VOL VERWACHTING KLOPT ONS HAPT Arabieren probeerden Nederlands consulaat aan te vallen Joden en Arabieren Ongeregeldheden duren voort Weerbericht Heden devaluatie van de roebel Weizman president van Judea Bomaanslag op Thorez Rusland wordt lid van Brandstichtster te Hilversum Verliest penicilline aan effect? Besprekingen op de „Renville" uitgesteld Begroting van Justite aangenomen Vrijdag 5 Dec. 1947 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 144ste Jaargang no. 229 „Frankrijk en Italië mogen niet communistisch worden" aldus LOVETT Verklaring van het Rode Kruis de I.A.A.F. H M. de Koningin voor het eerst te voet door de Kalverstr-aat Klachten over ambtenarij v Schriftelijke vragen inzake rapport-Cleveringa Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 Ct.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. to., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma Arabische demonstranten hebben te Alexandrië, Cairo en Bagdad Euro pese gebouwen aangevallen uit protest tegen het besluit der V. N. Palestina te verdelen. In Palestina heeft het 80.000 man sterke verdedigingsleger van de Jood se verzetsbeweging Haganah bevel ge kregen mede te helpen aan de ver dediging van de Joden tegen verdere Arabische gewelddaden, die men he den verwacht. Te Alexandrië bestormden 5000 demonstranten onder het zwaaien van knuppels en ijzeren staven luid schreeuwend het politiecordon om 't Britse algemeen consulaat. De poli tie trok de gummistok. Vier perso nen werden gewond. Een eerdere poging, het Nederlandse con sulaat aan te vallen, werd door de politie verijdeld. Te Bagdad verschaften Arabische demonstranten zich toegang tot de Britse „Kindergarten", welk gebouw in een ruïne werd herschapen. De Egyptische regering heeft in een com muniqué bekend gemaakt, dat verder alle demonstraties tegen verdeling van Palestina verboden zullen zijn, daar Egypte zijn bezwaren tegen het be sluit der V.N. reeds kenbaar heeft ge maakt. De Haganah heeft plannen voltooid voor de verdediging van de Joodse wijken te Jeruzalem tegen mogelijke Arabische gewelddaden. De stad zal in 10 zones worden verdeeld. In elke zóne heeft een officier van de Haga nah de leiding, waarbij hij beschikt over „vliegende patrouilles" die ogen blikkelijk kunnen uitrukken naar plaatsen waar onlusten dreigen. Britse troepen betrokken Donderdag- ivond de wacht rondom het oude deel. <an Jeruzalem om de Arabieren het, uitbreken te beletten. Alle verloven bij tic Palestijnse politie werden ingetrok ken en troepen moeten zich Vrijdag van zonsopgang af 24 uur gereed hou den. Te Ramleh hebben duizenden Arabie ren zich langs de weg geschaard om twee Joodse convooien onder politie bewaking te stenigen. Twee Joden wer den gewond en toen de chauffeurs van het eerste convooi het vuur op de Arabieren openden, werden vier aan vallers gewond, van wie drie ernstig. ENGELSEN MELDEN ZICH VOOR ARABISCHE STRIJDKRACHTEN. Honderden Britse oud gedienden, die sympathiseren met de Arabische hou ding naar aanleiding van de verdeling van Palestina, hebben zich als vrijwil ligers gemeld om in de Arabische strijdkrachten te dienen. De Arabische ambassades en legatieü te Londen hebben reeds een stroom van aanvragen ontvangen. De Egyptische ambassade te Londen bevestigde, dat zich reeds talrijke jonge Engelsen heb ben gemeld, doch men zeide aldaar geen instructies van de Egyptische re gering te hebben ontvangen, zodat alle aanvragen naar Caïro worden doorge zonden. Weersverwachting, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. ZACHTER. