Repatrieringscommissie terugge roepen en handelsbesprekingen afgebroken C.G.T. geeft bevel arbeid te hervatten Woensdag 10 Dec. 1947 144e Jaargang No. 233 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Frans-Russische wrijving Verrassing te Parijs VAN j\j ABU ÊN VERRE Franse staking ten einde Nederlandse grens correcties juist geacht Pindakaas voor houders van B-kaarten Stakingscomité ontbonden Winter in de Ardennen Nog geen regerings crisis in België verwacht Weerbericht 25 Landen naar St. Moritz Textielschandaal in de Residentie Noodzakelijke steun Juffrouw Klessebes voor het Tribunaal Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Bi oersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. De Sowjet-Russische regering heeft de Franse repatriërings-missie in de Sowjet-Unie bevolen, onmid dellijk het Sowjet-Russisch grond gebied te verlaten, aldus heeft de Sowjet-Russische ambassade te Parijs medegedeeld. Op de Sowjet-Russische ambassade werd nader verklaard, dat de Sovjet- regering, ingevolge de door de Franse regering met betrekking tot het repa triëringskamp Beauregard getroffen maatregelen, en mede gezien de ver volgingen tegen Sowjet-Russische bur gers in Frankrijk, de Frans-Sowjet- Russische repatriërings-overeenkomst van 29 Juni 1945 als verbroken be schouwt. De Sowjet-regering heeft Maandag haar repatriëringsmissie in Frankrijk teruggeroepen. HANDELSBESPREKINGEN AFGEBROKEN. Reuter-radio Moskou meldt, dat de regering der Sowjet-Unie in een nota, overhandigd aan de Franse zaakgelastigde te Moskou, verklaart, dat „de Sowjet-Unie besloten is de handelsbesprekingen met Frankrijk af te breken". Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat men in regerings kringen met verrassing heeft kennis genomen van het besluit der Sowjet- regering om de handelsbesprekingen af te breken. De Sowjet-regering had de kwestie der handelsbesprekingen aan een an dere gekoppeld, namelijk die van de Franse- en Sowjet-repatriSringsmissie. De Franse regering beschouwt deze kwesties als 2 geheel verschillende. COMMENTAAR VAN RADIO MOSKOU, Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de handelsbesprekingen met Frank rijk zijn afgebroken „met het oog op de vijandige houding, die de Franse Een 82-jarige inwoner van Frans Vlaanderen, die twee jaar geleden met een 23-jarige vrouw trouwde, kreeg een zoon. Het was niet de eer ste maal, want hij had al een zoon uit het eerste huwelijk, die reeds 55 jaar is. De pas geborene is in de wieg reeds oud-oom. De mogelijkheid bestaat, dat de wieg het volgend jaar weer voor een oud-tante in orde ge maakt wordt. Het feit, dat een 55- jarige „moeder" tegen een 23-jarige moet zeggen, is blijkbaar niet de eerste verrassing geweest, die de 82- jarige stamvader zijn familie be zorgd heeft. In de r,Nacht Ex press", die in de Russische zóne in Berlijn is uitgegeven, is de volgende advertentie geplaatst: Arme duivel, 22 jaar, zoekt rijke engel. Bedoeling: huwelijk. De vraag is nu maar of de kinderen uit zo'n huwelijk duiveltjes of engeltjes zullen zijn. Op de markt te Orenskirk in Lancashire werd een koopman in waterdichte regenjassen geverbaliseerd, omdat hij van zijn vrouwelijke cliënten een zoen inplaats van textielpunten verlangde. Arbeidsinspectrices, die de man op heterdaad wilden betrappen, lieten zich eerst zoenen en maakten daarna proces-verbaal op, omdat de jassen zonder punten en tegen „te hoge prij zen" verkocht werden. Blijkbaar is de kwaliteit van de jassen beter dan die van de zoenen gewêest. Een banketbakker te Middelburg had reeds geruime tijd gemerkt, dat een klant bij het