Noodkreet van Leon Blum mocht niet baten hn r Cl Socialisten-leider kwam zeven stemmen tekort Weerbericht GEVAREN yOLïlA- A Zaterdag 22 Nov. 1947 144ste Jaargang no. 218 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Thans Schumacher formateur? Dreigende spoorweg staking in Frankrijk Het Koninklijke Gezag Prinselijk Paar had 4 uur vertraging Bradley opvolger van Eisenhower Amsterdamse typiste ondervraagd K.L.M. wedijvert met de tijd Lockheed verongelukt 20 Doden bij Italiaanse relletjes „Oranje" Zondag in Amsterdam 30.000 kilo goud uit Duitsland terug Informele besprekingen te Londen Prijsverlaging van jam f LA. nf A A -i"_— BR.1.,,- Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT tarieven: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Bij de gisteren gehouden stemming in de Franse Nationale Vergadering heeft Blum niet de vereiste meerder heid behaald. Slechts 302 stemmen werden vóór Blum uitgebracht. Hij heeft hiermee niet de absolute meer derheid van 309 stemmen verkregen en zal dus niet als kabinetsformateur optreden. Er werden 277 stemmen te gen Blum uitgebracht. Bij de tweede stemming verkreeg Blum evenmin de absolute meerder heid: 300 stemmen werden vóór hem, 277 tegen hem uitgebracht. In zijn rede tot de Nationale Verga dering, die aan de stemming vooraf ging, verklaarde de Franse socialisti sche leider Leon Blum, dat de Franse republiek in gevaar is. De vrede wordt bedreigd, zo zei hij. Aan de ene kant heeft het internationale communisme de oorlog verklaard aan de Franse demo cratie. Aan de andere kant is een par tij ontstaan, die tot doel misschien wel tot enig doel heeft de fundamen tele rechten der nationale souvereini- teit te vernietigen. De derde groepe ring de groep, die tussen de com munisten en de beweging van Generaal de Gaulle staat is niet anders „dan de unie van republikeinen voor vrij heid, sociale rechtvaardigheid en vre de." frankrijk heeft een zending. Met betrekking tot de buitenlandse politiek zei Blum, dat overal ter we reld thans groepen en individuen wor den gevonden, die "Hebben begrepen, dat men zich in het huidige stadium \'an economische evolutie dient te ver enigen, anders gaat men ten onder. Geen enkel probleem, aldus spreker, kan meer opgelost worden binnen het kader van nationale begrenzingen. De zending van Frankrijk is, een internationale „derde kracht" te grondvesten, die tot taak zal hebben misverstanden uit de weg te ruimen, vrede te stichten en een internatio nale gemeenschap de hoogste autori teit te verlenen, nodig voor het hand haven van de vrede en het behoud der mensheid. Volgens Blum dient men een beroep te doen op de werkende massa's, die „voor het grootste deel" de republiek geschapen hebben. In de vakverenigingen moeten „de beginselen en gewoonten van de de mocratie weer ingevoerd worden". De toestand voor de werkende klassen moet verbeterd worden. Wij moeten 'n onafgebroken strijd voeren tegen het stijgen van de kosten voor levensonder houd en tegen de inflatie van ons geld. Wij moeten naar evenwicht en sta bilisatie streven met betrekking tot de prijzen van industrie- en landbouwpro ducten, lonen en valuta, tot de dag, waarop „de door de regering der Ver enigde Staten in een nobele geest van internationale solidariteit aan Europa geboden hulp" Frankrijk in de gelegen heid zal stellen een blijvend stabiele economie te voeren. DUCLOS TEGEN Jacques Duclos (communist) deelde de Nationale Vergadering mede, dat do communistische afgevaardigden tegen Blum zullen stemmen. „Wij zijn tegen een politiek van onderwerping aan de Amerikaanse kapitalisten." Hij werd luide toegejuicht door de communisten, terwiii de afgevaardigden van het Centrum en van rechts luide uiting gaven aan hun afkeuring. ROBERT SCHUMANN KABINETSFORMATEUR? Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, aldus meldt Reuter, zal zeer waarschijnlijk Robert Schumann, mi nister van financiën in het kabinet van Ramadier, lid van de MRP, met de vor ming van een nieuw kabinet worden belast. Na een bezoek bij president Auriol verklaarde Schumann, dat hij geen op dracht heeft gekregen. Gisteravond is voor a.s. Maandag een algemene staking van Franse haven arbeider? afgekondigd. Marcel Flouret, voorzitter van de stuursraad van het genationaliseerde Franse spoorwegnet heeft in een be roep op de arbeiders met klem betoogd, dat een staking van spoorwegarbeiders „catastrophale gevolgen" zou hebben voor de Franse economie. De spoorweg staking, die in Marseille begon en zich in de loop van de dag tot Nice uit breidde, is nu ook naar Toulon over geslagen. Terwijl Flourets aansporing om aan het werk te blijven werd gepu bliceerd, kwam het bericht binnen, dat 300 spoorweglieden van het Gare du Nord te Parijs het werk hadden neer gelegd. Enige minuten later werd be richt dat op twee andere stations in de buitenwijken eveneens werd gestaakt. Het aantal stakers in Marseille bedraagt thans 200.000. AFP meldt voorts, dat de mijnwer kersstaking zich eveneens uitbreidt. Het personeel van de Parijse koelhui zen zal Maandag staken. Te Toulon is het werk op de scheepswerven stilge legd. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: ZEER ZACHT. Zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Overwegend droog weer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige zuid-weste lijke wind. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Het Koninklijk Besluit houdende bepaling van het tijdstip der neer legging van de uitoefening van het Koninklijk Gezag door H.M. de Koningin heeft, zo men weet, als datum van hervatting daarvan ge noemd 1 December 1947. Naar het A.N.P. verneemt is ter zake een nieuw besluit niet waar schijnlijk, zodat inderdaad ver wacht mag worden, dat Hare Ma jesteit met ingang van bovenver melde datum Haar hoge taak weder zal kunnen opnemen. Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond om 18.45 u. met de Dakota PH-P.B.A. op het vlieg veld Soesterberg aangekomen. Daar dit vliegveld niet voorzien is van z.g. nachtverlichting, fungeerde een auto als rijdend landingsbaken en markeer de met lichtsignalen de plaats waar 't vliegtuig moest dalen. De Dakota, waarin Prinses-Regentes Juliana der Nederlanden en Prins Bernhard naar Nederland zouden ver trekken, is door motorpech op het vliegveld Northolt vier uur opgehou den. Het vliegtuig taxiede de start baan af en moest toen terug, waarna werktuigkundigen van de Britse Ko ninklijke Luchtmacht met het herstel begonnen. Prins Bernhard verliet de machine. Prinses Juliana bleef aan boord, waar een steward haar koffie en sandwiches bracht. Generaal Omar Bradley is door Pre sident Truman benoemd tot opvolger van Generaal Dwight Eisenhower, chef van de Generale Staf van 't Ame rikaanse leger. Truman stelde geen datum vast voor de overneming van Eisenhowers taak door Bradley. Ge neraal Bradley, die het bevel voerde ever het eerste Amerikaanse leger en het twaalfde legercorps tijdens de veldtocht in West-Europa en thans hoofd is van de afdeling voor Ameri kaanse oud-strijders, zal op 1 Decem ber worden overgeplaatst naar het de partement voor het Leger. OP HET BALCON VAN BUCKINGHAM PALACE Gistermorgen is het meisje G. R. B. in het Wilhelmina