LONDEN ZAG EEN SPROOKJE Prinses Elizabeth en Prins Philip S in de echt verbonden Goede vooruitgang te Batavia f 300.- en 6 maanden geëist tegen Rodriques Lopez Vijf en zeventig-jarige LEON BLUM Kabinets-formateur Weerbericht 20-Jarige Amsterdamse typiste door aanranders in kelder geworpen Juichende wereld siad beg roei Nieuwe schoenenbon nummer 8 Marshall naar Londen vertrokken Naar afschaffing motorrijtuigen-belasting? Textielkaarten lopen af Weer extra vlees Zal Frankrijk's „vieux homme" slagen? Nederlands m.s. „Brastagi" siaat in brand Hongarije zonder oppositie Vrijdag 21 Nov. 1947 144ste Jaargang no. 217 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Kidderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma Een twintig-jarige typiste uit de Van Breestraat te Amsterdam, die gister- avond om kwart voor negen van eer. tramwagen stapte en de Baarsjesweg opliep, werd ingehaald door twee haar l onbekende mannen, die haar volgens de eerste berichten zouden hebben ge vraagd of zij haar mochten begeleiden. Over 't verdere gesprek staat nog niets vast, maar uit vage verklaringen van ooggetuigen blijkt, dat de twee mannen haar enkele meters verder beetgrepen en pardoes over een laag punthekje in de bijna twee meter diepe kelder van het perceel Baarsjesweg 205 der „Al gemene Taxi-onderneming" wierpen. De twee daders sloegen daarop ijlings op de vlucht. Met een schedelbasisfractuur is het meisje door de G.G.D. naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Een onmiddellijk door de politie in gestelde achtervolging op de daders had tot resultaat, dat twee mannen, resp. 24 en 52 jaar oud, beiden woonachtig in de omgeving van de Baarsjesweg, ge arresteerd werden in een naburig café, waarin zij naar men gelooft ge vlucht waren. De agent, die hen ar resteerde, verklaarde, dat de mannen bij zijn eerste vragen door de mand vielen, maar bij een nader verhoor door de wachtcommandant in het poli tieposthuis aan de Adm. de Ruyterweg rees twijfel omtrent hun schuld. Hier ontkenden zij het meisje te hebben aan gevallen. Omtrent het motief tastte de re cherche te middernacht dan ook nog in het duister. Het onderzoek wordt be moeilijkt, doordat het meisje wegens haar zware verwondingen nog niet ver hoord kon worden. j^OOIT tevoren heeft Londen zulk een reusachtige menigte in de ochtend schemering gezien als op de huwelijksdag van Prinses Elizabeth en Prins Philip Hertog van Edinburgh. In de met ontelbare vlaggen versierde straten hadden duizenden de nacht op straat doorgebracht. Honderden hadden hun plaats reeds Woensdagmiddag ingenomen, bereid om twintig uur in regen en koude te wachten en gisterochtend om negen uur kon het aantal toeschouwers langs de koninklijke route op twee millioen geschat worden. „Wij huisvrou wen moeten soms noodgedwongen in de rjj staan voor vis en brood, maar uit vrije wil willen wij uren in de rij staan om het huwelijk van onze Prinses te zien", aldus gaf een Londense volksvrouw uiting aan de algemene opinie. Hét is een onvergetelijke dag geworden. De sprookjesachtige aanblik van de stoet, de ontroerende plechtigheid in de oude Westminster Abbey, de aan wezigheid van zovele hoge ere-gasten en de laaiende geestdrift van het volk maakten deze huwelijksplechtigheid tot een grote en grootse manifestatie van aanhankelijkheid en trouw aan Kroonprinses Elizabeth en haar gemaal. Koning van Irak, Feisal, tot de 75-jarige Koning Haakon van Noorwegen. George Marshall, minister van Bui tenlandse Zaken der V.S., is uit Was hington naar Londen, waar hij te con ferenties van ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier zal bij wonen, vertrokken. Marshall had vóór zijn vertrek een onderhoud met President Truman en James Byrnes, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken. Het onder houd met de laatste gaf aanleiding tot het vermoeden, dat Byrnes gevraagd zal worden als adviseur in de Ameri kaanse delegatie op te treden. (Van onze parlementare redacteur). Bij de behandeling in de Tweede Ka mer, gisteren, van het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine (40 pet.), waarbij -r. S. E. B. Bierema (Vrijh.) vroeg, of de motorrijtuigenbelasting niet beter kon worden afgeschaft om