ARABIEREN WILLEN .HEILIGE OORLOG SABOTAGE OORZAAK VAN FRANSE TREINRAMP Levenslange gevangenisstraf geëist tegen journalist Marinus Amerika niet naar St. Moritz? Weerbericht Donderdag 4 Dec. 1947 144ste Jaargang no. 228 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onlusten bij Tel Aviv en Jaffa VAN (sJABIJ ~EN VERRE Veestapel verminderd Goud in verongelukt vliegtuig Sovjet-Unie heeft vier millioen soldaten onder de wapenen Ondergrondse guerilla Belgische koningskinderen terug 80.000 Reservisten opgeroepen Sint Nicolaas in Amsterdam Nieuwe Bonnen Welke duistere rol speelde hij bij het Dagblad voor Noord-Holland? Ontstellend en verbijsterend Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. ff Ff' Tussen Tel Aviv en Jaffa heeft gis teren een slag van 12 uren gewoed. Ten minste 8 Arabieren en 2 Joden werden gedood en een groot aantal gewonden viel aan beide zijden. Naar gisteravond werd bekend gemaakt, zijn bjj de onlusten ten gevolge van het verdelingsbesluit reeds 13 Arabieren en 8 Joden ge dood, terwijl aan beide zijden meer dan honderd personen werden ge wond. Zes leden van het Palestijnse Ara bische Hoge Comité hebben Woens dag te Jeruzalem een spoedzitting be legd. De vroegere eerste minister van Irak, Tawfiq-Al-Sawadi, voorzitter der economische commissie van de Arabische Liga, heeft verklaard, dat het voor een goed-uitgerust leger ge makkelijk zou zijn naar Palestina op te trekken en het te bezetten. De Britse regering heeft geen offi ciële reactie doen horen, naar aanlei ding van de door de Verenigde Staten geuite vrees, dat de S.U. zou aanbie den troepen te zenden ter verdediging van de Joodse staat, wanneer de Britse troepen vertrokken zijn en er aanvallen van de Arabieren dreigen gedurende de overgangsperiode. In welingelichte kringen meent men te weten, dat de Britse regering de terugtrekking der troepen n i et zal uitstellen. Hoessein Khalidi, secretaris van bet Arabische Hoge Comité, verklaar de, dat de Arabieren geen voorberei dingen voor een voorlopige regering treffen en dat er geen Arabische re gering zal worden gevormd, „tenzij het een Arabische regering over ge heel Palestina" zou worden. Aleister Crowley, dichter en tove naar, is, hoewel hij beweerde het elixer voor een eeuwig leven uitge vonden te hebben, op 72-jarige leef tijd te Notherwood in Sussex (Enge land) overleden. Hij heeft dus blik baar zijn eigen medicijn niet ingeno men. Te Londen werd bij aan komst van een vliegtuig uit Brussel bij een der reizigers voor een waarde van een millioen gulden aan gesmok kelde juwelen in beslag genomen. De betrokkene ontkende, dat de juwelen van hem waren. Op dit ogenblik zijn ze dit ook zeer zeker niet meer. De K.L.M. boekte over 1946 ruim acht ton winst, maar ook die heeft het nakijken, want er is maar liefst zes ton voor de fiscus gereserveerd. Voor de kachels is dezer dagen een prijsverlaging van 10 pet. aange kondigd, nadat de regering eerst met een prijsverhoging van de zuivelpro ducten de kachel had aangemaakt. Een beetje nemen, een beetje geven, doet het volk in vreugde leven. De regering heeft bepaald, dat de Tweede Kerstdag (Vrijdag) voor de restaurants niet zal gelden als vlees loze dag. We vinden dus niet de hond in de pot en hopenlijk de kat ook niet. Door de C.C.D. werden over de maand October o.m. in beslag geno men 6462 kg vlees en spek, 143.28» eieren en 824 varkens. Er is dus blijk baar nog heel wat zwijnerij in de wereld. In een restaurant in Zuid-Holland ontstond onenigheid, emdat een der bezoekers op de piano Stag spelen en het niet kon. Een an- bezoeker eiste toen „een korting "oor de muziek" op zijn rekening. Wij 'tennen gelegenheden, waar tijdens de muziek de bezoekers dan wel geld toe mochten hebben. Dat de muizen gemeentebegroting van Hellen- doorn grotendeels hebben opgepeu