ONTVANi ST. DICOLABS TIPS GARAG FNIDSEN 1 Rijwiellian Stad. &h Omgeving ZORG VOOR POLITIEKE DELINQUENTEN Voordec Gevolg van een echtscheiding K de Wilde spreekt voor Sociale Raad 3500 Allfm*arders zaaen 8-October-revue 1947 Burger Jïsclub vercmHerde Uitreiking vakdiploma's melkslijter Bazar Ned. Chr. Gemeenschapsbond AGENDA „V rouwenbelangen" De scheiveemarkt De zonnewijzer gerestaureerd Feestavond Nazorg "N Zó snel behoeft U niet te Iopen om een Waterdemon in boekvorm te bemachtigen .J Economische Rechter Rechter deelt ruggesteuntjes uit Passerdozen Tekenborden 100 x150 Schaalstokken P.O.A. n.v. - PAYGLOP Jongenskamp Ledenvergadering „Gezinsverpleging" Collecte Humanitas Burgerlijke Stand Groot-Schermer. Oud papier en pitten De bus Heiloo, Ernstig ongeval met goede afloop Burgerlijke Stand Castricam. Ex-burgemeester Mastdorp op vrije voeten Oudorp. De „Ortskommandant" van Oudorp Zuid-Scharwoude Tribunaal Heed uitspraak EEN NU' ST.NICOL CADEAU uw FEE Bakke een grote f LEDl Ook hebbt EU Phi Au ens Hofplein 49 Practische Sint Nico Het Eleclra Hi Gistermiddag kwam in de trouw zaal van het Stadhuis alhier de Soci ale Raad bijeen, die nog leeft onder de naam Districts-armenraad. De ver gadering stond onder leiding van dr. Hofstee. Nadat de suppletoire begro ting was goedgekeurd en het jaarver slag 1946 was voorgelezen, kwam tot uiting, dat dit jaarverslag binneakort in c'ruk zal verschijnen. Uit col ie den in de buitengemeenten kwam een ee- drag bijeen van f 91.096 terwijl het to taal bedrag, met inbegrip van Alk maar de som van f 112.062 be.eikt. Het werd noodzakelijk geacht, op kor te termijn tehuizen voor ouden van dagen te stichten zowel in als buiten Alkmaar, en een studiecommissie, die in deze richting werkzaam is, func- tionneert reeds. Bij de behandeling der begroting kwam ook vast te staan, dat de gemeentelijke bijdrage 18 cent per inwoner beloopt. Mevrouw Stokreef werd in het bestuur gekozen en na een welkomstwoord van de voorzitter nam zij aan de groene tafel plaats. De secretaris, de heer Figee deed nog enkele mededelingen omtrent de opleiding tot gezinsverzorgster, waar voor het Witte Kruis de aangewezen instantie werd geacht, maar er was met deze organisatie nog geen over eenstemming bereikt. De heer K. de Wilde, voorzitter van de Stichting Toezicht Politieke delin quenten hield na de besprekingen 'n inleiding over het werk van de Stich ting, die zich bezig houdt speciaal met die personen, die voorwaardelijk in vrijheid werden gesteld en dan onder toezicht komen. Over het hele land zijn er tussen de 40 en 50.000 van deze lieden, waar van alleen in dit rayon 1400. De stichting beschikt over bijna 700 toe zichthouders. De stichting is niet neu traal. doch wel algemeen. Het groo-» ste probleem noemde spr. dat van de geestelüke reclassering, hoewel dat 3500 Alkmaarders hebben dit jaar genoten van de 8 Oetober-revue 1947 „Iedere dag met een lach". Zeven voorstellingen zagen „Het Gulden Vlies" tot de laatste plaats bezet met een enthousiast en dankbaar publiek en hadden technische moeilijkheden verdere opvoeringen niet verhinderd, dan zou men zeker de 5000 toeschou wers benaderd hebben. Zo moest men gisteravond noodgedwongen een streep zetten onder deze revue, die in de af gelopen dagen nieuwe luister bijgezet aan het traditionele succes, dat deze toneelproducten van Alkmaarse bodem genieten. De zevende opvoering kenmerkte zich door de sfeer, een laatste voor stelling eigen. Het tempo, waarin de revue werd gebracht was hoog, de rol- kennis perfect, de balletten feilloos. Er was vaart en vrolijkheid. Aan het slot klaterde een applaus, dat tot een ovatie groeide. Er waren bloemen en hartelijke woorden van de voorzitter van de 8 October-vereni- ging „Alkmaar's Ontzet" mr. C. J. de Lange. Hij was de tolk van al degenen, die deze revue gezien hebben, toen hij zich tot de medewerkenden richtte om aan zijn gevoelens van dankbaar heid en waardering uiting te geven. In de hulde werden allereerst betrok ken de heren Piet Cloeck en Guus Verhoeven, de leiders van de. revue, voor wie ook dit jaar geen moeite te veel was om „Iedere dag met 'n lach" tot een succes te maken. Dank bracht mr. de Lange verder aan mevr. R. JonkerJonker, mevr, G. de Groot Besse, mej. Rus. de Alkmaarse Ope rettevereniging. de Silva's, het orkest o.l.v. de heer Joh. Gerritsen de ad ministrateur de heer W. Hartong van Ark, de heer Ad. Genefaas, technisch leider en verder aan het grote leger naamlozen. Het driewerf-hoera, dat het publiek op uitnodiging van de voorzitter aan hief, vormde voor „De Bonte Spelers" het bewijs, dat het gebodene op prijs was gesteld. Nog eenmaal klonk spon- aan het revue-lied „Iedere dagmet 'n lach" en hiermede behoorde ook de ze 8 October-revue weer tot het ver leden, Gisteravond vond in café Hecker de jaarlijkse ledenvergadering plaats van de Burger IJsclub, onder voorzitter schap van mr. dr. C. Berkhouwer. Evenals vorige jaren zal ook dit sei zoen weer een uitdeling van levens middelen plaats vinden, waarbij men uiteraard gebruik zal maken van de gunstige ervaringen, verleden jaar op gedaan. Tevens werd besloten, ijs en weder dienende, weer een ijsfeest te houden op de Oudegracht, dat attractief is op gezet en waarvoor diverse program mapunten zijn bedacht. Mr. dr. Berkhouwer wekte de leden op nieuwe leden te winnen, opdat de vereniging kan blijven bloeien. Gezien het sympathieke doel dat deze oude instelling op liefdalig ter rein nastreeft, sluiten wij ons gaarne bij deze woorden van aanbeveling aan. wel de allerminste eis mag worden ge noemd. Voorts houdt de stichting toe zicht op de naleving van de bepalin gen inzake arbeidsplicht, verblijfs plicht en huisvesting. De gemeente is verplicht huisvesting te verlenen, maar waar dit niet mogelijk is, gaan de betrokkenen naar doorgaanshuizen in Overveen, Delft en Steyl. Een bij zonder punt is nog de zorg over de roerende goederen van delinquenten, waarvan een gedeelte door het vorde- ringsbesluit 1946 aan de Staat is ver vallen. De heer De Wilde had lof voor het werk van het beheersinsti tuut en slaagde er in, bij de toehoor ders een duidelijk beeld te vormen van de grote problemen, die zich op dit terrein voordeden. Na afloop werden er nog verschil lende vragen beantwoord. Woensdagmiddag waren in het Wa pen van Heemskerk een groot aantal melkslijters bijeengekomen, om het vakdiploma in ontvangst te nemen, dat zou worden uitgereikt door dr. D. Mol, als voorzitter der examencommissie. Het betrof hier het vierde vak-examen, afgenomen door de Noordhollandse Consumptie Melk Veren. (N.H.C.M.V.) Voor dit examen hadden zich 83 deel nemers aangemeld, waarvan 67 erin In een kort inleidend woord wees dr. Mol erop, dat het percentage ge slaagden groot is, hetgeen hij een ver heugend verschijnsel noemde. Spr. wees op het grote belang van goed vakon derwijs, waarbij hij speciaal hulde bracht aan de leraar, de heer De Beurs, die door zijn grote vakkennis veel er toe bijdraagt, het onderricht op hoger peil te brengen. Met een opwekking, om dankbaar te zijn, dat ouderen de organisatie N.H.C.M.V. in het leven rie pen, waarvan de jongeren profiteren en om de vereniging te steunen, be sloot dr. Mol zijn toespraak, waarna hij de diploma's uitreikte, stuk voor stuk vergezeld van een korte persoon lijke gelukwens. De namen der geslaagden uit onze omgeving zijn de volgende: J. P. Beek, S. de Groot, C. Knoef en G. Kuik te Alkmaar; J. Hergaarden, C. Kaandorp, A. J. Kraakman, J. Roos, Jac. Speur