Bath schonk onvergetelijke dagen 3111 is m Weerbericht Bath valt aan Hockeyspelers kweekten good-will Band tussen Alkmaar - en Bath hechter dan ooit Een der zeven Nieuw contact Alkmaar—Bath De aankomst op Whitchurch Republikeinse parachutisten Butlin-kamp komt niet As van overleden krijgs gevangenen naar Neder land Woensdag 5 Nov. '47 144e Jaargang No. 203 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bureaux Administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o. Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma (Van onze speciale verslaggever). „jJEHOUDEN op Schiphol aangekomen. Wij danken U voor alles", aldus luidde ongeveer het telegram, dat de Alkmaarse hockeyspelers gister- avond hij hun aankomst in de Amsterdamse luchthaven stuurden aan de Burgemeester van Bath. Hiermede wilde men nogmaals de gevoelens van dankbaarheid vertolken, die zich aan het gezelschap opdringen, als men denkt aan de onvergetelijke dagen, die men in de oude stad aan de Avon heeft beleefd. Een wervelwind van indrukken hebben de Alkmaarders in de afgelopen vijf dagen te verwerken gehad. Impressies, die variëren tus sen de K.L.M.-vlucht naar Whitchurch, de ontvangst ten raadhuize, de gastvrijheid in de gezinnen der Engelse vrienden, de rotsachtige Mendip Hills, de grotten van Wookey Hole, het pittoreske eeuwenoude dorpje Castle Combe, de theatervoorstelling, de parties en de hockeywedstrijden. Het is teveel om te noemen. Eerst na enkele dagen zullen de deelnemers aan de zo geslaagde Engelse reis alle indrukken verwerkt hebben. Reeds nu kan echter vastgesteld worden, dat het bezoek van onze hockeyers aan Bath een eclatant succes geworden is. Bath en Alkmaar zijn hechter verbonden dan ooit. Aan de toekomstige Engeland-vaarders de taak de good-will, die de A.M.H.C. aan de overzijde van het Kanaal kweekte, te bewaren en te verstevigen. Dan kan het niet anders of het contact tussen beide oude steden zal een begrip worden Van wederzijdse vriendschap en genegenheid. dèzé omgeving en aisof allen dat voelden, wordt er weer spoedig inge stapt om in de „Vinyards" koffie te drinken. Nog even stoppen wij bij drie stenen palen, die tegen elkander leu nen. Het Engelse Drielanden-punt. Gloucester, Wiltshire en Somerset c. tmoeten elkaar liier. De volgende dag brengt ons nieuwe uitstapjes en een nieuw beeld van de schoonheid van Somerset, Cheddar is o.m. het doel. Weer zijn het de Men dip Heuvels, waar warme herfsttinten het oog bekoren. Zacht glooiende hel lingen, met als een kleurig mozaïk het groen der weilanden tussen het bruin en geel der bossen. Buiten Prid- dy stort de weg zich als het ware naar omlaag. Het dak van onze auto gaat open en wij kijken omhoog naar de rotsen, die grillig hun toppen ten hemel steken. Kraaien krassen rond de stenen kolommen, slechts spaar zaam begroeid met wat groen en hier en daar een armtierig boompje. Het is de zoveelste impressie, die weer vervaagd, doch niet uitgewist wordt door de serene stilte van de Cathe- draal van Wells. Vele bisschoppen liggen in deze vroeg Engelse cathe- draal, een monument van middel eeuwse bouwkunst, begraven. Een klokkenslag herinnert ons aan een van Alkmaars meest bekende be zienswaardigheden, de Ruitertjes. In Kosten noch moeite heeft men in Bath gespaard om de Nederlanders prettige dagen te bezorgen. Het feit, dat de Alkmaarders per vliegtuig kwamen en op de K.L.M.