Stad en Omgeving. Spoct O PRIJSVRAAG /J1STEPI/41S PODIUM' Nabesta* h< Wij luisteren 1 van Alcmaria V.V.V. Rusland in verleden en heden Waar blijft de aula? Een gelukkige redding Waterpolo Opgave van schade door vordering Lezing Oud-Alkmaar Burgerlijke Stand St. Nicolaas-tips P. O. A n.v. Bergen. Tuindersdagen op de Volkshogeschool Broek op Langendijk. Bestuur van L.G.C. bijeen Heer-Hugowaard. Meisje viel van vrachtauto Egmond-Binnen. Noordscharwonde. V aardigheidsproeven K.N.G.B. De NACO en baldadigheid Zuid-Scharwonde De Rijp. Vergadering IJsclub Purmerend. Auto door trein gekraakt Verrichtingen van de Boys DREO-nieuws Langedijker Marktoverzicht AV V-nieuws Koedijk. Marktoverzicht Purmerend Purmerender Markt rinse'. Ieder jaar ziet de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingen Verkeer „Alcmaria" zich tegenover dezelfde vraag gesteld, een vraag, die zij telken jare tracht op te lossen door het bedenken van steeds wisse lende attracties. Een ieder zal begrijpen, dat dit on derwerp voor Alkmaar van vitaal be lang is, een belang, waarvan onze stad in zijn geheel profiteert. Daarom heeft de V.V.V. aan het beantwoqr- den van bovengenoemde vraag een prijsvraag verbonden. De vraag luidt: Door welke middelen kan Alc maria V.V.V. bevorderen, dat de grote stroom vreemdelingen, die in het seizoen de Kaasmarkt be zoekt, die dag aanmerkelijk lan ger in de stad blijft dan voor het bezoeken van de Kaasmarkt noodzakelijk is?" Onder de inzenders van nuttige voorstellen worden drie prtjzen be schikbaar gesteld, n.l. van 50, 25 en 10 gulden, uit te keren in waarde bonnen, die bij Alkmaarse winkeliers besteed moeten worden. De voorstellen moeten practisch uitvoerbaar, doeltreffend en niet te kostbaar zijn. Een ieder kan aan deze prijsvraag meedoen en zijn suggesties inzenden aan het kantoor van V.V.V. „Alcma ria", Waaggebouw, en wel vóór 5 December a.s. Alkmaarders, scherpt uw vernuft in het belang van uw stad! Ook de tweede avond van de cur sus ..Rusland in verleden en heden", die door dr. K. E. O. Jahn voor leden van de Volksuniversiteit in „Huize Wester- licht" werd gegeven mocht zich in een redelijke belangstelling verheugen. Precies op tijd, wat zelden gebeurt in onze stad, nam dr. Jahn het woord. Vertelde hij een vorige maal over de oudste bevolking van Eurazië, die v.n 1. bestond uit Mongolen en Turken, ook thans ging de spreker, zij het op iets uitgebreider terrein, op dit schema door. Interessant was het daarbij b.v. te vernemen, dat de grootste Turkse staat niet Turkije is, doch ergens in het cen trum van Eurazië ligt. De bewoners van Turkije zijn nakomelingen van Turkmenen, die naar het Westen emi greerden. Voorts stond dr. Jahn stil bij de grote beschaving, die eens in het Tarimbek- kên moet hebben bestaan. De jongste opgravingen brachten aan het licht dat de cultuur van China, India en Perzié daar samenvloeide. Mongolië was vroeger een der oudste woonsteden der Turkse volkeren. De Kalmuken vormen het laatste grote nomadenvolk in Centraal Azië. Zij zijn aanhangers der z.g. gele kerk (Boedhis- ten). De Turkse volkeren hebben zich ach tereenvolgens van drie verschillende alfabetten bediend. Tot slot van deze weer boeiende avond, die onze zo beperkte kennis op dit terrein zeer verruimde, las de spre ker een drietal prozastukken voor uit de geheime geschiedenis der Mongolen. Deze geschriften werden eerst kort ge leden vertaald en ontstonden in de on middellijke nabijheid van Djengiz Khan, de grote vorst der Oost-Mongo len. Zij geven een typische kijk op het leven der oude Oosterse volkeren. DIERENBESCHERMING Zwervend is te Alkmaar aangetrof fen een jong hondje, reu, zwart-wltte punt aan de staart en witte borst, een zwart-witte poes, omgeving Bleekers- Iaan en een zwarte kater, omgeving veiling. Adres: inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. Er is in verloop van