S OLIDOX Stad m Omqwtiu} RIEMEN DASSEN Twee Kruisverenigingen waken over Alkmaar's bevolking St. Nicolaas-tips. GERARD WORM St, Nicolaas Cadeaiix MARIE OUDEJANS GERARD WORM LHTIORIR Vijftien jaar geëist tegen ex-adjudant ter Horst Witte en Wit-Gele Kruis eendrachtig op de bres Verbouwing van de muziektuin Dodelijk ongeval aan de Kennemerstraatweg T x ibunaal-uitspraken AGENDA Melk zonder bon Prijsuitreiking bedrijfsvoetbal Tekenbord Celluloid driehoek Passerdoos P.O.A. n.v. PAYGLOP Tanden wit en zuiver als ivoor TANDPASTA Liederenavond Bodi Rapp Burgerlijke Stand Het lukte niet Kaasmarkt van heden cachets Sonncma in luxe verpakking in de Houttil. Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding. in prachtige kleuren en kwaliteiten. in de Houttil. Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding. „Heb medelijden met me" Zoals door ons reeds eerder is be kend gemaakt, gaan de plaatselijke afdelingen van Witte- en Wit-Gele Kruis, ingaande 1 Januari 1948, in nauwe samenwerking met elkaar de gezondheidsbelangen van de gehele Alkmaarse bevolking behartigen en zal een aantal diensten worden inge schakeld om tot dit doel te geraken, Deze diensten zijn: le. Een Centraal Magazijn voor het verkrijgen van de meest moderne zie- kenverplegingsartikelen en ijs, waar le den van „Het Witte- en Wit-Gele Kruis" op vertoon van hun lidmaatschapskaat t en doktersaanvrage de benodigde ver- plegingsartikelen kunnen bekomen. 2e. Een onderafdeling „Wijkverple ging", door „Witte- en Wit-Gele Kruis". Op vertoon van lidmaatschapskaart van deze onderafdeling en doktersaanvrage heeft men recht op gratis hulp van een wijkzuster, zolang deze hulp nodig is. 3e. Een onderafdeling „Gezinsverzor ging" door „Witte- en Wit-Gele Kruis", Op vertoon van lidmaatschapskaart van deze onderafdeling en doktersaanvrage heeft men recht tot aanvrage van een gezinshulp, in gevallen waar door ziek te der huisvrouw een gezinshulp nodig is. Boven de contributie betaalt men een billijke wekelijkse bijdrage, bere kend volgens opgemaakte tabel. Gezin nen beneden f 30.— per week gezins inkomen, waaronder te verstaan alle inkomsten, dus ook kinderbijslag en loon van inwonende kinderen, e.q., zijn vrijgesteld van enige wekelijkse bij drage. De contributie voor deze drie dien sten is gelijk en progressief geregeld, verdeeld als volgt; Inkomen Contributie Entree tot f 1000 f 1,— p. jaar f 1— van f 1001—1050 f 1.50 p. jaar f 2.— van f 1051—1500 f 2.— p. jaar f 3. van f 1501—2500 f 2.50 p. jaar f 4.— boven f2500 f 3,50 p. jaar f 6.— Laatste hulp aan een overledene resp. f 5—, f 7.50, f 10—, f 12.50 en f 15— volgens bovenstaande regeling. Indien men zich opgeeft als lid van deze afdelingen vóór 1 April 1948 ver valt het betalen van entréegeld. Na 1 April 1948, wordt entréegeld berekend, 4e, Wijkkraamverpleging. Indien een „Kraamverzorgster" nodig is, kan men zich aanmelden bij de respectievelijke kantoren van Witte- en Wit-Gele Kruis. Overlegging van de lidmaatschapskaart van de onderafdeling Wijkverpleging is verplichtend, 5e, Consuitaticbureaux. Naast deze 4 diensten zijn in Alkmaar gevestigd di verse consultatiebureaux, waar belang hebbenden zich kunnen vervoegen voor adviezen. Een consultatiebureau voor zuigelin gen; een voor kleuterzorg; een voor sociaal paedagogische dienst; een voor geslachtsziektenbestrijding; een voor gebrekkigenzorg en een voor geestelijke volksgezondheid. Voor inlichtingen over deze consul tatiebureaux kunnen Witte Kruisleden ziel. vervoegen kantoor Witte Kruis, Gasthuisstraat 4, Tel. 4296 en Wit-Gele Kruis leden kantoor Wit-Gele Kruis, Oudegracht 198. Tel. 2295. 