Siad jw Qmg&wtg, GRESHOFF „Veilig baken'' SPAREN DOET VERGAREN Een kleermaker, wie de tafel te klein werd Vruchtbomen, maar geen vruchten aan de boom AGENDA Ontspanningsavond voor militairen Deense zanger van formaat Van de Spoorstraat de victorie Enorme drukte op da grote veemarkt Bertus Schaaper niet naar Alkmaarse Boys Burgerlijke Stand Nederlandse Biljartbond afd. Alkmaar Ouderavond Lindenschool Fancy-fair van de Evang. Luth. Gemeente Multatuli en tevredenheid Meervoudige Kamer Springievendig spul In zijn requisitoir noemde mr. Hol- steyn H. C. van L. uit Amsterdam oplichter. Met vooropgezette bedoe lingen suggereerde hjj zijn klanten dat hy de bekende boomkweker van Z. uit Boskoop zou zijn. liet enige wat V. L. met de kweker uit Bos koop gemeen had was dat hij er 20 jaar geleden ook had gewoond en cventuële brieven naar Boskoop liet sturen. Dat laatste was volgens de officier juist bedoeld om het publiek zand in de ogen te strooien want de brieven werden direct van het postkantoor in Boskoop naar zijn adres in Amsterdam gestuurd. In de getuigenbank zaten Egmond de soort waren, dat de prijs veel te hoog was geweest en de gehele affaire een oplichtingszaakje was. Het verweer van V. L. kwam in het kort hierop neer, dat hij aan een ieder „springievendig spul" had gele verd en dat zijn compagnon, de vrucht bomen van H. M. de Koningin bij hield. Dit kon de officier echter niet vermurwen en deze eiste, mede in ver band met het verleden van verdachte, ze maanden gevangenistsraf. Mr. Krabbe bepaalde de uitspraak over veertien dagen. In de drie a vier slachtoffers uit aan Zee van Van L. die stuk voor stuk verklaarde dat de bomen geheel waar deloos, het grootste gedeelte zelfs bin nen enkele dagen, dood was. De bomen die in leven waren gebleven, waren zeer slecht en hadden bovendien geen vruchten gedragen, zelfs niet eens ge bloeid. Slechts een boom maakte hier op een uitzondering en torste dit jaar een klein appeltje aan zijn takken. Als expert werd in deze zaak de boomkweker v. B. gehoord. Deze gaf als zijn mening te kennen dat de bo men die hij had gezien derde en vier- Je ziet ze zo dikwijls rondlopen door onze straten, de soldaten van het Alkmaarse garnizoen. Och, in de zo mer is dat zo erg niet; dan lokt de natuur de jongens naar buiten. Maar in de herfst? En in de winter? Waar moeten ze heen? Op de soldatenkamers is het in de regel zo gezellig niet. In de cantines is een kopje koffie te koop en kan er wat gedamd of geschaakt worden. Maar de sfeer is, daar in de regel zoek. Doch er is een Cadi? Goed inge richt, goed verwarmd, met prettige sfeer, 't Is er iets huiselijks. En daar worden door velen uren doorgebracht ran de leestafel of aan het biljart, of in een gemakkelijke stoel. De Cadi is de huiskamer van de soldaat, van welke rang ook. Duswas ze Dinsdagavond te klein! Want terwijl in de benedenzaal een cabaretgezelschap zijn beste beentje voorzette, werd er op de bovenzaal gedanst naar hartelust. Over dat cabaretgedeelte willen we het even hebben. Het is o zo moeilijk, om een caba retavond te geven voor de soldaten. Vele gezelschappen zijn er niet in ge slaagd dat te geven, wat de soldaten willen. Bombast moet er niet zijn, te zwaar moet het gehalte van de avond ook niet worden. Begrijpelijk moet hec gebodene zijn voor iedereen. Maar tegelijkertijd moet iedereen het ook kunnen waarderen. En Met, daar was een eenvoudig Deens militair, die de avond van Dinsdag „maakte". Hij zong zijn in ternationale liedjes met een bravour, met een warmte, die iedereen trok. Hij