inleveren van suiker en boter steeds zakjes zout inleverde, waarover een laagje suiker ge strooid was. De klant werd ontdekt en natuurlijk van verdere levering van boterkoekjes uitgesloten. Waar schijnlijk zal zij voortaan alleen zoute krakelingen kunnen krijgen. Een hoge functionnaris van het Ame rikaanse militaire bestuur heeft te Berlijn verklaard, dat Duitse geleer den grote hoeveelheden materiaal voor het atoomsplitsen voor een der bezettende mogendheden geprodu ceerd hebben. Laten deze geleerden bedenken, dat er nog altijd groot ge vaar bestaat, dat Duitsland zelf ge splitst wordt. Op de Londense ministerconferentie heeft Bidault ge zegd, dat de discussies steeds In het zelfde kringetje ronddraaiden en dat Q't „hem misselijk dreigde te maken". Er zijn meer mensen, die in een draai molen onwel worden. Wij lezen, dat te Apeldoorn bij de A.T.O. een ton is gestolen. Dat is heel erg en zplke dingen kan men in feite beter bij de Stadsreiniging hebben. regering tegenover de Sowjet-Unie heeft aangenomen". Frankrijk hoopte een contract af te sluiten voor de verscheping van 300 000 ton graan uit de Sowjet Unie in ruil voor Franse industrieproducten. Het afbreken der onderhandelingen hierover werd, aldus radio Moskou, medegedeeld in een nota aan d--Fran se zaakgelastigde te Moskou waarbij de Franse repatriëringsmissie in de Sow jet-Unie werd bevolen onmiddellijk het land te verlaten. De Sowjet-nota, die door radio Mos kou werd bekendgemaakt, verwijst naai een Franse mededeling van C December, die „aantoont, dat de Fran se regering de Sowjet-Russisch— Franse repatriëringsóvereenkomst, van 29 Juni 1945 annuleert en het werk van de Sowjet-repatriëringscom- missie wil beëindigen. Verder be schuldigt Frankrijk twee leden van deze commissie van revolutionaire ac ties tegen Frankrijk". „De Sowjet-regering", zo gaat de nota verder, „beschouwt deze beschul diging tegen twee leden van de Sow- jet-repatriëringscommissie als gemene laster, die moet dienen om de maat regelen t.a.v. Sow jet-burgers in het kamp Beauregard en Sowjet-burgers in Frankrijk te rechtvaardigen en het Franse volk om de tuin te leiden. De Sowjet-regering beschouwt dergelijke daden van de Franse regering als vij andig en in strijd met de geest van het verbond van wederzijdse bijstand tussen de Sowjet-Unie en Frankrijk. Zij stelt de Franse regering aanspra kelijk voor de gevolgen hiervan". De nieuwe Joodse regerin, Ph Palestina zal in April haar arbeid beginnen, doch thans worden reedt vienkele namen van vooraanstaande personen genoemd, die in de regerinse'zullen zitting nemen. Dr. Weizmann, leider der Zionisten, wordt president, e Sen Giirion, chef van 't Jewish Agency, wordt minister-president en MosR Fnertok, chef van de politieke afdeling van het Jewish Agency, wordt fuinister van Buitenlandse Zaken. Van links naar rechts: V eizmann, Shertok en Ben Gurion. De minister van Buitenlandse Za ken heeft dezer dagen ter inzage van de leden van de Eerste en Twee de Kamer toegezonden een exem plaar van een door Dr. Ir. J. A. Ringers uitgebracht rapport betref fende een inspectietocht welke dit jaar aan de NederlSnds-Duitse grens door een Nederlands-Britse delega tie werd gehouden. Het behoeft niet te verwonderen, dat hier en daar afwijkende meningen ge constateerd werden bij de beoorde ling van de feiten door de verschil lende delegaties. Als voorbeeld noemt het rapport, dat men van Engelse zij de het belang van de betrokken grens strook voor de Duitse voedselvoorzie ning aanzienlijk hoger aansloeg, dan door de Nederlandse deskundigen ge schiedde. Aan de hand van de ervaringen, die