0e, Contributie-betaling. De beide be sturen verwachten, dat alle Alkmaarse gezinnen lid zullen worden van Het „Witte- of Wit-Gele Kruis" en hun on derafdelingen. Om het mogelijk te ma ken, dat de contributies kunnen wor den voldaan, zal de aanbieding der con- tributiekaarten, te beginnen in 1948, als volgt plaats vinden: In Januari Van magazijn voor ver- plegingsartikelen; in April van Wijk verpleging; in Juli van Gezinsverzor ging. In December a.s. zullen alle Alk maarse gezinnen folders ontvangen, uit gaande van de beide verenigingen. Een groots opgezette propaganda-campagne zal dan piaats vinden en onze propa gandisten zullen u met alle inlichtin gen ter zijde staan. Wij vertrouwen dat de Alkmaarse bevolking onze diensten ten bate van onze zieken zal steunen en zich in grote getale aanmelden als lid van alle onderafdelingen van „Witte- of Wit-Gele Kruis". Voor de verbouwing van het restau rant in de Stedelijke Muziektuin heb ben 17 gegadigden ingeschreven. Hoogste inschrijver was de fa. De Graaf te Alkmaar voor f 16.955, laagste de fa. J. Schuit te Egmond voor f 10.350. Daar echter deze firma zich na de aanbesteding terugtrok, komt de op één na laagste inschrijver in aan merking, t.w. de fa. M. Duinmayer te Alkmaar, met f 12.583. Gistermiddag omstreeks half twee is op de Kennemerstraatweg nabü de Regulierslaan te Alkmaar een ern stig ongeval gebeurd, dat de 51-jarige heer 3. Raves die de Reguiierslaan het ieven heeft gekost. De heer R. begaf zich per rijwiel naar zijn werk bij de fa. Mienis in de Zilverstraat, en wilde, uit de Re gulierslaan komende, de Kennemer straatweg oversteken. Blijkbaar be angst door het uit de richting Heiloo komende verkeer, hield de heer R. eerst enkele ogenblikken de linker kant van de weg. Een uit de richting Alkmaar komende bloemenauto uit Aalsmeer, waarvan de chauffeur de wielrijder zag aankomen, hield iets links aan om zo de heer R. te passeren. Op het laatste ogenblik stak R. echter toch de weg over, met het noodlottig gevolgd, dat de bloemenauto, die tijdig signaal had gegeven, een botsing niet kon vermijden, ondanks zó krachtig remmen dat de wagen dwars over de weg kwam te staan. De heer R. werd op slag gedood, ter wijl zijn fiets totaal verwrongen onder de auto vandaan werd gehaald. Het slachtoffer was gehuwd, doch laat geen kinderen na. Het stoffelijk overschot werd per ziekenauto van de G.G.D. naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Opnieuw komt hier tot uiting, dat men bij het oversteken van de gevaar lijke Kennemerstraatweg niet voorzich tig genoeg kan zijn. Feitelijk is het verboden een voorrangsweg per fiets te berijden, dus ook over te steken als daarnaast een verplicht rijwielpad ligt en dat daar door de wielrijders niet strikt de hand aan gehouden wordt, valt slechts te betreuren, daar dit met het steeds toenemende snelverkeer wel tot ongelukken moet. leiden. Donderdagmorgen deed het Tribu naal uitspraak ln de zaak van C. S. uit Alkmaar. Een voorwaardelijke internering van 6 maanden, ontzetting uit de kies rechten en het recht om een ambt te bekleden, was de uitspraak. Bovendien zou hij nog geruime tijd onder toezicht blijven staan van het instituut Politieke Delinquenten. VRIJDAG Gulden Vlies: Toneelvereniging Alberdlngk Thtjm. wapen van Heemskerk, S uur: Herden kingsavond Alkm. Inst. voor Mldd Ontwikkeling- paviljoen Kinbeim, S uur: VVV Leden. vergadering Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schil- dersprenten. ZATERDAG Guide? Vlies, 8 uur: Utile Dulel uit Vlij men met Leontientje. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Mammy; tot 14 jaar onder geleide. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Tarzan over wint; 14 jaar. Zaterdag 7 en 8,30 uur. BERGEN: De Rustende Jager: Vanaf heden: De Zeehavik; 14 jaar. Dat de wrakke constructie van som mige geïmproviseerde melkauto's nog niet veel eerder aanleiding tot onge lukken heeft gegeven is een groot won der. Gisteren werd dat bewezen door dat de tank van een melk-auto bij het nemen van de bocht bij de Raad van Arbeid alhier van de wagen werd ge slingerd. Het onderzoek wees uit, dat de tank op houten balken rustte, die met een paar spijkers waren „vastgezet". Door dat de tank slechts gedeeltelijk was ge vuld, raakte de melk aan het slingeren, waardoor 't evenwicht