jaren menigmaal over geklaagd, dat op de algemene be graafplaats te Alkmaar een behoorlijke aula ontbreekt. De thans nog in gebruik zijnde ont vangkamer heeft reeds herhaaldelijk bewezen als aula geen dienst te kun nen doen. Ze is veel te klein en te on doelmatig ingericht en wanneer zij in het verleden gebruikt werd om na af loop der begrafenis de familie van de overledene te condoleren is telkens weer gebleken, dat een deel der belang stellenden moest buitenstaan en dat de gaande en komende mensen elkaar zo danig in de weg liepen, dat 't 'n duwen en dringen van dikwijls gehaaste belang stellenden wordt waardoor aan de plechtigheid der gebeurtenis vaak grote afbreuk wordt gedaan. Thans moet nog noodgedwongen bij de groeve worden gesproken en bij re gen en kou staat men daar lange tijd met ongedekten hoofde. Het spreek woord „van een begrafenis komt een begrafenis" kan hier inderdaad van toepassing geacht worden. Er zijn destijds plannen gemaakt en, naar wij menen tekeningen vervaar digd en de heer Hoek, die toen direc teur van de algemene begraafplaats was, heeft in diverse gemeenten naar een goed project gezocht maar er is in de raad niet meer over gesproken. Voor een stad als de onze, die op weg is naar de 10.000 inwoners, een stad waar men zich terecht op een ideale begraafplaats beroemt, is een aula waar men de doden kan herdenken en de familie kan condoleren een eis van de tijd. Laat men deze kwestie eens opnieuw bekijken en zo spoedig mogelijk in de raad brengen. Zondagavond overkwam onze stadge noot, de heer Erdtsieck, een ongeval dat hem bijna noodlottig was gewor den. De heer Erdtsieck reed in zijn Skoda over de Jisperweg in de Beem- ster to enhij in aanraking kwam met een vrachtauto. Beide wagens kwa men in de sloot terecht en de kleine wagen van de heer E. kantelde hierbij Hij raakte bekneld achter het stuur, zodat hij de wagen niet kon verlaten. Omwonenden snelden toe en met bee hulp van dezen en een spoedig ter plaatse zijnde kraanwagen werd de heer Erdtsieck uit zijn benarde positie bevrijd. Met een zware hersenschud ding en een gebroken been werd hij naar het ziekenhuis in Purmerend ver voerd. Met minimum verschil moest DAW de eer aan de Futer later. In een ma tig gespeelde wedstrijd verloren de Alkmaarders, hoewel deze nederlaag zeker niet nodig was geweest. Nadat de doelman een hard schot tot corner verwerkte, zag de midvoor vah Futer kans deze in een doelpunt om tet zetten. Enige minuten water kreeg DAW een corner te nemen, waaruit Boxem hard inschiet. De Futer-doel- man zag echter kans de bal te stoppen, doch slaat deze voor v. d. Pol, die zon der meer van deze kans profiteert en de bal in het net deponeert. Kort vóór de rust krijgt Slikker een opgelegde kans, maar weet niet beter te doen dan de bal naast te schieten. Na de rust is Ooyevaar bij een DAW aanval naar voren gekomen en komt vlak voor doel vrij te liggen, v. d. Pol speelt de bal echter zelf, zodat deze mooie kans voorbij ging. Bij een tegen aanval der Futen beging de DAW-ach- terhoede een overtreding waarvoor een vrije bal werd toegewezen waaruit ge lijk werd gemaakt. Met vier man gaat DAW nu in de aanval, zodat de Futer midvoor vrij kwam te liggen met het gevolg, dat toen de aanval werd af geslagen, deze speler zijn club de 'lei ding kon geven om die niet meer af te staan. Personen, van wie goederen door de v.m. Duitse militaire- of burger lijke overheid tegen afgifte van een vorderingsbewijs in eigendom zijn ge vorderd en die daarvoor deswege nog geen vergoeding hebben ontvangen, kunnen hun op deze wijze ontstane schade alsnog aangegeven bij de Se cretaris van de Schade-Enquête- Commissie te Den Helder, Spoorstraat 112, vóór 16 December a.s. Degenen, die reeds schaden uit regelmatige vordering bij het Ge meentebestuur van de plaats van in woning hebben aangemeld, behoeven thans niet opnieuw aangifte te