zong uit volle borst, voelde als 't ware aan, hoe en wat hij zingen moest. Het was een artist, die met de allerbeste van het beroepslegertje ar- tisten kan wedijveren. Hij zong zijn liedjes, Deens en Russisch, Engels en Noors en hij oogstte terecht de ene ovatie na de andere. En tot aller ver rassing bracht hij aan het eind een Deens versie op ons Piet Hein. De onvermoeibare Deense soldaat mag graag nog eens terug komen. Een Rotterdams Hawaiïan-clubje. alle amateurs, vulde verder een deel van de avond en bracht goede num mers in de zaal, die gretig de zoete zang en muziek in zich op nam. Het andere amateursclubje viel wat uit de toon en kon het peil der vori- gen bij lange na niet benaderen. Maar tenslotte kan ook niet alles even goed zijn. Het geheel was een uitstekend ge slaagde avond voor de jongens, die in Alkmaar en Schoorl in garnizoen liggen. Een avond, die om een spoedige heihaling vraagt! Onder het motto „Van de Spoorstraat de Victorie" organiseerde de buurtver eniging der Spoorstraatbewoners gister avond een feestavond in 't Gulden Vlies. Het bestuur kan op een goedgeslaag de avond terugzien en het was daarom jammer dat de zaal niet geheel was ge vuld. Waarschijnlijk zal dit in de toe komst beter worden, daar wij veronder stellen dat vandaag enthousiaste ver halen in de Spoorstraat de ronde zul len doen. Met medewerking van enkele ge leende krachten werd het toneelstuk „Gebroeders Kalkoen" opgevoerd. De gebroeders D. en K. Kesselaar vervul den de titelrol en, evenals mevr. Narold, zorgden zij voor de ene lachsalvo na de andere. Een verloting en een dansje op de maat van de prima dansmuziek van the Continental Hotclub besloot deze gezellige avond. ZEDEN-DELICT Dezer dagen is een 60-jarige man aan gehouden in verband met het meermalen plegen van zedenmisdrijven, bedoeld in artikel 247 Wetboek van Strafrecht, Na afloop van het onderzoek zal de man ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Dat Alkmaar ook op veeteeltgebied nog altijd een der grootste centra m Noord-Holland is werd vandaag weer eens duidelijk bewezen. Gisteren waren reeds de eerste runderen aangevoerd. Door de stilte van de nacht klonk het geloei der koeien op gelijk het gehuil van wolven in de steppen en de mo derne „cow-boys" hielden half domme lend op bossen vers stro de wacht. De aanvoer was zeer groot en de oe- langstelling evenzo. Toen wij vanmor gen om elf uur nog eens een kijkje gingen nemen, kon men wel over de hoofden der boeren en de ruggen der dieren lopen en dat niet alleen op het Waagplein, maar ook op Nieuwesloot, Hofplein en in de Marktstraat. Vele oude bekenden ontmoetten er elkaar en oude boertjes met hun leuke petjes haalden herinneringen op uit vroeger dagen. Het was een prachtig schouwspel, waartoe ook het stralende zonnetje het zijne bijdroeg. Langs de kanten hadden kooplui hun koek-, vis-, fruit- en galanteriestalletjes opgezet en hadden zeker niet over be langstelling te klagen. De café's zaten boordevol bezoekers, die hun „koppie gingen doen". Kortom het was een markt, waar èn boer èn burger het hart weer %ons konden ophalen. Prijzen en aanvoer zullen wij in ons nummer van morgen vermelden. Gisteravond hield de Amsterdamse letterkundige Henri A. Ett zijn derde en laatste lezing over „Individualisme in verband met de letterkunde" voor de Volksuniversiteit in huize „Wester- licht". Na de vorige malen stil gestaan te hebben bij werk en persoon van Menno ter Braak en E. du Perron, was nu Greshoff aar de beurt. Hij werd in 1888 geboren, maakte di verse