KLEINE MEERDERHEID VOOR RAMAIHER Tfêêst r Bericht „Staakt liet vuren" en „Staakt de vijandelijkheden" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Franse Assemblee spreekt vertrouwen uit in de regering Teruggave der bezette gebiedeu De cholera in Egypte Verschil tussen Ging Generaa! Spoor zijn beekje te buiten diamant terug iber- revue Bureaux Administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstosat/hk Oudegracht Tel. 3971. Redactie Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma Vrijdag 31 Oct. Ie Jaargang no. Tt D1C9L1D VOOR ALKMAAR TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Omstreeks drie uur is gistermiddag de Franse Nationale vergadering bijeen gekomen om te stemmen over de motie van vertrouwen, die door de Socialis tische eerste minister Paul Ramadier voor zijn gewijzigd kabinet verlangd wordt. De voorzitter van de parlementaire fractie der M.R.P. (Kath.) ver- ilaarde, dat zijn groep v o o r de regering zou stemmen. De P.R.L. (uiterste rechtse Republikeinse Vrijheidspartij) zal tegens eminen. Guy Mollet, secre taris-generaal van de Franse Socialistische partij en leider van de linkervleugel der partij, verklaarde, dat de gehele fractie v o o r de regering zou stemmen. Uit naam van de meerderheid van zijn fractie deelde vervolgens de Radicaal- socialist Badle mee, dat men voor zou stemmen om politieke redenen en zonder zich illusies te maken over de waarschijnlijke duur van het bestaan der nieuwe regeringsformatie. Nadat Guy Mollet in discussie is ge raak met Thorez (Comm.), deelt Petit uit naam van de democratische en socialistische verzetsun e mee, dat de overgrote meerderheid van zijn fractie tegen de regering zal stennnen en de communist Kriegel-Valrimont geeft te kennen, dat de communistische fractie eveneens haar stem tegen de regering- kamadier zal uitbrengen. Critiek. Tegenstemmers. Kriegel-Valrimont levert vervolgens onder vele interrupties critiek op het beleid der regering en de houding van hen, die hij anti-cormnunisten noemt. In zijn speech zegt de communistische spreker onder meer, aldus Agence France Presse, dat Frankrijk ondanks de beloften, die men hc-eft gedaan, „geen enkele zak brandstof uit het Ruhr-gebied" heeft ontvangen. Bidault noemt deze uiteenzettingen van de vorige spreker lasterlijk en leu genachtig en de voorzitter van de fi nanciële commissie verklaart, in aan sluiting hieroj), dat volgens de Franse douane-statistiek in het eerste half jaar van 1947 1.757.500.000 kg. Duitse kolen de Franse grens gepasseerd zijn. Ten slotte heeft de Franse Assem blee haar vertrouwen in de nieuwe Franse regering-Ramadier uitge sproken met een meerderheid van 20 stemmen: 300 vóór, 280 tegen de regering. Verzoek van Indonesië aan de Veiligheidsraad Indonesië heeft heden dé Vei ligheidsraad verzocht een com missie te benoemen om toe te zien op de teruggave van de door de Nederlanders sedert 21 Juli bezette gebeiden. In een 28 October gedateerde brief verklaart de Indonesische vertegen woordiger bij de V.N., Tamboe, dat alleen de ontruiming door de Ne derlandse strijdkrachten van Indo nesisch gronagebied de vrede kan waarborgen. Volgens Tamboe toont het rapport van neutrale waarne mers duidelijk aan, dat de bevol king, de ambtenaren en de strijd krachten van ae republiek weer stand blijven bieden in de door de Nederlanders bezette gebieden. De regering van de republiek In donesië, aldus Tamboe, handhaaft haar standpunt, dat alle na 21 Juli door de Nederlanders bezette gebie den tot het grondgebied van de re publiek behoren. De Indonesische delegatie verzoekt de Veiligheids raad een internationale commissie te benoemen om toe te zien op de teruggave van die gebieden aan de republiek en