Gasthuis onder vraagd. Zij verklaarde uit de tram te zijn gestapt in de Witte de Withstraat en daar aan twee heren de weg ge vraagd te hebben naar de Baarsjes- weg. Vervolgens liep zij alleen in de aangegeven richting. Op de Baarsjes- weg werd zij onverhoeds van achte ren aangevallen en in de kelder ge worpen. Naar aanleiding van deze verklaring en het verhoor van de twee arrestan ten is de recherche tot de overtuiging gekomen de hand te hebben gelegd op twee volkomen onschuldige Amster dammers. Beiden zijn derhalve in vrij heid gesteld. De recherche zet het on derzoek voort. Nog steeds is niet bekend welke mo tieven de daders hebben gehad. Het meisje droeg een tasje bij zich, wat haar niet ontnomen is en waaruit niets is ontvreemd. Arrestatie-honger in Hongarije De Hongaarse politie heeft een arres tatiebevel uitgevaardigd tegen Karoly Payer, de voormalige leider van de Hongaarse sociaal-democratische partij, waarvan men sinds Woensdag niets vernomen heeft. Het parlement had te voren de arrestatie van Payer goed gekeurd. Twee voormalige afgevaardigden van Pfeiffers partij, Kalman Hadjonen en Istvan Foldar zijn gearresteerd, onder beschuldiging van oorlogsophitsing en het verspreiden van valse geruchten. ADMIRAAL HELFRICH OVER DE „VIERKANTE CENTIMETERS" Als vertegenwoordiger van de Ko ninklijke Marine in de nationale com missie voor Oorlogsgedenktekens, wel ke o.m. de verkoop van de vierkante centimeters van het Damterrein behar tigt, zal de bevelhebber der zeestrijd krachten, Luitenant-Admiraal C. E. L. Helfrich Maandagavond om 8.15 uur over de zender Hilversum I een radio toespraak houden. ONTPLOFFING BIJ RENAULT. De Parijse politie heeft een onder zoek ingesteld naar een ontploffing in de Renault-fabriekén, die wegens staking stil liggen. Twee chemische werktuigkundigen zijn bij de ontplof fing ernstig gewond. Met de grootste snelheid werden Donderdag de films, welke gemaakt werden van het huwelijk van Prinses Elizabeth met Lt. Philip Mountbatten, onmiddellijk naar alle delen van de wereld verzonden. Zo werd door de KLM een speciale koerier aangesteld om copieën van deze „news-reel" van Londen naar Amster dam te brengen, vanwaar de films met andere KLM-vliegtuigen naar verschil lende werelddelen werden vervoerd, o.a. naar Singapore, vanwaar zij met een Australische machine naar Sydney werden overgebracht. Zo zal het mogelijk zijn, reeds a.s. Maandag in de theaters van Sydney de film der huwelijksplechtigheid te ver tonen. Alle KLM-vliegtuigen van de dienst LondenAmsterdam hadden gro te pakketten foto's en nieuwsbladen aan boord in verband met het Konink lijk huwelijk. Een Lockheed-Neptune-bommenwer- per van de marine der V.S. is ongeveer 1600 km van San Diego in zee veron gelukt. Er waren elf personen aan boord, van wie er volgens Amerikaan se marine-autoriteiten slechts twee ge red zijn. Deze laatsten zijn opgepikt door de Amerikaanse onderzeeër „Po- madon". De botsingen tussen aanhangers van linkse en rechtse partijen in de Zuid- Italiaanse provincie Apulië zijn tot bloedige onlusten uitgegroeid, die reeds 20 doden hebben geëist. In de provin cies Calabrië en Lucanië neemt het aantal stakingen toe en de eerste inci denten zijn reeds gemeld. De Italiaanse politie heeft strenge opdracht, alleen in geval van zelfverdediging en bij de be storming van openbare gebouwen ge bruik te maken van vuurwapenen. De demonstranten die de politie in aan tal ver overtreffen dragen openlijk geweren en machinepistolen. Blijkens een zojuist door het hoofd van de repatriëringsdienst, de overste van Bockel, ontvangen telegram