Siad en Omgeving r JUiMicaties NIEUWS GEMEENTE ALKMAARSCHE COURANT Wat de theaters brengen De Ringersfabriek in bezettingstijd N.A.C.O.-bus door dt gladheid verrast Burgerlijke Stand Leipziger Voorjaarsbeu rs 1948 Kroniek der .onachtzaamheid Bonnen halen Buurtver. „Bloemwijk" De Kaasmarkt AGENDA -\ WILT U SNEL OP DE HOOGTE ZIJN VAN HET IN UW LEEST DAN DE Afscheid W. Harsevoort Draal niet langer, koopt kinderzegels I Veiliger verkeer door minder lawaai 495 Scholieren behalen het zwemdiploma Heiloo. Schoencrême Wrijf was Poets-extract Marktberichten HARMONIE-THEATER De lafaard CORRECT GEKLEED De grote razzia VICTORIA-THEATER Het portret CINEMA AMERICAÏN Avontuur op Martinique A.B.T. De Panterklauw - ,De ec-rste Naco-bus op de lijn s IJmuidenHaarlemAlkmaar, die omstreeks kwart over vyf heden morgen van IJmuiden vertrok, be stuurd door do 32-jarige chauffeur Huls, is vanmorgen omstreeks 6 uur op de Kennemerstraatweg tussen de Kattenberg en de Rcgulierslaan door de gladheid van de weg ge- i raakt en in de diepe greppel naast het wandelpad terechtgekomen. De chauffeur vertelde, hoe hij met „een matige snelheid (even 40 km per uur) reed en door het gladde wegge deelte volkomen verrast werd, daar hfl op het gehele traject vanaf IJmui den nog niet eerder last van dit euvel had gehad. De trekker begon te glijden en daar de chauffeur begreep, dat remmen de zaak nog erger zou maken, draaide hij het stuur naar links en trachtte door gas bij te geven op de weg te blijven. Truck en trailer vormden toen ech ter een flauwe hoek en door het ge wicht van de oplegger werden de tus- senwielen zijwaarts weggedrukt, waardoor de truck een halve slag gedraaid in de greppel kwam te staan en de trailer dwars over rijwiel- en wandelpad. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch het heeft geruime tijd geduurd, eer de per per- soneelswagen aangevoerde werkploe gen gewapend met dommekrachten, schoppen, spaden én planken en met behulp van twee uit 'alle macht trek kende auto's, het gevaarte weer op de weg hadden. De truck had zich tot ver over de -assen in de rulle grond gewerkt. Bij het optrekken scheurde de brandstof tank van de bus, zodat een grote hoe veelheid 'gasölie verloren ging. Terwijl het werk aan de bus aan de gang was, heeft het een haar gescheeld, of een uit de richting Alkmaar ko mende bus, was eveneens van de weg geraakt. De chauffeur slaagde er echter in, zijn wagen in het goede spoor te houden. Allerwegen slingerden auto's over de weg, en dit werd eerst iets beter toen de zandstrooier de gladde wegen wat .beter berijdbaar had gemaakt. Geboren: Jan C., z. v. C. Buijs en C. Wagenaar. Anna C., d. v. A. Duin- meijer en C. E. Buiter. '■Oride'rf-rouw-d: Si'mon Schrieken èa Aurelia K. Castanetti.' Johannes *W. Kluessièn en Monica Brieffies. Hendrik H. C. Zwart en Johanna C. Pronk. Pieter Jaspers en Catharina Borst. Leonard Wienesen en Fran- cina C. Blokker. Pieter W. Kok en Berendina M. Groot. Gerrit Kossen en Jerina P. van der Linden. Carl P. W. Amelow en Wilhelmina Polak. Overleden: Neeltje Nierop, oud 79 jaar, wed. van A. Langerijs. Wytze de Vries, oud 2 jaar. Jan Boerman, oud 76 jaar, weduwnaar van E. IJfs. Elico E. Waal, oud 59 jaar. Bij het kantoor van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland te Alkmaar, Oudegracht 182, ligt een bericht ter inzage betreffende de te Leipzig te houden jaarbeurs, waarvoor de inschrijving vóór 11 Dec. a.s. dient te geschieden. 