opgedaan werden tijdens de inspectie tocht, werd een nieuwe kaart opge steld over de correcties van de Ne derlands-Duitse grens. Deze nieuwe grens wijkt slechts op een aantal klei ne onderdelen af van de oorspronke lijk voorgestelde grenswijziging. Het areaal dat daardoor eventueel toegevoegd zou worden aan 't grond gebied van Nederland is niet groter dan 't areaal, dat door de oorspron kelijke voorgestelde grenswijziging zou worden omvat. Hoewel hier en daar uiteraard loca le wijzigingen wenselijk bleken, zo werd toch naar Nederlands oordeel de oorspronkelijk getrokken lijn in hoofd zaak juist geacht. Naar de correspondent van, het ANP van de zijde van het Belgische minis terie van Buitenlandse Zaken ver neemt bestaan er gegronde redenen aan te nemen dat de Belgische en Ne derlandse territoriale eisen ten aan zien van Duitsland welwillend wor den beoordeeld. Uit de aanvoer van grondnoten zal binnenkort een hoeveelheid^ van onge veer 350 ton worden beschikbaar ge steld aan de fabrikanten van pindakaas, ten einde deze in staat te stellen voor het eerst sinds 1940 een beperkte hoe veelheid van dit voedingsmiddel te produceren. Uiteraard kan het product niet vrij worden verkocht. Het zal op bon aan de rijpere jeugd (houders van levensmid delenkaarten B) worden beschikbaar gesteld t.w. een potje van ongeveer 370 gram per persoon. GEHUWDE VROUWEN MOETEN VóóR 1950 P.T.T. VERLATEN Bij circulaire aan de gehuwde amb tenares of arbeidscontractante bij de PTT is medegedeeld, dat zij vóór 1 Januari 1950 als zodanig de dienst moeten verlaten. Zij kunnen echter woor zolang en voor zover de dienst dat nodig maakt in dienst blijven. De meerderheid in de C.G.T., die tot nu toe op dit punt onverzette lijk is geweest, heeft bevel gegeven tot algemene hervatting van het werk in Frankrijk, met ingang van "hedenochtend. Het cómmuniqué van het nationale stakingscomité zegt, dat het comité op 9 December de vertegenwoordigers der bij de CGT aangesloten vakbonden heeft gehoord en dat het, zijn plicht te genover de arbeiders vervullend, besluit om met ingang van Woensdag het werk te doen hervatten. Voorts worden allen, die aan de strijd hebben deel genomen of hem hebben gesteund, ge lukgewenst. Er zal een verklaring aan de Franse arbeiders worden opgesteld, die. alom gepubliceerd zal worden. De arbeiders dienen hun eenheid binnen de CGT te versterken. Er worden fond sen ter beschikking gesteld voor fami lies van „helden, die gedurende de strijd gevallen of gearresteerd zijn". Het communiqué legt er de nadruk op, zo meldt Agence France Presse nog In de Belgische Ardennen heerst de winter reeds in al zijn hevig heid. De meeste plaatsen liggen onder een kleed van sneeuw, dat hier en daar 60 cm dik is. Aan de houtstand is veel schade aan gericht daar meer dan een millioen dennen onder het gewicht van de vochtige sneeuw bezweken zijn. nader, dat op 9 December ruim één millioen vijfhonderdduizend personen in staking waren en dat de mijnen en de havens geheel stil lagen. „Evenwel is de reactie er in geslaagd ons front op verscheidene plaatsen aan te tasten. Zij hoopt een beslissende slag aan de ar beidersklasse en aan de C.G.T. toe te brengen. Wij zullen niet toestaan, dat de strijdkrachten der arbeiders één voor één verslagen worden." Het nationale stakingscomité, dat zijn taak volbracht heeft, heeft besloten zichzelf te ontbinden. In het communique vindt men voorts een opsomming van de resultaten van de staking: Er zal een nieuw mini mumloon gelden met ingang van 1 December. Stakers en niet-stalcers krijgen familietbeslagen, welke met twintig