van de kapitein van het s.s. „Oranje" kan het schip, omdat het thans slechts met twee schroeven voortbewogen wordt, niet eerder dan in de nacht van Zaterdag op Zondag te IJmuiden binnenkomen. De debarkatie te Amsterdam - ge schiedt nu Zondagmorgen om acht uur. COMITE-KINDERPOSTZEGELS. Het Nederlands comité voor kinder postzegels verzoekt ons te melden, dat door een defect aan een drukpers groot oponthoud is ontstaan met het drukken der prentbriefkaarten, tenge volge waarvan de kaarten eerst op 1 December aan de comité's zullen kun- nen worden verzonden. Na de diamanten is Zaterdag morgen tegen 10 uur in vier 10- tons trucks van „Van Gend en Loos" 30.000 kilo van de door de Duitsers tijdens de bezetting uit ons land geroofde goudvoorraad naar Amsterdam teruggebracht. Het bestaat voor ongeveer de helft uit baren en voor de andere helft uit muntgoud, waaronder gouden munten van verschillende Euro pese landen. In totaal vertegen woordigt het teruggevoerde goud een waarde van 90 millioen gul den. Het was verpakt in 423 kisten, waarvan een groot gedeelte am- munitiekisten, die allen door eigen personeel in de kluizen van de Ne derlandse Bank aan het Rokin te Amsterdam zijn opgeslagen. De Britse Premier, Clement Attlee, maakt thans gebruik van de aanwezig heid der vertegenwoordigers van het Britse Gemenebest te Londen, ter ge legenheid van het huwelijk van Prinses Elizabeth, om afzonderlijke informele besprekingen te houden over economi sche kwesties en de dollarpositie. Hij heeft reeds lange besprekingen gevoerd met de premier van Zuid-Afri- ka, generaal Jan Smuts, en naar ver wachting zal hij ook Mackenzie King, de Canadese premier, en anderen bij zich ontvangen. Enige tijd geleden werd overeenge komen, dat er geen conferenties van 't Gemenebest met vaste agenda meer zouden worden gehouden. VOOR ORDENING IN HET BLOEMBOLLENVAK. De kring Bloembollenstreek van de Kath. Boeren- en Tuindersbond heeft met 120 tegen 13 stemmen en lOblam co zich uitgesproken tegen ophef fing van alle bestaande ordenings maatregelen van overheidswege in 't bloembollenvak. Velen onzer hebben in de vijf bezet tingsjaren geleefd in het naïeve geloof, dat alles wel goed zou worden als de oorlog eenmaal voorbij was. Dat geloof bied hen op de been en gaf de kracht om vele en velerlei moeilijkheden en ram pen te doorstaan. Daarom was het een nuttig geloof, maar redelijk was het niet. Want het was te voorzien, dat de volkomen ontwrichte wereldhuishou ding na het tekenen van de wapenstil stand niet zo maar weer ineens ge smeerd zou lopen. Dit is geen wijsheid achteraf. Behalve de vele naleven wa ren er degenen, die met grote oezorgd- heid dachten aan het moeilijke herstel. Maar ook zij konden niet vermoeden, dat de moeilijkheden zo groot zouden zijn en de gevaren, die ons bedreigen zo talrijk. Iedereen kon weten, dat de eenheid der „Grote Drie" uit de nood ontstaan was. Maar weinigen hebben vei acht, dat de tegenstellingen tussen de bond genoten zich in zo'n korte tijd zouden toespitsen. Wij waren er op voorbereid, dat er grote machtsverschuivingen zouden plaats vinden tussen de volkeren. Maar dat Rusland zich zou omringen met een gordel van satelliet-staten en op deze wijze zijn onmiddellijke invloed over Midden-Europa zou uitbreiden was niet te voorzien. Wat Nederland aangaat waren wij voorbereid op een radicale wijziging in de verhouding van het moederland met de Overzeese gebieds delen. Dat meer dan twee jaar na de capitulatie van Japan een Nederlands leger in Indonesië zou moeten staan, dat ons dagelijks legerberichten zouden bereiken en dat de