reizen, werkte aan de „Arnhem se Courant" en de „Telegraaf", week vóór de oorlog uit naar Zuid-Afrika, bezocht Amerika, na de bevrijding ook het vaderland, doch keerde tenslotte weer naar Zuid-Afrika terug, waar hij nu woont. Greshoff behoort in bepaalde opzich ten nog tot de vorige eeuw. Hij beroept zich nog zeer lang op Kloos. Toch moe- te'. wij hem mede door zijn anti-bur gerlijk ietwat bohemienachtige houding tot de individualisten rekenen. S. Vest dijk noemde Greshoffs dichtwerk een symbiose tussen hemelse en aardse poëzie. F'j had een groot sociaal gevoel en ergerde zich aan ''e vele chaotische toe standen hier op aarde. Vóór de pauze las de spreker een aantal gedichten van Greshoff voor, o.a. het merkwaardige uitvoerige gedicht: „Pro Domo". Er nè behandelde hij het prozawerk van Greshoff, waarin zijn prachtige hu mor en fijne cy me duidelijk tot uiting komen. Het applaus aan het einde van de avond bewees dat de „cursisten" de les sen van Henri A. Ett op hoge prijs heb ben gesteld. WOENSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Filmavond Alcmaria Victrix. Harmonie (Dancing), 8 uur: Lezing Nut van 't Algemeen. Waagplein e. o.: Najaarsveemarkt BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Zonsondergang; 14 Jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur: Paniek; 18 Jaar. Woensdag 2,30 uur matinée De dancing van de Harmonie was Dinsdagavond te klein, om alle belang stellenden te kunnen bevatten, die de ANWB bondsfilm „Veilig Baken" wil den zien. Zij allen hadden gelijk, want hoewel een ieder weet, dat de Koninklijke Ne derlandse Touristenbond ANWB de or ganisatie is, die „die wegwijzers" plaatst en „die wegenwachten" organiseert, zit er aan de ANWB nog zo ontzaglijk veel meer vast, dat de leek niet weet, dat een bezoek aan een propaganda-avond als deze, ten volle de moeite loont. Na een kort inleidend woord van de plaatselijke ANWB consul sprak wet houder Mr. Leesberg namens het ge meentebestuur, en hij deed dat zo pak kend en suggestief, dat de heer Palstra, propagandist van de ANWB moest be- kennnen, dat er voor hèm eigenlijk maar weinig te zeggen overbleef. Toch slaagde de heer Palstra erin, zijn toehoorders te boeien door zijn verhandeling over de Bond, die vol gend jaar 65 jaar zal bestaan, en dan uitgegroeid zal zijn tot een lichaam met ruim tweehonderdduizend leden. Om precies te zijn, op 1 Augustus 1947 be droeg het aantal leden 212.805! Mocht u nog meer cijfers willen, het aantal wegwijzers groeide van 10 tot ruim 4000, er staan nu ruim 2000 paddestoe len, en het corps wegenwachten nam in anderhalf jaar toe van 7 tot vijftig. De ANWB organiseert alles op het ge- bie van toerisme, te water, per fiets, per auto, te voet, zelfr in de lucht, bin nenland en buitenland, kamperen, rui tersport, vult u zelf maar aan. En de service, die de Bond biedt is in één woord èf. Zoals Mr. Leesberg ook al aanstipte, de Bond is een particuliere instelling, die werkt voor het gehele volk en tot nut van iedereen, en déér- om verdient de ANWB ons aller be langstelling. In de pauze was er gelegenheid een kleine, maar zeer interessante „eizende tentoonstelling te bekijken, waarvoor tallozen zich verdrongen, terwijl ook verscheidenen zich als lid opgaven. Het gedeelte na de pauze werd gevuld met een film o\er New-York, die ons het leven in deze metropool op bijzondere manier liet zien, en tot besluit met de ANWB bondsfilm, waarin het gespro ken woord in beeld werd gebracht. Enige tijd geleden berichtten Ve, dat de ex-Alcmariaan Bertus Schaaper, die