Fa. GEBR. KAAL TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER M orgen Een drama in twee bedrijven Schoorl. Egmond aan Zee. Egmond-Binnen. Scherven D.T.S.De Germaan 12 PHILISH VE ELECTR. SCHEERAPPARAAT Alkmaar, Houttil 52, Tel, 4374 NU 45 GULDEN Langedijker Marktoverzicht Castricum. Getuigen décharge in zaak ex-Burgemeester VAN NABIJ EN VEkRE Diakenen stalen uit 't kerkezakje Trekking Staatsloterij door F, DE SINCLAIR Wij luisteren naar Wat Indië oris kost J Wij spelen Bridge Komedianten op de planken De toneelvereniging „De Komedian ten" trad Zaterdagavond in de zaal van de heer Klop op met een aardig blijspel van E. J. M. Terlingen, geti teld: „Familieproblemen". Het harmo nieerde niet te best in de familie Har rington, er was voortdurend geharre war tussen de heer des huizes en zijn ietwat bazige wederhelft. In de wis selvallige strijd des levens, die Huwe lijk heet, zoals een schrijver eens op merkte, scheen Harrington het on derspit te moeten delven, hij was niet opgewassen tegen zijn vrouw. Ook tassen de beide dochters was het geen koek en ei; twee geheel verschillende naturen: de oudste meer als moeder, egoïstisch, de jongere, een sympathie ke figuur, de verstoteling. Dit viertal v/erd uitnemend uitgebeeld door Chr. Grauw, mw. Oosterbaan, mw. Witte brood en mej. Munt. Het debuut van te laatste was een verrassing, een be lofte voor de toekomst. Het publiek heeft zich kostelijk ver maakt, de uitbarstingen van mevrouw ontketenden even zovele lachbuien, de joftge Pat had succes met haar boe kenwijsheid, men volgde met belang stelling de ontluikende liefde tussen haar en Tonv, enmen genoot, toen het de pantoffelheld gelukte de krijgs kans te doen keren en vrede te bren gen in het gezin. De Komedianten hebben onder aan voering van de heer D. Meelis als re gisseur de aanwezigen 'n prettig week end bezorgd en kunnen met grote vol doening op hun eerste opvoering in dit seizoen terugzien. Egmondia-nieuws Egmondia heeft Zondag haar terrein op de Bleek in gebruik genomen met niet minder dan 3 wedstrijden. 's Morgens speelden eerst de adsol- rarten tegen die van Bergen. De eind stand was 22. De Egmonders hadden de overwinning zeker verdiend, 2 doelpunten werden echter om onbe grijpelijke redenen niet toegekend. 's Middags om 12 uur spelde Egmon dia 2 tegen Meervogels 2. Egmondia speelde een uitstekende wedstrijd en wist een 20 voorsprong te behalen. Helaas werd het weer tijdens deze wedstrijd zo slecht dat de scheids rechter zich genoodzaakt zag de strijd ontijdig te beëindigen. Om half drie was het weer gelukkig weer zover opgeknapt, dat de wed strijd Egmondia 1Alkmaar 1 doorgang kon vinden. Egmondia telde niet minder dan 3 invallers. Alkmaar trouwens ook 2. Het vertoonde spel was zeer matig van beide kanten. Niet alleen deed de wind veel afbreuk aan het spel, maar ook was het verband in beide ploegen zoek. Tegen de wind in spelend, had Alkmaar nog het beste van het spel en het verwonderde dan ook niet, toen de Alkmaarders na een kwartier de leiding namen. De Egmonders wisten zich geen serieuze kansen te scheppen en, zo brak met 01 de rust aan. Wegens het slechte weer werd on middellijk gedraaid. Gesteund door de wind was Alkmaar nu regelmatig in de aanval. Veel schot zat er echter niet in de voorhoede, maar toen na 10 minuten de linksbinnen vlak voor het doel een kans kreeg, wist hij er toch 