MENINGEN OVER DE KWESTIE VAN DEN BURG Olympische trainingsploeg naar Noorwegen Weerbericht Mutaties in Republikeins kabinet Woensdag 12 Nov. 1947 144e Jaargang no.209 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Schijnwerpers op de Alkmaarse P.R.A. Churchil! wil geen standbeeld Onderschrift van de redactie. Dam-grond vliegt weg JAN LANGENDIJK onder de deelnemers Vaste veilingprijzen voor groenten Levenslange dwangarbeid voor Dr. Maniu Wet tot hervorming van Hogerhuis De Brusselse Zesdaagse Vereenvoudiging in bon aanwijzing voor brood Han van Meegeren krijg één jaar Arsenal op het continent geslagen Schoenen worden goedkoper De »Holland« draait weer Zeep maar geen ei Prijsverlaging Prijsverhoging Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma ALKMAARSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vi aag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Kennis genomen hebbende van het hoofdartikel, voorkomende in het blad van 8 November j.l., gevoel ik mij gedrongen met betrekking tot hetgeen daarin ten aanzien van de heer Van den Burg is vermeld, het navolgende op te merken: Bij de behandeling van de zaak van Maarleveld is tot de heer Van den Burg het verwijt gericht, dat hij aan de aanhouding van communisten heeft medegewerkt. Indien van dit feit de heer v. d. B. een verwijt gemaakt mag worden, moet dit verwijt noodwendig mede gericht worden tot alle leden van het politiecorps, die aan de aanhouding en aan het overbrengen van de gear resteerden naar het kamp te Schoorl hebben deelgenomen. Is het billijk de leden van het poli tiecorps deze gedragingen aan te re kenen? Bij de beantwoording van deze vraag moet rekening gehouden worden met het tijdstip waarop het geïncrimineer de feit heeft plaats gevonden. De arrestaties hebben plaats gevon den in Juni 1941, op welk tijdstip de bezettende macht hare wreedheden nog niet ten volle had ontplooid; dat de aangehoudenen naar Duitsland zou den worden gevoerd, was op het tijd stip van de aanhouding redelijkerwij ze niet te voorzien. Thans staat vast, dat de gearresteerden naar Duitsland zijn gevoerd en dat enkele hunner al daar het leven hebben verloren. Voor een juiste beoordeling van be doelde gedragingen mogen alleen in aanmerking genomen worden de om standigheden onder welke de arresta ties hebben plaatsgevonden en mag geen rekening gehouden worden met hetgeen daarmede is geschied en tên tijde van de aanhouding niet was te voorzien. Men verlieze bij de beoordeling van de handelingen der politie niet uit het oog. dat de taak van de politie gedu rende de tijd der bezetting een uiter mate zware is geweest, bij de uit oefening waarvan fouten zullen zijn gemaakt. Een verwijt in deze aan de Alkmaar- se politie is alleep gegrond, indien de zelve de ernstige gevolgen, welke de aa-ihouding van de communisten he laas heeft gehad, had kunnen en moe ten voorzien. Waar dit niet het geval is, moet het gedaan verwijt naar mijn oordeel onrechtvaardig en onbillijk geacht worden. Doch zelfs, indien hier van een tekortkoming kan worden ge sproken, mag ik bepaal mij thans tot de persoon van de heer Van den Burg bij de beoordeling van de ge dragingen van de heer Van den Burg als politie-ambtenaar gedurende de tijd der bezetting niet slechts met dit enkele feit rekening gehouden wor- Er bestonden plannen voor de op richting van een standbeeld van Chur chill, van 70 meter hoogte, op de rot sen van Dover, dat Churchill in ma rine-uniform, een grote sigaar rokend, zou voorstellen. In de punt van de sigaar zou een licht worden aange bracht, dat tot in Frankrijk zichtbaar