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen en matige wind uit zuidelijke richting. Zachter. Volgens Robert Lovett, de Ameri kaanse onderminister van Buitenland se Zaken, is het ministerie in het be zit van berichten over een „panische kooplust''' in de Sovjet-Unie en over een devaluatie of wijziging in de koers van de roebel, die heden zou ingaan. Lovett voegde er aan toe, dat hij de Amerikaanse ambassade té" Moskou om méér details heeft getelegrafeerd en binnen een paar dagen antwoord hoopt te hebben van Walter Bedell Smith. man vermoorden Thans is gebleken, dat de brand, welke Dinsdagnacht een perceel in de Herenstraat te Hilversum in de as legde, en waarbij een man en een meisje zich slechts te nauwernood in veiligheid konden stellen de mail moest een ruit verbrijzelen, van de eerste verdienping naar beneden springen en ligt thans in het zieken huis door de vrouw van deze man ij aangestoken. De vrouw, die lichte lijk debiel is, had felle ruzie gehad met haar echtgenoot, omdat deze juist door zijn patroon ontslagen was. Zij wilde hêm van het leven beroven en had, toen hij sliep een aantal in petro leum gedrenkte doeken aangestoken. Ze was daarna een eindje gaan wan delen en bleef spoorloos. Toen zij gisteravond in een stadsbus zat, waar in over de brand gesproken werd, riep zij plotseling „die heb ik aangesto ken". De buspassagiers waarschuw den de politie die de vrouw arresteer de. Ze heeft een voledige bekentenis afgelegd. Dr. Stephen Wise de Amerikaanse zionistenleider, heeft op een Joodse bijeenkomst te Detroit dr. Chaim Weiz man, leider van het Zionistische we reldcongres, als eerste president van de Joodse staat in Palestina voorge steld. Hij voorspelde, dat de staat „Ju dea" zou heten. Even voor elf uur gisteravond is voor de woning van Maurice Thorez, secretaris-generaal van de Franse Com munistische Partij, een bom ontploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Thorez woont te Choisy le Roi, even buiten Parijs. Naar verluidt werden slechts -enkele ruiten verbrijzeld en is de aangerich- te schade niet groot. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct„ uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Vrouw wilde haar Het „wondermiddel" pennicilline verliest aan effect, omdat de kiemen, die het aanvalt, snel een verhoogde weerstand ontwikkelen, aldus ver klaart dr. Mary Barber in de British Medical Journal, het officiële orgaan van de Britse vereniging van medici. De dokters bevinden, aldus Mary Barber, dat de kiemen, die normaal gemakkelijk kunnen worden vernie tigd, nieuwe en sterkere kiemen vor men. De mate, waarin dit geschiedt, is zodanig, dat zij enigszins alarme rend is. Sir Alexander Fleming, de Britse uitvinder van penicilline, verklaarde tegenover Reuter, dat er voor boven genoemd verschijnsel, dat in de eerste tijd na de ontdekking van het middel nog niet helemaal bekend was, gevaar bestaat, maar dat er niets tegen te doen is. Zowel in de V. S. als in En geland, aldus sir Alexander, zetten wij het onderzoek voort om het antwoord te vinden. De onderhandelingen op de „Renvil- la", die, zoals bekend, heden zouden aanvangen, zijn uitgesteld. Omdat het speciale vliegtuig, dat gister naar Djokja zou vertrekken om een radio verbinding tussen het schip en Djokja tot stand te brengen wegens weersom standigheden niet kon opstijgen. Sjari- foeddin en de Republikeinse delegatie kunnen thans pas Zaterdag te Batavia verwacht worden. De eerste nacht zul len zij in Batavia doorbrengen. Enigen van hen, o.w. Sjarifoeddin, zullen in de ambtswoning van Gani verblijven; de overigen nemen hun intrek in hotel Des Indes. Waarschijnlijk zal men Zon dag aan boord van de „Renville" gaan. De Tweede Kamer heeft gisterna middag de begroting van het departe ment van Justitie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tevens wer den daarbij vastgesteld het bij deze begroting aan de orde gestelde ver slag der vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht omtrent bezoeken aan kampen voor politieke delinquen ten en strafgestichten en hét wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van enige artikelen van het besluit vijandelijk vermogen. ALKMAARSCHI ^rnd^Hoofdredacteur^Ta^BroMsm Rayonredacteur: W. Oliemans. DECEMBER 47 l/fnmcwi Robert Lovett, de Amerikaanse waarnemende minister van Buiten landse Zaken, heeft aan de senaats- rammissie voor de toewijzingen ver- Waard, dat Frankrijk en Italië voor 't ontvangen en verdelen van de tussen- 'fttse Amerikaanse hulpzendingen aan speciale voorwaarden gebonden zijn. »Bij wijziging van de omstandigheden" kan de