2—0 van te maken. Inmiddels was di rect na rust bij Egmondia linkshalf Sloot uitgevallen. Met 10 man, waar onder 3 invallers, tegen wind spelend met een 20 achterstand, stond Eg mondia voor een hopeloze taak. Het was dan ook alleen te danken aen de uitstekende verdediging en de schot loosheid van de Alkmaarse voorhoe de, dat het bij 30 bleef, alweer na een van dichtbij gescoorde goal uit 'n niet te missen kans. Het eindsignaal was een verlossing. Een wedstrijd om zo gauw mogelijk te vergeten! We zijn ervan overtuigd, dat Eg mondia beter kan. Nu het weer over een tigen teirein beschikt kan er ge oefend worden en aan bei onsamen hangende spel is te merken, dat het daaraan heeft ontbroken. A.s. Zondag weer thuis, nu tegen Bergen 1, enbeter! Zaterdag- en Zondagavond gaf de to neelvereniging Vriendenschaar, onder regie van H. van Elven een goede ver tolking van: „Scherven", toneelspel in 3 bedrijven van A. Boere. Dit stuk heeft een thema dat eeuwen oud is en voor de toekomst, om zijn tastbare en reële tragische inslag bij herhaling een bron van inspiratie voor toneel zal blijven, helaas! De schrijver heeft overigens dit thema echt naar het leven verwerkt, wijl hij het tragische met tal van luch tige lachmomenten heeft weten af te wisselen. De hoofdrollen werden keurig ver tolkt. Hier en daar werd zelfs prima spel vertoond. Ook de bijrollen verdie nen een eervolle vermelding. De zaal was beide avonden tot de laatste plaats bezet. Tijdens de pauze werd een kleine verloting gehouden. De optimisten hadden een slechte middag en de pessimisten zeiden hoofd schuddend, dat ze het wel hadden verwachten tenslotte kreeg de regen de schuld. Maar of de regen deel had aan deze DTS-nederlaag is te fcetv ijfelen. Het begin was niet zonder verwach tingen: DTS scheen werkelijk de lei ding voor zich te zullen opeisen, maar Barneveld schoot tekort en wist de fraaie kansen, die hij kreeg, niet of slecht te gebruiken. Weliswaar haperde cr bij de bezoekende ploeg ook wel het een en ander aan, maar zij wisten toch de leiding te nemen. Binnen hel kwartier was dan ook de stand 1—0 voor de Amsterdammers. De thuisploeg heeft zich werkelijk ingespannen om de stand gelijk te ma ken. maar de G.-verdediging bleek een te harde noot om zomaar eventjes te kraken. Zelfs ging, toen de DTS-aan- valsgolf weer terugliep, de Amsterdam se ploeg onverstoorbaar ten aanval Eindelijk gelukte het aan de Waard om gelijk te maken. Na de rust liet het spel van DTS r.og meer te wensen over. Ondanks het voordeel, dat de thuisploeg de wind mee had. bereikte ze weinig. Di weinige aanvallen, die het G.-doel nog even belaagden, liepen bovendien vost op de G.-keeper. Eenmaal wist de spil van de thuis ploeg zelfs geen betere voetbal-tech niek te bedenken dan de G.-speler, die in het bezit van de bal was, vast te houden. De vrije schop, die hieruit voortkwam, bracht echter geen wijzi ging in de stand. Een kwartier voor het eind, scoorde De Germaan voor de tweede maal. En hoewel nog wat heen en weer getrapt werd, kwam met de stand 1—2 't einde. VOOR (Ingezonden Mededeling) naar Radio-Technisch Bureau Copyright R.D.P. HET SPUT ME DAT IK NIET VEGDEG AAN 'T GESPCJEk KAN DEELNEMEN IK WOUD WEG6EU0EPEN SPOED&EVAL.. STOUjNSEN OP ALLE AFDELINGEN BLIKSEMSE KEGEL OOK.... ZO MOET TOCH WEL KAPOT NOORDERMARKTBOND, li November. r,n kg Peen 11 6'40; 1000 kK Bieten 7.10, 18,000 kg Rode kool 4,60—12,10; 132.000 kg Witte kool 9100—13,70; 11.000 kg Geie kool 4,20—6,70; 10.000 kg Groene kool 23,80 —25,70; 5500 kg Andijvie 22,40—33,90. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 11 November. 35,000 kg Rode kool 8,so il 10; 15.000 kg Gele kool 4,00—6,40 30.000 kg Groene kool 19,80—26,50; 130.000 kg Witte kool 9,00—14,70; 7000 kg Andijvie 26,89- 34.40; 1500 kg Uien 18,30—19,70; 2000 kg Boen II 7,10—7,90 en III 8,30; 7000 kg Bie ten I 8,30—8,40 en n 2,40—3,40; 2500 stuks Bloemkool 15,00—32,00. WARMENHUIZEN, 10 November, 8700 kg Rode kool 6,90—10,10; 1900 kg Gele kool L40: 18,900 kg Witte kool 9,00—13,70; 3400 ha Andijvie 21,30—26,60. De geruchten, dat de Prijsbeheersing zich met de prijzen zou bemoeien, zijn loos alarm gebleken. En de prijzen ble ven hoog. De aanvoer van aardappelen had niets te betekenen, meerdere dagen waarop dit product aan beide veilingen ontbrak. Wat aangevoerd werd, bedong f 10,—. De witte kool behaalde een maximum van f 15,70, terwijl maar weinig onder de fabrieksprijs ging. De aanvoer beliep meer dan één millioen. De rode kool deed het aan het eind van de week niet zo goed als in het midden van de week. Toen werden prijzen bedongen van f 16,— en zelfs nog hoger, die echter tenslotte afbrokkelden tot f 13,— en minder. Het minimum stond op onge veer f7,—. De gele kool kan de f 10,nog steeds niet halen, het minimum stond op f3,60. De groene daarentegen was zeer in trek en steeg tot bijna f24,— voor de beste partijen. De aanvoer was op enkele dagen zeer groot, maar dit veroorzaakte toch geen noemenswaardige daling en een ge middelde van f 16,— f 17,— was de ge wone gang van zaken. Bloemkool kwam er zeer weinig, maar de prijzen verschilden niet veel bij de vorige week. Andijvie vindt een goede afname, waar aan de conservenfabrieken wel niet vreemd zullen zijn. Het maximum lag boven de f 20,—, terwijl er niets weg ging onder de f 10,—. De uien vindt eveneens een gretige markt. De grove bleef gelijk aan vorige week. Vooral het buitenland koestert veel belangstelling voor dit product. Bieten en peen bleven ook gelijk. De aanvoer was zeer goed. ALKMAAR, 10 November. Andijvie 15—37; Wortelen 4—19; Tomaten 24—88; Groene kool 11—22; Spruitkool 1632; Rode kool 7,50—15,00; Gele kool 3,50—5,00; Prei 9—20; Uien 12—20; Bieten 3,50—10,00; Druiven 1,17—1,86; Bloemkool IA 45—60, I 25—40 en II 1522; Knolselderie 5—15; Wortelen 8—23; Selderie 2—5; Peterselie 2—6; Sla 1,60—15,00; Witlof 72—36; Aard appelen 7,50; Appels 15—40; Peren 15—50 Gisteren stond Wilh. Jac. M., tijdens de bezettingsjaren burgemeester van Castricum en lid der NSB voor de tweede maal terecht voor de eerste ka mer van het Alkmaarse tribunaal onder vooi zitterschap van mr. A. Schenke- veld. Nadat in het kort teruggekomen was op hetgeen tijdens de eerste behande ling naar -voren kwam, werden een aantal getuigen a décharge gehoord. Ph. Kersebaum, die als Gefreiter werkzaam was op de Ortskommandan- tur vertelde over de altijd gespannen verhouding tussen M. en de Ortskom- mandant. De razzia te Limmen gebeur de op bevel van de Duitse autoriteiten te Haarlem. D. van Diepen, gemeente-architect van Castricum verklaarde dat M. altijd alles in het werk stelde om het slopen der huizen zoveel mogelijk tegen 1e gaan. Hij wist voorts, dat particulieren sloopmateriaal wegvoerden ten eigen bate, doch maakte hier