zou zijn. Churchill heeft echter schriftelijk te kennen gegeven, dat hij de uitvoering van het plan liever uitgesteld zou zien totdat hij zich definitief uit de politiek heeft teruggetrokken of tot na zijn dood. Men heeft dientengevolge van het plan afgezien. Wisjinsky, de Russische Minister van Buitenlandse Zaken (links) verwelkomt met een klinkende handklap Hector Mc.Neil (rechts) ter gelegenheid van een receptie op het Russische consulaat in New- York. welke receptie gehouden werd ter ere van de 30ste verjaardag van de Russische revolutie. den, doch moet daarbij acht geslagen worden ook op zijn overige gedragin gen. Dat de heer v. d. B. blijk heeft ge geven een oprecht Nederlander te zijn en de vaderlandse zaak te dienen, staat wel onomstotelijk vast. Het moet bovendien uitgesloten ge acht worden, dat de waarnemende commissaris van politie, wiens vader landslievende gevoelens boven iedere verdenking verheven zijn, de heer v. d. B, in Mei 1945 op mijn verzoek bij de P. O. D. detacherende, zulks ge daan zou hebben, indien tegen de per soon van de heer v. d. B. op grond van zijn gedragingen gedurende de duur der bezetting bedenkingen zou den hebben bestaan. Ik moge U verzoeken aan het bo venstaande een plaats in Uw blad te willen geven. Met de meeste Hoogachting, Mr. A. M. BARON VAN TUYLL VAN SEROOSKERKEN. Met belangstelling namen wij ken nis van hetgeen de geachte inzender over de heer v. d. Burg schrijft. Alleen: wij achten zijn betoog uitermate zwak. De heer Vani Tuyll van Serooskerken begint met de erkenning, dat aan v. d. B. in verband met de overbrenging van gearres teerden naar het kamp te Schoorl een verwijt kan worden gemaakt, maar, zo vervolgt hij, dan verdienen de an deren, die hieraan hebben medege werkt, dit evenzéér. Inderdaad, dat is volkomen óns standpunt. En dan zou er volgens de geachte inzender rekening moeten worden gehouden met het tijdstip, waarop de arrestaties plaats vonden. In 1941 waren de wreedheden van de Duitsers nog niet zo bekend. Al weer: inderdaad! Maar in 1943, toen Gerrit Meeldijk van zijn bed Werd gelicht, lagen de papieren reeds héél anders en toen duurden de arrestaties nog onverminderd voort. Is men vergeten, hoe in Augustus 1943 in Alkmaar een elftal jongelie den, een Wiese, een Hamstra, een Leesberg, een Spruyt en anderen, wer den opgepikt en als kettinggangers werden weggevoerd? Het is met deze jongens goed afgelopen maar het had ook anders kunnen zijn. Noemen wij slechts de eerste, de jonge Wiese van de Oudegracht, die door een rechercheur, wiens naam in ons kladboekje staat, zonder enig aan wijsbaar motief van zijn bed werd gelicht. De man, die hieraan debet was, is voor een jaar geschorst (met behoud van salaris), daarna in zijn functie teruggekeerd en zélfs in rang ver hoogd. Dit zijn dingen, die het publiek niet kan rijmen. De geachte inzender geeft toe, dat enkele van de gearresteerden in Duits land het leven lieten, hij geeft toe, dat er fouten zijn gemaakt, waarvoor zijn enig excuus is de moeilijke positie, waarin het politiecorps in bezettings tijd heeft verkeerd, Ook daar hebben wij gevoel voor en het zij verre van ons alles wat door de politie is gedaan op een goud schaaltje te wegen. Dit toch zou in hoge mate onredelijk zijn. Doch zelfs met het aanleggen van veel ruimere maatstaven is er een grens, die niet mag worden overschreden. Een moeilijke positie? Ten derde male: inderdaad! Maar gold dit voor het politiecorps alléén? Had b.v. de pers het niet moeilijk in oorlogstijd? Hier is echter geen enkel pardon ge bruikt en zij van wie werd aangeno men, dat zij „fout" waren geweest, werden, „uitgezuiverd" voor drie, voor vijf, voor twaalf jaar, voor 20 jaar. Zonder concrete voorbeelden te noe men beroept de geachte inzender zich ten slotte op het vele goede, door de heer v. d. Burg verricht. Wij ontken nen dit niet, wij nemen zelfs onvoor waardelijk aan, dat zulks inderdaad het geval is, Zélfs de ex-burgemeester van Enkhuizen, de N S. B.