de laatste jaren voor VSV uitkomt, overschrijving had aangevraagd naar de Alkm. Boys. Schaaper zelf deelt ons mede, (lat hij niet van plan is om voor de Boys te gaan spelen. Hij is nog altijd lid van VSV en als hij ooit weer in Alkmaar zou komen te wonen, zou hij direct terug gaan naar zijn oude club, waar van hij ongeveer 17 jaar lid is geweest. Geboren: Johanna C M, dochter van E M Sips en A M Hornyék. Sije R R, zoon van J Westra en M C Zandbergen Geertruida J, dochter van F P Hermse en A Boots. Machiel, zoon van A J Valk en A van Esseveld. Getrouwd: Gerrit Visser en Adria- na C Adams. Gerrit F A van Boxcel ^n Guurtje Nap Helmut Bruin en An- thonia Wolfert. Simon C Erkamp en Afra C A Bakker. Overleden: Maria Bras, 83 jaar, weduwe van J Oud. Uitslagen dezer week A-klasse: Onder Ons—Drie Ruiten 6--2 B-klasse: Alcmaria—O.O. C'cum 61; VolhardenDriesprong 73; Driesprong— Alcmaria 10—0; Excelsior—O. O. C'cum niet gespeeld C-klasse: Drie Ruiten—Optimisten 0—lu; Volharden—Excelsior B niet gespeeld; On der Ons—Excelsior A 6—4; Gekroonde Valk Z E K Z? 4—6. D-klasse, groep I: Harmonie A—Drie Ruiten A 4—6; Lindenhoek AAlcmaria A 6—4; Driesprong A—Optimisten 4—6. D-klasse, groep II: VolhardenLinden- hoek B 8—2; Alcmaria BDriesprong B C—4; Drie Ruiten B—Onder Ons 64. Panthatlon: G WesselsA J de Wit (225 57/2) 2—0; J MoeijesC Honing (idem) 2—0; G WesselsA J de Wit (bandst0—2; J Moeijes—C Honing (idem) 2—0. STAND PER 3 NOVEMBER 1947 A-klasse; Onder Ons 1196 219 7 5 14 Drie Ruiten 1324 214 5 7 10 Optimisten 935 115 4 4 3 B-klasse: Excelsior 2105 422 14 6 23 Driesprong 2043 501 12 2 11 26 Alcmaria 1940 627 10 2 13 23 O.O. C'cum 1730 469 10 10 20 Volharden 1700 395 6 2 12 14 C-klasse: O O. Alkmaar 1608 558 13 7 26 Optimisten 1637 553 12 1 7 25 Excelsior A 1712 503 11 1 8 23 ZEKZ? 1391 591 10 1 9 21 Excelsior B 1177 353 9 1 5 IC Drie Ruiten 1577 501 7 13 14 Volharden 1027 419 7 8 14 Gekroonde Valk 1238 458 4 16 8 D-klasse, groep I: Drie Ruiten 1339 600 13 7 26 Driespron A 1162 576 11 9 22 lindenhoek A 992 434 8 7 16 Optimisten 910 455 8 7 16 Alcmaria A 1204 626 8 12 ln Harmonie A 873 453 7 8 14 Excelsior 746 472 5 10 10 D-klasse, groep II: O O. Alkmaar 1128 650 13 7 26 Drie Ruiten B 1168 700 13 7 26 Alcmaria B 664 583 9 6 18 Driesprong B 1044 679 8 1 11 1.7 Harmonie B 691 518 7 1 7 15 Volharden 850 467 6 9 12 Lindenhoek B 514 490 3 12 6 Panthatlon: 16 J Moeijes 8 4 G Wessels 6 1 5 13 C Honing 6 6 12 A J de Wit 3 1 8 7 Maandagavond j.l. werd door de Oudercommissie een Ouderavond be legd in de Lindenschool. Vooraf werd de ouders gelegenheie. gegeven over hun kind (eren) te spre ken met de betreffende onderwij zeres). Pl.m. 90 ouders hadden aan de uit nodiging, deze Ouderavond bij te wo nen, gehoor gegeven. Na een inleidend woord en enige mededelingen van de voorzitter, de heef v. d. Winden, kon de heer Etzes, Majoor van de Verkeersbrigade al hier, zijn lezing beginnen over „Veilig Verkeer". Inderdaad een actueel onderwerp. Toegelicht met lichtbeelden werd de aanwezigen getoond hoe met een beetje goede wil en inachtneming van de verkeersregels een groot aantal ongelukken kan worden voorko men. Het aantal zwaar gewonden en gevallen met dodelijke afloop was volgens spreker in ons land in het afgelopen jaar enige duizenden en 80 pet. hiervan was te wijten aan tigen schuld, doordat men de ver keersregels niet kende of ze niet toe paste. De bedoeling van deze lezing was de ouders er op te wijzen van hoe groot belang het is deze verkeers regels niet alleen goed te kennen en zelf toe