nooit werk van. P. C. de Wildt, landbouwer en ex- wethouder van Castricum, vertelde dat bij de veel besproken rijwielvordering vele rijwielen door de ondergeschikten van M. werden achtergehouden. M. wist er van, doch nam geen maatregelen. De vordering van boeren voor werk in de duinen werd door M.'s toedoen zeer be perkt. M. wist ook de razzia's te voor komen. De getuige J. Castricum lichtte het geval Witbaard toe. Hij moest er met M. heen. Deze vermoedde er Joden. Terwijl hij met M. in de kamer was, ging mevr. W. naqr boven. Er werd gestommel gehoord. Naar later bleek werden toen drie Joodse personen ver borgen. M. moet dit ook hebben ge hoord, doch stelde een oppervlakkig on derzoek in. Nog enkele voor M. gunstige verkla ringen uit het dossier werden voorge lezen. Tenslotte verkreeg mr. C. Smal het woord om zijn pleidooi te houden. Deze zaak moet gezien worden in het licht van de tijd. M. is niet gehaat in Cas tricum. In die moeilijke omstandig heden had hij het niet beter kunnen doen. Hij stond voor zijn mensen. Wat hij kon doen voor zijn mensen, heeft hij gedaan. Hij heeft fouten gemaakt, maar daartegenover staat heel veel goeds. Uitspraak in deze zaak over veertien dagen. behandelt de Bijzondere Raad van cassatie de zaak tegen E. J. Voute, oud-burgemeester van Amsterdam, die veroordeeld was tot zes jaar werkinrichting', begint te Parijs een Internatio naal Gastronomisch Congres; is het 50 jaar geleden, dat Ds. J. W. Beversum, eertijds Luthers predikant en een bekend publicist, overleed. viert de Friese schaakclub Philidor te Leeuwarden haar 100-jarig bestaan. herdenkt de Amerikaanse roman schrijver en criticus Prof. Bor- gese, zijn 65ste verjaardag; is het 50 jaar geleden, dat de Nederlandse schilder Kuyten- brouwer te Parijs overleed. Voor de Arrondissementsrechtbank te Zwolle stonden twee diakenen van de broederkerk te Kampen terecht, die in de eerste maanden van dit jaar geld uit de collecte-busjes hebben gestolen. Het waren de voorzitter-diaken K. R. en de diaken W. D. Er werd destijds in de betreffende diaconie vermoed, dat er herhaaldelijk gelden uit de col lectebusjes verdwenen en zo kwam men er toe te trachten de schuldigen te ontmaskeren. Er werd gemekt geld in de busjes gedaan en later werd dit in de zakken van de beide ver dachten terug gevonden,. Het merk waardige van de zaak was dat er geen afspraakje gemaakt was tussen beide diakenen. Zij wisten van elkaar niet, dat ze zich beiden met diefstal bezig hiel den. In zijn requisitoir merkte de of ficier van justitie, mr. Brandjes, op dat dit wel een heel treurig misdrijf was waaraan de Kampense bevolking zich ten zeerste heeft geërgerd. De Officier van Justitie eiste tegen K. R. een gevangenisstraf van een half jaar en tegen W. D. 'n gevangenisstraf van één jaar. Spelmoment uit de wedstrijd VSVAjax om de leiding van District I. Een samenscholing voor het doel van VSV, waaruit het tweede doelpunt voor Ajax voortkwam. Een groot warenhuis in Den Haag heeft onder directie van een portier met een paedagogisch complex een parkeer terrein voor kinderwagens met „in houd" geopend ten behoeve van win kelende moeders. Zo langzamerhand wordt de klant weer koning, wordt in dit bericht gezegd. Inderdaad, de kroon- prinsjes en -prinsesjes hebben nu al een geuniformde lijfwacht gekregen. Overi gens een zaak waar men op de kleintjes weet te passen. xEen