SINTERKLAAS IS ER AL! BERGEN'S HARMONIE VIERT GOUDEN FEEST Van Alles Wat GEROMESSEN GEROZILMETA GEROZILVER ■en ■phïüShave r Uol v4AwucLcJhJtuvty fcJtaflJL tiet PutAl Blijken van warme sympathie Hensbroek. „Het verleden sprekt" PHILIPS Op 21 November voor de Hilversumse microfoon Hoeveel motorrijtuigen in ons land? Marktberichten ABONNEERT U OP DIT BLAD „Meneer, stapt U even af' V__ J Boekhouden M.0. - Staatspraktijkdiploma RESA-ARNHEM Vrouwen met oordeel en smaak voelen het hart sneller kloppen, wanneer ze denken aan Gero-Zilver en Zilmeta. Nog zijn we niet zo ver, dat tijdens de komende Feestdagen de etalages, zoals vroe ger, weer pronken met een rijke keuze var» Gero-gesch'enken. Toch is er weer iets te krijgen err de snel stijgende productie zal het binnen afzien bare tijd mogelijk maken veler wensen te bevredigen. Hierbij is ook gedacht aan de grote behoefte aan een goed en goedkoop couvert, in welke behoefte Zilmeta-utility meer en meer zal voorzien. Mocht U thans niet kunnen slagen, heb dan nog enig geduld. Uw leverancier en wij doen voor U wat wij kunnen. Een sieraad op Uw tafel "Vlekvrij door en door Een Mensenleeftijd garantie Bergen heeft Dinsdagavond zjjn Harmonie ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan op grootse wijze gehuldigd. Van alle zijden werd de jubile rende vereniging overstelpt met bewijzen van waardering. Nadat de jubilaris, half verscholen achter een haag van fraaie bloem stukken, bet feest had ingeluid met de Jubilé-mars van J. C. Beekman, trad de voorzitter, de heer P. Blankendaal, naar voren om in een rede, tintelend van humor, enkele voorvallen uit de vijftig jaren op te halen. VORSTELIJKE GIFT. De heer Kroon kwam namens de donateurs de jubilaris verrassen met de vorstelijke gift van f 1145 en een bloemenhulde. De voorzitter werd er stil van, stond een ogenblik beduusd als een kind, dat door Sinterklaas extra bedacht is. De jubilerende directeur werd door de donateurs verrast met enige fraaie boeken en een zilveren asbakje met inscriptie. Burgemeester Posch van Oterleek was ook van de partij en bedacht als een goede Sint de voorzitter aan wie hij zulke aangename herinneringen bewaarde. Nog een mars van Kenneth Alford, Colonel Bogey en de jubileumavond behoorde weer tot het verleden. Het was een avond om niet weer te vergeten en zich gedragen wetende door de sympathie van Bergen's inge zetenen zal Bergen's Harmonie de weg naar de volgende mijlpaal met opgewektheid en vol moed kunnen vervolgen. Het was 16 Oct. 1897 dat enkele notabelen meenden, dat ook in het landelijke Bergen met zijn 1200 inwo ners een muziekvereniging moest ko men. Op een lijst werd f 207,25 gete kend, de begroting voor het aanschaf fen van 10 instrumenten was f 257; de vereniging kwam tot stand. De heer Reidel kreeg de leiding en in het kroningsjaar 1898 mocht de jonge vereniging de feesten opluiste ren met muziek. Met zijn twee mar sen, waaruit voorlopig het hele reper toire bestond, had het korps groot suc ces, ging het zelfs naar buiten om ook daar de feestvreugde te verhogen. In 1902 ging men in jeugdige over moed naar het concours te IJmuiden. Op een open wagen trok het twaalf tal er op af en of het al pijpestelen regende en het strooien hoedje van de voorzitter het te kwaad kreeg, men hield de moed er in, kwam, zag en overwon (een derde prijs) en voel de zich een hele Piet. 1903 vyas een belangrijk jaar: Ber: gen werd aangewezen voor het pro vinciaal concours, het was enorm druk, de ontvangsten bedroegen f 800, maar de uitgavenf 1200. De mu zikanten lieten zich door deze strop niet ontmoedigen. Later meende men met het oog op financiële moeilijkheden eens te moe