deze te verwer ken in de heffing op benzine, deelde de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, mee, dat hij dit denkbeeld in overweging zal nemen, dat trouwens het hele vraagstuk der motor-voertui genbelasting in het raam van de Be- nelux-samenwerking zal worden bestu deerd. De commissie van goede diensten heeft gisteravond in een communi que medegedeeld, dat er degelijke vooruitgang is gemaakt bij de be sprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische commissies tot uit voering van de order tot het staken der vijandelijkheden. „In goede ver standhouding", aldus het communi que, „hebben de commissies vriend schappelijke besprekingen gehouden. Er is wederzijds begrip gevonden aangaande de volgende punten van 't beginselprogramma: a Het achterwege laten van radio uitzendingen of enige andere vorm van propaganda met het doel te pro voceren of onrust te verwekken on der troepen en burgers. b. Het onmiddellijk staken van publi catie der dagelijkse, militaire commu niques betreffende de operaties, ten zij voorafgaande, wederzijdse schrifte lijke overeenstemming. Uitgezonderd zijn de wekelijkse publicaties van de verlieslijsten met namen, legernum- mers en thuisadressen. c. Volledige gelegenheid zal gegeven worden voor waarnemingen aan de adviseurs der commissie van goede diensten. Volgende zitting der alge mene vergadering in Europa De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft haar definitieve goedkeu ring gehecht aan het plan, de volgende zitting in 1948 in Europa te houden. Even over elven (Eng. tijd) vertrok Prinses Elizabeth met haar vader, Ko ning George VI, onder een orkaan van gejuich van Buckingham Palace naar de Westminster Abbey, waar haar hu welijk met Prins Philip, Hertog van Edinburgh, zou worden voltrokken. Nog geen vijftien minuten eerder was Koningin Elizabeth, gevolgd door de Koningen van Noorwegen, Dene marken en Roemenië en de Konin ginnen van Griekenland en Denemarken, langs dezelfde, over de Mali leidende route, van het paleis vertrokken. De Koningin-moeder, Mary, was reeds van Marlborough House naar de kerk ver trokken in gezelschap van Prinses Ju liana en Prins Bernhard der Nederlan den en van de Kroonprins en Kroon prinses van Zweden, terwijl de bruide gom van Kensington Palace was ver trokken. De bruidegom bereikte de kerk één minuut vóórdat de bruid van het pa leis was weggereden. IN WIT SATIJN Prinses Elizabeth, gekleed in wit sa tijn, had haar sluier naar achteren ge worpen en wuifde de menigte toe. Een escorte van zeven officieren en 119 manschappen met gepluimde helmen en in scharlaken en blauwe uniformen omringde de bruidskoets. De verschillende stoeten werden uit bundig toegejuicht. Luide toejuichin gen weerklonken ook voor Prinses Ju liana en Prins Bernhard, die beiden zeer gezien zijn in Engeland. Te 11.10 (Engelse tijd) kwam Ko ningin Mary, de Koningin-Moeder, bij de Westminster Abbey aan. Na Ko ningin Mary betraden Prinses Juliana en Prins Bernhard de kerk. Toen Prinses Elizabeth, steunende op de arm van haar vader, bij Westminster Abbey uit de koets steeg, speelde de militaire kapel het „God save the King" Een fanfare van trompetten kondigde 't ogenblik aan, waarop de bruidsstoet de kerk betrad. Een bijzonder schouwspel bood de aanblik van zoveel gekroonde hoofden in de Westminster Abbey, in leeftijd variërende van de twaalf jaar oude Prinses Juliana, in bont gehuld, zat naast Lady Mountbatten, de echtge note van de gouverneur-generaal van India, terwijl Prins Bernhard, ge kleed in een onberispelijk militair uniform, zijn plaats had naast de rij zige Koning Haakon. Ook minister-president Attlee en Winston Churchill waren aanwezig, te midden van vertegenwoordigers van het Britse Gemenebest en de gezanten en ambassadeurs van alle landen. „IK WIL" Toen de bruid de voet van het altaar bereikte, trad de bruidegom naar voren om zich bij haar te voegen. De aarts bisschop van Canterbury, Primaat van Engeland, stond voor het paar. De dienst werd gehouden volgens de rite van de Kerk van Engeland. Toen de Aartsbisschop de bruidegom de vraag stelde: „Zult gij haar liefhebben en tot un zijn?" antwoordde Mount batten met een krachtig „ja". Daarna vroeg de Aartsbisschop