DUO SCHUURPOEDER PELS' WIJNEN Stad en TRIBUNAAL DURFDE NIET Oefenwedstrijden te Hoorn De wederopbouw van Bergen aan Zee Levenslange gevangenisstraf voor Marinus spaart zeep en schuimt De Rijper Raad bijeen Een dubieuze kroongetuige Veiliger verkeer door minder lawaai Toneelgroep ,,'t Voetlicht' De Groot-Nieuwland brug Tien jaar voor Ter Horst Politioneel allerlei Burgerlijke Stand Het onsterfelijke leven Tram kraakt luxe-wagen AGENDA Bonnen halen Noordscharwoude Schaakmat Zuid-Scharwoude Damlust op zijn best Stompetoren. Laatste uitvoering „Aurora" Cursus Veeverloskunde Schoorl. Burgerlijke Stand Oudkarspel Vergadering Geestmerambacht Heer-Hugowaard. „Is het Tribunaal niet bevreesd om het vonnis vervallen te verklaren. V weet dat de zaak zwak, zeer zwak staat en naar mijn mening is hier welbewust 'n web om verdachte gemaakt." Met deze twee zinnen ving mr. Leesberg zijn betoog aan in de zaak van Bertha L. G. K. uit Schagen. Deze dame zou, volgens de verklarin gen van de dienstbode der Ortskom- mandant uit Schagen, verraden hebben dat de familie Kw. naar de Engelse radio luisterde, waardoor de zoon des huizes is opgepakt. In zijn pleidooi merkte mr. Leesberg op dat die dienstbode van de Ortscom- mandant, mej. J. uit Schagen, als de kroongetuige in deze zaak werd be schouwd en dat haar verklaringen als volkomen betrouwbaar werden geac cepteerd. Verdediger verwonderde zich over deze houding van het Tribunaal. Mej ,J. had namelijk verklaard dat zij als dienstbode bij de Ortscomman- dant was gevorderd en haar werkgever had verteld van een feestje te moeten afzien daar er ergens een inval zou worden gepleegd. „Het wil er bij mij niet in dat een Ortscommandant aan zijn dienstbode, die gevorderd zou zijn, gaat vertellen dat hier of daar een razzia zal plaats vinden. Neen meneer de voorzitter, mej. J stond in een geheel andere verhou ding tot deze Duitser. In een andere zaak heeft zij ook al eens moeten ge tuigen en bleken haar verklaringen niet deugdelijk. Ik ken Uw felheid ten opzichte van dit soort personen en het 'verwonderd mij daarom te meer dat U aan de verklaringen van deze getuige zoveel waarde hecht. Uw tribunaal kan nu heus wel de verantwoording nemen deze beschul digde op vrije voeten te stellen, deze kroongetuige is 'n leugenachtig iemand Evenals in verschillende andere gemeenten zal ook in Alkmaar een z.g. „stilte-offensief" worden gehou den. Dit offensief zal worden begonnen met een voetgangersactie in 't t(jd- vag van 5 tot 12 December a.s. De bedoeling is door herscholing ,van de voetgangers een eerste stap te doen om de bodem rijp te maken voor verdere actie voor geruisloos en dus veiliger verkeer. Het voetgangersverkeer is één van de oorzaken van signaal geven door het motorwegverkeer. Bij ordelijke en juist voetgangersverkeer minder sig nalen dus minder lawaai. De politie zal tijdens deze eerste ac tie aan voetgangers, die zich aan ver keersovertredingen schuldig maken zonder dat daaraan nadelige gevolgen zijn verbonden vlugschriften uit reiken waarin op de gemaakte fout wordt gewezen en tevens gezegd wordt hoe het wel behoort. Of deze voetgangersactie nodig is? Weet u dat het grootste deel van aan voetgangers overkomen ongeval len op de weg aan eigenschuld te wij ten is? Het juist opvolgen van de verkeers regelen, die toch tot ons aller veilig heid zijn gemaakt, voorkomt ongeval len! Vele voetgangers zijn onverschillig ten aanzien van verkeersvoorschriften, waardoor zij niet alleen zich zelf maar ook anderen in gevaar brengen. Dat de verkeersvoorschriften er zijn om te worden opgevolgd wordt dik wijls pas goed beseftin het zieken huis! De voetgangersactie, die in het ka der van het „stilte-offensief" wordt gehouden, heeft ten doel: Verkeersongevallen