-er Broere, beschikte, toen hij zich onlangs voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam te verantwoorden had, over een groot aantal brieven van mensen, wien hij in bezettingstijd goede diensten had verleend. De procureur-fiscaal telde echter deze brieven niet, want aldus zijn redenering het moest al héél erg zijn, zo er. van iemand, hoe ver keerd hij ook was geweest, ook niet iets goeds te zeggen zou zijn. Wij refereren ons hieraan niet, maar brengen deze uitspraak, omdat het wederwoord van de heer Van Tuyll van Serooskerken hiertoe leidt, toch in herinnering, En juist thans, nu deze zaken voor het voetlicht zijn gehaald, blijkt hoe zeer alles wat hiermede verband houdt, onder de oppervlakte heeft geleefd, want regelmatig bereiken ons nóg nieuwe gegevens, die een onderzoek niet slechts rechtvaardigen, maar die er zelfs toe bijdragen, dat dit zéér noodzakelijk moet worden geacht. S ~'w X::- V V\\v '••tv 'v/' v<" "n De „Hercules", met zijn 185 ton het grootste vliegtuig ter wereld, wordt voor de proefvlucht gereed gemaakt. Het toestel heeft acht motoren en men verwacht, dat het 700 passagiers kan vervoeren. De inschrijving voor de KNMV Ster- tocht, die Zondag a.s. voor de Nationa le Monumenten-Commissie zal worden gehouden, overtreft de stoutste ver wachtingen. Alhoewel de inschrijving vandaag nog is opengesteld, hebben zich reeds ruim 3000 deelnemers op gegeven. Als parkeerplaats zal het damterrein worden gebruikt, terwijl de deelnemers zich na binnenkomst in de Koopmansbeurs zullen verzamelen. De gehele dag lopen mensen in en uit het verkoop-gebouwtje bij het Midden-Damplantsoen om certificaten te kopen. Aan kleine certificaten werd de eerste dag reeds voor ongeveer f 1300 verkocht. Ook op de Atlantische Oceaan wor den vierkante centimeters verkocht, dank zij de medewerking van de di rectie van de Holland-Amerika-lijn. Op de Noorddam werd voor f 413 plus 16 dollar aan de Nederlanders ver kocht. De passagiers zullen dezer da gen aan het Centraal Bureau te Am sterdam de certificaten ontvangen. Op 8 December a.s. zal de Olympische trainingsploeg, bestaande uit de hard rijders Langendijk (Oudkarspel), Broekman (De Lier)Huiskens (Wier den), De Koning (Furmerend), Van der Voort ('s-Gravczande) en Kor- tenoever ('s-Graveland) naar Noorwe gen vertrekken om op de boerderij „Fjetre" bü Hamar onder leiding van de oud-wereldkampioen Peter Sinne- rud en zijn zoon Arve Sinnerud zich voor te bereiden op de Olympische Winterspelen. Deze ploeg zal echter pas dan in haar geheel kunnen worden uitgezonden, in dien in de komende weken voldoende gelden zullen binnenkomen voor het speciale Olympische trainingsfonds van de K.N.S.B. Het ligt namelijk in de be doeling deze rijders tot half Januari in Noorwegen te laten trainen. (Van onze parlementaire redacteur). Het is bekend geworden, dat op 22 November a.s. de veilingprijzen van groenten aan een vaste regeling zullen worden onderworpen, waardoor een bepaalde handelsmarge voor de groot- en kleinhandel gaat gelden. Een en an der zal de consumentenprijs bepalen. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Uit Boekarest wordt gemeld, dat Maniu tot levenslange dwang arbeid is veroordeeld. De Roe meense Boerenleider werd schul dig bevonden. Ook Ion Miha- lacke, vice-voorzitter van de Boerenpartij, eveneens op alle hoofdpunten van de aanklacht schuldig bevonden, werd tot levenslange dwangarbeid veroor deeld. Van vijftien jaar tot levenslang kre gen de vier ministers, die in het bui tenland vertoeven en in hun afwezig heid berecht werden (Niculescu Bu- zesti, Cretzeanu, Grafenco en Vi- soianu). De overige beschuldigden kregen gevangenisstraffen van één tot zeventien jaar. Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdag avond in beginsel zijn goedkeuring verleend aan het voornemen van de regering om de bevoegdheden van het Hogerhuis te beperken door de tijd, gedurende welke dit lichaam een door het Lagerhuis aangenomen wet kan ophouden, van twee tot een jaar te rug te brengen. Een amendement van de oppositie om het wetsontwerp te verwerpen, werd met 345 tegen 194 stemmen afge stemd en het ontwerp werd in tweede lezing aangenomen. Na de sprints van Woensdagmorgen 1 uur was de stand in de Zesdaagse te Brussel als volgt: 1 BruneelNaeye 304 p., 2 Schulte- Boeyen 113 p. Op één ronde: 3 van SteenbergenSterckx, 4 Adriaenssens- Bruyland. Op twee ronden: 5 Thys- sende Pauw, 6 CarraraLe Nizerhy. Op drie ronden: 7 KintDepred- homme. Op vier ronden: 8 Spelte Dekuysscher, 9 OckersJanssens, 10 StromArnold. Met ingang van 23 November zullen, zoals werd aangekondigd, bonkaarten van vereenvoudigd model in gebruik worden genomen. Tezelfder tijd zal ook een aanzienlijke vereenvoudiging in de bonaanwijzing worden inge voerd. Van genoemde datum af zullen de broodbonnen van de gewone bonkaar ten per week worden aangewezen en wel als volgt: Op de A-kaarten per week een bon voor 2000 gram; Op de B-kaarten per week een bon voor 2000 gram en een voor 800 gram; Op de C-kaarten per week een bon voor 2000 gram en een voor 400 gram; Op de D-kaarten per week een bon voor 800 gram en een voor 400 gram; Op de E-kaarten per week een bon voor 800 gram. Het nieuwe systeem van bonaanwijzin gen heeft tot gevolg dat in plaats van 51Vi millioen slechts 29Vs millioen bon nen per 14 dagen in omloop worden gebracht. Dit houdt in, dat de bakkers elke veertien dagen 22 millioen bonnen min der behoeven te plakken dan thans het geval is, d.w.z., dat zij elke 14 dagen tenminste 250.000 opplakvellen minder zullen behoeven te gebruiken, hetgeen dus een belangrijke geldbesparing voor de bakkers betekent. Bovendien zullen hun uitgaven in nog belangrijker mate dajen, doordat de werkzaamheden ver bonden aan het opplakken der bonnen aanzienlijk verminderen. Voorts bete kent de nieuwe regeling ook voor de Staat een bezuiniging, niet alleen uit een oogpunt van papierbezuiniging, maar wederom minder bonnen behoe ven te worden ingenomen en gecon troleerd. De consument zal van de nieuwe regeling geen moeilijkheden ondervin den. Hij zal n.l. vrijwel steeds „wissel bonnen" terug kunnen krijgen. Van de per 14 dagen in omloop komende 29'): millioen bonnen zijn n.l. bijna 13 mil lioen (of ongeveer 44 pet) bonnen van 800 en 400 gram, t.w. de bonnen van de D- en E-kaarten, de aanvullende bonnen van de B- en C-kaarten, alle bonnen van de kaarten voor bijzondere arbeid en rantsoenbonnen. Een tweede wijziging is voorts, dat de broodbonnen van de gewone bon kaarten voor voedingsmiddelen na 23 November één week geldig zullen zijn. De broodbonnen van de toeslagkaarten voor bijzondere arbeid enz. worden, als tot dusver, eens per 14 dagen aangewe zen en blijven 14 dagen geldig. Op 29 October heeft de Amsterdamse Officier van Justitie, mr. H. A. Was senbergh, 2 jaar geëist tegen de kunst schilder Han van Meegeren, wegens „oplichting met behulp van listige kunstgrepen" en het „opzettelijk val selijk signeren van kunstvoorwerpen" Uitspraak doende veroordeelde de rechtbank, onder presidium van mr. V. G. A.