zeld, blijkt achteraf nie zo heel erg zijn, want deze vertoonde toch een tekort. Mogelijk een tip voor andere gemeenten om op deze wijze hun te korten weg te werken? In het Rotterdams Nieuwsblad vroeg een nette werkman, nette verschijning, nette kennismaking met een nette weduwe. Als dat nog niet netjes is, weten wij het niet. Het zojuist verschenen „statistische bulletin", van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft gegevens over net verloop van onze veestapel gedu- rende de laatste 10 jaren. Uit deze ge gevens blijkt, dat in bijna aUe secto ren een afname heeft plaats gehad. De undveestapel is, vergeleken met 1938, oruggelopen tot 84 pet., de varkens- apel tot 46 pet, de schapenstapel tot Pc" de hoenderstapel tot 49 pet. Slechs de paardenstapel onderging «en uitbreiding. Het aantal paarden r" raagt thans 115 pet. van dat in '38. Salih Kaboer, de Iraakse minister president, heeft in commentaar op het voornemen tot verdeling van Palestina verklaard, dat de Arabieren in de ge hele wereld besloten zijn de vestiging van een Zionistische staat te verhinde ren. „De Arabische troepen zullen op marcheren om een Arabische staat in Palestina te vestigen, koste wat het kost", aldus zeide hij. „Noch Sowjet- Rusland noch Amerika zal deze op mars kunnen stuiten". Ook andere Iraakse staatslieden hebben zich voor het voeren van een heilige oorlog uit gesproken. Uit de wrakstukken van het bij Praag verongelukte vliegtuig van de „Sow- jet-RussischRoemeense luchtvaart- vaartmaatschappij" heeft men enkele pakketten met goudstukken te voor schijn gehaald. In totaal een gewicht van zeven kilo. In de bladen wordt als mogelijkheid veronderstelt, dat de pi loot elders dan op het vliegveld van Praag heeft willen landen, teneinde aan de douane-controle te kunnen ont snappen. Volgens de commissie voor buiten landse aangelegenheden van Ket Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de Sovjet-Unie 4.050.000 man onder de wapenen. De commissie heeft dit getal als schatting ontvan gen van het Amerikaanse ministerie van oorlog. Volgens de commissie, die een officieel rapport aan het Huis van Afgevaardigden heeft uitgebracht in verband met de tussentijdse hulp aan Europa en China, heeft de Slavische groep 1.112.600 man onder de wape nen, terwijl de rest van Europa over 2.789.000 man in het totaal beschikt. Volgens het rapport hebben de V.S. 113.000 man in Europa en 258.000 man in de V.S. Men neemt aan, dat de S.U. in haar zones van Duitsland en Oostenrijk 1.702.000 manschappen gestationneerd heeft. „De politiek van de Sovjet-Russen is duidelijk en welomlijnd", aldus de commissie. „Zij trachten de hulp van Amerika aan Europa of Azië te ver hinderen en anders deze hulp zo on doelmatig en kostbaar mogelijk te maken". De commissie noemde de taak, Europa van het communisme te red den, niet hopeloos. De minister van verkeer, Charles Pineau, heeft in de Franse Natio nale Vergadering medegedeeld, dat het spoorwegongeluk tussen Parijs en Atrecht zonder enige twijfel te wjjten is aan sabotage. De trein ontspoorde, doordat twee spoorsta ven waren losgeschroefd. Twaalf personen kwamen hierbij om het leven en veertig anderen werden gewond. Men vreest, dat nog meer slachtoffers ontdekt zullen worden. De trein reed op het moment van de ontsporing op volle snelheid. Volgens niet-officiëie berichten zou het aantal doden reeds twintig be dragen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken ver klaarde aan Reuters correspondent nader, dat het spoor over een afstand van vijf-en-twintig meter was verwij derd. Charles Pineau verklaarde verder in de Nationale Vergadering, dat het aantal sabotage-daden dagelijks toe nam. Communistische afgevaardigden protesteerden heftig tegen wat zij noemden „een insinuatie, dat de sabo tage-daden door de stakers