werd verstoord met bovenvermeld gevolg. Een grote hoeveelheid melk ging verloren, maar op het bekend worden van deze bonloze leverantie verzamel den zich tientallen huismoeders en -vaders met pannen en emmers om te halen wat er te halen viel en ook een paar liter van het kostelijk vocht te be machtigen. En toen later het deksel van de tank open bleek te zijn, was het hek van de dam. Tegen de chauffeur van de uit Friesland afkomstige auto werd proces verbaal opgemaakt, omdat men wil trachten een einde te maken aan het vervoeren van melk met wagens van dergelijke primitieve constructie. Donderdagavond werd door de heer Hartland, voorzitter bedrijfsvoetbal verenigingen, aan de winnaars van deze competitie de prijzen uitgereikt. Het kampioenselftal, fa. Hulskamp, ontving voor dit jaar de wisselbeker en een medaille. De tweede prijswinnaar, het elftal van de gemeentelichtbedrij- ven, zag haar medaillekast met een schild uitgebreid. De elftallen van het St. Willibrordusgesticht, P. R, A. en Landbouwhuis eindigden gezamenlijk op de derde plaats. De lauwertak welke voor deze plaats beschikbaar was ge steld werd aan het St, Willibr.gesticht overhandigd. Voor en na deze prijsuit reiking werd een revue opgevoerd, ge deeltelijk met eigen krachten, hier en daar geassisteerd door André Carrell, conference en liedjes, terwijl Tony Willemse en zijn amusementsorkest het muzikale gedeelte voor zijn rekening nam. HANDEL IN NON-FERRO METALEN. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een vijftal personen, die non-ferro metalen hadden verhandeld, zonder de daarvoor geldende distribu tiebepalingen in acht te nemen. (Ingezonden Mededeling) Door en door gezond zijn ze. Nergens wor den ze ontsierd door het lelijke, gevaarlijke tand steen. Solidox houdt ze zo blank en gaafl Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middel, dat tand steen bestrijdt en voorkomt. Solidox is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. TEGEN TANDSTEEN (Ingezonden Mededeling) SO 16.051.54 Minder gelukkige uitvoering De zangeres Bodi Rapp had zich wel een zéér zware opgave gesteld, door liederen te .kiezen van de grootste meesters der liedkunst, Brahms, Wolf, Roussel, e.a. Wanneer zij tegen die taak in alle opzichten opgewassen zou zijn, hadden we veel artistieke ervaringen kunnen beleven, maar nu bleef alles te veel binnen het kader van „serieuze be- studeerdheid". De expressiviteit had groter kunnen zijn en er vielen zeer veel toonloze vocalen te constateren. Wat we in Bodi Rapp waarderen dat is dat zij literair de tekst aL'ians voor zich zelf door heeft, maar niet ver ge noeg boven de materie staat om dit alles de luisteraar voelbaar te maken. Men moet tenslotte op een concert dat ondefinieerbare contact ervaren tussen de excecutant en het auditorium en dit was het gemis van deze avond. De laat ste liederen, de Engelse, bleken Bodi Rapp goed te liggen, en hier kwamen haar vocale capaciteit wel ten volle tot gelding. De zangeres had dan ook met de liederen van Purcell en Dow- land wel het meeste succes. Het artis tiek zwaartepunt van de avond lag bij de accompagnate- Felix de Nobel. Aan zijn perfecte en sfeer scheppende hege leidingen had de zangeres wel zeer veel te danken. Felix de Nobel trad als solist op ln „Deutsche Fame" en drie stukken van Debussy. De pianist realiseerde hier volkomen de bedoelingen van de com ponist, en gaf hiermede wel de meest muzikale beleving van deze avond. Voor Bodi Rapp waren er veel bloe men, en de zangeres gaf nog een En gels lied als toegift, dat wel eens het best gezongen nummer van de avond kon zijn. Het publiek reageerde zeer vriendelijk maar niet enthousiast. Voor deze wel merkwaardige concert avond was een zeer goede belangstel ling. De Kamermuziek Vereniging zal zeer zeker na deze minder gelukkige sei zoen inzet, op de volgende avonden re vanche nemen. MUSICUS. Geboren: Gerrit, z v W, C. G. Siewers en A. Metselaar. Anna M. C., d v J. J. M. Koekenbier