hulpverlening worden stopge zet. Volgens Lovett behoort tot één van deze voorwaarden, dat de commu nisten in deze beide landen niet aan de macht komen. Op een vraag aan Lovett, of het fast staat, dat het ministerie de hulp verlening zou stopzetten in geval van 'n communistische staatsgreep te Pa rijs of Rome. antwoordde hij: „Ik kan natuurlijk niet met voledig gezag na wens minister Marshall spreken, doch ik kan beloven, dat ik als waarnemend winister een dergelijke handelwijze sterk zou aanbevelen aan de president en zijn adviseurs". De leden van de commissie verklaarden daarop, dat zij ecn amendement in de wet zouden aanbrengen, volgens hetwelk voort zetting van het programma bij een communistisch regiem zal worden voorkomen. VICE-ADMIRAAL PINKE NAAR NEDERLAND. Vice-admiraal Pinke vertrekt Za terdag 6 December met een Constel lation van de K.L.M. naar Nederland. Rij wordt Maandag 3 December om 11.00 uur plaatselijke tijd op Schiphol verwacht. Het hoofdbestuur van het „Neder landse Roode Kruis" schrijft ons: „Het dagelijks bestuur van het „Nederlandse Roode,Kruis stelt er prijs op, gezien de reactie van het Nederlandse volk naar aanleiding van de artikelen, verschenen in de pers inzake de publicatie van het rapport der pakketten-commissie, er de aan- di cht op te vestigen, dat het in hoge mate betreurenswaardig en onbillijk wordt geacht het huidige geheel ver nieuwde Roode Kruis, opgetreden na de. bevrijding, verantwoordelijk te stellen voor datgene, wat in de bezet- tirgstijd is nagelaten. In de publicatie over het rapport is dit onvoldoende naar voren gekomen wellicht doordat het hoofdbestuur aanvankelijk meende, dat dit zo van zelfsprekend was, dat dit niet nog eens onderstreept behoefde te wor den. De sympathie voor het Roode Kruis komt hierdoor in het gedrang als on gewild gevolg van dit onderzoek, het welk bovendien op nadrukkelijke wens van het huidige bestuur is geschied. Hierdoor wordt de omvangrijke taak van het Roode Kruis hier en overzee onnodig ernstig belemmerd". Wie zal de sterkste zijn? (Van een U. P.-correspondent) De Arabische leiders mogen van me ning verschillen over de tijdsduur, waarbinnen hun strijdkrachten in staat zouden zijn de Zionisten in Palestina te verslaan, indien daar een oorlog zou uitbreken, maar zij zijn het er over eens, dat zij op den duur de overwin ning zullen behalen. Fawzi el Kawakji, ex-commandant van de Arabische "opstand van 1937, gelooft zelfs dat hij de Joodse strijd kracht enin veertien dagen zal kun nen verslaan. „Op ieder ogenblik, waarop ik het bevel zou krijgen op te rukken," zo zegt hij, „kan ik elk Joods leger binnen 2 weken verslaan." Abdel Rahman Azzam 'Lasja, de be kende secretaris-generaal van de Ara bische Liga, is voorzichtiger. Deze vete raan van vroegere Arabische militaire campagnes meent dat een eventueel conflict veel langer zou duren. Ja, hij acht het zelfs niet uitgesloten dat een strijd in de beginne onvoordelig voor de Arabieren zou uitvallen. „De Joden immers zijn goed geoefend en kunnen Gisteren is bekend gemaakt dat de afdeling „athletiek" van de Russische bond voor lichamelijke opvoeding en sport aanvaard ij als lid van de Inter national Amateur Athletic Federation. !Lord Burghley, president van de IAAF, heeft de voorzitter van de afde ling „athletiek" Morozov hiervan tele grafisch verwittigd en hem tevens har telijk als lid verwelkomd. Men verwacht nu dat de eerstvol gende stap van de Russen de vorming van een Nationaal Olympisch Comité zal zijn. Zodra dit geschied is kan het comité worden uitgenodigd aan de Olympische Spelen deel te nemen. Belediging openbaar gezag De Arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 38-jari—hoofdredac teur van het weekblad „De Nieuwe Post", L. A. Rodrigues Lopes. Wegens zich in't openbaar in geschrift in beledi gende vorm uitlaten over het openbaar gezag werd de heer Rodrigues veroor deeld tot een geldboete van 500.bij niet betaling te vervangen door een maand gevangenisstraf. ons in den aanvang wel een paar flin ke klappen toebrengen", aldus deze vooraanstaande Arabische leider. „Maar