te passen, doch ook en vooral om deze de kinderen bij te brengen. Om 11 uur sloot de voorzitter deze Ouderavond met een woord van dank aan de spreker van deze avond voor d'tns interessante lezing en de ouders voor hun opkomst. Een keur van fraaie handwerken en kunstvoorwerpen was gistermiddag en gis teravond te bewonderen in het Verem- g'ngsgebouw voor Vrijz Hervormden aan do Heul. Daar was namelijk de door de Evange lisch Lutherse Gemeente georganiseerde fancy-fair ingericht, die reeds vroeg in de middag vele bezoeksters trok. De gezel ligheid werd verhoogd door de mogelijk heid thee en gebak te gebruikén. Boven dien kon men zijn geluk beproeven door mee te doen aan verloting, raadspelen, knikkerbord en rad van avontuur In de avonduren hebben ook de heren eens een kijkje genomen, en droegen het hunne er toe bij om deze fancy-fair, die ten bate van het Evang. Luthers kerkelijk leven strekt, te doen slagen. Goed resultaat van Wereldspaardag Menigeen zal zich nieuwsgierig en dat om begrijpelijke redenen afvragen: Zou de jaarlijkse aanspo ring van de Spaarbank om op de Wereldspaardag wat spaargeld op zijn spaarbankboekje te storten, ook dit maal een noemenswaardig resultaat hebben gehad?" De directie van de Spaarbank deelt ons hieromtrent het volgende mede: Bij de Spaarbank werd op 31 Octo ber (de Wereldspaardag) in 537 pos ten (vorig jaar 703) ingelegd f 32.281,55 (vorig jaar f 31.558,48). De posten van inleg waren naar de grootte als volgt verdeeld: Minder dan 1.6 van 1 tot beneden 10 192 10 100 274 100 500 53 500 1000 6 1000 2000 4 2000 5000 2 Totaal 537 Gemideld per post 60,11. 24 personen (vj 60) werden als nieu we spaarder ingeschreven; 146 spaar- busjes (vj 215) werden geledigd, waar bij bleek dat f 1747.41 (vj f 1988,47) voornamelijk aan zilver- en pasmunt was gespaard. Piet Kohier, 75 jaar en nog jong Op 28 Augustus 1872 herdacht Groningen het feit, dat de stad 200 jaar geleden werd ontzet. En even als wij dat in Alkmaar zo gewend zijn, wordt ook in Groningen van die dag ieder jaar een feestdag ge maakt. Zo ook op die bewuste dag, toen de Groningers in dichte drom men over Markt en Vismarkt trok ken, en door Herestraat en Bote- ringestraat en deinend door de smalle straten in uitgelaten vreug de zo veel mogelijk lawaai maakten. Temidden van die feestvreugde werd de man geboren, die hiervoor ons zit, en die dus ruim twee maan den geleden zijn 75e verjaardag vierde. De man, die heel Nederland kent, om wie heel Nederland heeft geschaterd van het lachen, die klei ne, gedrongen man met de ongeloof lijke vitaliteit van een jongen van achttien, Piet Kohier, de man van „De Boemelbaron", van „Het Gou den Haantje". Köhlers ogen glinsteren, en zijn ge zicht lacht onophoudelijk, als hij ons vertelt, hoe hij in het vak terecht kwam. Want zijn optreden als profes sional dateert van 1890. Vóór die tijd hurkte hij op de kleermakerstafel en prikte de naald op en neer. Maar in zijn aderen zong het ware artisten- bloed en niets kon hem weerhouden, om zijn geluk op de planken te be proeven. Plankenkoorts en een fiasco ce eerste keer, maar Kohier liet niet af en omdat hij een vrolijke patroon had, die hem graag steunde, zette hij door en slaagde. Als beroeps-artist kwam hij 't eerst in Balfo en speelde toen operette. VIOLIST EN JONGLEUR In 1895 trok Kohier naar Amsterdam en verder, tot in 1898 ter Hall met 'n revue kwam, die echter alleen na de pauze draaide. Vóór de pauze was er dan een variété-programma, met Koh ier als violist en als humorist. In die tijd leerde hij ook