en P. Vriens. Jacobus A„ z v G. Schou ten en A. M. Sijs. Ondertrouwd: Pieter de Waard en Geertje Post. Antoon van Lie- nen en Trijntje Struijs. Roelof Bosma en Eelkje Brandsma. Dirk Ruiter en Antonia Zeehuisen. Dirk M. Riesmeijer en Christina J. Apel doorn. Petrus A. Sneek en Bri- gittha M. van Saaze. Pieter Soers en Geertruida T. Staa. Overleden: Cornelia J. du Bois Risseeuw, geh. m. J. G. H. Elfring, oud 79 jaar. Woensdagmorgen deed een echt paar hier ter stede aangifte van ver missing van al hun distributiebe scheiden. De politie nam de zaak in onderzoek, doch kwam tot de ontdek king, dat het echtpaar de distributie kaarten had verkocht. In plaats van de distributiebescheiden ontvingen zij een proces-verbaal evenals de kopers van de kaarten. Op de kaasmarkt van heden was een aanvotV van 10.000 kg (vorige week 6000 kg). Notering: 6 kleine stapels fabrieks- kaas a f 63 en 3 kleine stapels boeren kaas f 62,50. DE SCHAPENBRUG. Morgen, Zaterdag, wordt de Schapen- brug weer voor het verkeer in gebruik genomen. De werkzaamheden zijn nog wel niet geëindigd doch in een zodanig stadium gekomen dat ze ook bij neer gelaten brug kunnen worden voltooid. (Ingezonden Mededelingen.) (Ingezonden mededeling) hobst DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling De Minister van Oorlog heeft om trent de aanvrage om vrijstelling van de dienstplicht wegens opleiding tot een geestelijk ambt betreffende de hieronder genoemde persoon de uit spraak gedaan, achter zijn naam ver meld; PETRUS JACOBUS BLANKENDAAL. Lichting 1946. Uitspraak: De gevraagde vrijstel ling voorgoed verleend. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dag dezer be kendmaking in beroep worden geko men door: a. de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt of door diens wette lijke vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijke vertegen woordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden inge diend bij de Burgemeester ter secre tarie dezer gemeente, afdeling Mili taire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 20 November 1947. De Burgemeester van Alkmaar, G. v. SLINGERLAND, lo.-Burg. KOOPMANS' KINDERMEEL Luxe Post, Kalenders, Zak agenda's, Romans, Jongens- en Meisjesboeken, Schaak- en Damspelen. Mallat Vulpenhouder met gouden pen 15,75. Boek- en Kantoorboekhandel Schoutenstraat 13 Het Valpenhnls ep de pijnlijke plek. beitriidt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. dozen 50 en 75 ct PIJNSTILLENDE WATTEN U R n D E R HORST.- APARTE LEDERWAREN en BYOUTEREEëN. LANGESTRAAT 21. LEONTIENT,TE. Zij, die dit ontroerende stuk van Felix Timmermans nog nimmer op het toneel zagen, mogen niet verzui men morgenavond de uitstekende op voering te gaan zien, die in het kader van de kunstuitwisseling Alkmaar- Vlijmen, gegeven wordt door U.D., dfc bekende toneelvereniging uit Vlijmen. Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten, eiste de procureur-fis caal, mr. H. G. Th. Keune, tegen de 57-jarige ex-corpscommandant van politie, Albertus J. ter Horst, uit Hoorn, die Donderdagochtend voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, gepresideerd door mr. E. A. M. Lamers. Het requisitoir. In zijn requisitoir bracht de procu reur-fiscaal naar voren, dat aan deze verdachte, die tijdens een groot deel van de bezetting een belangrijke lei dende functie had bekleed in Hoorn, een groot aantal feiten ten laste was gelegd, die zijn activiteit als commis saris van politie te Hoorn illustreerde. Deze verdachte, die lid was geworden van de NSB, om zichzelf daardoor 'n betere positie te verschaffen, als ge volg van 'n zekere strebers-natuur, heeft zijn doel niet alleen bereikt, maar ook de consequenties, getrokken uit zijn NSB-lidmaatschap. Hij was een ge trouw medewerker van wat door de Duitsers werd voorgeschreven. De tenlastelegging is een staalkaart van allerlei vormen van feiten, die 'n foute kapitein van politie in bezet tingstijd kon ontplooien. Toen Witte- veen