Britse militaire bestuur verzocht om toestemming om de cholera-epi- demie in Egypte te helpen bestrij den. Het proces tegen Van Meegeren dat heden begint, staat in het middel punt van de belangstelling, maar ook de schilderijen die hij wel of niet heeft geschilderd. Deze worden nl. door een legertje van 40 man politie en parketwacht dag en nacht bewaakt. Nijl-schippers verspreiden de ziekte Nokrasji Pasja, de Egyptische premier heeft verklaard, dat de schippers van de Nfil, die van de Delta naar de Boven-Nijl va ren, de oorzaak zijn van de ver spreiding der cholera. Hij ver klaarde, dat de Egyptische rege ring plannen ontwerpt om de strfid te blfiven voeren, indien de epidemie gedurende de win ter blfift heersen. De gehele be volking zal dan ingeënt worden, daar de immuniteit slechts drie tot zes maanden duurt. Millioenen Egyptische ponden zullen ge bruikt moeten worden om in het buitenland grote hoeveelheden serum aan te kopen. Hij zeide, dat in de strijd tegen de cholera-epidemie, die het economische leven van Egypte reeds bijna ver lamd heeft, de regering gehinderd wordt door de onwetendheid van de Egyptische boeren, die zelfs de ele mentaire begrippen van lichamelijke hygiëne verwaarlozen. Te Rozetta bijvoorbeeld heeft een menigte stenen geworpen naar een ambulance, die een verdacht geval naar het hospitaal bracht. De poging tot uitbreken uit het isoleringskamp bij Alexandrie werd ondernomen, na dat men te weten was gekomen, dat vijftien der kampbewoners inderdaad aan cholera leden. De meesten der genen uit Alexandrië, die van aan doening met cholera worden verdacht, worden in dit kamp ondergebracht. De orde in het kamp werd, na aan komst van versterking voor de bewa kers, hersteld. Het bekend worden van het feit, dat zoveel inwoners van Alexandrië reeds in observatie zijn, heeft in de stad zelve grote onge rustheid veroorzaakt. Volgens laatste opgave zijn thans reeds 5724 personen aan cholera gestorven. Vrijdag werd uit de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland voor onge veer 6000 karaats aan diamant ter waar de van ongeveer 2 millioen gulden naar Nederland teruggebracht. Hiermede is vrijwel alle, destijds uit Arnhem ge roofde diamant, teruggekeerd. hixjcv icn, udi net uagemuis niet meer de politieke overtuigingen de- democratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaat moet zoeken". „Ik geloof, dat de voornaam ste reden voor deze verschuiving deze is, dat het volk van dit land het ver trouwen heeft verloren in het vermo gen der regering, niet alleen om haar beloften, op ©rond waarvan zij werd IcrtJOur, xrttuvtcl aritxu rivfclcrai, juccvia- labour. Labour heeft ook in de industriële gebieden een aantal verliezen gele den. In meer dan twintig gemeenten, waar labour de meerderheid had, heeft zij deze verloren. Hiertoe behoren o.m. Birmingham en Manchester. De ver kiezingspropaganda was scherper dan gedurende vele jaren en er werd ook IUI UIV» v Ltut t lUH De cholera-epidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. Het Egyptische ministerie van ge zondheid maakt bekend, dat in de voorafgaande 24 uur 374 personen aan cholera zijn gestorven en dat 739 Dieuwe gevallen zfin gerapporteerd. Hoezeer het ook betreurd moet worden, boe gaarne wij het anders zouden hebben willen zieu gebeuren, wij moeten elke dag weer ervaren, dat de telkens opnieuw bekend wordendj feiten het uiteen-drijven der Vet Volkeren, die op 26 Juni 1945 vervujp met idealen en de hoop op een bet<|fe wereld te San Francisco het Handvat tekenden, bevestigen. In den beginne wilde men een blok vorming niet aanvaarden en niet zieu. Men zag er een naderende dreiging in. Het kon wantrouwen wekken en eer lijke bedoelingen miskennen. Doch wat de ene zijde niet wilde scheppen, werd door de andere zijde als een van zelfsprekendheid beschouwd. De Sovjet-Unie bemoeide zich niet alleen met het eigen regeringssysteem, doch wist al spoedig haar richtlijnen als de enig juiste door haar nabuur- staten te doen aanvaarden. Zij steunde daarbij niet alleen op zichtbare, maar voor een groter deel op onzichtbare machten. Er is niet slechts sprake van een stalen gordijn tussen het Oosten en het Westen, ook de bewoners van deze landen zelf kijken tegen een scherm op. Slechts wat wenselijk is, wordt voor het doek vertoond. De rest gebeurd achter de schermen. De aan drang, die na het einde van de tweede wereldoorlog van verschillende kanten werd uitgeoefend om te komen tot een volkomen openhartige diplomatie, heeft geen gehoor gevonden. Het lot van de wereld, voor zover in mensenhanden, wordt bepaald niet in de conferentie zaal, niet in het openbaar, docb op onbekende plaatsen achter bekende of vermoede schermen. De botsingen achter de coulissen zijn hevig en zo nu en dan kan niet voorkomen worden, dat er een gat in het doek gestoken wordt en de mail aan deze zijde in een flits indrukken krijgt, die hein meer of minder doen vermoeden wat zich daar zo graag aan de openbaarheid onttrekt. Wij signaleren enkele feitenDe moord óp Petkof