-kist de adoptatie van Alkmaar door Bath door schildershand was gesymboli seerd, heeft de harten der Bathonians stormenderhand veroverd. Voeg daar- l ij de onberispelijke houding der gas ten en de dankbaarheid van de Bath- l.ockeyspelers voor de hartelijke ont vangst, die hun vorig jaar in onze stad was bereid, dan vindt men de oorzaken, waarom bij het afscheid op het vliegveld Whitchurch vele gast- vi ouwen en gastheren hun ontroering nauwelijks konden bedwingen. Het was eigenlijk geen afscheid, want al- lerwege klonk het „au revoir", het „tot weersziens", hetzij in Alkmaar of Eath en naar allen hoopten nog vele jaren in beide steden. WAAR DE EEUWEN SPREKEN. Over de hockey-resultaten hebben wij U reeds van uit Engeland bericht, evenals in vogelvlucht over de eerste dagen van het vijfdaags bezoek. De Zondag zal voor velen in de herinne ring blijven als de dag van het bezoek aan Castle Combe, een klein dorpje weliswaar, maar een juweeltje in het prachtige heuvelland van „Smiling Somerset". Alsof de eeuwen stil ston den en de moderne tijd van auto's en vliegtuigen, van betonbouw en as- phaltwegen niet bestonden, ligt daar verscholen aan de rand van een beek je het schilderachtige Castle Combe. i 'f weg slingert zich door het dorp met ter weerszijden de oude huisjes, grijs en verweerd, met mos gegroeide leien daken en hier en daar een uit hangbord. Een wit hert op zwarte achtergrond en in oude letters de naam „The White Hart" toont ons, waar de herberg is. Naast de deur, die wankel in de scharnieren hangt, vindt men een stenen trap, waarop in vroeger eeuwen de -oizigers klommen om hun paard te bestijgen. Op het marktplein in het midden van Castle Combe is de pomp met daarnaast eer bouwsel in de vorm van een kapel letje. Hier komen de dorpsbewoners bijeen en als het regent zoeken zij een plaatsje op de stenen bank onder het leien dak aan de voet van de eeuwen oude kerk. In Castle Combe staat de tijd stil. Het dorp ademt de geest van lang vervlogen dagen. Het postkan toortje is klein en pittoresk en naast postzegels en kaarten kan men er ook sigaretten en drop kopen, even als garen en band. Als wij langs de beek wandelen, waar zomers forellen gevangen worden, en wij de hoek om slaan, wordt het oog slechts pijnlijk getroffen door de moderne Austin en Morrisses, die op het Marktplein ge parkeerd staan. Zij passen niet k» Kirkenier en doelman Kuster keren met succes één der vele aan vallen van Bath. Alle foto's op deze pagina werden ons ter beschikking gesteld door de „Bath Chronicle". een der zijbeuken hangt een oud uur werk. Een poppetje slaat de tijd en rutertjes rijden ond op ieder hee1 uur. Wells kent nog een beziens waardigheid, n.l. de zwanen van het Bisschoppelijk Paleis. Als deze vogels honger hebben, trekken zij aan de bel, die in de gracht rond het middel eeuws paleis hangt. Het programma is rijk gevarieerd. Wij moeten verder. Wookey Hole is de volgende pleisterplaats, waar wij de grotten bezoeken en de gids ons de legende van de Heks van Wookey Hele vertelt, de tovenares, die in steen veranderde. Reeds eeuwen kijkt zij nu uit op het riviertje de Ax, dat door de grot stroomt en daar een grote diepte bereikt. Fraai gekleurde sta- lactiten en stalacmiten, door schijn werpers belicht, geven de grotten een sprookjesachtige aanblik. Uit het duister van het onderaardse komen wij weer in het felle zonlicht, dat ons deze dag met zijn aanwezigheid ver blijdt en de autotocht door het heuvel-., land tot een lust voor het oog maakt. Nadat 's middags nog een bezoek w as gebracht aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Corshem, waar een keur van meesterwerken de wan den van het landhuis van Lord Methuen siert, kwam men 's avonds in de schouwburg van Bath bijeen om het gezelschap van Michael Hamilton te zien in Daphne du Maurier's „Re becca". Van de voorste loge hangen de Engelse en Nederlandse vlaggen, terwijl aan het slot van de voorstel ling mr. Robert Ginns, een der hoofd- rolvertolkers vanaf het toneel zijn vreugde erover uitsprak, dat het ge zelschap voor de Alkmaarse gasten had mogen optreden. De stampvolle schouwburg onderstreepte met een hartelijk applaus deze woorden, om vervolgens in aandachtige stilte te luisteren naar de tonen van ons Wil helmus. Het was een van de vele blij ken van medeleven van de gehele be volking van Bath. Het trof ons tel kenmale, dat de belangstelling voor het bezoek niet slechts beperkt bleef tot de kring van de Bath Hockey Club, maar dat de gehele stad met het Alkmaarse contact was ingeno men. EEN HUILEND STRAAL VLIEGTUIG. Een ander bewijs hiervan vormde de uitnodiging tot een bezoek aan het 3.8 mijl lange R.A.F.