op de weg (3 doden, 17 zwaar- en 20 lichtge wonden per dag in 1946) tot een zo laag mogelijk minimum te ver minderen. Voetgangers, in de periode van 5 tot 12 Dec. a.s. zal in deez krant dage lijks een aanwijzing van verkeersvei ligheid worden gegeven. Handelt er naar! Het is in uw belang en in het belang van anderen. Verkeersorde bevordert stilte. Stilte bevordert veiligheid! Op Dinsdag 9 December a.s. wordt door bovengenoemde toneelgroep in 't Gulden Vlies opgevoerd „Tzingani" van Jhr. v. Riemsdijk. Na De Klokkengieter, De Dief, en het Lied van alle Tijden komt men thans met het bijzonder mooie roman tische toneelspel Tzingani, een stuk uit het Zigeunerleven. Er is ditmaal bijzonder hard gewerkt en aan de uit voering zijn kosten noch moeite ge spaard. Onder leiding van haar emi nente regisseur Jan Huygen zal ge tracht worden, de goede naam van ,,'t Voetlicht", welke reeds is verwor ven ondanks het nog zoer korte be staan, te handhaven. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie, welke in dit nummer is geplaatst. Zoals wij dezer dagen hebben bericht is de Groot-Nieuwlandbrug gedurende twee weken voor het verkeer gesloten. De brug. die thans in half geopende toestand op een stuk rust. wordt o.a. voorzien van een nieuw houten weg dek, terwijl ook andere herstellingen worden uitgevoerd. Een stapel teak houten planken ligt gereed. en er wordt gezaagd en gehamerd. Zo ko men successievelijk de verschillende oude bruggen aan de beurt, die stuk voor stuk, vooral, wat het wegdek aan gaat, dringend herstel behoeven. en andere, deugdelijke, getuigenverkla ringen zijn er niet, de vraag is alleen: durft Uw tribunaal nu de beschuldiging vervallen te verklaren en de beklaagde onmiddellijk op vrije voeten te stellen. Het tribunaal ging hier niet op in, want, nadat de heren hadden verga derd, deelde voorzitter Schenkeveld mede, dat het Tribunaal de verklarin gen van mej. J. wél betrouwbaar achtte en zodoende het ten laste gelegde wel bewezen achtte. Uitspraak over 14 dagen. Ter Horst ex-poli tiecomman- dant te Hoorn en ex-lid van het Alkmaarse politiekorps is Don derdag door het B(jz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit de rech ten. Er was 15 jaar geëist. Dinsdagavond stond een doktersau to in de Tweede Landdwarsstraat ge parkeerd, terwijl de dokter een visite aflegde. Uit de auto werd een antiek roodkoperen koffiekan ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. o— Aan het bureau van politie bevindt zich een damesrijwiel, dat op 30 Nov. onbeheerd op de Nieuwesloot werd aangetroffen en waarvan de eigenares zich nog niet heeft gemeld. Gister avond werd in het plantsoen van de Molenbuurt een driewielige bakfiets onbeheerd aangetroffen. —O Een expediteur deed aangifte van diefstal van vier coupons stof, die ontvreemd werden uit zijn vrachtauto waarschijnlijk toen deze gestald stond voor het bestelhuis aan de Bierkade. —O— Gisteravond omstreeks half negen is een dame bij het verlaten van de zaak van V. en D. gevallen en heeft haar been gebroken. Zij werd naar 't Centraal Ziekenhuis overgebracht. Geboren: Johanna C., d. v. J. Tijsen en O. Teitsma. Gehuwd: Petrus A. Sneek en Bri- gittha M. van Saaze. Dirk M. Ries- meijer en Christina J. Apeldoorn. Hendrikus J. Tuinman en Brigitta Rood. Overleden: Maria A. Burgers, oud 80 jaar. Van 5 tot 11 December zal in de Alkmaarse bioscopen draaien de pro pagandafilm van de Nationale Monu mentencommissie voor Oorlogsgedenk tekens „Het ontsterfelijke leven". Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen weed op de beruchte tramkruising aan de Heiderse weg een luxe-auto vernield. De chauf feur Pietersma was met een wagen van de firma Klaver onderweg naar een hem opgegeven bestemming, waarbij hij de Kruseman van Elten- weg moest Inslaan. Te laat bemerkte hij echter, dat hü deze weg was voorbij gereden en zich al bijna op de spoorweg-overgang be vond. Pietersma zette zijn wagen in achteruit, en wilde terugrijden om zijn verzuim goed te maken. Door het beslagen zijn van de raampjes had hij echter niet voldoen de uitzicht, terwijl hij ook verzuimde het portier te openen. Hierdoor was hij niet In staat de uit de richting Koedijk naderende tram te zien of te horen, met het noodlottig gevolg, dat de achter zijde van de auto door de locomo tief werd gegrepen en de wagen en kele metors werd meegesleurd. De chauffeur kwam gelukkig met de schrik vri), doch de luxe wagen werd dusdanig gekraakt, dat (aldus experts) aan herstel wel niet meer zal zjjn te denken. Door de verkeerspolitie werd pro ces-verbaal opgemaakt, waarna de vernielde auto werd teruggesleept naar de garage van de f'sma Klaver aan de Helderseweg. Zij, wier familienaam begint met de letter G zijn morgen, Vrijdag 5 December, aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon kaarten 802, schoenenbonnen en bonkaar ten voor a.s. en jonge moeders De uitreiking vindt plaats in het uitrei kingslokaal, Ridderstraat, van 9—12 en van 2—4 uur. Zelfverzorgers uitsluitend op Zaterdag 3 Januari 1948. De inwisselingsbon van bonkaart 713 moet afzonderlijk worden meegebracht, DONDERDAG Dancing Harmonie, 1,30 uur: St. Nicolaas- feest Kleuterscholen. Wapen van Heemskerk, 2 uur: St. Nico- laasfeest le en 2e kl. L. O. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schil- dersprenten. Gulden Vlies, 1.30 uur: Vergadering N.H.C.M.V. VRIJDAG. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schil. 5~"7lrt~mMr" "de gëhelTkaart. dersprenten. BIOSCOPEN; Harmonie Theater, a uur: Zwevende gra. tie; tot 14 jaar onder geleide. Vanaf Vrijdag: De lafaard, 18 j. Victoria Theater, 8 uur: Vrouw tegen vrouw; 18 jaar. Vanaf Vrijdag: Het portret, 14 jaar. BERGEN: De Rustende Jager: Gaslicht; 18 jaar. Vanaf Zaterdag: Lente-parade, 14 j. NOORDERMARKTBOND. 4 DECEMBER. 120.000 kg witte kool 9—13.90, 24.000 kg rode kool 918.10, 15.000 kg gele kool 66.40, 13.000 kg groene kool 11,90—20.60, 12.000 kg andijvie I 17.60— 22.80, andijvie II 9.80—15.10, 500 kg uien 19.70, drielingen 14, nep 12. Architect Wieger Bruin licht de plannen toe Voor de druk bezochte vergadering in Hotel Marconi werden Woensdagr avond de plannen voor de wederop bouw nog eens belicht op initiatief van de vereniging „Paal 33". Nadat de voorzitter de bijeenkomst met de gebruikelijke plechtigheid had geopend en zich In zijn wel komstwoord in 't bijzonder had ge wend tot de heren bij de wederop bouw, burgemeester en wethouders, bestuur van VW, directeur Bouw- Exploitatie Maatschappij en de wnd. directeur van gemeentewerken, sprak burgemeester Dr. Huygens een kort woord ter inleiding. De Raad had aan Ged. Staten machtiging ge vraagd voor het financieren van de wederopbouw van het centrum van Bergen aan Zee, zodat het er vol gend Jaar weer een levend deel zal zjjn. Ir. De Vassy juichte het toe, dat hier spontaan de burgerij zich had ver enigd in „Faal 33": gemeente en we deropbouw toch hebben de steun van de burgerij nodig. Om de aanwezigen enige kijk op de gang van zaken te geven zouden ach tereenvolgens aan de orde worden ge steld: waar zal de oorlogsgetroffene weer kunnen bouwen?, de financie ring, de herverkaveling, soberheid, zorg voor harmonische bouw. Cijfers. De heer O. van Rossum uit Amster dam gaf enige cijfers voor een geval van herbouw. De getroffene krijgt 'n rijksbijdrage in de schade, waarop herbouwplicht rust, in de vorm van een inschrijving op het grootboek. Aan de meerdere kosten van herbouw helpt het rijk op aannemelijke voor waarden. Bijvoorbeeld bij een