1 Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar en aldaar te bevra- gen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11,30 tot 12.30 uur: Rantsoenbon nen, schoenenbon, kindermuts, diverse .wanten, diverse portemonnaies met in houd, boterhammenzak, shawl, glas van polshorloge, een houten kist, kachel- zeiltje. aantal losse levensmiddelenbon- nen, diverse handschoenen, bril in doos, drie lijsten met opplakvellen, diverse sleutels, vulpotlood, capuchon, gedeelte van een koplamp van een autolicht, leerboek 'meetkunde, toewijzing eieren, geëmailleerde bak, gouden ring, bon voor ijzerstaai, ceintuur, jekker, motor handschoen, notitieboekje, gezichtbe- schermer voor motorrijder, 1 oorbelle tje. Als gevonden aan het Bureau van Politie aangegeven, alwaar op boven genoemde tijden bet adres van de vin der is "te bekomen: pakje inh. loper en bezems, bolhamer, leren riem, diverse ■portemonnaies met inh.; vulpotlood, tas met quitanties, diverse muntbiljet ten Van verschillende waarden, post duif, diverse vulpennen, wollen muts, paar kinderklompjes, groot model oor bel, gestreepte das, bankbiljet, ceintuur van gummi-jas, 1 paar gymn. schoenen, .zakmes, heren handschoen, maandkaart N.S., kleine zaklantaarn, broche (zil ver), diverse handschoenen, broche, Sleutelring met sleutels, gekleurde hoofddoek, gestreept zeil van zonne scherm, jongenspet, zilveren broche, damesshavW, hondenpenning, autoped, Kondeitriem', badpak, handdoek, kam, herenschoen, rijwieltas, zak eendenvoer, lampekap, inlegvel GA 605, paar zwarte damessci ienen, dames portefeuille, abonnementskaart voor autobusvervoer, koperen broche, lap stof, rozenkrans, vulpotlood, zilveren vulpotlood, radiateurdop, koperen das speld, - boodschappentas, regencape, ge ruite meisjesregenmantel, rijwielslot, gebreide polsjes, aangeklede pop, wol len muts, schoolétui, zilveren armband, 2 tassen inh. boodschappen, handwar- Zij, wier familienaam begint met de letters H tot Helder zijn Maandag 8 December aan de beurt voor het af halen van nieuwe bonkaarten 802, schoenenbonnen en bonkaarten voor a.s. en jonge moeders. De uitreiking vindt plaats in het uitreikingslokaal, Ridderstraat, van 912 en van 24 uur. Zelfverzorgers uitsluitend op Zaterdag 3 Januari '48. De inwisselingsbon van bonkaart 713 moet afzonderlijk worden meegebracht, dus niet meer de gehele kaart. Het bestuur van de Buurtvereniging „Bloemwijk" heeft besloten, in het a.s. winterseizoen voor haar leden enige culturele filmavonden te orga niseren, waarvan de eerste avond zal plaats vinden op Dinsdag 16 Decem ber a.s., des avonds 8 uur in het Café Centraal", Hofplein. Deze avond zal verzorgd worden door N.V Bijenstand Mellona, Sant poort. Het bestuur van „Bloemwijk" verwacht dat er voor deze avond een grote belangstelling zal zijn. De aanvoer op de Alkmaarse kaas markt was niet groot: ruim 3500 kg. die zowel voor fabrieks- als boeren kaas f 76 per 50 kg. noteerde. ZONDAGSDIENST APOTHEKERS. Voor Zondag- en nachtdienst is dit weekend geopend de apotheek van mevrouw de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. In bet vroegere Volkenhonds Paleis te Genève begon de zitting van de UNO-commissie voor de rechten van de mens. De leden van de commissie zijn de U.S.A., Rusland, Frankrijk en Engeland. Links, de Directeur van de Commissie Prof. J. P. Humphey met daarnaast de Presidente Mevr. Roose velt, vrouw van de overleden President der Verenigde Staten. U ZATERDAG Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond Pers.