jongleren en trok in 1901 met een troep van vijf man al jonglerend heel Europa door, tot in Algiers toe. Maar Amsterdam bleef de trekpleister en in 1905 kwam Kohier terug en beleefde de mooiste tijd van zijn leven, terwijl hij in variété en later in die gezellige oude operettes triomfen vierde. Giroflé, girofla en Nanon. De kasteleines waren toen de glansnummers, gevolgd door de Fidele Boer, De Kuise Suzanna en Het joli ge weeuwtje. Tot 1912 duurde deze periode, waar in honderdduizenden Piet Kohier leer den kennen en het Rembrandt-theater, clat nu afgebrand is. maar toen pas 'n tiental jaren bestond, avond aan avond volle zalen had. „KOMIEKENTRUST" Twee jaar vóór de eerste wereld oorlog verliet Kohier de operette tv eer en ging werken bij de revue van Ter Hall. De oorlog maakte daar een eind aan en 1914 zag Kohier als sol daat, als motor-ordonnans bij gene raal Opborst. Buziau verving Kohier bij Ter Hall, Zelfs de dienstplicht kon Kohier niet terughouden en zo ont stond in de oorlog de „Komiekentrust" samen met Nap de la Mar en Louis Davids, welk drietal echter niet samen optrad. Kohier werkte met „De Boemelba ron", Nap met een andere operette en Louis nu eens hier, dan weer daar. In 1918 kwam Kohier in het Carrè- gebouw, maar de Spaanse griep was oorzaak, dat de zaal soms 100 mensen bevatte inplaats van 2000, en Kohier ging tezamen met Sophie, zijn vrouw en Roosje, zijn schoonzuster, weer over naar Ter Hall. De Boemelbaron was 't stuk, waarin Kohier in 1918 zijn 25- jarig jubileum vierde. MAGERE JAREN. De operette was zo goed als dood, de combinatie bleef bestaan tot 1928, en toen trok Kohier door een lange rij van magere jaren, waaraan een eind kwam door het uitbreken van de jongste oorlog in 1940. In 1940 werd de Boemelbaron weer op het reportoire gezet, Kohier vierde er zijn gouden toneljubileum in en ziet, het stuk werd opnieuw een suc ces. Een half jaar lang trok de Boe melbaron uitverkochte zalen en Koh ier reisde er de provincie mee af. JUBILEUM-TOURNéE. En nu zit hij hier voor ons. op zijn jubileum-tournée, die hij maakt met dit andere succes-stuk „Het gouden haantje". Nog steeds glinsteren zijn ogen, en lacht zijn hele gezicht, bij herinneringen, die hij ophaalt, van voorstellingen op het Doelenveld, van een vispartij op karpers, die hij bij 't Victoriepark met zijn parapluie uit 't water sloeg. En Piet Kohier is niet van zins er mee op te houden ook. „Ik ben Roy- aards niet" zegt hij, „die nam genoe gen met een glimlach, maar ik wil de mensen horen schateren, eerder ben ik niet tevreden. De vitale man komt Zondag op zijn tournée ook naar Alkmaar, om nieu we vriendschapsbanden aan te knopen en talloze oude te verstevigen. „Oom Piet", tot Zondag! Als men bedenkt, dat het aantal pos ten op 31 October 1946 een recordcij fer (703) was (vorig record 546), dan is het aantal voor 1947 t.w. 537 niet onbelangrijk lager. Dat het zeer velen moeilijk valt iets op zij te leggen, komt hierin tot uiting. Het valt op, dat hét totaal ingelegd bedrag ad f 32.281,55, ondanks het kleinere aantal posten van inleg hoger is dan in enig jaar te voren. Enkele grotere posten hebben het resultaat enigermate geflatteerd; zonder deze posten (6) zou het gemid deld ingelegd bedrag, thans f 60,11, slechts f 41,67 geweest zijn. Vermeldenswaard is, dat voorzover tot nu toe bekend, in de gemeente Alkmaar en aangrenzende gemeenten op 31 October 2 nieuwe wereldburgers het levenslicht aanschouwden. Zoals bekend werd aan de gelukkige ouders ten name der pasgeborenen door de Spaarbank een