inmenging van de Verenigde Naties nodig zou zijn om tot een accoord te komen, konden wij net vermoeden. Behalve deze politieke verwarring, waarvan nog verscheidene voorbeelden te geven zouden zijn, is er een econo mische ruïne, die de wereld voor de zwaarste taak stelt. Het is niet nodig nogmaals te herha len, dat de algemene verarming ontstel lend groot is. Het is misschien wel no dig voor de zoveelste keer te zeggen, dat wij allen, zonder uitzondering ons aandeel in de verarming hebben te dra gen. En het mag gezegd worden, dat de Nederlandse bevolking in dit opzicht 'n grote mate van inzicht en dicipline toont. Dit betekent niet dat het alles maar goedvindt. Integendeel. Terecht is er verontwaardiging als de massa der landgenoten, die de noodzakelijkheid van loonbeheersing en sober leven aan vaardt, ziet dat in sommige bedrijven mateloze winsten worden gemaakt. Maar wij zijn gespaard voor een rede loze agitatie, die Frankrijk aan de rand van de afgrond brengt. Zoals wij ook gespaard zijn voor een smeulende bur geroorlog, die de ellende van de uitge putte en wanhopige Fransen en Italia nen nog vergroot. Intussen weten wij, dat de welvaart van Nederland niet afhangt van de Ne derlanders alleen. Van het onoverzich telijke geheel, dat men de wereldhuis houding noemt, is ons land maar een heel klein deel. Ons lot is ten nauwste verbonden met dat van de andere Euro pese landen, maar ook met dat van Amerika en in het bijzonder met dat van de Verenigde Staten. De prijsstij gingen, die in de V.S. na de opheffing van de prijsbeheersing bijna het karak ter van een inflatie hebben gekregen betekenden, dat onze kostelijke dollar- credieten evenredig in waarde daalden en dat wij de zo noodzakelijke grond stoffen, steenkolen, granen, automobie len en machines tegen prijzen moesten kopen, die elke poging tot prijsverlaging in Nederland verlamden. Daarom zijn de door Truman aange kondigde maatregelen voor Nederland baast even belangrijk als voor de V. S. zelf. Nederland is klein en zal het aange zicht van de wereld niet veranderen. Maar evenmin als in 1940 en 1941 de faitisme, berusting in de schijnbaar zekere nederlaag geoorloofd was, mo gen we ook nu de strijd opgeven. Ons land is gering, de enkele mens is ge ringer. Toch zijn het de mensen, die de chaos gemaakt hebben en de mensen zullen weer orde moeten scheppen. En het is ongegrond en bijna verwaand te menen, dat wij de ondergang der be schaving beleven. Met koel verstand, zelfbeheersing en plichtsbesef komen wij een heel eind Als ieder op zijn plaats en naar zijn vermogen zijn werk doet komen we na de oorlogsgevaren ook de vredesge- varen te boven. H. VAN HULST. DE GEHEIMZINNIGE DOOD VAN KONING MAHIDOL VAN SIAM. De Siamese politie heeft bekend ge maakt, dat de tweede luitenant der marine Vajaratshei Tsjaiyasitheit, voormalig adjudant van wijlen koning Ananda Mahidol, wordt gezocht in verband met de geheimzinnige dood van de koning,, die met een kogel- wond in het hoofd werd aangetroffen De centrale der Nederlandse Bedrijfs- coöperaties heeft aan de overheid mede gedeeld, te zullen overgaan tot prijs verlaging van een aantal belangrijke levensmiddelen. Als voorbeeld geldt 'n prijsverlaging van huishoud jam van 9 cent per pond. Naar aanleiding van deze medede ling, bericht de Centrale der Neder landse Bedrijfscoöperaties ons, dat, in dien de fabrikanten van jam en stroop dit voorbeeld zouden volgen, dit, naar de mening van de Centrale, voor het huishoudbudget neer zou komen op 'n verlaging van de broodprijs met bijna twee cent.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1