gepleegd zouden worden" en beschuldigden de volgelingen van Generaal de Gaulle van verantwoordelijkheid voor deze daden. Voorts beschuldigden z(j de regering ervan, de sabotage te hebben bevorderd. Pineau protesteerde: „Ik zou gaarne zien, dat de communistische partij met een rechtstreekse verklaring om trent de sabotage-daden voor de dag kwam". VERKAPTE BURGEROORLOG Naar Reuters correspondent uit Pa rijs meldt, neemt de sabotage-cam- pagne, die thans in Frankrijk begon nen is, de omvang van een onder grondse guerilla aan. Minister-presi- Schuman heeft het parlement om spe ciale volmachten verzocht om de sabo tage het hoofd te bieden, doch het wetsontwerp daartoe wordt door de communistische afgevaardigden reeds vier dagen opgehouden. Generaal de Gaulle is te Parijs aan gekomen. Het onafhankelijke conservatieve blad „Le Monde" schrijft, dat de 20 doden en 40 gewonden van het spoor wegongeluk bij Atrecht de eerste slachtoffers zijn van „de verkapte bur geroorlog welks symptonen zich met de dag duidelijker tonen". Te Brussel doen - hardnekkige ge ruchten de ronde, dat koning Leopold III een voorstel van minister-president Spaak, dat kort geleden in het geheim aan de koning zou zijn toegezonden, namelijk om zijn toestemming te ge ven, dat zijn drie kinderen naar Bel gië terugkeren, heeft aangenomen. Het betreft hier de 17-jarige Kroon prins Boudewijn, de 13-jarige Prins Albert en de 20-jarige Prinses Jose phine Charlotte, kinderen uit zijn eer ste huwelijk met Prinses Astrid van Zweden, die in 1935 door een auto-on geval om het leven kwam. 50 GEWONDEN TE RENNIES Te Rennies moest de politie traan gas gebruiken bij gevechten tegen stakers, van wie 50 gewond werden. Te Grenoble slaagde de politie erin het postkantoor te ontruimen en de dienst werd in beperkte mate hervat. In een communique van het Franse ministerie van de strijdkrachten, dat hedenmorgen vroeg werd uitgegeven, worden ongeveer 80.000 reservisten van het leger, de luchtmacht en de marine opgeroepen, teneinde 't hoofd te bieden aan de huidige politieke toestand. Deze oproep, die geschiedt krachtens een decreet van gisteren, is de eerste van de door de Franse regering voor gestelde maatregelen met het oog op de huidige situatie. Pierre Henri Teit- gen, minister van oorlog, zeide giste renavond in de radiorede, dat de man schappen zouden worden gebruikt om „het volk te beschermen tegen geweld pleging, moord en sabotage". Het Amerikaanse Olympische Co mité heeft gisteren gedreigd alle Amerikaanse ploegen van de Olym pische Winterspelen 1948 terug te trekken, indien het Zwitserse orga nisatiecomité de inschrijving ac cepteert van de door het Olympisch Comité der Verenigde Staten niet erkende Amateur Ice Hockey Asso ciation. Twee partijen eisen het recht op de Verenigde Staten in het Olympische IJshockey tournooi te vertegenwoor digen. De amateur Ice Hockey Asso ciation verklaart, dat zij gerugge- steund wordt door de Internationale IJshockey Federatie, terwijl de Ama teur Athletic Union de steun geniet van het Amerikaanse Olympisch Co mité. Beide partijen hebben ijs- hockeyteams klaar staan om naar Europa te vertrekken. Het Amerikaanse Olympische Comi té is van mening, dat de Association met professionalisme besmet is. De gestadig vallende regen heeft noch Sint Nicolaas noch de duizenden kinderen en ouderen kunnen verhinde ren om getuige te zijn van een gebeur tenis, die dit jaar nog aan luister ge wonnen had door het in de hoofdstad aanwezig zijn van de gehele Koninklij ke familie met uitzondering van prin ses Marijke. Om kwart over twee, toen de stoet het paleis op de Dam naderde, ver schenen H. M. de Koningin, prinses Ju liana, prins Bernhard en de prinses jes Beatrix, Irene en Margriet op het bordes van het paleis. De Koninklijke familie begaf zich naar beneden ter begroeting van de Sint. „Een goede reis gehad, Sint?" vroeg de Koningin, „ik heet U welkom". De prins tilde daarna zijn drie dochters op om Sint Nicolaas de hand te kun nen drukken, hetgeen zij zonder schroom deden. Margriet had een gro te schoongemaakte wortel voor het paard meegebracht, die de schimmel dankbaar oppeuzelde. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: ZWAAR BEWOLKT Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Meest zwak ke en veranderlijke wind. Weer iets kouder. Voor het tijdvak van 7 t/m 20 Dec. 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 713 031 Melk 3Vi liter melk. 034 Melk 6 liter melk. 035 Melk 6V2 liter melk. 036 Vlees 100 gram vlees. 037 Vlees 400 gram vlees. 038 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 039 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 059 Algemeen 2000 gr. brood (geldig t/m 13 Dec. a.s.) 058 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 057 Algemeen 125 gram koffie. 056 Algemeen 50 gram thee. 054 Algemeen 250 gram waspoeder. 043 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 13 Dec. a.s.) 046 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 13 Dec. a.s.) BONKAARTEN KD, KE 713 534 Melk 535 Melk 10 liter melk. 11 liter melk. 536, 537 Vlees 100 gram vlees. 538 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 539 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 559 Algemeen 800 gram brood (geldig t/m 13 Dec. a.s.) 558 Algemeen 500 gram waspoeder. 543 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 13 Dec. a.s.) 545 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) 1013 Brood 800 gram brood. 1018 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 1012 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet. 1014 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1019 Eieren 5 eieren. 1017 Melk 5 liter melk. 1011 Vlees 300 gram vlees. 1016 Vlees 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 December worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 8 December mag worden verkocht. Duizend man zoeken naar vliegtuig Ongeveer duizend man, voor het grootste deel tot de Amerikaanse mi litaire politie behorend, zijn op zoek naar het transportvliegtuig van het Amerikaanse leger, aat sinds (t-ijdag met 20 personen aan boord, wordt ver mist. Het moet zijn neergestort in een bos- en bergachtige landstreek nabij de Frans-Duitse grens. Volgens een bericht van Reuter uit Wiesbaden is door een vliegtuig een groot olievuur waargenomen in de buurt van Buschweiler. Men gelooft dat het is aangestoken door overleven den van het vermiste vliegtuig. (Van onze speciale verslaggever) Het was een lange lijst van misdadige handelingen welke de beruchte jour nalist H. J. J. Marinus gister voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, dat onder presidium van mr. N. Bolkestein stond, ten laste werden gelegd. Bijna 3 jaar lang, van eind 1940 tot einde 1943 had hij gewerkt ten behoeve van de Hauptabteilung für Volksaufklarung und Propaganda van het Rijkscom missariaat, hij had er politieke verklaringen vertaald, een reorganisatieplan voor de Ned. Pers ontworpen en uitgevoerd, hij had er berichten getoetst, was verbindingsman tussen Ned. en Duitse persinstanties geweest en had richtlijnen voor politieke artikelen aan de couranten gegeven. Hij had in het weekblad „Het Nieuwe Volk" artikelen van pro-Duitse aard la ten opnemen en van Mei 1942 tot Dec. 1943 ook in „De Telegraaf", welke arti kelen hij met „Hama" ondertekende. Aan hetzelfde euvel had hij zich schuldig gemaakt bij het Dagblad voor Noord-Holland en in 1940 heeft hij bij de Gestapo een rapport tegen „Het Volk" ingediend, waar hjj diverse redacteuren aanbracht, die grapjes over de Duitsers maakten en zich niet aan de bevelen van Den Haag