Tienduizenden Nederlanders naar Canada ET PrinsesJulianadoet beroep op artsen Ontstellend drama te Nancy Franse stakingsgolf neemt af GUSTAAF V 40 jaar koning Maandag 8 Dec. 1947 144ste Jaargang no. 231 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Met recht land te kopen, zij willen waar De nieuwe Spoorwegtarieven Zaak Betje Wery opnieuw geschorst Jan Langedijk c.s. naar Noorwegen vertrokken Transitoverkeer per 1 Jan. vrij Koning Leopold bereid terug te keren t WMÈÊÊÊ? Cholera in Egypte voorbij Weerbericht Ver. Staten drukken geld voor Duitsland en Korea Viervoudige moord Bidault wordt er misselijk van Terugkeer van arbeidsrust verwacht Anti-sabotagewet aanvaard Man legde zijn echtgenote op spoorbaan Twee mensen in vlammen omgekomen X Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma ALKM TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct.. uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. (Van een U.P.-correspondent) Zoals dezer dagen reeds in het kort werd aangekondigd zullen, te be ginnen met het komende voorjaar, 10.000 Nederlandse landbouwers de reis naar Canada ondernemen om zich daar als boeren te vestigen. Deze immigratie wordt hier voor beide landen, die zulke uitnemende betrekkingen onderhouden, van historisch belang geacht. In het begin van dit jaar had een der gelijke grootscheepse immigratie plaats, namelijk van Poolse oud-strijders. Er is echter een groot verschil: de Polen die naar Canada kwamen waren vrijwel allen vrijgezel en zij werden, voorlopig voor een periode van twee jaar, werk zaam gesteld als boerenarbeiders. Na die twee jaar zullen zij de optie hebben op de aankoop van het door hen be bouwde land. Maar velen zullen hun bestaan als loonarbeiders voortzetten. De immigrerende Nederlanders daaren tegen zullen het recht hebben hun land te kopen zodra de problemen van de viezen zijn opgelost, of zodra zij in Canada genoeg hebben overgespaard om met Canadees geld te betalen. Bo vendien komen de Nederlanders meest met hun gezinnen. Zij zullen het recht hebben land te kopen waar zij willen. Zodra zij zich in Canada gevestigd heb ben, zullen zij dezelfde rechten en pri vileges hebben als de Canadese boeren. Men verwacht hier dat het grootste deel der Nederlandse immigranten op de duur de Canadese nationaliteit zal aannemen. De Nederlandse regering heeft, zoals bekend, twee schepen gecharterd om de immigranten en hun gezinnen (in totaal een 10.000 mensen) naar Canada over te brengen. Die schepen, de Tabinta en de Kota Baroe, zullen in totaal 13 rei zen maken. Telkens kunnen ongeveer 770 personen vervoerd worden, die hun eigen passage zullen betalen. De eerste contingenten worden begin Maart te Halifax verwacht. Tengevolge van de deviezenbepalin- gen kunnen de Nederlandse immi granten niet direct bij aankomst land kopen. Zij hebben zich bereid ver klaard zich voorlopig te verhuren bij Canadese boeren, waar ook in Ca nada. Deze boeren moeten voorwaar den bieden, die goedgekeurd worden en moeten in staat zijn voor huisves ting van de immigranten, die zij te In aansluiting op het bericht betref fende de verlaging der abonnements kaarten der Nederlandse Spoorwegen met ingang van 1 Januari 1948 volgen hier nog enige nadere gegevens om trent de definitieve prijzen. De prijzen der algemene abonnemen ten worden met ongeveer 15 pet. ver laagd. Zij zullen bedragen voor de le maand: tweede klasse f 101.50 (thans f 118.75), derde klasse f 70.50 (thans f 82.50) en voor elke volgende maand, mits onmiddellijk aansluitende aan de voorafgaande, tweede klasse f 81.50 (thans f 95.derde klasse f 56.50 (thans f 66.—). Ook de prijzen der andere abonne mentskaarten (maand- en week-traject- kaarten) ondergaan een verlaging van circa 15 pet. Volledigheidshalve dient nog te wor den opgemerkt, dat voor abonnementen waarvan de geldigheid nog in Decem ber 1947 ingaat, doch waarvan de eind datum in Januari 1948 is gelegen, de thans geldende prijzen worden bere kend. Een reductie wordt hiervoor dus niet verleend. Zaterdag speelde zich voor het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof het tweede bedrijf af van de zaak Betje Wery, het thans 27-jarige Joodse meis je, aan wie als geheim agente van het „Deviezen Schutz Kommando" onder meer het verraad van de illegale per- soonsbewijzpncentrale van Farns Meijer, Gerhard Badrian en F. R. Bovenhuis wordt verweten. De president schorste het onderzoek opnieuw en ditmaal voor onbepaalde tijd, omdat zowel verdediger als adv.