ten uitzien naar een beschermheer en vond deze in de persoon van de heer J. v. Reenen. Directeur Pranger gehuldigd. Nadat achtereenvolgens de heren Reidel, Crefeld, Otto, Beekman de dirigeerstok voor korter of langer tjjd gezwaaid hadden, werd in 1922 de heer P. Pranger benoemd tot directeur. Nu ging het steeds excel sior. de vele aan het vaandel ge hechte trofeeën getuigen ervan. Dat ook deze jubilaris niet ontkwam aan huldiging, spreekt vanzelf. In hartelijke woorden bracht de heer Blankendaal de zilveren jubilaris dank voor het vele, dat hij voor Bergen's Ha-rmonie had gedaan en ais herinnering aan deze tjjd werd hem aangeboden een fraai wand bord, vervaardigd naar een ont werp van de kunstenaar Jaap Min. Verschillende voorvallen passeer den verder nog de revue en ook de benarde dagen van de bezettings periode werden niet vergeten, de tijd dat Bergen's Harmonie met 't oog op het cultuurbriefje verdween; maar met de bevrijding kwam ook ons korps weer voor de dag en hoopt thans op zijn vijftigste verjaardag nog vele jaren in eensgezindheid voort te mogen gaan met musiceren. Alleen zou men graag zien, dat meer jonge leden toetraden tot het korps, om straks de lege plaatsen, die onverhoopt mochten ontstaan, te kun nen innemen. Bergen's Harmonie is onmisbaar, moet op krachten blijven, moet blijven een lichtend voorbeeld van eensgezindheid en trouw. Met weemoed herdacht de voorzit ter het overlijden van de veteraan Admiraal, die even voor zijn gouden jubileum heenging en bracht eerbie dige hulde aan de nagedachtenis van deze aanvoudige man, die steeds be zield was met liefde voor de kunst. Na de feestrede van de voorzitter, waarvan we slechts enkele punten konden aanroeren, gaf de Harmonie een schitterende vertolking van Rd- koezy-ouverture van Kéien-Béla en Ouverture ,,Le nouveau Seigneur de Village" van F. Boieldieu, de beide nummers, waarmee 't corps Zondag cp Excelsior's concours te Alkmaar een le prijs mocht behalen in de afd. Uitmuntend. ZESTIEN SPREKERS. Van de gelegenheid tot feliciteren werd een ruim gébruik gemaakt: 16 >prekers bestegen het podium om te getuigen van hun grote waardering en in warme bewoordingen hun beste wensen aan te bieden. Ook met zicht bare blijken van waardering werd de vijftigjarige overladen. Burgemeester dr. Huygens opende ce rjj en hechtte onder daverend ap plaus van de aanwezigen de erepen ning van Bergen aan het vaandel. Ben enveloppe met inhoud ging ver gezeld met de wens: „Bergen's Har monie ga nooit verloren! De plaatselijke toneelvereniging ,,'T Viooltje" gaf Zondag- en Dinsdagavond 'p café Kossen het toneelspel in vier be drijven ,,'t Verleden spreekt' van Jos Smidt. Beide avonden is er van een mooi stuk genoten. Er werd goed gespeeld. Mevr. a OudendijkBakker, die de rol van Ag* nes vertolkte gaf wel zeer verdienstelijk spel. Ook willen we het meisje, Geertje lom, een compliment niat onthouden voor naar kinderrol. Na afloop werd de heer J Oudendijk oor de voorzitster der vereniging, mevr. f" B=rJ—Groot, gehuldigd in verband met e feit, dat hij 12Vs jaar als regisseur aan de vereniging is verbonden geweest, "e jubilaris ontving hierbij het desbetref fende insigne der vereniging. De heer Oudendijk bracht dank voor de nem gebrachte hulde. Burgemeester Kooiman bracht ,,'t Vlooi- Je namens het publiek dank voor de genotvolle avond. (Ingezonden Mededeling) Staalbaard kent het gemak en het genot van electrisch scheren als geen ander. En hij veroorlooft zich, om deze raad uit te spreken: geef als Sinterklaascadeau een Philips „PHIUSHAVE" Staalbaard Electrisch droogscheerapparaat NX PHILIPS' YERK00P-MIIV. NEDEP'SCHOVEN Hulpactie voor kinderbescherming (Van onze eigen verslaggever) „Het moet een goede gewoonte wor den, dat ieder in de maanden De cember en Januari als vanzelf sprekend kinderpostzegels gebruikt Een bezwaar kan dit voorniemand zün. De toeslag is gering voor een gehele serie van 60 cent slechts 16cent maar het geld, dat op deze wijze binnenkomt is nodig, dringend nodig voor de kinder uitzending en kinderbescherming". Aldus verklaarde de heer J. F. Baller, leider van de afd. Propaganda van bet Nederlands Comité voor Kinderpost zegels, op een persconferentie, waar hij ons mededelingen deed over de zegels, die ook dit jaar weer zullen verschij nen en de te voeren verkoopactie. De kinderzegels zullen verkocht wor den van 1 Dec. 1947 tot 5 Januari 1948 en verschijnen in de waarde van 2, 4, ly2, 10 en 20 cent. De toeslagen zijn resp. 2, 2, 2 'A, 5 en 5 cent. Ze zijn ver vaardigd naar fotografische opnamen van mevrouw Eva Besnijö. Eveneens is ontworpen een serie aardige gekleurde ansichtkaarten, die 10 cent per stuk zullen kosten. Het batig saldo van deze actie komt geheel ten goede aan de zieke, zwakke, misdeelde en ontspoorde jeugd of zoals het kortweg heet, aan de kinderuit zending en kinderbescherming. Dit werk heeft gedurende de oorlog zeer geleden. De gebouwen der vacan- tiekolonies waren een zeer gewild object voor de bezetter en vele werden vernield. Hoe erg dit is kan blijken u't het volgende: Vóór de oorlog werden in de Hel dring Gestichten te Zetten ruim 1000 meisjes verpleegd. Het gebouw ligt nu echter geheel in puin en van opbouwen is nog geen sprake. En dat, terwijl het percentage van de criminele en ver waarloosde jeugd na de oorlog zo sterk omhoog gegaan is. Daarbij heeft de oorlog een zó dikke streep door de De- rekeningen der kinderbescherming gehaald, dat alle krachten van geheel Nederland gemobiliseerd zullen moe ten worden om de toekomst van het land te beveiligen. Ja de toe komst van het land blijft in gevaar, indien er geen behoorlijke reserve-bur gers gekweekt worden. Zes duizend zogenaamde voogdij kinderen kunnen op dit ogenblik niet worden ondergebracht. De grote ge stichten hebben zeker vier millioen gulden nodig om te kunnen functionne- ren. EEN NATIONALE ZAAK! Het is bitter te moeten constateren, dat het Nederlandse volk niet inziet, dat kinderbescherming een nationale zaak is en geen liefhebberij van een aantal dames en heren, die anders niets te doen hebben, Zeker, deze mensen hebben veel voortreffelijks gedaan, maar steeds op basis van liefdadigheid. Het is zaak, dat de kinderbescherming een sociale volkszorg wordt en ieder een moet inzien, dat er op bescheiden schaal offers gebracht zullen moeten worden. Er moet meer steun komen van de zijde van particulieren en een op lossing in deze richting geeft de kinderpostzegel. In 1923 begonnen, mocht zij zich weliswaar in een vrij grote belangstelling verheugen, maar tóch alweer bij een bepaald deel van ons volk. Het laatste jaar was b.v. de opbrengst f 275.000. Een schrille tegenstelling vormde hier bij het kleine Zwitserland, waar ruim één millioen binnenkwam! Over het algemeen ziet men echter de noodzakelijkheid van het kopen van kinderpostzegels nog niet in. Maar het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels gaat thans de zaak op een geheel nieuwe en forse wijze aanpakken. Er zal een postzegelactie gevoerd worden! RADIO LUISTERWEDSTRIJD. Een onderdeel van deze actie is een radioluisterwedstrijd, die gehouden zal worden op 21 November a.s. des avonds om half acht over Hil versum II en om vijf over acht over Hilversum I. De titel van deze wedstrijd is „Sinterklaas is er al" en hij werd ontworpen door J. C. Hubert. Het zal een zeer