in Bulgarije, de ge vangenneming van Jovanovitsj in Joe- go-Slavië, het proces tegen de grijze Dr.Manioe, leider der Roemeense Boerenpartij, het proces tegen 32 Bul gaarse officieren, de uitspraak van Rusland de Balkan-commissie der Ver- Volkeren te zullen torpederen hij hun verzoeningspogingen en last but not least de recente vlucht van de leider van de Poolse Boeren- (oppositie)partij Mikolajczijk en enkele van zijn mede werkers, die voor een strop a la Petkof niet veel voelden. Zij zullen zich waar schijnlijk via Londen naar de Ver. Staten begeven. Het is duidelijk, dat al deze gebeur tenissen slechts enige glimpen doen zien van hetgeen zich in de onder Rus sische invloeden staande landen af speelt. Er blijkt bovendien uit, dat het woord democratie inderdaad voor meer dere uitleg en hantering vatbaar is. Elke critiek, elke oppositie tegen over- heidszijde geuit, is onduldbaar omdat bet de in Moskou opgestelde plannen zou kunnen doen mislukken. De Sovjet-Unie vindt als een mach tige barricade op de weg naar wereld heerschappij het Westelijke blok, dat, wij merken het nadrukkelijk op, zich eerst ging vormen als reactie op de ge dragingen van de Sovjet-Unie zelf. Een militair optreden in welke vorm ook, zou thans dwaasheid zijn, daarom is de oude beproefde methode weer ter hand genomen. De Kominform te Bel" grado opgericht, wordt ingeschakeld en de draden, de vele verbindingen achter de schermen, die ietwat los en verward werkten, kunnen weer uit een centraal punt geregeld worden. Een belangrijke "taak bleek te zijn aantasting van de macht der Ameri kaanse eenheid in de Zuidelijke Staten. Hoe de politieke constructie er ook zij, deze landen hadden hun antwoord ge reed. Brazilië heeft de diplomatieke betrekkingen met Moskou verbrpken en Chili volgde dit voorbeeld. Zo duurt het werk achter dp seller-* men voort, vele tragedies verzonken en verzinken 111 ecu wereld vati zwijg zaamheid, doch dat waf zichtbaar werd, zijn de onmiskenbare kenmerkei! van een macht, die de wereldheer schappij wenst. Ad Interim. POLEN EIST GOUD TERUG. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een nota van de Poolse regering ontvangen, waarin Polen de teruggave eist van meer dan 100 ton goud, dat door de Duit sers gestolen zou zijn en zich nu in in de handen der westelijke 'geal lieerden zou bevinden. Naar ver luidt zijn te Washington en Parijs nota's van dezelfde inhoud over handigd. i abonné's mk te Alkmaar 1 het Dagblad tsen de oude en mgedaan is ge- DAGBLADEN. II die na de laatste Ikm. Muziekvereni- venzaal van „Het I haar 25-jarig be- Want de zaal was kunnen bevatten, mstukken, die alien Ie toespraken naar lebben, was de zeer renigingen, de 'ingsleven inneemt, ie „Excelsior" heeft, t feliciteerde, maar e durf, om een zo Unie van Muziek- lefeliciteerd, sprak namens het ere- j de voorzitter ex- trof wat spr. zeide II het Wilhelmus de dag der bevrij- jreker diepe indruk een cadeaux aan in dit ook nog namens I. Artz, oud-voorzitter, voorden deed ver- n voorzittershamer, imens Rochdale, de as de voetbalver, ile heer Lous na- sbond en Aikm. be heer Couwenhoven op drievoudige litter van de Partij imens de woningb. lamens de Arbeids- k. nge sprak als voor- Ver. en memoreer- en vanhartelijke edewerking die Ex- ;nde. huldigde namens de ara en de K. A. M. Shnert gelukwensen leringen ophaalde, it voor Arbeidsont- nog de heer Schin- m Spoor- en tram- iunk namens Alkm. uiter namens Eens- de Groot (St. (Gewest N.-H. Ned. Horst (Alkmaarse (Orpheus), Meyer bond). A. Blom uit) en Wetsteijn n hun felicitaties l fraaie bloemstuk- onder enveloppe cn gememoreerd, dat ers in hun huldebe- iior ook betrokken r de heer Ander aar directeur is der ir wie Excelsior bij F" ïur heeft daarna de heer Kamp al- k dank gebracht hulde aan de Ver- ïn haar directeur, ïft 'zich van zijn stekend gekweten lemeentebestuur en ebracht. 3 de gelegnheid om litkomen dat al is ers" uit de naam ontwikkeling op als het wezen van 'eranderd. Zij staat klaar blfiven staan sissen op democra- iaarvoor staat het rg. Voor diverse eer Kamp nog een oord ook wat be- cadeaux en de kken. nige tijd gezellig or Excelsior een een beloning voor :n. oude stad een welkom heeft toegeroe pen. De uitslagen. Zaterdag verloren de Alkmaarse heren met 70, de dames met 60. Zondag daarentegen was het resul taat beter. Gisteren n.l. won A.M. H.C. beide mixedwedstrftden met 2—1 en 6—1 na goed spel. allen „De Bonte Spe ller 8 October-Vereni- li geven van hun re dagmet een 13, 14, 15 en 17 Nov. eze opvoeringen zijn (P morgen, 4 Novem- —4 uur In de grote Vlies. Daar zijn dan 'vijf "uitfeïkbüfeaux, voor elk der vijf avonden één. Kaarten zijn allen verkrijg baar op vertoon der diploma's (lid 2, huisgenoot 1). Verdere uitreiking van kaarten heeft niet plaats. Dit geldt ook voor eventuele nieuwe leden, die zich nog aanmelden. Plaatsen kunnen besproken worden al leen op de dag, waarvoor men toegangs bewijzen heeft en wel van 11—12 uur in Het Gulden Vlies.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1