en mevr. A. SpeurTwisk te Heiloo; W. Th. Admiraal en S. P. Volger te Oudorp;. C. Blokker en M. Ligthart te Warmenhuizen; Jac. J. Dis- se) te Zuid-Scharwoude; mej. I. Vader te Noord-Scharwoude; Th. A. Veen te Koedijk; Jb. de Hart en mevr. J. M. RietveldVerduin te Schoorl; C. A. Rood te Heer-Hugowaard; C. Couvert te Groot-Schermer; A. P. Hopman te Bergen aan Zee; W. P. Kaandorp te Akersloot; C. Klay te Egmondermeer; H. Luitjes te Ursem; D. G. Meijer te Limmen en mej. G. Veldt te Castricum. Gisteren werd in gebouw „Waakt en Bidt" de bazar gehouden van de Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Reeds in de middaguren was er een flinke belangstelling voor de stand met prachtige handwerken en huishoude lijke artikelen en de verschillende at tracties. Bovendien werd in de kleine zaal de film over de jeugdclub ver toond. Ook des avonds kwamen velen een bezoek aan de bazar brengen. De ge meenschapsbond heeft mede door de openluchtsamenkomsten oprech te belangstelling voor haar werk ver worven, hetgeen deze dag goed tot uiting is gekomen. DONDERDAG Gulden Vlies, 7,30 uur: Liederenavond Bodi Rapp. Wapen van Heemskerk, 7,30 uur: Feest avond bedrijfsvoetbal. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schil- dersprenten. VRIJDAG Gulden Vlies: Toneelvereniging Albert Thijm. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Herden kingsavond Alkm. Inst. voor Midd Ontwikkeling. Paviljoen Kinheim, 8 uur: VVV Leden vergadering Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schil- dersprenten. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Het gevangen hart; tot 14 jaar onder geleide. Vanaf Vrijdag: 8 uur Mammy;, tot 14 jaar onder geleide. Victoria Theater, 8 uur: Arsenicum en oude kant; 18 jaar. Vanaf Vrijdag: 8 uur: Tarzan over wint; 14 jaar. De Nederl. Vereeniging voor Huis vrouwen, afd. Alkmaar, hield 18 Nov. een bijeenkomst, waarin mevr. mr. D. E. Eldering sprak over Vrouwenbe- langen vroeger en nu. Daar het deze maand 25 jaar geleden was, dat de vrouw voor de eerste maal naar de stembus ging, haalde zij aan de hand van het „Gedenkboek 18941919, uit gegeven door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" herinneringen op aan de strijd, die door de vrouwen ge streden is ter verkrijging van gelijke rechten. Een tweede boek, dat de spreekster aanhaalde, was getiteld: „Wat deden de vrouwen met haar kiesrecht", een serie opstellen van de hand van vrou welijke afgevaardigden van alle poli tieke partijen (behalve van de Anti- Rev. Partij, de enige partij die geen vrouwen naar Staten Generaal of ge meenteraden afvaardigt) Na de pauze behandelde de spreek ster enkele vragen, o.a. „Hoe komt het dat de vrouw zo weinig belangstelling heeft voor politieke en maatschappe lijke problemen, waarom laat de strijd van de voorvechters haar zo koud en benut zij zo weinig het door deze be haalde succes?" Het laatste is een ge volg van de overbelasting van de te genwoordige huisvrouw. Wanneer haar huishoudelijke en gezinstaak wordt verlicht en vereenvoudigd, zal zij meer tijd en lust gaan gevoelen mede te werken aan het bestieren der gemeenschap. De telken jare hier te houden schei veemarkt bood een grotere aanvoer dan het vorige jaar. Hoewel de markt niet in de schaduw kon staan van de grote najaarsveemarkten, was het toch druk en gezellig. De grotere aanvoer moet gezien wor den uit het groeien van de veestapel. Helaas bleef er na de handel 's mid dags om drie uur een flinke hoeveel heid best, v.n.l. jong vee, over, die via de Centrale aan de slachter ten offer zal vallen. Helaasdoch de slechte voederpositie dwingt de boer tot deze situatie. Op de gisteren te Alkmaar gehouden Schei-veemarkt werden in totaal aan gevoerd: 565 runderen en 11 