- fiscaal prijs stelden op het horen van r°g enkele nieuwe getuigen. werk stellen, te zorgen. Op deze wijze worden de Nederlanders in staat ge steld een uitstekende kennis van Ca nada en van de Canadese landbouw situatie en -methoden te verwerven, alvorens zij zich in de toekomst als zelfstandige boeren zullen gaan ves tigen. De voordelen voor beide partijen vat men in Ottawa aldus samen: Neder landse ouders zullen zodoende in staat geraken voor hun kinderen land te ko pen dat zij in Nederland niet kunnen krijgen. En Canada zal van de Neder landse landbouwers profiteren bij de verdere ontwikkeling van de agrarische mogelijkheden van het land. Vanochtend om 9.25 uur stoomde de Scandinavië-Express de grote hal van het Centraal Station te Amster dam uit met aan boord de Nederland se schaatsenrijders, die door de KNSB naar Noorwegen werden uitgezonden, om zich voor te bereiden op de Olym pische Winterspelen. Langedijk, Broekman, Huiskens, De Koning, Van der Voort, Kortenoever en trainer Nap zullen ongeveer vijf weken op de boerderij Fjotre bij Ha- mar wonen, waar zij onder leiding van de oud-wereldkampioen Peter Sinne- rud en diens zoon Arve staan. Half Januari zal de definitieve ploeg voor St. Moritz gekozen wor den, die dan via Zürich naar St. Mo ritz zal vliegen. De jongens zullen hard moeten trainen in Noorwegen en on derlinge wedstrijden houden. Is de ge legenheid daartoe open, dan zullen zij ook nog aan internationale wedstrijden in Noorwegen deelnemen. De „New York Times" meldt uit Genève, dat de regeringen van 8 Europese landen, waaronder Ne derland en van de drie westelijke zones van Duitsland in de econo mische commissie voor Europa der V.N. zijn overeengekomen met in gang van 1 Januari bij wijze van proef voor de duur van zes maan den de grenzen op te heffen voor 't internationaal goederenvervoer per vrachtauto op de grote wegen. De acht bedoelde landen zijn: Enge land, Frankrijk, Nederland, Zweden, Zwitserland, Italië, Denemarken en Tsjecho-Slowakije. De overeenkomst heeft voorlopig al leen op het transitoverkeer betrekking, doch op drie landen na hebben alle on dertekenaars van de overeenkomst zich bereid verklaard, ook voor het af leveren van goederen vrachtauto's vrije toegang te verschaffen. Men noemt te Genève deze overeen komst een van de belangrijkste resul taten van de Europese economische sa menwerking sinds de oorlog. Koning Leopold heeft te Pregny, na bij Genève, een delegatie toegesproken uit „het congres voor de oplossing van het Koningsvraagstuk" een partijloos orgaan, dat onlangs in België werd op gericht. Koning Leopold zeide o.m.: „Bij het afleggen van de eed tot eerbiedi ging van de grondwet en de wetten van het Belgische volk heb ik verplichtin gen op mij genomen, waaraan ik mij niet zou mogen onttrekken. Ik ben wanneer officieel bekend zal worden gemaakt, dat de eer van het hoofd der dynastie door niets is bevlekt even als tevoren bereid, de verantwoordelijk heid voor deze verplichtingen in het kader van onze instellingen met ver dubbelde toewijding te aanvaarden om voor alle Belgen een element van een heid en harmonie te zijn en mede te werken aan de nationale wederopbouw en de internationale solidariteit". „Ik twijfel er niet aan, of het land zal mijn standpunt begrijpen en goed keuren. Ik richt mij tot alle Belgen wanneer ik zeg, dat ik de beste wensen koester voor de welvaart en het geluk van ons vaderland". GERUCHTEN ROND KONING MICHAEL De adjudant van Koning Michaël van Roemenië heeft order gegeven, dat er geen inlichtingen over de handelingen van Koning Michaël en Prinses Anne de Bourbon-Parma verstrekt mogen worden. Zaterdag