doen. Ter vermijding van misverstand wordt er nog de aandacht op ge vestigd, dat onder regelmatig ge vorderde goedi -,-en niet begrepen zijn, die welke ter voldoening van een algemene maatregel van de vijand door de houders ztfn inge leverd b.v. radio's, koper enz. Voor een geheel gevulde bovenzaal van het Wapen van Heemskerk liet de heer Wortel de lichtbeelden zien welke afkomstig zijn van wijlen de heer Cohen Stuart en die door diens echt genote, mevr. Cohen Stuart-Wichers, aan de gemeente zijn geschonken. Nadat de voorzitter, de 'mer Ringers, de vergadering had geopend, waarbij hij vooral twee medeoprichters van de vereniging, de heren Maas Geesteranus en Van Regteren Altena, een welkom toeriep en had medegedeeld, dat de vereniging nog steeds groeide, gaf hij het woord aan de spreker. De heer Wortel liet '",n lichtbeelden zien, waarvan er enkele bij waren ge schonken door de heer Lutjeharms, uit het tweede kwartaal der vorige eeuw. Verscheidene poorten, gebouwen en straten verschenen op het doek en el ke plaat werd toegelicht, zodat men een duidelijk beeld kreeg van mooi Oud Alkmaar, waar nog maar zo wei nig van is overgebleven. Na zijn lezing ontving de heer Wortel een hartelijk applaus. In het sluitingswoord van de voor zitter, memoreerde deze een der platen Het was de plaat van de oude klokka- toren, waarvoor Oud-Alkmaar pogin gen in het werk stelt om op dezelfde plaats deze toren te doen herrijzen. B. en W. waren echter van mening dat het te dorps zou worden, zodat hiervoor geen toestemming kon wor den verleend. Dat velen het hier niet mee eens zijn blijkt wel uit het feit, dat reeds een behoorlijk bedrag voor de bouw van deze toren bijeen was gebracht. In ieder geval, meende de voorzitter, was deze afwijzing van het college van B. en W. een aansporing om de vereniging nog groter en sterker te maken om het thans nog aanwezige te behouden. Na een hartelijk dankwoord sloot de voorzitter deze geslaagde avond. Geboren: Willem P, zoon van C Ploeger en H E Steur. Catharlna M, dochter van A oudhoff en A M Zoon. Adrlanus A J, zoon van P c Klaver en M 1 Meljssen. Getrouwd: Jacobus D Hoep en Bregtje J Koeman. Teije R Marbus en Jannette H J Erkamp. Johan S Rol en Geertje de Vries. Adrianus A Moes man en Anna G C T Jonker. Overleden: 71 jaar. Cornells Broersen, WOENSDAG Gulden Vlies, 2 uur: Filmvoorstelling voor de jeugd. Gulden Vlies, 7,30 uur: 8-October~revue. Waakt en Bidt, 3 uur: Bazar. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schil. dersprenten. waagplein e. o.: Schei-veemarkt. DONDERDAG Gulden Vlies, 7,30 uur: Llederenavond Bod! Rapp. Wapen van Heemskerk, 7,30 uur: Feest avond bedrijfsvoetbal. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Het gevangen hart; tot II Jaar onder gelelde. Woensdag 2,30 uur matlnée. Victoria Theater, 8 uur: Arsenicum en oude kant; 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matlnée. FEESTMIDDAG ESPERANTISTEN. Door de neutrale Esperanto Vereni ging „La Norda Stelo" wordt op 23 Nov. een bijeenkomst belegd in hot»! .Centraal", Hofplein hoek Magdale- nenstraat. Het gezellige programma, dat wordt aangeboden, bestaande uit zang en toneel wordt door de arbei ders Esperanto-vereniging F. L, E„ verzorgd. De toegang tot deze middag die om 1.30 aanvangt, is geheel vrij, zodat men iedere esperantist in „Cen traal" verwacht. ALCMARIA PER BUS NAAR OOSTZAAN. Alcmaria zal a.s. Zondag per bus op bezoek gaan naar OSV. Voor de sup porters zullen ook bussen rijden doch de kaarten hiervoor dienen Woensdag en Donderdagavond van 7 tot 9 uur bij mevr. Heems, Ged. Nieuwesloot, te worden besteld. De kosten voor de leden der sup portersvereniging bedragen f 1.25 en voor niet-leden f 2. Eiken Ja'oeziekas'je met 9 laden Schrijfcassa Rubber Bureau-on derleggers PAYGLOP (ingezonden Mededeling) Op de Zandhoeve zullen op 26 en 27 November a.s. tuindersdagen worden ge