bijzondere wedstrijd zijn en als grote attractie zal Sinterklaas op 5 December zelf de uitslag via de radio bekend maken. Elke luisteraar van jong tot oud kan aan deze wedstrijd meedoen door in zending van een briefkaart met ten minste 30 cent aan gewone postzegels boven het normale porto. Op die kaart moet het antwoord worden geschreven, waarna zij geadresseerd moet wordc-n aan St. Nicolaas, Keizersgracht, Am sterdam. Een speciale attractie is het mee doen van de jeugd aan dit tournooi. Deze schooljeugd, vanaf de derde klas der lagere school tot en met de hoogste klas van de middelbare school, kan haar oplossing op een briefkaart van 5 cent schrijven en daarop een gewone postzegel van 10 cent bijplakken. De Briefkaarten moeten dan ingeleverd worden bij de onderwijzer of leraar, die de kaarten van de klas doorzendt naar bovengenoemd adres. De winnen de school zal door een reportagewagen bezocht worden. Zeer aantrekkelijke prijzen zijn beschikbaar gesteld. De eerste prijs is een reis van veertien da gen naar Zwitserland in klassikaal verband, de tweede prijs een dergelijke reis van zeven dagen in eigen land. Verdere prijzen zijn radio-toestellen voor schoolgebruik en de klas, die de hoogste frankeerwaarde heeft, mag een driedaagse reis door België maken. Men heeft veel belangstelling voor dit werk. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn goedkeuring aan het plan gehecht, ter wijl ook de Organisatie van Leraren veel interesse toont. Vooruitlopende op de officiële gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, hetwelk de absolute aantal len eerst binnen enige maanden zal kunnen verstrekken heeft de KNAC, ter voorlopige informatie der wegge bruikers, aan de hand van eigen in lichtingen, cijfers verzameld met be trekking tot de aantallen motorrijtui gen in ons land. De tussen haakjes ge zette getallen zijn de ramingen per 1 Mei 1940. Totaal 201.300 (235.200), personen auto's 68.000 (104.000), vrachtauto's (incl. tractoren) 60.000 (56.500), motor rijwielen (incl. driewielers) 70.000 (70.000), bussen 3300 (4700). ALKMAAR, 19 November. Andijvie 7,50—19,00; Winterpeen 4,20—8,40; Boere- kool 1—11; Wortelen 4,20—16,00; Tomaten 20—81; Groene kool 5—15; Spruitkooi 16— 56; ROde kool 5—12; Gele kool 3—6; Prei 9—26; uien 12—23; Bieten 4—10; Druiven 1,32—1,81; Witlof 40—65; Bloemkool IA 40, I[ 25 en III 15—20; Knolselderie 5—9; Wor telen 14—23; Selderie 3—7,50; Peterselie 4—5; Sla 1,60—6,50; Aardappelen 6—9; Ap pelen 15—40; Peren 13—38. NOORDERMARKTBOND, 20 November. 25.200 kg Witte kool 9,00—13,70; 23.000 kg Rode kool f5,10—16,70; 16.000 kg Gele kool 3.00—8,20; 17.000 kg Groene kool 5,60—24,20; 28.000 kg Andijvie I 13,50—17,50 en II 8,80— 13,70; 1200 kg Uien 18,40—19,10; 1000 kg Bieten I 8,10 en II 3,30; 900 kg Peen II 8,70. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Nov. 6000 kg Rode kool f 11.90—f 13.60; 25000 kg Gele kool f 6.70—f 7.70; 115000 kg witte kool f 9f 13.60; 62000 kg Groene kool f 5.60f 19.70; 45000 kg Andijvie f 16.80— f 19.90; 15000 kg Peen: II f 8.30 en III f 9.80; 4000 kg Bieten I f 9.20— f 9.30, II f 3.90; 12000 kg Uien f 14.20— f 22; 500 stuks Bloemkool f 27.20 f 35.20. WARMENHUIZEN, 19 Nov. 1947. 19800 kg Rode kool f 10.70—f 13.50; 43800 kg Gele kool f 6.70—f 14.70; 31000 kg Witte kool f 9—f 13.20; 2800 kg Groene kool f 8; 7900 kg Andijvie f 16.70—f 24.90. 