A Stad m Omgeving. St. Nico'aas-Cadeaux MARIE OUOEJANS Vrouw en 2 kinderen pleegden zelfmoord Dr. Schroder viert zijn gouden jubile um Twaalf mannen en één vrouw Voor het Tribunaal Malle fratsen Tribunaal uitspraken AGENDA G. Wessels eerste klasser Dodelijk ongeval Kasgeldlening Het Huis voor 'n doos Luxe Post Politierechter deelt ruim 400 gulden uit Eerste abonnementsvoorstelling «Covoto» Engeland pakt aan Dertig jaar Sovjet-bewind HEILOO Egmondia-n Door verkeerd gedrag van de man Jan IJ., van beroep kok en wonende te Alkmaar, had reeds eerder terecht gestaan, doch het vonnis werd voor een nader onderzoek uitgesteld. Hij werd beschuldigd van Januari 1941 Maart 1943 magazijnbediende te zijn geweest bij de Wehrmachts Bezirks- verwaltung. Voorts deed hij dienst als gewapend wachtman bij gebouwen van de weermacht. Hij meldde zich aan voor de Kriegsmarine en de Grüne Polizei, doch werd voor beide afge keurd. Een zeer tragische bijzonderheid is, dat zijn vrouw zichzelf en haar beide kinderen van het leven be roofde. Blijkens een door haar ach tergelaten brief, omdat If. het met andere vrouwen hield en voor de Duitsers werkte. Na een pauze deed het Tribunaal uitspraak. Het achtte het in de dag- vaardiging ten laste gelegde zeer ern stig. Het had de dood van drie mensen ten gevolge. De beschuldigde moet echter minder toerekeningsvatbaar worden verklaard. Hij wus een vrou wengek en arbeidsschuw. Straf: inter nering voor de duur der detentie dus tot 10 Nov. 1947, zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar onder bijzondere voorwaarden. Het beheer zal op 1 Maart 1948 een einde nemen. HET VERKEERDE MILIEU De nog jeugdige grossier Arie van W. te Alkmaar, thans gedetineerd in het forWPenningsveer te Haarlemmer- liede, smnd ook voor de tweede maal terecht. De eerste behandeling had op 11 Febr. 1947 plaats. De toen geda ne verklaringen werden opnieuw door hem bevestigd. Hem was ten laste ge legd lid te zijn geweest van de NSB, van 19401944, als vaandrig en opper- vaandrig de Nationale Jeugdstorm te hebben gediend en van 29 Sept. 1944 tot 25 April 1945 te Assen werkzaam te zijn geweest bij de administratie van de Landwacht Nederland. Hij nam daar ook deel aan een razzia. Vol gens zijn toelichting werd hij tot dit laatste verplicht en stond hij ander half uur op wacht. „Waarom weet ik nu nog niet". Na een kort aanvullend pleidooi en 'n pauze werd ook in deze zaak vonnis gewezen. Het ten laste gelegde werd bewezen verklaard. Rekening houden de met het milieu, waaruit beschuldig de (een NSB-gezin) afkomstig was, werd hem een internering voor de duur van 4 jaar opgelegd, waarvan 3 jaar onvoorwaardelijk en één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar onder bijzondere voorwaarden, terwijl hij ontzet werd uit de kies rechten en het recht om een openbaar ambt te belkeden. BESCHULDIGDE OP DRAAG BAAR. Tenslotte werd wat Alkmaar betreft de zaak behandeld tegen Corn. Joh. C., gedetineerd in fort Erfprins. Deze be handeling had wel op een zeer aparte wijze plaats. Gewoonlijk gebeurt dit in het zittingszaaltje van het Tribu naal, ditmaal in de kamer van de voorzitter. De beschuldigde had n.l. 