- ver. fa. Eckmann. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Dan sen. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schl'- dersprenten. ZONDAG: j Gulden Vlies: Kindermatinée. j Wapen van Heemskerk, 3 uur en 7.30 uur: Dansen. Valk's Lunchroom, 10.30 uur: Cursus vergadering „De Dageraad". Sted. Museum, 24 uur: Tentoonstelling schildersprenten. (Laatste dag). Koedijk, zaal Schuit, 8 uur: Mooie j Leentje. MAANDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Abonnements voorstelling Covoto. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: De lafaard; 18 Jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Het portret; 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Bergen. De Rustende Jager, vanaf Za terdag: Lenteparade, 14 jaar. Gistermiddag is in aanwezigheid tan directie en het vrijwel voltallige personeel afscheid genomen van de heer W. Harsevoort, voorman-hand- zetter bij de N.V. „Dagblad v. Noord- Kclland", zulks wegens vertrek naar Bussum. De heer Harsevoort heeft, zich in de bijna 30 jaren, gedurende welke hij op het bedrijf aan de Voor- dam werkzaam is geweest, aller ach ting en waardering verworven. Wel zeer duidelijk kwam dit tot uiting in de toespraken, welke bij dit afscheid werden gehouden, allereerst door de directeur, de heer Bijlsma en daarna door de heren H. Pel en W. Middel beek, resp. bedrijfsleider en lid van de reoactie, die in het licht stelden de grote verdiensten, die de heer H. voor het bedrijf heeft gehad niet alleen, doch ook zijn streven in organisato r.sch verband voor de sociale omstan digheden van het personeel. Als pen ningmeester van de A.N.G.B. en als secretaris van de Leerlingencommis sie heeft hij ongetwijfeld mede be langrijk werk verricht. De heer Har sevoort heeft zich voor de tot hem ge richte woorden en voor de daarbij aangeboden cadeaux (de directie of freerde bloemen en het technisch per soneel benevens dè redactie boden boekwerken aan) zeer erkentelijk betoond. De beste wensen voor zijn nieuwe werkkring vergezellen hem. De actie voor de verkoop der Kin derzegels en Prentkaarten te Alk maar e.o. draait Weer op voilé toe ren. De eerste dagen kwam men schier handen te kort om alle verzamelaars en de postzegelhandel te voorzien van series en zegels „en block". De bedrijven, banken en kantoren kregen afzonderlijk een bezoek en ook daar wordt heel wat geplaatst. Maar het leeuwendeel van de voor raad is bestemd voor de particulier, voor u, lezer, en voor mij. Er is heel wat te'verzenden in De cember en op iedere brief, op elke briefkaart, op elk pakket behoort in deze maand een echte Hollandse Kin derpostzegel. Deze geeft aan uw corerspondentie al aanstonds een persoonlijk cachet en spreekt van warme en milde gevoe lens. Bovendien brengt hij licht en vreug de in het bestaan van de vele misdeel de kinderen die u om hulp vragen. Hulp die gij geven kunt door Kinder zegels te gebruiken voor al uw corres pondentie. De stand in de hall van het Postkan toor is dagelijks geopend van 912 en van 1.304 uur n.m. Voorts zijn er agentschappen te: Heiloo bij Jkvr. Ph. van Foreest; Limmen: Burgem. J. Nieuwenhuijsen; Oudkarspel: mevr. J. Eecen-Schipper; Koedijk: mevr. Pesman-v. d. Tak; Schoorl: de heer P. Maars; Schermerhorn: mevr. Plevier; Warmenhuizen: mevr. Klant; Stompetoren: mevr. Posch. Draalt niet langer, maar: Koopt Kinderzegels en Kaarten Zij brengen geluk.... U zelf èn de kinderen. VOETGANGERS, oversteken van de rijbaan