kalveren (vorig jaar resp. 574 en 30). De prijzen waren als volgt: melkkoeien f 500- f 700; kalfkoeien f 500—f 700; gelde- koeien f 250f 450; vaarzen f 250- f 400; graskalveren f 100f 200; fok stierkalveren f 250—f 600. De handel was goed. De oude zonnewijzer, die sinds jaar en dag in de zware beer naast de hoofd ingang van de St. Laurens de tijd aan geeft, is opnieuw aangebracht. Weliswaar draagt de steen nog het jaartal 1781, maar het oude stuk hard steen, dat oorspronkelijk op deze plaats was ingemetseld, was dermate verweerd, dat er een nieuwe steen voor in de plaats is gekomen. De oude em blemen (tekenen van de dierenriem) en het jaartal zijn op de nieuwe steen overgebracht en opnieuw verguld, ter wijl ook de ijzeren stang, die de schaduw werpt, van de oude op de nieuwe steen werd overgenomen. De zonnewijzer, ontdaan van de lat ten zodra het metselwerk droog is, zal weer een sieraad vormen aan de zuide lijke beuk van de oude St. Laurens. Evenals vorige jaren zal de vereniging „Nazorg" op l December weer een feest avond geven in „Het Gulden Vlies" met welwillende medewerking van het beken de Dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap", Alkmaars Kleinorkest en de heer Arts, goochelaar. Er zal een ver zorgd programma gegeven worden. De Nazorgavonden hebben in Alkmaar een gcede naam en het bestuur rekent dan ook weer op een volle zaal. De school heeft grote behoefte aan bruikbaar speelgoed voor de talrijke kin deren, die tussen de middag overblijven en bij slecht weer zich na het broodeten in de school moeten vermaken onder toezicht der leerkrachten. Indien er le zers zijn, die iets te missen hebben, zou het bestuur hun heel dankbaar zijn. Belt I' even op 3008 en het wordt afgehaald. U kunt eventueel tegelijk een paar pro- giamma's bestellen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Dit prachtige geschenk is de wens van ieder kind Haast U Nog enkele exemplaren a f 0.75 verkrijg baar bij ons kantoor VOORD AM C 9 en bij onze bezorgers en agenten Eindelijk is dan, nadat de zaak twee maal is aangehouden, uitspraak ge daan in de zaak van de Alkme caféhouder P. B. Zoals wü reeds meedeelden had de vrouw van B. een aanklacht tegen haar man in gediend, niet zoals bleek, omdat zij bezwaar tegen zwarte handel had, doch om een en ander uit het café weg te slepen als haar man in ver zekerde bewaring was gesteld. Na de aanklacht van zijn vrouw was B. inderdaad in verzekerde bewaring gesteld, waarvan door zijn „betere" helft dankbaar gebruik werd gemaakt. Bovenstaande klingt nogal eigenaar dig maar als men weet dat het echt paar, zoals men dat noemt, in schei ding lag, is een en ander beter te be grijpen, temeer daar B. niet aan alle wensen van zijn vrouw tegemoet wilde komen. Ter zitting bleek dat de aanklacht van de vrouw niet op losse schroeven stond. B. werden de volgende feiten ten laste gelegd: Kopen en verkopen van koffietoe- wijzingen, het verhandelen van suiker coupures. kopen van sigaretten en het in pandS nemen van distributiestam kaarten. HET REQUISITOIR. In zijn requisitoir zei de officier, mr. Vellinga onder andere dat het hem den niet accoord was gegaan met zijn eis om B. meteen in verzekerde bewa ring te stellen, want uit een politie rapport, dat na die zitting was bin nengekomen, bleek volgens de officier, dat B. pogingen in het werk had ge steld om getuigen tot meineed te be wegen. Gezien dit feit en dat ter zit ting geen verzachtende omstandighe den naar voren waren gekomen, hand haafde hij zijn eis, één maand gevan genisstraf. 5 maanden rijkswerkin richting en sluiting van het bedrijf gedurende zes maanden. De kwestie van het verhandelen van de suiker-coupures en het in pand ne men van twee distributiestamkaarten was vorige maal niet behandeld, waar voor mr. Vellinga thans, boven eerstge noemde straf. 