woordvoerder van de Finse regering heeft verklaard dat Finland niet zal deelnemen aan de besprekingen over een Europese tol- unie. Waarschijnlijk omdat Finland tij dens de laatste oorlogen zijn tol reeds aan Rusland betaald heeft. xMeer dan 500 personeelsleden van drie luxe hotels te 'Londen, die ovetvol zijn met gasten voor het huwelijk van Prinses Elisabeth zijn reeds twee dagen in sta king gegaan. Wij hebben nog niet ver nomen, dat het huwelijk daardoor uit gesteld zal worden. xDe meelfa briek „Holland" waar sedert 25 Augus tus gestaakt werd heeft thans weer zo vele vrijwilligers in dienst, dat haar beide molens weer kunnen draaien. Een verblijdend bericht voor de Vereniging „De Hollandse molen". xOp de ge meentelijke visafslag van Urk is dit jaar reeds voor meer dan twee mil lioen gulden omgezet. Blijkbaar is de vis de kurk waarop Urk kan blijven drijven. x- - Via een kabel en het kortegolfstation Victoria werden in Sydney radarsignalen naar de maan ge zonden. Er kwamen zwakke echo's te rug. Waarschijnlijk beschikt het man netje in de maan nog niet over vol doende zendmateriaal. xDe snel dalende melkvoorraad in Parijs is oor zaak, dat de moeders haar jonge kin deren wijn laten drinken. Dat wordt aanstonds dus ,,'Wein, Weib en.... gehuil. xDe 32-jarige Fransman Jacques Cartonnet, die houder is geweest van de wereldrecords op de 100 meter, 200 yards en 200 meter schoolslag, is ge arresteerd. Waarschijnlijk kon hij niet lang genoeg onder water blijven. x— Op de markt te Amersfoort kwam een bezoeker tot de minder prettige ont- d-'cking, dat zijn portefeuille met in houd uit zijn binnenzak 'as ontvreemd. De dader zal vermoedelijk iemand zijn, die van alle markten thuis is. x Het N.V.V. vraagt de invoering van een tippelverbod ter bestrijding van de zwarte handel, waardoor aan ambtena ren van politie de bevoegdheid kan worden gegeven om aan bepaalde per sonen te verbieden, zich naar bepaalde plaatsen te begeven, of hun te gebie den, zich vandaar tc verwijderen. Wij vragen ons af, of de Zwarte Pieten daar wei zullen intippelen! 502e trekking, vierde klasse, le lijst. 25000.— 5379 1500.— 8670 1000.— 11510 1000.— 19608 400.— 3899 15680 18972 20675 200.— 2244 13911 100.— 7805 8008 10892 11652 11799 13513 14566 18159 18760 „Neen, U liegt, dat de stukken er af vliegen! En als ik U nu weer op een leugen betrap en ik weet veel meer dan U denkt! dan schei ik uit met ondervragen, dan is er geen spra ke van, dat U vandaag nog vrij komt en dan zal ik U noodgedwongen moe ten laten overbrengen naar de Wete ringschans. Dus nog eens, waar hebt U gisteren de avond doorgebracht?" De ondervraagde antwoordde niet dadelijk. „Komaan, een beetje opschieten. Ik zal U even helpen. Bij Schiller, hè?" De man schokte even op, zag Bunt wat verward aan, dan liet hij 't hoofd zakken. „Ja, dat is zo," sprak hij dan zacht. „Juist! En nu moet U eens goed luisteren en pas op, dat U nu niet liegt. Wie heeft daar in Schiller zo al aan uw tafeltje gezeten?" „Aan mjjn tafeltje? Geen mens." „Geen mens? Ik geef U één mi nuut om dat antwoord te herstellen en doet U dat niet, dan stop ik en zijn de gevolgen voor uw rekening." „Een vriendin van mijn vrouw is effies bij ons komen zitten," sprak de ander dan zacht. „Juist. Dat dacht ik toch ook! Anna, hè?" „Hoe weet UEr schokte iets in de man van schrik of verrassing. „Wat ik weet doet niets