huis van 420 m3 bedraagt de rijksbijdrage f 6880 (grondwaarde f 3400). De bouwkosten worden berekend op 420 x f36 f 15120, wat met f 800 ar- chitectenkosten komt op f 15928. Het rijk verleent nu op bepaalde voor waarden een opbouwcrediet van f 15920 f 6880 f 9040. Op welke voorwaar den? Bij een huurprijs van f 900 blijft er na aftrek van exploitatiekosten en 4% rente van de grond een exploitatie overschot van f 412 wat een exploita- tiewaarde van f 8860 betekent. Van de f 1980 nu die de exploitatie- waarde meer bedraagt dan de rijksbe dragen van f 6880 betaalt de bouwer 4% rente. Over de rest van het op bouwcrediet f 9040f 1980 f 7060 zal uiterlijk 1956 worden beslist. Worden straks de huren verhoogd, dan stijgt de exploitatiewaarde en daalt dus het overschot. Men kan de herbouwplicht aan een ander overdragen, die dan in de rech ten treedt van degeen, die overdraagt. Toelichting. Prof. Wieger Bruin gaf aan de de hand van kaarten enig idee van de veranderingen, die het wederop- bouwplan beoogt. Het oude Hotel „Nassau-Bergen" zal worden her- Evenals vroeger kunnen ook thans weer zjj het in beperkte hoeveelheid, Uw huiselijk feest dat oude cachet geven van gastvrijheid en goede smaak. ALKMAAR TEL. 2585 Op Zondag 14 December zullen in Hoorn oefenwedstrijden plaats vinden tus sen 2 Senioren en 2 Junioren teams van de Afd. N.H., aldus „De Nop". De op stelling van de Junioren-teams is als volgt: „Kop van Noord-Holland" P. v. d. Oord (Schagen) E. C. Zwaan (Bergen) R. de Moei (SRC) W. v. Grieken (ZAP) A. Schrier J. v. Oosten (Helder) (ZAP) H. Stikkelman (SRC) C. Portegijs (VZV) G. Schouten J. Boswijk M. J. Bedorf (Schagen) (Texel) (Alcm. Victr.) Reserves: J. v. Pappelendam (Bergen); C. Bruin (VZV); F. Folge (ZAP); J. Looij (HRC). „Drechterland" J. Popma (RK AFC) P. Schoen (W.-Frisia) D. Steltenpool (WW) C. Tuinstra (Sporters) J. Zwier J. Grent (Holl.) (WW) W. Kastein (Sporters) B. Bergman (RK DVO) P. Hes (Hollandia) bouwd op het duin ten Zuiden van de Zeeweg. Waar het hotel stond hebben de ontwerpers van het plan zich een vermaakcentrum gedacht, een café-restaurant met terrassen, veranda's, winkeltjes, kortom een zwierig centrum. De P. Panderstraat en de z.g. boule vard zullen plaats maken voor een strandweg, die aftakt van de Kalfweg, zodanig dat hij goed aansluit op de Zeeweg. Bij de Rehbockstraat. benoor den het nieuwe paviljoen, buigt deze strandweg van het strand af; hij komt daar te lopen tussen de iets achter waarts te herbouwen boulevard-huizen en huizen te bouwen op de Oostrand van het voorduin, om vervolgens af te zwenken naar de bocht van de Julia- naweg. Een voetpad zal het strand volgen, waar eens de boulevard lag. Ongeveer de helft van de gesloopte huizen kan worden herbouwd op de oude plaats. De rest zal een andere plaats krijgen, waarvoor een herver kavelingscomité is ingesteld met een vertrouwenscommissie. De heer Smits vreesde dat het aan zien van Bergen aan Zee niet zou ver fraaien door de vele kleine huizen. De heer Wieger Bruin meende, dat de tijd van grote woningen voorbij was, ook al door gebrek aan personeel en acht te nederige woningen op de duintop pen geen bezwaar. Dit plan, aldus eindigde spreker, leent er zich toe om voor een gedeelte uit te voeren: de wegen en een klein centrum. Het ove rige is toekomstmuziek, op korte ter mijn kan niet alles herrijzen. Ir. De Vassy gaf tenslotte nog enige inlichtingen over de schade vergoeding aan de getroffenen, waaruit bleek, dat de eigenaren die geen schade hebben geleden, finan cieel bijdragen in de hulp, die het rijk de getroffenen biedt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt. (Vervolg van pagina 1). Get. Butter ging met vijf leden der redactie naar het Departement en perschef Ditmar vroeg hem: „Hoe denkt u over de artikelen van Ma rinus?" Get. zei: „Ik zie ze nooit vóór ze in de courant hebben gestaan." Hij deelde mede, dat misschien 5 van de lezers N.S.B.