houden. bedoeld als ontmoetlngs-bljeen- komst voor de tuinders uit Noord-Hol land. O.a. zullen spreken tr. C Rletsema Rijkstuinbouwconsulent te Hoorn, dr H J Frietema, dir. Nat. Coöp, Raad te Den Haag en de secretaris van de Stichting v. d. Landbouw, lr. G Royackers. Voor allen, die belangstelling hebben lit de toekomst van de tuinbouw, beloven deze dagen van groot belang te worden Dinsdag werd vergaderd door het be stuur van de Langedijker Groentencen- trale, waar o.m, naar voren kwam, dat tuinders, die gebrek aan glas hebben door breuk, dit kunnen aanvragen bij het Rijkstuinbouwconsulentschap te Hoorn. In de eerste helft van December wordt het nieuw te stichten gébouw voor de bloembollenveiling aanbesteed. Het instellen van een garantiefonds tot ondervanging van tegenslagen werd in den brede besproken doch in de vergade ring van de Provinciale Commissie zal het verder worden behandeld. Ook werd de aandacht gevestigd op de tuindersdagen, welke op 26 en 27 Novem ber a.s. op de Volkshogeschool te Ber gen zullen worden gehouden. DAMLUST KLOPT BROEKER DAMCLUB. De ontmoeting tussen Damlust en de Broeker Damclub is een nederlaag voor laatstgenoemde geworden. Het eeiste tiental moest een nederlaag in casseren van 515 Het tweede tien tal deed het beter en won met 137. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor het Oorlogsgraven- comité bracht in totaal f 206.50 op. Dinsdagmiddag na 12 uur namen enige kinderen van de r. k. school aan het Kruis met toestemming plaats op de vrachtauto van de heer T. Vader, Rustenburgerweg, Zoals maar al te vaak gebeurt bleven enkele kinderen op de rijdende auto staan met het noodlottige gevolg, dat een hunner, de 8-jarige Nellie Dekker, wonende aan de Rustenburgerweg, van het voertuig viel en op het achterhoofd terecht kwam. Nadat zij naar de ouderlilke woning was vervoerd, werd door de inmiddels ontboden geneeshe ren hersenschudding geconstateerd. Moge dit ongeval anderen tot waar schuwing en lering strekken! OPBRENGST KLAPROOS COLLECTE. De klaprooscollecte ten.bate van on derhoud oorlogsgraven heeft in deze gemeente opgebracht f 32.62. Zondag werden in het gemeentelijk gymnastieklokaal te Noord-Scharwou- de de vaardigheidsproeven van het Koninklijk Nederlands Gymastiek Ver bond afgenoemen. Door meerdere ver enigingen uit het Noorderkwartier werd hieraan deelgenomen. Van de plaatselijke gyrtmastiek-vereniging Her cules-Hygiea slaagden 10 jonge adgpi- ranten, 12 meisjes-adsp.; 11 dames 2e graad en 1 dame en 1 heer le graad. Hercules-Hygiea zijn druk bezig met de voorbereidingen voor een bon te avond in non-stop stijl, welke op 23, 25 en 31 Januari a.s. in theater Ti- voli zal worden gehouden. Het pro gramma biedt een verscheidenheid van gymnastiek, acrobatiek, cabaret, ballet en zang. Maandagmiddag had de Naco-bus een eigenaardig oponthoud. In Noord- Scharwoude gooide een jongen een sneeuwbal naar de bus, die omstreeks half twee gemoedelijk door het dorp hobbelde en de sneeuwbal ging prompt door een ruit. De chauffeur „nam" het niet en greep de verblufte dader in zijn nekvel. Op het politie-bureau werd deze eerste acte besloten. Maar toen de bus weer verder zou rijden, vertikte de motor het en Noordschar- woude had de sensatie de passagiers te zien zwoegen om het vehikel weer in beweging te krijgen. ONGELUK. Tijdens het afgelopen weekend viel het 6-jarig zoontje van de heer Mars man uit een openstaand zolderluik. Het kind was n.l. aan het slaapwan delen met het gevolg, dat het een duikeling maakte. De opgelopen kwetsuren waren van die aard, dat opname in een ziekenhuis nodig ge oordeeld werd. Onder voorzitterschap van de heer J. Dekker vergaderden Maandagavond in café Blokdijk, de leden van De Rijper IJsclub. De heer Dekker deelde mede, dat er een plan is om te komen tot een geïnun deerde Ijsbaan, dat aanvankelijk mogelijk scheen, maar door verschillende om standigheden later niet te verwezenlijken bleek. Uit de hierna volgende jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de omzet f 1837,52 bedroeg in het boekjaar 1946—1947, terwijl een nadelig saldo bestond van f 139,20 en een kasgeld momenteel ad f 265.