de Prinses: „Zult gij deze man liefhebben, gehoorzamen en dienen?" Zij antwoord de rustig: „ja". Vervolgens stak de bruidegom de ring aan de vinger der Prinses en te elf uur 44 (12 uur 44 Ned. tijdver klaarde de Aartsbisschop het huwelijk voltrokken met de woorden: „Ik ver klaar u man en vrouw". De dienst werd voortgezet met het zingen van een psalm en het gebed voor kinderzegen en huwelijksgeluk. Na de toespraak van de Aartsbis schop van York weerklonk een fanfare, waarna het volkslied werd gezongen. Vervolgens begaf het jonge paar zich naar de kapel van Eduard de Belijder om het register te tekenen. Toen het paar weer in het midden schip verscheen, kondigde een nieuwe fanfare aan, dat de bruidstoet de kerk ging verlaten. Daarbij werd Mendel sohns Hochzeitsmarsch gespeeld. Toen het jonge paar uit de kerk naar buiten trad, werd het opnieuw luide toegejuicht en dit gejuich vergezelde de stoet tot aan het paleis. De Prinses wuifde glimlachend; haar echtgenoot, die in marine-uniform was, salueerde. HET CORDON VERBROKEN Toen de stoet, nadat de genodigden de kerk hadden verlaten, door de hon- derdduizendkoppige menigte werd toe gejuicht, nam de druk op het sterke politiecordon toe. Bij het Buckingham Palace werd het cordon doorbroken, Ongeveer duizend personen slaagden er in de hekken te bereiken en de winnaars van de race klommen er te genop. De menigte riep luid, dat zij de Prins en de Prinses wenste te zien. Daarna verschenen het bruidspaar en de Britse Koninklijke familie op het balkon. Nadat de familieleden naar bin nen waren gegaan, bleven de jong getrouwden nog enige minuten zicht baar onder onafgebroken toejuichingen. HET BRUILOFTSMAAL Aan het bruiloftsmaal hebben vijf koningen en zes koninginnen mee aan gezeten. Het aantal gasten bedroeg honderdvijftig en de bruilofstaart woog vijfhonderd Engelse ponden. Bruid en bruidegom sneden hem aan met de de gen, die de bruidegom bij de huwelijks- OVERZICHT VAN DE PLECHTIGHEID Dl WESTMINSTER ABBEY. plechtigheid had gedragen. 's Middags zijn Prinses Elizabeth en haar gemaal uit Waterloo Station ver trokken om hun wittebroodsweken op bet platteland door te brengen. GESCHENK VAN REPUBLIEK. DE Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in het tijdvak van 23 Nov. t/m 17 Januari a.s. een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 8, dan wel op de cijfercom binatie 04, 14, 24, 34 of 44 voor zover de bon 612 zich nog aan hun Inlegvel be vindt. De tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het inleg vel, waarvan bon 612 zal worden ver wijderd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de Textielkaarten VA, VB, VC, VD, VE en VF 605 met ingang van 1 Januari 1948 komen te vervallen. De van deze kaarten geldig verklaarde nummer- en letterbonnen verliezen derhalve met ingang van genoemde datum hun geldigheid. De geldig ver klaarde bonnen van de thans in ge bruik zijnde textielkaarten VA 705 bilijven tot nader aankondiging hun geldigheid behouden. Voor personen van vijf jaar en ouder (groepen A, B en C) wordt wederom een extra-rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar gesteld. In verband hier mede deelt het C. D. K. mede, dat voor het tijdvak van 23 November tot en met 6 December a.s. op bon 028 alg. 100 gram vlees of vleeswaren verkrijg baar is. Naar Radio Djokja meldt, heeft mi nister-president Amir Sjarifoeddin na mens het Indonesische volk een zilve' ren theeservies als huwelijksgeschenk gestuurd. EVERY NICE GIRL.... De menigte, die tijdens de huwelijks plechtigheid buiten de Westminster Abbey wachtte kortte de tijd met zin gen en telkens weer hoorde men het refrein „Every nice girl loves a sailor" (ieder aardig meisje houdt van een matroos Meer dan 2000 personen, de meeste wegens flauw vallen, zijn door de am bulance-diensten langs de weg gehol pen, 37 van hen moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. Officieel word) medegedeeld, dat de volledige titel van de Hertog van Edin burgh luidt: „Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Philip Hertog van Edin burgh". Hij zal behoren tot de Britse prinsen. Prinses Elizabeth zal voortaan officieel bekend staan als „H. K. H. Prinses Elizabeth, Hertogin van Edin