stoorden. Geen wonder, dat de Procureur-Generaal, mr. Ry, in zijn requisitoir tot de conclusie kwam, dat deze verdachte eeD immoreel mens is, gedreven door bit terheid tegen zijn collega's, een man, die in het leven wilde slagen, onverschil lig met welke middelen. Hij noemde hem een man met een infaam karakter, die zeer veel kwaad heeft gesticht en eiste levenslange gevangenisstraf. Nadat Marinus' infame rol bij „Het Volk" en „De Telegraaf" was belicht, volgden zijn praktijken bij het Dadblad voor Noord-Holland. Wat getuige Butter vertelde Op 8 October 1943 kwam verd. na het vertrek van Jonker bij het Dagbl. voor Noord-Holland waarvoor hij di verse hoofdartikelen schreef waaruit gedeelten door de president werden voorgelezen. Getuige F. Butter, destijds directeur van dat blad, deelde mede, dat het Dep. voor Volksvoorlichting na het vertrek van Jonker geen genoegen nam met het waarn. hoofdredacteur schap van de heer Van den Aardweg, die men niet vertrouwde. Marinus wil de hoofdredacteur worden, maar ge tuige ging hierop niet in. Het hoofd redacteurschap van Jonker had bewe zen, dat men dan te weinig streek- nieuws kreeg en te veel op algemene Duitse berichten georiënteerd werd. De heer Krak had get. toen opmerk zaam gemaakt op de toestand in Zwol le waar men een hoofdredacteur had, die elders woonde en waarvan men dus weinig last hadMen kwam toen op de gedachte Marinus aan te stellen als Haags correspondent en po litiek redacteur, die 3 artikelen per week zou schrijven en slechts één mid dag per week in Alkmaar zou komen. Al spoedig bleek, dat Marinus hoofd redacteur wilde worden, maar get. ging daarop niet in. In het werk van Mari nus mocht niets veranderd worden en de directeur mocht zich niet met re dactionele zaken bemoeien en geen kennis nemen van de toegezonden ar tikelen. Majesteitsschennis Toen getuige Butter na een reiszjjn trein miste en naar de courant ging zag hij op de opmaaktafel een arti kel van Marinus. Hij nam daarvan een afdruk mee, maar omdat de treinen verduisterd waren kon hjj in Hoorn na thuiskomst het artikel pas lezen. Fij schrok toen hij van de inhoud kennis nam en vroeg dadelijk 'n ijl- gesprek met Marinus in Den Haag aan, wien hjj mededeelde, dat dit artikel in geen geval zou worden geplaatst. Marinus zei, dat enige grote dagbladen het eveneens zouden opnemen, maar getuige bleef wei geren en verlangde dat de beledigen de passages t.a.v. H. M. de Koningin geschrapt zouden worden waartoe Marinus ten slotte toestemming gaf. Get. belde daarna de nachtredacteur de heer Werkman op, en gaf de wij ziging in het artikel op, waarna de heer W. opmerkte, dat get. daarover niets te zeggen had. Getuige zeide daarop, dat hij dan wél kon verbieden dat de courant |-Jet is nog niet zo heel lang geleden, dat ons volk in opschudding werd gebracht door de publicatie van een aantal gegevens, waaruit kon blijken, dat de Nederlandse regering in bezet tingstijd te Londen op een hoogst on verantwoordelijke wijze met geld had gesmeten. Dat zij zich als het ware in het aardse slijk had gewenteld ten tijde van de grootst mogelijke nood in Ne derland. Terwijl millioenen landgeno ten de laars van de bezetter in de nek voelden, tienduizenden in honger ver kommerden en duizenden als hoogste inzet hun leven waagden in het onder gronds verzet, leefden de heren hun ge zapig leventje en deelden daarbij zo nu en dan aan hun geknechte onder danen de bevelen uit. Zo nu en dan: de spoorwegmannen ontvingen, toen het bedrijf vrijwel was lamgelegd, het stakingsparool, doch voor anderen, die mede in een précaire positie verkeer den, bleven de richtlijnen uit. Het ergerlijke feit van deze geld smijterij is op korte termijn overscha duwd door een nieuw feit, dat aan de dag is getreden - dat op z'n zachtst uitgedrukt ontstellend en verbijste rend moet