spaarbankboekje aan geboden, waarop een èerste inleg van f 10. Onnodig te zeggen, dat deze at tentie door de ouders bijzonder werd gewaardeerd. Gezinsbegroting. Op de Spaarbank, die op de Wereld spaardag wat feestelijk was aange kleed, viel herhaaldelijk een gezellige drukte waar te nemen. Aan zeven lo ketten kon het publiek gelijktijdig ge holpen worden, waardoor lang wach ten werd voorkomen. In vele gezinnen tracht men de te ring naar de nering te zetten. Gedach tig aan de in zakelijke kringen zo be kende leuze: „Wie schrijft, blijft" heb ben de Spaarbanken een poging ge waagd, door het samenstellen van een model gezinsbegroting, op dit terrein deskundige voorlichting te geven. Aan de spaaridee is daarbij slechts heel uit eindelijk aandacht gewijd. Men ver- zuime niet gevolg te geven aan het geen in de desbetreffende publicaties in de couranten wordt aangeraden, n.l. het aanvragen van een model-gezins- begrcling. Aan deze landelijke actie verleent ook de Nutsspaarbank te Alk maar haar volledige medewerking, overtuigd als zij is, dat ook onder haar spaarderskringen van 25.000 spaarders daarvoor in ruime mate belangstelling zal bestaan. HINDERWET. Heden Is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de heer A. G. DE KORT, sihier, om vergunning tot het uit breiden van de Moffel-, nikkel- en chroominrichting „Alcmaria", door bijplaatsing van 2 electromotoren resp. van 2 en 0,1 P.K., in het per ceel Lindenlaan nr. 50. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten stad- huize, mondeling op Dinsdag 18 No vember a.s„ voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar, 4 November 1947. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, Loco-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. Multatuli, de verguisde en de be minde, heeft in zijn „Ideeën" eens de uitdrukking gebruikt: „Wie tevreden is over zijn arbeid heeft reden van ontevredenheid over zijn tevreden heid". waarmede hij te kennen wilde geven, dat het verkeerd is tevreden te zijn over hetgeen men zelf heeft bereikt. En dan schuilt er in dit ge zegde veel waarheid. Die tevreden heid met zich zelf kan en leidt in vele gevallen tot een gemoedstoestand, die men kan aanduiden met het reeds on aangenaam klinkende woord „zelfvol daanheid". Als Douwes Dekker dan ook het woord tevredenheid gebruikt, gaan zijn gedachten uit naar dit be grip en wil zijn gezegde een waar schuwing inhouden, die men nu en nimmer in de wind moet slaan. Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen en men moet wel over zeer sterke benen beschikken wil men de weelde der tevredenheid kunnen dragen zonder dat dit zal leiden tot nadeel voor zichzelf en anderen. Deze gedachten wilden wij voorop stellen als wij komen tot de volgende opmerkingen. Het Nederlandse volk heeft in de rij der volkeren een plaats ingenomen, die op velerlei gebied eminent ge noemd kan worden. De noeste ijver, het gedurfde initiatief en de kunde van de bewoners van deze gewesten deden ons land op allerlei gebied vvedijveien om de hoogste plaatsen in het internationale leven. Wij noemden ons eens de heersers der zeven zeeën, het waren Hollan ders, die voor het eerst in Australië voet aan wal zetten, het waren onze janmaats en kolonisten, die hun hut ten bouwden waar nu de wolken krabbers van 's werelds grootste stad oprijzen. Het was een Hollander, die de eerste microscoop construeerde en nieuwe banen opende voor de weten schappen. Het was Erasmus, die mede bet humanisme vorm en geest gaf. Het W"'en Maar waarom door te gaan? Ge