heeft de koning in gezelschap van Prinses Anne, Koningin Helena en zijn tante, de hertogin van Aosta, een autotocht gemaakt; het ge zelschap werd gevolgd door een Zwit serse politieauto. Radiografisch overgebrachte foto: Deze foto werd genomen in het oude Jerusalem waar speciale brigades door de puinhopen en langs uitgebrande winkels rijden en doden en gewonden ophalen. De gevechten tussen de Arabieren en de Joden zijn fel en hevig in dit deel van de stad en het kost vele doden en gewonden. H. K. H. Prinses Juliana heeft Zater dag in het Indisch Instituut te Amster dam een landelijke bijeenkomst van Nederlandse artsen geopend. Deze bij' eenkomst werd gehouden onder auspi' ciën van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en de medische coördinatie commissie met 't doel de Nederlandse medici aan te moedigen naar Indonesië te gaan om het groot tekort aan artsen in de Ar chipel aan te vullen. In haar openingswoord zeide de Prin ses o.m.: „Schrijnend is het te weten, dat hier in Nederland 6000 doktoren op 9 millioen mensen zijn, terwijl ginds in Indonesië 1000 doktoren aan 60 a 70 millioen mensen medische hulp moeten verlenen. Het moge ons dankbaar stemmen, dat er reeds vele artsen waren, die vrij willig uitgingen. Zij dragen door hun arbeid in hoge mate bij tot wederzijds begrijpen en helpen -en zodoende om een sfeer van vertrouwen te scheppen. De arts, die thans onder moeilijke omstandigheden in Indonesië werkt, weet aan een groots werk mee te doen, dat als geen ander voor altijd voldoe ning geeft. Ik spreek de hoop uit, dat er onder de artsen in Nederland wederom velen zullen zijn, die zich gedragen voelen door zulk een hoge opvatting. Laten zij zich melden om, in nauwe samenwer king met hun Indonesische collega's, de nood te helpen lenigen en ook om hen, die reeds gedurende lange tijd hun krachten gaven en hoognodig moe ten worden afgelost, te vervangen. Op hen, die achterblijven rust de taak alles in het werk te stellen om de prac- tijken van hun collega's naar beste we ten waar te nemen en hun gezinnen met raad en daad te steunen. Moge aldus door onderlinge samen werking worden bereikt, dat om uw hulp niet tevergeefs gevraagd is". Voor het eerst sedert het uitbreken van de cholera epidemie in Egypte is gisteren in het gehele land geen nieuw ziekte- of sterfgeval gemeld. Als zich tien dagen lang geen nieuw geval voor doet, zal Egypte tot „ongevaarlijke zone" worden verklaard. Hier een foto van Mr. Walter Ja mes Brown, een Londense auto- bus-chauffeur, die binnenkort de Gouden eremedaille van de Orde van Oranje Nassai zal ontvan gen voor het vele en gevaarlijke werk dat hjj heeft verricht voor de bevrijding van ons land tijdens zijn militaire dienst in het Nor folk regiment. Weersverwachting tot Maandag avond. MISTIG Vrijwel overal nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met en kele opklaringen. Bijna overal droog weer met veranderlijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Naar door regeringsfunctionarissen tc Washington wordt medegedeeld, heeft het Amerikaanse departement van Financiën nieuw geld voor Duits land en Korea laten drukken voor 't geval men er blijvend niet in zal sla gen met de U.S.S.R. tot overeenstem ming te komen over de vredesverdra gen. Het drukken van het geld is weken lang geheim gehouden met het oog op de conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken te Londen. Deze maatregel betekent een revaluatie van de Duitse en Koreaanse munt. Een functionaris voor het bestuur der bezette gebieden verklaarde, dat het eerste doel van deze maatregel het tegengaan van inflatonische tenden sen is. Voor men tot het drukken is overgegaan, heeft men besprekingen met de Britse autoriteiten gevoerd. Op Sint Nicolaasavond heeft zich te Nancy een ontstellend drama afge speeld. De oud-militair Delos Santos Salvador, geboortig van de Philippij- nen, gehuwd met een Francaise doch van haar gescheiden levend, kwam zich vervoegen bij het huis van zijn schoonouders, waar ook zijn vrouw vertoefde, met de armen vol geschen- k voor