ter zake," antwoordde Bunt. „Die Anna, hoe heet die nog meer?" „Anna van Tiel niet beter te weten, maar ze treedt nu op als zangeres on der de naam- vanja wacht es..." „Gladys," hielp Bunt. „O'Hara!" vulde de man aan. „Ik geloof, dat U alles weet!" en hij grijnsde nu eens. „Waar woont die juffrouw?" „Waar die woont? Gerust, al slaat U me dood „Dan zou ik het nog niet weten! Maar gaat U verder. Wie kwamen er nog meer aan uw tafeltje zitten?" „Nou, eerst een stuk Fransman, maar die bleef niet lang en toen kwam er nog een kennis." „Welke kennis?" „Toontje van Male." „Met zo'n witte kuif?" „Precies. Kent U hem ook?" „Zo'n beetje. Wat doet die voor de kost?" „Koopman in ongeregeld." „Anders niet?" „Niet dat ik weet." „Pas op, meneer Visser, het ging nu even goed, maar nu begint U weer te liegen. U weet heel goed, dat Antoon van Male croupier is bij clandestiene Speelbankjes, nietwaar?" Visser schrok opnieuw zichtbaar en draaide onrustig op zijn stoel. „Wat U daar zegt, date weet ik niet zo precies, maar hij is ook gerust koopman in ongeregeld." „Ja, ja stil nu maar. Maar meneer Visser, nu eens wat anders. Wanneer hebt U de freule hrt- laatst gespro ken?" Visser's mond viel open van schrik en hij was enige ogenblikken blijk baar niet in staat een woord uit te brengen. „Een beetje doof?" vroeg Built. De ander schudde het hoofd, slikte een paar maal. „Ik zal de vraag nog maar eens herhalen," sprak Bunt dan. „Wanneer heeft U de freule het laatst gespro ken?" „Gistermorgen," antwoordde Visser nu heel zacht. „Waar?" „In 't blauwe paviljoen van het Vondelpark." „Ze heeft U daar geld gegeven." „Ja." „Een grote som?" „Vijfhonderd gulden." „Waarom gaf ze U die?" „Dat was afgesproken." „Dat begrijp ik. Maar welke dienst WOENSDAG 12 NOVEMBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7. 8, 1, 6, 8 en 11,15 uur VARA; 8,13 Lichte morgenklanken. 8,50 Voor do huisvrouw. VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10.45 Voordracht 11,00 Kin deren met leermoeilijkheden. 12,00 Ma- lando en orkest. 1,20 The Ramblers 2.00 De levende natuur. 2,15 Jeugdcon- cert. 3,00 Jelle van Sipke—Froukjes 3,30 De Roodborstjes. 3.45 De Regen boog 4,15 Vragen staat vrij, 5,15 Ned. Radio-kwintet. 5,35 „Filmland". 6,13 Varia. 7,15 Zang. VPRO: 7,30 Cursus. 7,45 Lezen in de Bijbel. VARA: 8,15" Metropole-orkest. 9,15 Jean Jaurea (hoorspel). 10,15 BBC zilveren jubileum concert. 11,30 Licht orkest-concert. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. NCRV: 7,4a Een woord voor de dag. 8,30 Opgewekte morgenklanken. 9,00 Voor jonge zieken 9,35 Oude bekenden. 10,00 Sympho- nisch morgenconcert. 11,15 Ondergang 12,00 Gemengd Omroepkoor. 12,33 Mendelssohn, orgelcyclus. 1,15 Conti nental qintet. 3,30 Cello-recital. 5:15 Zingende jeugd 4,45 Voor jongens en meisjes. 6,00 Monteverdi-cyclus. 6,30 Over de grenzen van ruimte en tijd. 7,45 Engelse les. 8,15 Dankdienst voor het gewas. 9,30 Kamerorkest. 10,45 Avondoverdenking. 