zult ze met mij kunnen opnoe men. Maar het is ongetwijfeld deze ondernemingsgeest, deze zin om aan te pakken, om door te zetten, om te volbrengen, die nu nog als de grote prikkel fungeert, die de geest in Ne derland activeert. En dan mogen er zeer hardnekkige uitwassen zijn wij aller kennen ze en dan mogen er problemen zijn, waarvoor na jaren lang zwoegen nog geen uiteindelijke oplossing mocht worden gevonden, er is in Nederland mede dank zij die on- uitblusbare geestkracht iets bereikt, dat ons met tevredenheid en dank baarheid kan vervullen. Dan zien wij op de dag van de vier de November terug: een gloriedag in de wederopbouw van het herrezen Walcheren, dan zien wij op de presta ties van de K. L.. M., dan zien wij naar de cijfers, die overduidelijk aan geven, dat Nederland op het gebied der volksgezondheid een eerste plaats inneemt. Het sterftecijfer van babies is in het nabije België zelfs nog twee maal zo hoog dan in ons land Dan zien wij naar het algehele wel vaartspeil. Zeker wij waren vóór de oorlog verwend en konden over méér beschikken. Onze wensen gingen on der bepaalde voorwaarden sneller in vervulling. Doch het beeld is toch zo, dat wij de vergelijking met talrijke Europese landen glansrijk kunnen door staan. De tevredenheid over het bereikte - hoewel niet geheel in eigen kracht moet in de eerste plaats tot uiting komen in een gevoel van dankbaar heid. Want wij mogen dan met zekere gerechtvaardigde trots op het bereikte neerzien, wij moeten niet geheel de mogelijkheden vergeten, die ons door anderen geboden werden om dit ni veau weer te bereiken. Het moet voorts een reden zijn om klein getoe ter achterwege te laten. Wij komen niets te kort, ja leven in weelde en luxe als wij ook maar een enkel ogenblik onze blik slaan naar andere delen van deze wereld, waar mensen wonen, die jaar in jaar uit rust noch duur noch een zekere mate van zor geloosheid hebben gekend en dan den ken wij aan die reusachtige gebieden in Oost-Azië, waar voortdurend de lucht bezoedeld Is van de rookwolken van strijd en plundering; wij denken aan de telkenmale oplaaiende onlus ten die de bewoners van Voor-Indië kwellen en aan de Balkanboer, die elke dag weer nieuwe heren moet ge hoorzamen en voor ieder nieuw uur in de toekomst geen zekerheid kent. Dan is het goed in Holland en on tevredenheid een niet te rechtvaardi gen eigenschap. Doch wij herhalen het met nadruk; tevredenheid in de zin van zelfvoldaanheid is fout en fnuikend Men realisere het zich. Men bedenke voorts, dat er ondanks het bereikte nog heel veel en groots werk verricht moet worden. Men zij tevreden, doch late het nooit komen tot de zelfvol daanheid waarop Multatuli doelde. ,AD INTERIM. ALKMAARDERS REPATRIËREN In ons bericht van gistermiddag ver zuimden wij mee te delen dat, na een verblijf van dertien jaar in Indië, de sergeant-majoor G. Mulder eveneens met de „Johan v. Oldenbarneveldt" gis ter in het vaderland is teruggekeerd. Ook aan hem een hartelijk welkom in het vaderland! LANGEDIJKER GROENTECENRALE, 3 November 15.000 kg Rode kool 10,50— 17,50; 25.000 kg Gele kool 5,70—7,40 45.000 kg Groene kool 13,70—20,20; 180.000 kg Witte kool 9,00—13,90; 25 000 kg Andijvie 11,60 15.30; 3200 kg Uien 21,10—21,90; 2000 kg Bieten 8,60—8,70; 4000 kg Peen II 9,30—9,50 en III 9,9010,00. WARMENHUIZEN, 4 November, 53 300 kg Rode kool 8—14,80; 11.700 kg Gele kool 4—8,50; 10 700 kg Witte kool 9—13,40; 2300 kg Groene kool 16—18,70; 5100 kg An dijvie 16,10—17,30; 5000 kg Peen 7,60

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2