mag uitsluitend langs de kortste weg en haaks gebeuren. Bij het oversteken niet aarzelen of treuzelen. Als voetganger moet ,U in 't ver volg nog meer dan tot dusverre het geval was, letten op het rlj- verkeer. Op Vrijdag 28 November en Dins dag 2 December j.l. zijn in de Over dekte Bad- en Zweminrichting, alhier, door de Commissie voor het School- zwemdiploma wederom de examens afgenomen voor de schoolzwemdiplo ma's A en B en voor het schoolzwem- vaardigheidsdiploma. De laatste maai geschiedde dit op 3, 5, 6 en 13 Juni 1947, Ook thans namen hieraan deel de leerlingen van openbare en bijzon dere lagere scholen en van enige nij verheidsscholen te Alkmaar, alsmede van de openbare lagere scholen te Oudorp en Stompetoren. Voorts na men ditmaal aan de examens deel leerlingen van het R.K. Lyceum te Alkmaar, van de Middelbare Meisjes school te Bergen en van de Openbare U.L.O. school te Heiloo. In totaal na men de leerlingen van 30 onderwijs inrichtingen aan de examens deel. De vorige maal bedroeg dit aantal 22. Het aantal aanmeldingen Bedroeg 474 voor diploma A, 249 voor Diplo ma B en 88 voor het schoolzwem- vaardigheidsdiploma. Niet opgeko men zijn 94 candidaten voor diplo ma A, 31 voc-r B en 84 voor het vaardigheidsdiploma, terwijl afge wezen werden 104 candidaten voor A, 18 voor B en 35 voor het vaar- digsheidsdiploma, zodat het diplo ma A werd behaald door 276 leer lingen, diploma B door 200 leerlin gen en het schoolzwemvaardlg- heldsdiploma docT 19 leerlingen. Uit het aantal niet-opgekomen en afgevïfizen candidaten blijkt, dat velen zich opgeven, die nog niet „klaar zijn om aan de examens deel te ne men. Dat het schoolzwemmen zich in een grote populariteit mag verheu gen, blijkt echter wel uit bovenge noemde cijfers betreffende het aantal onderwijsinrichtingen, dat aan de examens deelneemt en het aantal candidaten dat er zich voor opgeeft. De Directeur van Openbare Werken te Alkmaar maakt bekend, dat de scheepvaart door de Groot-Nieuw* landbrug zal zijn gestremd met in gang van 6 December 1947 ge durende ongeveer 2 weken of zoveel langer of korter als nodig zal blijken te zijn. ONZE PLAATSELIJKE VOETBAL VERENIGINGEN HSV ontmoet Zondag het op de on derste plaats staande CSV uit Castri- cum. Deze ontmoeting is voor de thuis club zeer belangrijk en deze ontmoeting moet en kan gewonnen worden, wan neer van *het begin tot het einde met een vurig elan wordt aangepakt. HSV 2 kan eveneens winnen nu zij bij Zee vogels 2 op bezoek gaat. Onze andere plaatselijke verenigin- gir.g „De Foresters" zorgt natuurlijk voor een versteviging aan de kop. Jisp is te overwinnen en wij hopen dat Foresters deze ploeg niet zal onder schatten. CENTRALE TRAINING. De KNAU zal in elk district Centrale training organiseren. Voor Noord-Hol- 'and zal dit in Heiloo gebeuren. On getwijfeld een buitenkansje voor onze plaatsgenoten, die daardoor zeker een bevoorrechte positie bij deze training zullen gaan innemen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells W, zoon van W A van Diepen en A W A Kaandorp. Johannes G J, zoon van P Beem en G Heljne. Getrouwd: Hendrik G Kriek en Marie E Slikker. Overleden: Ide Zonneveld, 81 jaar. weduwnaar van G Leek. „DAMCLUB HEILOO". De uitslagen van de in de 10e ronde gespeelde onderlinge competitiewed strijden luiden als volgt: Groep I: A KroonJ. Geusebroek afg. C. AdrichemJ. Sprenkeling 02 C de GraafJ. de Geus 2—0 H. Verver—K. Tuinman afg Combinatie groep II en III: P Beukers—D. Langedijk 