1 maand hechtenis en 5 maanden rijkswerkinrichting vroeg voor het verhandelen van de suiker coupures en een week hechtenis voor het in pand nemen van de distributie stamkaarten. DE VERDEDIGER mr. Buiskool merkte op dat zijns in ziens het tussengevoegde rapport van de politie eigenlijk een teleurstelling van die zijde inhield, daar op de vo rige zitting niet alles was verlopen1* als zij misschien wel wenselijk vonden. Positief sprak verdediger tegen dat verdachte getracht zou hebben getui- en te bewerken. Een en ander lokte een repliek van de officier uit. waar na mr. van Regteren Altena het woord DEZE UITSPRAAK liep nogal uiteen met de eis van de officier. Wanneer wij de verschillende straffen die de officier eiste bij elkaar tellen komen wij tot 9 weken hechte nis en 10 maanden rijkswerkinrichting en sluiting van het café gedurende 6 maanden. De straf die de rechter oplegde was aanmerkelijk lichter en bedroeg in to taal. twee maanden hechtenis en f 1500 of 6 maanden. NOGMAALS 1800 PAKJES SHAG Zes weken geleden had de rechter iemand veroordeeld voor diefstal van 1800 pakjes shag. Thans stonden zes tabakshandelaars terecht bij wien deze pakjes tabak terecht waren gekomen. Het waren de Alkmaarders F. de B., J. Q. Q. en C. T. T., J. O. van Heiloo en J. P. uit Bergen. F. de B. had een grote partij van deze shag aangenomen en doorver kocht aan de hierboven genoemde han delaren, doch toen de politie bij hem thuis kwam en het hem duidelijk werd dat de shag van diefstal afkomstig was had hij weer alle mogelijke moeite ge daan om de shag te achterhalen wat ook inderdaad is gelukt zodat deze weer aan de oorspronkelijke eigenaar kon worden teruggegeven. Hij werd veroordeeld tot f 5000 boete of 3 maan den. J. O. kwam er met eén gulden boete vanaf daar hij de shag had wil len ruilen voor sigaretten. De andere verdachte kregen allen een maand voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Mr. Regteren Altena was van mening dat zij een ruggesteuntje nodig hadden om zich ip (Ingezonden Mededeling) (Ingezonden .Mededeling) Gistermiddag vond in Het Gulden Vlies een voorstelling plaats van de film Jongenskamp, die speciaal voor de jeugd is vervaardigd door de Ciné- füm. De voorstelling stond onder aus piciën van Cultureel Contact. De be langstelling, die er onder de jeugd voor deze rolprent bestond, bleek zeer ma tig te zijn, zodat de zaal slecht bezet was, toen de voorstelling begon. Na het afdraaien van een aantal geestige tekenfilms, die veel waarde ring ondervonden bij de merendeels jeugdige bezoekers, kwam de beurt aan het hoofdnummer, Jongenskamp, ver vaardigd door Jef Popelier. Reeds eer der hebben wij aan deze film een uit voeriger bespreking gewijd, waarbij wij erop wezen hoe de film in beeld brengt, dat er onder goede leiding en in de vrije natuur voor de jeugd heil zaam werk kan worden verricht, waar' door de straatschenderij en de balda' digheid vermindert. Uit het oogpunt van opvoeding is de film Jongenskamp zeker een waardevol document. Daarom is het te betreuren, dat niet meer jeugdige Alkmaarders gebruik hebben gemaakt van deze gelegenheid. Zij hadden er zeker iets kunnen leren. In de Dinsdag j.l. gehouden leden vergadering van de Vereniging voor Gezinsverpleging te Alkmaar werd be sloten tot de voorgestelde samenwer king met de N.H. Vereniging „Het Witte Kruis" afd. Alkmaar over te gaan. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar het verslag der onlangs gehouden ledenvergadering van „Het Witte Kruis". De afdeling Alkmaar van de „Stich ting voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag" (Humanitas) organiseert op Zaterdag 22 November a.s. een straat- en huiscollecte, waar van de baten voornamelijk gebruikt zullen worden ten behoeve van de zg. „misdeelde jeugd". Naast het gebied van de kinder bescherming beweegt „Humanitas" zich ook nog op velerlei ander maatschap pelijk terrein. In de tegenwoordige tijd is echter de opheffing en heropvoeding van de z.g. „verwaarloosde jeugd" wel één van de dringendste vraagstukken. Het bestuur van de stichting weet, dat dikwijls een beroep wordt gedaan op het publiek maar meent toch, dat dit doel, n.l. de kinderbescherming in het algemeen, volkomen wettigt dat een bijdrage van een ieder wordt ge vraagd. Geboren: Elisabeth P. A., d. v. P. E. Molenaar en A. van Soest. Reinier A., z. v. L. H. Woerde en M. T. F. Ge nefaas. Antonius J. P., z. v. C. Zwart en E. Zomerdijk. Gehuwd: Gerardus Th, Admiraal en Maria R. Ooijevaar. Johannes C. Staa en Francina J. Benjamin. Adrianus F. C. Bruin en Maria Dekker Adrianus G. Dekker en Maria J. Leek. Lodewijk G. Kakebeeke en Elizabeth J. C. Meijer. Gijsbertus P. Kramer en Lydia Lagas. Jan A. J. van der Horst en Johanna J. Klink hamer. speet dat de rechter vier weken gele- nam en het vonnis uitsprak. de toekomst niet meer met handel in te laten. zwarte Evenals in het hele land, wordt ook in onze gemeente door de schooljeugd oud papier verzameld. Binnenkort zal de jeugd langs komen om het op te halen. Uit radio en pers is reeds vol doende bekend, hoe belangrijk deze actie is. Tevens verzamelt de school jeugd appel- en perenpitten. Laat ieder voor deviezenbesparing. Laat ieder meedoen. Tot grote voldoening van de ganse bevolking, rijdt de bus weer tot het Raadhuis, voorlopig voor een maand. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat dit zo kon blijven, bijv. door de rijtijd met een minuut of vijf te verlengen? Voor al ook de inwoners van Graft en ons dorp zouden er geweldig mee gebaat zijn. EEN GEBROKEN AS. Toen de heer KI. v. Tiel met zijn vrachtauto, geladen met kleinvee en kisten eieren, naar de markt in Pur- merend wilde gaan, brak plotseling zijn achteras en moest de wagen naar huis terug gesleept worden. Naar wij vernemen heeft de lading niet veel schade geleden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha A, dochter van A de Boorder en G Kwadijk. Anna K, dochter van K Wiedijk en c van der Scheur. Hermanus J, zoon van J Sloo- ten en W Lousman. Getrouwd: Pleter Jongert, en Neel- tje Brevê. Overleden: Neeltje Schoen, echt genote van K Olij, 71 jaar. Geertje Battem, weduwe van W Neij, 82 jaar Maartje Kieft, echtgenote v;u H H, van Truijen, 54 jaar. Omstreeks middernacht heeft zich ter hoogte van de Kerklaan te Heiloo op de Rijksstraatweg een auto-ongeval voorgedaan, dat ge zien de omstandigheden buiten gewoon goed afliep. Een kleine vrachtauto van de firma Kooy uit Stompetoren stond onder een lantaarnpaal. Er in be vond zich een dame. De bestuurder stond naast het voertuig. Uit de richting Amsterdam na derde een uit Friesland afkomstige melkauto. Zonder enige aanleiding reed deze boven op de stilstaande wagen, die gekraakt werd. Uit het puin kroop de dame te voorschijn. Wonder boven wonder had zjj geen letsel bekomen. Ook de chauffeur van de melk auto kwam er zonder kleerscheu ren af. Zijn wagen was aan de voorzijde echter ernstig beschadigd. De reis kon niet worden voortgezet. Geboren: Sjoerd F W, zoon van A G Bakker en M A C Ypma, J 247. Johannes C M, zoon van J Brink en M B Offerings, A 273. Anna M L, dochter van C J Koomen en W Groot, L 64a. Ondertrouwd: Albertus J H van de Kamer (te Alkmaar, Laat 101) en Anna Kops; toek. adres: Alkmaar, Laat 101. Getrouwd: Jacobus Min en Maria M Schouten. Wilh. J. Mastdorp, ex-burgemeester van Castricum, wiens zaak kortge leden voor de tweede maal door de eerste kamer