- Boll, hem hedenoch tend tot een gevangenisstraf van 1 jaar., De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen. Ten aanzien van de schilderijen heeft de rechtbank bepaald, dat zü aan de eigenaars zullen worden terug gegeven. Verschillende beroemde Engelse voetbalteams staken het Kanaal over om op het Continent wedstrijden te spelen. De resultaten waren voor de Engelse grootmeesters riiet onverdeeld gunstig. Zo werd het grote Arsenal op het vasteland geslagen. De traditionele wedstrijd op Wapenstilstandsdag tegen de Racing Club de Paris is n.l. met 43 door de Parijzenaars gewonnen. De Engelse Cup-winnaar 1946 Charl ton leed een smadelijke 50 nederlaag in Luik tegen een gecombineerd Luiks elftal, Chelsea deed het beter en klop te de Antwerpse Combinatie met 23, Begin December zal de prijs van dames-, heren- en kinderschoenen met ca. 6 pet. worden verlaagd. Reeds in de loop van die maand zal deze prijs verlaging merkbaar worden. De han del krijgt echter tot ongeveer 10 Januari 1948 gelegenheid hun voor raad duurdere schoenen uit te ver kopen. In het bijzonder wordt de aan dacht van het kopend publiek er op gevestigd, dat de verbruikersprijs ge stempeld moet zijn in de hielvoering of op de loopzooi van de linkerschoen van ieder paar. In de meelfabriek „Holland" te Amsterdam, waar 12 weken lang de machines stil hebben gestaan, wordt weer gewerkt. Het gaat allemaal nog wat stroef, want alle machines zijn door de langdurige werkeloosheid vuil geworden en de nieuwe arbeiders moeten nog wennen, maar onder lei ding van de bazen en werkmeesters vinden de 70 werkkrachten aldra hun weg in de doolhof van walsen, zeven en mengmachines. Onder de vrijwilli gers bevinden zich ruim 25 studenten, die zich voor enkele weken of maan den beschikbaar hebben gesteld. Gisteravond heeft Radio-Djogja belangrijke wijzigingen in het Repu blikeinse kabinet aangekondigd. Vijf portefeuilles zijn beschikbaar ge steld voor de Masjoemi, vijf voor de Partai Sosialis. Masjoemi heeft thans een vice-pre- mier, twee ministers, een minister van staat en een vice-minister. In de bonnenlijst van deze week wordt een bon aangewezen voor 225 gram harde zeep of 185 gram toilet zeep. Kinderen tot en met vijf jaar ontvangen een dubbele hoeveelheid. Het is nog niet mogelijk gebleken, deze week een ei beschikbaar te stel len. Er is de laatste weken weer meer dan gewone activiteit te constateren op het zo precaire en niet minder be langrijke terrein der prijzenpolitiek. Het beleid op dit gebied gevoerd, is al menigmaal onder de loupe geno men en geen wonder, want het prij- zenbeeld geeft uiteindelijk aan hoe de toestand van 's lands welstand in feite is: gezond of ziek, aan de beterende hand of achteruitgaande. De prijzen politiek van een bepaalde staat, die over zekere voor de wereldmarkt on misbare producten of over in andere landen schaarse goederen beschikt, kan zelfs de gehele economische gesteld heid niet slechts van het eigen land, doch ook van andere landen volko men in handen nemen. De Ver. Staten zijn daar wat West-Europa betreft het grote voorbeeld van. Heeft een rege ring in tijden als deze de prijzen niet meer in de hand, dan is een chaos, een economische ineenstorting van de be treffende staat met alle onoverzienba re ellendige gevolgen van dien, onver mijdelijk. In ons land is het tot nog toe, hoe dan ook, gelukt om