—. De heer P Hoek was dit jaar 25 Jaar bestuurslid. Door de voorzitter werd hem dank gebracht voor zijn tróuw en accu raat verrichtte werkzaamheden. Voorge steld werd hem nu als ere-lid te benoe men, waarmede de vergadering zich al leszins kon verenigen. In de vacatures, ontstaan door perio diek aftreden werden herkozen de heren H Mareea en K Jacet, terwijl in de plaats van I Tol, met 10 stemmen voor, wei'd gekozen de heer W Alblas. Zeven stem men werden uitgebracht op de heer N Bommer. Men was algemeen van oordeel, dat de plaats van de baan, vooral voor kleine wedstrijden de juiste 's, terwijl men voor grote wedstrijden een meer geschikte ruimte zal zien te vinden, wat gezien onze waterrijke om geving wel geen moeilijkheden zal op leveren. Balgooien zal wederom worden geor ganiseerd, in de geest van het vorige jaar, eventueel met verbetering van door on dervinding naar voren getreden moei lijkheden. Hedenmorgen vroeg is onder Pur merend, gemeente Ilpendam, 'n vracht auto met koeien op een onbewaakte overweg onder de eerste trein geraakt, die van Amsterdam naar Hoorn rijdt. Door de botsing werd een grote ravage aangericht, doordat de auto vrijwel ge heel werd vernield. Naar wij vernemen werden bij dit ongeval een paar koeien gedood, doch de chauffeur zou er won der boven wonder betrekkelijk goed zijn afgekomen. De trein had ongeveer een uur vertraging. Bij het afdrukken van dit nummer waren nadere bijzon derheden nog niet bekend. Boys II zetten hun overwinningen-reeks voort. Nu moest Purmersteyn met 4—9 het onderspit delven. Met de storm mee wisten De Boys een 3—0 voorsprong te nemen en na de rust brachten zij de stand op 4—0. Purmer- steijn, hoe hard zij er ook aan bleven werken, kon met een weinig pech geen doelpunt maken. Alkmaarse Boys IV wisten niet hun kans te benutten. Voor de rust weliswaar een 2—1 voorsprong en het leek geruime tijd na de rust of er geen verandering in de stand zou komen, doch tijdens he vige hagelbuien scoorde Hollandia in korte tijd 3 doelpunten en wonnen door grotere productiviteit deze wedstrijd met 42. „Junioren" konden het tegen de HRC- junioren niet bolwerken en verloren met 3—1. Boys adsp. a i#;oesten één punt afstaan aan HRC a. De stand werd hier 1—1. Boys adsp. b kwamen met een 4—0 nederlaag uit Egmond terug. Boys adsp. c wachten nog op hun eer ste punt en kregen met 6—0 klop van Randers b adsplranten. Ondanks hagel en wind wist DREO VI kostbare puntjes in de wacht te slepen DREO I kan terug zien op een heel mooi gespeelde wedstrijd. Vooral voor de rust ging de strijd op en neer, en trachtte meermalen WBSV uit Beemster de DREO* doelman te passeren. De D-verdediging wist van geen wijken, maar ook DREO wist geen voorsprong te behalen. Vijftien minuten vóór het eind was de stand nog dubbel blank. DREO komt verwoed opzetten. Een pracht doorbraak van Dirk; een goed gericht schot en de stand is 01. Een door goed samenspel opgebouwde aanval wist DREO om te zetten, via de goed in vorm zijnde J Verdonk, in een doelpunt. Even daarna blies de heel goed leidende scheidsrechter het einde, zodat de eindstand was 2—0 voor DREO. Het 2de elftal was ook actief en wist met 2—1 te winnen van Kwadijk II. DREO III verloor van Graftdijk III, ter wijl de junioren tegen Purmerend junio ren met de puntjes thuis kwamen. Eind stand 2—6. Het meest opvallende in de afgelopen week was de enorme prijsestijging van de andijvie. Dit product bereikte een maximum-prijs van f 36. De markt was zeer wisselend, zodat de prijs liep van de f 20 tot het genoemde maximum. De tweede sortering bracht toch altijd nog een f 15 tot