van het Tribunaal werd behandeld, hoorde gisteren vonnis wijzen. De beschuldigingen tegen hem, inzake liet verschaffen van een lijst van gij zelaars, verlenen van medewerking bjj rijwielvorderingen, het verschaf fen van een lijst van namen aan het Gew. Arbeidsbureau te Beverwijk, het meewerken aan het slopen van huizen e gebouwen, het mededelen van een wapenvondst aan de S.D. werd ver vallen verklaard. Het in het leven roepen van een bewakingsdienst tegen sabotage werd als niet bewezen ver klaard. Voorts stelde het Tribunaal vast, dat M. actief lid was van de N.S.B., die van de toestand profiteer de door zich tot burgemeester te laten benoemen. Hij trad echter niet zo ernstig op, als van een N.S.B.-er in zijn functie verwacht kon worden. Wat de strafmaat betreft, besloot het Tribunaal tot een internering van 2% jaar, wat betekent, dat M. heden in vrijheid wordt gesteld; bovendien een voorw. internering van 6 maan- oen met een proeftijd van 2 jaar en ontzetting uit de kiesrechten en het recht een openbaar ambt te bekleden. Beheer eindigt op 1 Maart 1948. Het was te begrijpen, dat M. zich verheugde over deze uitspraak, wat mede tot uiting kwam in een stevige omhelzing van zfln ter zitting aan wezige echtgenote. Reeds eerder was de zaak van Joh. A. N. uit Oudorp voor het tribunaal te Alkmaar behandeld. Het onderzoek werd echter nog niet gesloten. Over de man waren nog diverse rapporten ingewonnen o.a. van de burgemeester van Oudorp. Zijn ge drag in maatschappelijk opzicht is slecht. Hij trekt zich van zijn gezin met elf kinderen weinig aan en blijft maar op bed liggen. Hij is een a-soci aal mens. Het rapport uitgebracht door de Stichting Toezicht op Politieke delinquenten was evenmin gunstig. De beschuldigde merkte op, dat hij helemaal niet te lui is om te werken, maar als je 43 jaar bent, is het erg moeilijk nog aan de slag te komen. Het tribunaal meende te moeten aan nemen, dat de rapporten juist zijn. „Nu lig je op je bed, was in de be zettingstijd maar op je bed blijven lig gen inplaats van voor ortscommandant van Oudorp te spelen", aldus de voor zitter. Het trubinaal zal een zeer streng toezicht adviseren. Met dit standpunt kon mr. H. Schuurman, de verdedi ger, zich verenigen. Uitspraak over 14 dagen. Teunis K. (N. S. K. K. en N. S. B.) gunstig rapport kampcommandanten. Internering voor de tijd in detentie doorgebracht n.l. van 12 Juni 1945 19 Nov. '47. Voorw. internering van zes maanden met proeftijd van 2 jaar. Ont zetting uit de kiesrechten en het recht een openbaar ambt te bekleden. Ver beurdverklaring van f 3000, zijnde bij de vijand verdiende gelden. Beheer ein digt op 1 Maart 1948. POLDERBESTUREN. Bij K. B. zijn benoemd tot Heemraad van het waterschap de Schermer, J. Boekei, te Zuid- en Noord-Schermer. Tot Dijkgraaf van de polder Heerhu- gowaard, P. Tromp, te Heerhugowaard. Tot Hoogheemraad van het Hoog heemraadschap Noord-Hollands Noor derkwartier G. Ph. Roeleveld te Ilpen- dam en Joh. de Veer, te Sehagen. tot heemraad van de polder Wierin»"r- waard, C. S"h >■"- te Wi?nng»i „aa Alkmaar - Fri H. SCHOONIIOV Thee-, Suiker-, R< Jam- en Paplepels Broches Collier Hangers Armband: Manchetknopen klemmen Sigare kokers Roomstelli Servetbanden bakjes Theezeefje Kinderbekers Ran laars Leestekens Zegel- en Fantasierii enz. enz. Gebak- en Bonbonscli Jam-, Tabak- en Su pottin in DELFTS BLAUW, in ZILVER en VERZILVERD zender inlevering van zilver. Marmeren pendules Kalenderblokjes. Kantoorklokken (Electri PR. HENDRIKSTRe EEN GREEP UIT VOORDELIGE COL VAN DUIZEND E! ARTIKELEN PHILISHAVE „STA, HANDDYNAMO'S, WANDLICHTJES, O LEESLAMP, GEHEI LAMPEKAPPEN Ml COMPLEET GEMC SCHEMERLAMPJES ENZ. ENZ. ZIET MAGDALENENSTR.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6