't Kan verkeren Als een veelzeggend tijddocu- ment kan men beschouwen de volgende oproep, die de directie van de „Oberrheinische Stadte- bühne" in een stad in Zuid- Duitsland heeft gedaan: „Aan onze geachte theaterbe zoekers. Wij verzoeken onze ge achte theaterbezoekers beleefd, voor de op 28 October plaats heb bende opvoering van het drama „Spoken" van Ibsen één aardappel per bezoeker mede te brengen en ons zo te helpen, het steeds moei lijker wordende levensonderhoud voor de medewerkers te waarbor gen. Aan alle medewerkers onze hartelijke dank." Vele patrouillerende le den van de Heilige Her mandad zullen deze win ter op talloze plaatsen in stad en streek de sterio- type woorden: „Meneer, stapt u eens even af" in de mond nemen. En de man of vrouw, die op zijn fiets-zonder-licht nog even gauw 's avonds een boodschapje tracht te doen, is weer het slacht offer. Men gaat zonder pardon op de bon. Ook schrijver dezes heeft dat lot in de vorige winterperiode tot drie maal toe getroffen en drie maal kon hij zijn kostbare guldens bij de fiscus deponeren U zult wellicht opmer ken: „Voor dat geld had je reeds lang een ver lichtingsapparaat kunnen kopen". Ge hebt gelijk, had... als ze maar te koop waren! Want daar zit hem nu juist de kneep. Er is niet één handelaar in rijwie len en aanverwante arti kelen, die u een dynamo kan leveren voor uw rij wiellamp. Wij spreken natuurlijk van de „nor male" weg. Ook geduren de de vorige donkere periode was dat niet mo gelijk. Zij krijgen er on geveer één per maand aan. Als het er twee zijn, mogen zij blij zijn en soms komt er ook wel eens niets.Deze enkele dynamo wordt alleen ge bruikt om op nieuwe fietsen, die de handelaar verkoopt, te monteren. De klant wil nu eenmaal graag een complete fiets, al is het wel gebeurd, dat sommige fabrieken zich genoodzaakt zagen fiet sen zonder ketting te le veren. Ook spaken vor men een probleem. Men merkt dan wel op, dat er ook nog andere verlichting als batterij en kaars of iets dergelijks mogelijk is. Doch kaar sen zijn zeer schaars en zeer duur en daar be hoort nog 'n lantaarn bij ook. Het gebruikt van batte rijen is ook niet goed koop en weinig afdoende. F een bakkerstransport fiets met een petroleum lamp is ook niet direct aan te bevelen. Hoe het met de fabri cage van dynamo's, twee er half jaar na de bevrij ding dan zit? Er worden er inder daad een flink aantal ge fabriceerd in ons land, doch het woord export spreekt weer een hartig en inhalig woordje mee. Ook wordt er een gering kwantum ingevoerd, me rendeels uit Frankrijk. Doch daarbij tekenen wij aan, dat gedurende de laatste maanden een zeer behoorlijke zwarte han del in dit soort dynamo's werd geconstateerd, waar aan bona fide koper en verkoper ook al niet veel hebben. Wij zien ons daarom gedrongen om hier een beroep te doen op de po- litie-autoriteiten. Het is inderdaad zó, dat rijden zonder licht voor de persoon in kwestie en voor andere weggebrui kers gevaarlijk is. Doch, wij herinneren ons de laatste oorlogsja ren. Toen stond men wat rijwielverlichting betreft voor hetzelfde probleem als thans. Er is slechts zeer geringe verandering ingetreden. Is 't soms mogelijk hier een overtreding b.v. in de stad met volledige straatverlichting niet te scherp te beoordelen? Op buitenwegen is zon der licht rijden gevaarlij ker en dient dan ook met alle mogelijke middelen vc .-komen te worden. Doch in de stad. Het woord „soepel" is een goed Nederlands woord. Wij hopen dat het, ook in 't woordenboekje van de politie voorkomend, eens in gedachten zal worden genomen. Wij hopen... Gevraagd: EEN WERKSTER voor 1 dag per week. Mevr. HED. DE VRIES, Emmastr. 40 Alkmaar. TE KOOP: 40.600 K.G. Bevelanders consumptie en 10.000 K.G. kriel bij C. KOOPMAN, Ursèm S 3. Geslaagd dank zij (Bekende Schriftelijke Cursus jpplF" - (graiisbergen vervaardigd van zilverwit Gero-metaal. bedekt met.een eware-laagv zuiver zilver

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 11