'n ongeval gehad en moest liggende op een draagbaar voorkomen. Via de tuindeuren werd hij binnengebracht. Hij was sympathiserend lid van de NSB en deed als monteur enz o.a. dienst in Frankrijk, België en Rusland. Zijn zaak was reeds eerder voor ge weest en bracht niet veel nieuwe ge zichtspunten. Wij kunnen de Buurtvereniging Laat- Oost, die gisteravond in het Wapen van Heemskerk een geanimeerde feestavond hield, dankbaar zijn. Niet alleen door dat de leden hier een goede avond had den met een verloting die klonk als een klok en een bal met muziek van Van Twuyver na, maar bovendien om nóg een reden. Door bemiddeling van deze vereniging immers hebben wij kennis gemaakt met Fred Fagel en zijn gezel schap, die ons een cabaret-revue bracht van waarlijk internationaal gehalte. Fagel geniet door de radio grote be kendheid doch wij hadden nog niet eerder het genoegen dit troepje op de planken te zien. Daar is in de eerste plaats Fred zelf, met een praatje, een liedje, een schets; daar is Cas Oosthoek, die op vleugel en accordeon staaltjes van verbluffende vingervlugheid en techniek laat zien en horen; daar zijn Dick Binnendijk en Jules Krasnar en daar zijn last not least de dames Else Schild, het Sylvestra-trio en de Dicola's. „Malle fratsen" was de titel van de revue, en malle fratsen waren er ge noeg, maar ook hier en daar de ernsti ge noot, het kleine sentimentele trekje, om dan weer in een dolle grap te ver vallen. De schetsen kunnen nog wat meer verzorgd worden, waaraan het gebrek aan juist nog één tegenspeler debet zal zijn. Maar ook dit zal verholpen wor den. De somnambule was de beste! Wij kunnen werkelijk niets dan goeds zeggen van dit ensemble, dat vóór alles beschaafd is, nergens ruw of plat, dat beschikt over een keurig decor, over bijzonder fraaie costuums en over vaart in het programma. Elementen die stuk voor stuk bouw stenen zijn voor een goede cabaretrevue die Malle Fratsen inderdaad is. Wij zien met belangstelling de dag tegemoet, waarop Fred Fagel en de zijnen weer eens naar Alkmaar zullen komen. Mr. C. Smal als verdediger optre dend, voerde o.a. aan dat C. een uit stekend .monteur is en gek was op motoren. Toen de invasie kwam trok hij er tussen uit. Na raadkamer (ditmaal op de gang) deed mr. A. Schenkeveld uitspraak. Het vonnis luidde: internering voor de duur der detentie, voorwaardelijke internering van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar, ontzetting uit de kiesrechten en het recht een openbaar ambt te bekleden. Willem de H., Bergen aan Zee. Betaal de reeds een zekerheidsstelling van f 7500. Verbeurd wordt voorts ver klaard een bedrag van f 8000. Hem zal een nieuwe internering worden opgelegd van vier maanden. Ontzet ting uit de kiesrechten en het recht een openbaar ambt te bekleden. Bovendien verbeurd verklaring van een Erres-radiotoestel. Nic. de H., Bergen. Geen nieuwe inter nering. Ontzetting uit de kiesrechten en het recht een openbaar ambt te bekleden. Beheer eindigt 1 Maart '48. Rika L. Internering voor duur der detentie. Ontzetting uit de kiesrech ten en het recht een openbaar ambt te. bekleden. Verbeurdverklaring van f 500. DINSDAG Huize Westerlicht, 8 uur: Volks-universi teit. Atelier Doorwerken, Geest, 2—5 uur: Na jaarstentoonstelling. Muziektuin, 2,30 uur: Ned. Ver. voor Huisvrouwen. WOENSDAG Wapen van Heemskerk, 8 uur: Filmavond over Indië. Gulden Vlies, 7,30 uur: 8 October-revue. BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: To be or not to be; 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée. Victoria Theater, 8 uur: Zanzibar; 14 jaa* Woensdag 2,30 uur matinée. Bil j art en De heer G. Wessels alhier die had in geschreven voor het kampioenschap v. Nederland cadre 35/2 tweede klasse, heeft in de voorwedstrijden een dus danig gemiddelde behaald, n.l. 18.55, dat hij daardoor gepromoveerd is tot de eerste klasse en nu zal deelnemen aan de voorwedstrijden voor dit eerste klas kampioenschap'. Zijn spel heeft in Haarlem een uit stekende indruk gemaakt en hij is. dan ook aldaar uitgenodigd voor deelname aan het tournooi om de Zilveren Fruit mand, waaraan zelfs hoofdklassers deel nemen. Gisteravond half zeven heeft