procent verhoogd worden. Er komt een maandelijkse duurtetoeslag van 1500 francs voor alle arbeiders, met terugwerkende kracht tot 24 Nov. Tot Juni a.s. zal de regering het plan om salarissen te blokkeren laten va ren en er zullen maatregelen worden genomen ter stabilisering van lonen en prijzen tot 1 Juni. Na de opening van de Belgische Kamer gistermiddag verzocht minis ter Spaak de interpellant Buset eerst hedenmiddag een uiteenzetting te mogen geven betreffende de ko ningskwestie. De vergadering ver klaarde zich hiermede accoord. Naar vernomen wordt heeft de heer Van Zeeland tijdens de bijeenkomst van de contactcommissie van de Ka tholieke Volkspartij gistermorgen ver klaard, dat het belang van België eist, dat een regeringscrisis voorkomen wordt. Na afloop van de vergadering der Liberale parlementsfractie heeft de voorzitter Devèze verklaard, dat de Liberalen hun standpunt handhaven. Zoals bekend veroordelen de liberalen de houding van de koning niet, doch wensen zij, dat deze zich bescheiden terugtrekt ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Ook de socialistische fracties zijn in vergadering bijeengekomen. De minis ter-president heeft op deze bij eenkomst een - rapport uitgebracht over de koningskwestie. De fractie heeft hierna Buset opgedragen bij de regering een dringende interpellatie in te dienen. Na afloop van deze in terpellatie zal Spaak de kwestie van vertrouwen stellen. Mocht de Kamer niet haar vertrouwen uitspreken in de regering, dan lijkt ontbinding van het parlement onvermijdelijk, aldus verklaarden sommige fractie-leden. Het agentschap Belga meent nochtans te kunnen verzekeren, dat in weerwil van de spanning, die ontstaan is door de uitlatingen van Koning Leopold te Pregny, niet te verwachten is, dat op korte termijn een regeringscrisis zal ontstaan. Men zou tijdens de bijeen komst van het kabinet tot een voor lopig accoord gekomen zijn. OVERDRIJVENDE WOLKEN VELDEN. Matige tot zwakke wind uit Noord-Oostelijke richting. Over drijvende wolkenvelden. Bijna overal droog weer. In de ochtend hier en daar nevel of mist. Over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Communistische partijen Volgens het Russische tijdschrift „Partijleven" is het ledental van de communistische partijen in de verschillende landen thans als volgt: Sovjet-Unie 6.000.000 Italië 2.200.000 China 2.000.000 Tsjecho-Slowakije 1.250.000 Frankrijk 1.000.000 Polen 800.000 Hongarije 800.000 Roemenië 700.000 Bulgarije 500.000 Joego-Slavië 400.000 België 100.000 India 70.000 Nederland 50.000 Zweden 48.000 Engeland 43.000 De algemene inschrijvingstermijn voer de Olympische Winterspelen is gesloten. De volgende landen zullen deelnemers naar St. Moritz zenden: Canada, Verenigde Staten, Oosten rijk, Frankrijk, Groot Brittannië, Hon garije, Italië, Polen, Zweden, Tsjecho- slowakije, Zwitserland, Finland, Noor wegen, Zuid-Slavië, Bulgarije. Lich- tenstein, Turkije, Griekenland, Roeme nië, Argentinië, IJslandl België, Dene marken, Korea en Nederland. Dit aantal betekent geen record, im mers in 1928, te St. Moritz, waren *r evenals in 1948, 25 landen Vertegen woordigd, terwijl in 1936 te Garmisch Partenkirchen 28 landen deelnemers hadden uitgezonden. Nederland neemt deel aan het hard rijden, waaraan in totaal 16 landen zullen mededingen, t.w. Oostenrijk, België, Canada, Korea, Denemarken 'zonder 5000 en 10.000 m.)Ver. Staten, Finland, Frankrijk, Groot Brittannië, Nederland, Hongarije, Italië, Noorwe gen, Zweden, Tsjechoslowakije en Zwitserland. De stoffelijke resten van Generaal Leclerc bij het verlaten van de Nötre Dame te Parijs. Zoals