0—2 A WenterinkB. Hofman afg. C. de JongJ. Marsman afg HoogenboomC. de Geus 02 J. de GoedeSmit 20 G Schrama—P. Houtenbosch 0—2 P. Oud—Lieshout 1—1 A. AllemanHelder 02 MellemaWeijers 20 De einduitslag van de op 13 Nov. j.l. gespeelde wedstrijd WDO I—Damclub Heiloo 1 is 119 geworden in het voor deel van Heiloo. Beier dan ooii' VERGADERING WIT-GELE KRUIS Vrijdag a.s. zal door de afd. Heiloo van het Wit-Gele Kruis een algemene ledenvergadering worden gehouden in het Brunogebouw. De agendapunten zijn o.a: Periodieke aftreding van de heren Garritsen en v. d. Wiel (laatst genoemde niet herkiesbaar); Voorstel uitbreiding bestuur; voorstel wijze van samenwerking met het Witte Kruis, afd. Heiloo. Uit alles blijkt, dat deze ledenvergadering voor de toekomst in Heiloo zeer belangrijk zal kunnen zijn. ALKMAAR, 5 Dec. 1947. (Alkm. Exportveiling). Andijvie f 8.50—f 28; Winterpeen f 8f 9.2Ó; Boerekool f 3.50 f 14; Wortelen f 6—f 22; Tomaten f 12 f 32; Groene kool f 6.50—f 15; Spruit- kool f 12f 72; Rode kool f 9f 14; Gele kool f 6f 7.50; Prei f 16f 28; Uien f 12—f 17; Bieten f 6—f 9; Drui ven f 123—f 180; Witlof f 22—f U3; Bloemkool IA f 48—f 64; I f 30 en II f 20; Knolselderie f 4f 15; Wortelen f 19—f 32; Selderie f 3—f 6; Peterselie f 3—f 6; Sla f 7—f 8; Peren f 15—f ?2; Appels f 22f 45. Alles per 100 kg, stuks, bos en/of krop. WARMENHUIZEN, 5 Dec. 1947. 21350 kg Rode kool f 9—f 17.50; 23300 kg Gele kool f 6; 26350 kg Witte kool f 9 f 13.20; 10000 kg Groene kool f 8; 5100 kg Andijvie f 19.20f 22.80; 10000 kg Bieten f 8.20 en 1000 kg Peen II f 8.10 en II f 9.10. NOORDERMARKTBOND, 6 Dec. 75000 kg witte kool f 9—13.60. 39000 kg rode kool 917.60. 18000 kg gele kool 66.30. 10000 kg groene kool 7.9012.60 5000 kg andijvie I 17.10—21.60, II 10— 16.10. 1600 kg bieten I 8.30, 2700 kg peen II 8.20—8.40, peen III 9.20—9.30. Deze nieuwe gekleurde film van Arthur Rank is wel zeer sensationeel, mede doordat de jeugdige hoofdfiguur op felle wijze gedwongen wordt töt het verhaal van z(jn belevenissen op het smokkelschlp met alle gevolgen van zijn angstige vlucht, waarin zijn or-tmoeting met Elizabeth wel bijzon dere aandacht verdient. Het verhaal is soms fel bewogen en doet de toe schouwers in bijzondere spanning meeleven. De hoofdpersonen, waarbij Michael Redgrave door scherpe type ring opvalt en twee vrouwenfiguren zeer mooi spel leveren; zijn met zorg gekozen. De mooie kleuren geven aan tal van taferelen een bijzondere be koring. Het voorprogramma verdient ook bijzondere aandacht. In het Neder lands Nieuws komen naast de opna men van verschillende gebeurtenissen ook zeer interessante reportages voor van de komst van H.M, de Koningin Amsterdam en van de intocht van Sint Nicolaas in de hoofdstad, waar voor de Koninklijke Familie en voorai de drie Prinsesjes zo'n bijzondere be langstelling aan de dag leggen. Het Wereldnieuws geeft o.a. een reeks mooie opnamen van het filmfeest in Engeland, waar vele bekende Engel se en Amerikaanse filmacteurs en actrices te bewonderen zijn. Verder een korte ernstige film over de oor logsmonumenten. En ten slotte Char ley Kunz als pianist in diverse suc cesnummers. met de a.s. feestdagen, maar dan Uw kleding chemisch gereinigd door STAM STOOMT sinds 1902. Depót J. TIMMERMAN Langestr. 