op de Nieuwe Schermerweg bi) de Brug Om val een ernstig ongeval plaats gehad. De 28-jarige N. B. uit Alkmaar, die per rijwiel uit de richting Schermer kwam, wilde vermoedelijk de Oude Schermerweg inslaan. Hij stak, vóór dat hij de ingang bereikt had, de weg over waarbij hij door een passerende luxe auto werd gegrepen en over de weg geslingerd. In zeer ernstige toestand is de man naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar overgebracht. Het slachtoffer is hedenmorgen aan de bekomen verwondingen overleden. B. en W. verzoeken de raad machti ging geldleningen aan te gaan ter voorziening in de behoefte aan kas geld tot een bedrag van ten hoogste f 2.500 000 tegen een rentepercentage, dat het door de ministers van Binnen landse Zaken en van Financiën vast gesteld of vast te stellen rentetarief niet overschrijdt en met de bepaling, dat de leningen vóór het sluiten van het dienstjaar 1948 zullen worden afgelost. GEMEENTEBLAD VAN ALKMAAR. Verschenen is Gemeenteblad no. 1923 houdende de verordening regelende de werkkring en samenstelling van de commissie van advies als bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet 1947. GESLAAGD Onze stadgenoot de heer A. Pels slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen hoofdvak wiskunde. Het is niet voor velen weggelegd een vijftigjarig jubileum te vieren en zeker niet voor een arts, die dag en nacht onder alle denkbare weersomstandig heden moet klaar staan om zijn verant woordelijke en mooie, maar ook vaak zo moeilijke taak naar eigen bevredi ging en'die zijner patiënten te volbren gen. Dr. R. G. C. Schroder, de medicus, die een veertigtal jaren in Alkmaar gepractiseerd heeft, behoort tot die be genadigden en het is vanzelfsprekend, dat de Alkmaarders hem niet hebben vergeten, temeer niet waar hij door zijn verblijf te Heiloo met zovele zij ner patiënten en .vrienden in persoon lijk contact is gebleven. Dr. R. G. C. Schroder werd op 20 Juni 1869 te Egmond aan Zee geboren, waar zijn vader geneesheer was. In 1875 verhuisde hij naar West-Graftdijk en deed in 1887 met goed gevolg het examen voor apothekersassistent. In (Ingezonden Mededeling) Boek- en Kantoor boekhandel SCHOUTENSTRAAT 13 1890 studeerde hij te Groningen waar hij in 1897 de artsbul verwierf, waarna hij zich in het daarop volgende jaar te Alkmaar vestigde. Hier was hij niet alleen huisarts, maar tevens werkzaam als spoorarts, als stadsarts en als arts voor het Huis van Bewaring. Hij gaf de stoot aan de oprichting van het eer ste Maatschappij-Ziekenfonds in ons land, was vele malen voorzitter van de kring Alkmaar en Omstreken van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde, was lid van het hoofd bestuur dier Maatschappij, vele jaren voorzitter der Afd. Alkmaar van net Rode Kruis, van het College van Re-- genten van het Weeshuis en lid van het College van Diakenen der Ned. herv. kerk. Men ziet uit deze korte opsomming wel van welke grote betekenis het werk van deze arts geweest is in de veertig jaren, dat hij te Alkmaar zijn practijk heeft uitgeoefend. Maar de grootste betekenis van zijn werk zat wel in het zeer nauwe contact, dat hij iti verloop van jaren met zijn talloze patiënten heeft gehad die in hem niet alleen de medicues maar ook de vriend en vertrouwde raadgever zagen en in wier gezinnen zijn woorden van op wekking, bemoediging en troost even zeer als zijn medische hulp nog steeds met grote waardering herdacht wor den. Op 11 November 1932 is dat alles wel gebleken bij de grootse huldiging wel ke hem op zijn 35-jarig ambtsjubileum door patiënten en vrienden gebraent werd. De oudere patiënten wilden daarmede toen niet wachten omdat de dag van