-vliegveld Coler- ne. Wingcommander Hilliar leidde het gezelschap rond door zijn vlie gersdomein. Het hoogtepunt vormde de demonstratie met de nieuwste jager, de Meteoor. Van nabij kon men de bewegingen van het vliegtuig vol gen, van het ogenblik, waarop de motoren werden aangeslagen en hui- lena op toeren kwamen, tot het ogen blik, waarop de machine zich pijlsnel door de lucht bewoog. De laaghan gende wolken maakten stunts onmo gelijk, maar men kreeg een uitste kende indruk van de snelheid van het toestel, wiens komst een evolutie be tekent op het gebied der jachtvlieg tuigen. „Het was de R.A.F. een eer ons Nederlanders de organisatie en inrichting van een groot Engels mili tair vliegveld te tonen", aldus sprak Wingcommander Hilliar aan het slot van de interessante excursie in de bioscoopzaal, waar tevoren de R.A. F.-film van de luchtlandingen bij Arnhem was vertoond. Als herinnering aan het bezoek kre gen alle deelnemers een asbakje, ver vaardigd uit het metaal van een ben zinetank en waarop de woorden ge schilderd waren „Battle of Britain 1940-1941. DANK AAN BATH. Het einde van het bezoek aan Bath was in zicht. Captain Amor wenste ons goede reis en Mr. G. A. van Hil- ten sprak woorden van dank. In de huiselijke kring nam ieder persoon lijk afscheid van de Engelse vrien den, waar men op zo hartelijke wijzp onderdak gekregen had. In Greenpark en Whitchurch werden nog vele han den geschud en in omhelzingen ge voelens van dankbaarheid geuit. Toen de P.H.-T.E.U. zich van het vliegveld verhief, wuifden velen, waaronder de burgemeester van Bath, ons na. Gezagvoerder van Ulzen Ondanks de pogin gen van Grondsma en Kusters weet de Bath-voor- waarts het Alk maarse doel te doorboren. Op de achtergrond de fraaie Abdij van Bath. dankte daarvoor met een rondje bo ven het vliegveld, waarna koers gezet werd naar Bath. Ook daar werd een ronde boven de stad gevlogen, als symbool van de waardering, welke het gezelschap koesterde voor de ont vangst in deze Engelse stad. Veilig bracht de K.L.M.-beman- nlng de hockeyspelers door de regenachtige avond over de Noord zee. Het vijfdaags bezoek was ten einde. Dank aan Bath, dank aan de organisatoren, dank aan de K.L.M., (Van onze speciale verslaggever). gIJ de gisteren op het R.A.F.- vliegveld Colerne gevoerde be sprekingen met de contact-com missie BathAlkmaar is men in principe tot overeenstemming ge komen over de volgende uitwisse ling van Bathonians en Alkmaar ders. Medegedeeld werd, dat het ge meentebestuur van Alkmaar door de burgemeester van Bath zal worden uitgenodigd tot een be doek aan het Festival of Art Freedom of the City", dat in Vpril de stad Bath in net middel- junt der belangstelling zal plaat- en. Bij deze gelegenheid zal ons gemeentebestuur in staat zijn de ;ong, die reeds een ere-plaats in iet stadhuis inneemt, officieel aan :e bieden. Voorts zijn tussen 8 Mei en 19 Juni de Engelse zwemmers en voetballers in de gelegenheid een tegenbezoek aan Alkmaar te brengen. Binnen twee maanden verwacht men te Bath de beslis sing hierop met vaststelling van de datum. Hoewel de kans op succes twijfelachtig is, zal men in Bath trachten met hetzelfde K.L.M.