men weet heeft Generaal Leclerc, die onlangs in Afrika bij een vliegtuigongeval om het leven kwam, veel bijgedragen tot de bevrijding van Frankrijk. Jongeman verduisterde 23.000 punten Begin October óntdekte de eige naar van een stoffenzaak in de Fah- rënheitstraat te 's-Gravenhage, dat hij een groot aantal textielpunten te kort kwam. Hij kwam tot de conclu sie, dat de 18-jarige kantoorbediende K. F. uit de Scheepmakersstraat de meeste gelegenheid had, de punten te verduisteren. De eigenaar sprak over het geval met een huisvriend van hem, een rechercheur van politie. Zij besloten samen een val voor de kan toorbediende op te stellen. Toen er weer een grotp hoeveelheid punten aanwezig was, telde de eigenaar ze nauwkeurig na en gaf ze aan K. met de opdracht de punten te tellen en op te plakken. Nadat hij dit werk had volbracht, vertelde de jongen, dat er 5100 punten waren. Dit was 200 min der dan de eigenaar had overhan digd. Direct werd de rechercheur op de hoogte gebracht, die zich ijlings naar de stoffenzaak begaf en de jon gen buiten opwachtte. Toen K. de zaak- verliet, vertelde de rechercheur hem, waarvan hrj werd verdacht. De jongen ontkende aanvankelijk iets van de verdwenen textielpunten te weten. Na hem echter grondig te heb ben gefouilleerd, kwamen de 200 pun ten uit een van zijn kousen te voor schijn. K. werd overgeleverd aan de kinderpolitie. Hij bekende de laatste 12 maan den ruim 23.000 textielpunten te hebben verduisterd. Hij verklaarde dit gedaan te hebben, omdat hij veel geld nodig had, daar hij een verhouding had met een 27-jarige vrouw met twee kinderen, wier man in Indonesië dient. In verband met deze zaak arres teerde men verder o.a. H. J. D.> wo nende aan de Stationsweg te 's-Gra- venhage, die 6000 punten van K. had betrokken. Toen de politie D. in zijn woning wilde arresteren, bleek D. echter niet aanwezig. De moeder van D. vertelde, dat haar zoon voor een paar dagen naar Parijs was. Eén der intussen gewaarschuwde posten aan de Belgische grens kon D. nog grijpen. Tijdens het onderzoek in deze zaak kwam de politie tot de ontdekking, dat in het filiaal van de stoffenzaak, gevestigd aan de Dierenselaan, even eens een tekort aan textielpunten was. In dit verband werd de filiaal houder H. C. M. S., wonende aan de Dierenselaan, aangehouden, die be kende ongeveer 1000 punten ten eigen bate te hebben aangewend. In totaal werden 25 bij deze beide zaken be trokken verdachten aangehouden. Ook het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten heeft thans met een algehele meerderheid slechts drie le den stemden tegen besloten de door George Marshall voorgestelde z.g. tus sentijdse hulp aan Frankrijk, Oostenrijk en Italië te verlenen. Een belangrijke stap, zowel voor de Amerikanen zelf als voor het econo misch herstel van Europa. Het getuigt van het optimisme en het vertrouwen, dat men in de Ver. Staten heeft in de kracht van Europa om er met de ge boden finantiële ruggesteun weer boven op te komen. Optimisme, dat weer ge voed wordt door de standvastigheid van de Franse regering, die in deze voor een kabinet zo uiterst moeilijke en pré caire dagen een bewonderenswaardige kalmte en vasthoudendheid heeft ge toond, welke gesteund werd door een goed inzicht en nuchter verstand bij de meerderheid der volksvertegenwoordi gers. Vertrouwen, ondanks de tegen kantingen die naast de sympathie voor de hulpverlening in Europa werden ge uit. Het wekt tevens de verwachting, dat de voorgestelde hulp in de vorm van 't eigenlijke plan-Marshall aan de zestien Europese landen nu spoedig eveneens zal worden goedgekeurd. De