te controleren, in wel ke toestand de gebieden zich bevin den na het vertrek van de Neder landers. De Veiligheidsraad zal heden het debat over Indonesië voortzetten. Iets minder koud. Meest matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Veel be wolking maar geen regen van betekenis. Iets minder koud. Het is de zevende maal sinds de vor ming van de regering-Ramadier (9 maanden geleden), dat de vertrou wenskwestie is gesteld. De kleine overwinning van Rama dier wordt in de wandelgangen van de Assemblee niet beschouwd als een aan wijzing, dat zijn regering bij een vol gende kabinetscrisis geen meerderheid in het parlement zal krijgen. LABOUR KRIJGT HET BENAUWD Met slechts een meerderheid van 24 stemmen is gistermorgen in het En gelse Lagerhuis het voorstel van de Labourregering tot intrekking van de verschaffing van het basis-rantsoen benzine aangenomen. Er werden 184 stemmen voor en 160 stemmen tegen uitgebracht. De maatregel beoogt besparing van de deviezen. Toen het resultaat van de stemming bekend werd gemaakt, werd van de banken der oppositie geroepen: „Treedt af". Prinses Elizabeth van Enge land heeft, vergezeld van haar ver loofde, het 34.000 ton metend luxe schip „Caronia" te water gelaten. 835 nieuwe gevallen en 442 slachtoffers in het afgelopen etmaal De eerste gevallen van cholera zijn gesignaleerd, ten Oosten van Alexan- drië, bij Bedoeinënstammen uit het Westeljjk deel van de woestijn. De autoriteiten nemen maatregelen ter isolering van de streek om te voor komen, dat de cholera naar de Oasen overslaat, die tot dusver voor de plaag gespaard zijn gebleven. Gedurende 't afgelopen etmaal zijn 835 nieuwe gevallen van cho lera gesignaleerd en 442 personen aan de ziekte gestorven. Van de sterfgevallen waren er zes in Alexandrië, waar zich ook 12 nieuwe gevallen hebben voorgedaan. Te Ciaro waren in het betrokken et maal geen doden en geen nieuwe ge vallen. Ofschoon de cholera-epidemie in Egypte nog steeds niet is afgeno men, hebben de scholen en universi teiten toch toestemming gekregen tot hervatting van het onderwijs. Alle leerlingen en leerkrachten moeten ge vaccineerd zijn er zal slechts halve dagen les gegeven worden. De eerste zending cholera-vaccine voor Egypte is 23 October j.l. door de Nederlandse gezant aan de Egyp tische regering overhandigd. HET PROCES TEGEN DE BEULEN VAN SACHSEN HAUSEN De procureur-generaal van het Rus sische Militaire Tribunaal te Berlijn, heeft voor de 16 beschuldigden in het proces-Sachsenhausen levenslange dwangarbeid geëist. Consulaire Commissie rapporteert Gebrek aan vertrouwen over het uitvoeren der orders Het eindrapport der consulaire commissie is gedagtekend van 14 October j.l. en bevat vier hoofdstukken. Het eerste hoofd stuk is inleidend en geeft een overzicht van de verschillende werkzaamheden der consuls en der militaire attachés. Hoofdstuk twee begint met een nadere om schrijving van het „Cease Fire" volgens de Nederlandse ;en de Republikeinse opvattingen. Hieraan is het volgende ontleend: „De commissie zag zien van de aan vang af geplaatst voor de omstan digheid, dat de vraag of het „Cease Fire" al dan niet werd opgevolgd, af hangt van de definitie van „Cease Fire" zelf. Verschil De commissie heeft vernomen, dat er in de militaire praktijk verschil bestaat tussen de betekenis van de order tot staken van het vuren en de order tot het staken van de vijan delijkheden. Men verstaat in militaire kringen onder „Cease Fire" uitslui tend het staken van militaire opmars en het ophouden met daadwerkelijk vuren. „Staken van vijandelijkheden" echter blijkt met zich mede te bren gen het stopzetten van alle opera ties, welke een oorlog vergezellen, inclusief het gebruik van alle mili