heden h.i. zekerder was dan de dag van morgen. Zij hebben niet in de toekomst kunnen kijken want hedm 15 jaar later wordt het gouden feest gevierd en gaan. veler gedachten ongetwijfeld naar het villatje in Hei loo, waar de oude dokter nog als ver- Voor de Alkmaarse politierechter stonden gistermiddag onder meer twaalf mannen en één vrouw te recht voor uiteenlopende vergrijpen, lopende van diefstal over schuld- heling en mishandeling naar bou wen zonder vergunning. Verscheidene verdachten Reten verstek gaan, maar dit weerhield de officier, Mr. Meischke, niet, straffen te eisen en mr. Alblas, de poUtierechter, deelde boete op boete uit, met een enkele gevangenisstraf ertussen door. BRANDHOUT. A. Th. van S. uit Heiloo had een perceel aan de Herenweg in huur, dat hem toegewezen was, tezamen met een naarnaast gelegen stuk grond Die grond was afgesloten door een hek, en van S. zocht de weg van de minste weerstand om op zijn land te komen, dus sloopte 't hek, waarbij hij het nuttige met het aangename ver bond en het hek opstookte. De gevol gen bleven niet uit, van S. kwam voor de politierechter en moet 25 gulden betalen of tien dagen zitten, ondanks zijn beklag, dat het al zolang geleden gebeurde. AFWEZIGEN. Cornelis K. uit Noord-Scharwoude kreeg 30 gulden of 15 dagen wegens het uitdelen van een klap en het weg 1,lijven van verdachte hielp hem niet. Zijn veroordeling geschiedde bij ver stek. Ook de volgende verdachte, de Alkmaarse vishandelaar S. K., die te recht moest staan wegens belediging van een politieman, was niet ver schenen. Zijn slachtoffer, de politie ambtenaar Oudhoff, was er echter wel en hij wist voldoende te vertellen cm K. een veroordeling tot 30 gulden cf 15 dagen te bezorgen. DIEFSTALLEN „De brutalen hebben de halve we reld" vond mr. Alblas. toen Jacob G. uit Alkmaar voor hem stond, die een werkbroek onder het Teziend oog van ziin collega's had meegenomen. Mr. Alblas achtte het feit ernstiger dan de officier, die 10 gulden vroeg en de politierechter maakte er daarom 25 gulden van of 10 dagen hechtenis Voor de vijfde maal verscheen Pie- ter G„ eveneens uit Alkmaar, op het matje. Deze keer ging het om dief stal van een ias. nadat er reeds een serie veroordelingen had plaatsge had. Mr. Meischke eiste twee weken gevangenisstraf, maar de politierech ter wilde G. nog éénmaal helpen om hem uit de gevangenis te houden en veroordeelde hem tot 60 gulden boete of 20 dagen. De officier behield zich het recht voor in hoger beroep te gaan. GZ 62871. Dat was het nummer, waaronder Hendrikus P. uit Alkmaar met een auto, waarvoor geen rijvergunning bestond, van Alkmaar naar Hilversum en terug reed. P. wist niet, dat het hier om een strafbaar feit ging, althans, dat trachtte hij ter tèrechtzitting te sug gereren. Bovendien reed hij, zoals hij het uitdrukte, „niet voor zijn lol". Zowel de officier als de politie rechter waren het erover eens, dat er een eind diende te komen aan zulke practijken en eis en veroordeling luidden éénstemmig 30 gulden betalen of 15 dagen zitten. EEN SPECIALIST. Twee dagvaardingen waren tegen W. v. d. B. te Alkmaar uitgebracht die gezamenlijk door de politierechter werden behandeld, v. d. B. bleek ge specialiseerd in fietsen. In Den Hei- der werd door een zekere A. een fiet-' gestolen, die v. d. B. voor hem ve~- keeht. Van der B. wist niet, dat het karretje van diefstal afkomstig was, hoewel hij vroeger verklaarde, „dat moet pikwerk geweest ziin, voor dat prijsje". De fiets bracht 85 gulden op. Niet lang daarna werd door v. d. B. een fiets verhandeld voor 9.50 plus vier stroken levensmiddelenbonnen. Mr. Meischke eiste in verband met het verre van schone strafregister