verraden was, heeft ter Horst, zeer wel wetende waar het om ging, zich actief betoond en ook inderdaad bewijsmateriaal gevonden. „We zullen straks wel te horen krij gen", aldus mr. Keune, „dat deze ver dachte heeft moeten handelen in op dracht van de Duitsers en de burge meester en omdat hij niet anders kon, omdat zich op het politiebureau onbe trouwbare elementen bevonden". Daar staat echter tegenover, dat verdachte zijn positie vrijwillig heeft aanvaard, en daarmee de consequen ties voor de situaties op zich nam. Nog belangrijker is, dat deze kapi tein van politie tijdens de bezetting niet alleen verantwoordelijk is voor wat hij zelf, maar ook voor wat zijn ondergeschikten hebben misdaan. Want als de leiding kennelijk fout is, is het voor de ondergeschikten veel moeilij ker het rechte pad te houden. Zijn loopbaan. De verdachte, 57 jaar oud, geboren te Lonneker, was oorspronkelijk fa brieksarbeider. Na het politiediploma te hebben gehaald, kwam hij in 1914 te Hoorn bij de politie en in 1917 in Alkmaar. In 1942 ging hij als opper- luitenant naar Hoorn en werd bij zijn 30-jarig jubileum kapitein van politie. Verdachte ontkende begunstigend lid van de SS te zijn geweest. De aanklacht bevatte de volgende feiten: Opzettelijk ten voordele van de vijand: te Oterleek in Februari 1942 deelname aan huiszoeking bij Witteveen waarbij deze gearresteerd werd; te Hoorn in Mei 1943, tezamen met an deren, de Greeuw en Huysman over gebracht naar Den Helder in opdracht van leden van de Duitse politie. In Juli 1943 aan de agenten van politie de Boer en van Duivenvoorde opdracht gegeven over te gaan tot arrestatie van Harkema en Schouwing, waarop deze werden overgebracht naar de SD te Amsterdam. Te Hoorn in Febr. 1944, tezamen met beambten van de Duitse politie, A. Dell aan een verhoor onderworpen, die 'n joodse baby had ondergebracht, en getracht haar te bewegen mee te delen hoe ze aan die baby gekomen was, waarop ze dan vrijgelaten zou worden. Te Hoorn in diezelfde maand de zoon van Van den Berge gepoogd over te halen te zeggen waar zijn moeder was ondergedoken, waardoor zijn va der, die gearresteerd was, minder straf zou krijgen. In Januari 1944, eveneens te Hoorn, Langendijk, Goudsblom en Smit laten arresteren, om ze naar het strafkamp Ommen te doen overbrengen. In April 1944 P. Oerleman aange houden en overgebracht naar Alkmaar en in Maart 1944 in Hoorn opdracht gegeven tot een huiszoeking bij J. Verbeek en deze doen over brengen naar de Sicherheitspolizei. In Mei 1944 te Hoorn J. v. Riel te hebben verhoord in verband met een anoniem schrijven met voor Hitier be ledigende inhoud en v. Riel daarop naar de SD laten overbrengen. Tenslotte in Juni 1944 te Hoorn J. A. Luijckx te hebben gearresteerd en laten overbrengen naar de Ortskom- mandant te Alkmaar en het echtpaar Stuyfbergen met hun zoon met de Boer en van Duivenvoorde naar de Duitse politie in Amsterdam te hebben gebracht. Uit het verhoor. Verdachte erkende niet alles. Hij was lid van de NSB geworden, omdat hij niet bevorderd was vóór de oorlog. Dit kwam, omdat hij geen 5-jarige HBS-opleiding had gehad. Overigens tekende hij hierbij nog aan, dat door zijn toedoen acht mensen niet tot de SS waren toegetreden. Hij had ln con tact gestaan met Vethman en was lei der van de Vierschaar geweest. Wat de getuigen naar voren brachten. Te Oterleek had verdachte met Rühi huiszoeking gedaan bij de fami lie Witteveen. Er waren ook nog en kele politiemensen bij geweest. Ver dachte had in de bedstede een illegaal nummer van „Spartacus" gevonden. Dit blad werd door vader Witteveen gedrukt. Deze is gearresteerd en door de Duitsers gefusilleerd. De dochter werd ook meegenomen en bleef 3l/2 jaar van haar vrijheid beroofd. Zij getuigde, dat verdachtezulks in te genstelling tot zijn eigen verklaring niet passief is gebleven. De Greeuw en Huysman uit Hoorn werden gearresteerd in opdracht van de Duitsers. Verdachte had eerst in de auto gehoord waarvoor. De