f 20 op. En waar de oogst de algemeen gekoesterde verwachtin gen overtreft, hebben de telers van dit product geen klagen. Aardappelen kwamen bijna niet aan de markt. De rode kool bereikte ook beduidend kleinere aanvoer, terwijl de prijzen zeer uitèenliepen. Minimaal be dong de rode f 4.60 en het maximum lag om en bij de f 15. Zo gezien lijkt de prijs-vaststelling wel overbodig. De gele liet ook te wensen over, er bestaat heel weinig belangstelling voor de gele kool. Het best betaald worden de veld- gele met f 8. De witte kool deed het weer zeer be hoorlijk. De aanvoer beliep ongeveer 180 spoorwagens, terwijl van de vrij- geveilde de prijs maar zelden onder de fabrieksprijs kwam te liggen. De groentjes maakten een goede week. De aanvoer was weliswaar min der, maar de prijs handhaafde zich op f 17f 18 en het maximum lag boven de f 25. De bloemkool heeft de goede tijd ge had. De aanvoer beliep niet veel en de prijzen daalden ver onder het de laat ste tijd bestaande niveau. Het gemid delde lag bij f 20, wat wel een groot verschil is bij enkele weken terug. Ook de uien-aanvoer slonk. De maxi mum-prijs kon de twintig gulden niet halen. De prijs van de bieten bleef vrij wel onveranderd, hoewel de aanvoer niet groot was, De peen ging iets naar beneden. De export was niet onbevredigend. Tsjecho-Slowakije had belangstelling voor uien en peen, Scandinavië voor uien en België was bovendien geïnte resseerd bij de koolsoorten. Bovendien is het niet onmogelijk, dat de uien- export naar Engeland weer hervat zal kunnen worden. Het voornemen van de regering om voor sommige groenten als de kool soorten een prijs-regeling vast te stel len heeft betrekkelijk weinig invloed op de markt gehad, al vormt het ook het onderwerp van vele gesprekken. Voorshands is echter nog niet na te gaan welke gevolgen een dergelijk be sluit zullen hebben. Wel is het in het algemeen door de tuinders niet bepaald gunstig ontvangen. In een heel goed gespeelde wedstrijd wist AVV I te winnen van LSVV I. Met een gewijzigd elftal kwam AVV goed voor de dag. In een, ln het begin gelijk opgaande strijd, kwam AVV al spoedig opzetten en nam de leiding. LSVV zag echter kans de stand weer op gelijke voet te brengen. Even voor de rust slaagde AVV er in de stand op 1—2 te brengen. Na de thee kon AVV de stand opvoeren tot 1—4. Een hachelijk ogenblik veroor zaakte een eigenaardige situatie, daar een AVV-man in eigen doel schopte. LSVV beloonde deze aardige attentie met er nog eentje bij te maken. Met de stand 3—4 kwam het einde. AVV II won één punt, door dat zij, evenals de tegenstanders, geen puntje kon maken, 00. De Rijper welpen kwamen er slechter af, met 0—2 verloren zij van Beemster- welpen. Het zal zowat anderhalf jaar ge leden zijn, dat ik op een avond te rechtkwam ln een klein en goeddeels onbekend theatertje, waarin zich niet wat goede wil een paar honderd mensen bevonden. Iemand had me gezegd, dat er een jonge kerel aan het cabaretmaken was en die dat zo origineel deed en zo „anders dan an ders, dat het werkelijk de moeite waard was eens naar „Zuid" af te zakken en het zelf te zien en te ho ren. Het was die avond, dat ik voor de eerste maal kennis maakte met Toon Hermans en die kennismaking viel lang niet tegen. Behalve dat de jonge Hermans beschikte over een benijdenswaardige jeugd, was hij in derdaad gevat, ad rem en hij had iets van de esprit, de geest, die men al te vaak bij de oubollige vaderlandse ca- barettisten vergeefs zoekt. Daarna hoorde ik in lange tijd niets van hem, tot ineens Amsterdam Her mans ontdekte. Op een goeie dag moet Toon 'Hermans, zoals eens Byron, gedacht hebben bij het wak ker worden: „Ik ben beroemd". En hoewel beroemd zijn een raar en zeer betrekkelijk begrip is, niemand zal ontkennen, dat Toon Hermans enig recht heeft op erkenning. Hl lijkt me daarbt) een geschikte kerel, ofschoon dit overigens geen factor