van Van der B. een gevangenisstraf van vier maanden. Verdachte had echte* liever een geldboete, maar mr. Alblas wilde daar niet van weten en bedacht v. d. B. met een gevangenisstraf voor de duur van zes weken. VROUWEN ONDER ELKAAR De enige dame in de rij, G. W. U uit Egmond aan Zee, stond terecht, omdat zij een andere dame met een mattenklopper had bewerkt, nadat er leeds geruime tijd een veete tussen de beide vrouwen had bestaan. Een inwoningskwestie was de oorzaak van deze wrijving. Verdachte stond be kend als nogal opvliegend en had reeds drie veroordelingen achter de ïug tot een totaal van f 7.50. De politierechter deed van de ets van mr. Meischke een rijksdaalder af en veroordeelde Geerdiena tot een geldboete van drie rijksdaalders of 5 dagén, terwijl het martelwerktuig, i c. de mattenklopper werd verbeurd verklaard. DE ONVOORZICHTIGE. Cornelis N. v. d. V. uit Heiloo had een tuin, die grenst aan die van C. J. Vahl. In die tuin verbrandde v. d. V. nfval en keek er verder niet naar om. met het noodlottig gevolg, dat het riet op de afscheiding tussen beide tuinen in brand geraakte en dat ook fruitbomen van V. brandschade op liepen. Tussen de buren ontstond geen wrijving en de heer Vahl achtte dan ook geen opzet aanwezig. Daar ech ter ook schuld in dit geval strafbaar is, eiste mr. Meischke 50 gulden boete. V. d. V. vond die boete wel erg hoog, maar mr, Alblas, de politierech ter, sloot zich bij de officier aan en veroordeelde v. d. V. conform de eis. Bj; niet betalen moet de onvoorzich tige 25 dagen brommen. VOORBARIGE. E. Th. J. van L„ aannemer te Alk maar, heeft twee kleine verbouwingen uitgevoerd aan percelen hier ter stede, zonder dat hem daartoe de ver eiste vergunningen waren uitgereikt. De heer Oosterlee van Bouw- en Wo ningtoezicht trad als getuige op en iichtte een en ander toe. Van L. was echter van mening, dat hjj het alge meen belang diende door deze kleine veranderingen aan te brengen, maar hoewel ook mr. Alblas vond, dat offi ciële instanties wel eens wat stroef werken, werd van L. veroordeeld tot 1 50 gulden boete of 1 maand hechte nis, in afwijking van de eis, die 2(10 gulden subs. 40 dagen luidde. Eenzelf de overtreding werd ten laste ge'egd aan de aannemer S. J. O.^uit Alk maar, maar hier lag de zaak enigs zins anders, waarom de zaak werd aangehouden tot 8 December. DE NACHTELIJKE GAST. Jacobus D. uit Castricum stond mid den in de nacht op het erf rond het gebouw van de Rijkspolitie. Het toe val wilde, dat D. een keer veroordeeld is als clandestien slachter, terwijl juist bij' de politie een clandestien slachter was binnengebracht. Toen de wachtmeester van politie naar buiten kwam, verschool D. zich tussen de struiken en kon geen ver klaring geven van zijn aanwezigheid. D. verzekerde de Alkmaarse politie rechter met klem, dat zfln bedoelin gen geen verband hielden met zwart slachten. In ieder geval was D. in overtreding, toen hij midden in de nacht zich op dat erf ophield en die overtreding kostte hem 10 gulden boete of 5 dagen hechtenis. Dr. SCHRöDER. trouwensarts werkzaam is gebleven. In de bezettingstijd heeft hij nog actief deelgenomen aan de actie der doktoren, die 't bekende stuk tekenden waardoor velen en ook dr. Schroder destijds nog korte tijd in een concentratiekamp werden opgesloten. Thans geniet hij de rust welke deze strijder tegen ziekte en dood na een zo welbesteed leven in alle opzichten toekomt en zeer vele van zijn oud-patiënten zullen met ons le hoop uitspreken, dat hij nog lang in ge zondheid en onder gelukkige omstan digheden voor de zijnen gespaard zal mogen blijven. Prachtig spel van Fie Carelsen Het gezelschap „De Haagse Comedie" (dir. Cees