onderwijzeres A. Dell werd door een rechercheur van school gehaald en voor ter Horst geleid. Zij had in de trein kennis gemaakt met een Am sterdamse van wie ze de zorg voor 'n Joodse baby had overgenomen. De rechercheur kwam uit Rotterdam en adviseerde ter Horst haar cellulair te zetten. Ze heeft uiteindelijk 14 maan den doorgebracht in Vught en Ravens- brück. Met haar werden v. d. Berge en twee Joodse onderduikers wegge voerd. President: „U had dat hele transport kunnen laten lopen onderweg, maar de commissaris van politie wist niet, wat een klein kind wel wist: wat het be tekende twee Joden over te brengen. Dit punt staat helaas niet in uw dag vaarding!" Mevrouw Witteveen bracht nog in het midden, dat verdachte de hele papierkast van haar man had door zocht. De broodbakker F. Harkema uit Hoorn was op 7 Juli 1943 op het poli tiebureau ontboden. Het ging over de arrestatie van zijn bediende Schouwing. Getuige had tegenover de agenten ont kend, dat Schouwing een onderduiker was. Verdachte probeerde toen meteen meer te weten te komen over de ille gale beweging. Tenslotte werd hij naar Alkmaar overgebracht en ging vandaar naar de Euterpestraat. Veertien dagen is hij van zijn vrijheid beroofd geweest, Schouwing daarentegen tot het einde van de bezetting. Verdachte herinnerde zich van dit feit niet veel meer. President. „Ik denk, dat er veel is, waarvan U nu niet begrijpt, dat U het toen hebt gedaan". De 23-jarige student te Delft A. v. d. Berge had de indruk, dat verdachte er achter wilde komen, waar zijn moeder met een Joodse baby was ondergedoken toen hij een pakje kleren kwam bren gen voor zijn vader, die was gearres teerd: De handelsreiziger J. Groot was met een aantal arbeidsschuwen gearres teerd. Toen hij na zes weken vrij kwam, zei verdachte: „Ik wil je een goede raad geven, jij moet meer je mond houden". Op een vraag van de verdediger, naar aanleiding van het feit, dat een zekere Smit nu weer is gepakt wegens ar- beidsschuwheid, merkte de president op: „Arbeidsschuwheid in die tijd was ereplicht van de Nederlander, nu is het een schande!" De A.K.D.-man van Manen getuigde dat deze altijd vlot meewerkte. Oerlemans, die zich niet vrijwillig voor de arbeidsinzet had aangemeld, moest dit met 14 maanden vrijheids beroving boeten. Op last van verdachte hadden de twee beruchte N.S.B.-politiemensen de Boer en Van Slooten twee radiotoe stellen in zijn huis opgespoord. Dit was verraden door getuige's zwager. Het kostte hem 4y, maand van zijn vrijheid. Te Amsterdam was hij door de Duit sers zo mishandeld, dat hij nog 2 jaar onder dokters behandeling is geweest. In opdracht van de burgemeester werd de boekhouder Van Riel aan let station gearresteerd omdat hij een brief geschreven zou hebben: „Geloof jij nog langer in die gekke, rot- führer?" Omdat hij niet wilde spreken was J. A. M. Luyckx gearresteerd. Hij werd echter niet lang van zijn vrijheid be roofd. Anders ging het met de zoon van Van Stuyfbergen. Deze kwam na Vught in Oraniënburg en Bergen-Bel- sen, waar hij is overleden. Deze arres tatie was geschied in opdracht van de Landwacht. President: „De politie, die onder Uw leiding stond, voerde dergelijke beve len uit?" Een getuige a décharge, de politie agent Wols, schilderde verdachte als een fanatiek N.S.B.er, die als mens vrijheid gaf aan zijn ondergeschikten, die anderen niet zouden hebben ver leend. Getuige had nimmer last onder vonden en weet zijn latere arrestatie ook niet aan verdachte. De verdediger, mr. P. J. de Jong, voerde aan dat verdachte veelal gehan deld had in opdracht of in een dwang positie. Pleiter meende dat dit inder daad een excuus was. Hoorn was vol gens pleiter een broeinest. Hij riep de uiterste clementie in en legde een Ver weerschrift en een aantal gunstige ver klaringen van inwoners over. Verdacht zelf zei dat hij, wat er ge beurd was, niet gewild had. „Heb medelijden met me", was zijn laatste uitroep. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2