11,00 sweelinck- kwartet. De Nederlandse regering heeft thans enige cijfers bekend ge maakt aangaande de bedragen, die Nederland sinds de capitula- ttie van Japan aan Indië heeft teil koste gelegd. Deze cijfers zijn vervat in een Memorie van Antwoord van minister Lieftinck op het V.V. der Rijksbegroting 1948. Voor de jaren 1945, 1946 en 1947 is dit tezamen 405 millioen gulden. Daarbij komt nog ruim 260 millioen voor herstel. De kosten van leger en vloot kunnen voorshands nog niet met nauw keurigheid worden opgegeven. De verwachting bestaat, dat in de loop van 1948 de toestand in Indië zodanig zal zijn, dat samen werking met de Indonesische deelstaten mogelijk zal zijn, waardoor bezuiniging op de mi litaire uitgaven mogelijk wordt. had U haar bewezen, dat ze U zo'n grote som gaf?" Visser staarde op de vloer, klemde zijn lippen op elkaar. „Het is FreuleDe Jager, hè?" zei Bunt. Visser keek nu op, glimlachte flauwtjes. „Ik loop er toch niet in," zei hij dan met een zwakke glimlach. „U weet best wie het is." „Zeg het toch maar." „Freule de Raet van de Keizers gracht."- „Goed zo! Waarheid spreken is toch veel gemakkelijker dan liegen, hè En nu volhouden! Waarom was Freule Constance de Raet U geld schuldig?" „Dat was iets in verband met haar broer of haar halfbroer dan." „Met Jacques?" „Jawel." „Wie heeft Jacques vermoord?" Visser vloog eensklaps op van zijn stoel. „Dat weet ik nietdat weet ik nietgerust nietdat weet ik niet!" kreet hij. „Goed, goed, kalm maarkalm maarsprak Bunt. „Blijf maar weer zitten. Vertel me nu alleen maar, welke dienst U aan de freule had be wezen, dat ze U zo'n grote som geld als beloning gaf." (Wordt vervolgd.) HET NUT VAN OVERSLAGEN! Bij wedstrijden is het van veel be lang, dat men niet alleen tevreden is met het voldoen aan het contract, maar de kansen op overslagen benut. Is het contract veilig, dan zoeke men dus naar eventuele overslagen. Men zie daarom het volgende spel: S. b - 7 - 6 - 4 H. 7 - 6 - 5 R. a - h - 9 - 5 - 3 KI. 8 S. 8 - 5 S. 10 - 2 H. h - v - 10 H. b - 9 - 3 - 2 R. v - 8 - 6 R. b- 10 - 4 KI. h - b - 9 - 5 - 4 KI. v - 7 - 6 - 3 S. a-h-v-9-5 H. a - 8 - 4 R. 7 - 2 KI. a - 10 - 2 N.Z. waren op dit spel gekomen tot 4 sch. te spelen door Z. Nadat West met h. heer was opgekomen zag Zuid die natuurlijk alleen zijn eigen kaarten en die van N. zag, dat het spel safe was. Hij nam h. heer met het aas en speel de tweemaal troef. De troeven van de tegenpartij vielen er nu toevallig uit, maar als dat niet was gebeurd, had Z. toch maar tweemaal troef gespeeld en de twee troeven in N. gebruikt om twee klavers af te troeven na het spe len van kl. aas. Zuid keek ook naar de ruitens a, h, in de blinde en twee in dt hand. Als de ruiten eens 3-3 bij de tegenpartij zitten, worden in N. nog 2 ruiten vrij Dus a, h, van ruiten en de derde afgetroefd. Daarom is de beste wijze van spelen aldus: le slag h. aas, 2e en 3e slag aas en heer van troef. Dan tweemaal rui ten. 3e ruiten uit N. afgetroefd. KI. aas. Klaver afgetroefd. Tweemaal rui ten, twee harten in Z. weg. Harten in 2. afgetroefd, de laatste klaver in N. afgetroefd en Zuid maakt als 13e slag de laatste troef. Alzo 7 sch. gemaakt. Dit zou bij een wedstrijd zeker een groot voordeel kunnen zijn. Men spele het met open kaarten na, om de moge lijkheden te zien, waar men kan trach ten gebruik van te maken. Geen overneming slachtvee Belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat op de markten, -'p'ke in de week van 10 t/m 15 November 1947 in de Provincie Noord-Holland zullen worden gehouden, geen slachtvee en geen slachtschapen zullen worden over genomen. Nuchtere kalveren zullen wel worden overgenomen, terwijl de reeds gepubliceerde markten voor export schapen eveneens doorgaan.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3