-ers waren en dat deze ze wellicht mooi zouden vin den. Op de vraag of getuige Marinus als hoofdredacteur wilde aanstellen antwoordde hij: „slechts over mijn lijk zal Marinus een kans krijgen". Hij kreeg daarna van Ditmar en Blokzijl opdracht om een andere hoofdredacteur te benoemen en ver klaarde zich noodgedwongen tot een dergelijke benoeming bereid, echter op voorwaarde, dat hijzelf een keuze zou doen en het Departement alleen de sanctie zou geven. De president las daarna een brief van Marinus voor waarin deze een ultimatum stelde dat hij vóór 15 Maart 1944 tot hoofdredacteur moest worden benoemd. Getuige Werkman gehoord Getuige Werkman legt een gelijk luidende verklaring als de heer Butter af. Get. had Marinus op de bewuste avond niet zelf opgebeld. De Procureur-Fiscaal: „Het was alle andere redacteuren dan Marinus door deze verboden om politieke artikelen te schrijven". Verdachte geeft de loop van zaken toe. Het gesprek met getuige Butter duurde l'/s uur, et omdat hij "e voor gestelde wijzigingen niet wilde aan brengen maar omdat hij het ingrijpen van getuige Butter in redactionele za ken afkeurde. President: „Waarom heeft u dan la ter klachten tegen getui-o Butter in gediend als u met de wijzigingen in het artikel recoord ging?" Verdachte: „Ik heb zelf de wijzigin gen aan getuige Werkman doorgege ven". Getuige Werkman ontkende dit. President: „U heeft 23 klacMen te gen getuige Butter ingediend en stel de hem later nog een ultimatum. U schreef als politiek redacteur aan Van Mechelen, de voorzitter van het Verbond van Ned. Journalisten 'n Duitse instelling dat de heer Van den Aardweg ontoelaatbare handelin gen deed, o.a. plaats gaf aan artike len van de weerspannige dichter Han Hoekstra en dat Van den Aardweg lak had aan de voorschriften van 't Verbond. U wees op de openlijke te genwerking van getuige Butter, die als uitgever mannen als Hoekstra voorschotten verleende om na de oor log hun boeken te kunnen uitgeven en drong op een accountantsonder zoek aan. Verdachte gaf dit toe. President: „hoe vindt U dat nu?" Verd.: „weinig fraai." President: „dat is wel zeer zacht uitgedrukt". Verd.: „ik was verantwoordelijk voor de artikelen en schreef Van Me chelen om wat van rnjj te kunnen af schuiven". Uit het verdere verhoor blijkt, dat Blokzijl van verdachte niets moest hebben en perschef Dittmar herhaal delijk had gewaarschuwd. Het requisitoir Na de middagpauze nam de Procu reur-Fiscaal, mr. Ry, het woord en bracht naar voren, dat, op enkele kleine onderdelen na, al het ten laste gelegde was bewezen. Spr. eiste ten slotte wegens voort gezette hulp aan de vijand levenslange gevangenisstraf, ontzetting van het recht ambten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen, ontzet ting uit de kiesrechten, verbod op te treden als journalist of technisch of commercieel leider van een dagblad onderneming, benevens teruggave van de in beslag genomen leggers van „De Telegraaf" en het „Dagblad voor X oord-Holland". De verdediger, mr. Piccardt, hield vervolgens zijn pleidooi. Nadat verdachte, ditmaal blijkbaar bewogen, had medegedeeld af te zien van het laatste woord, bepaalde de president de uitspraak op Woensdag 1'. December, des morgens te tien uur. Schaakmat is deze week aan de tweede ronde van de winter-competitie begonnen Aan afgebroken partijen was er geen ge brek en net aantal uitslagen is dan ook gering. Een verrassende uitslag was, dat J Krijgsman zijn debuut in de eersteklas Inzette met een verloren partij tegen C Langendijk. C Krijgsman speelde winst tegen P Semeins. De overige partijen