-vliegtuig naar Holland te komen, waarmede de Alkmaarse hockeyers Bath bezochten. Ook voor de turners zijn plannen ontworpen. Drie dagen voor dat de Bath-mensen naar Alkmaar vertrekken, worden de Alkmaar se turners uitgenodigd om tijdens een driedaagse kermis turndemon- straties in Bath te geven. die deze populaire luchtreis mogelijk maakte, een luchtreis, die wat de kosten betreft niet veel duurder was dan een trein-zee-treinreis naar Bath. Op het vliegveld Schiphol besloot een diner deze tou-r naar Engeland. Het was een reis, die niet alleen voor de Alkmaarse Mixed Hockey Club, maar ook voor de stad Alkmaar tot een groot succes is geworden. r t Toen het K.L.M.- vliegtuig P.H.- T.E.U. op White- church landde, waren de vele Bathonians aange naam verrast op de neus van het toestel het Wapen van hun stad te vinden. Het Alk maarse gezelschap, met rechts de gastheren Wills, Fuller en Captain Een officieel communiqué van de Ne- derl. Indische regering meldt, dat blij kens verklaringen van een in Zuid- Borneo gevangen genomen parachutist een groep van 20 republikeinse para chutisten, onder leiding van majoor Raden Soeprapto en kapitein Soepard- jo van de T.N.I. op 12 October j.l. in het landschap Kotawaringin op Zuid- Borneo zou zijn uitgeworpen. Deze groep zou in een Dakota met een Ame rikaans piloot zijn overgevlogen. De parachutisten waren aanzienlijk bewa pend en zij hadden de opdracht de be volking tot een opstand aan te zetten om dan tevens een kern van geweldda dig optreden te vormen. Volgens het communiqué worden de andere leden van de groep opgespoord. De zegsman verklaarde tevens dat andere soortge lijke avonturen in het voornemen lig gen, terwijl de organisatie van deze ac tie van Djokja zou uitgaan. Het com muniqué eindigt met te verklaren, dat, mocht zich een herhaling van soortge lijke acties voordoen, de regering zich genoodzaakt zal zien geëigende maatre gelen te treffen. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij van welingelichte zijde vernemen is de regering teruggeko men op haar aanvankelijk voornemen om het in ons land doen oprichten van een Bultin-kamp bij Zandvoort te be vorderen, weshalve mag worden aan genomen dat er in ons land een der gelijk vermaakcentrum niet zal ver rijzen. Zevenjarig knaapje in beschonken toestand In een perceel in het steegje achter de Kamp te Amersfoort werd Maan dag een 7-jarig knaapje binnenge bracht, dat op straat door voorbijgan gers in beschonken toestand was aan getroffen. Korte tijd later geraakte 't jongetje bewusteloos. Hij werd over gebracht naar het ziekenhuis, maar is inmiddels weer ontslagen. De politie stelde een onderzoek in en trof in het belendende perceel drie jongens aan, waarvan de jongste 15 jaar, die zich te goed deden aan bier, dat daar in overvloed in een vat aanwezig was. Het vat bleek van diefstal afkomstig te zijn. De jongste van het drietal was er eveneens slecht aan toe. De jongens bleken drie broers te zijn, die het bier opdronken, terwijl hun moeder afwe zig was. Deze had haar kinderen aan hun lot overgelaten en keerde eerst gisteravond om 11 uur naar haar wo ning terug. Uit Indië wordt dezer dagen te Am sterdam verwacht een klein aantal urnen. Deze urnen, deel uitmakend van een groep van 800, bevatten de as van in Japan overleden Nederlandse krijgsgevangenen. Ter nagedachtenis van deze 800 doden zullen deze urnen onder militair eerbetoon in ontvangst genomen worden en naar de plaats, waar zij plechtig aan het Nederland se Rode Kruis zullen worden overge dragen. worden gevoerd. De plechtige in ontvangstneming zal geschieden mede in tegenwoordigheid van de naaste familieleden dezer doden. Vrij veel bewolking met nu en dan enige regen. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering van tempe ratuur. TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct„ uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal ALKMAABSCHE CO Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1