burgh." Voor het eerst na de bevrijding is het parket van de arrondissements rechtbank te Amsterdam er toe over gegaan een vervolging in te stellen wegens smaadschrift casu quo beledi ging tegen twee journalisten, t.w. te gen de heer A. J. Koejemans, hoofd redacteur van het dagblad „De Waar heid" wegens een op 24 September j.l. gepubliceerde spotprent, die betrek king had op de troepenuitzendingen naar Indonesië met het onderschrift: „Struikelblok voor Beel" en tegen de 38-jarige hoofdredacteur van 't week blad De Nieuwe Post", de heer L. A. Rodriques Lopes, wegens een artikel van zijn hand waarin over het Neder landse politie-apparaat in beledigende termen werd geschreven. De zaak tegen de heer Koejemans werd gistermiddag wegens ongesteld heid van de verdachte tot 15 Januari a.s. aangehouden, tegen de heer Ro driques eiste de Officier van Justitie, Mr. B. Kist, een geldboete van f 300, subs. 30 dagen en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Leon Blum, de leider der socialis ten, is door de President van Frank rijk, Vincent Auriol, aangewezen als kabinets-formateur. Blum zal hedenmiddag voor de Na tionale Vergadering de politiek uit eenzetten, die een door hem te vor men kabinet zou volgen. Indien hij een vertrouwensvotum verkrijgt zal hij met de vorming van zijn kabinet beginnen. In parlementaire kringen is men van mening, dat Blüm de absolute meerderheid, die volgens de grondwet vereist is, zal verkrijgen, al zal deze meerderheid niet groot zijn. Blum beeft niet alleen de steun nodig van Weersverwachting tot Vrijdag avond. ZEER ZACHT. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen of mot regen. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Krachtige Zuid-Wes telijke wind. Het 9246 ton metende Nederlandse motorschip Brastagi, dat bij lie de Caldeira aan de grond is gelopen, staat thans in brand. Agenten van de Holland-Afrika-Lijn in Durban ver klaarden dat er nog geen bijzonder heden beschikbaar zijn, maar dat het vuur „hevig" is. Twee sleepboten hebben, zoals be kend het schip Maandag j,l. bereikt en zouden trachten het bij de volgen de vloed vlot te krijgen. Blijkens informatie bij de Rotter damse Lloyd, die eigenares is van de „Brastagi", is de brand uitgebroken op de brug en in de ruimen een en twee. De „Zwarte Zee" van L. Smit er. Co's Internationale Sleepdienst is in de nabijheid. Voor de bemanning van de „Brastagi" bestaat geen ge vaar, Men weet nog niet, hoe het vuur kon ontstaan. de socialisten en MRP, maar tevens van de gematigd conservatieven en zelfs van een deel van rechts en van de radicalen. De laatste drie groepen twijfelen alle aan de economische po litiek, die Blum naar verwachting naar voren zal brengen, en zij betwijfelen tevens, of Blum de juiste persoon is om aan het hoofd te staan van een regering, die zich geplaatst ziet voor een hevig communistisch offensief. Men gelooft, dat Blum een regering op zo breed mogelijke basis wil vor men, een regering die bijna alle par tijen, behalve de communisten, zou omvatten. Het schijnt waarschijnlij'- te zijn, dat Georges Bidault minister van Buitenlandse Zaken zal blijven. Het Hongaarse parlement heeft gis teren besloten de onafhankelijkheids partij (oppositie), waarvan Zoltan Pfeiffer de leider was (Pfeiffer vlucht te naar de V.S.), te ontbinden. Hier door is ook de parlementaire on schendbaarheid van de leden dezer partij opgeheven. De politie heeft het hoofdkwartier der partij later gesloten. VOORSCHOT AAN GEPENSIONNEERDEN De minister van Binnenlandse Za ken, mr. Witteman, heeft gistermid dag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat in 1947 aan de gepensionneerden een voorschot van 25% gegeven zal worden op de wet van het volgend jaar. Dit voorschot zal vóór Kerstmis worden uitbetaald. MADOERA ONDER CONTROLE DeNederlands-Indische regering heeft een communiqué gepubliceerd, waarin erkend wordt, dat de Neder landers sinds enkele dagen het gehele eiland Madoera onder controle hebben gekregen. TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberichten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: S 1-30 per maand, 3.90 per kwartaal ALKMAABSCHE COURANT Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1