worden genoemd. Men heeft er uit de bladen kennis van kunnen nemen, hoe door de zeer grove nalatig heid van een aantal dezer Londense heren duizenden Nederlandse politieke gevangenen in de Duitse kampen op trieste wijze de dood hebben gevonden. Zelfs in een t(jd als deze, nu de oor log de gevoelens voor recht en om-echt zo zeer heeft vervlakt en men voor indrukken van buiten een hopeloze immuniteit demonstreert, heeft deze aanklacht een diepe ontroering en een hevige verontwaardiging verwekt. Ruim veertienduizend Nederlanders zijn in Duitsland omgekomen, terwijl er nog circa achtduizend worden ver mist. Van de 110.000 Joden keerden er slechts 6000 terug. De commissie van onderzoek rapporteert, dat tot Juni 1944 niets is gedaan om deze mensen te hulp te komen, op welke wijze dan ook. Dat men ze rustig heeft laten kre- peren, omdat men blijkbaar andere be sognes aan het hoofd had. Dit is te wijten aldus de commissie aan een tekort aan initiatief, durf, fantasie en aan een teveel aan formalisme en bureaucratie. Dit is schoon gezegd, in derdaad, doch wij zouden het veel kor ter en duidelijker willen zeggen: het is misdadig. Hier is sprake van dood door schuld en de namen van hen, die hier aan debet waren, dienen openbaar te worden gemaakt, opdat men wete, met wie men te doen heeft gehad en nog te doen heeft. V:-s het waren, die an deren tot levensgevaar! ,k verzet heb ben aangespoord en die zelf geen hand hebben uitgestoken om in doodsnood verkerende landgenoten enige hulp te verlenen. Wie het zijn, in wier naam mede thans nog recht wordt gesproken over allerlei politieke delinquenten, w.o. zo veel kleine mannetjes, wier zonden- register in het niet verdwijnt in ver gelijking met wat deze Londense he ren op hun geweten hebben. Wat zij doen momenteel en op welke posten zij staan, zoals b.v. Baron Van Harinxma thoe Slooten, de man, die er in het rapport 't slechtst afkomt en die nu achtereenvolgens regeringscommissaris voor vluchtelingen in Lissabon en voor zitter van het Londense Rode Kruis is geweest om naderhand te worden be noemd tot Nederlands ambassadeur te Brussel. De ervaring heeft ons, ook in engere kring geleerd, dat men uit de bezet tingstijd geen vlekkeloos verleden be hoeft mede te brengen om op een ge- zagspost te worden geplaatst en ge handhaafd. De ervaring leerde ook, dat men hier niet al te veel van zeg gen en schrijven mag, omdat dan in 'n democratisch land als het onze met een bepaalde „muilkorf-politiek" wordt ge dreigd, omdat gezagsondermijning niet kan worden getolereerd. Een dergelijk gezag echter, als waarvan ook hier thans weer sprake is, ondermijnt zich zelf, omdat het door en door rot is en omdat het de kanker der verwording in zich draagt. Sommige kruiken ber sten eerst als ze boven water komen en zij worden niet meer gelijmd. B. gedrukt werd waarna de heer Werk man de veranderingen op een druk proef aantekende en doorgaf aan de corrector, die de artikelen moest te- genlezen. Toen de corrector de revisiepagina kreeg herstelde hij het artikel weer in zijn oude vorm om dat hij wist, dat er aan deze arti kelen niets veranderd mocht worden. Zo zag getuige Butter de volgende dag het artikel toch ongewijzigd in de courant en kon er niets meer aan veranderen. Get. had al eens een kwestie met Marinus gehad over gelijkluidende co- pie als in „Volk en Vaderland" voor kwam en Marinus had toen toegege ven, dat zoiets niet meer gebeuren zou. Hij liet later weten, dat de heren Van den Aardweg en Werkman, die hij niet vertrouwde, geen nachtdienst meer mochten doen. Later diende Marinus een aanklacht van 23 punten tegen ge tuige bij de perschef in en verweet hem daarin o.a., dat hij zich als direc teur bemoeid had met redactionele zaken. (Zie vervilg pagina 2).

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1