Laseur) heeft gisteravond in 't Gulden Vlies het toneelseizoen van „Covoto" geopend met de opvoering van „Guyana", een spel van de Tsje- chise actrice Mevr. Capek, die zelf in haar land de hoofdrol van Maria heeft gespeeld. Nadat men in de proloog heeft kennis gemaakt met drie gevangenen (in een cel van het bagno Guyana) waarvan Francois onschuldig is (er wordt aan de herziening van zijn vonnis gewerkt. en met succes) brengen de drie vol gende bedrijven de toeschouwer naar de boerenhofstede in de Vogezen, wggr Maria, de vrouw van Francois, de te- iugkeer van haar man tegemoet ziet. Maria heeft twintig jaar lang gestre den, met opoffering van jeugd, schoon heid en geld om haar man gerehabili teerd te krijgen en als deze dan einde lijk in zijn huis terugkeert is de eerste ontmoeting voor Maria de grootste ontgoocheling, want Francois ziet Maria voorbij en snelt op het nichtje Jeanne toe, in wie hij meent zijn vrouw terug te zien. En als dan Maria en Francois tegenover elkaar komen te staan, ziet hij in haar slechts een verouderde vrouw, die hij niet meer liefheeft. Hij begrijpt niet, dat baar innerlijke schoonheid nooit is veranderd en hij verlaat Maria om el ders het verlorene terug te vinden. Maar na vele teleurstellingen beseft hij zjjn dwaling en ziet hij Maria in haar ware gedaante; de vrouw, die met de ware liefde alles voor hem op offerde. Wij weten niet of mevr. Capek onze grote actrice Fie Carelsen in de rol van Marie heeft gezien, .maar zo ja, dan zal zij evenals wij de grootste be wondering moeten hebben voor de prestatie van Fie Carelsen. Dat was zulk fijn, sober en diepdoorvoeld spel, dat ieder er diep door getroffen werd. Alle hulde. Theo Frenkel, die na zijn ziekte weer tot het toneel is terugge keerd, had tegenover haar als Fran cois een zeer zware taak, vooral omdat de rol minder sympathiek is. Maar hij heeft zich toch goed van die taak ge kweten. Arend Hauer maakte een goe de beurt als Lukas, terwijl Annie van Duyn van Jeanne een zeer aantrekke lijk, zelfbewust figuurtje maakte. Noe men wij verder nog Coba Keiling als Estelle en Wim Hoddes als de opstan dige gevangene Bernard in de proloog Bepaald indrukwekkend was deze pro loog anders niet. Voor de drie bedrijven was voor een goed décor gezorgd. Met genoegen zij geconstateerd, dat de aanwezigen de prestatie van Fie Carelsen als iets bij zonders aanvoelden en aan het slot door een langdurig en ovationeel ap plaus van hun bewondering voor het gebod-me deden blijken. Met belang stelling zien men tegemoet, wat de vol gende opvoeringen van „Covoto" zullen brengen. G. De lezing, die gistei avond voor le den van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling werd gehouden in de kleine zaal van de „Harmonie", had zeker meer belangstelling verdiend. Zij, die er waren, hebben veel kunnen opsteken over hetgeen zich op het openblik in Engeland afspeelt op eco nomisch en politiek gebied. Het was Stanley Wright, pers-attaché aan de Britse ambassade te Den Haag, die de ze avond voor ons optrad en sprak over „De economische crisis in Enge land en de Labourregering". Groot Brittannië beleeft op 't ogen blik een crisis in die zin, dat het land zoveel mogelijk tracht te fabriceren en daarvan zo weinig mogelijk zelf te gebruiken. Het is bestemd voor de export. Daarbij komt dat men zoveel mogelijk op geimporteerde goederen moet bezuinigen. Vandaar dat het straatbeeld in Engelands steden op 't moment een eigenaardige aanblik biedt. Er rijden biel weinig autos. Men moet zijn fonkelnieuwe wagen op stal houden. Er komt geen benzine voor.Alle auto's, die Engeland fabri ceert worden uitgevoerd. Twee wereldoorlogen hebben 