4, Alkmaar. Tel. 2231 (Slot Op 12 December 1944, de dag van de grote razzia's verdwenen allen, die daarvoor in aanmerking kwamen in de schuilplaats waar voldoende le vensmiddelen waren om het een paar dagen te kunnen uithouden. Vanuit deze schuilplaats kon men op de Handelskade de patrouilles zien uit rukken, maar deze vonden in de fa briek niets anders dan meisjes en ouden van dagen. Toen de illegale werker, aan wiens verhaal wij deze mededelingen ont lenen tevergeefs thuis gezocht was men had inplaats van hem zijn broer maar gearresteerd begreep men In de fabriek wel, dat men hem daar zou komen zoeken en de Landwacht patrouille liet dan ook niet lang op zich wachten. Met enige andere werkers, waarvan er ook één na vergeefse poging tot Zijn arrestatie een toevlucht in de fabriek gezocht had dook men in de nieuwe schuilplaats, waar de stens, de munitie en een stelletje handgranaten klaar ge legd werden om zich desnoods tot het uiterste te kunnen verdedigen. Een der onderduikers kreeg het zo te kwaad, dat hij de schuilplaats wilde verlaten als er geschoten zou worden, maar hij kreeg de mededeling, dat hij bij een poging tot vertrek onherroepe lijk zou worden neergeschoten omdat men vreesde, dat hij, in handen van de Landwacht, in zijn angst te veel zou kunnen verraden. 's Nachts om half vier klok het door een der nachtportiers gegeven alarm signaal en toen de onderduikers later te voorschijn kwamen bleek, dat onge veer 35 Duitsers en Landwachters de gehele fabriek doorzocht hadden zon der iets te vinden. De nachtportier en de brandwacht waren bont en blauw geranseld omdat sommige deuren ge sloten bleken, waarna de ruiten daar van waren ingeslagen. De heer Th. Ringers ge arresteerd. Om niet zonder buit terug te keren werd de directeur de heer Th. Ringers gearresteerd en naar het gebouw van de Landwacht overgebracht waar men tevergeefs trachtte hem aan het spre ken te krijgen. Nadat de heer Ringers enige vragen van Duitsers met zijn bekende» ironie had beantwoord, werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring en later naar Amsterdam overgebracht, waar hij twee en een halve maand gevangen werd gehouden. De schuilplaats vernietigd. De gezochte illegalen besloten daar na de schuilplaats te vernietigen en ieder huns weegs te gaan. Nadat de vuurwapens en de munitie verstopt waren verlieten zij de fabriek na af scheid te hebben genomen van me vrouw Ringers, die, ondanks alle ge varen steeds had medegewerkt hen zo veel mogelijk te beveiligen. Koeriersters waren onmiddellijk in actie om de mannen een nieuw onder duikadres te Verschaffen, dat in Sint Pancras werd gevonden. Des middags vertrokken zij per fiets naar hun nieuwe home. Voorop reed een koerierster met vier stenguns in haar tas en daarachter de illegale wer kers. de revolvers gereed om haar zo nodig te beschermen. Jammer van de repen. Enige dagen na hun vertrek door zochten Duitsers en landwachters op nieuw tevergeefs de fabriek naar wa pens. In zijn woede schopte een hunner tegen een partij schijnbaar ledige car- tonnen dozen, die omviel en waarach ter 80.000 repen chocolade waren ver borgen, welke bestemd waren om na de vrede de Alkmaarse jeugd te kunneri tracteren. Karren vol repen alsmede suiker en chocoladeboter, werden weg gevoerd en de lekkernijen door de Landwachters onderling gedeeld, Men moest 50 B.S.ers onderbrengen. Op 20 April 1945 kreeg de illegale werker, die ons deze gegevens ver schafte opdracht een onderdak voor 50 B.S.-ers te zoeken, die met hun wa pens in Alkmaar moesten worden on dergebracht om, zo nodig, direct bij de hand te zijn en toen de heer Ringers die inmiddels uit de gevangenis was ontslagen, maar natuurlijk bij de vijand slecht stond aangeschreven van de moeilijkheid hoorde, gaf hij onmiddel lijk order een gedeelte der fabriek voor deze 50 B.S.