is bij het bepalen van iemands artistieke merites. Vele affiches hebben zijn naam al lang tot gemeengoed gemaakt en als de affiches het niet gedaan hadden, dan stellig de bonte Dinsdagradio- avondtrein (wat een woord...!) Wie kent hem niet, de man met de stem van Louis Davids en die de levens liedjes net zo navrant en net zo mild en wijs weet te zeggen, eerder dan te ?ingen! Thans treedt hij op in het Leidse- plein-theater, in de cabaret-revue „Zip ik je nog vanavond?", met als ar tistieke secondanten o.a. Wlesje bouwmeester en Jan van Ees. Men kan zich slechter gezelschap inden ken. Dezelfde avond, dat ik voor de eer ste maal Hermans zag, werd even eens opgetreden door een andere ar- tist-in-opkomst. Dat was Menno Grondsma, uit Alkmaar. Ik geloof, dat hij allerlei beroemde zangers imi teerde, zoals Tauber en Jozef Schmidt Hij deed het lang niet on aardig. En nu las ik van de week er gens, dat in het theater De Hallen in de Jan van Galenstraat een zekere Menno Grondsma als zingende imita tor optreedt, tijdens de pauze tussen net eerste en tweede gedeelte van de film „Panique". Het spreekt vanzelf dat dit wederom onze bekende Alk maarder is. Ik ben benieuwd of zijn presta ties in even snel stijgende lijn zijn geweest als die van z'n collega Her mans. In dat geval heeft hij niet te klagen. Ik hoop er nog over te kun nen schrijven. Bij Van Lier, op het Rokin, is de ere-tentoonstelling geopena van net werk der schilders Tom Meyer en Pieter Jelle Troelstra. Bij Van Lier hangen de doeken, vervaardigd gedu rende een reeks van vele jaren. Olie verfschilderijen, tekeningen en pas tels. Goed, degelijk, echt Nederlands werk. Werk, dat zeker waard is ge zien te worden door hen, die besef fen van welk een grote betekenis het is regelmatig goed schilderwerk te zien. Hier zijn twee kunstenaars ver eend, die lange tijd samenwerkten en die thans het beste tonen wat zij ver vaardigd hebben. Daar zijn heel mooie doeken bi) en als men langs de wan den loopt en met begrip die weelde van kleur en lijn ziet, dan erkent men dankbaar, dat er in het schildersland Holland nog steeds geschilderd wordt, Men twijfelde er wel eens aan KLAPROOSCOLLECTE. De klaprooscollecte in deze gemeen te bracht 93 op. PURMEREND, 18 November 1947. De markt was hedenmorgen woer heel druk bezet, in tegenstelling met gisteren op de scheimarkt, waar slechts 10 stuks waren aangevoerd, zodat men van handel niet kon spreken. De gang was maar heel kalm. De verkoop van de verse melkkoeien ging heel traag, men klaagt erover dat ze te duur zijn, zodat dan ook niet al les geruimd kan worden. Van de gelde koeien ging het alleen met die waar van nog een flink maal melk is te ver wachten en deze zijn maar schaars. Het restant blijft op de leveringsprijs han gen. De bonnen waren vrij vast op 5 centen. De tijdkoeien waren nog wel 't beste in trek en brachten dan ook een hoge prijs op. Voor een goed kalfpink was wel wrt animo maar ook daar ging het maar heel kalm aan. Men zag ook weer heel wat pinken bij de leve ring. In de graskalveren waar ook nog al aardig aanbod was, was het ook heel kalm. De wolveemarkt was heel stil. De bekendmaking van geen leve ring was echter pas gister hier binnen gekomen zodat er nog wel enige wer den aangevoerd voor dat doel en daar er enkele op de markt in beslag wer den genomen, ging men maar over tot overname. Er was al heel weinig han del in daar er voor 't leven bijna reen vraag was. Op de bokken en geiten markt was het weer even stug of het moest een heel vette zijn, die komen nog wel boven de f 100.Op de big- genmarkt waar het aanbod iets minder was, was wel iets meer handel met iets vastere prijzen. Op de paardenmarkt was het een stugge boel. PURMEREND, 18 November. Aan gevoerd werden 1034 stuks runderen, waaronder 495 vette koeien, 4 stieren, 123 pinken, 102 nuchtere kalveren, 111 schapen en lammeren, 102 vette var kens, voor de levering. 