zijn twee kinderen. De schoonvader weigerde hem de toe gang, waarop de, afgewezene zich verdekt opstelde op de binnenplaats van het huis. Toen de familie zich aan tafel begaf klonk opeens een schot, gelost door de oud-militair. De schoon moeder werd door de kogel dodelijk getroffen, de schoonvader rende de binnenplaats op en werd door een tweede schot geveld. Vervolgens drong de oud-militair het huis binnen en verwondde zijn vrouw, die met haar lichaam haar baby trachtte te beschermen. Salvador achtervolgde haar, toen zij vluchtte, en doodde haar zowel Is de baby. De oudste der twee kinderen, die zich achter een meu belstuk had verstopt, ontkwam aan het bloedbad. Salvador ging zich, na het volvoe ren van zijn vreselijke daad, bij de po litie aangeven. De vier ministers zijn er niet in ge slaagd tot overeenstemming te komen aangaande de regeling van het derde agendapunt: de economische grond slagen voor een toekomstige Duitse staat. Een supplement op de overeen komst van Potsdam (afkomstig van Engeland) werd door Bidault en Marshall als uitgangspunt voor de discussie aanvaard, maar niet door Molotof. De anderen weigerden een der door Molotof aangeboden ont werpen tot basis te kiezen. Gedurende de discussie zei Bidault, dat de conferentie „in een kring' ronddraaide en dat „dit hem dreigde misselijk te maken." Tenslotte verzocht Marshall Molo tof tegen heden een ontwerp gereed te hebben, waarin het vraagstuk der Duitse economie als geheel werd be handeld. Molotof deed hieromtrent echter geen toezegging. WRAK „MADJOE" GELICHT. Het wrak van de „Madjoe", het vaar tuig dat enige tijd geleden in het IJsel- meer is gezonken, is met behulp van de hijsbok „Condor" en het bergings- vaartuig „Walrus" na verloop van acht uur vlot gekomen en naar Urk gesleept. Een sleepboot zal met de „Madjoe" via Amsterdam naar Rotterdam vertrekken. De Franse minister van Arbeid, Da niel Mayer, heeft vanavond de rege ringsvoorstellen tot beëindiging van de stakingen aan de delegatie van de C. G.T. meegedeeld. Benoit Frachon, een afgevaardigde van de C.G.T., verklaar de na afloop van de conferentie, dat de voorstellen nog geen algehele be vrediging schenken. De C.G.T. eist, dat het minimum-salaris schriftelijk wordt gegarandeerd. Wij zullen de voorstellen van de regering aan onze kameraden overbrengen, aldus Fra chon. Naar Reuter verder meldt, zeide Frachon op een spoedig einde van het conflict te hopen. Behalve over de ga rantie van het minimumloon is nog geen overeenstemming bereikt over de periodieke duurtetoeslagen. Op beide punten heeft de delegatie van de C.G.T. tegenvoorstellen ingediend. In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs verwacht men, dat de ar beidsrust spoedig zal weerkeren in Frankrijk. Minister Mayer zeide na de vergadering met de C.G.T., dat de arbeidsrust spoedig zal weerkeren in Frankrijk. Minister Mayer zeide na de vergadering met de C.G.T., dat de jongste voorstellen van de regering 'n hervatting van het werk mogelijk maken en dat het wachten nog slechts is op de beslissing van het centrale stakingscomité. Als de C.G.T. niet spoedig opdracht geeft het werk te hervatten! aldus de minister, zal zulk 'n bevel niet meer nodi,- zijn omdat dan iedereen al aan het werk is. Ver wacht wordt, dat de staking van twee dagen, waarmee de ambtenaren heb ben gedreigd en die heden moet be ginnen, een fiasco zal worden. VERWORPEN. Het centrale stakingscomité heeft na een vergadering bekend gemaakt, dat de tegenvoorstellen van de rege ring onvoldoende zijn. Het nodigt de stakers uit hun positie te versterken. PRODUCTIEVERLIES TENGE VOLGE DER STAKINGEN. Volgens officiëel te Parijs bekend gemaakte cijfers heeft Frankrijk ten gevolge van de stakingen in de laat ste weken tot 4 December 2 millioen ton steenkool, 400.000 ton ijzer, 130.000 ton gietijzer, 175.000 ton staal en 160.000 ton staalproducten verloren. Naar schatting zijn 1.2 millioen uren in de elektriciteitsbedrijven verloren gegaan (ruim een derde van het totaal aantal uren per maand). SUCCES VOOR DE GAULLE Generaal de Gaulle's