werden afgebroken In de tweede klas zetten Douwens en Klinkert alles op alles om in de eerste klas terug te keren. J Kamper en E H A Warnders trokken aan het kortste eind In de derde klas wist N Kaan de leiding aan zich te trek ken. In de vierde klas versloeg G Toren, J Stoop Chatillon verloor van C Goe- mans en Neinema won van J C Glas. Na de nederlaag in Den Helder ontving Damlust Maandagavond twee tientallen van Excelsior uit Anna- Paulowna met een zwaar hart. Niemand verwachtte anders dan weer een nederlaag te in casseren te krijgen Maar dit stond bij de Langedijkers vast: ze zouden de over winning niet cadeau doen. Iedere speler gaf zich dan ook geheel en het werd winst voor DamlustHet eerste tien tal kwam uit de strijd met 12—8 en het tweede met 137. Een inderdaad fraaie overwinning, die het verlies in Den Hel. der weer goed maakt. 'n Erdal-productdus goed K. Vos (Berkhout) D. de Vries (W.-Frisia) Reserves: J. de Flart (Holl.); G. Hofland (Strandvogels); J. Peerdeman (Strand vogels). Dinsdagavond vergaderde de voltallige Rijper gemeenteraad. Burgemeester J. Dalenberg deelde mede, dat de heer J Visser bereid was gevonden de sleutel in bewaring te nemen van de Kralingerbrug, zodat degenen, die niet onder de brug door kunnen varen, deze daar kunnen halen. De notulen werden onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De heer B Posthuma uit Alkmaar werd met ingang van 1 Januari e.k. met alge mene stemmen benoemd tot onderwijzer. •De raad ging met algemene stemmen accoord met het voorstel van B en W, de volle medewerking te verlenen aan het door Ged Staten gedane verzoek om tot bestrijding van ratten over te gaan. Het hiervoor uit te trekken bedrag, ad f 200,—, komt ten laste van de dienst 1947 Besloten werd tot het aangaan van een rekening-courant tot een maximum, ad f 11.000,werd besloten, evenals vorige jaren hiertoe over te gaan tegen een de bet rente van 3V2% per jaar en credit, renten van 1/4% pér jaar. Overeenkomstig voorstel B en W werd besloten tot het aangaan van een kasgeld lening tot een maximum van f 80 000,— voor 1948. Voorts werd besloten het ïaadsbesluit, d.d. 4 Juli 1947, betreffende geldlening f 19 000,—, zodanig te wijzigen, dat wordt opgenomen een boete-bepaling voor ver vroegde aflossing tot en met te tweede vijf jaren 1%% en na afloop van de eer ste 10 jaren 1% van het extra af te los ser. bedrag. WONINGBOUW Als een niet onbelangrijk punt werd aan de agenda toegevoegd; besprekingen betreffende bouw nieuwe woningen. De gemeente De Ryp heeft een toewijzing tot het bouwen van één woning voor 1947 en 1948. Gezien het feit, dat er in de gemeente veel woningen staan, welke o m. geacht mogen niet aan redelijke eisen te vol doen, hebben B en W zich vervoegd bij Prov. Bureau Wederopbouw te Haarlem, teneinde een grotere toewijzing te ver krijgen. Na aanvankelijk voorgesteld te hebben 6 woningen te mogen bouwen, is bereikt dat een voorlopige toezegging is verkre gen voor het bouwen van 3 woningen. In de loop van December zullen plan nen dienaangaande worden uitgewerkt, Het Drilveld werd de meest geschikste plaats geacht, waar de nieuw te bouwen woningen zullen worden gebouwd. De rondvraag bracht weinig nieuws op. Door de voorzitter werd toegezegd aan dacht te besteden aan enkele opmerkin gen, t.a.v. de kuilen in het wegdek in de Rechtestraat, het op niet toelaatbare wijze gebruiken van de stijger op Westeinde en het ontbreken van de keerbalk bij de vluchtheuvel of keerplaats aldaar. Voor de laatste maal na 83 jaren speelde Aurora in het Schermer Wa pen. Velen waren opgekomen om deze laatste uitvoering mede te maken. De voorzitter, de heer J. Posch memoreer de in zijn openingswoord de vele ama teurs, die op dit toneel zjjn opgetre den. Spr. bracht