taire wapens, marine-blokkade, lucht- verkenning, vijandige propaganda, be wegingen' van troepen naar gebieden welke door de tegenpartij bezet zijn. „Staking der vijandelijkheden" heeft dus een aanmerkelijk wijdere bcteke nis dan „staken van het vuren". Geen vertrouwen. Geen der partijen had een wer kelijk vertrouwen, dat de order tot het staken der vijandelijkheden wer kelijk door de andere partijen zou worden uitgevoerd. Er bestond dus een betreurens waardig gebrek aan vertrouwen aan beide zijden, dat de order werke lijk zou worden uitgevoerd. Er is geconstateerd, dat het republikeinse opperbevel slechts geringe pogingen heeft gedaan om nauwkeurige en gedetail leerde orders uit te vaardigen aan alle onderdelen van het le ger en het is gebleken, dat de interpretatie van het „Cease Fire" lichtelijk varieerde bij de verschillende militaire bevel hebbers. Nederlandse uitleg. Uit officiële verklaringen van Ne derlandse zijde tegenover de com missie is duidelijk gebleken, dat de interpretatie van het „Cease Fire" door het Nederlandse leger is ge baseerd op het beginsel, dat het mogelijk is een gebied te beheersen en te controleren, zonder dat dit gebied noodzakelijk in zijn geheel is bezet. Toen de order tot beëindi ging der operaties was ontvangen, waren alle strategische objecten, welke het doel waren van de po litionele actie, bezet. De Nederland se bevelhebber rapporteerde aan de lt. gouverneur-generaal, dat het ge bied door deze strategische punten beheerst onder zijn controle was. Het standpunt van het Neder landse leger is dus, dat alle republikeinse troepenbewegin- gen binnen dit gebied een in breuk vormen op het „Cease Fire" en dat de Nederlandse strijdkrachten dus de vrijheid hebben maatregelen te nemen tegen deze republikeinse strijd krachten op te treden". HH^hiéd j V Het prachtig gelegen buiten „Windlesham Moor" in Surrey, de toe komstige woning voor Priuses Elisabeth en Philip Mountbatten. Naar Den Haag ontboden Naar in Den Haag bekend is ge worden, heeft onze regering gene raal Spoor uit Indië naar Nederland ontboden. Men zegt, dat hij zich ernstig zal hebben te verantwoor den voor zijn optreden, dat zich o.a. heeft geuit in een interview, door hem toegestaan aan de cor respondent van het „Limburgs Dag blad", waarin hij kennelijk klaagde over zekere machteloosheid, z.i. ontstaan door het politieke ingrij pen van Den Haag ten aanzien van de politionele actie. Hij wees be doelde correspondent op de nog wel bestaande goede stemming in het leger, doch voegde erbij, dat de manschappen niet beschouwd moes ten worden als loden soldaatjes, die men maar naar believen kan ver zetten of omverkogelen De generaal uitte dus onomwonden zijn misnoegen over de loop van zaken en het is zeker niet onmoge lijk, dat de minister-president, dr. L. J. M. Beel, aanleiding heeft ge vonden de generaal ter verantwoor ding te roepen. En zeer waarschijn lijk zullen ook nog wel andere oor zaken een rol spelen. 100 gram vlees extra Voor het tijdvak van 30 October t.m. 8 November wordt wederom een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar gesteld. In verband hier mede deelt het Centraal Distributie kantoor mede, dat in genoemd tijd vak bon Q-06 diversen geldig is voor 100 gram vlees of vleeswaren. Q 21 voor suiker Door een fout in de officiële copie werd gisteren in de bonnenlijst vermeld dat op bon Q 11 van de bon kaarten Ma, Md en Mh 712 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 250 gram suiker enz. verkrijgbaar zou zijn. Dit moet echter zijn: Bon Q 21. Benzine 3 cent duurder De regering heeft een wetsont werp tot verhoging van het bij zonder invoerrecht op benzine ingediend, waarvan het gevolg zal zijn, dat de prjjs van de ben