zij zullen vergeten, dat het Arabische karakter zodanig is, dat een nederlaag of zelfs een serie nederlagen hen niet zou ontmoedigen. De Arabieren zijn in staat op voortreffelijke wijze te herstellen en terug te komn". En zijn burnoes terug slaande, haalde Azzam Pasja voorbeel den van dit karakter aan uit zijn per soonlijke ervaring, toen hij de Italianen in Libye bevocht. Zijn langjarig con tact met Arabische strijders heeft hem veel geleerd' „De Zionisten aan de an dere kant hebben tot nu toe slechts on dervinding in de guerillastrijd tegen de Britten. Dat was meer een politie- dan een militaire actie tegen hen. Zij zullen niet zo lang stand kunnen hoüden in 'n open strijd tegen de Arabieren." Emir Ghoury, lid van het Hoge Co mité der Palestijnse Arabieren meent dat zijn mensen, de Palestijnse Ara bieren alleen, de Zionistische strijd krachten kunnen verslaan. „Misschien zijn wij niet zo bewapend als zij, maar onze strijdlust zal groot zijn." De Pa lestijnse Arabieren, zo zegt hij, zullen zich sterk voelen, doordat zij achter zich de steun weten van de 40 millioen Ier Arabische volken. H.M. de Koningin heeft gisteroch tend wederom een wandeling in de omgeving van het Kon. Paleis ge maakt. Om half elf verliet H.M. het paleis, in gezelschap van haar hof dame mevr. de Beaufort. Na op de Rozengracht enige inkopen te hebben gedaan en deze op het paleis te heb ben afgegeven, zette H.M. de wande ling voort langs het Rokin, de Munt om door de Kalverstaat naar de Dam terug te keren. Voorzover men zich herinnert, is dit de eerste maal, dat de Koningin te voet door de Kalverstraat is ge gaan. Naar men van de zijde van het ge volg van H.M. mededeelt, doet het de landsvrouwe plezier, dat de Amster dammers haar zp ongestoord zich in hun midden laten bewegen. Zaterdagmiddag zal de Koningin een rijtoer door een deel van de stad maken en een bezoek brengen aan de tentoonstelling William Turner in het Stedelijk Museum. De wederopbouw van verwoes te boerderijen geeft in landbou werskringen aanleiding tot vele klachten over administratieve rompslomp. Het Overijssels Land bouwblad maakt er melding van dat een boer, volgens aanteke ning, 48 maal bezoek heeft gehad van ambtenaren, en nog is met de bouw van zijn afgebrande boerde rij niet begonnen. Een boer in Twente met een stuk land, ver nield door bezettingstroepen, kreeg bezoek van een legio aan tal ambtenaren, die de schade moesten opnemen, ook toen het land reeds lang weer hersteld was. „Ons Platteland" vandeChr. Boeren- en Tuindersbond is een geval bekend van een landbouwer die meer dan 100 keer bezocht werd door een ambtenaar, met of zonder auto, vóórdat de tekening was goedgekeurd. En volgens de boer kwam de boerderij precies op de plaats te staan, waar ze juist niet moest staan. De urnenbewaarplaats op het Dam- plantsoen te Amsterdam, waar op 13 Dec. de Commissarissen der Ko ningin in tegenwoordigheid van alle leden van het Kon. Huis de urnen met aarde uit alle provincies zul len bijzetten, bestaat uit een open Colonnade, half elliptisch van plat tegrond, met open zijde front ma kende naar de Dam. Het Eerste Kamerlid de heer Van Heuven Goedhart heeft aan de minis ter van Buitenlandse Zaken de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de openbaarmaking van het rapport der commissie-Vorrink, inzake de ver zorging van krijgsgevangenen en poli tieke gevangenen met pakketten door regerings- en Rode Kruis-instanties gedurende de bezetting, geleid heeft tot verontrusting ten aanzien van de inhoud van het rapport der z.g. com- missie-Cleveringa, dat grotendeels de zelfde materie en de gestes van dezelf de personen behandelt? 2. Is de minister niet van oordeel, dat zowel de in vraag 1 bedoelde ver ontrusting als redenen van algemeen democratische aard het ten zeerste wenselijk maken, dat het rapport der commissie-Cleveringa wordt gepubli ceerd? 3. Indien de minister vraag 2 be vestigend beantwoordt is hij dan be reid, de openbaarmaking van het rap port der commissie-Cleveringa te be vorderen?

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1