-ers te ontruimen. Een lesje in durf en vaderlandsliefde waaraan menig jongere een voorbeeld kan nemen, temeer daar niemand toen kon voorspellen dat de oorlog nog maar enkele maanden zou duren. De stoottroepen kregen een onderdak in de fabriek en de directie zorgde er voor, dat het hun aan niets heeft ont broken. Na de capitulatie kwam een veel groter aantal tot zij in scholen en barakken werden ondergebracht. De heer Ringers aldus onze zegs man is nooit gevraagd lid te wor den van een of andere illegale groep waarschijnlijk omdat hij voor dit werk te oud was maar hij heeft in de oorlogsjaren getoond in de rijen der illegale werkers thuis te horen en is voor allen een voorbeeld van moed, be leid en trouw geweest. Ad. Op aangrijpende wijze heeft William Dieterle het mooie toneelstuk van Pirandello „This love of ours", weten te verfilmen. Dokter Tourac, een beroemd ge neeskundige, wordt uitstekend door Charles Kirvin vertolkt. Tourac is bij zijn vrouw weggegaan omdat hij meende dat zij hem bedroog. Het is de bekoorlijke Merle Oberen die deze rol speelt. Na geruime tijd ontmoet Tourac zijn vrouw in Amerika waar zij de sneltekenaar Targel op de vleu gel begeleidt Hij vertelt aan zijn omgeving en aan zijn dochtertje Suzette,, dat bij hem woont, dat hij Florence op een vergadering heeft ontmoet en met haar is gehuwd. De kleine Suzette denkt dat haar moeder lang geleden is overleden en in haar gedachten is mammy een hei lige. Zij is dan ook zeer verdrietig, dat haar vader plotseling met een an dere vrouw thuiskomt. Trek voor trek beschrijft hij haar echter het ge laat van de „overleden moeder". De kleine- Suzette herkent in deze be schrijving de gelaatstrekken van Flo rence. Dit heeft tot gevolg dat Suzet te toenadering zoekt en langzamer hand worden de vriendschapsbanden tussen moeder en dochter nauwer. Begrijpelijkerwijs bestond gister avond meer belangstelling voor de grootse dakavonturen van St. Nico laas dan voor het avontuur op Mar tinique, en dus omvatten de muren van de Cinemè, slechts een twintigtal personen. Het avontuur op Martini que, dat op politieke grondslag be rustte, draaide zich op trage en wei nig spannende wijze voor de toeschou wers af. Lauren Bacall, een filmster met de stem van een dragonder en het gezicht van de meest volleerde vampier, ontpopt zich (althans in de film) als de liefste en trouwste vrouw, die echter goed weet wat ze wil. Politieke intriges en liefde, zang en vuurgevechten wisselen elkaar af en het geheel van deze uitingen van menselijke hartstochten wordt aange vuld door de oude, belachelijke dronk aard met het goede hart. Een film van middelmatig genre. Het tekénfilmpje, dat vooraf gaat, is heel aardig, terwijl met een in drukwekkende voorfilm de Stichting Nationale Monumentenzorg een be roep doet op de dankbaarneid en of ferzin van het publiek. Een interessante en zeer boeiende detectivegeschiedenis die inderdaad vol verrassingen is en de bezoekers in voortdurende spanning houdt. De hoofdrol wordt vervuld door Sydney Blackmer, die zich opnieuw in dit soort rollen een acteur van formaat toont. Maar hij wordt ook goed ter zijde ge" staan in de vertolking, niet het minst door Ricki Vallin in de vrouwelijk® hoofdrol. Deze hoofdfilm wordt door een aar- dig voorprogramma ingeleid.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2