zine van 22 cent op 25 cent per liter wordt gebracht. De rege ring acht deze verhoging ge rechtvaardigd, omdat de benzine prijs hier te lande in vergelijking met die in België, Frankrijk en Zwitserland (resp. 35, 47 en 41 cent per liter) bijzonder laag te noemen is. Het invoerrecht op benzine zal, in dien het ontwerp wet wordt, worden verhoogd van 10.50 per 100 kg. tot 11.per hectoliter, hetgeen over eenkomt met ƒ14.67 per 100 kg. De benzinevoorraden, die bij de inwer kingtreding van de verhoging boven een redelijk kwantum bij handelaren en gebruikers aanwezig zijn, zullen aan navordering worden onderworpen. De maximumhoeveelheid, welke van navordering zal zijn vrijgesteld, is be paald op 5 hectoliter. Om te voorkomen, dat het ge bruik van Dieselmotoren fiscaal bevoorrecht zou worden boven 't gebruik van benzinemotoren, stelt de regering voor de verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor Dieselautomobielen te bren gen van 100 percent op 150 per cent. Vrijdag werd uit de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland voor onge veer 6000 karaats aan diamant ter waar de van ongeveer 2 millioen gulden naar Nederland teruggebracht. Hiermede is vrijwel alle, destijds uit Arnhem ge roofde diamant, teruggekeerd. moec inzien, aar iiêï ~L,agernuis uret meer de politieke overtuigingen de- democratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaat moet zoeken". „Ik geloof, dat de voornaam ste reden voor deze verschuiving deze is, dat het volk van dit land het ver trouwen heeft verloren in het vermo gen der regering, niet alleen om haar beloften, op jprond waarvan zij werd -ïarrour, 'miuuersxieiu li Dei aai, joeeus labour. Labour heeft ook in de industriële gebieden een aantal verliezen gele den. In meer dan twintig gemeenten, waar labour de meerderheid had, heeft zij deze verloren. Hiertoe behoren o.m. Birmingham en Manchester. De ver kiezingspropaganda was scherper dan gedurende vele jaren en er werd ook uri ciur -eivir uil De cholera-epidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. Het Egyptische ministerie van ge zondheid maakt bekend, dat in de voorafgaande 24 uur 374 personen aan cholera zijn gestorven en dat 739 nieuwe gevallen zijn gerapporteerd. De gratis verspreiding van dit blad wordt met ingang van heden stopgezet. Zij, die tot dusverre nog geen abonné waren en deze krant willen blijven ontvangen, kunnen hiervan opgave doen aan ons Bureau, Voordam C. 9, Tel. 3320 of aan onze Agen ten en Lopers. Staking in ïilhurgse textielindustrie De arbeiders van een tiental tex tielfabrieken te Tilburg hebben he den het werk neergelegd, nadat enige dagen te voren de arbeiders van een tweetal textielfabrieken daartoe het initiatief genomen had den. De oorzaak van deze staking is te zoeken in de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, welke 13 Oc tober j.l. inging. SCHOENENBONNEN C-SERIE EERST OP 1 DEC. IN GEBRUIK In afwijking van hetgeen onlangs door het C.D.K. werd bekend gemaakt deelt dit kantoor thans mede, dat de schoenenbonnen van de C-serie (schoe- oienbonnen met in de linkerbovenhoek de letter C, gevolgd door een andere letter), niet op 1 November, doch ©erst op 1 December a.s. in gebruik zullen worden genomen. ZOON VAN BORMANN GEARRESTEERD De zeventienjarige zoon van Martin Bormann, Hitler's medewerker, ook Martin geheten, is, volgens persbe richten uit Salzburg, te Kirchenstal, bij Lofer, gearresteerd. Hij verbleef sedert September j.l, te Kirchenstal onder de naam Martin Bergmann als landarbeider en student. De Oosten rijkse politie, welke hem arresteerde, heeft hem aan de Amerikaanse auto riteiten uitgeleverd. EMISSIE VAN GELDER^ ZONEN In de heden gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeel houders der N.V. Van Gelder Zonen te Amsterdam is overeenkomstig de reeds gepubliceerde prospectus beslo ten tot de uitgifte van 4.635.000 nominaal gewone aandelen in stukken van 1.000.nominaal tot de koers van 120 procent, uitsluitend voor houders van" Claims der thans uit staande gewone en pref. aandelen. In een dal in de Amerikaanse staat Oragon, heeft men het wrak van een vliegtuig gevonden, dat Dins dag met een aantal vooraanstaande officiële personen, onder wie gouver neur van <ie staat Oregon, voor een pleziertochtje opgestegen was. Alle inzittenden zijn om het leven geko men. Het hoofd van de medische commissie van onderzoek voor Sachsenhausen heeft verklaard, dat in het kamp Sachsenhausen 26 ku bieke meter menselijke as, 650 kg. mensenhaar en de tanden van 80.000 personen zijn ontdekt. Tussen 1936 en 1945 zouden te Sauhsenhausen 100.000 mensen vermoord zijn. Het te Wuertemberg verschij nende „Unser Tag" is voor tien da gen verboden wegens belediging van geallieerde staatslieden EVEN: 14 cent per Vaagjes" tot lt •t„ elk woorc sluitend contan o: f 1.10 per j per kwartaa abonné's ink te Alkmaar het Dagblad sen de oude en ingedaan is ge- DAGBLADEN. rbeid die na de laatste Ikm. Muziekvereni- renzaal van „Het 1 haar 25-jarig be- VVant dc zaal was kunnen bevatten, mstukken, die ahen le toespraken naar lebben, was de zeer renigingen, de fingsleven inneemt, e „Excelsior" heeft. feliciteerde, maar durf, om een zo Unie van Muziek- 'efeliciteerd, sprak namens het ere- j de voorzitter ex- trof wat spr. zeide het Wilhelmus le dag der bevrij- >reker diepe indruk een cadeaux aan in dit ook nog namens 1. Artz, oud-voorzitter, voorden deed ver- n voorzittershamer, tmens Rochdale, de as de voetbalver, le heer Lous na- sbond en Alkm. be heer Couwenhoven op drievoudige titter van de Partij imens de woningb. amens de Arbeids- k. nge sprak als voor- Ver. en memoreer- en vanhartelijke sdewerking die Ëx- ;nde. auldigde namens de 'ara en de K. A. M. ihnert gelukwensen leringen ophaalde, lt voor Arbeidsont- nog de heer Schin- m Spoor- en tram- lunk namens Alkm. uiter namens Eens- de Groot (St. (Gewest N.-H. Ned. Horst (Alkmaarse (Orpheus), Meyer bond). A. Blom uit) en Wetsteijn n hun felicitaties 1 fraaie bloemstuk onder enveloppe cn gememoreerd, dat ers in hun huldebe- sior ook betrokken r de heer Ander aar directeur is der ;r wie Excelsior bij Ir iur heeft daarna de heer Kamp al- k dank gebracht hulde aan de Ver- ïn haar directeur. Bft 'zich van zijn stekend gekweten gemeentebestuur en ebracht. ade gelegnheid om ïitkomen dat al is ers" uit de naam ontwikkeling op als het wezen van 'eranderd. Zij staat klaar blijven staan aissen op democra- Daarvoor staat het rg. Voor diverse eer Kamp nog een oord ook wat be- i cadeaux en de kken. nige tijd gezellig or Excelsior een een beloning voor :n. oude stad een welkom heeft toegeroe pen. De uitslagen. Zaterdag verloren de Alkmaarse heren met 70, de dames met 60. Zondag daarentegen was het resul taat beter. Gisteren n.l. won A.M. H.C. beide mixedwedstryden met 2—1 en 6—1 na goed spel. .illen „De Bonte Spe ler 8 October-Vereni- in geven van hun re dagmet een 13, 14, 15 en 17 Nov. eze opvoeringen zijn ip morgen, 4 Novem- —4 uur in de grote Vlies. Daar zijn dan vijf uftreikbureaux, voor elk der vijf avonden één. Kaarten zijn allen verkrijg baar op vertoon der diploma's (lid 2. huisgenoot 1). Verdere uitreiking van kaarten heeft niet plaats. Dit geldt ook voor eventuele nieuwe leden, die zich nog aanmelden. Plaatsen kunnen besproken worden al leen op de dag, waarvoor men toegangs bewijzen heeft en wel van 11—12 uur in Het Gulden Vlies.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1