partij, Rassem- blement du Peuple Francais, heeft bij de gemeenteraadsverkiezing in Frank- rijk's tweede havenstad, Le Havre, een nieuw succes geboekt en 16 van de 37 beschikbare zetels behaald. Bij de vorige verkiezing won de RPF 8 ze tels. De Franse Raad der Republiek heeft met 217 tegen 82 stemmen het gedeelte van de wet ter verde diging van de Republiek, waarin de anti-sabotagebepalingen zijn vervat, aangenomen. De zitting, die van Vrijdagmorgen 11 uur tot Zaterdagmorgen 7 uur heeft geduurd, werd gekenmerkt door de tactiek van obstructie van de zijde der communisten. Artikel 1 van het wetsontwerp voor de verdediging van de vrijheid van arbeid is met handopsteken aangeno men. Zoals wij reeds meldden, heeft een voorbijganger Vrijdagmorgen op de spoorbaan AmsterdamAmersfoort bij de Middelhoefse weg te Amers foort, het zwaar verminkte lijk van een jonge vrouw aangetroffen. De Amersfoortse politie, die deze zaak in onderzoek kreeg, nam aanvankelijk zelfmoord aan. Een sectie op het lijk en een onderzoek in de omgeving van de spoorbaan wezen echter uit, dat vóór een passerende trein het lichaam ver minkte, een worsteling moet hebben plaats gehad. Vrij spoedig na de lugubere ontdek king ging de politie over tot de ar restatie van de 29-jarige Amersfoorter H van Z. Uit mededelingen van omwo nenden kon worden afgeleid, dat van Z. zeer egocentrisch was ingesteld, al les voor zich hield en zijn 29-jarige vrouw Geesje Pel en zijn drie jonge kinderen geheel aan hun lot overliet. Van Z. heeft, toen hij Donderdag avond met zijn vrouw bij de spoorbaan aan de Middelhoefse weg liep, haar met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen, waardoor zij het be wustzijn heeft verloren. Hij heeft haar daarop op de spoorbaan gelegd, waarna de electrische trein uit Amsterdam het lichaam vermorzelde. De moordenaar is na zijn daad naar het huis van zijn schoonouders gegaan en heeft daar met verwondering over het uitblijven van zijn vrouw gespro ken. Hij heeft kennelijk geprobeerd op deze wijze alle verdenking' van zich af te schuiven om later zelfmoord van zijn vrouw voor te wenden. de Heden is het veertig jaar geleden dat de thans 89-jarige Gustaaf V Zweedse troon besteeg, als opvolger van zijn vader, Oscar n. Koning Gustaaf was van 1884 tot 1891 in het kader van de Zweeds-Noorse Unie, onderkoning van Noorwegen. Koning Gustaaf heeft zonder moei lijkheden samengewerkt met ministe ries van verschillende politieke richting. In 1920 werd voor het eerst een sociaal democraat Zweeds minister-president. De Koning heeft bewezen gelijke tred met de sociale ontwikkeling te kunnen houden en zich tevens bewust te kun nen blijven van zijn verantwoordelijk heid als hoofd van de staat. De Zweedse acties tot hulpverlening en leniging van de oorlogsnood heeft de Koning steeds van ganser harte ge steund. Gustaaf V is een man van een voudig optreden. Hij heeft nooit bewust naar populariteit gestreefd en waar schijnlijk is dit een van de redenen, waarom hij het aanzien van zijn volk geniet. Op St. Nicolaasmorgen heeft een hevige brand in de Haarlemmermeer twee slachtoffers geëist. Om half zeven verliet de bewoner van Ekeren zijn woning aan de Vijf- huizerweg om zich naar zijn werk te begeven, nadat hij in een benedenka mer een petroleumkachel had aange stoken. Een half uur later zagen voorbijgangers dikke rookwolken uit de woning komen en terstond daarna verscheen voor een bovenraam de vrouw des huizes, die blijkbaar niet langs de trap naar beneden kon komen. Zij sprong uit het raam en werd slechts licht gewond. Een 9- jarig dochtertje moest eveneens haar leven op deze wijze redden. Zij werd door de omstanders opgevangen. Inmiddels deelde de radeloze vrouw mede, dat zich in de woning nog de 83-jarige grootvader en een 12-jarig zoontje bevonden. Ofschoon men po gingen in het werk stelde om ook de ze twee mensen te redden, slaagde men hierin niet, daar het vuur en de dikke rookwolken de reddingspogin gen belemmerden. De woning werd geheel in de as gelegd.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1