eensdeels door 'n radicale en strenge financiële politiek, anderszins door het gevoerde prijsbe leid, een dreigende inflatie te voorko men. Vele en accute gevaren moesten daartoe bezworen worden. Tot nog toe veelal met succes en wij hopen, dat dit in de toekomst zal mogen blijven gelukken. En nu deze dagen. Aanhollend achter de in grootse •opzet door Philips aangekondigde niet geringe prijsverlaging aan, kwam de verklaring van de zijde der regering. Met alle mogelijke middelen zal tot een prijsverlaging worden aangespoord. En werkelijk ook de prijs van appel sap werd verlaagd. Een verlaging van de schrikbarend hoge meubelprijzen werd opnieuw aangekondigd. Inderdaad is hier een kleine daling in bepaalde catagorieën te bemerken, doch merk waardig is b.v. dat men in dezelfde straat eenzelfde ameublement in twee zaken ziet geprijsd met een onderling verschil van f 100. En de aangekondigde standaard-ameublementen en slaapka mers hebben we nog nooit kunnen ontdekken. Om nu de verlaging voort te zetten, gaat men de prijs van boter, die reeds 60 hoger lag dan in 1940, met nog 90 a 100 cent per kg. verhogenBo vendien wordt bij deze bekendmaking vermeld, dat ook melk en kaas weer op de nominatie staan om duurder te worden. De broodprijs is nog in ede pen. Ter vergulding van de pil wordt tenslotte medegedeeld, dat er een prijsverlaging voor aardappelen, grut terswaren, textiel, schoenen plus ta riefverlaging bij spoorwegen en PTT te verwachten is. Inderdaad een goed geluid, doch eerst zien en dan juichen zij hier het parool. Zeker, minister Mansholt heeft al meer dan eens gesproken over de moeilijkheden en de spanningen spe ciaal op zijn terrein; bij de prijzen der agrarische producten. Zonder redenen is deze prijsverhoging zeker niet ge schied, doch wij moeten hier een drin gende waarschuwing laten horen. Het kost onze huismoeders zeer veel zorgen met het huidige loon de touw tjes aan elkaar te knopen. Als men dan een prijsverlaging van 6% aan kondigt en aan de andere zijde weer verhoging toestaat van 33%, worden de zorgen van de huisvrouw niet klei ner doch veel groter. Er moet ook in regeringskringen, ook tussen de betreffende departemen ten voortdurend contact bestaan be treffende deze materie, opdat het al gehele beeld der prijzen steeds voor ogen blijft, opdat de weegschaal steeds blijve overhellen naar prijsverlaging. Slechts dan zal die ontspanning, die verlichting komen, waarop zo. drin gend gewacht wordt. De prijsbeheersing moet daarbij ook nu nog steeds actief en op haar hoede blijven. Dat dit op de gewenste wijze gebeurt, kunnen wij niet altijd be amen. Men zie slechts de speelgoed etalages in deze dagen, f 42 voor een kinderpoppenwagentje; f 48 voor een hobbelpaald; f 6, voor een miniatuur ameublementje, waarvoor minder hout nodig is dan voor een pak lucifers a 18 cent en f 10 voor een klein teddy beertje zijn nu niet wat men noemt billijke prijzen Neen, juichen zullen wij eerst in dien er wérkelijk een juiste en alge mene prijsverlaging te constateren valt. En daar zijn wij nog niet, al wil men het ons doen geloven. AD INTERIM. PRIJSVERLAGING VOOR TEXTIEL-RAYONGARENS. Niettegenstaande de binnenlandse prijzen voor rayongarens verreweg de laagste ter wereld zijn, hebben de Al gemene Kunstzijde Unie N. V. te Arn hem, de N. V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda en de N. V. Kunst zijdespinnerij Nyma te Nijmegen be sloten met ingang van 1 December een gemiddelde prijsverlaging voor textiel-rayongarens van 5 procent voor het binnenland toe te passen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1