36 melk- en kalfkoeien f 375730, handel stug, duur; 236 gelde koeien 280475, matig; 43 kalfpinken 225350, kalm; 267 schapen en lammeren, 5585 stil, 3652, stil; 35 graskalveren 110— 215, stug; 110 bokken en geiten 1070, stug; 12 magere varkens 3545, stil; 505 biggen 1535, stil; 79 paarden 280 750, stug. 3900 oude kippen en hanen, rode en witte 2.503 per kg; 200 idem blauwe 33.50 per kg; 400 jonge hanen 3—3.25 per kg; 700 jonge hennen 610 p. stuk; 800 eenden 3.504.50, 300 konijnen 2— 16; 80 ganzen 1014; 35 kalkoenen 15— 35 per stuk. NOORD-SCHARWOUDE, 19 Nov. '47. 260.000 kg Witte kool f 9—f 13.30; 47000 kg Rode kool f 6.30—f 16.40; 8000 kg Gele Kool f 4-f 7.30; 50000 kg Veldgele kool f 8—f 8.10; 8000 kg Groene kool f 7.10—f 19; 9000 kg Andijvie I f 11.70 f 16.20 en II f 8.70; 4700 kg Bieten: I f 7.10— f 9 en II f 4; 1000 kg Peen: II f 8—f 8.50, III f 8.80—f 9 en IV f 6.10. WARMENHUIZEN, 18 Nov. 1947.20200 kg Rode kool f 10.60—f 15.40; 22400 Kg Gele kool f 7.20—f 7.80; 66000 kg Witte kool f 9—f 14.30; 7700 kg Groene kool f 16.40—f 18.60; 67500 kg Andijvie f 18-" f 23.40; 1900 kg Peen f 16.60. Ons zeevarend voll en al is de luehtvi de zeeman 't oude laatste oorlog heefl waren en Nederlant die ter zee de oorli knapen keerden nie Reeds in 1944 were „Prinses Margriet-fonds de tolk wilde zijn van c Van het Nederlandse vo den zowel geestelijk als die nabestaanden. Bar beek, een der bestuursl verteld over de werking en hij wees erop, dat, o gering de pensioenen verhogen, er toch allerli ten worden aangevuld, zijn nodig. Er werden n dan ook overal plaatseli. sticht om allereerst r DONDERDAG 2 HILVERSUM I, 301 m, g 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. V opening. 8.15 AVRO: menten. 9.15 Morgens Orgelconcert. 9.45 Ar 10.35 Een vrolijke no vrouw en de omroep. - pole-orkest. 12.Reg huwelijk van H.K.H. Pr 2.20 Solistenconcert, zieken en gezonden. geloven of niet. 5.- 5.30 Skymasters. 6. 7.15 Songs from Broa Tegenstellingen. 9.15 de zaak zoals die was", nard Shaw. 10.20 M programma. 11.15 Ff Londen. 11.25 Orgel e HILVERSUM II, 415 n om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 8.15 Pluk de dag. 9.- 9.35 Strauss-muziek. Morgendienst. KRO: 1 bloem. 12.Reportag welijk van H.K.H. Prinsi NCRV: 2.Continents 3.15 De nationaliteit e kwartet. 4.Bijbelle Radio-jeugdjournaal. i liederen. 6.15 Lichte p 6.30 Nederlandse koren i 7.15 Over de zending. - koraal. 8.15 Steravi Avondoverdenking. cembalo-gezelschap. klanken. Twee oude Chinezen van Nanking het is a ren geleden kregen niet zo'n beetje, hoor! Nt Chinezen was het een i hun staarten niet zo 2 haan niet zo lang gewee, gezegd hebben, dat hun berge rezen. En dan mo lijk heel verschrikkelijk Chinezen houden van la baal, hoe meer hoe lieve Waarom dat alles gin: staarten! Ja heus, Ko W oudste, beweerde bij hoo dat de zijne beslist lange: van Ho Wang Kong, die natuurlijk volhield, dat 1 won van Ko Wang Ling, hier in Nederland in z spreken van „nietes" en dit zo nodig volhouden, rechtbank, zo deden ook Ho Wang, al klonken nie in hun taal natuurlijk ei ders. Wat was nu eenvoudige hun staarten gemeten w< zeggen. Ja, dat vind ik oo mand deed het eerlijk v zeggen. En zo kwamen zi een oude Chinese rechter, den, met een wijze glimU ondoorgrondelijk gelaat, zijn brilleglazen opnam er man af vroeg, of ze wei beters hadden te doen, da zaakjes bij hem te komen, De woordenstroom van barende staartbezitters me woord bezwerend, vervol het niet al te dwaas, hierc ten? Het lijkt wel of juli Pa komen. Daar kennen z hese -wijsheid. Schaam je! Maar hun getier begon vulde de hele rechtszaal en welles, zodat het tenslo i echter begon te vervelen gezicht met de lange sik even een ondeugend lach het Salomonsoordeel, waar Bevonden. „Kom mee, jullie alle t hij tot Wang Ling en Wan

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2