't land veel geld gekost. Men moest oorlogs materiaal met goud betalen. De beleg gingen in 't buitenland krompen met 65 pet. in, een groot aantal schepen ging verloren, drie van de vijf hui zen werden verwoest of zwaar be schadigd en de prijzen voor Ameri kaanse producten stegen snel. Dit al les had tot gevolg, dat de uitvoer de invoer niet meer dekte en er geleend moest worden. Daarbij kwam nog de kolencrisis tengevolge van het feit, dat gedurende de laatste vijftien jaar de normale reserves van 20 millioen ton kolen waren gedaald tot 8 mil lioen ton. Dit laatste restje werd ge durende de laatste hevige winter op gebruikt, zodat men kolen moest gaan invoeren. Toch zit dit land niet bij dc pak ken neer. En dan noemt Stanley Wright ons een paar cijfers, die ons dit duidelijk voor ogen stellen. De kolennositie is zo gesteeen, dat het volgend jaar de export weer kan worden opgenomen. De oorlogsindus trie werd weer aangepast aan de vrede. De arbeiders werken meer dan 17 ent. harder dan vóór de oor log. Na beëindiging van de oorlog werden er reeds 550.000 nieuwe hui zen en 750 gloednieuwe fabrieken gebouwd. Na de pauze werd nog een aantal vragen beantwoord o.a. betreffende het kiesstelsel in Engeland, waarvan de spreker een duidelijke uiteenzet ting gaf. Het was zeker namens alle aanwe zigen, dat de plaatsvervangende voor zitter de heer H. Koot, Stanley Wright de hand schudde en hem bedankte voor de zeer interessante lezing die hij heeft gehouden. Zaterdagavond hield de CPN afd. Alkmaar een bijeenkomst in de Har monie, waar de heer N. Mourer een herdenkingsrede uitsrpak, ter gelegen heid van het feit, dat dertig jaar ge leden in de Sovjet-Unie het Sovjet be wind werd gevestigd. De heer Mourer, oud-Spanje-strijder en erkend verzetsman, gaf 'n overzicht van de ontwikkeling in Rusland, waar, blijkens zijn rede, grote resultaten zijn bereikt. Spreker behandelde het aan deel, dat de Sovjet-Unie in de jongsce oorlog had, hij besprak de executie van Petkof, 't vonnis-Maniu en toonde zich een tegenstander van het plan-MarshalL De heer Mourer eindigde zijn rede, die bijna twee uur duurde, met de be wering, dat Amerika voor ons een be dreiging vormt en hij toonde zich een vurig propagandist voor de CPN. PUZZLERUBRIEK. In de eerste rij van onze puzzle leze men voor won en non de woorden woor en noor. AANGEBODEN: ged. gem, zit-slaapk. g. st., v. Dame 25 p. m. Brievan onder no. A 123 bureau van dit blad. TE HUUR: ged. gem. zit-slaapkamer en klein kamertje g. stand met pension 10Ó.—zonder 45.—. Brieven onder No. A 155 bureau van dit blad. Te koop gevraagd: 1 pr. stalen Friese schaat sen. Br. met prijsopg. no. A 156 bureau van dit bl. HEKPALEN te koop gevraagd. Hout of ijzer ongev. 150 lang cn een polder-kruiwagen. Aanb. Schoutenstraat 6, Alkmaar. Telef. TE KOOP: 2 fauteuils en stoelen. Kerkstr. 13, Bergen N.-H. Te koop aangeb. een DUITSE HERDER. 4 jaar reu, zeer waaks. Voorstraat 60, Egmond aan Zee. DEFECTE STOFZUIGERS, ELECTROMOTOREN enz. brengt u naar het spec, adres ter reparatie, wikkelen of ombouwen. Prima werk en garantie FIRMA GEBR. DE VRIES Vcordam 2, telef. 2161, Alkmaar. WIE IS GENEGEN 2e étage, groot 4 kamers, keuken en waranda 28.50 p. m. te ruilen voor benedenhuis te Alk maar? Hoger huur geen bezwaar. Aanb. Schuitan- weg 32, Scheveningen. Ter overname aange boden PAARD met volledig tuig en platte wagen. Handelmaatschappij P. A. JACOBSE Alkmaar TER RUILING Winkelhuis met tuin en erf in de Rijp. tegen wo ning in Alkmaar of om geving. Brieven onder no. A 157 bureau van dit bl. Notaris J. H. M. NOOT te Benningbroek zal op Donderdag 13 November 1947 des avonds om 19 uur in het Stationskof fiehuis van de Morsch te Heiloo, zulks ten ver zoeke van de erven van wijlen de heer A. v. d. Meer te Heiloo, publiek verkopen: EEN WOONHUIS met SCHUURTJE en ERF aan de Heerenweg F 98 te Heiloo, kadastraal be kend gemeente Heiloo in Sectie A no. 2263, groot 2 aren. Verhuurd aan J. de Wit te Heiloo tegen een huur prijs van 5.