dank aan de fam. Kamsteeg, die deze zaak meer dan 20 jaren heeft geëxploiteerd. De heer Kamsteeg bracht Aurora dank voor de vriendschap, van haar leden on dervonden. Hierna werd opgevoerd: „Er was een steenhouwer", blijspel in drie be drijven. De gehele zaai leefde in span ning mede met de fam. Grootenberg, die plotseling door een erfenis rijk verd om even spoedig na een reeks spannende avonturen al het geld te verliezen. Een gezellig bal besloot deze avond. Woensdagavond werd in de O.L. school een cursus geopend in veever loskunde en veeziekten. Er was veel belangstelling; 25 cursisten waren aanwezig. De voorzitter van de Hollandse Mij. van Landbouw Afd. Schermer, de heer J. Blaauw, schetste het tot standkomen van deze curcus rh samenwerking met de plaatselijke al- delingen van de C.B.T.B. en L.T.B. Burgemeester Posch deelde mede, dat het gemeentebestuur van Oter- le k belangeloos een lokaal beschik baar stelde. Verder richtte hij een speciaal woord van welkom tot de in de Schermer zo uekende dierenarts, d- heer Stokreef, die de leiding van deze cursus heeft. Geboren: Marie Maartje, dochter v. P. Hakof en van H, Vollmuller. An na J. M„ dochter v. J. P. Bakker en van H. Roosje. Ondertrouwd: A. Ruis en W. B. Wagtendonk. Overleden: H. A. Meijer, oud 72 jaar. C. Opdam, oud 63 jaar, overleden te Alkmaar, echtgenoot van M. Roo- beek. J. Baltus, oud 73 jaar, overle den te Alkmaar, echtgenoot van T. Castricum. Dezer dagen kwam het dagelijks bestuur van de polder Geestmerambacht met de Hoofdingelanden en de comm. uit de Ringpplder in vergadering bijeen. De ver- giidering werd geopend door de heer J Krom. Na goedkeuring der notulen wer den enige binnengekomen stukken afge handeld. Een gratificatie van 2% voor het personeel werd goedgekeurd. Een verzoek om bijdrage in de kosten van verbetering van vaarwater werd afgewezen. Als herkozen Hoofdingelanden werden toegelaten de heren De Groot en Kalver- dijk, terwjjl de heer Spaan tot molen- meester werd herkozen. Als opzichter van de polder werd benoemd de heer H Tauber. De ontvangsten worden begroot op f 38.382,98; uitgaven op f 77.826,74. Wegens het bereiken van de leeftijds grens werd van de heer Zwart afscheid genomen. ST. NICOLAAS BEZOEK AAN DE OPENBARE LAGERE SCHOOL ZUID. De traditiegetrouw bracht Sint Ni- colaas, vergezeld van zijn onafschei delijke vriend Pieter Dinsdagmiddag een bezoek aan de lagere klassen der O. L. school-Zuid. Met spanning had den de kinderen de Sint sinds lang verbeid en nu was hij daar. Vele ver zorgsters der kinderen- maakten van de gelegenheid gebruik het mooie feest bij te wonen. Binnengeleid hield het hoofd tot de Sint en Piet een korte toespraak en dankte de Sint voor zijn komst. Hij zou gaarne bij de feestvie renden zijn gebleven, doch moest zijn eigen klassen waarnemen. Voor deze was uitmuntend gezorgd. Vele aardige kluchtige films werden daar vertoond. De onderwijzeressen bleven bij het feest en onder haar leiding zongen de kinderen de Sint vele liederen toe.. Ruim twee uur vertoefde de Heijige Man in die klassen en toonde zijn gul heid en vriendelijkheid in hoge mate- Zeer fraaie geschenken vielen de kleintjes ten deel, versnaperingen, cho colade, melk, speculaas, moppen, taai pop. appel, etc., 't kon niet op. Te half vertoefde de Sint nog enige ogenblik ken in de hogere klassen, waar hij een paar tweestemmige liederen beluister de. Hier was het. dat hij door de kin déren vervaardigde voorwerpen met een toepasselijk woord uitreikte, waar na allen een mooi boek of portemon- naie in ontvangst namen. Daarna draaide het hoofd voor de gehele school een tweetal komisch' filmpjes en werd hiermede een pracn* tig geslaagd feest besloten.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2