goederen, die men zo dringend no dig heeft, zullen dan verstrekt kunnen worden, opdat industrie en agrarische bedrijfstakken hun productie zó kunnen opvoeren, dat de behoefte die nog steeds nijpend is méér kan worden be vredigd en herstel en vernieuwing snel ler dan nu voortgang zullen kunnen vinden. Ook het productie-cijfer in de Neder landse industrie vertoont een snel stij gende tendenz. Zó zelfs, dat in de maand October het algemene index cijfer der productie 103 procent aan wees, dus iets meer dan het cijfer van 1938, het jaar dat over het algemeen als basisjaar (laatste „normale" jaar vóór de oorlogwordt aangenomen. Natuur lijk is dit een gemiddelde en zijn er productie-apparaten, die nog ver bene den-dit getal blijven. De productie van steenkool staat nog op 82 pet., die van rijwielen op 85 pet., daartegenover staat een productie van kachels en haarden van 213, van autobuscarosserieën van 285 en van energie (electriciteitvan 167 pet. Natuuurlijk moet men bij het lezen van deze cijfers rekening houden met een bevolkingsaanwas van bijna tien ja ren, doch bemoedigend zijn zij zeker. Ook in de praktijk kan men zien, dat het beter wordt, nu er naast het ver eiste deel voor de export ook meer voor de binnenlandse markt kan worden af geleverd. Pannen zijn weer ruimschoots voorhanden, vorig jaar nog op punten en zeer schaars. Voor kousen behoeft men ook niet meer in de rij te staan. Wij zijn geen zwartkijkers, doch con stateren, dat de snelheid van produce ren nog niet die hoogte heeft bereikt, die èn de achterstand kan dekken èn aan de meerdere behoefte voldoet. Dit is niet alleen in ons land zo. Geheel West- en Midden Europa staat hier voor dezelfde problemen. Zelfs Zweden, het land dat wat welvaartspeil betreft zo gunstig afstak bij „de rest", ziet zich genoodzaakt zijn goudvoorraad aan te spreken. Het plan-Marshall kan hier de nood zakelijke uitkomst brengen. Dat de uit voering ervan ook voor de positie van de Ver. Staten van het grootste belang is, weten wij. Washington heeft even eens zijn moeilijkheden. Zij liggen wel anders, maar het verband is duidelijk. Maar gebaat zal Europa met deze steun zeker zijn. Spoedige goedkeuring is nu een eerste eis, doch wij zijn ons na het besluit tot tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk met te rugwerkende kracht tot 1 December j.l. ervan bewust, dat men in Washington voor deze noodzaak open oog heeft. AD INTERIM Na de leider, Jacques van Tol, die Vrijdag j.l. terecht stond, verscheen gistermorgen Ceesje Speenhof, alias juffrouw Klessebes, voor het Hilver- sumse Tribunaal. Haar werd ten las te gelegd, dat zij liedjes van anti-ge- alliëerde, anti-semitische en anti-Ne derlandse strekking had gezongen en de vijand daardoor en voorts door uit gesproken pro-Duitse liedjes hulp en steun had verleend. Zij erkende dit, zoals zij ook toegaf het voor de Ko ningin beledigende lied „Heb dank, O Majesteit" voor de microfoon te heb ben gezongen. Dit lied „Heb dank, o Majesteit" was majesteitsschennis. Zij verklaarde door gebrek aan wilskracht tot medewerking aan het cabaret van Paulus de Ruyter te zijn gedwongen. Haar man, de acteur Piet Rinks, die mede ter zitting gehoord werd, nam alle schuld op zich en verklaarde zijn vrouw te hebben overgehaald lid van de NSB te worden en aan het beruch te cabaret mede te werken. Na een pleidooi van mr. W. Overbos, die in verband met de langdurige interne ring onmiddellijke in vrijheidsstelling bepleitte hetgeen werd afgewezen bepaalde het Tribunaal op 23 De cember advies te zullen wijzen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1