— p. week. Komedianten op De toneelvereniging ten" trad Zaterdagavon van de heer Klop op i blijspel van E. J. M. T tcld: „Familieproblemer nieërde niet te best in i rington, er was voortd war tussen de heer des ietwat bazige wederhel selvallige strijd des lev lijk heet, zoals een sch merkte, scheen Harrii derspit te moeten delve opgewassen tegen zijn tossen de beide dochter koek en ei; twee gehet naturen: de oudste mt egoïstisch, de jongere, ke figuur, de verstoteli: v/erd uitnemend uitgeb Grauw, mw. Oosterbaa brood en mej. Munt. I c!e laatste was een ver lofte voor de toekomst. Het publiek heeft zie maakt, de uitbarstingen ontketenden even zovel jc.hge Pat had succes i kenwijsheid, men volgc stelling de ontluikende haar en Tony, enme het de pantoffelheld ge! kans te doen keren en gen in het gezin. De Komedianten hebl voering van de heer D gisseur de aanwezigen end bezorgd en kunnen doening op hun eerste dit seizoen terugzien. Egmondia heeft Zond op de Bleek in gebruik niet minder dan 3 wee 's Morgens speelden rarten tegen die van B stand was 2—2. De Egr de overwinning zeker doelpunten werden ecl grijpelijke redenen niet 's Middags om 12 uur dia 2 tegen Meervogels speelde een uitstekend< wist een 20 voorspro Helaas werd het weei wedstrijd zo slecht da rechter zich genoodzaal ontijdig te beëindigen. Om half drie was het weer zover opgeknapt, strijd Egmondia 1Alkn kon vinden. Egmondia telde niet invallers, Alkmaar troi Het vertoonde spel was beide kanten. Niet all wind veel afbreuk aan ook was het verband ii zoek. Tegen de wind ii Alkmaar nog het beste het verwonderde dan c de Alkmaarders na een leiding namen. De Egn zich geen serieuze kans en., zo brak met 01 dt Wegens het slechte middellijk gedraaid. Ge wind was Alkmaar nu de aanval. Veel schot niet in de voorhoede, ir minuten de linksbinnen doel een kans kreeg, v 20 van te maken. Inr reet na rust bij Egmc Sloot uitgevallen. Met onder 3 invallers, tegen met een 20 achtersta: mondia voor een hope! was dan ook alleen te uitstekende verdediging loosheid van de Alkm de, dat het bij 30 b! een van dichtbij gescc 'n niet te missen kans. was een verlossing. Eei zo gauw mogelijk te vt We zijn ervan overt: mondia beter kan. Nu een tigen teirein bescl oefend worden en aan hangende spel is te mi daaraan heeft ontbroke: A.s. Zondag weer th' Bergen 1, enbete Zaterdag- en Zondaga neelvereniging Vriende regie van H. van Elven tolking van: „Scherven' 3 bedrijven van A. Boert een thema dat eeuwen de toekomst, om zijn ts tragische inslag bij herl van inspiratie voor ton helaas! De schrijver hee thema echt naar het 1 wijl hij het tragische mt tige lachmomenten hee wisselen. De hoofdrollen werdi tolkt. Hier en daar we spel vertoond. Ook de t nen een eervolle vermt was beide avonden tot c bezet. Tijdens de pauze t verloting gehouden. noordermarktbonj 850 kg Peen II 6.40; 7,10; 18,000 kg Rode kool kg witte kool 910013,70 kool 4,20—6,70; 10.000 kg C —25,'70; 5500 kg Andijvie LANGEDIJKER GROEI U November. 35,000 kg 1110; 15.000 kg Gele kool kg Groene kool 19,80—26,50 kool 9,00—14,70; 7000 kg 34,40; 1500 kg Uien 18,3 Peen II 7,10—7,90 en III 8 'en I 8,30—8,40 en n 2,40 Bloemkool 15,00—32,00. WARMENHUIZEN, 10 N kg Rode kool 6,90—10,10; 1 C.50; 18,900 kg Witte koo Kg Andijvie 21,30—26,60.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2